City Tax „Vrij Nederlands-centrale werd als een sneeuwbal opgerold Waarom twee bureaux voor beroepskeuze? Velerlei politieke actie op de Balkan l^orf en bondig WOENSDAG 11 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD BIJZONDER HOF Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam zette ook gistermiddag de' behandeling van de „Vrij Nederiand"-affalre voort. Een verrader? Mr. Besier achtte het geval van Jan Lohmann's Jongere broer. Tom. die evenals de eerste op vrije' voeten gesteld is en in militaire dienst is. ernstiger. Niet alleen heeft deze. volgens spr. nagelaten de lezers van „Vrij Nederland" te waarschuwen, maar bovendien heeft hl] veel gedaan om „Verkerk" (mr. A. H. van Namen) op te sporen. Van deze pogingeft Is een ander illegaal werker zij het toevallig het slacht offer geworden. En ook mr. Van Namen was. volgëns de pro cureur-fiscaal door het maken van een telefo nische afspraak, bijna het slachtoffer van Tom's handelingen geworden. Mr. Besier wilde in dit geval wèl het woord „verraad" bezigen en elsle vijf jaar met aftrek van het voor-arrest en ont zetting uit de kiesrechten voor het leven. De verdediger, mr. L. V. Hoog, was daaren tegen van oordeel, dat de goede trouw en de eer van zUrt cliënt boven Iedere twijfel vérheven waren. Het Is volkomen onjuist, dat er niemand gewaarschuwd ls. Er ls zelfs een aanzienlijk aantal lezers van de arrestatie van Löhmann Sr. op de hoogte gebracht. In éen warm pleidooi maakte de raadsman vervolgens duidelijk, hoe Tom's medewerking aan de I. D. om „Verkerk" op te sporen op comcclle had berust. Hij "riskeerde daarmee niets en hij had kans. dat de straf voor zijn vader ver licht zou woïden. •Vervolgens behandelde het Hof de zaak tegen de 33-jarlge meubelmaker Ernst MQorhofk die, tijdens zijn verhoor door de I. D. met de arresta tie van zijn vrouw bedreigd, het adres .van dè familie Lohmann als V. N.-centrale had ge-, noemd. Mr. Besier, die In October van het vorige jaar twee jaar had geelst, gaf ioe, dat hij bij nader Inzien de straf te hoog achtte, al bleef hij van: mening, dat een illegaal werker moest weten, wat er bij etfn verhoor van hem verlangd werd. Spr. eiste thans een jaar gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van. drie jaar. De raadsman, mr. S. C'. v. d. WalL betoogde, dat men in het begin van de oorjog. toen Moor- hoff al illegaal werk deed, nog slechts een vaag idee van de naziTmethoden had. Bovendien re kende zijn cliënt erop. dat bij de V. N.-centrale te Haarlem geen lijsten met-namen te vinden waren. Tenslotte naderde het Hof de bron van de trieste historie, toen de 41-Jarlge machinist J. C. M. B. in het beklaagdenbankje plaats nam. Hem was ten laste gelegd, dat hij het adres van Moorhoff, van mej. K_. een dienstbode,waarmede hij een verhouding die hij overigens zelf ont kende had. had afgeperst. B. wilde de zaak omdraaien en vertelde het Hof dat mej, K. hem Integendeel onder bedreiging gedwongen had het adres aan de Inlichtingendienst te geven', Mr. Van Vugt: „Niet erg waarschijnlijk voor Iemand, die illegaal werkte". De verdachte' Het zich niet uit het veld slaan en bleef alles ontkennen, zelfs dat hij ooit bij mej. K. thuis was geweest, hoewel een ganse reeks getuigen het tegendeel beweerde. De commandant vond het niet nodig! De voormalige I. D.-rechercheur J. - A. van Bragt had tijdens de vorige zitting verklaard, dat hij mej. K. zelf op de I. D. had gezien en 'gehoord had. dat zij het adres van Moorhoff vei raden. had. De procurèur-flscaal had hem ale getuige gedagvaard, doch de commandant van het interneringskamp in Limburg, waar getuige in de mijnen werkt, had, zoals mr. Besier toor nig bekend maakte, „het nie(t nodig gevonden Van Bragt op transport te stellen, omdat deze gezegd had. dat hij niets wenste te verklaren." Overigens kwam getuige Wtllemsen vertellen, dat men B. meer dan eens op het Nassaupleln gezien had en mej. K. nooit. Verder herinnert hij zich, dat hij pp een avond ipet zijn collega Smit op de Leidse Vaart wandelde en bij die Manifest van de Raad van Vakcentrales De Raad van Vakcentrales heeft,, zoals reeds is mpdegedeeld, een manifest tot de .Nederlandse arbeiders «ericht, waarin ge adviseerd -Wordt, onder geen omstandig heden mee te doen aan stakingen en ac ties welke niet uitgaan of gevoerd worden door de eigen vakbonden. In het manifest wordt onder andere gezegd: ,,Er zijn lieden, wier geestelijke en poli tieke voedingsbodem buiten Nederland n.oet worden gezocht, beden, die de so ciale en economische chaos nastreven met het doel, door middel van die chaos poli tieke winst te maken. .Daarbij wordt ge speculeerd 'op de onwetendheid, de goede troilw van de arbeiders; wordt misbruik gemaakt van de nood, waarin ons land, door vijf jaren toegepaste roof momenteel verkeert. Wat deert die lieden "de nood van ons volk? Zij voeren bevelen uit, stel len in het wilde weg eisen, proclameren, waar zij de kans hebben, stakingen. Nieuw is dat niet; het is de spinrag-methode van de communisten en de syndicalisten. Ons volk. is verarmd, onze schuld wordt steeds groter maar de arbeid kan en zal ons volk op den duur uit 'het moeras redden. In dien lonen en prijzen worden losgelaten; zal de positie van de arbeiders nog peni beler worden. De regering kan in deze uit komst geven door er voor te zorgen, dat de prijzen niet te hoog en de lonen niet te laag zullen.zijn. Iedereen, die de nood van ons land beseft, dient de regering in haar economische politiek te steunen". Alle centrale w^kgeversorganisaties hebben eveneens een communiqué gepu bliceerd. Zij zeggen: „Een algemene sfeer van onrust dreigt te ontstaan. Bij een ge leide economie past een bereidheid tot sa menwerken en tot discipline. Onderhande lingen met de vakorganisaties dienen uiteraard zo snel mogelijk te verlopen, wil men het de vakverenigingsbestuurders mogelijk maken verantwoordelijkheid voor dit overleg te blijven dragen Voor poli- - tieke agitatie en wilde stakingen behoort evenwel onder geen omstandigheden opzij te .worden gegaan. Aan de mogelijkheid tot prijsverlaging in elke bedrijfstak moet door de ondernemers voortdurend grote aandacht worden besteed. Immers, bij ge lijkblijvende lonen kan aan de zorgebjke toestand in vele gezinnen slechts door da lende prijzen worden tegemoet gekomen"- Haarlemse beeldende kunstenaars Te Haarlem is -een groep beeldende kunstenaars tot een nieuwe organisatie ge komen. Naar buiten treedt die op onder de naam „H. 47". Over de plannen van ac tie, die by na gereed zijn, zullen later mededelingen worden gedaan. Secretaris is de heer A. H. v. d. Vloot, Westerstr. 37. Agentia voor Haarlem WOENSDAG 11 JUNI Palace: Afspraakje om 5 uur (18 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Rembrandt: Carnegie Hall (a. 1.) 14.00, 13.45 en 21.15. uur. Luxor: Tamara (18 j.) 14.30. 19.00 en 21.15 uur. City: Het recht van de sterkste (14 j.) 14.30. 19.00 en 21.15 Viur. Spaarne: Daklozen (14 J 14 30. 19.00 en 21.15 uur Frans Hals: Aloha (a I.) 14.30. 19.00 en 21.15 uur Heemstede Herenweg 141: Bijeenkomst met ais spreker de heer J. M. Voorhoeve, 8 uur. DONDERDAG 12 JUNI. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. gelegenheid heeft B. het adres aan Smit gegeven. Mr. Besier. die bij de eerste behandeling 20 jaar met aftrek tegen deze verdachte had geëist, vroeg nu 15 Jaar zónder aftrek, omdat B,. wegens reeds een andere verraadzaak tot zeven Jaar veroordeeld was. Tenslotte kwam de 34-jarige dienstbode A. Th. K. voor. Zij vertelde, dat B. op een avond illegale lectuur bij haar op tafel had zien liggen en haar toen bedreigd had, voor het geval zij de herkomst niet wilde mededelen. Daarvoor was zij gezwicht. De procureur-fiscaal noemde het gedrag van de verdachte, die betrokken was in de illegali teit onbegrijpelijk, fout en misdadig en per sisteerde bij zijn eis van 8 Jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak In al deze zaken op 24 Juni. Telefoon 16.17.2 (Adv.) Belgische shag nog steeds in trek In samenwerking met ambtenaren van de In voerrechten en Accijnzen is door de economische recherche proces-verbaal opgemaakt tegen acht personen, die zich in Haarlem sinds geruime tijd bezig hielden met zwarte handel in Belgische shag, welke op grote schaal uit Brabant werd aangevoerd. Vier van deze acht personen zijn voor de Officier van Justitie geleid. In totaal werd onge veer 30 kg. Belgische shag en een bedrag van f 1300. dat geheel door zwarte handel, verkre gen was, ln beslag genomen. De kleren maakten de kleermaker Een Heemsteedse kleermaker maakte heren- costuums voor f325 k f345, echter zonder dat de klanten punten voor hun nieuwe pak hoefden in te leveren. Kleermaker/kopers en 20 cosluums werden door de economische politie bekeurd of in beslag genomen. De gemeente Haarlem heeft reeds vele jarep een bureau voor de bevordering der beroepskeuze, als onderdeel van de Ge meentelijke Werkloosheidsdienst en Ar beidsbeurs. In de loop der jaren is door de vestiging van het'Gewestelijk Arbeidsbu reau te Haarlem dat van rijkswege inge steld is, voor de gemeentelijke Werkloos heidsdienst niet veel meer te doen, zodat er dan ook nog slechts enkele ambtenaren werken- Het bureau voor Beroepskeuze der gemeente is ook in stand gehouden, niettegenstaande riïi ook op het Geweste lijk Arbeidsbureau, zo'p bureau gevestigd is. Pogingen om in deze tot één bureau te komen hebben niet het gewenste resultaat opgeleverd. Opvallend is dat in de afdelingen van de Haarlemse raad, die de begroting besprak, daarover geen vragen zijn gesteld. Wel werd gevraagd over de inrichting en de taak van bet gemeente lijk bureau voor Beroepskeuze. Er werd o.a. geïnfor meerd- of het voldoet aan de moderne eisen. In hun antwoord schreven B. en W.: „De vraag of het bureau voldoet aan de moderne eiseh geeft aanleiding tot de we dervraag: wat verstaat men onder moder ne eisen? De ontwikkeling van de psycho techniek, een ervaringswetenschap, heeft wel geleerd, dat, wat men b.v. 10 jaar ge leden door vernuftige geconstrueerde in strumenten meende te kunnen vaststellen omtrent menselijke eigenschappen en ka- rakteraanleg, niet aan de verwachtingen voldeed; men experimenteert dan ook in deze tijd langs andere wegen, om de zo moeilijke vraag van school- en beroeps keuze mee te helpen oplossen, waarbij het in hoofdzaak aankomt op psychologisch inzicht en de ervaring van de adviseur". Er was ook gevraagd hoe B. en W. denken over de mogelijkheid om een ad vies voor school- en beroepskeuze aan de ouders van alle leerlingen, die de lagere school doorlopen hebben, te geven. Daarop antwoordt het college: „Systematisch onderzoek van de leerlin gen der lagere scholeh zou zeker bevor derlijk kunnen zijn aan een goede be roepsvorming; dan zou ook kunnen worden voorkomen, dat vele leerlingen het voort gezet onderwijs (voorbereidend' hoger-, middelbaar-, nijverheidsonderwijs, enz.) gaan volgen, hoewel ze daar niet thuis horen- De statistieken omtrent het ver loop bij het middelbaar onderwijs spreken daarover duidelijke taal. In het vernieu- wingplan-Bolkestein wordt in die richting ook gedacht, wanneer toelating tot de z-g. brugklasse o.m. afhankelijk wordt 'gesteld van een paedagogisch-psychologisch on derzoek. Een andere vraag is, of het bureau voor beroepskeuze daarbij moet worden inge schakeld. Zeer zeker behoort tot zijn taak de ouders, die voor hun kinderen advies vragen, ook ten aanzien van de aanleg voor voortgezet onderwijs ,te adviseren. Een massa-onderzoek, als' bedoeld in de gestelde vraag, zou echter alleen mogelijk zijn met medewerking van een groot aan tal deskundigen en belangrijke uitbreiding van de outillage van het bureau. Om daartoe te komen is de suggestie om nauw verband te leggen met de geneéfekundige dienst wel aanlokkelijk, vooral om naast de psychische inslag van een beroepskeu- SCHEEPVAART K. N. S. M Euterpe. 8 Juni te Bordeaux. Theseus. 9 Juni te. Triest. Ary Scheffer 9 Juni te Amsterdam. Strelpe, 10 Juni te Amsterdam. Marinier, 10 Juni van Amsterdam naar Gothen burg. Marleen, 10 Juni van Amsterdam naar Go thenburg. Zeehond, 6 Juni te Rotterdam. Or pheus, 9 Juni van Barcelona naar Tarragona. Ardea, 8 Jtlhi te Nea Playa. Odysseus. 9 Juni v. Catagena naar Malaga. Ornen. 9 Juni te Oporto. Ariadne. 9 Juni van Famagusta naar Limasol. Roelf, 9 Juni te Antwerpen, Bessa, 9 Juni van Paramaribo hèar Trinidad. Notos, 8 Juni van Curacao n. Kingston. Philae. 8 Juni te Trinidad. MIJ. NEDERLAND. Maetsuycker, 8 Juni Gi braltar gepasseerd Tabtan. 4 Juni. van Batavia via Port Said naar New York. Sumatra, 24 Mei te Semarang. Talisse, 8 Juni van Port Said naar Amsterdam. Java. 9-Juni te Amsterdam. Johan de Witt, 9 Juni te Port Said. Tarakan, 9 Juni te Port Said. Rondo, 2 Juni van Madras naar Kara chi. Mariekerk, 7 Juni van Los Angeles naar Karachi. Celebes, 8 Juni te New York. HÖLL. AFRIKA LIJN. Maaskerk 8 Juni van Bordeaux naar Dakar. OCEAAN. Euryades, 4 Juni te Belawan. VINKE EN CO. Windsum, 9 Juni te Trini dad. K. P. M, Ophlr, 8 Juni van Aden n. Batavia. zecandidaat, ook zijn physieke geschikt heid voor een beroep te kunnen beoorde len. Zal deze hulp zo dóeltreffend mogelijk zijn, dan zal ook van de medicüs, die hier voor wordt aangewezen, moeten worden geëist een uitgebreide kennis van beroe pen, beroepsziekten en ervaring ten aan zien van. de physieke eisen, die bij bepaal de beroepen moeten worden gesteld". Het is aan te nemen dat wanneer de betreffende hoofdstukken der begroting heden of morgen in de raad aan de orde komen, nog nader op deze zaak wordt in gegaan. Muziek - Vele mooie momenten op het Volksconcert der H.O.V. Het door de hoornist Van der Beek voortref felijk en uiterst zacht geblazen Signaal waarmee Weber's „Obëron"-ouverture begint bracht' terstond de sprookjessfeer der inlei ding, waarin de snelle figuurtjes der hout blazers met wonderlijke gelijkheid en duide lijkheid opfladderden. Het was een begin, welks schoonheid in het verder verloop niet taande. Ook de vertolking van Francks te recht beroemde en veel gespeelde Variations symphoniques schonk tal van mooie momen ten. De jonge pianiste Tineke de Smïdt speelde de solopartij zeer gevoelig en tech nisch grotendeels feilloos. In hoeverre we hier van een eigen opvatting .mogen spreken blijve onbeslist: wie nog geregeld onder des kundige leiding studeert verkondigt vaak „hls master's voice"'. Maar ook deze kan alüeen bij een groot talent volkomen weerklank vinden en het-j)ianistisch en algemeen-muzi kaal talent van Tineke de Smidt heeft zich reeds meermalen te duidelijk geopenbaard, dan dat men reden zou hebben om een eigen visie te betwijfelen. Het auditorium toonde zich dan ook zeer dankbaar voor deze vertol king waarin Hartvelt en het orkest een be langrijk en welgeslaagd aandeel hadden. Het recht van eigen opvatting in kunst zaken moge onbetwist blijven. Mengelberg heeft het destijd onbeperkt gehandhaafd Ik herinner mij momenten in zijn vertolking van Tschaikowsky's Vijfde Symphonic, die zelfs protest uitlokten. Hartveld week- Dinsdag avond bij zijn interpretatie van dit werk ook herhaaldelijk van 's componisten metronoom- voorschriften af. maar ze was vurig en bleef boeien en ik acht haar dan ook alleen daar minder juist, waar zoals in het middendeel der Wals bij de snelle 16den-figuren het'ge val, was, de uitvoerbaarheid of althans de verstaanbaarheid verdwijnt. Tussen 138 en 180 ligt een hele afstand. Ih het Andante speelde Van der Beek ver rukkelijk de grote hoornsolo. Een langdurige ovatie viel Hartvplt en orkest ten deel. K, DE JONG Volksconcert der H.O.V. Op Vrijdag 13 Juni zal de Haarlemse. Orkest-Vereniging in de Gem. Concert zaal té Haarlem het Volksconcert geven, dat op 18 Febr. wegens de koudé moest worden uitgesteld. Er is ditmaal een belangwekkend pro gramma samengesteld waarbij de bekende pianist Pierre Palla zal bptreden met enige werken, die geïnspireerd werden door de jazz. Behalve in Gershwin's Rhapsody in Blue' zal hij zich voorts laten horen in het piano-concert van Scharwenka, tenslotte zal hij ook de pianopartij vervullen in „La Création du monde" van Darius Milhaud, naar een neger-ballet van Blaise Cendrars Kees Hartvelt, onder wiens leiding het concert staat, laat dit openen met Wiener Dreivierteltakt van Dr. Joh. Wagenaar. TWRE VERWARDE STUREN EN EEN VAL. Dinsdagmiddag werd de politie gewaarschuwd, daar op de Zijl weg een bewusteloze jongeman lag. Het bleek een 17-jarlge lyceïst te zijn, die gevallen was doordat hij met het stuur van zijn fiets verward raakte in dat. van een vriend. Toen de jongeman in de Deo werd opgenomen, constateerde de dokter een zware hersen schudding. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 Juni 1M7. Gehuwd: 10 Juni: \V Dijs en C. Visser. P. Smit en A. J. Vermeer. P. Slagter en H. C. Brouwer. Bevallen van eer. zoon: 8 Juni: A. A. Ligt- voetv. Maas, M. M. A. Moorer—Mersmann. 9 Juni: M. J. Kuiperv. Twijver, J. J. Smit v. Essen, M. VeitmanNijman, 1. Terol Kr ikke, A. v. Barenv. Huis, C. F. Kerk- manv. d. Ham. 10 Juni: J. P. Belles—v. d. Genugten. Bevallen van een doéhter: 9 Juni: H. P. v. Loenenv. d. Aardweg. Overleden: 7 Juni: N. H. AkkermanPos- sel, 51 j., Kamperlaan. J. E. E. v. Bemmel Benit, 63 j., Kleverlaan. 8 Juni H. A. M. Hij mensen, 59 j.. Rollandstraat. C. v. Leeuwen, Anthoniestraat. 9 Juni: K. C. Donsen, 74 j., Emostraat. C. Mulder, 5 m., Ripperdapark. H. v. Uijtert, 51 j., Pijnboomstraat. Reeks belangrijke zaken voor het Tribunaal De Haarlemse NSB-wethouder van On derwijs M. v. D„ die na de vlucht van „burgemeester" Plekker in September 1944 tot de bevrijding als waarnemend bur gemeester van Haarlem optrad, zal op Maandag 21 Juli voor de 1ste kamer van het Haarlemse Tribunaal terecht staan. De zaak van de gewezen voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland, mr. F. W. A. de K v. L. zal op Donderdag 19 Juni door de 3de kamer van het Tribunaal opnieuw behan deld worden. De-NSB-burgemeester van Bloemendaal, J. W. Z., wiens zaak indertijd' voor een nader onderzoek was aangehouden, zal op 23 Juni voor de 1ste kamer verschijnen. De gewezen onderdirecteur van de Ne derlandse Bank mr. P. H. A. B., hééft zich eèn week later voor dezelfde kamer te verantwoorden. Tenslotte kunnen wij nog mededelen, dat de Hoge Autoriteit te Amsterdam het fiat executie op het advies van de derde kamer inzake de voorzitter van de Werk gemeenschap Nederlandse Kultuurkamer, prof. Ir. B. W., heeft geweigerd. Deze delinquent was een verbeurdverklaring van 20.000 en ontzetting uit dé beide kiesrechten opgelegd. Kousenmisère De vrouw en haar kousen vormen te- samen een probleem, dat niet van de laatste maanden is. Sinds de bevrijding heeft de Nederlandse vrouw immers een ingespannen jacht gemaakt op dit schaarse onderdeel van haar garderobe en' de ene vrouw was .daarin succesvoller dan de andere. Want het is nu eenmaal zo, dat niet alle huismoeders zich kunnen veroor loven lange uren in lange rijen te gaan staan om een paar „links geweven" of „nylons" uit het vuur te slepen. - Helemaal eerlijk is het niet, want som mige dames bezitten op deze manier een aardige voorraad beenbekleedselen, waar minder gelukkige zusteren vele avonden aan het verstellen en stoppen van het „al lerlaatste paartje" moeten opofferen. Zonder de meer bevoorrechte Neder landsen hun kousenbezit te misgunnen, zou het misschien nuttig, zo niet nodig zijn, om minstens eens per jaar eten "bon aan te wijzen voor bijvoorbeeld twee paar dameskousen. Natuurlijk wordt tegen dit idee aan gevoerd, dat dan de distributie weer uit gebreid wordt, maar een billijke verdeling van onze kleine kousenvoorraad lijkt toch wel op te wegen tegen de kleine bezwaren van administratieve aard. De vrouw van de Argentijnse dictator, Peron, brengt een bezoek aan Europa. - Haar eerste visite gold generaal Franco, die haar met groot eerbetoon ontving. Regeringsverklaring in Hongarije De nieuwe Hongaarse premier Lajos Dinnyes heeft in zijn eerste redevoering voor de nationale vergadering aangekon digd, dat de Hongaarse regering zal over gaan tot nationalisering van de grote ban ken. vóór de voltooiing van het driejaren plan, dat op 1 Augustus zal ingaan. „Wij wensen nauwe samenwerking met onze buren", zeide Dinnyes, „met de Ver enigde Staten, met Engeland en vóór al les met.de Sovjet-Unie, die vriendelijke gestes tegenover ons gerriaakt heeft". Dinnyes ontkende dat er een staatsgreep in Hongarije heeft plaats gehad, waarbij hij er op wees dat -bijna alle leden van het vorige kabinet hun posten hadden behou den. De nieuwe premier kondigde aan, dat vermogens boven de 70.000 forints (onge veer 19.000 guldep) zwaar belast zouden worden. Tsjechische verklaring-. Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft berichten in dé buitenlandse pers, volgens wel ke in Tsjecho-Slowakije een crisis ver wacht zou worden naar aanleiding van de recente gebeurtenissen in Hon garije, als „absoluut vals" geken schetst. Veronderstellingen over plannen tot in terventie door de Sovjet-Unie werden „fantastisch" genoemd- Hongaars Witboek. Het Hongaarse nieuwsbureau meldt, dat volgens gezaghebbende kringen, de Hon gaarse regering een Witboek zal publice ren over de recente samenzwering tegen de republiek. Joego-Slavië en Roemenië. De Roemeense minister-president Petru Groza, en andere leden van de Roemeense regering zijn uit Belgrado naar Roemenië teruggekeerd na een bezoek, dat het nau wer aanhalen der economische, culturele en politieke banden tussen Joego-Slavië qn Roemenië in hef vooruitzicht stelt. Dimitrov, de communistische premier van Bulgarije, verdedigde in een interview de arrestatie van de oppositieleider Nikola Petkov en zeide dat zijn régime er op ge baseerd is om „burgeroorlog" te vermij den. Als een der punten van de Bulgaarse buitenlandse politiek, noemde Dimiti'ov „te vermijden dat Bulgarijé een spring plank wordt voor vijandelijke actie tegen hen die ons emancipatie hebben gebracht het Russische volk evenals tegen andere Slavische en niet-Slavisch demo cratische naties". Servisch oordeel. Dr. Milan Gavrilowitsj, leider van de Servische boerenpartij die vijftien jaar heeft doorgebracht in een Joegoslavische gevangenis waaruit hij wist te ontvluch ten, zeide in een interviéw met United Press, dat de politiek der Russen op de Babcan blijkbaar gericht is op een Sovjeti sering van Oost-Europa en de geleidelijke inlijving van de Balkanlanden in Rusland. De eerste étappe, zo zeide hij, was de unificatie van de Balkan legers,-die thans Tsaldaris verwacht een invasie De Griekse minister van Buitenlandse Z3ken, Tsaldaris heeft medegedeeld, dat „ongeregelde troepen, ter sterkte van en kele duizenden manschappen, die langs de Albanese, Joegoslavische en Bulgaarse grenzen worden geconcentreerdklaar staan voor een invasie". Tsaldaris be schreef de toestand als „ernstig" en zeide, dat het hier Griekse communisten betrof. Ook Tiel herstelt zich van de zware wonde jnaakt goede n, welke de oorlog sloeg. De woningbouw vorderingen. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: G. L. van Welsenes en A. Ketelaar; M. J. Nagelhout en F. M. Degelinc; P. M de Rooij en N. A. Falke; P. Tldema en E. IJssennagger; J. van BerneveW en M. C. Span- Jaar0; H. van Duin en A. C. Dijkstra. GETROUWD: T. F. Uebregs en H. M Harding; van Dongen en E. A. Poortman; A. T. Bo- land en J. M. G. Rinders; J. H. -C. Vrijer én A Doing; G. P. Verhulsdonk en G W. M. Verbeek BEVALLEN: H P. van Dam—Daniels, z.; G J Versluis—Wijland. z B. Rothert—Rovers, d A M. J. van Andeide Wilde, z.; M. C. Hulsman Koning, z M. M. Uitendaal—Koomen, d J. I M. DuIJn—Hendriks, z. OVERLEDEN: J. D. Hofslag—de Haat, 65 J. C. J. Hosman, 49 j, voltooid is. In de aan de gang zijnde tweede étappe doen de communisten aan vallen o0 de boerenpartijen teneinde de politieke en economische stelsels van Oost en Zuidoost-Europa te unificeren en Sov jetiseren. Gavrilowitsj voorspelde, dat de Sovjets, zodra deze unificatie voltooid is, zullen beginnen met de formele inlijving van Balkanlanden in Rusland, door aller eerst een federatie van Balkanlanden op te richten, bestaande uit Joego-Slavië, Bul garije, Albanië,'Roemenië en Griekenland. Dit laatste land zal vroeg of laat „vallen" naar de opvatting der communisten, aidus Gavrilowitsj, die nog zeide dat Albanië zijn onafhankelijkheid reeds heeft opgege ven, aangezien het krachtens in de laatste tijd afgesloten verdragen deel uit maakt van een federatief Joego-Slavitj. Voordracht over ÜNO en wereldfederatie Dinsdagavond hield de heer mr. N. J. G- M. Kappeyne van de Copello in hotel De Leeuwerik voor de afdeling Haarlem van de V.I.R.O., Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde, een belangwekkende voordracht over de Wereldfederatie van U.N.O.-verenigingen. Mr. Kappeyne v. d. Copello begon met te zeggen dat, hoewel het schijnt, dat in ons land de belangstelling voor vredesbe wegingen als de V.I.R.p. niet groot is, het is gebleken, dat deze belangstelling ook in andere landen veel geringer is dan na de eerste wereldoorlog. Hieraan is zeker ook schuld het papiertekort waarmee de dagbladen te kampen hebben. Het publiek kan niet voldoende worden voorgelicht over de technische zijde van de U.N.O. Spr. legde vervolgens het nuttige doel van het recht van veto uit, sprak over het principe van de staatssouver&niteit en over de noodzaak van een dwingende •rechtspraak tussen de souvereine staten. De Volkenbond was een vertegenwoor diging van de regeringen. Wij moeten een wereldbond-krijgen die een vertegenwoor diging van volken is. Het idee van het wereldburgerschap moet de mensheid wor den bijgebracht door opvoeding en de pu blieke opinie moet in die richting worden bewerkt. De enige weg om blijvende -belangstel ling voor het werk van de wereldfedera tie te verkrijgen kan alleen gevonden wor den door collectieve lidmaatschappen, zo als dat in Denemarken het geval is, waar millioenen lid zijn'van de wereldfederatie, doordat ettelijke vakverenigingen lid zijn. De voorzitter, de heer F. S. Noordhoff, dankte de heer Kappeyne van de Copello voor zijn heldere en interessante voor dracht. Hierna werd een. besloten contact vergadering gehouden met andere vredes organisaties te Haarlem, waarin de vraag werd besproken hoe deze verschillende verenigingen met hetzelfde - doel tot een vruchtbare samenwerking zouden kunnen geraken. Mongoolse inval op Ciiinees gebied Naar het Chinese nieuwsagentschap „Central News" meldt, heeft een divisie soldaten der republiek Buiten-Mongolië met behulp van vier Russische vliegtuigen een inval gedaan in de .Chinese provincie Sinkian. De Chinese regering heeft haar tmbassadeur te Moskou opdracht gegeven oij de Sovjet-Unie en de Sovjet-republiek Buiten-Mongolië te protesteren tegen deze „invasie van het Chinese grondgebied' BINNENLAND De werkgeversorganisaties In het bakkersbe drijf en de Bedrijfsunle hebben na eer. bespre king met het college van RtJksbem'.ddelaars be sloten. een onderzoek te doen instellen naar de prestaties ln het bakkersbedrijf. BU de D. A. F. te Eindhoven ls een trolley bus gebouwd, waarmee binnenkort proefgereden l worden op 't enige trolleynct ln Nederland, namelijk ln Groningen. Voor zeebaden en onoverdekte zwembaden Zijn thans prtjzen vastgesteld. Voor een bad voor personen boven 14 Jaar mag ten hoogste 30 cent worden berekend, voor kinderen tot 14 Jaar ten hoogste 20 cent. Voor seizoenabonnementen mag respectievelijk f7 en f5 worden gevraagd. Op 18 Juni bestaat Ouwehands Dierenpark de Grcbbeberg 15 Jaar. Een lustrumcomité, waarin onder andere tr. H. Hollaar, directeur van het Gemeentelijk Waterbedrijf te Haarlem zitting heeft, zal dc heer C. W Ouwehand een lustrumvlag aanbieden. De president van dc Nederlandse Bank. dr. M. W. Holtrop, is per vliegtuig naar New York irokken voor het voeren van financiële be sprekingen. Antoon Coolen hoeft ontslag genomen als d van de Eindhoven** Kamer van het Bossche tribunaal, omdat hij zich niet kan verenigen met een beslissing van de procureur-fiscaal in de zaak tegen de D. A. F. te Eindhoven. De directie van WlIton-FeUenoord te Schie dam heeft het cöllege van Rijksbemiddelaars toestemming verzocht, aan het personeel een aandeel in de winst over 1946 uit te keren.' Het Engelse ministerie voor de burgerlucht vaart heeft toestemming verleend tot het landen Nederlandse vliegtuigen op de „airstrip" Tengah, 14 mijl ten noorden van Singapore. In October zal de K. L, M. een dagelijkse dienst Amsterdam—Batavia openen. Onderzocht wordt of tussenlandingen op Tehgah mógelijk zijn. BUITENLAND Op 29 Juni zal in de stad Luxemburg een conferentie worden gehouden van de O (nafhan- kelljke) L(lga) E(uropese) S(amenwerklng). HAARLEM EN OMSTREKEN. Zaterdag 14 Juni zal door de afdeling Haar lem der Youth for Christ beweging een Jeugd- bljeenkomst worden gehouden in de Klopper singelkerk. Aan het muzikale gedeelte werken t het Chr. fanfare korps „Artl et Rellglone", directeur de heer H. N. van Ossenbruggen; Gré en Mia Wolff, zaqg; Freerk Los. negro-sptrl- tuals; Ko de Jong. plano en Leo Pasman, zar.g- lelder. Korte toespraken worden gehouden door de Amsterdamse preklkant ds. B. van Girtkel en Sidney Wilson. Ter gelegenheid van hfct tienjarig bestaan van de Hengelaarsvereniging „Nooit Gedacht" te Bernebroek wordt op 20 Juni een concours gehouden. De Jeugdafdeling houdt des middags, een wedstrijd. De officiële herdenking ls op 12 Juli bepaald. Van Zaterdag af wordt onder leiding* van het Leger des He:!s (stichter William Booth) een oecumenische reeks tentsamenkomsten gehou den op het terrein aan dc KJnderhutsstr.ge!. Vele vooraanstaande predikanten van verschil lende kerken verlenen medewerking. Aanstaand weekend zal de sluiting plaats vinden, waaraan een bijzonder karakter zal worden verleend door de komst van een vijftigtal officieren en kadet- ter. van de Wt-llam Booth Kweekscholen. Mu ziek en zang luisteren een en ander op, Hoe ls het mogelijk. Sinds de 29e Maart staat er ln het Politiebureau aan de Smedestraat te Haarlem een vrij nieuwe Fongersflets met lucht banden. die voor een winkel werd gevonden, Ben negenjarige Jongen stak Dinsdagmiddag de Wagenweg over, zonder op het verkeer te letten. Een auto reed hem aan en het kind liep enige verwondingen aan het rechterbeen op. De heer E. Verwer hoopt Maandag 18 Juni de dag te vjeren, waarop hij 25 Jaar als no tarisklerk werkzaam Is. De eerste Jnren was hU op het notariskantoor Bertllng en Wolzak als zodanig In functie, daarna bij wijlen notaris Wol zak en thans werkt de heer Verwer btj diens opvolger notaris mr. R. Krans Tegen een Inwoner'van Hillegom ls proces verbaal opgemaakt wegens het verkopen van distributiebescheiden. Het programma voor de orgelbespeling ln de Grote of St. Bavokerk te Haarlem op Don derdag 12'Juni 1947 des namiddags van 3—4 uur, te geven door George Robert, luidt: 1. Balletto del granduca, J. P. Sweellnek (1562—1621); 2.' Toccata. Adagio et Fuga C, gr. t., J. S. Bat^i (16851750); 3, Kleines harmonlsches Labyrinth, J, S. Baeh; 4. Suite du «premier tón (Grand plein jeu, Fugue, Duo, Trio, Basse et Dessus de Trom pette (en dialogue), Recits de Cromorne et de Cornet séparé (en dialogue), Dialogue sur les grands,Jeux L. N Clérambault; 5. Riceccare, Andrlcs de Braai; 6. Toccata, C. F. Hendriks Jr. OFFICIëLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM Mededeling No. 203. UITREIKING SCHOENENBONNEN In hét tijdvak van 12 t.rh. 21 Juni 1947 zullen in het Centraal Ultrelkloka^l ,De Vleeshal". Grote Markt alhier volgens onderstaande lèttêrir.de- Üng, schoenenbonnen worden uitgereikt. Thans komen voor een bon in aanmerking: I, Personen, wier T. D.-nummer eindigt op het cijfer 3 en in het bezit zijn van eer. inlegvel, waaraan zich nog de bon 612 bevindt. Het publiek is ln dit geval vrij een keuze te maken tussen de bestaande bonsoorten. II. Kinderen. a. Kinderen, geboren ln de maand Augustus. 1946 komen onmiddellijk voor een sclJoer.enbon :n aanmerking, ongeacht het cijfer van hun T. D. dien blijkt, dat zij nog geen bon hebben ont vangen In de maand, waarin zij hun eerste verjaar dag vieren, komen zij evenwel niet opnieuw v'oor eer. bon ln aanmerking. Aan kinderen, geboren op l September 1946 of later mag geen bon worden verstrekt. b. Kinderen, geboren ln de maand Juni van een der Jaren 1932 t.m. 1945, komen thans, even eens volgens onderstaande letterlndeling, voor eep extra schoonenbon ln aanmerking. In deze gevallen wordt geen keuaebon ver strekt. maar uitsluitend een bon. afhankelijk van rle leeftijd van het kind, INNAME BON. De verstrekking van de schoenenbonnen be doeld onder I. geschiedt tegen gelijktijdige In name van de bon 612 van het inlegvel GA tot GE 605. Voor de schoenenbonnen voor kinderen, ge noemd onder II wordt bon 604 van het betref fende inlegvel Ingenomen. Losse bonnen zijn ongeldig. AFKRUISING T. D. Voor de verstrekking van een bon bedoeld on der I wordt de betreffende T. D. ln de categorie „Schoenen" gecodeerd ln het vakje Le met 706 A. Voor de uitreiking van een bon genoemd on der II, wordt de T. D. In het vakje Ka eventueel t.m Ke gecodeerd met 706 A. De letterlndeling ls ais volgt: Donderdag; 12 Juni 1947 A t.m. C Vrijdag u Juni 1847 D t.m. F Zaterdag 14 Juni 1947 G en H Maandag 16 Juni 1947 I t.m. K Dinsdag 17 Juni 1947 L t.m. N Woensdag 18 Juni 1947 o t.m. R Donderdag 19 Juni 1947 s t.m! V Vrijdag ïo Juni 1947 W t.m z Zaterdag 21 Juni 1947 Na-uitreiklng. Geopend voor het pubilekt Maandag t.m. Vrij dag 8 30—12.15 uur en van 14.09-16.45 uur, des Zaterdags van 8 30—12.15 uur. In verband met het feit, dat het hier een lan delijke regeling betreft, kan aan verzoeken om afwijking van de gestelde bepalingen nimmer worden voldaan. Correspondentie kan hierover dan ook niet worden gevoerd. De distributiebescheiden zullen slechts worden uitgereikt aan diegenen, van wie de T. D.. Nood T D. van een contrólezegel T. D. 2 en dier.st- stempel Is voorzien. Aar. personen beneden de leeftijd van 18 Jaar zullen geen distributiebescheiden worden mede^ gegeven. HAARLEM, U Juni 1947 De Directeur, A, VAN DRUSi

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3