Haarlems Dagblad Noodzaak In Batavia spreekt men weer van Engelse bemiddeling Republiek roept hulptroepen op Washington stuurt protestnota over de Hongaarse kwestie Machines en auto-onderdelen uit de Russische zone van Duitsland. Sigaren bonvrij Spoorwegstaking geëindigd Chinezen en Buiten-Mongolen slaags 61e Jaargang No. 18655 T Tl 1 T! Üondcrciag 12 Juni 1947 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spajns 12, TeL 12713. 10132. J AdvertUrleven op aanvraag b(j de Administrate Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem afgelopen. Zij heeft in weinige dagen tijds een grote verwarring en ontwrichting van de maatschappelijke samenleving ver oorzaakt, die nog verergerd werd door het 'stilleggen van vijftig electrische centrales. In de andere landen van West-Europa heeft men déze nieuwe Franse beroering met schrik aanschouwd. De tijden waarin zo- velen met genoegen en lichte spot spraken over zulke crises in een ander Europees land, dat immers altijd in de eerste plaats als een concurrent werd beschouwd, zijn voorbij. Er mogen nog oppervlakkig oor delende mensen bestaan, die zich in zulke Schadenfreude vermeien en er een soort zelfgenoegzaamheid aan verbinden, omdat wij het dan toch maar beter weten te doen, maar deze opvatting sterft uit. Het besef dat wij vereend worden door dezelfde, no den en dezelfde belangen is doorgedroegen tot allen, die nadenken. Het aanbod van de Amerikaanse regering om Europa finan cieel te hhlpen, mits het in samenwerking een economisch plan ontwikkelt, heeft de toestand wel heel duidelijk gemaakt. Om een dergelijke onderneming te doen slagen zal het natuurlijk nodig zijn, dat ïn de be trokken landen een rustige ontwikkeling van zaken verzekerd is en dat die niet ondermijnd wordt door politieke en andere crises. Helaas hebben wij die zekerheid ten aanzien'van Frankrijk allerminst. De Vier de Republiek,, zo jong als zij is, schijnt aan dezelfde kwalen te laboreren die haar voor gangster teisterden en bovendien' door com munistische onrust ondergraven te worden. Een noodlottige versnippering van de maoht over drie grote partijen hééft geleid tot regeringen, die of innerlijk zwak waren doordat men elkaav niet vertrouwde, of zoals het huidige kabinet-Ramadier niet voldoende achter zich hebben om ei-nstige' verstoring van het herstel des lands door weloverwogen beleid te.voorkomen. Even als vroeger zijn er al weer verscheidene snelle kabinets-wisselingen geweest. Nu deze grote staking voorbij is moeten wij ons wel afvragen hoe kort het zal duren eer een nieuwe explosie, in welke vorm dan ook, in Frankrijk volgen zal. Dat is niet bemoedigend. Hetgeen in het grootste land van het West-Europese vasteland gebeurt- kan niet zonder invloed op de andere lan den blijven en belemmert de kansen van het geheel, om door samenwerking en aan eensluiting te slagen. De Russen zijn fel gekant tegen „een Westelijk blok"; als daarmee een machtsvorming bedoeld wordt, die naar hun -mening voor (hen gevaar zou opleveren, is dat niet onduidelijk. Maar hoe die uit het yerarmde en uitgeputte West-Europa zou moeten verrijzen'is raad selachtig, afgezien nog van de overweging dat 'het geenszins aggressief in zijn volks aard is. Men komt er dus toe zich de vraag' te stellen, of de Russen een voorkeur heb ben voor blijvende verwarring en ver zwaring in het Westen van Europa, en wat zij daarmee dan wel willen bereiken. De Times zegt in een hoofdartikel over-het plan-Marshall, dat het blad aeer toejuicht, dat dit de weg zou kunnen openen naar een goede verstandhouding en vruchtbare handelsbetrekkingen tussen -het "pesten en /Sovjet-Rusland. Gelooft de Times dat zelf 'of brengt het 'blad sleohts een argument naarvoren, in afwachting van een ant woord van Russische- zijde, dat bij veel herhaling van de these misschien wel eens gegeven zal worden? De verhoudingen tussen West en Oost Amerika en Sovjet- Rusland zijn zo grondig vastgelopen en de Russische penetratie in Europa is zo 'onmiskenbaar, dat men niet geneig'd is tot het uitspreken van vage hoop op verbete ring. Er moeten eerst.bewijzen zijn. Tussen machtigen, die van elkaar ver vreemd zijn en geen enkele overeenstem ming schijnen te kunnen'vinden, blijft de positie van 'het democratische West-Europa waarvan men het Iberische schier eiland nog moet uitsluiten benard. Zijn enige kans ligt in samenwerking en aan eensluiting: hoe hechter hoe beter." Het zou al een groot begin zijn als de kleine landen die tot stand brachten: de tolunie tussen Nederland, België en Luxemburg is een begin, dat zich langzaam voltrekt. Te lang zaam. En uitbreiding van het samengaan tot andere - landen zal op korte termijn nodig zijn. Er is niet veel tijd te verliezen; het oude tempo van traag-slepende onder handelingen past niet bij de huidige om standigheden. Overheersende noodzaak blijft, dat de democratie zich herstelt en haar waarde bewijst. Het beste verweer tegen autocratisch beleid, de beste actie ook tegenover een land als Spanje, waar Franco zich nog steeds staande houdt, is'te bewijzen, dat de democratie het betér doet. De loop van zaken in Frankrijk getuigt niet van een deihocratie, die een crisis door krachtige samenwerking te boven weet te komen. Als Frankrijk in een toestand ver keert, waarin het geèn leiding aan het Westep kan geven door goed voorbeeld en krachtig initiatief, zullen andere landen dat moeten doeif'en zich daarbij als kam pioenen voor de parlementaire democratie, voor volledige vrijheid van godsdienst en van meningsuiting in de eerste plaats, die nen te doen gelden. Met voorzichtigheid en- afwachten zal men de democratie niet kun nen redden. Uit een beschouwing als deze volgt dat het einde van de oorlog de wereld even min'van haar geestelijke als van haar ma teriële naden verlost heeft. Zo is het dan ook. Al valt hot menigeen ongetwijfeld moeilijk dat te erkennen: men moet de oor log niet zien* als gen op zichzelf staande ramp, maar als een phase in een groot drama, dat bezig is zich te voltrekken en' waarvan wU de nadere ontwikkeling nog niet kunnen overzien. Dat drama is niet aangevangen op' 10 Mei 1940, toen de Duit sers Nederland binnenvielen er zijn meer mensen op de wereld dan wij maar veeleer in 1914. toen de eerste wereldoorlog losbarstte. Het heeft in de periode tussen de twee oorlogen geenszins stilgestaan. Het gaat nu verder. Latere geslachten zullen getuigen dat wij een grote tijd beleefd heb ben. Misschien zal de uitkomst dat woord tenslotte rechtvaardigen. Nu klinkt het onecht. R. P. Vliegongeluk in Brazilië Een vliegtuig van de Argentijnse lucht lijn Fama is te Natal in Brazilië neerge stort. Drie leden der bemanning en twee passagiers vonden de dood en dertien pas sagiers werden licht gewond. Het toestel was op weg van Buenos Aires naar Londen- Bij net opstijgen vloog het tegen een telegraafpaal en brak in tweeën. DE SPANNING IN INDONESIË STIJGT In Batavia zijn volgens United Press goed ingelichte kringen van mening dat- de Engelsen pogen in Indonésië opnieuw de rol van bemiddelaar tussen de Repu blikeinen en de Nederlanders te vervullen. Officiële Britse kringen weigerden hier over commentaar te verlenen, doch men wijst er op dat Vrijdag, terwijl het Repu blikeinse kabinet bezig was hét antwoord op de Nederlandse nota op te stellen, de Britse consul-generaal Mitcheson en zijn plaatsvervanger Lambert een haastige vlucht naar Djokja maakten en dezelfde middag weer naar Batavia terugkeerden. In een officiële verklaring zeiden de En gelsen dat zij president Soekarno geluk wensen met zijn verjaardag overbrachten. De volgende dag. Zaterdag, ging de Britse voorlichtingsofficier MacLaren per vliegtuig naar Singapore, ogenschijnlijk om zijn vrouw te ontmoeten. Het verluidde echter dat mevrouw MacLaren pas 16 Juni in Singapore venvacht werd. Een woordvoerder liet doorschemeren dat Mitcheson en Lambert aan «het Repu blikeinse kabinet een. serie voorstellen overlegden en ook hun goede diensten aan boden bij het opstellen van het Indonesi; sche antwoord op -dê Nederlandse note, waarbij zij wezen op de practische punten van de nota. Men' neemt hier aan dat MacLaren in Singapore rapport ging uitbrengen aan Michael Wright de plaatsvervanger van de Britse speciale gemachtigde van Zuid- Oost-Azië, Lord Rillearn. Verder verluidt dat de Engelsen door te pogen de partijen tot een compromis te brengen, hopen het eventueel geweld van welke zijde drfn ook te vermijden en de Indonesische hulpbronnen voor de wereld te openen. Er wordt op gewezen dat de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin, onlangs in een redevoering op het partijcongres te Margate naar voren bracht dat Engeland hoopte dat het Indo nesische probleem vreedzaam geregeld zou worden. Men zal zich herinneren dat Bevin zijn redevoering uitsprak twee dagen na dat het Nederlandse memorandum aan de Republikeinen was overhandigd. Republikeirttee hulp troepen opgeroepen In een radio-^uilzending uit de Republi keinse hoofdstad, Djokjakarta, is bekend gemaakt, dat de Indonesische republiek de mobilisatie van zijn gewapende hulptroe pen gelast heeft, teneinde „iedere even tualiteit het hoofd te kunnen bieden". Deze aankondiging, maakt _een einde aan de stilte, die gevolgd was op het overhan digen van de Republikeinse antwoordnota. Men gelooft, dat de toestand in Indonesië snel een critieke periode zal bereiken. Uit Ne4erlandse bron wordt gemeld, dat de situatie „op het front bij Soerabaja", dicht bij Modjokerto, slechter is geworden. Antara 'deelt mede. dat op 10 Juni de kustverdediging ih de buurt van Banjoe- wangi een Nederlandse' oorlogsschip be schoten heeft, nadat ër zich gedurende twee dagen niets had voorgedaan. H'et re publikeinse dagblad „Merkada" veronder stelt, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de Ei, ei, wat een ei De rage in zware, zwaardere en aller zwaarste eieren slaat thans ook over op andere kwaliteiten van het Nederlandse legproduct. Een Schoondijkse hoender houder raapte flezer dagen namelijk een ei van 190 gram, dat later brak, een dooier liet zien maar daarenboven nóg een ei met nóg een dooier, beide van normale afmetingen. Waar blijft het eindeloos in eieren-uiteenvallende ei ter versteviging van ons rantsoen? Commissie-generaal aangekomen Maandag kabinetszitting in Den Haag Hedenmorgen 10.40 uur plaatselijke tijd zijn de leden van de Commissie-Generaal, prof. W. Schermerhorn en M. van Poll, te Batavia aangekomen. Een woordvoer der van de Commissie-Generaal deelde mede, dat van de rijde der Commissie geen verklaringen te venvachten waren vóór de kabinetszitting van aanstaande Maan dag te Den Haag. De Commissie-Generaal hoopt voor Maandag haar advies betref fende de republikeinse antwoord-nota aan de Nederlandse regering te hebben uitge bracht. Gisteren hebben de leden van de Com- mlSsie-Generaal de nacht doorgebracht bü Michael Wright, de plaatsvervanger van Lord Killearn, te Singapore, waar zij in formele besprekingen voerden. Lord Killearn is momenteel afwezig. Prinses Marijke moet een oogoperatie ondergaan De Utreehtse kinderarts J. H. G. Car- stëns deelt in overleg met het Prinselijk Paar het volgende mede> „Reeds kort na de geboorte van Prinses Marijke is het gebleken, dat de kleine een dubbelzijdige lens-troebeling heeft- Er is hieraan niet direct ruchtbaarheid gegeven, omdat moest worden afgewacht hoe de kleine Prinses zich lichamelijk zou ontwikkelen. Waar haar gezondheidstoe stand uitstekend is, bestaat thans tegen een operatie generlei bezwaar. Prinses Marijke zal voor een operatieve behandeling door Prof. Qr. H. J. M. Weve in het Nederlandse gasthuis voor Ooglij ders te Utrecht worden opgenomen". Naar vernomen wordt zal de doop eerst na de behandeling plaats hebben. De Hongaarse gezanl verlaat Wenen Volgens het onder Amerikaanse controle verschijnende Weense avondblad „Wiener Kurier" is de Hongaarse gezant te Wenen Laszlo Bartok, afgetreden en naar Zwitser land vertrokken. Het blad voegt er aan toe dat Bartok van zijn aftreden kennis gaf in eeri telegram van de volgende inhoud: „Achttien maan den geleden werd ik, tezamen met vier an dere diplomaten, door het Hongaarse mi nisterie van buitenlandse zaken uit de bal lingschap terug geroepen. Ik aanvaardde de uitnodiging met vreugde, in de hoop een vrij en waarlijk democratisch Hongarije te kunnen dienen. Thans zie ik mij in deze verwachting teleurgesteld en ik moet han delen in overeenstemming met mijn gewe ten. Ik ga opnieuw in ballingschap." minister-president Soetan Sjahrir, die zich op het ogenblik te Cheribon bevindt, een verzoek om internationale interventie zal indienen, wanneer de Commissie-Generaal het Repbli^einse tegen-memorandum zou verwerpen. Een blad in Djokjakarta voor spelt ernstige plaatselijke botsingen als het memorandum niet zou worden aange nomen. Het woord is aan...; Rémy Montaléé: Het ideaal is het hrood der ziel. Niets is ro nodig als wat „tot niets dient". Molotof beschuldigt op zijn beurt de Engelsen van inmenging in binnenlandse Hongaarse aangelegenheden Dinsdagavond is een Amerikaanse nota inzake de recente gebeurtenissen in Hon garije verzonden aan luitenant-generaal Swiridof, de Sovjet-Russische voorzitter van de geallieerde bestuursraad voor Hon garije. In deze nota wordt niet met zoveel woor den gezegd, dat de Verenigde. Staten de. Hongaarse kwestie voor de UNO zullen brengen, doch er ligt in de tekst wel opge sloten, flat deac procedure, indien nodig, toegepast zal kunnen worden. Verder wordt in de nota protest'aange tekend tegen de wijziging in de Hongaarse regel-ing en wordt opheldering gevraagd over het aandeel van Sovjet-Russische autoriteiten in het aftreden van Ferenc Nagy. Afschriften van de nota zijn toegezonden aan de Hongaarse regering, de Britse en die der Sovjet-Unie. De tekst van de Amerikaanse nota is niet tevoren aan de Britse regering getoond. Wel was er overleg gepleegd over de in houd'. Sovjet-Russische beschuldiging. Lord Pakenham, de Britse minister., verantwoordelijk voor Duitsland en Oostenrijk,, heeft in het Engelse Hoger huis onthuld, dat de regering der Sovjet-Unie de Britse regering er van heeft beschuldigd zich te hebben ge mengd in de binnenlandse aangelegen heden van Hongarije. Deze beschuldiging werd door Molotof geuit, in antwoord op het Britse verzoek om inlichtingen over de politieke gebeur tenissen in Hongarije. Pakenham verklaar de, dat hij de gelegenheid wilde benutten om „deze beschuldiging in het openbaar van de harid te wijzen". De Britse ambas sadeur te Moskou had instructie gekregen de kwestie der Hongaarse regeringswisse lingen met Molotof te bespreken. De Britse minister, van buitenlandse za ken heeft in het Lagerhuis in antwoord op gestelde vragen omtrent de toestand in Hongarije en Bulgarije verklaard, dat de arrestatie van de Bulgaarse oppositieleider Petkof, volgend op het verbod van de twee overgebleven Bulgaarse oppositie-bladen en andere maatregelen waardoor de tegen standers van de Bulga,arse regering van vrijheid van handelen beroofd werden, bij de Britse regering ernstige bezorgdheid had doen rijzen. Bevin verklaarde ook niets over de Hongaarse kwestie te kunnen zeg gen. - De moeilijkheden tian de spoorwegstaking hebben de Parijse kellners niet belet hun jaarlijkse hardloopwedstrijd te houden. Advies tegen mr. W. de Rijke Internering tot Mei 1948; f 20.000.- verbeurd verklaard Het tribunaal te Deventer heeft advies uitge bracht lri de zeatc tegan mr. w. de Rijke, vroe ger te Haarlem, dt^ van 1940 tot 1943 procureur- generaal van het gerechtshof in Arnhem en van 1943 tot 1945 commissaris der provincie «Overijssel is geweest Het tribunaal adviseerde tot drie Jarfr Inter nering (tot 9 Met 1948). Van zijn vermogen werd f 20.000 verbeurd verklaar^. Hem wecden voorts de kiesrechten en het recht om openbare ambten te bekleden ontzegd. SUIKER WEER „ZONDER BON" IN DE VERENIGDE STATEN. Deminister van Landbouw derV. S. heeft medegedeeld, dat met ingang van middernacht, de distributie van suiker voor huishoudelijke verbruikers in de V. S. is opgeheven. *De prijsbeheersing voor suiker zal echter blijven bestaan. Wederzijdse goederenleveranlies ter waarde van f 20 millioen Dezer dagen konden de Londenaars vele leden van de „Society" in de rij zien staan, niet voor distributie-aangelegenheden, maar voor een der jaarlijkse tuin-partijen in het koninklijke paleis. „Ernstige verwondering" in Den Haag Egypte en Indonesië In de kringen van de Nederlandse re gering heeft het bericht omtrent het slui ten van een vriendschapsverdrag door de Republiek Indonesia met een buitenlandse mogendheid, in casu Egypte, waarvan nog geen officiële bevestiging werd ontvangen, uiteraard érnstige verwondering gewekt zo verneemt het A-N.P. Mocht door een officiële bevestiging blijken, dat inderdaad een 'dergelijke overeenkomst is tot stand gekomen, dan behoudt de regering zich het recht voor, haar standpunt ten aanzien van Egypte, zowel "als ten aanzien van de Republiek te bepalen, Uitkering aan ouden van dagen begint 1 October Bij Koninklijk Besluit van 11 Juni is bepaald, dat de wet „Noodreeclinff Ouder domsvoorziening" per 1 October in wer king zal treden. Op deze datum zuilen de eerste uitkeringen aan de daarvoor in aan merking komende ouden van dagen ge schieden- Een uiteenzetting van de werking dezer wet zal hedenavond om kwart voor acht over de zender Hilversum I worden uit gezonden in de rubriek „De Regerings voorlichtingsdienst antwoordt". Op 9 Juni is te Berlijn een handels- betalingsövcreenkomst tussen Nederland en de Russische zóne in Duitsland gete kend. Het accoord wordt geacht in wer king te' zijn getreden op 1 Juni 1947 en is geldig tot en met 31 Mei 1948. Indien en kele transacties dan nog niet zijn afgewik keld, kunnen deze ook nog daarna worden uitgevoerd. De Russische zone zal aan Nederland goederen leveren, welke in totaal een waarde vertegenwoordigen van 20 millioen gulden. Er zullen machines en onderdelen worden ingevoerd voor de metaalindustrie, de textielindustrie, de grafische industrie, de papierindustrie, de schoen- en leder industrie en de chemische, industrie. Ook zullen machines en onderdelen voor de landbouw en voor de Nederlandse voedselindustrie worden geïmporteerd. Daar in de Russische zone geen metalen beschikbaar zijn voor deze productie zal Nederland de benodigde 'metalen ter be schikking stéllen. De Nedérlandse delegatie is er in ge slaagd ook leveranties van onderdelen voor auto's (waaronder B.M.W. en D.K.W.) en machines op het programma te plaat sen. Voorts zullen worden ingevoerd meet apparaten, zagen, landbouwwerktuigen en gereedschappen. rekenmachines, vakpa pier, boeken, tijdschriften, courantenpa pier, hout, laboratorium- en technisch glas, porcelein. thermometers, schuurmid- len, eiectro-technisch porcelein, tand technische producten (waaronder kunstr gebitten), medische instrumenten en in strumenten voor ,de chirurgie, barium sulfaat, formaldehyde, fotografische arti kelen, verschillende chèmische producten en electrische apparaten en onderdelen daarvan- Ook de waarde der producten, welke Nederland aan de Russische zöne ^al le veren. bedraagt circa 20 millioen gulden. Nederland zal uitvoeren: landbouwpro ducten, superfosfaat, rubber, parelmoer, machines en onderdelen. gloeilampen, electrische producten, electrische motoren, transportband (waarvoor het canvas dooi de Russische zöne zal worden" gelevei-d), dimant-afval, pakgaren van papier, kunst zijden garens, kapok, medische en phar- maceutische producten, aniline verfstof fen, magnesïte, gelatine, nitro-benzol, naphtaline, chemische producten, ruw wit- metaal, tinsoldeer, staaldraad en wolfram draad. De transacties zullen worden afgesloten door de Trustmaatschappij voor de handel met het Buitenland te Amsterdam. Het, betalingsverkeer loopt via een guldens- rekening bij de Nederlandse Bank, De Nederlandse' delegatie heeft toege zegd, dat de Nederlandse regering de door voerhandel van en naar de Russische zóne zoveel mogelijk zal bevorderen. De overeenkomst staatgeheel los van transacties welke tussen Nederlandse fir ma's en firma's in de Russische zóne zijn afgesloten vóór 1 Juni. NOODVOORZIENING PERSWEZEN IN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer komt op 17 Juni bij een- In de afdelingen zal worden onder zocht het wetsontwerp „Noodvoorziening Perswezen", dat Dinsdag jl. door de Twee de Kamer is aangenomen. De minister van Economische Zaken heeft op grond van het resultaat der conr tröle op dc voorraad sigaren bij fabrikan ten. grossiers en winkeliers besloten de distributie van sigaren met ingang van morgen op te heffen. Uit Den Haag komt de volgende „toe lichting": „Indertijd deed de minister van Econo mische Zaken de toezegging dat tegen medio 1947 het tabaksrantsoen zou zijn verdubbeld. De tot nu toe plaats gehad hebbende rantsoenverhoging van 2 op 2'ó rantsoen per week had een bevredigend resultaat. In verband hiermede en reke ning houdende met de huidige productie verhoudingen zal daarom in plaats van het rantsoen op 4 eenheden per week vast te stellen met ingang van 13 Juni de distri butie van sigaren worden opgeheven. Het rantsoen dat waarschijnlijk gehandhaafd kan blijven op 2\'2 eenheid per week kan dan in zijn geheel besteed worden vcor dc aankoop van sigaretten en kerftabak". Het bureau van de Franse premier. Ra- madier, heeft medegedeeld, dat vanochtend tc 4.30 uur een overeenkomst is bereikt, waardoor de Franse spoorwegstaking ein digt. De overeenkomst is door de regering ondertekend, aldus 'de officiële mededeling. Het vakverbond van spoorwegarbeiders heeft de arbeiders gelast, hedenmorgen te 9 uur weer aan het werk te gaan. Naar men verwacht zullen de hoofdlij nen reeds heden weer kunnen functione ren, doch het zal nog verscheidene dagen duren voor alle 'diensten weer normaal zijn. Voor het bereiken van de overeen komst zijn van be'ide zijden concessies ge daan. Voor de tweede helft van dit jaa? betekent de nieuwe loonschaal een ver hoogde uitgave van bijna 10 milliard francs. In een verklaring, die Ramadier van daag uitgaf, wordt gezegd dat de sta king tot ieders tevredenheid ten eipde is gekomen. „De oproep tot wijsheid is ge hoord. De regering vertrouwt dat de spoorwegarbeiders hun krachtsinspannin gen zullen verdubbelen om de spóorwegen binnen de kortst mogelijke tijd weer op orde te krijgen". Nu stakingsdreiging in België In het mijn- cn industriële district Char leroi zijn naarcschatting 40.000 metaalbe werkers in staking gegaan. Het tramper soneel dat verleden week een '24-urige „waarschuwingsstaking" heeft gehouden, dreigt thans een algemene staking af te kondigen, tenzij de looneisen worden inge willigd. De metaalbewerkers staken omdat de regering weigerde haar goedkeuring te hechten aan een aanbod der werkgevers om het personeel eeri speciale uitkering te verstrekken van 500 francs in tweeof drie termijnen. De weigering der regering was gebaseerd op de vrees dat zulk een gang van zaken ook in de andere in dustrieën zou volgen. In feite hebben in de provincie Brabant reeds een aantal cokes arbeiders zich bij de staking aangesloten. Ook zij eisen betaling van een speciale premie. Geschat wordt dat als gevolg van hun actie de gasproductie van het land met twintig procent zal teruglopen. DE KAREL DOORMAN WEER IN AMSTERDAM. Het vliegdekschip „Karei Doorman", dat reeds gisteravond vergezeld van de „Queen Wilhelmina", een marinevaartuig in alge mene dienst, voor IJmuiden arriveerde, is vanmorgen 8 uur binnengelopen en om 9 uur doorgevaren naar Amsterdam. De „Queen Wilhelmina" keerde naar Rotter dam terug. De voorhoede van cavalerie-eenheden van de door de Sovjets beschermde repu bliek Buiten-Mongolië, zijn, ondersteund door gemotoriseerde troepen en minstens vier Russische vliegtuigen 300 kilometer opgerukt in de semi-autonome Chinese provincie Sinkiang, aldus meldt het offi ciële centrale nieuwsbureau. Andere berichten uit Nanking melden, dat het Chinese ministerie van buiten landse zaken een krachtig* protest zal in-' dieYten tegen wat zij beschouwt als Rus sische agressie. In Het bericht Van het centrale nieuws bureau wordt gezegd, dat Chinesd garni zoenstroepen onder aanvoering van gene raal. Soeng Hsi Lien de strijd met dc invallers hebben aangebonden te Pai Tasj Sjan, 300 kilometer van de grens van Sin kiang verwijderd en op ongeveer 150 kilo meter ten Noordoosten van de provinciale hoofdstad Tihwa. De Buiten-Mongolen, zo wordt gezegd, zijn met hun aanvallen reeds in Februari begonnen, toen zij binnendrongen in het Noordelijk deel van Sinkiang, een „uit steeksel" in Buitenmongools gebied. Het centrale nieuwsbureau zegt. dat de Mongolen geleidelijk vorderingen maak ten aangezien de stammen die zij ont moetten zich zonder veel verzet overga ven totdat zij de garnizoenstroepen van generaal Soeng ontmoetten. Daama ont stonden hevige gevechten. De Sovjettroepen zouden de actie der Mongolen ^ondersteund hebben door het bombarderen van de Chinese posities, waardoor „enige slachtoffers vielen zowel onder combattanten als non-combattan ten". ■Hoewel de Chinese regering by het Chi- nees-Russische verdrag van Augustus 1945 de onafhankelijkheid van Buiten-Mongo lië beeft erkend, heèft zij nimmer diplo matieke betrekkingen met deze republiek aangeknoopt. De provincie Sinkiang ongeveer pen vierde deel van de oppervlakte van geheel China omvattend ligt ten Westen van Mongolië en wordt in het Noorden be grensd door de Sovjetrepubliek. Evenals Buiten-Mongolië was deze provincie ge meenschappelijk door Russische en Chi nese troepen bezet totdat de .Duitsers de Sovjet Unie binnenvielen. Toen trokken de Russen zich terug. In tegenstelling' met Buiten-Mongolië echter, had Sinkiang zich na de oorlog nog niet voldoende politiek en economisch ont wikkeld, otn de onafhankelijkheid van China te verkrijgen. In Blocntendaal heeft de collecte voor de reclassering In totaal f2084.88 opgebracht. Weerbericht OP DE MEESTE PLAATSEN WARMER. Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Koude nacht Overdag meest matige wïnd tüssen Noord-Oost en Oost. In de Noordelijke provincies nog overdrij vende wolkenvelden. Ir. het overige gedeelte van het land licht of half be wolkt. Op de meeste plaatsen iets ho gere temperatuur dan vandaag. 13 Juni: Ton op 4.20 uur. onder 21.00 uur Maan op 1.54 uur, onder 14.12 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1