„De Spaarnestad" „Sinterklaas- en va-banque-mentaliteit kenmerkte Londense financiële beleid" Tuchtrechter hekelt Nederlandse producten De eerste kolen De nieuwe bonnen Cassatie-behandeling van de zaak tegen Arnold Meyer voortgezet C Fanda en de Meester*detective Boekbesp-rekmg Sport in het kort DONDERDAG 12 JUNI 1947 2 RAPPORT AAN DE TWEEDE KAMER Zeer scherp oordeel van de commissie voor de Rijksuitgaven Aan de Tweede Kamer is overgelegd hettoch gemeend op enige punten te moeten verslag der Commissie voor de Rijksuit- wijzen. gaven ot-er de halfjaarlijkse verslagen van j j}e voorzitter van de N.P.C.. die daarin de Buitengewone Algemene Rekenkamer te gen meer dan volle dagtaak vond. heeft Londen betreffende haar werkzaamheden 7lc^ n,et tot die belangrijke taak beperkt, van 1 Juli 1941 tot 31 December 1944. Deze verslagen zijn destijds uitsluitend ter ken nis van de Kamerleden gebracht. Het ambtelijk apparaat van de Neder landse regering te Londen moest onder zeer moeilijke omstandigheden worden opge bouwd. Toen de Nederlandse regering op 14 Mei 1940 in Engeland aankwam, be schikte zij slechts over enige tientallen personen. Geleidelijk breidde dit aantal zich uit tQt ver over de duizend. Aan de overgrote meerderheid was het ambtelijk werk volkomen vreemd. De onderwerpen, die moesten worden behandeld, waren ge heel nieuw, zodat niet kon worden geput uit gegevens van bet verleden. In het ver slag wordt dan ook waardering geuit voor de wijze, waarop het ambtelijk apparaat overzee werd opgebouwd en heeft gefunc- tionneerd. De commissie moet echter constateren, dat aan een zuinig beheer nogal \yat heeft ontbroken. Er is meermalen op royale Voet geleefd. Al te dikwijls bleek het besef te ontbreken, dat de gelden, die hier werden uitgegeven, het vermogen van het verarm de Nederlandse volk vormen, waarop werd ingeteerd. Voorts ontbrak de voortdurende herinnering, dat het levenspeil van het Nederlandse volk in de oorlogsjaren hoe langer hoe meer daalde, zodat er nimmer aanleiding had mogen zijn in Londen een levenspeil te voeren, dat voor de aldaar werkzame Nederlander uitging 'boven het njveau, waarop hij vóór 10 Mei 1940 leef de. Ook het ontbreken van een volksver tegenwoordiging heeft zich in loonden doen gevoelen. Er gaat van de volksvertegen woordiging op een efficiënt en zuinig staats beleid een stuwkracht uit, die te Londen al te veel heeft ontbroken. Het is de commissie gebleken, dat de Bui tengewone Algemene Rekenkamer tot de actiefste der Nederlandse (Overheidsorganen in oorlogstijd overzee moet worden ge- rekepd. Aan de voorzitter van deze Kamer,- mr. 'dr. A.. A. van ,Rhijn en zijp. medewer kers wil zij een woord, van warme erken telijkheid voor de noeste, vaak zèer moei lijke en weinig bemoedigende arbeid niet onthouden. - Chaotische toestanden, i verschil- doch daarnaast allerlei andere functies aan- vaard, waardoor een onaanvaardbare cu mulatie van functies bepaaldelijk ook met het oog op de controle ontstond. Al was de N.P.C. in wezen een regerings- orgaan, zij beschikte in 1943 met over een begroting. Dit had tot gevolg, dat men zich te Londen bezwaarlijk rekensohep kon geven over de salarispolitiek van de N.P.C. Het ging daarbij over grote bedragen, want het personeel der N.P.C. bestond op 1 Juli 1943 uit. 271 ambtenaren. Nog steeds is het proces van het Amster damse warenhuis, dat zich voor de tucht rechter moet verantwoorden wegens prijs opdrijving, niet ten einde. Dinsdag was als derde dag gewijd aan een verzameling van de meest uiteenlopende artikelen, als sandalen, dassendozen, boekensteunen en biefstuk. Telkens weer brachten de vertegenwoor digers van het warenhuis de artistieke waarde van dê omstreden artikelen naar voren: zo be toogden zij naar aanleiding van te dure maho niehouten theebladeVi, daj onze voorvaderen .prat gingen op zulk werk en dat daardoor ook thans een iels hogere prijs verantwoord zou zijn. De tuchtrechter was hel hiermee wel eens maar voegde er aan toe: „Laten we er daji nog een tijdje prat op blijven gaan en er vOoraLniets bijmaken". Toen het gesprek op de meer prozaïsche groen- te-hakborden belandde, waarvoor de gewraakte firma f4,29 per stuk vroeg, concludeerde de magistraat, dat bij „dat verschrikkelijke ding de kunst gelukkig bulten beschouwing bleef" en hij wist te vertellen, dat het artjkel voor de De Rekenkamer kon zidh. evenmin als de oorlog eenvoudig onverkoopbaar was. Serv Commissie voor de Rijksuitgaven, aan de indruk onttrekken, dat de bezetting van Nederlands-Indië, welke eeri grote veran dering 'ejn vermindering van werk voor de N.P.Ci met zidh medegebracht, geen even redige inkrimping van het personeel ten gevolge heeft gehad. Ook op de huisvesting, viel veel aan te meuken. Het is de commissie allerminst duidelijk .waarom de N.P.C. eri op haar voetspbor andere Nederlandse en Nederlands-Indische organen moesten worden gehuisvest in misschien wel het duurste gebouw in New York, het Rockefeller Centre. Deze luxe kan aan het aanzien van het verarmde ko ninkrijk in de Verenigde Staten niet ten goede gekomen zijn. Het jaar 1943 kenmerkte zich op de mees te departementen door een vermeerdering van werkzaamheden. Het meer nabijge komen einde van de oorlog maakte het mo- gelijk en noodzakelijk allerlei maatregelen betreffende de terugkeer naar Nederland met spoed ter hand te'nemen. Bij deze" ver heugende activiteit Iron de Kamer tot haar leedwezen evenwel niet juichen over het financiële beheer. Zo liet het tijdig gereed komen Nier begrotingen steeds ernstig te wensen over. Een soortgelijke omstandig heid deed zich voor ten aanzien van het Scheepvaartfonds. De regering had de koopvaardijvloot reeds vón 1 Juni 1942 af gevorderd. Desniettemin waren 't Konink lijk Besluit en de begroting betreffende het Scheepvaartfonds-ruim andehhalf jaar na de vorderingsdatum nog niet verschenen. ,Het ging hierb-ij om gen bedrag van vele millioenen, waarbij tevens de financiële vehouding tussen regering en rederijen in het geding was. De commissie acht dit zeer laakbare verschijnselen,waarvoor bezwaar- De financiële administratie van verschil- j verontschuldigingen zullen- kunnen 'lende gezantschappen en consulaten heeft j worcjen aangevoerd. vooral in de eerste jaren van de oorlog te j Met a]ie waardering voor het vele goede wensen overgelaten. Chaotische toestanden en nuttige dat in oorlogstijd overzee onder hebben er bestaan te Madrid, moeilijk- moeiIiJke omstandigheden werd tot heden zijn er geweest te Cairo, te Bern. te.- stand gebracht,, is het toch het aanvanke- Algiers en te Tanger. De wijze, waarop net; jjjj- oordeel der commissie voor de rijks- vluchtelingenbeheer. in Zweden en Spanje uitgaven, dat ot> financieel gebied in Lon- geschiedöe, schijnt niet in allen dele be-den en e]ders overzee door de Nederlandse vdedLgepd._Oqk over de manier, waarop de r-egering en haar organen niet steeds die onder de Nederlanders ip Brazilië ingeza melde gelden door de gezant aldaar beheerd zijn, zijn klachten vernomen. De commissie zóu gaarne zien, dat de regering- ter zake van een en ander zoveel mogelijk opening van zakgn doet. Dit laatste zou de grond voor veel kwaad gerucht kunnen wegne men. De commissie kan zich niet onttrekken' aan de indruk, dat door vele ambtenaren, van hoog tot laag, in Londen en Amerika door de combinatie salaris plus verblijfs vergoeding en reis- en verblijfkosten in komens zijn genoten, die 'meit inacht neming van de bijzondere omstandigheden -in generlei verhouding stonden 'tot wat zij voor overeenkomstige arbeid in Neder land genoterx Of de verschillende ministers in Londen bij -de ambtenaren wel voldoen de het streven naar de behartiging van het eigenbelang hebben kunnen onderscheiden meent de commissie te moeten betwijfelen. Dat 'ontoelaatbare toestanden bestonden, is de commissie ook op ander terrein geble ken: voor het gebruik van eigen auto's door ambtenaren werd in het begin ongeveer 25 "cent per mijl vergoed, hoewel de Konink lijke Shell en de Unilever ongeveer 7y2 cent per mijl vergoedde en de tnarine met 7^2 cent op dezelfde basis stond als de Engelse marine. Dit kleine facet acht de commissie typerend voor de va-banque-mentaliteit der eerste periode van het Londense beleid. „Sinterklaasmentaliteit" De commissie voor de Rijksuitgaven zou ?aarne een Uiteenzetting ontvangen van de inanciële opzet van de Regeringsvoorlich- tmgsdienst'en van de geldelijke verhouding tussen de persburéaux ANP-Aneta. Een soort „Sinterklaasmentaliteit" spreekt naar de mening der commissie uit het feit dat op onvoldoende gronden in 1941. aan 'n drietal hoge marine-officieren door de minister van marine persoonlnke toelagen werden toegekend van maandelijks respectievelijk 30, 30. en 40 Pond Sterling. Deze functio narissen ontvingen toen behalve hun sala ris'nog verblijfsvergoeding en oorlogstoe lage, zodat zij reeds een zéér aanzienlijk in komen haddén. Door actie van de Reken kamer is deze ongemotiveerde bevoordeling in 1942 ongedaan gemaakt. Dat de minister van Marine de huur van het i.n 1941 door hem zelf bewoonde huis ad 341.5.0 per kwartaal uit" rijksgelden deed bijpassen, kwam de Rekenkamer bepaald onjuist voor. Ten gevolge van ingrijpen der Kamer nam 'deze bewindsman in Januari 1942 de huur over. De commissie voor de rijksuitgaven kan niet vinden, dat hierbij die zuinigheid is betracht, die een regering overzee paste. Het verslag wijdt voorts beschouwingen rfan de Netherlands .Purchasing Commis sion. Ondanks grote waardering voor net werk van de NJ.C. heeft de Rekenkamer De-radio geeft Vrijdag HILVERSUM X, 301.5 M. 7,00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 on 23.00 uur Nieuws. 7.15,Gymn.. 7.30 Gram.pl. 8.18 Operaprogramma. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram.pl. 10.00 Morgen wijding, 10^0 Voor zieken. 10 45 Viool en piano. 11:15 Voor de vrouw. 11.30 Grace Moore zingt. 11.46 Familieberichten. 12,00 Orgel. 12.30 Sport agenda. 12:35 De Skymnstcrs, 13.15 Renovaseptet. 13.45 De Mills Brothers. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamerorkest. 15.10 Gedichten van H.' Marsman. 15 30 Searlattlann. 16.00 Vaudeville-orkest. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Orgelspel uit de Begijnhof kapel te Haarlem. 17.30 Causerie over de" opera Don Juan. 18,20 Gram.pl, 18.30 Strijdkrachten. 19.00 ..Praat u rustig verder". 19.15 Gram.pl. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Zangduetten". 20.30 Christen dom en cultuur. 21.00 Men vraagt, wij draaien. 21.30 Buitenlands weekoverzicht. 21.45 Amateurs 22.15 Gram.pl. 22.40 Avondwljdmg. 23.15 Wereld kampioenschap dammen, 23.20 Symphonie van S melius. HILVERSUM II. 414.5 M., 21» M. en 1*75 M. 7.O0. 8.00. 13.00. 19.O0v 20 00 en 22,30 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gebed; 7.45 Concerto van HSndel. 8.15 Gram.pl. 9 50 Kwartet van Beethoven. 10.15 Het Boek der Boeken. 10,40 Muziek van Gersh win. 11.00 Vdor Zieken. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Orgel en piano. 12.03 Charles Panzera zingt. 12.30 Stafmuzlek. A'dnmse politie. 12.55 Zonne wijzer. 13.15 Welk boek? 13.50 Van man tot man. 14.09 Pianoconcert van Moznrt. 14.30 Gram.pl. 16,30 Na schooltijd. 16.45 Orkest en viool. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Amusements, orkest. 18.25 Voor do knfch. Jeugd. 19.15 Lezing over woninginrichting. 19,30 Plano en orgel. 19.55 Algemene hulpactie. 20.05 De gewone man 20.12' Actualiteiten. 20.20 Kurhnusconoert. 21,30 Belgisch vocaal kwartet. 22.15 Gebed. 22.50 Plano. 20.55' Vaders dagboek. 23.00 Gram.pl, zorgvuldigheid in acht werd genomen, die een goed huisvader, zeker wanneer hij ver van de zijnen vertoeft, betaamt. Transitoverkeer naar Zwitserland via Nederlandse havens Volgens de Haagse correspondent van liet. Belgische persbureau Belga is tussen de Nederlandse, Belgische, Franse en Zwit serse Spoorwegen een overeenkomst tot stand gekomen, waarin besloten is het transito-verkeer naar Zwitserland via de Nederlandse havens Rotterdam en Am sterdam te leiden. Deze havens zullen een gelijke tonnage te verwerken krijgen. Deze overeenkomst zou 15 Juni ingaan, maar wegens de spoorwegstaking in Frankrijk zal met enig uitstel rekening moeten worden gehouden. Verklaring van Washington over Indonesië Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zakeh der V. S. is verklaard, dat in de jongste nota van de Ameri kaanse regering aan de Nederlandse ,,in algemene1 bewoordingen de nadrukkelijke wens te kennen werd gegeven, dat het In donesische probleem tot een vreedzame oplossing worde gebracht". Het state department ontkende, dat de nota bijzonder gewag maakte van enige Amerikaanse bezorgdheid over de com munistische tint, die de nationalistische stromingen in Zuidoost-Azië. zouden aan nemen. op dé bonnen 74 en 75 hebben wij ont vangen en met de aflevering zijn wij begonnen. U WILT TOCH OOK UW KOLEN IN HUIS HEBBEN VOOR HET WEER KOUD IS? Stuur ons dan direct de bonnen 74 en 75 of telefoneer aan ons no. 14164, dan laten wij ze bij U afhalen. Zonder bon leveren wij: RUWE BRUINKOOL ongezeefd v. Centr. Verw. 2.80 per 100 kg gezeefd, v. haaró of kachel 3.80 per 100 kg. Brandstoffenhandel FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarnc bij viaduct) - Tel. 14164 en 13904 HAARLEM Voor HEEMSTEDE: Koediefslaan 12 bladen gaven eveneens stof tot een debat; het warenhuis bracht deze artikelen voor f 8,95 aan de vrouw en de deskundigen schatten hun waar de op f3,90. Een wasbord mocht zich echter nog veel minder in de waardering van de tuchtrech ter-verheugen, zodat hij zich.afvroeg, of dit zelfs wel te gebruiken zou zijn. Èen. broodplank van f 1,90 wilde de boze rechter nog voor geen kwartje de zijne noemen, want zo merkte hij op „dat ding kun je niet zonder laeheA een broodplank nlemen".Over de boekensteunen die met uitgezaagde kabouters versierd waren, stak de rechter evenmin de loftrompet en toen de verdediger van het warenhuis aanvoerde, dat dergelijke zaken toch hun nut voor de kinder kamer hebben, antwoordde de kadi, dat hjj niet inzag, waarom juist kinderen zulke lelijke din gen moeten hebben. Tenslotte kwamen de biefstukken van tachtig gram uit het warenhuis-resiaurant, die eigenlijk een ons hadden moeten wegen, ter sprake en ook hiermee kon de tuchtrechter zich niet accoord verklaren. Op de zitting van 20 Juni komen shawls en. dameshoeden onder het mes. Journalistencongreg bepleit vrije uitwisseling van nieuws In Praag is een congres gehouden- van de in ternationale drganisatie van Journalisten. Het besloot de zetel der federatie te verplaatsen van, Londen naar Praag. De Amerikaanse delegatie had voorgesteld voor de'komende twee jaren de zetel in Londen.te laten. Met een resolutie gaf het congres blijk te streven naar volledige vrijheid voor het ver krijgen van nieuws en inlichtingen voor alle Journalisten en naar volledige vrijheid inzake het publiceren van nieuws, inlichtingen en menin gen. zonder enige beperking, behalve de alge meen geldende voorwaarden van eerlijkheid en integriteit. Het wil aandrang uitoefenen bij de verschillende landen om, in afwachting van een internationale overeenkomst Inzake een alge meen vrije uitwisseling van ritpuws, twee- of meerzijdige Verdragen tot dat doel aan te gaan. Met algemene stemmen heeft-het congres aan het einde ener nachtelijke slotzitting aanvaard een motie der Belgische en -Nederlandse ïlelega- ties. waarin het congres, van mening zijnde, dat de papiervoorziening een factor van eeiste orde ls voor de ontwikkeling van een eerlijke en vol ledige, voorlichting, aandringt op een zo spoedig mogelijke verlaging der invoerrechten op papier en typografische machines en protesteert tegen iedere verhoging der invoerrechten op papier, die intussen nu nóg wo'rdt ingevoerd. Aanvoer houtstof Het Noorse s.s „Lucian" kwam voor de papierfabriek te Velse'n aan met een la ding van 1434 ton houtstof van .Steinkjer ^Noorwegen). ENGËLSE KRUISER IN AMSTERDAM. De 5450 ton metende Britse lichte krui ser „Siriuè" is Woensdagochtend de Am sterdamse haven binnengelopen. De oor logsbodem; die een informeel bezoek aan ons land brengt, blijft tot 16 Juni in Am sterdam en vertrekt dan naar Denemar ken. De bemanning bestaat uit 35 officie ren en 450 manschappen. VEERTIG MILLE VOOR DE TBC-BESTRIJDING Door N.V.H. is een subsidie van f 40.000 beschikking gesteld van het herrstellingsoord „Sole Mio" in Noord\yijk aan Zee, waar ruim 8C tbc-patiënten" uit Zuiöholland worden verpleegd Van 15 tot en met- 28 Juni zijn de vol gende'bonnen geldig: Bonkaarten Ka. Kb, Kc 707 (serie E): E-03 Algemeen 750 gr. suiker, boterh.- strooisel, enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz. of 750 gr. choc, of suikerw E-04 Algemeen 250 gr. waspoeder-.en 250 gr. soda E-05 Algemeen 1 ei Bonkaarten Kd, Kc 707 ("serie E): E-13, E-14 Alg. 250 gr. suiker, boterh. strooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. choc, of suikerw E-15 Algemeen 250 gr. waspoeder en 250 gr. soda 1 ei 07 (bijz. arbeid, a.s. Oordeel van procureur-fiscaal' door nader onderzoek ongewijzig Gistermiddag is voor de Bijzondere Raad van Cassatie de behandeling van de zaak tegen dé voormalige leider van „Na tionaal Front" Arnold Meyer, voortgezet. Arnold Meyer is op 26 Juni 1946 door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch wegens „het voortgezet misdrijf van opzettelijk in-tijd van oorlog de vijand hulpverlenen" veroordeeld tot eeft'gevan genisstraf van vijf jaren met aftrek van vdorarrest, waaronder tevens begrepen de tijd, die hij op last van het Militair Gezag in het kamp te Vught heeft doorgebracht. Bij deze sententie werd hij tevens, voor de tijd van tien jaren, ontzet uit het actief en passief kiesrecht. Bij de behandeling voor de Bijzondere Raad van Cassatie op 16 October 1946 heeft de procureur-fiscaal, prof/mr. Lan- gemeyer, verklaard de hoofdstraf juist te achten. Hij concludeerde tot vernietiging der bestreden sententie alleen voor wat betreft de bijkomende straf en tot ontzet ting uit de bejde kiesrechten voor het leven. Op 13 November 1946 hgeft de. Bijzon dere Raad van CaSsatie de behandeling van de zaak geschorst, teneinde het,Ne derlands Genootschap tot Reclassering te Amsterdam in de gelegenheid te stellen een rapport uit té brengen over de per soon .van requirant en meer in het bijzon der met betrekking tot de vraag of hij gelden van de Duitse bezetter heeft ont vangen ten behoeve van zijn partij of pe riodieken. De president mr. Haga deelde mede dat dit onderzoek in zoverre een negatief re sultaat heeft opgeleverd, dat gebleken is, dat een schuld van f 12.000, welke requi rant had bij de „Residentiebode", betaald is door bemiddeling van de Duitsers. 'Niet is gebleken dat de betaling -is geschied op verzoek van requirant. Verder is niet gebleken,1 dat hij andere betalingen* zou hebben ontvangen. Hef rapport merkt verder op, dat de hande lingen van Arnold Meyer niet zijn ingege ven door winstbejag, doch meer uit zucht om een in het oog lopei?de rol te spelen. Requirant verklaarde, dat hij steeds cri- tiek op de N.S.B. heeft geoeféïidomdat deze beweging Duits georiënteerd was. Zijn standpunt is geweest er van te ma ken wat er van te maken was en Wanneer er niets meer te bereiken zou. zijn, te stop pen. Dat is dan ook in Mei-Juni 1941 ge beurd. Hij wilde het streven naar annexa tie tegengaan en trachten te voorkomen, dat de N.S.B. aan het bewind kwam. Er- moest echter schijnbaar médewerking worderi verleend. De procureur-fiscaal merkte op, 'dat schijn en wezen in dit geval samen gingen. De presidentverklaarde, dat rekenijig moet worden gehouden, welke indruk de artikelen van Arnold Meyer op het publiek moesten maken. Daaruit kón alleen een, zeker détaitisme worden afgeleid, dat van invloed moest zijn op de verzetsgeest van het volk. Verdediging. De raadsman mr. J. J. A. van der Putt uit Eindhoven betoogde, dat in het rap port, vrijwel alleen over de financiële kwestie is uitgew'eid.,De rapporteur geeft maar een enkele persoonlijke indruk over Meyer. Maar pleiter - meende, dat al die bijzonderheden, zelfs over zijn politieke gezindheid, van geen belang zijn. De enige vraag -is of hij op vaderlandslievend ge bied te goeder trouw is geweest. Velé le den van Nationaal Front maakten deel uit van het verzet) hebben in concentra tiekampen gezeten of zijn gefusilleerd. Bij de eerste behandeling voor de Bijzondere Raad is opgemerkt, dat Arnold Meyer méér deed voor Nationaal Front dan voor het vaderland, maar het was volgens plei ter vólkomen toelaatbaar het vaderland te dienen langs de banen van Nationaal Front'. Na dit rapport past geen gevangenis straf van vijf jaar, meende pleiter,, die voorts verzocht, requirant niet uit zijn kiesrechten te ontzetten. Tenslotte zei mr. van der Putt dat er thans rust om deze zaak is gekomen. Hij vroeg de gevangen* houding op. te heffen en Arnold Meyer in zijn rechten te herstellen. „Een jaar .geleden zou invrijheidstelling een sensatie geweest zijn, thans zou het een sensatie betekenen als Meyer niet vyerd vrijgelaten", aldus pleiter. De procureur-fiscaal prof. mr. L.ange- meyer was van oordeel, dat er niets ver anderd is in de overwegingen, welke in de sententie van het Bossche Hof zijn opge nomen. Hij zou dus kunnen volstaan met te persisteren bij zijn eis, doch hij wildé ingaan op het betoog van de raadsman. Diens opvatting, dat men het belang van Nederland mocht dienen langs de wegen van Nationaal Front bestreed de procu reur-fiscaal uitvoerig. Hij herinnerde er aan dat Arnold Meyer in een zijher arti kelen geschreven heeft, dat de regering van Londen uit geen leiding kon geven. Ook heeft hij zich tegèn de Februari staking verklaard. In een "artikel over het „Nederlands le gioen" week hij ten gunste van, Duitsland van hetgeen de'juiste houding van een Nederlander moest zijn. Tenslotte persisteerde prof. Langémeyer bij zijn vorige conclusie: vernietiging der sententie van het Bossche Hof ten aanzien van de bijkomende straf,' ontzetting uit de kiesrechte^ voor het leven en verwerping van het beroep voor -wat de hoofdstraf betreft. Op 25 Juni zal de Bijzondere Raad uit spraak doen. Radiotoestellen voor de militairen in Indië De 'N.I.W.I.N. heeft uit Indië het ver zoek ontvangen om op korte termijn 300 radiotoestellen te zenden. Hierveor heeft de N.I.W.I.N. de bestelling reeds gedaan. Wanneer de plaatselijke N.I.W.I.N.-comités of particulieren zich garant stellen voor een of meer apparaten, welker prijs 450 bedraagt en zij daarvan opgave doèn aan de N.I.W.I.N. Den Haag, worden de toe stellen voorzien van een plaatje, dat naam en adres van de gever vermeldt. Hierdoor wordt aan de schenking een persoonlijk karakter verleend. Bovendien wordt de gelegenheid geschapen tot een meer per soonlijk contact tussen schenker en ont vanger. 57. „Daar is Jim Zondervan!" riep de de tective. „Die kan zeggen wie wij zijn.' Het is een collega!" „Is dat zo?" vroeg de douane-beambte„Kent U dezeeh. kerels, meneer?" „Kerels?" vroeg speurder Snufkens verontwaardigd. Hij was in eens niet verlegen meer en haalde zijn penning uit de zak van zijn overall. „Ik ben de grote detective Snufkens! Wees niet Sufkens, spreek met Snufkens! is mijn inötto niet waar, meneer Zondervan?" „Het is, dat U een valse baard hebt voorgebonden!" zei- meneer Zondervan, „anders had ik U allang hprkend. Maar nu U het zelf zegt, inder daad, U bent meneer Snufkens! Het is in orde, laat deze heer maar doorgaan. Hij zit achter een smokkelaarsbende aan, chef!" Dè verbaasde doiume-ambtenaar ging op zij en Jim Zondervan bracht de speurderr en Panda naar de vrachtauto terug. „Ik ben hier om de grens te controleren!" leg de hij uit, „Gelukkig dat U mij zag, anders zat U nu in de gevangenis!" E-16 Algemeen Bonkaarten Ma, Md moeders (serie E): E-21 Suiker 250 gr. suiker, boterh.- strooisel enz. of 500 gr.: jam, stroop, enz. of 250 gr. choc, of suikerw Tabakskaarten enz. Qa, Qb, Qc 707: E-31 Tabak 1 rants, sigaretten of kerftabak (geen sigaren) E-32, E-35 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak (geen sigaren) E-38 Versin. 200 gr. chocolade of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterh.- strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz E-33 Versn. 200 gr. chocolade of suikerwerk of 100 gr. suiker, boterh. strooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz Dez'è bonnen kunnen Vrijdag" worden'ge bruikt: De bonnen E-04 en E-15 Algemeen geven recht op 250 gram waspoeder bene vens 250 gram soda. Op de bonnen E-31, E-32 en E-35 Tabak zijn uitsluitend sigaretten of kerftabak ver krijgbaar.Op deze bonnen mogen geen sigaren worden afgeleverd. C.C.D.-controleurs lieten zicli door veesmokkelaar Omkopen Voor de Arnhemse rechtbank hebben te recht gestaan twee controleurs van de CCD uit Hengelo die zich in het begin van dit jaar, toen zij gedétacheerd waren in Nijmegen ter controle van het vee- vervoer van en naar het gebied, dat ge scheiden is door de grote rivieren, zouden hebben laten omkopen door een paarden koopman uit Eist. Deze heeft ettelijke paarden uit het ten Noorden van de ri vieren gelegen gebied naar het Zuiden gebracht en naar België gesmokkeld. Hij betaalde 25 voor ieder paard, dat de controleurs oogluikend lieten passeren. In totaal ontvingen zij ƒ.300. De controleurs, die reeds enigfr maanden in voorarrest zitten, betuigden hun grote spijt 'over het gebeurde. Zij zeiden, dat zij in geldnood hadden verkeerd, doordat de détachments- gelden zo lang waren uitgebleven. Juist toen zij zich' door de paardenkoopman hadden laten omkopen, was het geld aan gekomen. De officier van justitie wees de ver dachten op de millioenenschade, welke de veesmokkel het Nederlandse volk berok kent en op de schade, welke kij het aan zienvan de CCD toebrengen. Hij eiste tegen ieder 1 jaar'gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Slagers worstelen met problemen Vleespositie wordt'beter, die van het vak echter niet Op een vergaderingvan slagers te Maastricht heeft de heer De Ruyter. di recteur van het bureau van de R.-K- Hanze'oond voor SJagerspatroons te 's-Gra- venhage, uitvoerig de stand van Neder lands vleespositie besproken. Hij deelde mede^ dat men' in de loop der komende maanden uit het dieptepunt van thans zal zijn gekomen. Spreker verwachtte, dat men van. het huidige vleesrantsoen van 1 y2 ons vlees per week per hoofd, geleide lijk zou kunnen komen tot ZV2 a 4 ons aan het einde van 1947. De heer De Ruyter zeide voorts, dat het Nederlandse slagersbedrijf een zeer ern stige crisis wacht, tenzij de 11.000 slagers vakgenoten zich hecht aaneensluiten te genover de Coöperatie, maar vooral te genover de. vleeswarenconcerns. Hij zeide voorts veïnomen te heb ben, dat men in Oss thans druk bezig is met de bereiding van diepvries vlees. Als de „biefstuk-rin-cellophane" door de kruidenier zou worden ver kocht, zoals dat thans |in Amerika reeds gebeurt,, zou dit voor het sla gersbedrijf een grote slag zijn. De slagers zullen zo nodig met de Coöpe ratie, tegenover het gróot-kapitaal- front dienen te maken; zo betoogde de heer. de Ruyter. Het f954 ton metende Zweedse schip „Lena Brodin", heeft op 45 mijlen ten oosten van Ber muda brand ln de lading gekregen en verkeert mede door moeilijkheden met zijn machines in nood. Het schip was op wég van New. York naar Brazilië. Een Amerikaans schip, dat zich op 100 mijl ten zuiden van de „Lena Brodin" bevindt, stoomt ter assistentie op. „Nervositeit en zielsconflicten" door dr. L. PANETH H. Meulenhoff, Amsterdam, Zowel de inleiding van dr. J. C, A. Fetter als het toezicht van prof. dr. M. J. Lange veld ge ven dit boek een bijzonder karakter en tereëht,. deze beschouwing verdient tussen het' vele dat op dit gebied verschijnt, bijzondere aandacht omdat zij zo bevattelijk is en helder geschreven. Dr. Paneth is een Oostenrijker van geboorte dié .thans in Zwitserland zijn praktijk als psy chiater uitoefent, Hij behoort tot de volgelin gen van Jung en maalft diéns opvattingen be grijpelijk voor een groot publiek. In zijn be schouwingen gaat hij uit van de gedachte dat de menselijke aanleg in grote trekken van de geboorte af vast staat en daarna onveranderlijk 'ts. In het algemeen herleidt hij daarom geeste lijke storingen tot een wanverhouding tussen karakter en levensloop en zietshij de taak van de psychiater in hoofdzaak daarin gelegen dat hij tracht de spanning op te heffen die uit deze wanverhouding voort komt en de patiënt terug te leiden' tot zijn oorspronkelijke „zelf". De beschrijvingen blijven nauw verwant aan het dagelijkse leven en door de goede ozrgen van mejuffrouw N. F. van der Zeyde, die de vertaling maakte, zijn de voorbeelden in over eenstemming gebracht met de omstandigheden in ons land Het is een goed boek. niet alleen lezenswaar dig, maar boeiend en het verdient, zoals dr. Fetter in zijn voorwoord opmerkt, inderdaad herlezen te worden tot men de verschillende uitspraken tot uitgangspunt kan nemen van eigen gedachten. Voetbal Zwaluwen versloegen Rode Duivels met 4-1 Woensdagavond zijn op vele plaatsen voetbal- wedstrijden gespeeld. In het Stadion Feijenoord werd het 40-)arig bestaan van „De Zwaluwen" gevierd met een wedstrijd Zwaluwen—Rode Dui- veis. Met 41 wonnen onze landgenoten. Van Önselen van VSV was bijzonder op dreef en nam drie doelpunten voor zijn rekening en Bies- brouck yan.RCH maakte er één. De overwin ning was verdiend, omdat de Zwaluwen een beter spel vertoonden en meer geestdrift aan de dag legden. Schijvenaar, die consequent als verdedigende stopperspil speelde, beheerste vooral na rust het middenveld. Onvermoeid bleef hl) de bal naar voren plaatsen en hij won vrijwel elk duel van zijn tegenstanders. Kampioenswedstrijden. AJax maakte per vliegtuig een reis naar Hee renveen, doch succes hebben de Amsterdammers niet geboekt. Met 2—0 verloren zy, waarbij weer bleek, dat Heerenveen op eigen terrein niet ge makkelijk te verslaan is. In Nijmegen kwamen NBC en MVV tegenover elkaar. Het resultaat was 3—3. Voor de competitie. Stormvogels trok naar Dordrecht, om DFC te onttnoeten. Het resultaat was een puntloos spel. Xerxes boekte.iri Delft een overwinning van 5—0 op DHC. In Santpoort verloor Velsen met 3—1 van OSV\ Bondselflal samengesteld Het Nederlands'bondselftal. dat 22 Juni op de Olympische dag in het stadion te Amsterdam uitkomt tegen Tsjeehoslowaklje ls ^ls volgt sa mengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter. Schijvenaar (EDO) en De Vos (Quick, Nijmegeh). Midden: Engel (Willem II). Möhring (Enschedé) en De Vroet (Feijenoord). Voor: Wilkes (Xerxes). Biesbrouck (SCH), Van Onselen (VSV), Rijvers (NAC) en Groene- veld (Haarlem). De reserves zullen nog worden aangewezen. Cricket Testwedstrijd eindigde in een draw De test wedstrijd Engeland—Zuid Afrika is «l d^aw geëindigd. Zoals bekend hadden de gasten in de eerste inhings 533 runs gescoord en de Engelsen 208. In de t, wee de Innings waren de Engelsen beter op dreef en brachten het tot 551 runs. Compton was topscorer, met 163, Yardley •had 99 runs gescoord. Op.de laatste dag moesten de Zuid Afrikanen 227 runs maken, om te win nen. De tijd was echter te kort. Zij brachten het' tot 166 runs voor het verlies van een wicket, zodat het resultaat een draw was. Mitchell (4) was spoedig gevangen op het bowlen van Bedr ser, waarna Melville en Viljoen de innings voort zetten' Eerstgenoemde maakte een score van 104 not out en Viljoen 51 not out, Schaken Zwitserse schakers verloren van H.S.G. De Zwitserse Nationale Studenten Schaakploef, die gisteren de gast was van het Haarlems Schaakgezelschap speelde 's avonds in Restau rant Brlnkmann een wedstrijd De vlce-voorzit- ter van de H. S. G. de heer Saeys, sprak de gasten i.n het Frans toe, waarna de strijd een aanvang nam, welke in het.voordeel van H. S. G. met SVi—2^2 eindigde. De uitslag luidt: Marwitz—Christoffel 0—1; Davidson—Hedinger 0—1; Spinhoven—Hinnlger 1—4; v. d. Hoff—Gins- burg 1—0; de Vita—Hess 1—0; Haalebos—Baum- gartner Verdonck—Geiseler'l—0; G. Smit Olsommer -10; mr. G. Snoeck Henkemans— Kaufmann 1—0. De uitslagen van -de overige door de Zwitsers in Nederland gespeelde wedstrijden lulden: Neder], Studententeam—Zwitsers 13—7 (dub bele ronde); Amsterdams Studenten team—Zwit sers -4Va—5Vè; Schaakclub Utrecht—Zwitsers 55. J. B. SLUITER JR. CLUBKAMPIOEN DER HAARLEMSE DAMCLUB. Na een" bijzonder spannende strijd van bijna 10 maanden ls in de wedstrijd om het hoofdklasse clubkampioen- schap 1946 47 der Haarlemse Damclub beslis sing gevallen. Oorspronkelijk zag het er naar uit, dat J. W. van Dartelen onbedreigd de titel zou behalen, doch in een belangwekkende eindspurt liep Sluiter langzaam maar zeker in en toen hij er tenslotte in slaagde in een der laatste ronden Van Dartelen te kloppen, die tot op dat ogenblik ongeslagen aan de kop ging. was het pleit be slist. Dezer dagen speelden de gebrs. Van Darte len tegen elkander, die de punten deelden, waardoor Sluiter met een punt verschil kampioen werd. VOETBALLENDE POSTMENSEN, -r Gisteren meldden wij, dat er Vrijdagavond op het EDO- terrein een voetbalwedstrijd gespeeld zou wor den tussen de elftallen van de Post en de Tele foon' om de wisselbeker, een cn ander ten bate de PTT-oorlogsslachtoffers. Thans deelt men ons van de zijde der organisatoren mede, dat deze wëdstrijd wegens omstandigheden niet door kari gaan. SCHAAKKAMPIOENSCHAP. Ook ln de 1« klasse B van het schaakkampioenschap van Haarlem zijn de finalisten bekend voor de eind- itrijd. De uitslagen in de beslissingscompetitie luiden: W. Miedema—F. A. Fortgens 1—0; C. Nieviwendijk—F. A. Fortgens Vi—Vi-, C. Nieuwen- dljk—Hetem. 1—0; Hetem—W. Miedema Vi—W- M!edem£C. Nieuwendijk MVi; F. A. Foitgens •Hetem VS—Ié. De finalisten werden: W. Miedema en C,- Nieuwendljk, die de le en 2e plaats bezetten. Wereldnieuws j Verdienstelljko vrouw. De Amerikaanse consul- generaal in Batavia, Walter Foote, heeft de „•medal of freedom" uitgereikt aan de ser geant-majoor mejuffrouw H. A. M. Heyer van het Vrouwenkorps wegens bijzondere verdienste jegens de Amerikaanse en Britse strijdkrachten. Chaplin ongewenst. In de Amerikaanse stad Memphis zal het publiek'niet kunnen laohen om de belevenissen van Charlie Ohaplin in zijn gedaante van „Mbnsieur Verdoux" daar de censor de film verboden heeft. Het verbod wordt' gemotiveerd in de eerste plaats met „Chaplin's (communistische)'reputatie" en ten tweede met. het feit dat de film „van een moord een grapje maakt", (U. P.) Duitse kolen. De komende drie maanden zal de gecombineerde Brits-Amerikaanse zöne bijna 2.400.000 ton kolen exporteren, zo maakte de Europese kolen organisatie bekend. Hiervan ontvant Nederland 293.200 ton. Frankrijk'ont vangt de grootste hoeveelheid, 529.850 ton. Rljn-zorgcn. De Belgische minister van verkeer, Achille van Acker, heeft te Londen ver klaard.* dat het omleggen van de Rijn scheepvaart van Antwerpen en Rotterdam naar Hamburg en Bremen, een ernstige in- vloed heeft op 't economische leven van Bel gië en Nederland. Htj verwachtte echter dat de commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van Engeland. Amerika. Belgie en Ne derland, zal terugkeren tot het gebruik van de oude route via Antwerpen en Rotterdam. Spionnenproces. Vijf verdachten in een spion- nageproces te Belgrado, waarbij ook de voor malige militaire attaché van de Griekse legatie Is betrokken, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van in tot 16 jaar. Een. .waarnemer van de Griekse legatie woonde het proces bij. Churchill geopereerd. Winston Churchill heeft Woensdagmorgen een breukoperatie onder gaan. Zijn toestand ls redelijk wel.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2