Zeven mensen wonen in één kamer, die niet geventileerd kan worden Landelijk congres van „Vreemdelingen verkeer Nieuw' atoom-plan van Gromyko N.I.B.E.G. VELLEMAN jftCANilE-REIZEK— CEbülO - REISBUREAU DONDERDAG 12 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 DE HAARLEMSE BEGROTING IN DE RAAD Veel deining over het voorstel om klein onderhoudswerk in eigen beheer te nemen De zesde zitting, aan dè begroting voor 1947 gewijd, begon Woensdagmiddag met de behandeling van het hoofdstuk Volks huisvesting. De heer v. d. V e 1 d-fc (K.V.P.) drong aan op de benoeming van een commissie van advies uit de burgerij over de aangelegen heden der Volkshuisvesting. In andere ge- mèenten heeft men daarmee, gunstige er varingen opgedaan. Als straks de woonruimte opnieuw ver deeld zal worden, moet de burgemeester van de hem geboden gelegenheid, om be schikbare kamers te vorderen, zoveel mo gelijk gebruik maken. Want er is hier grote behoefte aan ruimte. Er zijn in de getrof fen gebieden schrikkelijke toestanden, maar in Haarlem-ook. Spreker hoorde van een gezin (man, vrouw en vijf kinderen) dat woont in één kamer. En dan nog wel een kamer waarvan geen enkel raam geopend kan worden. De heer Bakker.Schut (Arbéid) was ervan Doordrongen, dat het Haarlemse ge meentebestuur op 't gebied van de woning bouw gedaan heeft wat mogelijk was. Er is kans, dat het in de naaste toekomst ook nog niet vlot zal gaan met de woningbouw fioor particulieren. Daarom moet de gemeente voldoende bouwplannen hebben klaar lig gen om de huizen die aan Haarlem worden toegewezen, geheel voor. haar rekening te nemen. Dóór de heef' Klein Schiphorst (K.V.P.) drong er op aan nu van gemeente wege adressen te verzamelen die in aan merking komen om woonruimte té vorde ren, want. er zijn er velen die niet de min ste burgerzin tonen en uit eigen beweging geen hamers willen afstaan, ook al zitten anderen daarom, dringend verlegen. Eigenbouwers kunnen nog niet aan bod komen, omdat de regering vóorwaarden gesteld heeft die geen lonende exploitatie mogelijk maken. Mevrouw Scheltema (Vrijheid) vroeg of het voor particulieren mogelijk is' een eigen hu(s te bouwen als zij het financiële risico voor zich zelf willen nemen. Op het bouwen van étage-woningen werd door de heer M o 1 (Comm.) aangedrongen. Dan zijn met minder materialen meer men sen te helpen. Alle woonruimte die te vorderen is, moet ook inderdaad opgeëist worden. Met vrij/ willigheid bereikt men niets. In Bloemen- daal kregen vrijwel alle dames hartkwalen om zich te vrijwaren tegen medebewoners. De heer Meyers (Arbeid) vond het onjuist, dat de een op het Huitvestings- buréau ontvangen wordt, om eigen belan gen te bepleiten, terwijl de. andere er niet in slagen kan daar binnen te komen. Men moet niet met twee'maten meten. De heer Angenent (K.V.P.), wethou der van Openbare Werken, zei, dat helaas erkend moet worden, dat het vraagstuk der Volkshuisvesting in de eerste jaren niet is op te lossen. Er zóu nog meer ge klaagd kunnen zijn, dan hier in de raad gedaan is. Toch wordt met de beschikbare middelen gedaan wat mógelijk is. Aller eerst wordt gebouwd wat slechts mogelijk is. Toch moet elk huis dat er bij komt een goede woning zijn. Anders komt men van de regen in de drop. lm de,naaste toe komst komt er in de Bouwverordening een bepaling, dat in elite woning een douche- ba deel moet zijn. Het voornemen bestaat bij B. en W. om een adviescommissie voor Vollkslhtiisves- tingsaangelegenlheden te benoemen. De gemeente laat verschillende plannen klaarmaken voor woningbouw. Daaronder is pok een groot complex voor eigenjbou- wers. Het is evenwel de vraag of het tot uitvoering daarvan kan komen, omdat de financieringsregeling de belanghebbenden niet aanstaat. In dit geval zal de gemeente ook dit complex voor haar rekening moe ten nemen. Tijdig zullen daartoe maatrege len genomen worden. In Haarlem moeten ééngezinswoningen regelblijven, slëth'ts in enkele gevallen moeten étagewoningen toegestaan worden. Er zal in de naaste toekomst uitbreiding gegeyen worden aan de vordering van woonruimte. Er wordt al een lijst opge maakt, Van de woonruimte die gevorderd kan worden. Er zal straf op die weg wor den voortgegaan omdat dit nu eenmaal nodig is. Smoesjes om aan vordering van woonruimte te ontkomen, worden niet ge loofd, ook al - wil men ons doen geloven, dat alle mensen kwalen hebben. Als er wordt getwijfeld aan doktersattesten, wordt de Geneeskundige Dienst ingeschakeld om het geval te onderzoeken. Het bureau voor de huisvesting is een steen des aanstoots. Ook hier is het" niet gemakkelijk een oplossing te vinden. Of ficieel worden er geen. bezoekers toegelaten die niet'zijn opgeroepen, maar velen weten er toch binnen te dringen. De brutalen heb ben nu eenmaal wat voor. Zelfs thuis heb ben de ambtenaren geen rust. Maar in -de regel loopt dat toch uit op een later bezoek na oproeping, omdat de meeste zaken on derzocht moeten worden. Er zijn te Haarlem 350 a 360 gezinnen met 3 en meer kinderen, waarvan de huis vesting allerbedroevendst is. Daarom zal getracht worden, daarin allereerst veran dering te brengen. Er wonen nu mensen in huizen die te groot zijn. Als er kleine huizen gebouwd worden, kan in veel ge vallen een opschuiving plaats hebben. Het is inderdaad mogelijk voor particu lieren een huis voor zich zelf te bouwen buiten de financieringsregeling om. De. toe wijzing kan evenwel niet gemist worden. Komt er zo'n ahnvraag dan wil spreker dat graag bevorderen. Bij het hoofdstuk Openbare Werken waarschuwde de heer Kloet (Vrijheid) tegen het uitvoeren van een deel van het onderhoudswerk in eigen beheer door Openbare Werken. De heer De Vries (C.H.) sloot zich hierbij aan. 0°k het kleine onderhouds werk moet men aan particuliere onder- Agenda voor Haarlem 4 DONDERDAG 12 TONI. Palace: Afspraakje om 5 uur <18 J.j 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Rembrandt: Carnegie Hall (a. 1.) 14.00, 18.45 en 21.15 uur. Luxor: Tamara (18 J.) 14.30, 19 00 én 21.15 uur. City: Het recht van de sterkste (14 j.) 14.30. 19.00 en 21,15 uur. Spaarne: Daklozen (14 J.) 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Aloha (a. 1.) 14..30. 19.00 en'21.15 uur. VRIJDAG 13 Juni. Gem Concertgebouw: Volksconcert H. O. V., 8 uur. Stadsschouwburg: „Maria Stuart" (jubi leum F. van Emmerik), 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingeiv nemers opdragen. De gemeente zou alleen reeds 8500 voor gereedschappen moeten uitgeven, om het werk door eigen perso neel te laten uitvoeren. Ik betwijfel, zoo betoogde de heer Bak ker (A.R.) dat de overheid goedkoper of Vlugger werkt. Het is verkeerd het over heidspersoneel onnodig met 8 man uit te breiden. De heer Klein Schiphorst hield een uitvoerig betoog om te trachten de raad af te houden van het besluit om tot eigen beheer over te gaan. Zo'n besluit zou hij noodlottig vinden, het zou werken als een olievlek, zich steeds meer uitbreiden. Nu begint het met 8 man, maar gauw zouden het er tientallen zijn. Spreker is het geheel eens met het minderheidsstandpunt van B. en W. Het bleek hem bovendien dat het college eerlijk verdeeld is: twee tegen twee; er is dus geen meerder- en minderheid. (De Voorzitter antwoordde: in zo'n geval heeft de voorzitter de beslissende stem.) Spr. verzekerde dat als de raad het voor stel van B. en W. toch aannemen mocht, hij elke post voor het eigen beheer in de toe komst zal bekijken, want „dan is men nog niet van mij af" zoo besloot hij. (Een deel van de raad applaudisseerde, zelfs de publieke tribune, waar verschei dene aannemers 'zaten, deed mee, wat een protest van de voorzitter tengevolge had.) Het verwonderde de heer Meyers dat dit onbelangrijke voorstel zo\n deining Ver oorzaakt. Het gaat hier niet om het systeem van eigen beheer. Hier gaat het om 7 men sen die eenvoudig onderhoudswerk moeten uitvoeren. De gemeente heeft veel gebou wen. Als er iets stuk is, een raam, een hek, of iets dergelijks, moet er eerst een opzich ter heen om het te inspecteren, daarna moet een baas het werk opnemen en ten slotte komt de arbeider die het euvel moet verhelpen. Als de gemeente nu zelf wat arbeiders ;in dienst heeft voor het kleine werk, betekent dit besparing van geld. Het is niet de bedoeling verder te gaan met het eigen beheer. De heer H o o y (K.V.P.) betwijfelde óf eigen beheer goedkoper zal blijken,-Wat het individu goed kan doen moet niet over genomen worden door de overheid. Het bestaansrecht .van de middenstand wordt hier in beginsel aangetast. De, Voorzitter, wethouder Geluk (Arbéid), verdédigde het voorstel van de meerderheid van B. en W. De bestrijders werkten in deze tegen windmolens. Het gaat hier niét om het beginsel eigen be heer. Het gaat alleen'om de kleinste onder houdswerken, precies xzoals de heer Meyers zei. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en nog meer grote gemeenten doen dat'ook. Laat de raad het voorstel aannemen en dan na een jaar zien hoe het gegaan is. Voor uitbreiden als "een'olievlek behoeft men niet 'bang te zijn. De stemming over de begrotingspost werd aangehouden tot de volgende zitting. Door.de lieer Bakker Sch,ut werd aangedrongen op het geven van opdrach ten wat uitbreidingsplannen betreft aan een deskundig particulier stedebouwkundig bureau. Haarlem moet het uiterste doen om haar uitbreidingsplannen zo goed mogelijk te maken. Spreker diende egn motie in om de raad in staat te stellen zich daarover uit te spreken. Hij hoopte dat B. en W. over die motie prae-advies .zullen willen uit brengen in een volgende vergadering. De Voorzitter verklaarde ziclh daar toe bereid. Hierna werd de vergadering verdaagd tot heden, Donderdagmiddag. Ontevreden bakkersgezellen vergaderden Woensdagavond belegde de E.V.C. in de boven zaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem een bijeenkomst voor bakkersgezellen. De voor zitter van de landelijke-bedrijfsgroep „Bakkers",' de heer B. Swaders, gaf- een uiteenzetting van de huidige moeilijkheden in het bakkersbedrijf, die naar zijn mening het gevolg waren van het feit, dat de bakkersgezel, in tegenstelling tot de arbeiders in de metaalindustrie en de typografen, ondanks zijn lange en kostbare opleiding, niet als vakman beschouwd wordt en daar ook niet nadr betaald wordt. Dat de bewering van de E. V. C., dat de bak kersbedrijven. de hogere lonen zeer goed kun nen opbrengen, juist was, was volgens spreker, wel gebleken uit de uitlatingen van minister Mansholt, dat óf de brood prijs met twee cent verlaagd moet worden, of wel de reductie voor de bakkers op de meel- prijs met een zelfde bedrag verminderd. In beide gevallen worden de bakkers daar niet beter van. Fel hekelde de heer Swaders de houding van de erkende vakorganisaties, die, volgens hem, aan de strijd der gezellen niet vol doende steun hadden verleend en zodoende me dewerkten hun lotsverbetering op de lange baan te schuiven. De E. V. C, had de staking te Am sterdam gesteund, omdat zij wilde tonen, dat zij bereid was voor de wensen der gezellen te strijden. De voorzitter van de afdeling Haarlem der E. V. C.-groep „Voedings- en genotmiddelen", de 'heer J, Joustra, deelde nog mede, dat men in overleg met de andere organisaties zou pogen een nieuwe vergadering te beleggen, waarna men hoopte ook te Haarlem, waar de stemming pnder de bakkers zeer slecht is, 'tot een actie voor hogere lonen te komen. Eindexamens Gymnasium te Haarlem Geslaagd voor diploma A: C. J. Ruygh, C. A. v. d. Burg. mej. F. C. Spliethoff, H. Ph. H. Sluy- ter, R. Roelofsen, mej. N. van Gils, mej. M. E. van Bruggen, J. A. van Hoey Schjlthouwer Pompe. mej. A. G. Maltsma. Met 5 candtdaten wordt het éxamen voort gezet. Afgewezen Is 1 candldaat. Geslaagd voor diploma B: mej. C. M. Anne- veld, H. J. E. Calkoen. J. K. M. Munnlk. J. W. Jongbloed A. Kroon. C. J. Weldema, mej. C. S. G. ten Bokkeh mej. K. E. Janssen, G. H. Ver- wers, K. Boelhouwer, C. A. Troost. Met 4 candidaten' wordt het examen voortge zet. Afgewezen zijn 2 candidaten. Uitreiking schoenenbon In de Vleeshal wordt een schoenenbon uitge reikt aan -hen, die een stamkaart hebben met een nummer, dat eindigt op he( cijfer 3 en in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich nog de bon 612 bevindt, aan kinderen geboren in de maand Juni van de jaren 1932 tot en met 1945 en aan kinderen, gebbren in de maand Augustus 1946, voor de letters D, tot en met G. Wedstrijd voor gevelversiering De afdeling Bloemendaal van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde organiseerde vóór de oorlog een wedstrijd voor gevelversiering. Het bestuur heeft thans besloten dit jaar weder om een wedstrijd te houden, waarvoor het ge meentebestuur vanBloemendaal een medaille beschikbaarV heeft gesteld. De wedstrijd zal dit maal in Oyerveen ep Vogelenzang gehouden worden. Toneel „Toen de storm begon" Oorspronkelijk stuk bij\,Nieuw Leven" De geheel-onthouders-toneelvereniging „Nieuw Léven" heeft in de Stadsschouwburg een drietal voorstellingen gegeVen van een drama, door een Nederlands auteur. Joh. van Eekelen, onder de titel: „Toen de 'storm begon" geschreven. Het is een drama, dat de grens van het melodrama tenslotte overschrijdt, en dat speelt in een gezin bij Parijs in -het jaar 1939. ..De storm", die be gon, is de wereldoorlog, maar het eigenlijke gegeve'n Is' een óndere storm, die woedt in het hart van André. André's vader is -als gebroken man uit de vorige wereldoorlog teruggekomen en spoedig daarop gestorven. De broer van André's moeder heeft "als voogd óe opvoeding van de jongen op zich genomen, dqch door een niet nader gemoti veerde haat heeft hij zijn neef belet om officier te worden en hem bovendien vërhinderd zijn liefde voor Germatne in. een verloving om te zetten. André moest weg. en zijn broer Henri werd door Oom in zijn plaats aan Germair.e ge koppeld. Deze behandeling heeft André dus danig vertMtterd. dat'hjj zelfs zijn vaderland in zijn wrok tegen Oom betrekt, Als vlieger in het buitenland heeft .hij kennis gemaakt met "een vreemdeling., die een spion blijkt te zijn. Onder diens Invloed wórdt André medeplichtig aan landverraad. Eerst nadat de vreemdeling, die zich in het gezin van Henri heeft binnengedron gen, documenten heeft gestolen, die Henri als regeringsambtenaar onder zijn- berusting had, gaan André de ogen open. Hij ontneemt in een handgemeen jje vreemdeling de bezwarende be scheiden weer. en gaat daarna radeloos de wijde wereld weer in. Maar in zijn haast maakt hij met zijn vliegtuig een verkeerde manoeuvre en stort dood neer. Er Is veel onduidelijks ln deze geschiedenis: zo komt André bijvoorbeeld eerst na de katastrofe tot de ontdekking, welke het publiek reeds van de aanvang aan heeft gedaan: dat de vre^jnde- ltng een Duitser is. Trouwens heel de figuur van André zijn relatie met de vreemdeling het conflict met zijn oom blijven raadselachtig: en er zou b:j nadere ontleding speelscènes en spannende taferelen, welke de ajteurs van „Nieuw Leven" gelegenheid hebben geboden, hun beste kiachten te openbaren. Deze amateurs hebben blijk gegeven, ook in dit genre hun man te staan. Alle lof voor hun zowel in dividueel als collectief uitmuntend spel! H. G.^PANNEGIETER Twaalf jaar geëist tegen Heemstetlenaar Hedenmorgen behandelde het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de zaak tegen P. J. M. R. uit Heemstede, die ervan ver dacht wordt van Augustus 1943 tot Sep tember 1944 onder mèer op het landbouw bedrijf-van H. Wilms te Anna Paulowna een controle te hebben ingesteld, tijdens, welke actie verdachte de persoonsbewijzen en andere papieren van het personeel na keek. De tenlastelegging vermeldde worts, dat' de beklaagde aan dé „Zoll-sekretar" van de „Grenz-schütze" inlichtingen ver schafte omtrent personen, die volgens hem voor uitzending naar Duitsland in aanmer king kwamen. De eis luidde 12 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de burgerrechten. Uitspraak op 26 Juni. De Engelse kruiser Siriuswelke^5450 tón meet, brengt op het ogenblik een bezoek aan Amsterdam. BLOEMBOLLENCULTUUR Hoe men de bedrijfsmaatrege- len denkt te vereenvoudigen Op 3.3 Juni zal een buitengewone alge mene -vergadering van „Blocmbollencul tuur" worden gehouden. In de vergadering van April werd beslo ten een commissie samen te stellen, die zou streven naar een vereenvoudiging der be staande bedrijfsmaatregelen. De commissie is inmiddels tot een conclusie gekomen en het hoofdbestuur steltmaan de algemene ver gadering voor: a. He{ onbelemmerd toelaten van tijde lijke of blijvende overneming van teelt- recht door aankoop of door huur, waar door het clandestien huren en verhuren zal verdwijnen. b. Medewerking te vragen aan de ex porteurs om door een belangrijke prijsver laging in hef buitenland te komen tot een grotere export. c. De lasten van het surplusfonds te verminderen: I. door in te nemen tegen prijzen, die' onder de teeltkosten liggen en niet meer na 15 November in te nemen; II, door het surplusfonds geen tweede kwali teit meer te laten overnemen en door de keuring te verscherpen. Een cantinewagen - V Het N.I.W.I.N.-comité te Bloemendaal zal in samenwerking met het comité te Haarlem een cantinewagen naar de tropen zenden. Hiervoor, is door Bloemendaal een bedrag van f 3500 aan de N.I.W.I.N. te 's Gravenhage overgemaakt, De heer K. Lursen te Haarlem is aan rijksuniversiteit te Lelden geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen. -i- itT- i 1. 1 f1,-c.li-, /s77 PTPPsfp- Uit 'allé delen van ons land zijn Woens dag vertegenwoordigers na ..plaatselijke verenigingen, voor Vreemdelingenverkeer naar Haarlem gekomen om deel te nemen aan het congres yan de Algemene Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, dat de stichting „Haarlerris Bloei" organiseert. Des middags hebben enigen reeds onder leiding van de heer Beets een indruk ge kregen van belangrijke plekjes. Zij brach ten o.a. een bezoek aan de Grote Kerk en het Frans Hals Museum. Op het Stadhuis zijn de congressisten des avonds door het- gemeentebestuur ont vangen. De heer D. J. A. Geluk herinnerde er in zijn toespraak aan', dat Haarlem van oudsker een belangrijk centrum v.an vreemdelingen geweest is. De stad is ge legen in Zuid-Kennemerland met mooie duinen, bossen, zee en strand. De gemeen ten werkgn samen om moeilijkheden, welke door de oorlóg ontstaan zijn, op te lossen en om de streek aantrekkelijker te maken.. Ook herinnerde de heer Geluk aan de taak, welke'de Algemene Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer heeft- Meer dan vroeger moet propaganda ge maakt worden voor ons land, omdat de komst van vreemdelingen een welvaarts bron betekent- Het land is arm aan mate- Muzielt Gamelan-muziek, door Westerlingen uifgevqerd Onder de auspiciën van de „Vereniging voor Muzikale Ontwikkeling der Schooljeugd"' con certeerde Woensdagsmiddags en 's avonds, Ben IJzerdraat met zijn orkest. Dit is .een Gamelan- orkest, een samenstelling dus van Javaanse slag- Instrumenten. Het merendeel daarvan behoort tot de. zogenaamde idiophone, dat wil zeggen in strumenten welker lichaam zelf na aanslag de klank produceert, zoals tamtaiys en xylophonen; daarbij komen een of meer membranophones klank door slag op een gespannen vel, ook was een chordophoon een met snaren bespannen instalment aanwezig. De daar op voortge brachte muziek laat slechts 5 tonen in elk octaaf onderscheiden, is dus „pentatonisch"; de kwart en-de septime van onze gewone majeurtooniad- der ontbreken. De gamelan scheen me toe echt te zijn; de bespelers waren onecht. Nederlanders in Javaanse kledtj. Ik heb ook wel eens een ge heel echt Gamelan-orkest gehoord en moet zeg gen dat de muzikale Indrukken dezelfde waren. Van de uitgevoerde dansen kan ik hetzelfde zeg gen: vooral de karakterlstieke.standen en hand bewegingen waren uitstekend van de Javanen afgekeken. Dit behelst een lofprijzing voor het werk van dit ensemble. Trouwens na afloop van 't concert hebben «flensen me verklaard dat deze woond of gereisd hebben me verklaard dat deze utlvoering hun weer geheel de Indische sfeer voorgetoverd had. Maar voor hem die ér nooit geweest is doet zulke eentonige, in hoofdzaak rythmische muziek, uitgevoerd op het podium van een zaal óf kerkgebouw weinig. Die hoort thuis ln de zwoelte van een tropische nacht, waar het to-keh der bosbewoners zich met de dessa-geluiöen mengt. En bij de dansen behoort een Javaans gezicht. Ik heb tweemaal in Puc cini's „Butterfly" een Japanse zangeres zien op treden: de indruk verschilde hemelsbreed van die. welke' een Italiaanse vermocht te geven, was veel „echter". Naast haar werkte het voor komen der anderen Italianen storend. De jeugd ls mlndfr sceptisch en analyserend; ze aanvaardt het schone en bijzondere zonder meer en ls gauw tot geestdrift gestemd. Gelukkig maar. Ze was ook Wpensdag enthousiast. K. DE JONG Oorlogsherinneringen verdwijnen De Rijksdienst voor landhouwherstel heeft het dempen van een tankgracht ten Westen van de Hagelingerweg tot de spoorbaan HaarlemVelsen en het op hogen van een terrein ten Noord-Oosten van de Hagelingerweg te Driéhuis, opge dragen aan de fa. De Jong en Borst te Haarlem-Bakkum voor 39.200. riaal, maar rijk. aan culturele en geeste lijke goederen en daarmee kan gewerkt worden, om een stroom van vreemdelin gen naar Nederland te krijgen. Mr. dr. L. N. Deckers', voorzitter van dè A.N.V.V. dankte- het gemeentebestuur voor de ontvangst en zeide verheugd te zijn vernomen te hebbén, dat het grote belangstelling heeft voor het werk van v r eemdelingenverkeer Het congres. In hotel „De Leeuwerik" is vanmorgen het :27e congres gehouden onder leiding van mr. dr. L. N. Deckers. In zijn openings- woorde zeide de voorzitter, 'dat de vereni ging met voldoening kan terugzien op hetgeen op het gebied van het vreemde lingenverkeer is geschied. In het buiten land is het werk bijzonder Uitgebreid. Agenten zijn aangesteld in Brussel Parijs, Londen en New York en in 45 steden zijn correspondentschappen gevestigd. Spr. zeide, dat de samenwerking met de rege ring en plaatselijke verenigingen goed is te noemen. Aan de toekomst is reeds aan dacht besteed. Indien in 1948 een .grote stroom vreemdelingen verwacht wordt, dan is de organisatie .gereed. Dat is o.a. te-danken aan de nieuwe directeur, jhr. W Boreel en zijn medewerkers. De voorzitter merkte op groot vertrouwen te hebben in de toekomst, omdat de betekenis van het vreemdelingenwezén toeneemt. Dit middel van volksbestaan is vroeger-verwaarloosd. In 1938 b.v. besteedden vreemdelingen een som van 10 millioen gulden in ons land en Nederlanders een bedrag van 42 mil lioen gulden in het buitenland. Getracht moet worden het verschil op' te heffen. Vroeger bleef een vreemdeling gemiddeld drie dagen in ons land. Na de oorlog is het gemiddelde door de Amerikanen tot - vijf dagen opgevoerd. Een verbetering is dus waar te nemen. Spr. vervolgde, dat de Nederlanders door de oorlog het eigen land hebben leren kennen en zij zijn tot de conclusie gekomen, dat het land veel schoons biedt. Er moet nog meer aandacht aan. het vreemdelingenverkeer worden be steed, waarbij de voorzitter hoopte op de steun van de regering en de verenigingen te kunnen rekenen. Tenslotte bracht mr. dr. Deckers hulde aan jhr. C. L. H. Quarles van Ufford, die na meer dan 25 jaren als secretaris-pen ningmeester te zijn optreden, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid heeft genomen. De vergade ring besloot hem het eere-lidmaatschap aan te bieden. Na een bespreking werd besloten, dat een bezoldigde functionnaris van een plaatselijke of provinciale verenigingniet zitting kan nemen in het bestuur van de A.N.V.V. Het volgend congres zal in Gelderland (vermoedelijk Apeldoorn) worden gehou den. Bij de rondvraag kwamen ter sprake het behoud van de Veluwe, het rijden van auto's op Zondag, de vacantie-spreidlng en de stichting van een commissie voor de Neordzeebadpla'atsen. De heer Breebeert merkte op, dat de confectiebouw uit den boze is, hetgeen de heer Van Gïnk ondersteunde. De vergade ring nam een mótié aan waarin aange drongen werd stappen te ondernemen, om een behoorlijk woningtype te verkrijgen. In een andere motie verzocht de vergade ring aan de regering steun te vragen voor het opbouwen van verwoeste hotels. De afgevaardigde van de afdeling Noord- wijk vestigde er de aandacht op dat vreem delingen, in het bijzonder Amerikanen, bij een bezoek aan Marken en Volendam voor souvenirs err dergelijke zeer hoge prijzen moeten betalen. - De voorzitter deelde mede, dat deze zaak reeds de aandacht heeft van de auto riteiten en dat binnenkort maatregelen te verwaphten zijn. Het aftreden van Gruber- wordt nu ontkend Volgens Reuter is in Wenen verklaard, dat de berichten over aftreden van dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse minister belast met de portefeuille van buitenlandse zaken, „voorbarig" waren. Naar verluidt zou een groot aantal socialisten zowel als leden van de Volksparty in leidende rangen zijn af treden wensen, doch n:et op een ogenblik, waarop het zou lijken, dat dit altreden was toe te schrijven aan communistische, druk. Dr. Adolf Sgjiarf, de Oostenrijkse vice- kanselier,. bestreef de politieke toestand in Oostenrijk als „meer gelijkend op een oomedie dan op iets anders". De socialisten en de volkspartij hebben in de Nationale Vergadering een commu nistisch voorstel, tot het benoenfen van een bijzondere parlementaire commissie ter onderzoek naar het uitlekken van nieuws over geheitne besprekingen omtrent rege ringswijziging, verworpen. Ernst Koreff, spreker van de socialisti sche" fractie, zeide in deze vergadering met betrekking tot de onthulde gesprekken tus sen de communist Fischer en de kanselier Figl: „het was een overrompeling van de democratie, een absoluut fascistische me thode welke poogde het „sterke regering idee" te bereiken". Zowel 'Figl als Fischer waren doodstil tijdens deze rede. Beiden waren zij vóór Koreff aan het woord geweest en hadden toen hun zienswijzen op de bedoelde ge sprekken gegeven, welke echter weinig verschilden van hun eerder gedane verkla ringen. v Sovjet-Rusland heeft te Lake Success aan de UNO een nieuw voorstel tpn aanzien van de internationale con-trölè op de atoom energie voorgelegd. Het nieuwe voorstel gaat verder dan de Sovjet-regering in het verleden gegaan is, doah bpvat nog steeds een afwijzing van 'de Amerikaanse eis, da-t de atoomenergie onder internationaal be heer gesteld zal worden. Een tweede punt, .waarin het Sovjet- Russische plan veel van de Amerikaanse zienswijze verschilt, ligt in het voorstel om het internationale contrólebureau volko men onder, toezicht van de Veiligheidsraad te stellen, waar het- véto van de grote mogendheden kan worden toegepast. Hoge onderscheiding voor de Onderzeedienst H. M. de Koningin heeft aan de onder- zeedienst van de Koninklijke Marine een hoge onderscheiding toegekend, namelijk het ordeteken van Ridder in'de 4e klasse der Militaire Willemsorde. De Koningin heeft het voornemen om deze belangrijke onderscheiding, die nog slechts aan twee andere onderdelen van de Koninklijke Marine nl. het korps ma riniers en de Marine Luchtvaartdienst is toegekend, persoonlijk aan de' onderzee- diensf-uit te reiken bij de viering van het 40-jarig bestaan van de dienst te Rotter dam op Vrijdag. 20 Juni, om 12.00 uur. SCHEEPVAART K. H. L. Delfland. 10 Juni te Buenos Aires (uitreis). Westland (uitreis) 9 Juni te Buenos Aires. H. A. L. Congostroom. 7 Juni te Takoradl. MIJ/NEDERLAND. Rondo. 6 Juni te Bom bay. Tamali, 5 Juni te Vancouver. Bengkalls. 8 Jupi van Calcutta naar Rotterdam. Sumatra, 26 Juni te Makassar. Hugo de Groot, 5 Juni te Ba tavia. TJIkampek. 2 Juni te Soerabaja. Madoera. 3 Juni te Batavia. Nleuw-Holland, 10 Juni te Suez. Mapia, 7 Jwil te Los Angeles. Ceram. 7 Juni te Port Neches. Slngkep, 6 Juni van Bel ra naar Amsterdam. Tabiaii, >6 Juni te Singapore. VINKE EN CO. Rossum, 10 Juni te Manty- Lüoto'. k. P. M. Nieuw Holland, 10 Juni te Suez. BINNENLAND Met het KLM-toestcl uit New York arri veerden op Schiphol Jhr. H, L. K, van reden- burch en dr. M. Hirschfeld. die ln opdracht van de minister van Buitenlandse.Zaken ln de Ver enigde Staten politieke en eoonomlsche bespre kingen hebben gevoerd. Woensdag zijn 50 buitenlandse studenten officieel ln de aula van de Amsterdamse univer siteit ontvangen ter gelegenheid van het 315-jarig. bestaan van deze universiteit. HAARLEM EN OMGEVING „Worden dienstweigeraars democratisch behandeld?" is het onderwerp van een lezing die Mr. J. H. v. Wijk a.s. Woensdag in „Cultura" houdt voor <te'afd. Haarlem yan het Comité voor actieve democratie. De oud-Haarlemmer M. Huyg, luitenant-kolo nel bij het Leger des Hells, tot heden plaatselijk leider ln Den Haag. is overgeplaatst naar het hoofdkwartier in Amsterdam als veidsecretaris. Kleine verkeersincldenten. Een wielrfidster, die Woe «dagavond ln de Kruisstraat te Haarlem reed. moest uitwijken voor een geparkeerde auto. werd door een onbekende wielrijder aan gereden en kWam te vallen. De dame kreeg een bloedende wond boven het rechteroog. Een 60- Jarige dame struikelde in de Cronjéstraat en "brak haar pols. Taxi? Bei 13 0 0 0 DAG EN NACHT Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. ll.Juril 1947 Ondertrouwd: 11 'Juni: H. G. Bosma en A. E. Schoon. A. J. M. Bolsius-en M. E. J. Wil- ienborg. P. H. Kaestner "en T. G. W. v. d. Nieuwenhof. A. C. Zandslra en A. M. v. d. Linden. K- v. Andel en W. H. L. Buitenhuis. N. v. d. Bent en A. M. Weylands. H. D. F. Rebel en Jl E. v. Essen. H. J. Kollerie en M. P. M. d Lugt. R. C. Breed en A. Silvis.' W. H. DoUekamp en F. E. v. Haften. C. H. Blei en W Blokdijk. G. Agterbof en J. B. Bijster. W. G. Lemmers en E. C. v. Honschoten. G. J. Broekhuizen en J. Schappert. H. J. M. A. Huijg en C. C. Vink. C. J. v. d. Meij en G. Alberda. H Komen en E. T. Vet-heijde. P. W. Visser en A. Dirks. M. Biezemans en Ml C. Krouwels. M. v. d. Weij en 1. Sperwer. K. Hakhoff en J JJ. Heijnermay, W. Hafkamp en M. Wingelaar. J. A. Hoekema en H. C. Letter. A. Huijsman en JJcvr. E. J. Strick v. Linschoten, B Schijf en T. Breeuwer. M. J. Moisor. en J. v. d. Bel. J. T. J. Rynhart en W. Woolthuis. M. Mühl'oauer en F. Zeulevoet. C. Heijman en E. v d. Hoeff. Gehuwd: 11 Juni: H. Pieters en A. Lensen. J. Kamohuis en T Beneker. H. P. Greijmans en J. W. v. d. Veldt. H. Boerrigter en G. Hiemstra. E. G. Schnidt en W. Vérbeek. J. Scheelings en M. G v. Boven. A v. Wees en A. v. Bodegraven. C. v. d. Zwet en E. Stee man. J. C. Roosen en C. M. E. Sweerts. T. v. Erp en G. M. Holleboom. J. J d. 1. Mar en C. Lodder. A. H. Bijster en (3. C. Visser H. G. Hogenkamp en A Visser. J. P. Romijn en A. M. Mense. H. M. Logtenbere en J. Luijken. M. Philips en E. B. V. Horst, J M. Kallenbach én C. Hofma-n. J. C. Tfakse! en E. M. Lemmers. W. Knol en J Petiet. C. H: Faa- se en C. L. A. y. Turnhout. H.,Bosman Jansen en J. C. M. Janssen. J. J. C. Koker en M. E. Plas. Bevallen van een zoon: 9 Juni C. M. v. Drongeleh—Boer. C. F. Bousemad. Ridder. 10 Juni: A. Steffers—Lijnzaad, B R. d. GraaffHalm. N. G. Roosma—Aalbers. C. M. P. L. RobbersArts. P. A. VermaireBorre- man. 11 Juni: J. J. T. v d. Linden—Habraken. Bevallen van een dochter: 7 Juni: M. M. F. Ochse FreiwaldWijnartds. 8 Juni: C. W- Lin deman—Roelofs. 10 Juni: J. KosterLand- wehr Johann. A. M. M. v. d. Peijl—Govers, C. Boerv. Zomeren. Overleden: 9 Juni: C. T. Hartman, 5> Kenaupark 10 Juni: H. Ravenhorstv. Schaik, 69 j„ Kamper laan. J. W v. Lierop Pieters, 77 j.. Kenaupark. L, M..P. M. v. Sik kelerus. 5 d.. Aelbertsbergstraat. De ledenvergadering van de afde ling. Haarlem va* de Nederlandse Vereni ging van Èx-politieke Gevangenen her koos Woensdagavond dr, J. Roorda als voorzitter, mr. B. W. Stomps als vice- voorzitter, de heer K. J. van Kampen als secretaris, mej. J. M. van. Laar als pen- nïngmeesteresse, mevr. M. van Hengel- Couperus en de heer K. Roosjen als-le den. Als nieuw, bestuurslid werd de heer C. J. Daudèy gekozen. OFFICIëLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HEEMSTEDE-BENNEBROEK. UITREIKING SCHOENENBONNEN HEEMSTEDE. Personen, wier stamkaartnummer eindigt op cij fer' 3 en nog ln 't bezit zijn van inlegvellen 612 komen in aanmerking voor een schoenenbon: Ijj,- legvelbon 612 zal worden Ingenomen. Aan kin deren, geboren in de maand Juni van een der' Jaren 1932 t.m. 1945. alsmede aan kinderen gebo ren in de maand Augustus 1946 zal eveneens een schoenenbon worden uitgereikt. Hiervoor zal bon 604 van het Inlegvel worden ingenomen, De bonnen kunnen worden afgehaald v. Mer- lenlaan 2: Maandag 16 Juni, le«ers A—D 2—4.30 uur Dinsdag 17 Juni. letters H 24.30 uur Woensdag 18 Juni, letters I—M 2—4.30 uur Donderdag 19 Juni. letters N—R 24.30 uur vrijdag 20 Juni. letters S—Z 2—4.30 uur i Uitreiking schoenenbonnen Bennebroek: De bonnen kunnen worden afgehaald Raadhuis aldaar; Donderdag 19 Juni letters A t.m. Z .van 9.30—12 uur. Ver. Nederland-lndonesië Openbare Vergadering op Donderdag 12 Juni 19-47 8 uur ln de Gemeentelijke Concertzaal. Sprekers: Fr. Goedhart i. de Kadt Onderwerp: De verhouding tot de Republiek Indonesia. Ds. J. J. Bushes is ver hinderd om te komen. In zijn plaats spreekt Fr. Goedhart. Aan de gerepatrleerden uit Indlë, ln Haarlem en omstre ken wordt hierbij medegedeeld dat een vertegenwoordiger van het secretariaat van de N. I. B. E. G. te Amsterdam, regel matig zal zitting houden ln een der kamers van het Raad huis. Ingang Zijlstraat, des Dinsdags en Vrijdags van 2-5 MEUBILAIR KUNSTVOORWERPEN TAPIJTEN SIERADEN ZIJLSTRAAT 62. Tel. 14637 Overal te ontbieden. Particulier Detective Onder leiding rtr 8 Inspecteurs van polios, m. m. r. deiectiro-officieren van Scotland-Yard, Parijae „Suróté". Belgisc>*ox Algerijnse staatspolitie on eon oud-dirociour /an eon politie-achool govea rrij een schriftelijke opleiding voor psrticuliex- delecUve. Kies dera interessante werkkring als Uw beroep, o( verdien na dexe opleiding in Uw vrije tijd f. 2,50 per uur ais - particulier-detective, warenhuis-rechercheur ot agent van Informatie, bureau. Plaatsingabureaux In Parijs. Antwerpen en Rotterdam. Gratis geïllustreerd prospectus tegen inzending vsn deze advertentie. INTERNATIONAL DETECTIVE SCHOOL Rotterdam: Lusthofstxaat 8 8 Dagen VALKENBURG - BELGIË 140. 8 Dagen VALKENBURG - Z.-LIMBURG 103. 5 Dagen ZUID-LIMBURG 67.50 5 Dagen TWENTE - ACHTERHOEK f 90 5 Dagën FRIESLAND 83.— 5 Daqen GELDERLAND - ARNHEM 60 5 Dagen BRABANT - ZEELAND BRUSSEL 8730 en vele andere. Alle feizen onder deskundige leiding en rtiet prima verzorging. VERDER EEN UITGEBREIDE KEUZE VAN DAGUITSTAP1ES Reserveert tijdig. OOK VOOR GROEPEN EN BESLOTEN CLUBS Vraagt inlichtingen en reisprogramma a 25 ct. Groot e Houtstraat 124 - telef. 20033 en in- itchtinikar. toren der Nederl. Spoorwegen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3