Haarlems Dagblad Nederland neemt initiatief voor economisch overleg Ernest Bevin Nederland krijgt andere munten In anderhalf jaar één paar schpenen Iets meer textielpunten, fietsbanden en zeep Belangrijke Nederlandse filmplannen 61e Jaargang No. 18657 Bureaux; Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 14 Juni 1947 Verschflnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwarta^ ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107, Advert tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem "P NGELANDS MINISTER van Buiten- landse Zaken heeft het woord gevoerd aan een lunch van de Foreign Press Asso ciation in Londen. Dit is de vereniging van correspondenten van buiténlandse dagbla den in de Engelse hoofdstad. Zulk een ver eniging kennen wij ook in Nederland. De Londense instelling der buitenlandse jour nalisten heeft sinds lang de gewoonte, dat zij lunches organiseert waaraan Engelse en buitenlandse ministers en ambassadeurs als haar gasten'aanzitten; één of twee van hen plegen dan het woord te voeren en min of meer belangrijke verklaringen af te leggen. Het is meermalen voorgekomen, dat een staatsman bij zulk een samenzijn met de journalisten een rede hield, die van directe invloed op de politieke toestand van het ogenblik was. Vaker geschiedt het even wel, dat de redenaar een algemene be schouwing ontwikkelt en zijn mening om trent het grote internationale beleid met het oog op de toekomst ontvouwt. Dat laatste heeft Ernest Bevin; die geen blad voor de mond pleegt te nemen, ditmaal ge daan. Zoals gewoonlijk waren verscheidene buitenlandse ambassadeurs en ministers eveneens als gasten aanwezig en voer hun bij zo'n .gelegenheid gebruikelijke tafelge sprekken met de journalisten zal Bevin's rede ongetwijfeld stof hebben opgeleverd. Ik herinner mij die lunches, waaraan ik vroeger als Londens correspondent zo vaak heb deelgenomen, te goed om liiet te wefcn dat de rede van de dag het kernpunt der conversaties vormt. Bevin is teruggekomen bp zijn veelbe sproken Lagerhuis-rede van November 1946, waarin hij verklaarde dat hij Voor stander is van de uiteindelijke vorming van een direct gek©zen wereldparlement. Hij herhaalde dat. Tot goed begrip diene, dat hij natuurlijk bedoelt een door de vol ken, die zelf hun afgevaardigden kiezen, gekozen wereldparlement in een federale Unie, waarbij dus elk volk zijn eigen rege ring en parlement behoudt en een deel van de staats-souvereiniteït is overgegeven aan regering en parlement van de Unie. Bevin gelooft niet dat een wereldpar lement in zijn levenstijd tot stand zal ko men, maar verklaart dat hij er voort durend vOor zal pleiten en er zijn steun aan geven, „omdat hij ervan overtuigd is, dat de gewone mensen in deze wereld "nooit oorlog willen". „Het gewone gezonde ver- stand en de gewone mensen zullen oplos singen vinden voor de grote vraagstukken, die ons bezig houden, als hun een kans gegeven wordt deze" dingen te bespreken, zoals wij in onze parlementen daen", zei de Britse minister van Buitenlandse Zaken. „Dit legt de internationale pers grote ver plichtingen op. Ik "ken niemand, die groter verantwoordelijkheid heeft voor rust en vrede en het scheppen,van de toekomstig^ wereld dan de sohrijver van hoofdartike- len, die zich niet teveel moet lenen voor het schrijven van tendentieuze artikelen, maar veel meer moet létten op de eigen lijke feiten." Ik geloof dat er voor deze wenk aan de Pers alle reden bestaat en dat deze in^fb eenvoudige woorden geuite critiek een kernpunt der journalistiek raakt. Inderdaad plegen veel artikelen-schrijvers zich te be palen tot de politieke tegenstellingen van het ogenblik, zich verliezend in partij - ruzies of in een propaganda-strijd tussen „ismen", die de werkelijke grote kwesties niet of nauwelijks raken. Ofschoon zij de ontwikkeling 'der dagelijks gebeurtenissen hebben te volgen en dit ongetwijfeld de taak van een dagblad is, zou mén wensen dat zij die behandelden in het kader van een grote ontwikkelingslijn, van de tijds verschijnselen en mogelijkheden, maar vooral van een groot, doel, waartoe dit-al les moet leiden en dat moet worden-voor opgesteld. Velen zien blijkbaar door de bomen het bos niet meer; andoren zijn door de gebeurtenissen van de twintigste eeuw zozeer ontmoedigd in hun geloof aan een beter geordende wereld, dat zij zich tot een soort politiek opportunisme zijn gaan be palen. Het oude woord, dat de politiële de kunst is, gebruik te maken van de moge lijkheden die zich voordoeri, houdt het ge vaar in van een beperkt inzicht nj die mo gelijkheden zowel voor journalisten als voor politici. Er zijn overigens erger om schrijvingen van het begrip politiek ge geven en daartoe behoort die van Talley rand,'een buitengewoon schrander diplo maat, maar een. cynicus en sluwe onder handelaar, man van grote geest maar klein Karakter. „De politiek is de kunst der ver wikkelingen", Zei Talleyrand en meer was zij zeker niet voor hem. Het is een soort opvatting, waarbij men elk idealisme uit schakelt, elk gevoel van verantwoordelijk heid dat ertoe dwingt, op een daartoe aan gewezen post nSar een betere menselijke samenleving te streven, zonder rekening te houden met de vraag of-die in de eigen levenstijd bereikbaar is. Een man als Bevin, als mens én als staatsman zonder twijfel een veel groter figuur dan de schrandere en geestige Tal leyrand, durft het op zijn post bestaan, een zo hoog einddoel als het bereiken van een Wereldparlement voorop te stellen. Vele sceptisChe en critisohe geesten zullen hem deswege voor een utopist uitmaken, omdat zij de moed missen zich een groot doel voor ogen te houden en gebrek aan vertrouwen in de mens hebben. Aan Bevin ontbreekt dit vertrouwen niet;-hij' heeft niettemin een zware strijd moeten voeren om het van arbeidersjongen met geringe schoolse ont wikkeling te brengen tot de hoge en ver antwoordelijke positie, waartoe ziin bijzon dere begaafdheden hem riepen. Zijn stem is in de huidige wereld een van de weinige, die tot groter beleid oproept. Maar het aan tal $ier stammen neemt toe, al kunnen zij zioh niet alle zo krachtig doen gelden. Dat weet Ernest Bevin; hij roept met een rede als deze meer mensen op om zijn inzicht te helpen verbreiden. Dat hij zich daarbij tot de hoofdredac teuren richt is begrijpelijk en juist gezien. Inderdaad rust op ons, ieder op zijn groter of kleiner gebied en met de grotere of kleinere invloed van zijn woord, zware verantwoordelijkheid voor rust en vrede en het scheppen van de toekomstige wereld. En het moge aller arbeïdsprogram worden, in de eerste plaats „te letten op de eigen lijke feiten". Het kan niet eenvoudiger en tegelijk scherper worden gezegd. R. P. Weer Grieks offensief Officiéél wordt medegedeeld, dat Griekse legerdétachementen, gesteund door lucht macht en marine, een nieuwe aanval heb ben ingezet tegen' guerilla-strijders rond de berg Olympus en aan de Oost-kust van Griekenland. Het is nog niet duidelijk welke betekenis het bezoek van Clayton aan Engeland heeft Volgens het A.N.P. heeft de Nederlandse regering zich tot de Belgische regering gewend ten einde gezamenlijk overleg te plegen omtrent een eventueel te nemen initiatief tot een samengaan der Europese landen ten einde tot economisch herstel van Europa te komen. Volgens sommige berichten zou de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, zich met hetzeifde doel tot enkele landen gewend hebben. Medegedeeld kan worden, dat de Nederlandse regering geen enkel verzoek van die zijde heeft ontvangen. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin. heeft verklaard dat Enge land zoals reeds venvacht werd Frankrijk en andere Europese landen zal raadplegen om te zien hoe het meeste voor deel kan getrokken worden van het plan- Marshall voor de wederopbouw van Europa. Bevin noemde de door Marshall te Har vard gehouden rede een, welke wellicht, tot de grootste redevoeringen in de wereldge schiedenis behoort en zeide van mening te zijn, dat de V. S. op de meest onzelfzuchtige wijze hebben gehandeld. „Wij in dit land gaan actief en met de meeste spoed na hoe wij het beste aan deze uitnodiging gehoor kunnen geven." Volgens Engelse 'bèrichten zal dit overleg met andere Europese landen een van de onderwerpen vormen van de besprekingen, die Bevin en andere leden van de Engelse regering zullen voeren met Clayton, de Amerikaanse onder-minister van Buiten landse Zaken, wiens komend bezoek aan Londen in welingelichte kringen „zeer wel kom" wordt genoemd. Indien.een conferentie van de Euro pese landen wordt belegd, zal Enge land voorstellen de behoeften van Europa onder te verdelen in: voedsel, steenkool, kleding, deviezen, enz. Al zal er enige tijd moeten verlopen, voor concrete maatregelen kunnen worden getroffen, tooh beseft men zowel te Londen en Washington als in de Euro pese landen, dat onnodig uitstel moet vermeden worden. Waarschijnlijk zal mén pogen Mar shall's plan althans gedeeltelijk deze winter in .practijk te brengen. In ieder £eval zullen de Amerikaanse autoriteiten de plannen nog aan het Con gres moeten voorleggen, waarvan de leden onlangs critiek hebben geoefend op grote uitgaven voor hulpverlening aan Europese landen. Men is te Londen verheugd over Marshall's verklaring,' dat de Sovjet-Unie ook wérd gerekend tot de landen te be horen, die voor hulp in aanmerking komen. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft intussen echter verklaard dat het bezoek, door de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Clayton, aan Londen te brengen, dient om verschillende aspec ten van de Amerikaanse lening aan Enge land te bespreken en niet het door Marshall ontvouwde plan voor hulp aan Europa. Voorstel van Vandenberg. In Washington heeft senator Arthur Van denberg, voorzitter van de Amerikaanse séhaat^ommissie voor buitenlandse be trekkingen, de vorming van een advies raad van de republikeinse en democrati sche partijen voorgesteld om na"-te gaan, wat de V. S. ter beschikking kunnen stel len voor het herstel van de door de oorlog geteisterde economie der wereld. Vandenberg wil inlichtingen,krijgen over de volgende punten: 1. Hoever Amerika zonder risico en on-, verstand kan gaan in het samenwerken met het buitenland. 2. De basis, -waarop deze samenwerking wederzijdse besprekingen incluis, kan wor den aangegaan. 3. Welke behoeften in Azië zowel als in Europa hiermede gemoeid zijn. Veertig mille verdwenen Arrestatie door Sassenheimse rijkspolitie Door de Rijkspolitie te Sassenheim is in voorarrest gesteld J. V. M., hoofdopzichter van het rayon Zuidholland, Noordelijk deel, van een ontginningsmaatschappij. Hij wordt verdacht,van verduistering van gelden tot een bedrag van ongeveer f 40.000 die hu in de loop van het jaar 1946 heeft opgenomen bij verschillende opdrachtge vers die werken jïoor die maatschappij lieten uitvoeren en welke gelden door hem niet zijn afgedragen. De fraude is aan het licht gekomen door dat twee dezer opdrachtgevers geen ver antwoording vonden van de door hen af gedragen gelden op de afrekeningen. Het convooi kustvaardérs, dat enigé maanden geleden uit Rotterdam vertrok, is on. langs in Batavia aangekomen. Op deze foto ziet men vijf van deze „notedopjes", die de reis over zeeën en Oceanen volbrachten. Oude bekenden verdwijnen, nieuwelingen doen hun intrede De wandelaars op de Boulevard te Zandvoort kijken verwonderd naar de hoge btalen masten en een wirwar van touwen. Eer reclamebord onthult, dat hier •„de grootste danstent van Europa" wordt gebouwd. Uit het ontwerp van wet „nieuwe rege ling inzake het Nederlandse muntwezen", dat door de minister van Financiën aan de Tweede Kamer werd aangeboden, blijkt dat het in de bedoeling ligt de uit de be zettingstijd daterende zinken-munten af te schaffen en te vervangen door nikkelen en bronzen geldstukken. In de toekomst zal'ons muntstelsel -be staan uit zilveren rijksdaalders en guldens, zuiver nikkelen kwartjes en dubbeltjes, bronzen stuivers en centen. Voorts wordt in het ontwerp van de nieuwe muntwet nog genoemd de gouden dukaat als van rijks wege gegarandeerde handelspenning zonder de hoedanigheid van wettig betaalmiddel. Wanneer dit ontwerp wet wordt, zullen uit ons muntstelsel dus verdwijn^ het gouden tientje en het gouden vijfje, de halve gulden, het twee-en-een halve cent stuk. en de. halve cent. Dev minister van Financiën stelt er prijs, op, te verklaren dat hiermee geen oordeel is uitgesproken over een eventuele terugkeer tot de gou den standaard. Uit artikel 6 van het ontwerp blijkt voorts, dat ook aan de rijksdaalder.en aan de gulden de hoedanigheid van pasmunt zal worden gegeven, tvaardoor. zij slechts tot een beperkt bedrag wettig betaalmid del zullen zijn, namelijk, tot vijftig gulden. Voor kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen worden de vroegere grenzen ge handhaafd.' De vierkante nikkelen stuiver zal worden vervangen door een rond geld stuk van brons met een middellijn van 21 millimeter. De cent wordt in mid dellijn 17 millimeter, dat is 2 millime ter kleiner dan vodirheen, zulks ter vergemakkelijking van het onder scheid tussen cent èn stuiver. Even als de kwartjes en dubbeltje zullen voortaan ook de stuiver en de cent de Koninklijke beeltenis dragen. Het ligt in' het voornemen hiervoor een nieu we beeltenis van dè Koningin te ver vaardigen. Amerïkaanse Skymaster met 50 inzittenden vermist De directeur van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „United States Capital Airlines" heeft medegedeeld, dat een Skymaster met 50 ménsen aan hoord die^uit Washington naar Chica go vertrokken is, sinds enige tijd niets meer van zich heef^ latpn horen. De route van het vermiste toestel gaat door een zóne van slecht weer, aldus een andere vertegenwoordiger van de USCA. Berichten over het vinden van een wrak in dé staat Virginia zijn in middels weer tegengesproken. MINISTER HVYSMANS BELOOFT: De laatste maanden bestaat zowel bij de verbruikers als bij het bedrijfsleven veel onzekerheid omtrent de gevolgen van de deviezenpositie voor 's lands goedccenvoor- ziening. Nu de regering met de herziening van haar deviezensehema is gereed ge komen, zal spoedig meer worden bekend gemaakt betreffende de hiermede samen hangende maatregelen. De minister van Economische Zaken acht het dan ook niet toelaatbaar om reeds thans gevolg te geven aan de aandrang van vele zijden om of ficiële mededelingen te doen. Teneinde evenwel te voorkomen, dat on gemotiveerde onrust ontstaat, heeft de mi nister van Economische Zaken medegedeeld hoe de voorziening van enkele belangrijke artikelen naar alle waarschijnlijkheid in da naaste toekomst zal zijn. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de goederenmarkten en de deviezenpositie zo danig zijn, dat zich te allen tijde omstan digheden kunnen voordoen, die aan de voor uitzichten afbreuk doen. Textiel. Het 's de bedoeling dit jaar de toege zegde 80 textielpunten aan te wijzen. Voor al door de grote achterstand zal deze voor ziening nog lang niet béantwoorden aan de vraag. Vóór de oorlog, toen het aanbod aan elke vraag kon voldoen, werd volgens de minister gemiddeld per volwassen Neder lander slechts één costuum in ongeveer twee jaar aangesohaft en één,overjas per drie-en-een-half jaar. Elke volwassen Ne derlandse vrouw kocht slechts één japon of jurk per jaar en eenmaal in de drie jaar een mantel of mantelcostuum. Ook andere textielartikelen werden minder vaak ge kocht dan wel eens wordt gedacht. Boven de 80 textielpunten ontvangen de werkers, die zulks bij de uitoefening van hun beroep nodig hebben, werkkleding. De productie zal voldoende zijn om de punten te honoreren, ondanks een grotere export, welke noodzakelijk is om van het buitenland grondstdffen en artikelen *te krijgen. Schoenen. Oorspronkelijk was de opzet, dat per jaar een paar schoenen per hoofd van de bevolking zou worden tdegewezen. Wegens de noodzakelijke versobering zal niet meer dan één paar schoenen per anderhalf jaar beschikbaar kunnen worden gesteld. Bo vendien wordt voor kinderen per jaa.r een extra bon verstrekt. Bepaalde categorieën ontvangen bovendien een paar werkschoe nen per jaar. Het totaal verbruik aan schoenen voor de oorlog kwam neer op iets meer dan een paar per jaar. Fietsbanden. In overweging is een regeling, volgens welke allen, die over een rijwiel beschik ken geleidelijk bij de distributie van rij wielbanden zullen worden ingeschakeld. Zeep. De grote wereldschaarste aan grondstof fen voor de zeepfabricage is oorzaak, dat de voorziening van dit artikel nog beneden de behoefte blijft. Het ligt in de bedoeling, telkens om de twee weken een bon aan te wijzen voor respectievelijk 250 gram was- poeder, 250 gram zachte zeep en 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. Het is speciaal op dit gebied mogelijk, dat er zich moeilijkheden zullen voordoen, waar door dit programma niet steeds kan wor den gevolgd. Zowel de rijksdaaldëh als de gutden ko men thans in de geldcirculatie practisch niet voor. Aan de verplichting tot inleve ring van deze munten tijdens de bezetting is" slechts in geringe mate gevolg gegeven zodat- mag worden aangenomen, dat een grook deel van hetgeen voor de oorlog van Rijkswege in omloop werd gebracht, zich nog bij het publiek bevindt en dat een ander gedeelte op andere wijze aan de circulatie onttrokken is bijvoorbeeld door versmelting. Zolang de ontwikkeling van de zilver- prijs niet meer zekerheid verschaft om trent de marge tussen nominale en intrin sieke waarde, van de zilveren munten, zul len de destijds in Amerika geslagen gul dens niet in circulatie worden gebracht. Een deel van de voorraad van 130 millioen stuks zal evenals de te Philadelphia aan gemaakte zilveren dubbeltjes en kwartjes, kunnen worden gebruikt voor de voldoe ning van de verplichting tot teruglevering van het tijdens de oorlog verkregen munt- zilver. Hoe groot dit deel zal kunnen zijn, zal afhangen van de bereidheid van het pu bliek om daaraan bij te dragen door het achtergehouden zilvergeld \yeer in circu latie te brengen. De minister heeft er zich rekenschap van gegeven, dat de huidige toestand nog geruime tijd zal kunnen voortduren, zodat er dus wellicht nog enige jaren papieren rijksdaalders en guldens in omloop zullen blijven. De nieuwe muntwet zal, indien zij door de volksvertegenwoordiging wordt 'goed gekeurd op een nader door de Kroon te bepalen, tijdstip in werking treden. Tot inwisseling van de buiten omloop gestelde munten zal gedurende ten minste drie maanden gelegenheid worden gegeven. Indische Congres-Partij aan vaardt Britse voorstellén Het All-India Congres "maakte in New Delhi bekend dat het de Britse regerings voorstellen vervat in de bekendmaking van de derde Juni inzake de verdeling van India in Pakistan en Hindoestan,-aan vaardt. Het woord is aan....i Rudolf Krauss: Tof het publick, dat gij zo diep veracht, behoort altijd nog één meer dan g(j dacht. Stakingsnaspel in Frankrijk De minister van financiën zou willen aftreden In onbevestigde berichten, welke in Franse politieke kringen de ronde doen wordt gezinspeeld op het.aftreden van do Franse minister van Financiën, Robert Schuman-(M.R".P.). Schuman heeft, naar bekend geworden is, bij, de minister-president geprotesteerd te gen wat hü beschouwt als te kostbare con cessies, door de regering gedaan ter be ëindiging van de spoorwegstaking en an dere loongeschillen. „Geen beperkingen" zegt het vakverbond. Het Franse vakverbond heeft te kennen gegeven, dat het gekant is tegen regerings voorstellen om bij het parlement een wets ontwerp in te dienen, waarin een staking onwettig wordt verklaard, wanneer het voornemen tot staken niet tien dagen tevo ren kenbaar gemaakt is. Het verbond is volstrekt gekant tegen elk voorstel, dat gericht is op beperking van het recht van staking. Een tuinderij als werkverschaffing Nieuw en belangrijk object van „Nazorg" te Haarlem Enige maanden geleden deelden wij mede dat het de bedoeling is om de Nazorg te Haarlem voor onvolwaardigen uit te brei den en te laten werken voor Haarlem en omliggende gemeenten. Bovendien vertelden wij, dat plannen in voorbereiding waren, om de werkinrichting van .Nazorg", die nu gevestigd is op de Botermarkt, uit te breiden. Behoefte werd gevoeld aan een groot stuk grond, waar de te werkgestelden zich in het bijzonder kun nen bezighouden met tuinwerkzaamheden. Door de wethouder van Sociale Zaken mr. S. C. v. d. Wall is Vrijdagmiddag in de Haarlemse raad medegedeeld, dat B. en W. in principe besloten hebben tuingronden ter beschikking stellen van de werk inrichting. Op Het ogenblik is men doende de nadere uitvoering ambtelijk en technisch te bezien. Bij deze tuingrond is een boerderij gelegen, waarvan de mogelijkheid onderzocht wordt of deze in het „Nazorg"-werk betrokken kan worden. Het ligt in de bedoeling op de tuingrond noodbarakken te bouwer., die later door paviljoens vervangen zullen worden. Hier worden dan de jonge mannelijke debielen ondergebracht. De vrouwen en de blinden blijven voorlopig in het gebouw aan de Botermarkt gehuisvest. De Gasperi doorstaat oersto krachtproef De twee weken oude regering-¥>e Gasperi heeft haar eerste krachtproef doorstaan, toen een door de monarchisten ingediende motie om het verdere onderzoek inzake een beweerd distributie-schandaal uit te stellen in de nationale vergadering met 248 tegen 175 stemmen en één ont houding werd aangenomen. De regering werd gered doordat honderd afgevaardigden van de centrale- en linkse partijen zonder te stemmen de vergadering verlieten Deze afgevaardigden zullen over het lot van de regering beslissen wanneer de volgende week de vertrouwenskwestie zal worden gesteld. De Britse minister van buitenlandse zaken Ernest Bevin, en de oud.onderkoning van Voor-lndië, burggraaf Wavell zijn gepro moveerd tot eredoctor in de rechtsweten schap aan de universiteit ran Cambridge. Promotor was graaf Baldwin, de rector magnificus. De Nederlandse Bioscoopbond heeft be langrijke beslissingen bekend gemaakt die nieuwe mogelijkheden voor het /ilmwezen in ons land openen in het bijzonder voor de filmproductie. Er is een culturele adviescommissie in gesteld, die in culturele aangelegenheden het hoofdbestuur ter zijde staat. D§ze commissie, die grotendeels uit niet-leden bestaat, schenkt aandacht aan het bevor- .deren van de productie van Nederlandse filmpjes voor het bijprogramma, de „shorts", waarvan er in totaal thans 45 zijn uitgebracht. De ledenraad heeft zich vrijwillig verbonden van deze filmpjes 12 stuks per "jaar te vertonen, indien er ten minste voldoende tfan goede kwaliteit be schikbaar zjjn. v Er kunnen 24 filmpjes lonend worden gedraaid, lonend ook voor de cineasten, die dus op deze wijze eèn kans krijgen om hun wer;k te verrichten op een redelijke basis. De N.B.B. stelt ruime middelen beschik baar voor de filmproducenten. In 1946 werd 350.000 gulden in films belegd en het ziet er naar uit, dat dit bedrag ook .in 1947 zal worden bereikt. Zodoende wordt een stimulerende werking op de produc tie uitgeoefend, waardoor de mogelijkheid groeit om tot een uitwisseling met België en Denemarken te komen. Voorts zijn er plannen voor de exploitatie van een speelfilmstudio waarbij men zijn aandacht heeft laten vallen op de Cmetone- studio in Duivendrecht, waarvan de appa ratuur volledig door de Duitsers is weg ge sleept, maar waarvan de gebouwen uiter mate geschikt zijn. Men is tot de conclusie gekomen, dat er in ons land slechts plaats is voor één §tudio voor de vervaardiging van speelfilms mits deze studio volkomen up to date is ingericht en de nodige uit breidingsmogelijkheden bezit. Aan de be heerders is een bod gedaan, dat !n begin sel is geaccepteerd. Ook is men het eens geworden over de wijze van exploitatie. Een speciale* stichting is in het leven ge roepen, die de studio zal inrichten en op zeer korte termijn (men verwacht in Sep tember of October) in exploitatie zal nemen. De regering heeft toegezegd er aan mee te zullen werken, dat hét aantal speel filmstudio's voorlopig tot één beperkt blijft. Ook ligt het in de bedoeling alle inge voerde films te copiëren en ook de buiten landse journaals hier te synchroniseren. Tenslotte is onlangs opgericht het Neder landse Filminstituut, dat ten- doel heeft de grote belangstelling, die voor de cultureel hoogstaande film bestaat nog te bevorderen en op te vangen. Het wil» de mogelijkheid openstellen déze in besloten "kring o.m. voor studiedoeleinden te vertonen Het heeft een organisatie in het leven geroe pen. waardoor een overzicht wordt verkre gen van het gehele aanwezige materiaal, dat men in een filrhotheek bijeen tyil brengen. Amerikaanse zeelieden dreigen niet een staking Tweehonderdduizend Amerikaanse zee lieden en havenarbeiders dreigen aan bei de kusten van Noord-Amerika het werk neer te leggen als de onderhandelingen voor een nieuw collectief contract niet uit de impasse gerak'èn. De mijnwerkers, die in staking waren gegaan als protest tegen de arbeidswet geving, welke vorige week door het con gres is goedgekeurd, hebben ae staking opgegeven en zijn in bijna alle mijnen weer aan het werk gegaan. Balkan.situatie naar de U.N.O.? Volgens welingelichte kringen te Washing ton zou de Noord-Amerikaanse regering overwegen de toestand op de Balkan aan de UNO voor te leggen. Weerbericht HARDE WIND. Verwachting, medegedeeld door het KNMI ;e De Bilt. gekiig van Zater dagavond tot Zondagavond: Geleidelijk tot krachtig aan de kust tijdelijk wellicht tot stormachtig toe nemende wind. aanvankelijk uit Zui delijke. later uit Westelijke richtingen Zwaar bewolkt met tijdelijk reeen Vrij koe! voor de tijd van het jaar 15 Jnni; Zon op 4 19 uur. onder 21.01 uur Maan op 2 22 uiir. onder 16.45 uur 16 Juni; Zon Op 4.19 uur onder 21.02 ,,.»r Maan op OOXWXW/WUJU.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1