Minister Lieftmck stelt voor de Nederlandse bank te nationaliseren Commissie-generaal nog niet klaar r. Partij van de Arbeid dringt aan op vreedzame oplossing Moskou kaatst beschuldigingen van Londen en Washington terug Weerbericht 61e Jaargang No. 18658 Maandag 16 Juni 191 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel, Admin. 10724, ^^F ^^F E C I 1 ^^F ^^F I Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I I I 1 1 V I F""® I I I I 1 I II III III Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. JL bL JL JL JL JL ij JLb^^ aL VA 4~- Franc0 Per Post 4-S0- Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaame 12, Tel. 12713, 10132. M AdverLtarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Zij zal geen departementale afdeling worden en haar zelfstandige positie niet verliezen De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer aangeboden het wetsontwerp inzake de nieuwe bepalingen van het statuut van de Nederlandse Bank. Gelijktijdig is ingediend het hiermede samenhangende wetsontwerp ter regeling van de eigendoms overgang op de staat van de aandelen in het maatschappelijk kapitaal van de bank in casu de nationalisatie van dc Nederlandse Bank, welk ontwerp mede ondertekend is door de minister van Justitie. Bankwet wordt aangepast aan nieuwe denkbeelden Het doel, dat de minister van Financiën met de invoering van een nieuwe Bankwet ter vervanging van de Bankwet 1937 be oogt, is uiteengezet in de begeleidende me morie van toelichting. Daaruit blijkt, dat door de overneming van de aandelen van de Nederlandse Bank de wenselijkheid ge bleken is, de in de Bankwet 1937 en in het Koninklijk Besluit van 1 October 1945 vervatte voorzieningen te herzien enaan de nieuwere denkbeelden omtrent geld- en circulatiebankwezen aan te passen. Boven dien stelt de minister voor de destijds op grond van het Koninklijk Besluit ingestel de Bankraad te vervangen door een gelijk namig college van breder opzet. Nationalisatie. Het algemeen nut van naasting der aande len van de Nederlandse Bank motiveren de ministers van Financiën en van Justitie aan de hand van het gewijzigde karakter der positie van de bank onder de huidige tijd; omstandigheden. Door de groei van het op commerciële doeleinden ingestelde bank wezen en door de hiermede gepaard gaan de wijziging in de economische samenstel ling van ons land kreeg de Nederlandse Bank meer en meer het karakter van een centrale bank, waarop de andere bank instellingen voor het waarborgen van haar credietwaaudigheid in tijden van crisis konden steunen. Reeds door het haar ver leende voorrecht tot het uitgeven van bank biljetten vervulde de Nederlandse Bank openbare werkzaamheden, welke tot het terrein van de overheidstaak behoren. Aan dit laatste werd het commerciële element in de doelstelling der bank, het streven naar winst, zelfs vrijwel geheel onderge schikt gemaakt. Ook met het oog hierop meent de regering, dat het billijk zal zijn de staat de gevolgen vaneen eventuele winstderving te doen dragen. Het ligt niet in de bedoeling, dat de Ne derlandse Bank haar zelfstandige positie verliest en een departementale afdeling wordt en evenmin haar directie een colle ge van ambtenaren, dat onmiddellijk onder de bevelen van de minister van Financiën zou staan. Schadeloosstelling. De regering stelt voor aan de aandeel houders een schadeloosstelling toe te ken nen. Onder de huidige omstandigheden acht zij een uitkering in geld echter niet aanbevelenswaardig. Zij meent hiervoor in de plaats te kunnen stellen een rentege- vende vordering op lange termijn op de Nederlandse staat in de vorm van een in schrijving in één der Grootboeken. De ministers vinden het de beste oplos sing, aan de aandeelhouders inschrijvingen te verstrekken in het 2J/2 pet. Grootboek der Nationale Schuld ter hoogte van twee- maai het nominaal bedrag wan elk aan deel. De nieuwe Bankwet. Bij de vervanging van de Bankwet 193' door een nieuwe Bankwet is er naar ge streefd niet. méér te veranderen dan nodig was en te handhaven hetgeen in de be staande bepalingen gedurende een prac- tijk van vele jaren deugdelijk is gebleken. Verder zijn verschillende bepalingen uit het Koninklijk Besluit van 1 October 1945 opgenomen. Nieuw is artikel 9, waarin de taak van de Nederlandse Bank als circulatiebank wordt omschreven. Volgens de memorie van toe lichting is het eerste lid hiervan het be langrijkst. Hierin wordt tot uitdrukking gebracht, dat de bank tot taak heeft, het reguleren van de Nederlandse geldeenheid zodanig te bevorderen als voor 's lands wel vaart het meest dienstig is. Dit zal tevens het richtsnoer moeten zijn der te volgen monetaire politiek onder de heersende om standigheden. Deze formulering laat ruimte voor ver schil van mening over de vraag, welke maatregelen op monetair terréin op een gegeven ogenblik noodzakelijk zijn. Aan gezien dit naar het oordeel van de minister uitsluitend een vraag is van het regerings beleid, is een bepaling opgenomen omtrent de bevoegdheid van de minister om ter coördinering van de monetaire en finan ciële politiek der regering en de politiek der bank aan de directie ter bereiking van dat doel aanwijzingen te geven. Volgens het derde lid van artikel 9 zal i de bank toezicht uitoefenen op het crediet- wezen. Een wettelijke regeling van dit toe zicht acht de regering niet noodzakelijk. I Werkzaamheden der bank. Voorgesteld wox-dt in de Bankwet te be palen dat de bankbiljetten, uitgegeven door de Nederlandse Bank, de hoedanig heid hebben van wettig betaalmiddel. Sinds 18 Juli 1904 was dit bij een afzonderlijke wet geregeld. Daar het in de bedoeling ligt aan de Nederlandse Bank niet langer de verplichting op te leggen haar bankbiljet ten te „betalen" is het voorschrift, dat de hoedanigheid van wettig betaalmiddel niet geldt voor betalingen, door de bank zelf te verrichten, niet opgenomen. Voorts wordt voorgesteld te bepalen, dat de biljetten der bank niet „betaalbaar", doch „verwissel baar" zijn. Reeds sedert het loslaten van de gouden standaard is de verplichting van de Nederlandse Bank, om ter betaling van haar biljetten deze in te wisselen in ge munt geld tot ongelimiteerde bedragen, op geschort. Aangezien deze verplichting da teert uit een tijd, waarin alleen munten als „geld'* in de strikte zin van het woord werden beschouwd en bankbiljetten golden als een soort geldsurrogaat, acht de minis ter thans het ogenblik gekomen om deze bepaling definitief op te heffen. Dit vormt naar het oordeel van de minister geen be- j letsel om te gelegener tijd eventueel de gouden standaard te herstellen. Hiervoor: behoeft de verplichting van de circulatie bank, om haar biljetten in goud te betalen, Biet te worden gehandhaafd. 1 In de bepalingen inzake de uitgifte van bankbiljetten wordt de mogelijkheid ge opend ook biljetten van vijf gulden uit te geven. Het bankbestuur Zoals reeds werd opgemerkt, bevat het ontwerp van de Bankwet de bepaling, dat de minister van Financiën ter coördinatie van dc monetaire en financiële politiek der regering en de politiek van dc bank aan de directie aanwijzingen kan geven. De bank- directie zal gehouden zijn die aanwijzingen op te volgen. Aan de directie wordt het recht van beroep op de Kroon toegekend. De minister is van mening dat de Neder landse Bank die mate van zelfstandigheid tegenover de regering behoudt, welke voor een behoorlijke functionnering van de cir culatiebank en voor het voeren van een weloverwogen monetaire politiek onmis baar is. Derhalve wordt voor de rechts vorm vap de bank die van een naamloze vennootschap gehandhaafd. Er zullen ten minste drie en ten hoogste vijf directeuren zijn. Voortaan .zullen be halve de president en de secretaris ook de directeuren van de bank, vroeger ge kozen door de aandeelhouders, door de Kroon benoemd worden. De Bankraad. Tenslotte bevat het ontwerp van de nieu we Bankwet bepalingen omtrent de samen stelling en de taak van de Bankraad. Be stond de Bankraad tot nu toe uit de Ko ninklijke commissaris van de bank als voorzitter en acht leden, benoemd door de minister van Financiën, in de toekomst zullen in dit college zitting nemen de Ko ninklijke commissaris (eveneens als voor zitter), vier leden van de Raad van Com missarissen en twaalf leden, die benoemd worden door de Kroon. Deze leden zullen zoveel mogelijk worden gekozen uit ver schillende takken van bedrijfsleven. Ook de arbeidsorganisaties en deskundigen op het gebied Van het geld- en bankwezen behoren in de raad vertegenwoordigd te zijn. De Bankraad zal een orgaan moeten vor men, waardoor het bankbestuur regelma tig in aanraking komt met vooraanstaande personen in het economisch en sociale le ven en met de deskundigen op het gebied van geld- en bankwezen. De minister hoopt dat in dit orgaan een brede gedachtenwis- seling gehouden kan worden over het alge mene bankbeleid en de verschillende as pecten daarvan. Een belangrijk deel van de taak van de raad zal liggen in het advi seren van de minister inzake aangelegen heden, welke voor de richtlijnen van het te voeren bankbeleid van belang zijn. De Commissie-Generaal, die in Batavia drukke besprekingen voert is met haar al- vïes aan de Nederlandse regering nog niet begonnen, zodat vrijwel vaststaat, dat dit advies de Nederlandse regering niet voor de kabinetszitting van heden bereikt. De commissie ontving zes leden van de Raad van West-Borneo en nog laat in de avond vertegenwoordigers van Oost-Indo nesië. Het voornaamste geschilpunt tus sen de Nederlanders en de Indonesiërs is de duur van de periode, waarin de interim regering afhankelijk zal zon van de Gou verneur-Generaal. Ook maakt een punt van overweging uit, of het Republikeinse antwoord moet wor den gezien als een poging om slechts ten opzichte van de in de nota vervatte on derwerpen eventueel voor nadere bespre king vatbare zienswijzen van de Republi keinse regering aan te bieden dan wel als een in tactische vormen geformuleerde inte grale afwijzing van de Nederlandse nota. Volgens het Franse persbureau AFP worden geruchten, als zou er meningsver schil bestaan tussen de leden van de Com missie-Generaal en dr. Van Mook te Bata via categorisch tegengesproken. Aneta meldt dat. hoewel in het advies van de Commissie-Generaal aan de Ne derlandse regering de gezichtspunten van Oost-Indonesië en West-Borneo verwerkt zullen zijn, laatstgenoemden ook zelf een afzonderlijk advies aan de Nederlandse regering zullen zenden. Tijdens de roeiwedstrijden op de Bos baan in Amsterdam vamen de dames deel aan een wedstrijd snelroeien voor achten. - Op de voorgrond „De Vliet", winnaar van1 het nummer. A w i:;. De hclicoplères worden in Amerika steeds meer gebruikt tot zelfs voor de jachtzoals deze foto laat zien. Haar resolutie brengt ontspanning Batavia te weeg in De partijraad van de Partij van de Ar beid heeft met algemene stemmen een resolutie over de Indonesische kwestie aangenomen, waarin onder andere wordt verklaard, dat de partijraad met teleur stelling kennis genomen heeft van het feit, dat uit het Indonesisch antwoord van 8 Juni blijkt, dat er principiële verschillen over dc interpretatie van het accoord van Linggadjati blijken te bestaan, hetgeen niet verwacht werd na de correspondentie, wel ke vóór cle ondertekening is gevoerd. De partijraad stelt vast, dat de ant- woord-nota van de republiek Indonesia voor onmiddellijke verwezenlijking voor stelt een staatsrechtelijke constructie, die niet te rijmel valt met hetgeen de over eenkomst van Linggadjati voor de over gangstoestand naar de souvereine verenig de staten van Indonesië bepaalt. De Nederlandse regering kan daaraan niet zonder grondwetsherziening mede werken. De Partijraad is nog steeds diep overtuigd, dat een gewapend conflict heil loos zou zijn voor beide naties en dat na het tot stand komen van de overeenkomst van Linggadjati geen andere grondslag voor een juist "beleid aanvaardbaar is dan een loyale uitvoering door beide partijen van dit accoord. Daar een oplossing niet langer meer kan wórden uitgesteld, daar anders een onhoudbare toestand zou ont staan, doet de partijraad een hartstochtelijk beroep op de regeringen van Nederland en van de republiek Indonesia om bereid te zijn tot een uiterste inspanning om een ca tastrophe te voorkomen. In het bijzonder wordt van de Neder landse regering gevraagd: Hernieuwd contact, teneinde te pogen omtrent de meest dringende punten alsnog op korte termijn tot een resultaat te gera ken: Het onderwerpen van de daarvoor vat bare punten van het geschil aan een uit spraak overeenkomstig het accoord .van Linggadjati; Duidelijke maatregelen, geschikt om de ernstig verstoorde vei .rouwenssfeer te herstellen, met name: onmiddellijke aflossing van troepen en zo spoedig mogelijk verdere vermindering van de troepermacht; algeheel herstel van de toestand in Bui tenzorg, zoals die was voor dc aanslag van de Pasoendanbeweging, tenminste met ver wildering uit Buitenzorg van de voor het gebeurde mede-verantwoordelijke Neder landsc autoriteiten. Voorts wordt gevraagd een einde te ma ken aan de campagne, welke thans door de Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia wordt gevoerd en die ontaard is in een psychologische oorlogsvoorbereiding. Ten slotte verzoekt de partijraad de benoeming van progressieve figuren op leidende pos ten in Indonesië. Ontspanning in Batavia United Press meldt uit Batavia dat de spanning, die daar de laatste dagen merk baar was, min of meer verminderd is na het bekend worden van deze resolutie. In republikeinse kringen werd deze re solutie met instemming begroet. Officiële Nederlandse kringen gaven als hun mening te kennen, dat de resolutie de republikeinse positie zou versterken, of schoon zij er huns inziens op duidde dat de «e» SÉPMttÉ ai X s ernstige situatie op het punt stond zich te ontspannen. Socialistisch georiënteerde zegslieden verklaarden tegenover Aneta, dat de reso lutie opgevat moet worden als een laatste ernstige waarschuwing aan de republiek inzake de houding van de Partij van de Arbeid. Indien onverhoopt dit laatste be roep aan republikeinse zijde niet begrepen zou worden en van Nederlandse zijde tot uiterste middelen overgegaan zou moeten worden, verklaarde de contactpersoon van de partij te Batavia, dat de partijraad in deze te kennen geeft, dat hij zich voorals nog zeker niet afzijdig wil plaatsen van de politieke koers van de Nederlandse rege ring. Hij deelde verder aan Aneta mede, dat de resolutie bedoelt te zeggen, dat ook het oordeel van de Partij van de Arbeid is, dat de kruik niet zo lang te water gela ten mag worden tot zij breekt. Op deze, in de resolutie gegeven, fcoodschap aan de republikeinse verantwoordelijke figuren wordt een antwoord van Republikeinse zij de verwacht. Het antwoord dient niet in de vorm van de één of andere platonische ver klaring gegeven te worden, doch moet blijk geven, dat men van Republikeinse zijde bereid is de laatste kans, in de Nederlandse nota van 27 Mei gegeven, in het belang van beide deelgenoten in de staatkundige struc tuur aan te grijpen. Bemiddeling overwogen De Indonesische Republiek zal een derde natie om bemiddeling vragen, indien de onderhandelingen met de Nederlanders mislukken, zo beeft dr. A. K. Gani, repu blikeins minister van economische zaken, verklaard. Dit besluit, zo zeide hij, zou in overeenstemming zijn met de slotclausule van Linggadjati. „Wij zijn nog steeds be reid hard le werken aan een vreedzame op lossing van dit accoord voor het welzijn van beide betrokken volken". Moordaanslag op een verpleegster Minnenijd de oorzaak Zaterdagmiddag is een verpleegster van het Provinciaal Ziekenhuis te Bloemendaal bij Santpoort bijna het slachtoffer gewor den van een laffe'moordaanslag. Het was tegen vieren toen de 27-jarige verpleegster mej. A. T., tezamen met een vriendin, de poort van het ziekenhuis uit stapte om met vacantie te gaan. Buiten het hek wachtte de 26-jarige Am sterdammer K. de B., met wie zij enige tijd omgang had. De man sprak haar aan, maar mejuffrouw T. gaf hem te kennen, dat zij niet van hem gediend was. De beide verpleegsters slcegen het bospad achter de Van Ewijkweg in, waar de B. hen volgde. Plotseling haalde deze een revolver te voorschijn en schoot in de richting van zijn vroegere vriendin, doch de kogel miste zijn doel De dader maakte van de ver warring der meisjes gebruik om hen door hard lopen in te halen en wilde mejuffrouw T. van dichtbij door het hoofd schieten. Het wapen weigerde evenwel en de B., die door het dolle heen was, sloeg haar vervol gens met de kolf op het hoofd, waarbij hij haar slechts licht verwondde. De man, die zijn toeleg mislukt zag, Wierp de revolver met enkele patronen in het zand en nam de vlucht. Hij heeft zich dezelfde middag bij de politie te Santpoort gemeld en is naar het hoofdbureau te Overveen overgebracht. De verpleegster heeft haar vacantie, na dat zij zich in het Provinciaal Ziekenhuis heeft laten verbinden, voortgezet.*- De dader zou aan de politie verklaard hebben, dat hij het plan had het meisje te vermoorden. In October geen maïsmeel meer in het brood? Op een in Den Haag gehouden „Voe dingscongres" dat werd bijgewoond door leraressen in koken en voedingsleer aan 'huishoudscholen besprak de directeur van het Centraal Instituut voor Voedings onderzoek, dr. M. van Eekelen, het brood- prob'eem. Hij betoogde dat uit gezond heidsoogpunt niet het eten van uitsluitend bruin brood de voorkeur verdient. Zowel bruin- als wittebrood dienen op tafel te komen. Het maismeel zal waarschijnlijk tegen October weer uit het brood kunnen verdwijnen. Vijftig mensen omgekomen in verongelukte DC 4 Nog meer ongelukken De DC 4 van de Pennsylvania Central Airlines met vijftig personen aan boord die op een vlucht van Pittsburgh naar Washington met 47 passagiers en drie leden van de bemanning werd vermist, is ontdekt op een top in de Blue Ridge Mountains in Noordwest Virginia. Men neemt aan dat alle vijftig inzitten den om het leven zijn gekomen De bestuurder van het vliegtuig was de zes-en-veertig jarige kapitein Horace Stark, die zes-en-twintig jaar piloot is ge weest en 3.750.000 km heeft gevlogen. Hij heeft verscheidene uitvindingen op lucht vaartgebied gedaan, waarvan enkele door de meeste luchtvaartmaatschappijen wor den toegepast. Een reporter, die boven de plek van het ongeluk heeft rondgecirkeld, verklaarde dat het toestel totaal vernield en verbrand Ongeluk bü Vermout. In de Hawks Mountains is een groot Amerikaans legervliegtuig verongelukt, een B 29. Bij het wrak zijn acht lijken aange troffen. Een woordvoerder van het leger heeft meegedeeld, dat er geen overlevenden zyn. Frans vliegtuig verongelukt. Op 72 km van Da lat in Frans Indo- China is een Frans vliegtuig neergestort, waardoor 10 personen, onder wie vier kin deren, zijn gedood. Het vliegtuig onder hield een geregelde verbinding tussen Saigon en Dalat. Constructiefout in Skymastcrs? De republikeinse Amerikaanse senator Owen Brewster voorzitter van de handels- subcommissie voor de luchtvaart van de Amerikaanse senaat, acht het niet uitge sloten, dat er in de Skymasters een con structiefout zit. In minder dan drie weken tijd zijn in de V.S. drie en in Japan één Skymaster verongelukt. Brewster ver klaarde. dat hij motorstoornis hier on waarschijnlijk vond. Ontevreden gemeente-ambtenaren Tijdens een vergadering van de Neder landse bond van Gemeenteambtenaren in Heerlen werd een resolutie aangenomen, waarin het hoofdbestuur verzocht wordt „zich thans niet met een beleefd en gedo cumenteerd verzoekschrift, maar met een pertinente eis om nog deze mèand maat regelen te nemen, welke het aan paupa- risme toe zijnde ambtenaarsgezin op dit ogenblik nog van een wisse ondergang kunnen redden" tot de regering te wenden. Hout voor papierfabriek Voor de papierfabriek kwam Zaterdag morgen aan het Finse s.s. „Bore VI" met een lading van 564 vadem hout van Kris- tinestad (Finland). Het woord is aan. Frédéric Passy: De utopie is de droom van heden en de werkelijkheid van morgen. Grote zeeliedenstaking in Amerika. Ongeveer 200.000 zeelieden uit alle ha vens zijn in staking gegaan. Dit betekent dat aan de Oostkust alleen ongeveer 250 schepen van heden af stil liggen. De staking begon toen te middernacht de contracten afliepen en geen overeen stemming was bereikt over nieuwe. De stakers verwijten de werkgevers kwade trouw tijdens de onderhandelingen. Alleen cle kinderen krijgen een ei In de bonnenlijst, die op 19 Juni zal wor den gepubliceerd, wordt een bon aange wezen voor één ei, echter uitsluitend voor kinderen tot en met 14 jaar. C.P.N. vraagt vermindering van de troepen Het partijbestuur van de communistische partij Nederland „De Waarheid" heeft een resolutie aangenomen waarin het met vol doening constateert, dat in steeds breder kring der bevolking de eis wordt gesteld, dat de geschillen in Indonesië uitsluitend langs vreedzame weg tot oplossing zullen worden gebracht. Het partijbestuur is van oordeel, dat de nota der Nederlandse regering van 27 Mei rechtstreeks tegen dit verlangen ingaat, doch dat het daax-op volgende antwoord van de republiek Indonesia een ernstig voorstel tot loyale uitvoering van het ac coord van Linggadjati bevat, waarbij op essentiële punten tegemoet wordt gekomen aan in de regeringsnota vervatte denk beelden. Het partijbestuur verlangt van de Ne derlandse regering: het onmiddellijk her openen van de onderhandelingen, teneinde op vx-eedzame wijze te geraken tot een integrale uitvoering van het te Linggadjati gesloten accoord, onder uitsluiting van elk geweld of dreiging met geweld, alsmede het onmiddellijk overgaan tot aanzienlijke vermindering van het aantal in Indonesië gelegerde troepen, als inleiding van de te rugkeer van leger en vloot naar het vader land, de zuivering van de leiding der ci viele en legerdiensten en de bezetting van de posten door personen, die de in het accoord van Linggadjati overeengekomen vreedzame regeling van het conflict waarborgen. Hongaarse vrijheidspartij verklaart verkiezingen te zullen boycotten De Sovjet-Russische autoriteiten hebben de Britse en Amerikaanse nota's inzake de gebeurtenissen in Hongarije afgewezen en op hun beurt Engeland en de Verenigde Staten beschuldigd van pogingen zich in de binnenlandse aangelegenheden van Hon garije te mengen. Een te Moskou uitgegeven communiqué maakt gejvag van de bijeenkomst, welke verleden week Dinsdag lussen Molotof en Peterson, Bx-its ambassadeur in de Sovjet- Unie is gehouden en spreekt niet over een tweede onderhoud, dat Zaterdag schijnt te hebben plaats gehad, maar waarover ge zaghebbende kringen te Londen op het ogenblik nog geen bevestiging hebben ont vangen. Ook zwijgt het communiqué over het Britse verzoek om de documenten over de voorgeschiedenis van het aftre den van Nagy in overeenstemming met de bepalingen van de overeenkomst der bestuurscommissie ter beschikking te stel len aan de Britse vertegenwoordiger in de geallieerde bestuursraad. Volgens de tekst, verspreid door het voorlichtingsbureau van het departement van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie zei Molotof dat „slinkse methodes, zoals door de ambassadeur aan Sovjet-organen in Hongarije Worden toegeschreven, wel licht typisch zijn voor Britse organen, doch geheel en al vreemd aan Sovjet-or ganen". De Sovjet-vertegenwoordigers in Honga rije hebben, aldus Molotof. reeds meer dan eens Britse voorstellen voor interven tie in Hongarije's binnenlandse aangele genheden, waartoe thans opnieuw van de zijde der Britse regering suggesties wor den gedaan, van de hand gewezen. De voormalige minister-president, Ferenc Nagy, van wiens deelneming aan een anti republikeins complot bewijs geleverd is, en die naar het buitenland is gevlucht en ontslag genomen heeft, is op aanwijzing van de bevoegde instanties vervangen door een nieuwe minister-president uit dezelfde partij der kleine boeren, welke de meer derheid in het parlement bezit. Deze wij zigingen in de regering zijn. zoals bekend, teweeg gebracht op normale constitutio nele wijze. „Uit dit alles blijkt, dat de beschuldi gingen, door de Britse regering tegen de Spvjet-organen in Hongarije ingebracht, geheel zonder grond zijn en dat het voor stel, gedaan namens de Britse regering, niets anders kan betekenen dan een nieu we poging tot interventie in Hongarije's. binnenlandse aangelegenheden en be schouwd moet worden als voortspruitend uit het verlangen om aan Hongarije de wil var» zekere buitenlandse regeringen op te leggen". Antwoord aan Amerika. Voorts heeft de Russische voorzitter van de geallieerde bestuursraad in Honga rije, generaalZwiridof in een nota het Amerikaans protest inzake de politieke crisis in Hongarije van de hand gewezen. Zwiridof bestrijdt de Amerikaanse op vatting, dat de wijzigingen in de Hongaar se regering tegen de wil van de meerder heid van het Hongaarse volk tot stand zou den zijn gekomen. „Er kan geen sprake zijn van Sovjet-in menging in Hongaarse binnenlandse aan gelegenheden, het is onmogelijk in het Amerikaanse protest iets andei's te zien dan een poging om de personen, die be trekkingen ondei*hielden met de samen zweerders, die naar het buitenland ge vlucht zijn, te ondersteunen". Boycot van verkiezingen. De leider van de Hongaarse vrijheids partij, Deszo Sulyok, die Donderdag cri- tiek heeft geoefend op het huidige Hon gaarse regiem, dat naar zijn ihening door de communisten gecontroleerd wordt, heeft te kennen gegeven, dat zijn party niet zal deelnemen aan de verkiezingen, tenzy er een internationale controle is. Volgens berichten, die te Wenen zijn ontvangen, heeft de Hongaarse socialisti sche minister van Justitie, Riess, verklaard dat Hongarije nooit zou kunnen toestaan dat de aanstaande verkiezingen onder in ternationale contröle zouden staan. Weer een gezant. De Hongaarse gezant te Ankara heeft de Hongaarse pi-esident zijn ontslagbrief toe gestuurd. Alle leden van het gezantschap hebben, met uitzondering van een raad gever, eveneens hun ontslag ingediend. Nog groter graantekort dan in 1946-1947 De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties en de Internatio nale Noodvoedselraad hebben de 52 bij deze organisaties aangesloten landen waaronder ook Nederland uitgenodigd voor een speciale graanconferentie op 9 Juli te Parijs. De bedoeling van deze conferentie is de naties er van in kennis te stellen, dat dc wereldgraanvoorradcn en -productie in 1947-1948 een waarschijnlijk groter tekort zullen opleveren dan in 1946-1947 het ge val was. In de conferentie zullen aanbevelingen gegeven worden aan de regeringen om de grootst mogelijke voorraden aan te leg gen uit eigen oogst en daaruit zoveel mo gelijk de rantsoenen, over het gehele jaar verdeeld, te putten, teneinde de thans jaarlijks terugkerende moeilijkheden in de laatste maanden vóór de nieuwe oogst te ondervangen. IF.TS WARMER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Heldere windstille nacht, morgen over dag tot matig toenemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Gedeeltelijk be wolkt Overwegend droog. Iets hogerev temperaturen dan vandaag. 17 Juni: Zon op 4.19 Uur; onder 21.02 uur Maan op 3.04 uur; onder 19 42 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1