Haarlems Dagblad Hef Plan-Marshall Engeland en Frankrijk polsen Moskou over plan-Marshall Ook initiatief van de U.N.O. Veto van Truman Weer Britse stap in Moskou Kleine landen wensen medezeggenschap bij de oplossing van het Duitse probleem De Commissie-Generaal brengt heden haar advies uit 61e Jaargang No. 18659 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 17 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag b|j de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HB JET AANBOD van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken George Marshall, tot het verlenen van financiële bijstand op grote schaal aan Europa mits „een aantal staten, zo niet &lle" een ge meenschappelijk plan van economische reconstructie aan Amerika voorlegt, heeft zijn eerste warme bijval ontvangen in En geland. Minister Ernest Bevin laat het er niet bij; vergezeld door een economische expert van zijn departement is hij naar Parijs gegaan om met de Franse regering te overleggen. Intussen zijn de regeringen van België, Nederland en Luxemburg overeengekomen, dar zij inzake het plan Marshall éen lijn zullen trekken. Welke dat precies zal zijn .wordt ons nog niet ont huld. Maar „Benelux" heeft zich snel met de zaak bezig gehouden. En passant zij opgemerkt dat ik deze verkorte samenvoe ging van de namen België-Nederland- Luxemburg niet bewonder: zij doet den ken aan het merk van een stofzuiger of dergelijk artikel. Aanduiding van landen en volken behoeft nog immer een zekere waardigheid en stijl, die overboord gegooid worden als men de mode der rare combina ties van lettergrepen ook op haar gaat toe passen. Maar er zal wel niets aan te doen zijn zolang die mode standhoudt. Dus he ten drie landen nu gezamenlijk „Benelux". Interessant is, dat het aanbod van Marshall zich uitstrekt tot geheel Europa, met inbegrip van Rusland. J>us kan Sovjet- Rusland, dat immers voor $en groot deel tot Europa behoort en dat is juist het door de oorlog zo zwaar getroffen Weste lijk deel zich er bij aansluiten. Om dat te doen zal het evenwel met de andere landen tot overeenstemming moeten ko men zonder dat het, zoals in de UJST.O., zijn veto over 'het plan der anderen kan uitspreken. Willen de Russen meewerken of niet? De Observer heeft over dit aspect van het plan-Marshall een politieke beschou wing ten beste gegeven, die aandacht ver dient. Eerst kwam net plan-Truman, dat leidde tot-een grote Amerikaanse lening aan Griekenland en Turkije, met het uit gesproken doel deze landen militair te steunen tegenover Rusland. Dit Ameri kaanse beleid wekte ongerustheid in Europa; het spitste de tegenstellingen tus sen Oost en West immers toe en wij be vinden ons niet behagelijk tussen deze grote machten. Nu is het eveneens-Ameri- kaanse plan-Marshall gevolgd: het biedt Europa Amerikaanse milliard en aan om zich te herstellen en betrekt Sovjet-Rus land in dit aanbod. Aldus worden de Rus sen voor de keus gesteld. Zijn zij bereid hun ideologische, politieke en diplomatieke ondernemingen tegen het Westen op te geven en er mee samen te werken, dan kunnen zij op de milliarden rekenen, waar aan hun noodlijdende bevolking zozeer behoefte heeft. Doen zij dit, dan zal het plan-Truman niet verder worden uitge voerd, omdat het ophouden van de Russi sche druk op Europa de Amerikaanse te- gen-druk overbodig zal maken. Houden daarentegen de regeerders in Moskou vast aan hun nationalistisch be leid en hun voortdurend streven naar af zondering, dan zal het plan-Marshall al leen ten aanzien van de wel-bereidwillige Europese staten doorgezet worden. Het is immers bedoeld voor „een aantal, zo niet alle Europese staten". De Observer drukt het aldus uit: „Als Rusland wenst te volharden in een politiek van alles of niets, als het bereid is zijn bevolking in langer ellénde te houden om zijn nationa listische vesting verder op te bouwen, zal het het nieuwe Europa automatisch doen verkeren in het „Westelijke blok". En het plan-Marshall zal eenvoudig de grootste afzonderlijke maatregel in het kader van het plan-Truman worden". Het Engelse blad meent dat de keus een zo ernstige zaak is „dat zelfs" de heersers over Rusland er door tot overdenking zul len worden gebracht". Het lijkt utopisch, te hopen op verandering van inzicht bij Molotof. Maar men kan zich anderzijds herinneren, hoe plotseling acht jaar gele den de Geneefse politiek van Lïtvinof werd opgegeven en vervangen door Molo- tof's beleid van uitbreiding van grondge bied. Omtrent Engelands plicht bestaat voor de Observer geen twijfel. Met beide han den moet de prachtige gelegenheid aange grepen worden, door Marshall's staatsman schap geopend afgezien van de vraag, wat. het Kremlin beslist. Gaat de Observer te ver in zijn voorspel ling, als het blad de automatische wording van Europa tot „Westelijk blok" voorspelt, ingeval de Russen niet willen samenwer ken en in hun huidige politiek van afzon dering, nationalisme en inmenging in Europa volharden? Het ziet er naar uit dat het blad gelijk heeft. Al kan men zich, bij de stand der moderne bewapening, West-Europa niet meer als een militaire macht van betekenis voorstellen, het is toch wel zeker- dat het bij zulk een voort gezette loop van zaken, behalve tot onder linge aaneensluiting, ook tot aansluiting bij Amerika wordt gedwongen. Een groot en belangrijk probleem vormt thans Frank rijk, waarin blijkbaar de keuze tussen de ideologieën van Oost en West op de spits gedreven zal worden en waar de binnen landse verdeeldheid en de verarming zo onrustwekkend zijn. dat het binnen korte tijd wel tot een uitbarsting moet komen. Het plan-Marshall stelt niet alleen Rus land, maar ook de Fransen voor een keuze. R. P. Weer een wereldvlucht van Reynolds Reynolds, de Amerikaanse vulpen-mag naat, die al eerder met een vlucht om de wereld de aandacht heeft getrokken, gaat weer de wereld omvliegen, nu in richting Zuid-Noord, over de beide Poolgebieden Daarbij zal hij een „sprong" van 6000 mijl maken van Invereargill op Nieuw Zeeland over de Zuidpool naar het Palmer- schiereiland in Argentinië. Hij wil ook over Siberië vliegen en zegt dat de Rus sische autoriteiten, met wie hij nog on derhandelt, hem daarvoor toestemming hebben beloofd. Doodse regering in ballingschap? In kringen van het Joodse comité va nationale bevrijding bevestigt men, dat er vóór 1 Augustus een Joodse regering in ballingschap zal worden gevormd. Be paalde leden van deze regering zouden haar ondergronds in Palestina zelf verte genwoordigen, met name de ministers van defensie, repatriëring en binnenlandse za ken. De kans op uitvoering van het plan-Marshall voor hulpverlening aan Europa zal in belangrijke mate afhangen van dc Russische reactie. Frankrijk heeft Moskou reeds uitgenodigd van gedachten te wisselen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft thans aangekondigd dat ook Engeland besprekingen met dc Sovjet Unie zal voeren. Frankrijk en Engeland zullen het initiatief nemen tot deze besprekingen door middel van diplomatieke kanalen. Het ligt niet in het voornemen van Engeland in dit stadium een algemene conferentie bijeen te roepen. Bevin vliegt vandaag naar Parijs om contact te zoeken met Ramadier en Bidault. Naar Reuter te Parijs verneemt heeft Frankrijk bij de Amerikaanse regering voorstellen ingediend om een aantal Euro pese commissies op te richten ter bestude ring van de speciale vraagstukken, die aan het herstel van Europa in de weg staan, en van hetgeen nodig is om tot een oplos sing in overeenstemming met het voorstel van Marshall te komen. Men neemt aan, dat de Franse regering op het ogenblik ge kant is tegen het bijeenroepen van een al gemene Europese conferentie, omdat ter voorkoming van een Europese catastrophe spoedig resultaten moeten worden geboekt. Volgens mededeling van een functionaris van de Franse ambassade heeft Bonnet een officieus en voorlopig rapport bij Marshall ingediend, waarin Frankrijk zijn instemming betuigt met het plan van Marshall. UNO-rapport Gunnar Myrdal, uitvoerend secretaris van de economische commissie der UNO voor Europa, heeft gisteren aan de betrok ken regeringen een rapport doen toekomen waarin de vorming van een lichaam wordt voorgesteld, dat zich onmiddellijk en op internationale basis bezig dient te houden met de kritieke economische problemen van Europa. Het rapport stelt de onmiddellijke sa menstelling van werkcommissies voor, die aanbevelingen moeten geven voor inter nationale actie overal waar dit dringend nodig is en waar het vooruitzicht bestaat dat een dergelijke actie resultaat zal op leveren. Als punten voor een dergelijke Europese amenwerking worden genoemd: herstel en verdere ontwikkeling van elëctrische energie als basis van modernisering en ontwikkeling van de Europese industrie: bevordering van de productie van mate rialen, die onmisbaar zijn voor de recon structie; distributie van handelsartikelen waarbij de belangen van Europa in hun geheel dienen te worden beschouwd; mo dernisering van de Europese industrie: uit wisseling van grondstoffen en belang rijke machines. Eerste Russische reactie Het blad van de Sovjet-Russische com munistische partij, „Prawda", typeert het door Marshall naar voren gebrachte plan „een copie van het plan van president Truman om met behulp van de dollar po litieke pressie uit te oefenen". Het was een plan „van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van apdere landen". De „Prawda" schrijft voorts: „Zodra een land, bijvoorbeeld Hongarije, zijn regerings- lichamen van samenzweerders zuivert, laat Amerika onmiddellijk zijn bazige stem horen". Volgens de „Prawda" is de Sovjet-Unie vastbesloten „zich tegen inmenging in bin nenlandse aangelegenheden van kleine lan- de door grote mogedheden té verzetten". Verklaring der Wereldbank John J. McCloy, president van de We reldbank. heeft te Quebec beloofd, dat de Wereldbank haar steun zal verlenen aai elk willekeurig plan, dat de Europese lan- De president wenst geen verlaging der belastingen President Truman heeft zijn veto uitge sproken over een wetsvoorstel, dat door het Congres reeds is goedgekeurd en dat een verlaging der belastingen beoogt van milliard dollar. Dit is het eerste veto, dat Truman heeft uitgesproken over een maat regel, die door het door de Republikei nen beheerste Congres is goedgekeurd. Truman zeide, dat het wetsvoorstel du bieuze voordelen bood ten koste van een gezonde belastingpolitiek. Bovendien, al dus Truman, „moeten wij nog steeds grote verplichtingen tengevolge van de oorlog nakomen". Het Congres zal morgen het wetsvoor stel nogmaals behandelen. Het is echter niet zeker, of de Republikeinen in staat zullen zijn, zich te verzekeren van de tweederde-meerderheid in beide kamers, welke nodig is om het veto van Truman teniet te doen. Truman is de eerste president in de ge schiedenis der V. S., ^iie zijn veto uit spreekt over een wet voor belastingverla ging. Sir Maurice Peterson, de Britse ambas sadeur te Moskou heeft thans instructie ontvangen een nader onderhoud aan te vragen met Molotof en hem een memoran dum te overhandigen over het Britse standpunt ten .aanzien van het optreden der Sovjet-Unie in de recente Hongaarse regeringscrisis. In Londen verluidt, dat in dit memoran dum de door Molotof naar voren gebrachte beweringen, volgens welke enig Brits ver zoek tot overlegging van bewijzen over medeplichtigheid van Ferenc Nagy en zijn collega's aan een „anti-republikeinse sa menzwering" een ingrijpen in de binnen landse aangelegenheiden van Hongarije zou betekenen, in krachtige bewoordingen van de hand worden gewezen. Peterson heef. order ontvangen er nogmaals op te wijzen, dat Groot-Brittannië ten volste recht had om inlichtingen te vragen, op grond van de richtlij nep voor de geallieerde be stuursraad^ Nota van Benelux99 De Belgische premier en minister ran buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, heeft aan Reuter meegedeeld, dal Bel gië, Nederland en Luxemburg het eens zijn geworden over een gemeenschap pelijke politiek ten aanzien van gene raal Marshali's beroep inzake econo mische samenwerking in Europa. De drie regeringen hebben een nota ontworpen, aan de vooravond van de vorming van de economische unie „Benelux", aldus Reuter, welke nota aan de minister van buitenlandse zaken der V. S. Marshall, zal worden over. gemaakt. den in het kader var. het voorstel van Marshall tot het verlenen van economische hulp zullen uitwerken. Noorse instemming Een woordvoerder van het Noorse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dbt Noorwegen bereid zou zijn deel te nemen aan besprekingen over Marshall's oorstel, mits dit plan zodanig zou worden uitgevoerd, dat daardoor de buitenlandse politieke geschillen niet verder worden toegespitst". Hongarije is bereid tot U.N.O.-onderzoek De Hongaarse socialistische minister van Justitie, Istvan Ries, heeft verklaard, dat wanneer de grote mogendheden hier mede accoord gingen, Hongarije bereid was al het materiaal betreffende samenzwering van Nagy. Bela Kovacs en Bela Varga ter beschikking te stellen van een commissie van onderzoek der Verenigde Naties. „Als de Verenigde Staten de zaak zouden on derzoeken en de ware feiten aan 'de weet kwamen, zouden zij Ferenc Nagy en Tibor Eckhard op staande voet, uit de V.S, waar thans vertoeven, verbannen", aldus Ries. Ries constateerde, dat het optreden van de Verenigde Staten verkeerd was, omdat men van valse feiten uitgegaan was. Een andere woordvoerder van de socia listische partij gaf uiting aan zijn bezorgd heid over de rol, die de V.S. thans in Euro pa spelen. „Wil Amerika de rol van Duits land overnemen en een nieuwe ramp ver oorzaken? De Hongaarse socialisten zijn bang, dat de kapitaalsbelangen voor de Amerikaanse regering belangrijker zijn dan de vrede der wereld", aldus deze woordvoerder. De politieke toestand in Hongarije is nog niet geheel tot oplossing gebracht. Volgens onbevestigde berichten is kolonel Stefan Szemes, die de Hongaarse militaire missie op de vredesconferentie te Parijs leidde, gearresteerd. Men verwacht ook. dat de partij der kleine boeren minstens nog zes van haar afgevaardigden uit de partij zal stoten. Deszo .Sulyok, leider van de Hongaarse vrijheidspartij (oppositie), die Hongarije verleden week een „politiestaat" heett ge noemd, heeft Donderdag aan Laszlo Rajk. minister van Binnenlandse Zaken beloofd niet meer in het openbaar te zullen spre ken. voor de minister de houding van zich zelf en van zijn communistische politie ten opzichte van de bijeenkomsten en de orga- I nisatie der vrijheidspartij heeft bepaald. Nazi-organisatie in Zweden ontdekt Zij smokkelde Duitsers naar Zuid-Amerika Politie-autoriteiten in de provincie Sca nia, in Zuid Zweden, onthulden dat zij een ondergrondse nazi-organisatie hadden ont dekt, waarvan het „hoofdkwartier" in Malmö gevestigd was. Een hoofd inspecteur van politie deelde aan United Press mede, dat twee personen waren gearresteerd, een Zweed en een Duitser, onder beschuldiging van het in omloop brengen van valse paspoorten. Hij zeide, dat zij ongetwijfeld behoorden tot een nazi-organisatie, die zich bezig houdt «het het clandestien overbrengen van nazi's naar Zuid Amerika via Zweden. Hij voeg de er aan toe de hoop te koesteren in de naaste toekomst nog meer leden van deze organisatie te kunnen arresteren. Met de tuchtrechter is het slecht (te dure) kersen eten Met ingang van Maandag is de prijs van kersen vastgesteld op f 1.15 per kilo. Zeven Amsterdamse winkeliers en een grossier, die hogere prijzen rekenden, moesten reeds dezelfde dag voor de Amsterdamse tucht rechter verschijnen. De winkeliers, die hun klanten f 1.35 a f 1.70 voor een kilo kersen hadden laten betalen, kregen allen f 50. boete en moeten hun zaken een week lang sluiten. De grossier, die de winkeliers f 1.40 per kilo berekende, kreeg f 500.boete. Ds. J. c. Brussaard te Bloemendaal heeft het beroep naar Oegstgeest aangenomen en voor dat naar Vijfhulzen bedankt. INTERPARLEMENTAIRE UNIE Het woord is aan. Vauven, argues: Het is soms moeilijker één enkel mens te regeren dan een groot volk. Echtpaar uit Zandvoort pleegde inbraak In Maart is ingebroken in de woning van de familie B. te Amstelveen, waarbij een bedrag van ongeveer f 100.000.- werd ontvreemd. De Amstelveense politie heeft thans G. H. en zijn echtgenote uit Zand voort en de Amsterdammers S. en R. aan gehouden. Een klein gedeelte van het ge stolen geld is in de wonuig van het Zand- voortse echtpaar teruggevonden. Dinsdags en Vrijdags geen vlees in restaurants en broodjeswinkels Op grond van een beslissing van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening is het thans verboden in hotels, restaurants of broodjeswinkels op Dinsdag en Vrijdag vlees te serveren. Deze maatregel is genomen om het vleesver bruik zoveel mogelijk t® beperken. In 't Ruhrgebied wordt de voedseltoestand steeds- kritieker, het broodrantsoen zal deze week 2 pond per persoon bedragen en er kan geen vlees of vis ter beschikking mor den gesteld. Als aanvulling dienen kleine hoeveelheden kaas, suiker, graanproducten, afgeroomde melk en groenten. Het maxi mum aantal calorieën zal 059 bedragen de officiële norm is 1.550. Voor de bakke rijen staan thans lange rijen. Instemming met het plan-Marshall De Belgisch-Nederlandse-Luxemburgse Interparlementaire Unie heeft gisteren een resolutie met betrekking tot het Duitse vraagstuk aangenomen. In deze resolutie wordt onder andere verklaard: „Er moet worden geëist, dat de kleine daarbij belang hebbende landen op doel treffende wijze zullen worden betrokken bij de maatregelen genomen door de groten ten aanzien van Duitsland, teneinde deze kleine landen in staat te stellen hun recht matige eisen tot hun recht te doen komen. Het goederenvervoer van en naar Duits land dient zowel te water als per spoor te geschieden langs de natuurlijke en meest economische weg en met het vervoers- apparaat dat daarvoor door onze drie lan den voor de oorlog was ingericht. Maatregelen, welke het verkeer kunst matig van haar natuurlijke weg afleiden of voor de oorlog bestaande vervoersver- bindingen verhinderen, schaden niet alleen de gerechtvaardigde belangen van onze betrokken landen maar belemmeren ook de grotere samenwerking op economisch gebied, welke Europa nodig heeft. Ongeacht de rechtmatige eisen van Bel gië, Nederland en Luxemburg op conces sies voor de ontginning van steenkolen mijnen op Duits grondgebied is het wen selijk maatregelen te nemen ten einde aan België, Nederland en Luxemburg een ze kere voorrang te verlenen bij de levering van Duitse steenkool, opdat de bevredi ging van de levensbehoeften van deze lan den niet in gevaar gebracht worde door de wederopleving van de Duitse industrie. Met het oog op de werkzaamheden der commissie voor Europese economische aan gelegenheden (E.C.E.) waaronder ook de bezettingszones van Duitsland ressorteren, is het rechtvaardig te verlangen dat bij de reconstructie van Europa maatregelen welke het herstel beogen van de geallieer de naties, welker economie door de oorlog is verstoord, voorrang hbbben boven an dere". Het plan-Marshall. Voorts heeft de Interparlementaire Unie een motie aangenomen, waarin instemming wordt betuigd met het aanbod van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Mashall, inzake medewerking der Verenigde Staten aan de economische we deropbouw van Europa. In de motie \vordt verklaard, dat de In terparlementaire Unie het vaste voornemen heeft, deze economische wederopbouw zo veel in haar vermogen ligt te verhaasten en te steunen. Zij vestigt de aandacht op de grote actualiteit in dit opzicht van het in bewerking zijnde plan tot vorming van een economische unie tussen de drie lan den en is van ooi-deel, dat een zodanige opzet, die openstaat voor de andere Euro pese staten, een doeltreffend antwoord kan vormen op de boodschap van minister Marshall. Zij legt de nadruk op de abso lute noodzakelijkheid om de belangheb bende landen te raadplegen en hun het recht te geven op doeltreffende wijze deel te nemen aan de komende beraadslagingen en beslissingen. Ontvangst door de Koningin. Zeventien afgevaardigden van de Bel gische, Nederlandse en Luxemburgse de legaties der Interparlementaire Unie zijn gistermiddag door de Koningin op paleis Het Loo ontvangen. Nadat de Landsvrouwe belangstellend had geïnformeerd naar de conferentie en de resultaten er van, onder hield Zij zich nog geruime tijd met elk van haar gasten afzonderlijk. Dc ontvangst, die een uur duurde liet niet na diepe indruk te maken op de gasten. Weer vliegramp in de V.S. Truman stelt een raad van onderzoek in Opnieuw zijn bij een vliegtuigramp in Amerika een aantal personen om het leven gekomen. Terwijl reddingsploegen nog be zig waren de lijken te bergen van de vijftij slachtoffers welke Vrijdag met een Sky- marter in de Blue Ridge Mountains van Virginia om het leven kwamen, moesten gisteren opnieuw reddingsploegen uitruk ken om het wrak te zoeken van een Su perfortress, welke tijdens een zware mist neerstortte op circa 15 km. van het plaatsje Springfield. Er zijn 11 lijken gevonden. Het toestel was op een oefenvlucht van Pittsburg naar Bedford. Dit is de vierde grote vliegramp welke Amerika treft dit jaar. Uit Washington wordt vernomen dat pre sident Truman naar aanleiding van deze vliegongelukken een speciale raad van on derzoek heeft benoemd, welks taak het zal zijn, middelen ter verhindering van vlieg rampen aan te bevelen. Belgische koningskwestie weer aan de orde Naar het Belgische blad „Le Peuple" weet mede te delen, heeft de heer Pirenne, secretaris van de koning, vóór 19 Juni een audiëntie aangevraagd bij de prins-regent teneinde hem het verslag te overhandigen van de commissie van juristen, die éen on derzoek heeft ingesteld naar de gedra gingen van de koning tijdens de bezetting. Binnenkort zullen de huisvrouwen gelegenheid krijgen, haar keukenuitrusling weer wat op peil te brengen. In een fabriek bij> Arnhem maakt men namelijk zogenaamde „utility-pannen", welke na 1 Juli in de handel komen. De pannen zijn grijs, het deksel is zwart. Indonesiërs bereiden publicatie voor van een briefwisseling met de Nederlanders Het advies van dc Commissie-Generaal zal heden ter kennis van de Nederlandse regering worden gebracht, zo verneemt Aneta van welingelichte zijde te Batavia. Aan de republikeinse delegatie zal mede deling worden gedaan van het standpunt van de Commissie-Generaal ten aanzien van het Republikeinse antwoord. In Indonesische kringen te Batavia v.ordt gezegd, dat het Republikeinse mi- isterie van voorlichting de publicatie voorbereidt van de tekst van twee brieven, gewisseld tussen de Repbliteinse regering en de Nederlanders. Verwacht wordt, dat de brieven Dinsdag zullen worden gepubli ceerd. De Britse consul-generaal te Batavia, Mitcheson, is teruggekeerd van zyn be zoek aan Djokjakarta en heeft over zijn reis aan de Britse regering rapport uitge bracht. Het doel van Mitchesons reis schijnt ge weest te zijn zich op de hoogte te stellen. Het wordt mogelijk geacht dat Mitcheson zich in verbinding zal stellen met Sjahrir in Batavia, doch berichten, dat een van beide partijen om Britse bemiddeling heeft verzocht, worden ook van gezaghebbende zijde te Londen tegengesproken. Republikeinse verklaring. De Republikeinse minister van voorlich ting, Mohammed Natsir, heeft een verkla ring uitgegeven, waarin hij zegt: „Wij heb ben met genoegen kennis genomen van de resolutie van de Partij van de Arbeid, dat een gewapend conflict heilloos is. Indien dit ook de vaste wil van het Nederlandse volk is, staan er altijd wegen voor een vreedzame oplossing open en wij wensen niets liever". Rede van Soedirman. In een redevoering te Djokja gehouden heeft generaal Soedirman een beroep ge- Bronislaw Hubermann overleden De bekende Poolse violist Bronislaw Hubermann is gisteren te Corsier sur Vevey (Zwitserland) op 65-jarige leeftijd over leden. Hubermann was één der grootste violis ten van onze tijd. Hij ontving zijn oplei ding van Michalowicz en later van Lotto te Parijs en van Joachim te Berlijn. Zoals zovele grote kunstenaars werd ook hij in zijn jeugd als wonderkind be schouwd, waartoe éen optreden op 7-jari- ge leeftijd met een vioolconcert uan Spohr alle aanleiding gaf. Zijn répertoire was zeer veelzijdig en omvatte zowel de er kende klassieken als de modernste werken. Hij maakte concertreizen door de oude en nieuwe wereld, doch woonde in Berlijn In 1912 verscheen van zijn hand „Aus der Werkstatt des Virtuozen". Het Nederlandse publiek kent hem door talrijke concerten met het Amsterdamse Concertgebouworkest en het Residentie orkest uit den Haag. daan op het Indonesische volk om zich gereed te houden voor iedere eventuali teit. voor het geval de problemen tussen Nederland en Indonesië niet op vredelie vende wijze zouden kunnen worden op gelost. De generaal achtte de Nederlandse nota tot de Republiek niet in overeenstem ming met de Indonesische idealen en legde er nadruk op, dat daarentegen de Repu blikeinse tegennota de werkelijke aspira ties van het Indonesische volk tot uitdruk king brengt en de vrijheid van het lan4 verzekert. Staking in het Luikse Spaak blijft gekant tegen algemene loonsverhoging Hedenmorgen is in de metaal- en mijn industrie in het Luikse een omvangrijke staking uitgebrok n. Men vreest, dat de stuking zich tot andere takken van in dustrie zal uitbreiden. Ook de bedienden en arbeiders der tele foondiensten te Luik hebben het werk neergelegd. Op de conferentie van Belgische vak verenigingen die gisteren te Brussel ge opend is en die van groot belang is voor de arbeidsverhoudingen, heeft minister president Spaak Ijet voornemen van de Belgische regering kenbaar gemaakt om een som van 1.2 milliard Belgische francs uit de winst van de werkgevers over te hevelen naar de verzekeringsfondsen voor werkloosheid en naar het fonds voor thuiswerkers. Tot de vertegenwoprdigers der werkgevers zei Spaak: „Ik heb dit be drag nodig. Maakt eens een plan. Indien het onmogelijk is. zullen wij een weg vin den om het aan te vullen". Tegen loonsverhoging. Tijdens een lezing te Trazegnies heeft Spaak verklaard dat er op het ogenblik geen sprake van kan zijn in België een algemene verhoging der lonen in overwe ging te nemen. Slechts in de staalindustrie, de machinebouw en de textielnijverheid zal' dit mogelijk zijn. Een loonsverhoging in de kolenmijnen is evénwel uitgesloten^daar dit automatisch een verhoging van de kos ten van levensonderhoud met zich zou brengen. Weerbericht ZOMERS WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Dins- jj dagavond tot Woensdagavond: - Heldere nacht met weinig wind. Mor- gen overdag tot matig toenemende wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Aan- S vankei ijk overal zonnig weer Later in 3 het Westen van het land toenemende c bewolking, vooral in de hogere ni- J veaux Overwegend droog. Iets hogere 5 'emperatuur dan vandaag 18 Juni: 8 Zon op 4.19 uur. onder 21 02 uur 8 Maan op 3.38 uur. onder 21.07 uur (Nieuwe maan)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1