Tram, auto- of trolleybus? Labour's beleid Gewezen agent van „Inlichtingendienst" voor het Bijzonder Gerechtshof Nummer 15000 meldt zich aan voor het Verkeersexamen Kort en bondig Sport in het kort DINSDAG 17 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD Verdeelde stemming in de Verkeerscommissie. B. en W. hebben enige weken geleden, In hun voorstel over de vernieuwing van het asfaltdek in de Haarlemse hoofdstraten, geschreven, dat deze vernieuwing ook eco nomisch verantwoord is te achten indien bijvoorbeeld na een periode van 5 jaar de tramlijnen worden vervangen door auto bussen. Wij hebben in verband met deze uitlating nog eens onderzocht hoe het met de kansen van de tram staat. Men weet, dat de ge meentebesturen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal een commissie hebben be noemd (waarin ook de directie der N.Z.H. V.M. als exploitant der verkeersmiddelen in Haarlem en omgeving zitting heeft) om te onderzoeken hoe het verkeer tussen Haarlem en de randgemeenten in de toe komst geregeld moet worden. Deze com missie is zover met haar werk gevorderd, dat haar rapport binnenkort te verwachten is. Er is een meerder- en een minderheid in de commissie wat de voornaamste vraag betreft, namelijk of de tramlijn Haarlem- NoordHeemstede in de toekomst gehand haafd moet worden. De meerderheid is vóór het behoud, de minderheid daar tegen. Dit is evenwel niet te verwonderen, wan- neer men bedenkt, dat in de commissie verschillende personen zitting hebben die bij een trambedrijf betrokken zijn. Er is wel aan het licht getreden, dat het gemeentebestuur van Haarlem op het standpunt staat, dat het belang van Haar lem vordert, dat de tram uit de binnenstad verdwijnt. In het voorstel dat B. en W. aan de raad deden inzake de asfaltering is gezinspeeld op de mogelijkheid, dat de tram over vijf jaar vervangen zal worden door autobus sen. Wij vernemen evenwel, dat daaraan niet de conclusie moet gekoppeld worden, dat Haarlem de voorkeur geeft aan auto bussen boven trolleybussen. Over dit dé- tailpunt is nog geen besliste uitspraak ge komen. Men weet dat in de bezettingsjaren door Openbare Werken van Haarlem, in samenwerking met de N.Z.H.een plan was uitgewerkt om het gehele verkeer in Haar lem en omgeving te laten uitvoeren met trolleyl}pssen. Daarna is de N.Z.H. hier gaan werken met grote autobussen (o.a. op de lijn Stationsplein-Haarlem-Noord). Het is gebleken, dat deze een flink vervoer kunnen verwerken, zodat de ervaring, daarmee opgedaan, gunstig is. Daartegen over staat dat uit steden waar de nieuwste trolleybussen rijden (o.a. in Zwitserland) ook zeergunstige berichten komen. Als het rapport der- Verkeerscommissie is uitgekomen, zullen B. en W. van Haar lem ongetwijfeld daarmee de raad van Haarlem in kennis stellen, opdat ook dit college zijn mening tot uiting kan brengen. Het is aan te nemen dat als van Haar lemse kant op trolley- of autobussen wordt aangedrongen, ter vervanging van de tramlijn, de route belangrijk gewijzigd zal worden. Gemeend wordt dat de nauwe straten der binnenstad óók. niet geschikt zijn voor het verkeer met zware trolley- of autobussen. In het bijzonder denkt men daarbij aan de Gierstraat. Er zou, om te voldoen aan de algemene wens om de pas sagiers zoveel mogelijk in het centrum der binnenstad te brengen, gebruik gemaakt kunnen worden van Ged. Oude Gracht. Haaks en Nassaulaan. Ideaal wordt het natuurlijk nooit, want daarvoor heeft Haarlem te veel smalle straten. Uit het feit dat B. en W. van Haarlem in him asfalteringsvoorstel met de moge lijkheid rekening houden, dat de tram over 5 jaar verdwijnt, blijkt dat het college niet verwacht, dat vóór die tijd een omzetting van het gehele bedrijf mogelijk is. De vertegenwoordiger van Heemstede is een voorstander van het behoud der tram, omdat gemeend wordt, dat die zich het beste leent voor een massavervoer. Bloemendaalsvertegenwoordiger heeft zich doen kennen als een tegenstander van trolleybussen voorzover het zijn eigen ge meente betrèft. In verband met de eigenaardige samen stelling der verkeerscommissie is niet veel betekenis te hechten aan meerder- en min derheid. Er moet feitelijk niet meer in ge zien worden dan het stellen van verschil lende meningen van belanghebbenden bij het verkeersvraagstuk naast elkaar. Een eigenaardige omstandigheid is ook, dat de gemeentebesturen van Haarlem en omgeving wel wenselijkheden kunnen uit spreken over de vervoersmiddelen (tram, trolley- of autobus?), maar dat de beslis- Uitreiking schoenenbon In de Vleeshal wordt Woensdag een schoenen bon uitgereikt aan hen, die een stamkaart hebben met een nummer, dat eindigt op het cijfer 3 en in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich nog de bon 612 bevindt, aan kinde ren geboren in de maand Junt van de jaren 1932 tot en met 1945 en aan kinderen, geboren in de maaand Augustus 1946, voor de letters O tot en met R. In Heemstede zijn van 2 tot 4.30 uur aaq de beurt de letters I tot en met M. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Juni 1947 ONDERTROUWD: 13 Juni, W. J. A. Lauer en J. E. Kohier. BEVALLEN van een zoon: 13 Juni. H. Weber— Jacobs; 14 Juni, T. d. Boerd Rook; L. v. Mee- teren—v. Wijlen; J. G. Kist—v. Zonneveld; 15 Juni, A. M. Verburg—Heeres: M. J. S. Rotteveel —Wassenaar; S. v. Deursen—Hagebout; C. Bast —Weber; C. M. M. CommissarisSpierings; 16 Juni, A. kolk—Langbroek; J. H. Bosman— Glerum. BEVALLEN van een dochter: 14 Juni, A. J. M. G. v. GorkumGroot es;-15 Juni, J. J. v. Putten —Appelman; H. M. Peetoom—Joosten; M. J. Kaptein—v. d. Zijden; W. M. Westmaas— v. Leeuwen; M. Boerebach—v. d. Brink; E. Bree- baart—Heijdeman; 16 Juni, G. W. M. v. Dijk—v. Buuren; A. A. E. CoccorisDekkers; J. C. Nie senBarens. OVERLEDEN: 13 Juni, J. v. d. Stad—Korstanje, 74 j., Hazepaterslaan; K. A. d. Waal Malefljt— Watzema, 55 j., Pijlslaan; J. Griekspoor—Vasten hout, 78 j., Hyacintenlaan; 14 Juni, A. M. A. v. Lunenburg, 62 j., Gr. Houtstraat; H. M. Wijkhui zen, 1 m.. Z. Brouwerstr.; P. M. G. v, d. Leeden, 73 j., Hazepaterslaan; 15 Juni, T. d. Vries—d. Jong, 67 j., Colensostraat; J. P. Engel, 70 j„ Gast huisstraat. Agenda voor Haarlem DINSDAG 17 JUNI. Stadsschouwburg: ..Reiziger zonder bagage", 8 uur. Rembrandt: „De vreemdeling", toeg. bov. 18 J. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Along came Jones", toeg. 14 j. 2 30. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Wereld zonder zonde", toeg. 18 J. 2.30, 7.00 en 8.15 uur. city: „Gekke toeristen", toeg. elke leeft. 2.30 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De straat- zangermillionnatr". toeg. bov. 14 J. 2.30, 7.00 en 8.15 uur. Frans Hals: ..De moord In de studio", toeg. bov. 14 J. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 18 JUNI. Grote Kerk: Mannenkoor „Caecilia". volks concert, 8 uur, Frans Hals Museum, tentoonstel ling KZOD, 10 tot 5 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. sing tenslotte bij de Haagse instanties ligt, omdat het hier voor een groot deel inter communale lijnen betreft. Bovendien heeft natuurlijk ook de N. Z. H. V. M. een belangrijke stem in het ka pittel, omdat die voor de exploitatie moet zorgen en voor de gelden die nodig zijn voor het aanschaffen van de vervoermid delen. Rede van Stanley Wright Mr. Stanley Wright, persattaché bij de Britse ambassade, sprak Maandagavond voor een aandachtig en talrijk gehoor in de kring van de „Nieuwe Koers" over het door Labour gevoerde beleid. Hij stelde daarbij voorop, dat hij het socialisme niet als een levensbeschouwing, maar als een opvatting van rechtvaardigheid zag. De re volutie, die op het ogenblik in Engeland bezig is zich te voltrekken, behoort dan ook niet tot het domein van de filosofie, maar tot de sociaal-economie. Zo moet men wel begrijpen, dat in Enge land niet „alles" genationaliseerd wordt: alleen de mijnen, de zware industrie, het .transportwezen. Dan blijft er nog 84 pet over voor het particuliere initiatief. Zo zal ook de nationalisatie zeker niet het einde van de moeilijkheden betekenen: het is slechts een middel tot herstel, hetgeen ook van conservatieve zijde wordt toegegeven, Het gevolg van de nationalisatie is echter geweest, dat de arbeiders een groter ver trouwen in de regering en de toekomst hebben gekregen. De productie is aanzien lijk gestegen en de sociale toestanden zijn verbeterd. In het mijnbedrijf, dat onder het conservatieve bewind leegliep, vallen thans wekelijks 2000 nieuwe aanmeldingen van arbeiders te noteren. In 1V2 jaar heeft de Labour-regering een verbazingwekkend programma verwezen lijk: 7 millioen personen werden in één jaar gedemobiliseerd, waarbij het werk loosheidspercentage tot IV2 pet. beperkt bleef. De sociale verzekering „van de wieg tot aan het graf" werd in-, de export opge voerd. Het tekort aan arbeidskrachten bij som mige industrieën gaat men niet door een „Arbeitseinsatz" tegen, maar door loon, omgeving en sociale verzorging aantrekke lijker te malven. Het geheim van de popu lariteit van het Labour-régime is, dat men niet alleen economisch, maar ook mense lijk denkt. Spr. wijdde nog interessante be schouwingen aan de medezeggingsfchap dor arbeiders in de productie en besloot met de verzekering, dat in Engeland zich geen luidruchtige, maar wel een diepgaande re volutie voltrekt, waarbij men heeft weten te vermijden, dat de persoonlijke vrijheid in het gedrang kwam. Op dit, met specifiek Engelse humor doorspekt, betoog volgde een geanimeerde gedachten wisseling. Tv nauw, maar toch doorrijden Maandagmorgen wilde op het Plein te Haarlem een vrachtauto tussen een ver keersheuvel en een handkar doorglippen. De passage was echter te smal, zodat de handkar omver werd gereden. Er achter liep een 39-jarige schilder, die op onzach te wijze met een aantal ladders, die van de kar gleden kennismaakte, zodat hij met een verwonding aan het bekken naar de Maria-Stichting moest worden overge bracht. De autorijder ging er vandoor, maar de politie kent hem. Protest over liquidatie van „arbeidsfront" In de verbondsvergadering van de Katho lieke Arbeiders Beweging deelde de voor zitter, de heer A. C. de Bruijn over de li quidatie van het N.A.F. mee, dat de af wikkeling zijns inziens zeer onbevredigend verloopt. „Thans, ruim twee jaar na de bevrijding, moeten onze rechtmatige eigendommen nog worden betwist", aldus spreker. Hij deelde mede dat de raad van Rechtsherstel in Utrecht in zijn vonnis verkondigde, dat de door Woudenberg ajs commissaris van het N.A.F. gestelde daden als wettig worden erkend omdat de Nederlandse wetgeving volgens de heer De Bruijn, heeft nagelaten de beslissing van Seyss Inquart, volgens welke Woudenberg als commissaris werd benoemd, te vernietigen of in te trekken. De Katholieke Arbeiders Beweging heeft zich reeds enige malen tot de minister ge wend, doch telkens zonder resultaat. „Het blijkt mogelijk in ons land, dat ambtenaren zich boven de regering plaatsen", aldus besloot de heer De Bruijn. Prof. Mr. C. P. M. Romme hield vervol gens een inleiding over: „De onderneming als gemeenschap in het recht". SCHEEPVAART K. N. S. M. Ary Scheffer. 14 Juni van Ant werpen naar Oporto. Dundee, 14 Juni te Genua. Orpheus, 15 Juni van Gibraltar naar Amsterdam. Venus. 14 Juni van Izmir naar Gibraltar. Hast 5. 14 Juni van Kopenhagen naar Amsterdam. Bo naire, 14 Juni van Aden naar Port Said. Vlnga, Euterpe, Zeehond en Helena 15 Juni te Amster dam. Ornen, 14 Juni te Amsterdam. Deo Duce, 16 Juni te Odense. Gerasslmos Vergottis, 14 Juni van Curasao naar Puerto Quellon. Hermes, 14 Juni van Baranquilla naar Mackenzie. Pheax 2, 15 Juni te Antwerpen. Oreon, 14 Juni van Ant werpen naar Madeira. Ganymedes, 14 Juni te RIo de Janeiro. Trajanus. 14 Juni van Paramaribo naar Trinidad. Danae, 14 Juni te Tanger. MIJ. NEDERLAND Tarakan. 14 Juni" Perim gepasseerd. Tabinta, 15 Juni van Suez n. Batavia. OCEAAN. Alcinous, 14 Juni van Amsterdam naar Montreal. Tekort van f 4.577.558.- op rekening 1945 De Haarlemse gemeentereken mg over 1945 wijst een tekort aan van 4.577.558. Vooral de verliezen der bedrijven hebben daarop veel invloed gehad. In de oude tijd gaven die flinke winsten, maar in 1945 werd er verlies geleden door de gedwon gen stilstand. Het gasbedrijf had een verlies van 1.151.720, het electriciteitsbedrijf van 919.438. Het Openbaar Slachthuis had een tekort van 108.262, tengevolge van de sterk ver minderde omzetten. Vérdere tekorten zijn: Grondbedrijf 135.792, Reiniging 541.197, Woningbe drijf f 212.958, Openbare Werken 70.838. De Waterleiding gaf een voordelig saldo van 115.953. Bevestiging van het vonnis tegen Carel Piek gevraagd Mr. C. H. Telders, de verdediger van Carel Plek, de vroegere directeur van „Winterhulp Nederland", wiens zaak Maandag voor de Bij zondere Raad van Cassatie in Den Haag diende, moest na zün langdurig pleidooi van de procu- reur-fiscaal. Prof. Langemeyer horen, dat deze j eiste, dat het beroep van zijn cliënt verworpen zou worden. Wanneer deze eis zou worden om gezet in een vonnis, zou Piek dus, conform het vonnis van het Bijzonder Gerechtshof In Den Haag, veroordeeld worden tot acht Jaar gevan genisstraf met aftrek van de preventieve op sluiting. Pleiter betoogde, dat Piek niet het oogmerk heeft gehad bij de uitoefening van zijn functie de vijand te dienen en de procureur-fiscaal wil de wel aannemen, dat de Winterhulp-directeur zich voor het vaderland verdienstelijk heeft wil len maken, zij het dan ook op een Ietwat vreemde manier. Verdachte bood zich echter in 1940 aan voor een leidende functie in een door de Duitsers geschapen instelling, zodat hij volgens het Openbaar Ministerie een straf van acht jaar ten volle verdient. Op 14 Juli zal de Raad uitspraak doen. Feestelijke opening der Donderdagmarkt Donderdagmorgen begint de markt in de Floresstraat in Haarlem-Noord. Om ongeveer halftien zal een plech tigheid worden gehouden en daarna zal het publiek in de gelegenheid wor den gesteld, te kopen. De belangstelling van de zijde der koop lieden voor de Donderdagmarkt is bijzon der groot. De Floresstraat zal geheel in beslag worden genomen door de kraam pjes. Indien het publiek een even grote belangstelling toont, zal de ruunte aanvan kelijk te klein blijken. Vermoedelijk zal het aantal te bezetten kraampjes in de toekomst verminderen, doch verwacht wordt, dat de belangstelling voor de markt groot zal blijven. De markt voor Donderdag a.s. zal ver sierd worden. Die dag zijn de openings uren van 10 tot 5 uur, maar in de toe komst van 9 tot 5 uur. De 33-jarige gewezen agent van politie J. W. S„ die hedenmorgen voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam verscheen, was in 1943 na een Schalkhaaropleiding bij de Haarlemse politie gekomen. In het voorjaar van 1944 kreeg hij een telefoontje van Krist, de chef van de in lichtingendienst, die hem opdracht gaf zich de volgende dag op het Nassauplein te melden. Dit was het begin geweest van een korte maar wei nig eervolle carrière bij de politieke recherche. Een groot aantal illegale werkers. Joden en on derduikers, werden door hem alleen, of met de andere leden van de dienst, garresteerd, het geen voor sommigen de dood; voor anderen lange of kortere vrijheidsberoving tengevolge had. Na Dolle Dinsdag was hij ondergedoken met behulp van verschillende illegale personen en na de be vrijding had hij zich vrijwillig voor detinering gemeld. Op 6 Juli 1946 weid hij door de advocaat-fis- cha! mr. Besier na ampele overweging voorwaar delijk buiten vervolging gesteld, op grond van een aantal goede vaderlandse handelingen in de periode na Dolle Dinsdag. Enige maanden gele den is deze buiten vervolging stelling opgehou den. omdat nieuwe bezwarende feiten aan het licht waren gekomen. De president mr. M. van Vugt vond het vreemd, dat krist de hem totaal onbekende S. zou hebben gevraagd bij de I.D, te komen, maar getuige Willem sen bracht hier opheldering door te verklaren dat hij S., die hij van de Schalk haar-periode nog kende „als een prima kame raad" had aanbevolen. De president: „maar heeft u dan niemand om raad gevraagd, toen u deze opdracht kreeg?" Verdachte zeide ajleen met zijn vrouw en een collega er over gesproken te heb- STA TIONSPLEIN IN SPANNING Er heerste Maandagmiddag een niet te omschrijven spanning onder de kap van het Haarlemse Stationsgebouw, waar ad judant Alofs en zijn mannen de jeugdige schare, die zich aan het verkeersexamen ging onderwerpen, met zachte hand naar het doel leidde. De voorzitter van de vereniging „Veilig Verkeer", de heer H. van de Weyer, stapte met een trots en glunder gezicht rond en namens de politie was hoofdinspecteur Zuurendonk op het terrein van de strijd aanwezig. Het was dan ook een bijzondere dag èn voor „Veilig Verkeer" èn voor de politie, die haar altijd geestdriftig steunde, want tussen al die genummerde scholieren be woog zioh één, die straks tot feestvarken geproclameerd zou worden en, daarvan nog geheel onbewust, met zijn kameraadjes snapte. Dat zal de vijftien-duizendste worden, die sedert in 1934 de verkeersexamens wer den ingevoerd, het traject Station-Kenau park-Parklaan-Station te voet en ongeveer de 10.000ste die het tevens per fiets heeft afgelegd. Denkt u eens in: 25.000 halve kilometers werden in al die tijd afgelegd, dat is 25 keer de weg Haarlem-Parijs! En dat alles zonder een enkel ongelukje. Maar het leven gaat in de Spaarnestad ge woon verder of daar niet een paar zenuw achtige officials en een plukje met pot lood, papier en camera gewapende lieden in afwachting zijn van het Ogenblik, Natuurlijk willen zij weten wie van al de meisjes en knapen het zal zijn en al dra komt men eenstemmig tot de overtuiging, dat nummer 39 de hulde deelachtig zal worden. Het grillig lot heeft echter enkele deelnemers doen uitvallen en tenslotte wordt de keus bepaald op 42. Kijk, daar staat hij! Nee, nu niets zeggen, mondje dicht, anders Maar weg is hij al, op zijn blinkend ros. Onderweg merkt hij, dat al die lui hem wel bijzonder in de gaten houden en wat moet die auto steeds achter hem aan? Alle stop lichten neemt hij feilloos, zie hem duidelijk en resoluut zijn richting aangeven en geen muis zal hem ter rechterzijde kunnen pas seren. Nee, dit nummer zal niet zakken, zoals sommige mismoedigen wilden voor spellen. Na de finish wordt hem alles duidelijk. Een hartelijk toespraakje van de heer Van de Weyer brengt Frederik Johannes Appel man tot het besef, dat al die drukte om hem begonnen is. Nou, hij vindt het best en hij mag nog een mooi boek uitzoeken ook. Geduldig laat hij zich temidden van zijn geestdrif tige klasgenoten fotograferen en minzaam staat hij de heren van de pers te woord, die hem allerlei navrante bijzonderheden over z(jn prille leven vragen. Een laatste „Hiep. hiep, hoera" en de Vereniging „Veilig Verkeer" gaat op weg naar haar 20.000ste examinandus. ben. Hij was echter voor de feiten gezwicht. Uit de getuigenverklaringen blijkt, dat de verdachte weinig eigen initiatief had getoond om perso nen. die hij moest arresteren te waarschuwen of gelegenheid tot ontsnappen te geven. Zo, bij een arrestatie van een aantal Joden, die ten huize van een magnetiseur ondergedoken waren. S. kwam samen met Wlllemsen voor het huis, waar niet open gedaan werd. Verdachte was toen via de buren het perceel binnengedron gen, want, zei hij „je kon zo gemakkelijk ach terom komen". „Het was nog gemakkelijker geweest weer weg te gaan", merkte mr. v. Vugt op. De dochter van ds. Siertsema wist te vertel len dat S. haar geen kans gaf na haar arrestatie compromitterende papieren in het toilet kwijt te raken. „Dat was onze opdracht", verweerde verdachte zich. (De zitting duurt voort). Dr. A. Melchior vertelt over de Willem.Barendsz Dr. A. Melchior, die de reis met de „Wil lem Barendsz" heeft meegemaakt, hield Maandagavond in het Diaconessen'nuis voor een groot aantal bezoekers een voordracht, waarbij hij gelegenheid kreeg zijn erva ringen mee te delen. Hij had een taak bij de medische dienst te vervullen, doch dr. Melchior is ook een artist, die prach tige tekeningen heeft gemaakt. Hiervan gaf hij op deze avond enige bewijzen. Op prettige wijze vertelde de spreker over het leven aan boord van het schip. De arbeiders hebben het niet gemakkelijk ge had. Elf uur per dag werkten zij, om de walvissen te slachten. Interessant waren de mededelingen over de walvis, die in de tijd, dat het in Neder, land winter is, naar de Pool zwemt, waar het dan zomer is. Het klimaat is daar heer lijk te noemen. Dr. Melchior beschreef de wijze, waarop de jagers te werk gaan, om walvissen te vangen. Een harpoen wordt in de richting van het dier geschoten en komt hij niet in de omgeving van de staart terecht, dan zijn er minder moeilijkheden het aan boord te krijgen. Voor het jagen is echter veel tact nodig en het vraagt van dc kapitein zeemanschap en jaagkunst. Aan boord van de „Willem Barendsz" wordt dag en nacht gewerkt. Er is veel lawaai en behoorlijke nachtrust krijgt men niet. De walvissen worden goed bewerkt en alleen de baleinen worden over boord geworpen. Van een dier wordt een grote hoeveelheid spek en eiwit verkregen en het percentage was bijzonder hoog. De grote dieren bevat ten veel vet en te begrijpen is, dat het aan booid niet schoon kan blijven. Ook de kle ren hebben veel te lijden. Daar het ge beurt, dat arbeiders soms gekleed in bed kruipen, verdient het aanbeveling aan de hygiëne meer aandacht te besteden. Infec ties en steenpuisten kwamen veel voor. In' een periode van 1660 bezoeken waren er 848 gevallen van steenpuisten en geïnfec teerde wonden. Daartegen kon worden op getreden. Grappige voorvallen hebben zich ook aan boord voorgedaan. Dat bleek uit de ver halen over de pinguïns. De opbrengst van deze avond was be. temd voor het Diaconessenhuis. De bijeen komst was gisteren uitverkocht en daarom zal dr. Melchior de volgende week nog maals spreken. Voor de Bloemendaalse oudjes Op 21 Juli zal voor ouden van dagen boven 65 jaar, inwoners der gemeente Bloemendaal, een boottocht gehouden wor den, die de gehele dag zal duren. Voor ver voer van en naar huis zal gezorgd worden. Deelnemers kunnen zich opgevan vóór 7 Juli bij de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Bloemendaal, Bloemendaalseweg 237 a te O verveen. Degenen, die bereid zijn hun auto met chauffeur beschikbaar te stellen voor het vervoer der deelnemers naar en van de boot, moeten zich eveneens opgeven aan bovenstaand adres. Als er zijn die ter veraangenaming van de tocht een versnaperings- of tabaksbon netje kunnen missen, dan houdt het comité zich aanbevolen. De tarieven voor bollenpellen Het college van Rijksbemiddelaars heeft beslist dat voor het aanstaande seizoen de tariefionen voor het pellen van tulpen worden vastgesteld op ten hoogste 0.75 per mand; het schoonmaken van gladiolen- knollen op ten hoogste 0.80 per mand. Werkgevers wordt er met nadruk op ge wezen, dat op overschrijding van deze norm nauwlettend zal worden toegezien en dat zonder voorafgaande waarschuwing door de CCD terstond proces-verbaal zal worden opgemaakt. Dit is de nieuwste Parijse hoedenmode: een coquet geval -van stro, versierd met twee grote rozen en een weer modern geworden voile voor het hele gelaat. Het wegdek zal minder glad worden De vernieuwing van asfalt wegen in Haarlem Wij hebben medegedeeld, dat de raad van Haarlem het voorstel van B. en W. heeft aangenomen om over 4e gaan tot j vernieuwing van verschillende asfaltwegen; in onze stad. Het crediet, dat daarvoor werd toege staan, bedraagt f 240.000. Het ligt in de bedoeling van Openbare Werken om, zo gauw het raadsbesluit door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, met de uitvoering van dit werk te beginnen, waardoor bereikt kan worden dat het, al thans voor een groot gedeelte, nog dit jaar gereed komt. Het beton-onderbed van de asfaltwegen is, een enkel plekje misschien uitgezon derd, nog uitstekend. Het is dus alleen nodig het sterk afgesleten asfaltdek te ver nieuwen. Er zal nu gebruik gemaakt worden van een menging waarin meer steenslag zit. Het gevolg zal zijn dat het wegdek wat stroever wordt, waardoor de kans op slip pen belangrijk kleiner wordt. Vernieuwing van het asfaltdek is nodig om drie redenen. Allereerst zijn verschil lende asfaltdekken ouder dan de normale levensduur. Deze wordt namelijk op twin tig jaar gesteld. Het asfalt van de Kruis weg, Kruisstraat. Grote Markt en Grote Houtstraat dateert al van 1921. Dit is dus al zesentwintig jaar oud. De Zijlstraat, Koningstraat en Gierstraat werden in 1925 geasfalteerd. Bovendien is in de oorlogs jaren zeer weinig gedaan aan het onder houd. Tenslotte komt er bij, dat het asfalt in de afgelopen winter, die zich kenmerkte door veel vorst en sneeuw, sterk geleden heeft. Vooral de gedurig wisselende tempe ratuur had een funeste invloed op het toch al sterk afgesleten asfaltdek. Herstellen is op de genoemde wegen niet meer mogelijk, bovendien is gehele vernieuwing econo mischer. Het asfalt in de Anegang is nog ouder, maar de asfaltlaag die daarop ligt is inder tijd al vernieuwd, zodat hier met normaal onderhoud volstaan kan worden. In de Kleine Houtstraat ligt het asfaltdek ook ongeveer twintig jaar, maar de toestand daar is nog niet zo dat gehele vernieuwing nodig is. Op het Kennemerplein moet het asfalt slechts gedeeltelijk vernieuwd worden, evenzo op het Frans Halsplein. T ransportarbeiders vierden feest De leden van de Centrale Bond van Transport arbeiders kwamen in het Gemeentelijk Concert gebouw op een feestavond bijeen. In zijn openingswoord deelde de heer J. F. W. Volk mee. dat het aantal leden stijgt, als gevolg van enige acties. Kinderen van leden, die 13 jaar oud zijn. zullen een week In Vierhouten met vacantle gaan en voor kinderen van 7 tot 12 jaar wordt een dagtocht georganiseerd. Deze avond werd een cabaret-programma onder de titel „Lachen is gezond" afgewerkt, waarbij Tonny van Zwol. het Majoco-trio, de Pusta glrls en Rodi Roeters veel succes boekten. De heer H. M. W. Westerlaken, lid van het hoofdbestuur, sprak een propaganda-rede uit, waarin hij een overzicht gaf van de werkzaam heden van de bond. Het gevaarlijke spelletje van de jeugd, om zoveel mogelijk autonummers te noteren heeft ln Alphen aan de Rijn een slachtoffer geelst. Een 7-Jarlg meisje, dat bij hot naderen var. een auto plotseling de weg overstak, werd overreden en op slag gedood. HAARLEM EN OMGEVING Mevrouw T. Kerkhof—Pot te Haarlem is in de te Amersfoort gehouden jaarvergadering van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhou dende Dranken tot hoofdbestuurslid gekozen. lie Haarlemse Politie Amusementsvereniging „Contact" geeft op Woensdag 18 Juni In ce Stadsschouwburg een opvoering van „Papa het Kamerlid". Jacky Wildschut en zijn mannen zorgen voor de Entre-acte muziek. Een inbreker heeft 's avonds uit een huis aan de Zandvoortselaan te Heemstede enige gouden sieraden en een geldkistje met voor hem waardeloze papieren gestolen. De bewoners wa ren niet thuis. In de ouderdom van ruim 66 Jaar is te "s Gravenhage overleden ds. J. B. C. Croes. em. predikant der Chr. Geref. Kerk, die van 1921 tot 1924 de gemeente van IJmulden als predikant gediend heeft. Mr. C. w. Dubblnk, voorzitter van de 7e I Kamer van het Tribunaal ln het arrondissement I Haarlem is aan de gemeentelijke Universiteit i van Amsterdam bevorderd tot doctor ln de rechtsgeleerdheid. I Ds. R. Oosterhof, Geref. predikant te Hoofd- dorp Is bij acclamatie beroepen te Temeuzen. 1 De Bloemendaalse wethouder van Sociale Zaken, de heer C. Schultz, zal op 20 en 27 Juni geen spreekuur houden. B. cn W. van Haarlem stellen do gcmccnte- raad voor met ingang van 1 September te be- noemen tot vakonderwijzer in het tekenen bij het openbaar onderwijs de heer B. C, Betjema. Voor het aanbrengen van diverse voorzie ningen van het vierde volksdouchebadhuis aan het Mr. H. O. Drilsmaplein stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor aan de Haar lemse Stichting vcor Woningvoorzienjng een be drag van f5000 ter leen te verstrekken. llet speelterrein aan de Croesenstraat is tijdens de bezetting voor het grootste deel ver nield. Het is onbruikbaar geworden doordat de afscheidingen, banken en de zandbak verdwe nen zijn. Voor het herstellen er van vragen B. en W. de raad een crediet van f 4000 ter beschik king te stellen. Omdat in de afgelopen winter enige ver trekken in het Tehuis voor Ouden van Dagen en in het daaraan verbonden Kindertehuis onvol doende verwarmd waren, stellen B. cn W. van Haarlem de raad voor de isolatie var. de centrale verwarmingsinstallatle te vernieuwen. De kosten worden op f 6655 geraamd. Met het oog op de sanering van de melk- distributle heeft de directie van de Haarlemse Melkinrichting „De Sierkan" besloten over te gaan tot opheffing van de détailverkoop. Dc wij ken worden geheel of gedeeltelijk overgenomen door melkslijters. Van de zijde der directie ver namen wij. dat met belangen van het personeel rekening wordt gehouden. Alle leden, die hierbij betrokken zijn, zullen in de melk handel geplaatst worden. De aangelegenheid heeft ook de aandacht van de Unie van verkeer, die de belangen van het personeel behartigt. Taxi Bei 1 3 O O O DAG EN NACHT Elk uur een bus naar Den Helder Haarlem heeft sedert enige tijd een rechtstreekse busverbinding met Den Hel der; op de minuut af vertrekt elk uur een bus van beide eindpunten. Zes bussen zijn voor deze lijn beschikbaar, waaronder vijf tractorbussen met zitplaatsen voor 52 pas sagiers. Hierdoor is niet alleen Den Hel der. maar zijn ook vele kleinere plaatsen in de kop der provincie uit hun isolement verlost; waft ondanks «de treinverbinding was de reisgelegenheid zeer schaars en bo vendien lagen vele dichtbevolkte dorpen te ver van de stations dan dat de bevolking van de trein gebruik kon maken. MET KENNIS VAN ZAKEN. De 23-Jarlge Instrumentmaker P. G. H. uit Haarlem werd door de recherche gearresteerd, omdat hij de sleutel van het pakhuis, dat aan zijn vader toebehoorde wegnam en vervolgens een (iets uit de opslagruimte ontvreemdde. „Economische academie begint in September Curatorium geïnstalleerd Het curatorium der academie voor voortgezet Economisch onderwijs te Haar lem is thans geïnstalleerd. Dit bestaat uit dc heren mr. A. Bruch, dr. S. Elzmga. D. J. A. Geluk, B. G. Kernkamp, prof. dr. P. Kuin, J. J. Swens, Chr. E. Visser en prof. mr. C. W, de Vries. Tot voorzitter van het college werd mr. A. Bruch benoemd. Curatoren keurden de benoeming van rector en docenten goed, te weten de heren: mr. J. Bierens de Haan, drs. A. I. Diepenhorst, mr, J. van Hoorn Jr., prof. dr. H. M. J. Oldewelt en drs. P. J. van Sloten. Het curatorium stelde zijn reglement vast en gaf zijn advies betreffende het door het bestuur opgemaakte Reglement voor het onderwijs. Curatoren konden instemmen met het door het bestuur opgemaakte prospectus, dat binnenkort beschikbaar zal zijn en door belangstellenden kan worden aange vraagd bij het secretariaat der Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs, Heemsteedse Dreef 64 te Heemstede. De officiële opening van de Academie /al plaats hebben op Zaterdag 6 Septem ber: de lessen zullen 16 September begin nen. Vlugge studie De thans zestienjarige Kees Ruygh heeft het bestaan in vier jaar de eindstreep op het Haarlemse Gymnasium te bereiken. Als jongen van twaalf begon hij zijn middel bare studie aan de HBS-B op het Sant poorterplein, waarna hij, in overleg met zijn leraar, naar de derde klas van het Gymnasium overstapte. Een vervroegde overgang naar de vierde en vandaar nor maal naar de vijfde klas bracht hem bin nen de drie jaar. nadat hij de eerste schre den in dé klassieke scholing had gezet, reeds in de eindklasse. Met vijf tienen en als laagste "ijfer een zeven deed Kees eindexamen. Motorsport Moeilijkheden voor de T.T.-races zijn opgelost Do organisatoren van de TT-ra ces te Assen en de leden van de Nederlandse Motorrennersbond zijn tot overeenstemming gekomen, zodat de aangekondigde wedstrijden op 23 Juni doorgang zullen vinden. Deelnemers ul« het buitenland worden verwacht. De ra^es zijn de belangrijkste, welke tot heden ln Europa gehouden zijg. Schoolwedstrijden handhal De eerste ronde van de schoolhandbalwedstrlj- den is achter de rug. De uitslagen luiden. Meis jes afd. A: Kennemer Lyceum—ULO c 8—0; Meisjes, afdeling B: Kennemer Lyceum—ULO b T—0; Christelijk Lyceum—ULO C 5—1. HBS a— ULO a 3—1. Voor de tweede ronde Is gespeeld Kennemer Lyceum—Rijkskweekschool 6—0. Jon gens, afdeling A: Kennemer Lyceum—HBS a *—2 Jongens, afdeling B: Rijkskweekschool— ULO c 1—13; HBS a—Kennemer Lyceum 3—6. In de komende dagen worden de wedstrijden voort gezet. ZEGE VOOR HAARLEM 2. in Amsterdam won Haarlem 2 de cricketwedstrijd tegen VRA 2 met zes wickets. De Amsterdammers scoorden til runs en Haarlem 2 112 runs voor vier wickets IIVGB DAMES WONNEN WATERPOLOTOUR NOOI. In Aalsmeer namen de damesploegen van HVGB en HPC deel aan een waterpoiotour- nool In de eerste ronde kwamen zij tegenover elkaar. HVGB won met 2—1. PCOB boekte een zege van 5—0 op de Kroosduikers. In de eind strijd beschikte HVGB over meer uithoudings vermogen en mevrouw Pollack—Halleen ver richtte in doel goed werk. De Haarlemse dame* wonne» met 3—0.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3