,9$ aCiveck" City Tax Coloradokevers en internationale vluchtelingen aan de orde ZWEEDS MIDZOMERDINER Zaak van I.D.-agent blijft duister fporr Echtpaar te Beverwijk overvallen Belastingschuld Eerste vergadering van Palestina-commissie WOENSDAG 18 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD TWEEDE KAMER Bezwaren tegen de overheidsspaaractie Nadat voorzitter Van Schaik medede ling had gedaan van het voorstel van mr. v. d. Goes van Naters om een parlementair onderzoek in te stellen naar de gebeurtenis sen welke verband houden met de Duitse in val in Nederland op 10 Mei 1940 en naar het beleid der opeenvolgende kabinetten te Londen, begon de Kamer met de behan deling van het bonte Dinsdagmiddagpro gramma. Bont was de agenda zeker; zij bevatte wetsontwerpen betreffende bestrij ding en wering van de Coloradokever, toewijzing van onroerend goed ten behoeve van de wederopbouw, goedkeuring van het statuut der internationale vluchtelingen organisatie en het ontwerp betreffende de nationale Spaarraad en de uitgifte van spaarbrieven. Toen onze minister van Buitenlandse Zaken-eindelijk aan bod kwam om, zo goed en zo kwaad als hij dat kan. iets te zeggen naar aanleiding van opmerkingen, die over het wetsontwerp tot goedkeuring van het statuut van de internationale vluchtelingenorganisatie waren gemaakt, had 'hij heel wat uren werkeloos in 's lands vergaderzaal moeten doorbrengen en met hem bovendien een drietal zijner in een der loges gezeten ambtenaren. Die opmer kingen kwamen in hoofdzaak neer op enige strijdpunten, waarover de heer Hoogcarspel (Comm.) enerzijds en anderzijds mr. Sassen (K.V.P.) en mr. VanderGoesvanNaters (P. v. d. A.) elkaar in de haren zaten. Laatstge noemde liet niet achterwege er aan te her inneren, dat de Sovjet-Unie, waarvoor de communistische afgevaardigde bijzondere sympathie koestert, niet tot de organisatie en haar statuut wil toetreden. De heer Hoogcarspel had zijn bezorgdheid geuit over de mogelijkheid dat men ten onzent po^tieke dissidenten, welke niet naar hun land willen terugkeren, onder bescherming der vluchtelingenorganisatie zou opnemen. Mr. Van der Goes van Naters wees er op, dat uitgangspunt ook voor het sta tuut was geweest een in Januari 1948 door de algemene vergadering van de Verenigde Volken aangenomen resolutie, welke zioh tegen gedwongen repatriëring uitsprak. Tenslotte kwam er eindelijk in tweede in stantie over de ministeriële lippen een schuchter antwoord, waaruit de heer Hoog carspel moest opmaken, dat uit het aan hangsel van het statuut zelf heel duidelijk blijkt, dat men geen lieden asyl behoeft te verschaffen, die tegen een regering van een tot de Verenigde Volken behorend land samenspannen. Evenmin zullen Duitse nazi's van de getroffen regeling kunnen profiteren. Hierna ging het ontwerp er zonder hoof delijke stemming door, hetgeen voordien al met twee andere voorstellen was ge beurd, te weten dat inzake bestrijding en wering van de Coloradokever en het nood wetje op het gebied van de Wederop bouw. Ir. Vondeling (P. v. d. A.) had te recht opgemerkt, dat men in het buitenland de Coloradokever soms wel bezigt als stok om de hond te slaan, in die zin, dat men dan het beest als voorwendsel gebruikt om Nederlandse land- en tuinbouwproduc ten (in de bloembollenwereld kan men ook al van een in dat opzicht dreigend ge vaar gewagen) te weren. Minister Mans- holt sprak echter de hoop uit, dat effec tieve bestrijding van de kever tenslotte het buitenland minder aanleiding zal ver schaffen om import van dergelijke pro ducten tegen te houden. Het door minister Neher verdedigde noodwetje over toewijzing van onroerend goed ten behoeve van de Wederopbouw zal slechts tot 1 Juli 1948 gelden, dit dank zij een door, de minister overgenomen amendement-Andriessen (K.V.P.)Indien de wet inzake de materiële oorlogsschade, waaraan hard gewerkt wordt, nog voor die datum in het Staatsblad komt, zal het nu aangenomen noodwetje automatisch verdwijnen. Ondanks bestrijding door de bewindsman, die daarvan thans te veel vertraging duchtte, verenigde de Kamer zich met 675 (alleen enige K.V.P.'ers, waaronder prof. Romme toonden zich uiter- Burgerlijke stand van Haarlem ONDERTROUWD: 17 Juni, P K. Keizer en E H. W. Gart. GEHUWD: 17 Juni, H. A, v. Meurs en H. v. Zanten. BEVALLEN van een zoon: 14 Juni. J. Luiten <i. Bens; 15 Juni, G. Sprokholt—Strijker; 16 Juni. M. J. H. Rutte—Soheidler; ,J. Ringers—Moser. BEVALLEN van een dochter: 14 Juni, L. J. Apon—Sebas;! 16 Juni. A. G. v. Tintelen—Dok- kum; 17 Juni, M, C. Fortgens—v. Beelen; J. Han- zonv. d. Nederend; E. E. WassenaarHin- lopen; B, KleinWesbonk. OVERLEDEN: 15 Juni, T. J. v. d. Waarden. 80 J., Kamperlaan; 16 Juni, C. A. Schagen, 71 j.. Byzantiumstraat; J. G. J. v. d. Horst, 48 j., Kamperlaan; M. Geljon—Minnaar, 50 j.. Kam perlaan. ZONDAG 22 JUNI a.s. Het specifieke Zweedse sf Ter gelegenheid hiervan geeft Restaurant Kennemerplein Haarlem een speciaal Reserveert tijdig Uw tafel. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 18 JUNI. Grote Kerk: Mannenkoor ..Caecilia", volks concert. 8 uur. Frans Hals Museum: tentoonstel ling KZOD. 10—5 u. (dagel.). Rembrandt: „De vreemdeling", toeg. bov. 18 j. 2,30. 7 00 en 9.15 u. Palace: „Along came Jones", toeg. 14 j. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Wereld zonder zonde", toeg. 18 J. 2,30. 7,00 en 9.15 uur. City: „Gekke toeris ten". toeg. elke leeft. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De straatzangermilllonnair". toeg. bov. 14 J. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..De moord in de studio", toeg. bov. 14 i. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 19 JUNI. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. mate ministeriëel) met een amendement- Ten Hagen (P. v. d. A.) waardoor de ge meenteraad en niet, zoals in het wetsont werp stond, het college van B. en W. zich met een eventuele toewijzing van gemeen- tegrohd *al hebben te verenigen. Voor in gewijden diene voorts nog, dat er spoedig een noodwetje komt ter vervanging van het Koninklijk Besluit F. 67, maar dal een algemene wederopbouwwet moeilijke materie nog niet in het verschiet ligt. De rest van de middag was gewijd aan het voorstel van minister Lieftinck, dat een Nationale Spaarraad wil scheppen en de uitgifte van spaarbrieven beoogt. De verschillende sprekers, die zich tot dus verre lieten horen, zoals de heren Ver kerk (A.-R.), Krol (Chr..-Hist.) en Schmal (C.-H.) waren allesbehalve geestdriftig. Begrijpelijkerwijze klonk ook de opmerking, dat de overheid zelf maar eens voor moest gaan met spaarzin aan de dag te leggen, door wat minder royaal op te' treden. Ook bleek men van oordeel dat het particulier initiatief hier veel meer op de voorgrond moest blijven staan en dat een spaarcampagne niet door een overheidsorgaan als de Regeringsvoorlich tingsdienst gevoerd diende te worden. In Engeland heeft men op een zo populaire figuur als Montgomery voor een dergelijke actie beslag kunnen leggen. Hier zou men volgens de heer Schmal wellicht iemand als de commandant van het Leger des Heils of als Henri de Greeve voor een dergelijke propaganda in de arm moeten nemen. Vandaag zet de Kamer de besprekingen over dit ontwerp voort. Waar zijn de kersen? Nu er maximumprijzen zijn vermindert de omzet Men weet dat de overheid thans een maximumprijs voor de kersen heeft vast gesteld: f 1.15 per k.g. Voor enkele dagen waren er vrij veel kersen, in alle winkels waren ze volop te koop, en er was ook zelfs straatverkoop. Toen waren de kersen evenwel duurder, f 1.60 waren de goedkoopste f 2.— de betere soorten. Maar nu er een maximumprijs is gekomen, zijn er weinig kersen meer te koop. De winke liers hebben alleen een beperkte voorraad voor hun klanten. In Amsterdam werd zelfs hier en daar koppelverkoop toegepast. Wij vroegen een winkelier in fruit naar de reden. Hij verklaarde dat de inkoop prijzen te hoog zijn. Zonder bedrijfskos ten in aanmerking te nemen wordt op kersen 8% winst gemaakt. Dat is veel te weinig. Aan het einde van het jaar wil de Fiscus belasting zien naar een winstper centage van 20To of meer. Als ik zo zei de handelaar dus veel kersen omzet, verdien ik niets, maar kost het mij mis schien nog geld. Vandaar dat ik slechts heel weinig kersen inkoop, net genoeg om mijn vaste klanten tevreden te stellen. Ik heb weinig hoop, dat de inkoopprijzen be langrijk zullen dalen, althans niet voor het goede soort. Er is natuurlijk kans dat als er in het algemeen weinig kersen ge kocht worden, de veilingprijzen wat naar beneden gaan. Te Haarlem paste een straatkoopman ook koppelverkoop toe: hij gaf alleen ker sen als men ook aardbeien kocht. SCHEEPVAART Alcor, 16 Juni van Porto Alegro te Rio Grande do Sul. Alab. Rotterdam—Rio de Janeiro, 16 Juni dwars van Bahia. Eeinland, Rio de Janeiro Amsterdam. 17 Juni te St. Vincent. Johan van Oldentoarnevelt, 16 Juni van Singapore naar Co lombo. Kota Gede. Genua—Rotterdam, pass. 16 Juni Gibraltar. Nigerstroom. Amsterdam—Duala. 16 Juni ten anker te Accra. Slbajak, 16 Juni ten anker nabij Soerabaja. De geur van het rijpende hooi ligt dit jaar al bijzonder vroeg over de Nederlandse weiden. Een tafreellje zoals onze fotograaf in het polderland ontmoette is kenmerkend voor de goede gezindheid van de zon ten opzichte van de veeboeren. Half Juni de eerste snêe" al binnen!.... Hof beveelt nader onderzoek De ochtendzitting wijdde het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof Dinsdag geheel aan het horen der getuigen k charge In de zaak tegen de ex-agent J. W. S. van de Inlichtingendienst der Haarlemse politie. Het was de president, mr. M. van Vugt, er vooral om te doen te weten te komen of de verdachte ook voor September 1944 illegale contacten had en of hij arrestanten de gelegenheid had gegeven te ontsnappen of hen gewaarschuwd had. Maar op de uitdrukkelijke vragen van de president antwoordt de verdachte steeds, dat hij voor Dolle Dinsdag geen contact met de illegali teit had Een Joods meisje, dat als enige van een mede door S. gearresteerde familie de depor tatie overleefd heeft, geeft de mentaliteit van deze man wellicht het best weer. als zij zegt: „Ik stelde hem nog voor ons te laten ont vluchten, want daar was een mogelijkheid toe. Maar hf) zei: „Dat kan me de kop kosten". Dat was voor hem het belangrijke te: meneer S. moest blijven leven, ook al gingen zes an deren er aan". Was gedurende de ochtend het gedrag van S. zo zwart als roet afgeschilderd, tijdens de nilddagzitting ondernamen verschillende, door mr. Scheltema-Conradi opgeroepen getuigen a decharge pogingen hem weer schoon te wassen. De voornaamste van deze was de verhuizer Olydam, die verklaarde, dat S. eens een tas met belangrijke papleren van een aan het Nassaupleln ln arrest gehouden ds. Ader had laten verdwijnen. S. had. echter zelf verteld, dat het Olydam was, die de tas had wegge nomen. Dezelfde getuige verklaarde, dat met behulp van S. tientallen dossiers en meer dan 60 brieven met aangiften van de I D ge stunt waren. President: „Getuige Willemsen. werden er op het Nassauplein wel eens dossiers- ver mist?" Willemsen: „Niet bij mijn weten, edelacht bare". Al deze hulp zou voor Dolle Dinsdag ver leend zijn geworden en mr. Van Vugt wijst S. erop, dat hij 's ochtends gezegd heeft, dat hij toen nog geen illegaal werk deed Waarop S.. die geen bijster snuggere Indruk maakt, opmerkt: „Ik dacht, dat dat eerst *s mid dags behandeld zou worden." Na ln raadkamer geweest te zijn. besloot het Hof de behandeling van deze zaak uit te stel len en haar wegens onvolledigheid van hei onderzoek naar de instructie te verwijzen. Het wegdek van de Leidsevaart wordt onder handen genomen Met ingang van Maandag 23 Juni zal er geen verkeer mogelijk zijn over de Leidse vaart van de Schouwtjesbrug tot de Zand- voortselaan, omdat het wegdek op dit stuk vernieuwd wordt en tegelijkertijd de tram rails op enige punten omhoog gebracht moeten worden. Het verkeer zal over de Wagenweg-Herenweg geleid worden. NED. HERVORMDE GEMEENTE SANTPOORT. Ds. P. A. Tichelaar, die enige tijd ge leden uit Indië terugkeerde, is als predi kant beroepen bij de Nederlands Hervorm de gemeente te Santpoort. Hij was reeds enige tijd als hulpprediker in Santpoort werkzaam. REPATRIËRING Vrijdag zullen te Amsterdam twee scheper, met repatr.erenden uit Indonesië aankomen. Het zijn de „Tallsse" met 98 personen aan boord en de ..Nieuw Holland" met 1017 naar het vaderland terugkerende landgenoten. Beide schepen wor den Donderdagavond in IJmuiden verwacht en zullen Vrijdagochtend te Amsterdam debarkeren. Sportweek begint met een optocht Évenals vorige jaren wordt de Sport week 1947 met een sportoptocht op Don derdag 3 Juli geopend. De route is als in 1946. De opstelling is dus op de Klever laan en op de Grote Markt zal weer een vaandel- en vlaggendéfilé worden houden. De loco-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, heeft zich bereid verklaard om van het bordes van het Stadhuis de Sport week 1947 officieel te openen. Als hoofd leider treedt op de heer J. W. Duyff en de heer Huib de Ru verleent als aesthe- tisch adviseur mede werking. Reeds hebben vele sportorganisaties zich voor deelneming aan gemeld. Tot uiterlijk 20 Juni kunnen ver enigingen zich nog opgeven bij het secretariaat afdeling Licha melijke Opvoeding op het Stadhuis. Tussen 7 en 7.30 uur, dus vóór de op tocht dë Grote Markt bereikt, zullen leden van het Volksdanscentrum „Haarlem" on der leiding van de heer H. J. van de Wa teren een volksdansdemonstratie geven op de Grote Markt. Na de afmars van de op tocht wordt het publiek in de gelegenheid gesteld om" deel te nemen aan een vqjks- dansbal. Rode Kruis houdt op 5 Juli een collecte Wie raadt de opbrengst? De collecte ten bate van het Rode Kruis zal in Haarlem en omgeving op Zaterdag 5 Juli gehouden worden. Het resultaat van •de collecte en van die, welke in het land gehouden worden, is van grote invloed op de verdere activiteit van het hoofdbestuur, zowel wat betreft de uitvoering van het werk in Nederland als in de Overzeese ge biedsdelen. Zij, die als collectant(e) mede werking willen verlenen, kunnen zich op geven aan het adres Paviljoenslaan 3. Op de dag van de collecte zullen de N. P. G. Padvindstersband en de N. P. V. Dis trictsband rondgangen door de stad maken. Behalve de collecte heeft het bestuur van de afdeling Haarlem een prijsvraag uitgeschreven. Zij, die het juiste bedrag raden, dat de collecte zal opbrengen, ko men in aanmerking voor een tweedaags retour op een binnenlandse lijn van de KLM (met logies) of een ééndaags retour op een binnenlandse lijn der K.L.M. Een aantal winkeliers, dat destijds levensmid delen van het Rode Kruis heeft uitgereikt, ver-leent bij de prijsvraag medewerking. R.K. LYCEUM „SANCTA MARIA". Aan hel R K. Lyceum voor Meisjes „Sancta Maria" zijn geslaagd voor het eindexamen ..Middelbare schoo-." de dames: Th. M A. J. van Baar. M. R Th. van Beers. W. J, Berèndonk, Th M. J. A v.'d. Bergh. J_ M. Th. v. der Ham. P. A. M. Th, Hoymans. J. j. S. Kranendljk, Th. M. Lindner. A. v Schie. F. L. C. Thorborg te Haarlem; A C C. Franke. Th, M. Th M. Klip pers te Overvoer.: E. M M. Uitendaal te Bloe- mendaa:; M. I. M Francken te Aerdenhout; M. H Peeperkom te Heemstede; C. P. v. d. Reep te Hillegom; J. H P. M. van der Veld te Lisse en A. M J. Th. Dijkzeul te Zandvoort, Afge wezen l. Ruzie ontaardt in steekpartij Dinsdag, in de vroege ochtend, is het jonge echtpaar v. d. K.v. d. W„ wonende aan dc Wijkermeerweg te Beverwijk, over vallen door een 40-jarige arbeider, die bij het echtpaar inwoont. Met een mes bracht hij zowel de man als de vrouw ern stige wonden toe, zodat zij in het Rode Kruis Ziekenhuis moesten worden opge nomen. De man werd onder meer aan de rug, de handen en de benen gewond en zijn echt genote liep een steek in de borst op. De oorzaak van het drama zou een ruzie over het gebruik van een radiotoestel geweest zijn: de inwonende arbeider was namelijk in het bezit van een radio en hij wilde niet, dat de echtelieden er gebruik van maak ten. Toen dit toch gebeurde, ontstond er een hevige ruzie, die Dinsdagochtend uit liep op een steekpartij. De politie werd door de buren gealarmeerd en kon de aan valler in het huis van de slachtoffers ar resteren. Hij werd op het politiebureau van Beverwijk ingesloten. Vanmorgen was de toestand van de echtelieden gunstig. De Incassodienst in het zilver Belofte als verjaarscadeau Het voltallige college van Burgemeester en Wethouders en een groot aantal be langstellenden uit, alle lagen van de Haar lemse burgerij waren Dinsdagmiddag naar de Jacobijnestraat getogen om directeur J. H. Borger en zijn Incassodienst te com plimenteren met de vijfentwintigste ver-, jaardag van deze instelling. De heer Borger stak een vlotte rede af, waarin hij de geschiedenis van de dienst de revue liet passeren, het werk achter de loketten in de smalle straat schetste en zijn dank tot uiting bracht voor hetgeen zijn personeel in de afgelopen kwart eeuw voor Gas en Water, G.E.B., belasting en Ziekenfonds verzette. Hij besloot zijn rede met de wens, dat de ambtenaren van het kantoor de goede naam van Haarlems In cassodienst hoog mogen houden. De wethouder van Bedrijven mr. dr. A. F. H. Schreurs bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over en betrok in zijn compliment voor hetgeen in het verleden gepresteerd is ook en vooral de directeur. De stellige belofte, dat een modern ge bouw voor het kantoor zal verrijzen, zodra de omstandigheden dit toelaten, was het blijde einde van deze toespraak, waarna de hoofd-commies referendaris J. Starrevelt opstond en namens het personeel de direc teur feliciteerde. Een stroom van herinne ringen uit de vijf en twintig jaren Incasso- geschiedenis resulteerde in een pluim op de hoed van de buitendienst-employés, wier werk vaak vergeten wordt, maar die meermalen voor de minder aangename werkjes moeten opdraaien. De heer Star revelt prees zich gelukkig, op een uitste kende verstandhouding tussen directeur en personeel te kunnen wijzen. De heer Borger richtte zijn dankwoord tot allen, die tot het welslagen van de her denking hebben meegewerkt en noemde speciaal de geste van Hout en Plantsoenen aan wie de palmentooi van de receptie ruimte te danken was. Vervolgens werd de aandacht in de hall geconcentreerd, waar een lieftallige jonge dame een gordijn wegtrok, zodat een grijs marmeren plaat vrij kwam, waarin het heugelijke feit van het zilveren jubileum tot in lengte van dagen te lezen zal zijn. De ambtenaren boden deze plaquette aan het gemeentebestuur aan, een idee, dat loco-burgemeester D.- J. A. Geluk zeide hogelijk te waarderen. Teruggrijpend op de woorden van wet houder Schreurs sprak ook de burgervader de hoop uit, dat een nieuw gebouw spoedig deze gedenksteen in zijn mimen zal kun nen tonen. Velen maakten daarop van de gelegenheid gebruik directeur Borger de hand te schudden. De gewassen in de Haarlemmermeer Er zijn aanzienlijke stukken land vrijgekomen, waarop gewassen gezaaid waren, die door de strenge langdurige vorst een ontijdig einde vonden. Op deze plaatsen worden nu zomertar- we, haver en gerst verbouwd. De schade aan de wintertarwe en de klaver, die in het voorjaar aan het licht kwam en gemiddeld op de helft van belde gewassen geraamd wordt, tracht men nu door bovengenoemde granen nog enigszins ln te halen. De boer is in het kiezen en verdelen van zijn zaaigoed de vrije hand gelaten, doch Indirect wordt dit natuurlijk bepaald door de regerings prijzen voor de landbouwproducten. Door de dankbare export van pootaardappelen, woixlt de teelt hiervan ieder jaar méér uitgeoefend. Samen vragen poot- en consumptieaardappelen thans ongeveer 50 meer van de oppervlakte dan het vorig jaar. Evenzo is het met de suiker bleten. Vlas wordt niet meer en niet minder ver- bouws dan het vorig seizoen. Tenslotte zijn er •nog de erwten en de spinazie. De helgele koolzaadvelden, die tijdens de oor log in de voorzomer het polderlandschap op vrolijkten zal men dit jaar nergens meer aan treffen. De landbouwers zijn blij dat ze er van af zijn. De opbrengst van dit gewas was de laatste oorlogsjaren meer en meer omlaag „ge geten" door de beruchte koolzaadkever, die een constante teelt door zijn toenemende bezoeken onmogelijk maakt. Bovendien temidden van de andere planten die een jaar na het koolzaad op dezelfde grond gezaaid waren, woekerde dit ais een ergelijk onkruid voort Ze mogen dan een wonderschoon panorama vormen deze geel golvende vakken, dat de boer ze kan missen als kiespijn en de levering var oliën en vetten liever aan de walvissen ovei laat, is logisch. Uitreiking schoenenbon In de Vleeshal wordt Donderdag een schoenen bon uitgereikt aan hen, die een stamkaart hebben met een nummer, dat eindigt op het cijfer 3 en in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich nog de bon 612 bevindt, aan kinde ren geboren in de maand Juni van de Jaren 1932 tot en met 1945 en aan kinderen, geboren ln de maand Augustus 1946, voor de letters S tot en met V. In Heemstede zijn van 2 tot 4.30 uur aan de beurt de letters N tot en met R. In Bennebroek kunnen van 9.30 tot 12 uur de bonnen afgehaald worden op het Raadhuis. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: H. J. M van Baars en J. Piepers; C. var. Heerikhuyzen en W. a. Schreijers; P. J. Wuis en B. C. Eringa; J. W M Pennekamp en J. T. Opstal; C. faets en K. Wil lemsen. GETROUWD: M. van de: Meij de Bie en T. G. van den Bunt; A. van Wlrdum en T. van Loij; J. W. Harang en S. Sjardijn; P. Voordehaak en M. C. J. Apswoude; A. A. Goossens en J. J. van der Meer; J. Nierstrasz en N. Slotboom; J. P. Dam en A. Sas. BEVALLEN: M. A. van den Berg—Schelfers, M. C. Westerhoven—van der Drift, d.; M de Wintervan der Zwan, d A, M, Beerihulzen Elderbroek. d. OVERLEDEN: A. J. Tl* 71 J.; C. L. Lucking. I jaar, Economische rechter Een welgedane Haarlemse heer van niet te bepalen, maar nog zeer florissant», leeftijd probeerde in April van dit jaar zijn belastingschuld te delgen door een handeltje in te Tilburg gekochte brood-, bo ter- en vleesbonnen op touw te zetten, het geen hem. in afwijking van de goede ge woonte, windeieren legde. Want de klant, die het voor f 110.gekochte partijtje wilde overnemen, krabbelde op het laatste moment terug en de vogel fladderde met zijn bonnetjes in Justitia's armen. Justltia keek bij de behandeling berispend over haar bril en vond 't, „wat je noemt een zwart handeltje". Waarop de vogel zich verweerde door te wijzen opi het deurwaar- delijke beslag, dat zijn meubilair trof na de achterstallige en aanzienlijke belas tingschuld. Maar de kerfstok van de bon nenhandelaar toonde enige inkepingen, zo dat de Officier hem als een geregelde klant uit het Zuiden beschouwde en drie maan den afzondering de beste remedie achtte tegen dergelijke praktijken. De economi sche rechter streek echter de hand over de toga en veroordeelde de man in het bankje tot zes weken gevangenisstraf. Hetgeen deze met een zorgelijk gezicht in ontvangst nam. De opvolger was eveneens handelaar, echter niet bij tyd en wijl maar ge regeld en in bloembollen. De aanklacht vermeldde „overtreding der deviezenbepa- lingen" en de bollenman legde uit, hoe hij eens van zijn zwager in Engeland f 5000. leende en ten dele terugbetaalde. Om het restant van de schuld te delgen kocht hij Britse effecten, die door de oorlogsom standigheden echter niet aan de redhtheb- bende, in casu de overzeese zwager, ter hand konden worden gesteld. Toen de oorlog eenmaal voorbij was. wilde de man uit Bloemendaal zijn familielid in Liver pool netjes de stukken brengen, maar in Hoek van Holland kwamen de effecten, die „deviezen" waren, uit zijn tas en de eige naar kreeg lichte onenigheid met de douane. De kadi wees de delinquent op de verplichting van iedere Nederlander om dergelijke stukken bij vertrek naar het buitenland aan te geven, maar de tegen partij bracht naar voren, dat hij „zonder meer" zijn schuldeiser-zwager wilde vol doen. Het wou er noch bij de Officier, noch bij de rechter in, dat verdachte zoals hij zeide te goeder trouw was geweest, want, zo meenden de heren der wet, „u bent op geldswaardige papieren onder vraagd en toen hebt u kalmweg geant woord, dat u niets bij zich had". Gezien de opzettelijkheid van het geval vroeg meneer de Officier f 300.en ver beurdverklaring en de rechter deed er nog f 50.af. Beklaagde vond zicih echter in zijn recht staan en beloofde hoger beroep aan te zullen tekenen. Waarop de ma gistraat hem vriendelijk de weg wees naar de Griffie. Papiervoorziening der Dagbladpers voorlopig gewaarborgd Antwoord van minister Beel aan de heer Vorrink Op de vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Vorrink over de papiervoorziening van de dagbladpers heeft de minister president geantwoord: dat hij van oordeel is dat aan een zo ruim mogelijke voor lichting van de burgers door middel van de dagbladpers een grote betekenis moet worden toegekend, en dat de noodgedwon gen beperkte omvang der dagbladen sinds de bevrijding aan de pers bij de juiste ver vulling van haar voorlichtende taak zware eisen stelt. Onder volledige erkenning van de taak der dagbladpers met betrekking tot de geestelijke volksgezondheid en verdediging I van de democratische beginselen, alsmede van de bijzondere plaats, welke dienover eenkomstig de papiervoorziening van de dagbladpers in het behoeftenschema van ons volk verdient, merkt de minister ech ter op, dat nochtans ook bij de materiële behoeften-voorziening van ons volk be paalde minima gelden, die in acht geno men dienen te worden, zelfs indien in ver band hiermede de papiervoorziening van de dagbladpers enige vermindering zou moeten ondergaan. De regering is er in geslaagd, zo werd verder geantwoord, zij het met belangrijke opofferingen op het gebied der voorziening van niet tot de luxe-klasse behorende stofc- lijke goederen, een oplossing te vinden waardoor althans voorlopig en onder voor- behoud van een regelmatige aanvoer d.< papiervoorziening der dagbladpers op het huidige niveau kan worden gehandhaafd. Twee huizen, een auto en 9000 liter benzine in vlammen De chauffeur deed zijn best Een benzinetankwagen uit Groot Am- mers stond in een garage te Wieldrecht benzine bij te vullen in de garagetank. De vloeistof vloog in brand en in minimum van tijd stond de tankauto in lichterlaaie. De chauffeur van de tankwagen pres teerde het om de hevig brandende wagen, die niet minder dan 9000 liter benzine be vatte uit de garage te rijden. Hiermee voorkwam hij dat de garagetank door het vuur aangetast werd. Ongelukkigerwijze zette hij de wagen echter vlak voor een woonhuis neer. Dit huis werd een prooi van de grote steekvlammen, die uit de brandende wagen schoten en brandde ge heel af. De brand breidde zich snel tot een tweede woning uit, doch de brandweren uit Dordrecht en 's-Gravendeel konden het vuur tenslotte meester worden. Ontevreden kruideniers bijeen Te Enschedé is een protestvergadering gehouden van kruideniers en grossiers uit Overijsel en de Gelderse Achterhoek, waar ook vertegenwoordigers uit andere delen des lands bij aanwezig waren. Tegen de prijspolitiek der regering werd hevig ge protesteerd. Zoals verschillende sprekers opmerkten, zou deze politiek oorzaak zijn, dat honderden winkeliers aan de rand van de afgrond staan. Namens de Vakgroep „détailhandel krui denierswaren" werd aan de vergadering medegedeeld, dat de volgende week Don derdag de minister van Economische Za ken een deputatie zal ontvangen, die de grieven van de winkeliers aan de minister zal voorleggen. Tevens zal aan de mi nister worden verzocht de bruto-winst marge op 20% te stellen. De vergadering nam een motie aan, waarin, gezien de noodtoestand, wordt aangedrongen op steun van de regering. Deens minister overleden De Deense minister van Binnenlandse Zaken. Kiar, is te Kopenhagen na het on dergaan van een blindedarmoperatie over leden. Hjj was 54 jaar oud. Achthonderd Nederlandse emigranten zijn uit Rotterdam per vtctory-schip „Waterman" naar Canada vertrokken Het Nederlandse exportprogramm» 19«6— 1947 voor pootaardappelen Is voor 90 uitge voerd. In totaal werd ongeveer 340 ooO ton uit gevoerd De voornaamste afnemers waren Frank- ijk. Duitsland. België. Spanje, Zwitserland, Italië, Zuid Slavië en Luxemburg. Btf beschikking van de minister van Sociale Zaken is ingesteld een commissie Inzake opspo ring van vermiste Nederlanders. HAARLEM EN OMGEVING Voor de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 19 Juni 1947 des namiddags van 3—4 uur door George Robert,, is het volgende programma opgemaakt. 1. Fan tasie D kl. t.. J. P Sweelinck: 2. Variaties over ..Est ce mars". J. P. Sweelinck: 3. a Puer nobis nascltur. b. Les' Cloches. N Lcbègu; 4. Noel, L. Cl. d' Aquin; 5. Pastorale. César Franck: 6. Sonata da Chiesa, Tema con varlazlonl e finale. H. Andriessen. Op Zaterdag 23 Juni zal de laatste Youth for Christ rally voor de vacantle worden ge houden. thans ln Haarlem Noord (Emanuelkerk). Sprekers zullen zijr.: ds. A. Dondorp uit Heem stede en Sidr.y Wilson uit Hilversum. Verdere medewerkenden: Henk Kroes, zang en Jan Hugo Smit, piano. De heer J. T. Endert te Haarlem is aan de Delftse Technische Hogeschool voor het eand:- ctaaisexamen werktuigkundig ingenieur geslaagd. De heer W. E. A. van Oosterom uit Haarlemmer- liede slaagde voor hetzelfde examen Aan de Rijkskweekschool te Haarlem slaag den voor het eindexamen de dames: E. Stringer, I. Weljgers, M. de Wit. M Spaargaren en L. Engels. De vereniging De Jonge Kerk te Bloemen daal houdt heden (Woensdag) een bullenavond op Schapenduinen. Van 26—28 Juli wordt een weekend gehouden op het conferentieoord Tey- lingerBosch te Vogelenzang. Een frauduleuze slager van een koe cn twee Haarlemse slagers, die vides afkomstig van clan destiene slachtingen in voorraad hadden, zijn door de economische recherche gearresteerd. Telefoon 16.17.2 (Adv.) Dinsdagmiddag is te Jeruzalem de eer ste openbare vergadering van de speciale commissie der Verenigde Naties voor Pa lestina begonnen. Mosje Sjertok, hoofd van het Joods bu reau van de afdeling Washington, behan delde in een rede van zeventig minuten alle phasen van de Joodse politieke, econo mische, sociale en culturele activiteit. Hij verklaarde, dat de Joodse trek naar Pa lestina „een massale terugkeer" was. Sjertok ontkende, dat de aankopen van land door Joden in Palestina een klasse van Arabieren, die geen land bezaten, had geschapen. Het streven der Joden was ge richt op het opbouwen van een volledig nationaal stelsel. Op een vraag van de Nederlandse af gevaardigde Blom „wat is de definitie van „Jood", antwoordde Sjertok. dat hij Jood is, die lid van de Joodse gemeenschap is l en de Joodse godsdienst aanhangt. De Palestijnse verzetsgroep „Stern" heeft een memorandum uitgegeven, dat I aan de speciale Palestina-commissie is j overhandigd. I In dit memorandum wordt verklaard dat j de leden der commissie veilig zullen zijn i en dat de Stern-groep alle verzetsactie zal j staken indien de commissie de Palestijnse I regering kan bewegen, dat deze zich van militaire maatregelen onthoudt. Zeeliedenstaking bedreigt Marshall's plan Gisteren heeft de Amerikaanse regering een verbod uitgevaardigd om goederen, die voor het buitenland bestemd zijn in Ame rikaanse schepen te laden. Dit besluit is met het oog op de reeds twee dagen oude staking der Amerikaan se zeelieden genomen. Het geldt niet :n gevallen waarin schepen ondanks de sta king blijven varen. Men voorziet te Washington twee mo gelijke gevolgen van een eventuele vol ledige zeeliedenstaking: Verdere vertraging in het uitvoeren van het plan tot het verstrekken van 3.5 mil- lioen dollar voor hulpverlening ter ver vanging van de Unrra en van de 400 mil- lioen dollar voor Griekenland en Turkije. Op het uitschakelen van Amerikaanse hulpverlening zouden politieke reacties in Europa kunnen volgen, nu er juist onder handelingen plaats hebben over het plan van Marshall. Vermoedelijk zal een hoge functionaris van de Amerikaanse regering een direct beroep op de zeelieden doen om schepen met belangrijke ladingen voor de opbouw en het herstel van Europa ongemoeid hun weg te laten gaan, indien de plaatselijke zeeliedenstaking in Amerika algeheel zou' worden. Verleden jaar heeft een soortge lijk geval zich voorgedaan, toen tijdens een totale zeelieden staking schepen met toewijzingen, van de Unrra nadr plaatsen mochten varen, waar hulp dringend nodig was. Latere berichten melden dat de uitvoer van goederen voor hulpverlening en we deropbouw in Europa uit Amerikaanse ha vens thans bijna geheel opgehouden wordt door de zeeliedenstaking. Toch vertrokken sommige schepen nog ongehinderd. Het vervoer van voor export bestemde goede ren, steenkool en andere per rail is stopge zet om opeenhoping by de havens te voor komen. Volgens Amerikaanse ambtenaren hoopt men nog een algemene staking in alle havens te voorkomen. Men verheelde zich niet de mogelijkheid van grnstige, zelfs rampzalige terugslag van de staking in Frankrijk, Italië, Duitsland en misschien ook in Groot-Brittannië. Sommige bladen en commentators beschuldigen de vakver enigingen. van welke de staking is uitge gaan, openlijk ervan, zich van communisti sche zijde te hebben laten beïnvloeden. Het vertrek van het grootste passagiersschip van de Verenigde Staten, de 26.454 ton me tende „America", is uitgesteld. Oplossing in zicht? John Gibson, onderminister van Arbeid van de Verenigde Staten, heeft heden na hei houden van besprekingen medegedeeld, dat „aanzienlijke vooruitgang" was ge maakt in de richting van een oplossing van de kwestie met de zeelieden, die in staking gegaan zijn. Te San Francisco werd gezegd, dat „een voorlopige overeen komst" was bereikt met de vakvereni gingen van koks en stewards. Dit kan mis schien een oplossing van de kwestie bete kenen voorzover het de havens aan de Westkust betreft

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3