Haarlems Dagblad Batavia en Den Haag leven thans in spanning Geen actie voor plan-Marshall eerMoskou's mening bekend is Nederlands rapport op komst over Europese samenwerking 61e jaargang No. 1&661 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkery Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom "Donderdag 19 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per.post ƒ4,50. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag bjj jie Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Verantwoordelijkheid rpEGEN een Amsterdamse ex-politie- agent is voor 'het Bijzonder Gerechts hof de doodstraf geëist. De man is opgetre den als handlanger van de beruchte ver huizer Puls, die zovelen verraden heeft in de oorlogsjaren en tegen wie ook de dood straf werd gerequireerd. Die politie-agent had aanvankelijk aan de goede kant ge staan. Maar ik citeer nu uit ons verslag in het nummer van Dinsdag het nood lot wilde, dat hij werd ingedeeld bij het bureau Joodse Zaken en later als motor rijder aan Puls toegewezen. Hij heeft nog getracht bij deze dienst weg te komen, maar toen dat niet -gelukte ging het defi nitief bergaf met hem. Telkens als de president 'hem de lafhar tigheid van zijn optreden te°en Joodse landgenoten voorhield had de*verdachte geen ander «verweer dan: „Wat moest ik doen met Puls achter mij?" Maar de ad vocaat-fiscaal zei in zijn requisitoir, dat beiden dezelfde verantwoordelijkheid dra gen. Over persoonlijke verantwoordelijkheid valt ook in deze tijd het een en ander te zeggen. Onlangs stond, in een andere zaak, een man terecht die een veel hogere func tie dan die van agent bij de politie had bekleed. Die man beriep zich er op, dat hij in een milieu van Duitsers en Duitsge- zinden had verkeerd. Hij hoorde niet anders dan hun inzichten en opvattingen. Wat kon hij nou doen? Dit zijn twee gevallen van deze aard. Maar er zijn er al veel meer geweest. Deze lieden menen blijkbaar, dat zij geen eigen verantwoordelijkheid dragen omdat zij een chef gehad "hebben, die hen beval schur kenstreken te begaan of in een milieu verkeerden, waar de schurkenstreek öm zo te zeggen „bon ton" was. Natuurlijk is dit onzin, maar het valt op dat verdachten, die al lange tijd in voorarrest hebben door gebracht en dus overvloed van tijd gehad om zich op hun verdediging te bezinnen, met geen beter argument voor de dag weten te komen. Soms krijgt men de in druk, dat zij inderdaad menen wat zij zeg gen: „Wat moest ik nou doen met zo'n man achter mij?" Of: „Ik ontmoette nooit mensen die iets anders zeiden". Men kan zulke verklaringen beschouwen als kenmerkende uitingen uit de Duitse tijd, waarin immers,een collectivisme ge propageerd werd dat ten doel had, de men selijke persoonlijkheid te verstikken. Maar er is van de wanbegrippen, die het natio- naal-socialisme voorstond, bij een aantal mensen onrustbarend veel blijven hangen. In liet moeizame herlevings-proces van de democratische samenleving, dat wij thans meemaken krijgt men vaak het ongeruste gevoel dat de crisis van het individualis me, die al voor de oorlog door verschillen de waarnemers werd vastgesteld en die er dan ook geenszins in duur en omvang mee samenvalt, nog geenszins is uitgewerkt. Des te meer reden bestaat om op de hoge waarde van de menselijke persoonlijkheid, die volle verantwoordelijkheid voor eigen daden draagt, de nadruk te leggen. Mensen die een levensopvatting hebben zoals de hier geciteerde politieke delin quenten hebben zichzelf daarmee tot eep soort tweede-rangs burgers verlaagd. Zij willen 'dat anderen voor hen denken en beslissen. Zij menen de verantwoordelijk heid voor hun daden te kunnen afschui ven op die anderen. De vrije, democratische samenleving aanvaardt dit eenvoudig niet. Zij heeft er bovendien minachting voor. Zij kent geen tweede-rangs burgers. Zij erkent de vrijheid van de menselijke per soonlijkheid, hetgeen inhoudt, dat die de volle verantwoordelijkheid voor eigen da den draagt. Voor slaven-naturen maakt dit het leven niet gemakkelijk. Die vinden het eenvou diger, als anderen voor hen denken en be sluiten en bovendien hun daden voor him rekening nemen. Ja, dé vrijheid is nooit gemakkelijk geweest en de parlementaire democratie is het moeilijkste bewinds stelsel, dat de wereld kent. Daarom is het temeer der moeite waard, haar na te stre ven. Zij zal zioh eindeloze, vaak ingewik kelde pogingen getroosten om het maat schappelijk leven voor haar burgers te regelen. Zij zal daarbij vooropstellen, dat zij vrije mensen en geen slaven zijn, die naar eigen inzicht en geweten hun levens loop moeten regelen. Dat is hun voorrecht. Zijn er onder hen, die dat niet kunnen of durven, dan doen zulke lieden inderdaad beter met te emigreren, zodra de kans zich voordoet. Voorlopig zullen er nog wel dic- tatoriaal-geregeerde landen in de wereld zijn, die gaarne slaafse landverhuizers zullen ontvangen. Bij. de grens zullen zij alleen maar hun persoonlijkheid aan de douane behoeven af te geven. En die is voor hen van geen belang. Naar hartelust zullen zij zich verder kunnen laten com manderen door diegenen onder de sufo- dictatortjes van de dictator, die zich spe ciaal met hen bemoeien. Heerlijk zullen zij kunnen'beven en griezelen voor de geheime staatspolitie. Als zij bevelen krijgen om gemene streken uit te halen zullen zij die kunnen bedrijven zonder voor een Bijzon der Gerechtshof gedaagd te worden. Ten minste: zolang de dictatuur duurt. Want dit is een onloochenbaar zwak van dicta turen: zij duren niet lang. Daar moeten de slaafsen op rekenen. Overal, in ieder land, winnen op den duur de strevers naar vrij heid winnen dus diegenen, die liever een moeilijk, maar sterk en bewust leven leiden dan een gemakkelijk, maar zin- en gewetenloos leven. Daarom lijdt het ook geen twijfel, hoe de crisis van het individualisme haar op lossing zal vinden. De kracht der vrije per soonlijkheid zal overwinnen en de vodden zullen worden weggevaagd met hun mees ters. Want het moge hard klinken, maar deze slaafse, willoze naturen zijn mense lijke vodden. Daarmee zij niet gezegd dat het mij verheugt, dat sommigen van hen ter dood veroordeeld worden. Neen, ik ge loof niet aan de doodstraf, zoals hier inder tijd al is betoogd. Maar er zijn ook vodden die, gespaard door „het noodlot" en buiten de misdaad gebleven, voortleven of liever: zich laten voortleven. Zij zullen eens voor al moeten begrijpen dat de Duitse tijd voorbij is en dal zij zelf aansprakelijk zijn voor hetgeen zij doen. R. P. Ingezakte Rijnbrug bij Alphen wordt weer opgeknapt De Rijnbrug bij Alphen, die Vrijdag on der het gewicht van een te zware vracht auto in elkaar zakte, wordt met zo groot mogelijke spoed gerepareerd. Wanneer de werkzaamheden niet vertraagd worden, zal de brug Zaterdag weer kunnen worden opengesteld. Het maximum gewicht voor voertuigen zal in het vervolg zes ton be dragen. Verscheidene diplomatieke besprekingen in Moskou Blijkens een communiqué van liet Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben Bevin en Bidault aan Molotof voorgesteld, dat in de week die op 23 Juni begint de drie ministers elkaar zullen ontmoeten. Volgons verklaringen uit Franse regeringskringen is het dp bedoeling van beide partijen niets te doen vóór de Sovjets er toe kunnen worden gebracht aan de bespre kingen deel te nemen of tenminste vóór bekend is geworden of de Sovjets bereid zijn in liet kader van het plan van Marshall samen te werken. Te Londen meent men dat Bevin en Bi dault voorgesteld hebben dat Rusland één van de drie uitnodigende leden zal zijn van een Europese commissie ter vaststel ling van de economische hulp. Ook de Franse minister van voorlichting had van zo'n commissie melding gemaakt. Het officiële Franse communiqué maakt er echter geen gewag van en in Parijs wordt het oprichten van een dergelijke commissie tegengesproken. Volgens kringen van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft de minis ter van Voorlichting voorlopige voorstellen met definitieve overeenkomsten verward. Er werd op gewezen dat de enige overeen komst die men heeft bereikt die is, welke in het communiqué wordt gemeld. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde in antwoord op een vraag, dat Bevin naar hij geloofde zeer voldaan is over zijn be zoek. Na zijn onderhoud met Bevin heeft Bidault de Sovjet-zaakgelastigde te Parijs ontvangen om hem van de resultaten van de besprekingen op de hoogte te stellen. Te Moskou heeft Pierre Charpentier, de Franse gezant, gisteren met Jakof Malik, de Sovjet-Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, een bespreking ge voerd over het plan van Marshall. Ook heeft de Sovjet-minister van bui tenlandse zaken, Molotof, gisteren een on derhoud gehad met de secretaris van de economische commissie voor Europa, Myr- dal. Voorts heeft Sir Maurice Peterson, de Britse ambassadeur te Moskou, met Molo tof een bespreking gevoerd over Marshalls aanbod en over Hongarije. Molotof antwoordde, dat de Sovjet-Unie zich nog niet genoeg op de hoogte acht om haar mening over Marshalls aanbod te kennen te geven, doch zij stelt er belang in verdere inlichtingen te ontvangen over de ontwikkeling der kwestie. Ten aanzien van Hongarije bleef Molo tof op hef standpunt staan, dat de Britse eis om te worden ingelicht inmenging in Hongarije's binnenlandse aangelegenheden betelcent. Een vooraanstaande figuur in Washing ton heeft volgens United Press verklaard dat de Verenigde Staten van harte hopen dat Rusland uiteindelijk met het Europese herstel zal meewerken. Het schijnt echter nodig te zijn de Russen er eerst van te overtuigen dat resultaten bereikt kunnen worden. De autoriteit zeide dat volgens de mening van de meeste deskundigen twee grote stappen nodig zijn tot het Europese herstel: 1. Vorming van een groep, Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Italië omvattend, met schikkingen dat elk land dat deel van de beschikbare ma terialen krijgt dat het meest geschikt is om daardoor het herstel van allen te helpen. 2. Herstel van de Duitse productie tot een peil d.at voldoende is om alle goederen te leveren die van deze zijde voor de uitvoering van het plan nodig zijn. Ook een vooraanstaande persoonlijkheid der Britse regering zeide dat het Britse kabinet vernomen heeft dat de ^Verenigde Staten er over denken om het herstel van West-Duitsland volledig te maken, op grond van het plan Marshall. Bevin terug naar Londen De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin is hedenmorgen, zijn besprekingen met Bidault en anderen over Marshall's voorstel voor hulpverle ning, per vliegtuig uit Parijs naar Londen vertrokken. Zeeliedenstaking in de V.S. vandaag geëindigd De staking van zeelieden aan de Ameri kaanse Oostkust, waardoor de uitvoer van goederen naar Europa dreigde te worden opgehouden, is heden geëindigd. De Amerikaanse onderminister van Ar beid, Gibson, deed weten, dat deze rege ling gebaseerd is op loonsverhoging van vijf procent voor de 110.000 leden van de drie vakverenigingen van zeelieden. Alle andere bepalingen van het huidige con tract zullen nog een jaar lang van kracht blijven. De zeeliedèn op tankschepen aan de At lantische kust en in de Golf van Mexico zijn heden ook weer aan het werk gegaan na eveneens een loonsverhoging van vijf procent verkregen te hebben. U.N.O.-bureau in Moskou Op 1 September zal in Moskou een voor lichtingsbureau der UNO geopend worden. De Sovjet-autoriteiten zullen de vereiste faciliteiten voor dit bureau verlenen, dat pamfletten in zake de arbeid der UNO zal distribueren en hierover vragen zal be antwoorden. Nieuwe bomaanslag in Tel Aviv Een hevige ontploffing heeft de kelder van een gebouw, minder dan 20 meter verwijderd van Citrus House, het centrum van de Britse veiligheidszone in Tel Aviv, zwaar beschadigd. Volgens de politie had den twintig Irgoen-leden een aanslag be raamd op Citrus Hpuse uit wraak voor de doodvonnissen tegen drie leden der extre mistische organisatie te Jeruzalem geveld. Naar men meent zou de Haganah, de illegale Joodse verdedigingsorganisatie, het complot verijdeld hebben. Politie en mili tairen, die ter plaatse verschenen ontdek ten een vijf meter lange tunnel die in de richting van Citrus House liep. Halver wege de tunnel lag het lijk van een Jood met een briefje aan zijn kleren beVestigd, waarvan de inhoud luidde: „De Haganah was hiei'. Wij waarschuwen u niet verder te gaan met het complot". Doodstraf geëist tegen Spaanse communisten De openbare aanklager aan het militair gerechtshof te Madrid heeft tegen vier communistische guerillastrijders de dood straf geëist. Het tiental wordt er van ver dacht betrokken geweest te zijn bij het vermoorden van twee civiele wakers te Cabanillas de la Sierra, toen zij een lading dynamiet naar Madrid trachtten over te brengen. Op het vliegveld Schiphol verrijst een nieuw stalionsgebouio. Men verwacht, dat het reeds in September in gebruik genomen zal kunnen worden. Officiële verklaring over plan-Marshall Van officiële züdc in Den Haag wordt medegedeeld: De Nederlandse regering heeft met zeer grote belangstelling en waardering kennis genomen van de door de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken op 5 Juni te Cambridge Massachusetts, afgelegde verklaring over de gezondmaking waar voor verdere Amerikaanse hulp onmisbaar is van de economische en financiële toestand van Europa, welke een onmisbaar onderdeel vormt .van een gezonde wereld economie en consolidatie van vreedzame verhoudingen. Nederland streeft er'te zamen met Bel gië en Luxemburg reeds geruime tijd naar om in Europa economische verhoudingen te scheppen, die zich aan de hedendaagse omstandigheden aanpassen, welk streven deze landen blijkens hun Tollinie in daden trachten om te zetten. Bovendien zijn zij bereid ten bate van de gezondmaking van Europa elke andere suggestie in overwe ging te hemen. De Nederlandse regering heeft het vraagstuk van Europeese samenwerking reeds in studie, zoals onder meer blijkt „Linggadjati" toegezonden aan Veiligheidsraad De Nederlandse regering heeft de tekst van de overeenkomst van Linggad.iati aan de Veilig heidsraad ter kennisneming aangeboden. In de vergadering van de Veiligheidsraad, welke van 7 tot 13 Februari wc-rd gehouden is overwogen of de situatie, welke ln Indonesië was ontslaan, een gevaar betekende voor de handhaving van de internationale vrede en veiligheid. De Neder landse vertegenwoordiger in de raad, mr. van Kleffens. heeft toen opgemerkt, dat hij zeer goed kan begrijpen, dat de Veiligheidsraad interesse had voor de besprekingen, welke toen te Batavia plaats hadden. Alleen en uitsluitend om deze reden zou hij aan zijn regering voorstellen, het resultaat dier besprekingen aan de raad over te leggen. Het parcours van de Avondvierdaagse leidde Woensdagavond door de Waar- derpolder, waar de wandelaars genoten van het polderlandschap. De leden van de vereniging Onder Door" op weg naar Spaamdam. uit het memorandum over Duitsland van 15 Januari. Op betrekkelijk korte termijn hoopt de Nederlandse regering het resul taat van die studie niet alleen aan alle Europese landen, maar met name ook aan de Amerikaanse regering kenbaar te maken. De Nederlandse ambassadeur te Washington heeft het State Department in kennis gesteld van dit standpunt en het bovenvermelde voornemen. Tevens doet «de Nederlandse regering hiervan mededeling aan alle Europese regeringen. De regeringen van België en Luxemburg hebben na overleg met de Nederlandse regering het State Department van een overenkomstig standpunt doen blijken. Naar prijsverhogingen in Frankrijk Arbeiders vrezen dat de voordelen van loonsver hoging weer te niet wor den gedaan. Het schijnt, dat gisteravond in Frank rijk een kabinetscrisis, die dreigde ten gevolge van een nieuw plan van de Franse minister van Financiën, Robert Schumann, is vodfkomen. Het kabinet aanvaardde het grootste deel van het plan, dat voorziet in nieuwe belastingen en verlaging van de burgerlijke en militaire uitgaven. Hoewel Schumanns voorstellen nog niet officiëel bekend zijn gemaakt, weet men te melden, dat zij voorzien in hogere prij zen voor brood, melk, steenkool (tenge volge van het intrekken der staatssubsi dies), hogere spoorwegtarieven voor per sonen- en vrachtverkeer, hogere prijzen voor tabak en lucifers, hogere briefport en een nieuwe belasting op auto's. Het alge meen vakverbond heeft het nieuwe finan ciële program afgewezen, daar dit „on dragelijke nieuwe lasten oplegt" aan de werkende klassen. Het effect van de maatregelen van Schumann, indien zij geheel worden genomen, zal wellicht zijn, dat het tekort op de gewone begroting voor 1947 wordt vermeden, maar de verhoging van de levensstandaard zal tot gevolg hebben, dat de arbeiders beroofd worden van de financiële voordelen, die zij door de jong ste staking hebben verkregen. Billijker belastingregeling bij overwerk Het bedrag aan loonbelasting over de beloningen wegens overwerk wordt, ten gevolge van de progressie van het tarief, dikwijls als onbillijk gevoeld, vooral wan neer over achtereenvolgende perioden een sterk wisselende beloning wordt genoten. De minister van Financiën heeft nu een regeling getroffen, waardoor aan de voor naamste bezwaren tegen de huidige toe stand wordt tegemoet, gekomen. De minister heeft namelijk goedgekeurd, dat aan de werkgevers, die daarom verzoe ken. onder bepaalde voorwaarden vergun ning wordt verleend, de loonbelasting aan het einde van elk kalenderkwartaal ie her rekenen met behulp van een daarvoor ver vaardigde tabel. In de loop van het kwar taal wordt de belasting dan dus geheel als tot dusver ingehouden, maar de herreke ning aan het einde van het kwartaal kan een voor de werknemers voordelig verschil opleveren. Deze vergunning kan indien de werk gever zulks verzoekt voor het eerst ver leend worden voor het eerste kwartaal van 1947. Sanering van de melkhandel in Haarlem en omgeving Het streven is een lonend bedrijf te verkrijgen Daar de winstmarge op melk en melk producten nog gelijk is aan de jaren vóór 1940, terwijl daarentegen de lonen, sociale lasten en verdere onkosten veel hoger ge worden zijn, zijn de melkhandelorganisa ties in Haarlem en omstreken tot een sa nering overgegaan. Het doel daarvan :s door een betere indeling van de wijken der bezorgers de exploitatiekosten zodanig te verlagen, dat van een redelijke beloning gesproken kan worden. Om daartoe te kunnen komen heeft de N.V. „de Sierkan" besloten zich uit de de tailhandel terug te trekken. Haar klanten komen dan aan de andere melkhandelaars. De Sierkan keert aan haar melkbezorgers- die ontslagen worden een wachtgeld uit gelijk aan het door de Rijksbemiddelaars vastgestelde loon, totdat hen een soortge lijke betrekking in de melkhandel wordt aangeboden. Verder zullen de melkhandelaren klan ten ruilen, om zoveel mogelijk aaneenge sloten wijken te verkrijgen. Aan het publiek is medewerking ge vraagd om deze plannen te kunnen uit voeren. ACHTERDOCHT BLEEK GERECHTVAARDIGD. Een handelaar ln rijwielen te Haarlem werd een flets aangeboden. Hij kreeg de indruk dat er „een luchtje" aan zat en waarschuwde de politie. Inderdaad bleek de tweewieler van dief stal afkomstig te zijn; een 24-Jarige Haarlemse jongedame is te dezer zake Ingerekend, nadat ze bekend had. nog een fiets te hebben ontvreemd. Hel woord is aan. Gustave le'Bon: De enige blijvende revoluties zijn die der gedachten. Plaatsing van minder valide arbeidskrachten Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer nopens het onderzoek van het wetsontwerp tot plaatsing van minder- valide' arbeidskrachten. Volgens dit ver slag werd algemeen instemming betuigd met dit wetsontwerp. Ook in werkgevers kringen blijkt het gunstig tc zijn ontvan gen. Ten gevolge van de oorlog is het aan tal minder validen toegenomen, waardoor de behoefte aan een wet als thans wordt voorgesteld zich sterker doet gevoelen. Mede door de omstandigheden na de oorlog is het particulier Initiatief ontoereikend gebleken. Intussen was men zich er van bewust, dat eerst in de practijk zal blijken, of deze wet voldoet en Ifet gestelde doel zal worden bereikt. Vele leden waren van mening, dat voor een goede uitwerking der wet een beroepsclassificatie van de minder valide arbeidskrachten niet ach terwege kan blijven. De verhouding van 1 op 50, die nu als uitgangspunt is genomen, zal voor sommige beroepen te hoog. voor andere te laag blijken te zyn gesteld. In afwachting van de beslissing van het kabinet over Indonesië Goed ingelichte Nederlandse kringen te Batavia zeggen volgens United Press dat de Commissie-Generaal in haar rapport over de Indonesische tegennota als haar mening te kennen zal geven dat de impasse ter zake van de overeenkomst van Ling gadjati een punt heeft bereikt waarop het voortzetten der onderhandelingen als doelloos gezien moet worden. Deze kringen zijn van gevoelen dat de enig mogelijke vreedzame oplossing thans is dat de Republiek terugkomt op haar tegennota, hoewel deze kringen geloven dat „zulk een kans gering is", in het bij zonder in verband met de recente rede-, voering van de Indonesische opperbevel hebber generaal Soedirman, waarin hij zeide ..geweld zal beantwoord worden met geweld". De United Press correspondent maakte Dinsdag een tocht per jeep in de omtrek 25 mijl ten zuidoosten van Batavia, in de buurt van Tjiketingoedik en Kalapanoer®- gai. „Ik nam waar dat het Nederlandse leger constant langs de demarcatie-lijn- patrouilleert met patrouilles van dertig man. Militaire officieven van hoge rang zeiden dat de situatie rustig was, hoewel Indonesische troepen gedurende de laatste twee maanden in stelling liggen aan de tegenovergestelde zijde van de lijn. Er wordt thans dag en nacht door de Neder landers gepatrouilleerd." In Den Haag. Een medewerker van het A.N.P. schrijft: In deze dagen van spanning worden al lerlei onderstellingen geuit met betrekking tot de mogelijkheid van een'kabinetscrisis. indien een deel der regering tot de over tuiging zou zijn gekomen dat straf optreden van het Nederlandse gezag in Indonesië onafwendbaar zou zijn geworden. Bekend is, dat de roomsch-katholieken een militair optreden in het alleruiterste geval niet zouden willen uitsluiten. Hoe staat het nu met de „arbeids"-ministers? Er bestaat op het ogenblik officieel niets anders dan de nota aan de Republiek en haar antwoord daarop. Dit antwoord is ooktloor^ie Partij van de Arbeid als onbevredigend geken schetst en niet geaccepteerd als laatste woord. De Partij van de Arbeid ziet dus blijkbaar als enige mogelijkheid om wa pengeweld te vermijden, dat de Republiek van standpunt zal veranderen en inder daad bereid zal zijn meer tegemoetkomend heid te betrachten dan uit haar antwoord blijkt, wanneer ook Nederland bepaalde maatregelen zou nemen in de richting van de aangenomen resolutie. Hier komen dus verdere concessies van Nederland om de hoek kijken. Doch nu is het de vraag of de kabinetspartner tot zodanige concessies bereid zal blijken. De Haarlemse feestweek begint vorm te krijgen Er komt ook een etalagewedstrijd De plannen voor de feestweek te Haar lem van 2 tot 9 Augustus zijn gereed: er zullen spoedig nadere bijzonderheden over wtjrden gemeld. Reeds kunnen wij mee- delen, dat er ook een zeer aantrekkelijkè étalage-wedstrijd zal zijn. De commissie voor de étalage-week waarvan voorzitter is de heer Oosten Beekman, Barteljorisstraat en secretaris- penningmeester de heer J. van Sonsbeek, Zijlweg 63 heeft de volgende regeling getroffen: De étalages moeten op 2 Augus tus gereed zijn. De beoordeling zal geschie den op Dinsdag 5 Augustus door een jury uitsluitend bestaande uit vaklieden. Zij zal de étalages beoordelen op verkoop kracht, aesthetische verzorging en groe pering der artikelen. Maar ook het publiek zal in de beoor deling worden betrokken. Daarvoor zal de stad worden verdeeld in zes wijken; in elke wijk zal het publiek de naar zijn oor deel mooiste etalages aanwijzen. Een étalage, die in een wijk de meeste stemmen krijgt, ontvangt een publiek- prijs. Verder zijn er ook prijzen voor het publiek dat aan deze stemming deelneemt. De prijzen voor het publiek zullen bij Peek en Cloppenburg in de Grote Hout straat worden geëtaleerd. Wanneer deze laatste niets meer zou willen toegeven, zou intussen een onbevredigen de toestand blijven bestaan. Het is .nu denkbaar, dat, om uit de knoop te geraken, een compromis in het kabinet gevonden wordt in dier voege, dat men niet bereid zal zijn, nieuwe concessies te doen, maar dat de Republiek alsnog gelegenheid zal worden gegeven, op bepaaldelijk aangewe zen punten op haar antwoord terug te komen. Op die wijze althans zou de Partij van de Arbeid tegemoet getreden kunnen worden. Een dergelijke oplossing wordt op 't ogenblik in politieke kringen mogelijk geacht. Men oordeelt daar de kans op een kabinetscrisis niet zo groot. Sir Adrian Boult, voor de radioluisteraars geen onbekende, maakt met 't symphonie-/ orkest van de Engelse omroep een tournée door West-Europa. Gisteren bracht hij het publiek in het Palais Chaillot tc Parijs nog in vervoering, zoals hij het op 25 en 26 Juni zijn Amsterdams gehoor ongetwijfeld ook zal doen. - Hier ziet men de dirigent in een karakteristieke houding voor de onafschei delijke B.B.C.-microfoon. Staking in Antwerpen duurt voort In officiële kringen wordt verklaard, dat het bericht waarin gezegd wordt dat 11.000 havenarbeiders'in staking zijn gegaan, on juist blijkt. In werkelijkheid hebben 7.000 scheepsherstellers het werk neergelegd. In de betreffende vakverenigingen sluit men de mogelijkheid niet uit dat onder de ha venarbeiders een solidariteitsstaking kan uitbreken. De staking „met gekruiste armen" te Luik en Hoei is opgeheven. Het werk wordt algemeen weer hervat. De staking der arbeiders in de machine fabrieken te Charleroi duurt echter voort. Zij eisen de fr. 500 die aan de arbeiders in de zware metaalindustrie zijn toegezegd en door de ondernemers in principe reeds zijn aanvaard. .lehucll Menuhin zal in Augustus een tournée door Duttsjand maken, waar hij ln de vier be zettingszones zal spelen. oooooooocooccooooooocooooooooooooooooooooooccooooooooo» Weerbericht TIJDELIJK BREKENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Zwakke. later_ matige wind. overwe gend tussen Wést en Zuid. Weinig ver andering van temperatuur In de pro vincies Friesland. Groningen en Dren te vrij veel bewolking met aanvanke lijk nog nu en dan enige regen. In het overige gedeelte van het land tijdelijk opklarend met op enkele plaatsen ochtendmist. Later weer toenemende bewolking met enige regen :r. het Westen van het land Zon op Maan op 20 Juni: 4.19 uur, onder 21.03 uur 5.31 uur, onder 23.14 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1