J Weinig enthousiasme voor minister Lieftincks spaarcampagne Het Rode Kruis jubileert CALVE'S Wijziging der Ziektewêt voorgesteld De nieuwe bonnen Sport iri het kort Wereldnieuws DONDERDAG 19 JUNI 1947 TWEEDÈ KAMER Geen drie broers tegelijk in militaire dienst Van de lichting 1944 wordt ongeveer 100 man opgeroepen (Van onze parlementaire redacteur) Vier factoren noemde Dr. Bierema (Vrijheid) welke zijns i^piens de spaarlust niet groot meer doen zyn, te weten: min der vertrouwen in de overheid, opheffing van het bankgeheim, te hoge belastingen en het consumentencrediet. De bestaande spaarinstellingen hebben getoond ten volle voor haar taak berekend te zijn. Waarom, zo vroeg de heer Bierema, dan nog extra uitgaven voor overheidsbemoeiing op spaargebied? Ook de heer Hoogcarspel (Comm.) zag niets in het aanhangige ont werp, aangezien de arbeiders werkelijk niet meer kunnen sDaren. Zij sparen reeds gedwongen, omdat zij door de loonstop niet voldoende kunnen consumeren. Zeer breedvoerig ging de minister op de verschillende critische opmerkingen in, zonder dat hij er ech.ter merkbaar in slaag de om degenen, die voor dit wetsontwerp niets voelden tot andere gedachten te brengen. Enfin, niet hy, doch anderen zullen zich mét een eventuele actie ter aanmoediging van het sparen hebben bezig te houden. Daarbij zal in het bijzonder de Regerings voorlichtingsdienst een taak te vervullen krijgen. Tegen de aanvallen hierop mr. Verkerk (A.-R.) verklaarde zich nog eens krachtig tegen het ingrijpen van een opperstaats-propaganda-apparaat in het particuliere spaarwezen nam de mi nister deze dienst in bescherming,. Hij ont leende, dat hij van plan was het particu lier initiatief stiefmoederlijk te behande len. De bewindsman gewaagde van de zorgwekkende financiële toestand waarin ons land verkeert. Daarom is een harde strijd nodig om inzinking van onze wel vaart te voorkomen. Met geloof en over- tuiging moet men een dergelijke strijd voe ren en daarin past volgens de minister ook het bevorderen van het sparen. Bij een spaarcampagne zal men de nationale be langen voorop moeten plaatsen. Nog steeds spaart 35 a 40 pet. van de bevolking, het geen echter minder is dan voor de oorlog. tNu ziet minister Lieftinck, ondanks hetgeen men hiertegen aanvoerde, nog wel degelijk de mogelijkheid aanwezig het spa ren te doen toenemen, indien men alle overbodige verteringsuitgaven achterwege laat. Niet slechts particulieren hebben hieraan indachtig te zijn, maar ook be drijven enVadertje Staat. Tot spaar- dwang zal hij niet overgaan, want als het daartoe moest komen, dan zou het met de financiële situatie al heel droef gesteld zijn. Ofschoon de minister, hierin gesteund door de heer Hqfstra (Arbeid), zijn enige trouwe paladijn voor het wetsontwerp, een amendement-Lucgs (K.V.P.) bestreed, volgens hetwelk voor de uitgifte van spaarbrieven speciale wettelijke goedkeu ring vereist moet zijn, nam de Kamer het met 4427 aan (alleen de P. v. d. A. en de communisten stemden tegen), waarna hij zijn voorstel, zij het ook zonder veel animo van de zijde, welke hem uiteindelijk steunde, met 45—26 stemmen zag aanne men; slechts de beide regeringspartijen «tonden aan 2yn kant. Dienstplichtvoorschriften. Het wetsontwerp ter bekrachtiging van een algemene maatregel van bestuur in zake de dienstplichtvoorschriften ging er zonder hoofdelijke stemming door met aan tekening van het communistische „tegen". Grotere soepelheid inzake vrijstelling we gens broederdienst stond op het verlang lijstje van de heer Hooy (K.V.P.)ver mindering van het contingent en verkorting van de diensttijd op dat van de heer Schoonenberg Comraun.) Een plei dooi tegen het feit, dat tengevolge der nu gemaakte nieuwe bepaling onder andere Indonesiërs als dienstplichtigen opgeroe pen zouden kunnen worden, werd gehou den door prof. mr. Logemann (Arbeid) Deze betoogde op rustige en overtuigende wijze, dat het .staatkundig psychologisch fout was geweest, dat men crm der wille van een administratief gemak een derge lijke bepaling had gemaakt. Minister Fièvez zegde toe, spoedig de algemene maatregel van bestuur op dit punl zodanig te zullen veranderen, dat bedoelde groep van personen (ook Surinamer? behoren hiertoe), niej gewoon, maar buitengewoon dienstplichtigen zullen zijn. welke men bovendien niet zal oproepen. In de defini tieve dienstplichtwet zal hij de oude re geling volkomen herstellen, waardoor die categorie er geheel buiten zal vallen. 'Op dit ogenblik achtte "hij verkorting van de diensttijd en verlaging van het con tingent onmogelijk. Wel kon hij medede len. dat in de praktijk de lichtingen 1947 en 1948 tenslotte niet 45.000 maar 40.000 man zullen tellen. De heer Hooy bereikte, De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8 00. 13 00. 19 00. 20 00 en 23 00 uur Nieuws. 7 15 Gymn. 7.30 Gram.pl. 8.18 Opera's. 8 50 Voor de vrouw.-9 00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor zieken. 10 45 Zang en piano. 11.15 Voor de vrouw 11.30 Grnm.pl. 11.45 Familieberichten. 12.00 Zweeds programma. 12.30 Sportagenda. 12.35 De Skymasters. 13.15 Reportage jubileum Onder- zeedienst. 13 25 Vaudeville-orkest. 14,«0 Kook kunst. 14 20 Concert van Von Weber. 15 00 Boe kenschouw. 15.20 Dansmuziek 16.00 Operette. 16 30 Voor Jongeren. 17 00 Orgel. 17 30 Causerie over muziek. 18.20 Gram pl. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 „Praat u rustig verder". 19 15 Tango-orkest. 19.30 VPRO-cursus. 20 05 Plano. 20.30 Christendom en cultuur. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.30 Buitenlands overzicht. 21.45 Amateurs. 22.15 Amerikaanse muziek. 22,40 Avondwijding. 23.15 Symphonlsche muziek. HILVERSUM II, 414.S M„. 218 M. en 1875 M. 7 oo. 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7,30 Concert van Couperln. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gram.pl. 8.30 Werken van Bach en Beethoven. 9.50 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Divertimento van Mozart. 11.15 Blaaskwin- tet. 11.45 Pianoduo. 12.00 Gram pl. 12,30 Ned. Ka merkoor 13.15 Franse marsmuziek, 13.35 AU Round sextet. 14.20 Oude en nieuwe schrijvers. 15 20 Rotterdams planokwartet. 16.00 DeclamaUe. 16.20 Vocaal kwartet. 16.50 Harmonie- en fanfare klanken 18.00 Sans Souci. 18.45 Hoorspel „Zijn uw kinderen vanavond thuis". 19.15 Ex-pol1t!eke gevangenen. 19.30 Geestelijke liederen 19.45 Han delsverdragen. 20.05 De Stemvork. 20,15 Kurhaus- concert. 21.05 Jnsectcnbestrijdlng. 21.25 Orgel. 22,00 Vragen aan voorbijgangers. 22.45 Overden king Zifil Gmn&U u. dat in geval er uit eeri gezin drie zoons dienstplichtig zijn, de jongste pas zal be hoeven op te komen, nadat de oudste met groot verlof is gegaan. De minister deelde nog mede, dat oor spronkelijk van de lichting 1944 10.000 man zouden worden opgeroepen. Er be staat een redelijke kans. dat het er ten hoogste enkele honderden zullen worden Laat op de middag hield de Kamer zich nog bezig met het wetsontwerp dat de mo gelijkheid schept van hoger beroep op de vonnissen van de krijgsraden te velde, die er nog altijd zijn doordat for meel-juridisch de toestand van oorlog nog bestaat. Dit leverde nog een juridische smul partij op. Het dessert, in de vorm van eeij amendement-Donker (Arbeid) dat regeling van de appèl-mogelijkheid voor de land macht in Indië beoogt, bleef voor vandaag gereserveerd. Ex-N.S.B.'ers in militaire dienst? Het Tweede Kamerlid de heer B. J. Stokvis, heeft aan de ministers van Oorlog, Marine, Overzeese Gebiedsdelen en Justi tie de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het juist, dat politieke delinquen ten ten aanzien van wie werd bepaald, dat zij werden ontzet i'an het recht tot het dienen bij de gewapende macht, deson danks bij de zeemacht, de landmacht en mede bij het K.N.I.L. worden ingelijfd? 2. Kan. zo de vraag bevestigend wordt beantwoord, worden medegedeeld, hoe deze gedragslijn in overeenstemming wordt gebracht met de gemelde ontzettingen? 3. Zijn bij de bevestigende beantwoor ding van vraag één maatregelen te ver wachten, strekkende tot onverwijlde be ëindiging van deze ongeoorloofde gang van zaken? Vandaag is het tachtig Jaar geleden, dat het Nederlandse Rode Kruis werd opgericht. De stoot daartoe werd gegeven door Koning Wil lem III en steeds heeft ons Vorstenhuis belang stelling getoond voor de organisatie. Prinses Juliana is thans voorzitster. De herdenking van het Jubileum zal geschieden met een grote bij eenkomst op Vrijdag en Zaterdag 20 en 21 j;uni te Lunteren en een concert in het Kurhaus te Scheveningen op Zaterdag 28 Juni. In een persconferentie heeft de directeur-gene raal, de heer Ketwich Verschuur er op gewezen dat de taak vafi het Rode Kruis nog iels meer ls dan pakjes sturen en brieven doorzenden. Hij herinnerde aan de samenwerking met België, aan het orthopaedisch ziekenhuis met 70 bedden en compleet Instrumentarium, dat het Amerikaanse Rode Kruis aan het onze heeft overgedragen en waar nu alle oorlogsslachtoffers geholpen kun nen worden, die naar een prothese verlangend uitzien, Hij herinnerde aan de internationale con venties; die betreffende de behandeling van zie ken en gewonden te velde en die aangaande het lot der krijgsgevangenen zijn herzien. Een nieu we conventie is opgesteld inzake de bescher ming der bevolking en van de politieke gevan genen. In Augustus 1948 komen te Stockholm bijeen de Liga en het Comité International be tekenen en deze met medewerking der diploma tieke vertegenwoordigers dier landen tot een deel van het internationale recht te maken. De heer Ketwich Verschuur gewaagde ook van het eerbied-afdwingende werk der 1100 medici en verpleegsters en administratief personeel van hét Nederlandse Rode Kruis in Indië. B.innen korte tijd zal men hierover in de bioscopen een filmpje kunnen zien, dat onder de titel „Melodie der Barmhartigheid" een beeld zal geven van de arbeid der mobiele teams aldaar. Een ambtenaar van het Binnenlands Bestuur schreef dat door het medisch en hygiënisch werk dezer teams in zijn ressort de bevolkingsaanwas van 25,000 was gestegen tot256.000. De massale demonstraties op Vrijdag en Zater dag te Lunteren,* waarvoor extra treinen zullen lopen en waar voor duizenden kampeergelegen heid is geschapen, zullen een beeld geven van de Rode-Krulsarbeid op het slagveld. Bovendien wordt in films en openluchtspel de menslievende taak van de organisatie voor het ganse volk getoond. Vluchtende inbreker doodgeschoten In de «acht* van Dinsdag op Woensdag hebben inbrekers de brandkast wegge haald uit het kantoor van de N.V. Bra bantse Buurtspoorwegen te Helmond. Met een z.g.n. steekwagentje brachten zij de brandkast naar een terrein in de omge ving waar de kast reeds de volgende mor gen door de recherche, die de sporen' van het wagentje had gevolgd, werd gevon den. Enige rechercheurs verscholen zich in de nabijheid, 's Avonds verschenen twee mannen, die met primitief gereedschap probeerden, de kast open te breken. Toen de rechercheurs te voorschijn kwamen, sloegen de mannen, ondanks een waar schuwingsschot, op de vlucht. Een der po litiemannen loste daarop een schot op de vluchtenden, waardoor een van hen dode lijk werd getroffen. Hij bleek een 52-ja- rige koopman uit Helmond te zijn. De an dere inbreker wist te ontkomen. De brandkast bevatte ongeveer duizend gulden. Bij gekookte visch geef ik altijd Calvé's mosterdsaus. Heerlijk pikant op duizend en-een gerecht - zóó te ge- bruiken - droogt niet uit mosterdsaus OVERAL VERKRIJ6BAAR. SLECHTS F.0.38 KR FLESCH Staking in Amsterdamse liaven geëindigd Woensdagmiddag vergaderden de in de EVC georganiseerde Amsterdamse boot werkers. Zij besloten het advies van het bestuur der bedrijfsgroep transport van de EVC en van de beclrijfskern bij de Sa menwerkende Havenbedrijven op te vol gen en heden het werk te hervatten. Van de zijde der Samenwerkende Havenbedrij ven is toegezegd, dat Maandag met de ar beiders-afgevaardigden de wensen der havenarbeiders zullen worden besproken. Egypte wendt zich tot de Veiligheidsraad De Egyptische regering heeft door haar ambassadeur in Washington aan de Veilig heidsraad Egypte's verzoek tot beoordeling van het Anglo-Egyptisch geschil inzake de herziening van het f'erdrag van 1936 doen overhandigen. Uitkering van ziekengeld gedurende een jaar Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet en der Invaliditeitswet. In de Memorie van Toelichting verklaart de minister van Sociale Zaken dat verlen ging van de uitkeringsduur van het zieken geld van een half jaar tot een jaar hem wenselijk voorkomt. Verlenging van de uit keringsduur van het ziekengeld tot een jaar zal tot gevolg hebben, dat voor ziek tegevallen, welke binnen een jaar aflopen, een afdoende regeling wordt verkregen. Uit het feit, dat het aantal langdurige ziektegevallen slechts een zeer gering per centage van het totaal uitmaakt, blijkt, dat de igpsten van de voorgestelde maatre gel betrekkelijk gering zullen zijn. Ver wacht mag worden, dat met een premie verhoging van ongeveer 12 pet. van het thans voor de Ziektewet geldende premie tarief de kosten van de onderhavige ver betering zullen kunnen worden gedekt. Door de voorgestelde regeling wordt te vens bereikt, dat de verplichte zieken fondsverzekering van de arbeider ook tij dens diens ziekte over een vol jaar kan voortduren, hetgeen mede van belang is voor zijn gezinsleden, die eventueel op grond van zijn verzekering indirect ver zekerd zijn. Momenteel eindigen de zie kenfondsaanspraken na 26 weken. De arbeider behoudt voorts over de da gen, waarover hij ziekengeld krachtens de Ziektewet ontvangt, tevens eventueel aan spraak op kinderbijslag. Daar gedurende de tijd, dat ziekengeld wordt uitgekeerd, de verzekering op'grond van de Ziektewet blijft bestaan, behoudt de echtgenote van de arbeider eventueel ook gedurende die tijd recht op kraamgeld. Het aantal ziektegevallen waarbij uitke ring wordt verstrekt, dat langer duurt dan 26 weken, bedraagt gemiddeld 7000 per jaar. In ongeveer 1400 gevallen bestaat ge middeld na 41 weken weer arbeidsge schiktheid. Door de voorgestelde wijziging der Ziektewet kunnen in deze gevallen de uitkering volgens de Invaliditeitswet en Drie ton „ondergedoken" munitie gevonden De opruimingsdienst uit Venlo heeft on der auspiciën van de Rijkswaterstaat de Zuidwillemfvaart van munitie gezuiverd. Speciaal tussen Heeswijk en 's-Hertogen- bosch lag er een grote hoeveelheid muni tie op de bodem van het kanaal, welke er door de Duitsers bij hun overijlde vlucht is ingeworpen. In de nacht toen de scheepvaart stil lag, liet men het betreffende kanaalgedeelte leeglopen. Voorzien van rubberkleding hebben de mannen het gehele drooggelo- pen kanaalgedeelte afgezocht met als re sultaat, dat ruim drie ton munitie kon worden verzameld, voornamelijk geweer- en mitrailleurmunitie, welke onschadelijk zal worden gemaakt. Granaten langs spoorbaan. Arbeiders, werkzaam bij de spoorlijn Venlo-Eindhoven onder de gemeente Grub- benvorst, ontdekten dat er in de natfljheid van de spoorlijn een hoeveelheid oorlogs tuig, bestaande uit granaten en andere projectielen lag. De opruimingsdienst uit Venlo heeft het oorlogstuig verwijderd om het op een minder riskante plaats tot ont ploffing te brengen. Bommen in een tuin. In de tuin van een woning te Blerick zijn drie nog niet ontplofte bommen ge vonden. Ook op andere plaatsen schijnen de gevaarlijke projectielen nog niet te zijn weggeruimd. Kalkoenen op bollenvelden? De burgemeester van Voorhout heeft met de kleine bloembollenkwekers, wier ber drijf in deze tijd ternauwernood of in het geheel niet lonend is, overleg gepleegd in zake de mogelijkheid om op deze bedrij ven het fokken van kalkoenen te combi neren met het telen van bloembollen. De kalkoenen hebben een belangrijke ex portwaarde. De fokkerij er van zou de be drijven een sterke financiële steun geven. de daaraan verbonden administratiekosten worden bespaard. De minister stelt verder voor de termijn voor het aanvragen van ziekengeld en van kraamgeld van drie op zes maanden te stellen. Het komt namelijk veelvuldig voor. dat aanvragen wegens onbekendheid met de wettelijke bepalingen te laat wor den ingediend. Tenslotte wordt voorgesteld de uitke- .ring krachtens de Invaliditeitswet in aan sluiting op de ziekengelduitkering te doen geschieden en de wijziging van de Ziekte wet ook voor de lopende gevallen van toe passing te verklaren. Aardappelvoorziening in overgangsperiode Nog een paar dagen en het is met de „oude" aardappelen gedaan. Reeds zijn sedert enkele dagen hun „nieuwe" collega's aan de markt, al zullen de meeste huisvrouwen daar nog niet veel van gemerkt hebben, omdat de prijs van het nieuwe gewas nog vrij is en dus aan zienlijk boven de vastgestelde der oude aardappelen ligt. Maar ook dat gaat spoedig tot het ver leden behorap. Reeds heeft de toegenomen aanvoer de laatste twee dagen een prijs daling van twintig cent per kilo teweeg gebracht, zodat de groothandelsprijs van morgen op. 25 cent per kilo lag. De groen- tehandel verwacht in de loop van de ko mende week nog een verdere daling. Het is de vraag of de overheid tot een prijszetting zal overgaan. De oogst is goed en wanneer er niet al te grote hoeveelhe den voor de export beschikbaar moeten worden gehouden, is het te verwachten dat de „vrije" prijs van de nieuwe aardappel in het kader van de loon- en prijspolitiek gehandhaafd kan blijven. Vragen aan ministers Zijn de veesmokkelaars met fluwelen handschoenen aangepakt? Het Tweede Kamerlid Droesen heeft de ministers van Justitie en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het de ministers bekend, dat on langs in Midden-Limburg een aantal vee- smokkelaars in voorlopige hechtenis is génomen, doch na korte tijd weer is vrij gelaten? 2. Is het waar, dat gebrek aan samen werking tussen het Openbaar Ministerie en de Crisis Controle Dienst tot dat resul taat heeft geleid, en, zo ja, welke fouten 'zijn er dan gemaakt? 3. Heeft de omstandigheid, dat het grootste deel der aangehoudenen tot de voormalige illegaliteit behoort, bij de vrij lating een rol gespeeld zoals de volks mond het wil welke andere factoren hebben eventueel de bedoelde beslissing beïnvloed? 4. Is het waar, dat een der gedetineer den, die in zijn omgeving wel als „koning der veesmokkelaars" wordt betiteld, na zijn invrijheidsstelling is uitgeweken naar België? 5. Zijn de ministers niet van mening, dat dit lankmoedig optreden tegen notoire veesmokkelaars weinig strookt met de zware lasten, die aan duizenden veehou ders in de grensstrook in verband met het smokkelgevaar zijn opgelegd, en niet be vorderlijk is aan een krachtige repressie van de misdadige veesmokkelarij? 6. Kunnen de ministers in het gebeurde aanleiding vinden tot het nemen van maatregelen om het geschokte rechtsge voel in dit opzicht te herstellen? Schrijver van brochure tegen prof. dr. ir. j. Goudriaan veroordeeld De civiele Kamer der Utrechtse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de civiele procedure, ingesteld door prof. dr. ir. J. Goudriaan, oud- president directeur der Nederlandse Spoorwe gen, tegen ir. Ch. H. J. D.. naar aanleiding van de brochure die deze inmiddels gepensionneerde hoofdingenieur heeft uitgegeven betreffende het beleid van prof. Goudriaan als president-direc teur der N. S tijdens de bezetting. De rechtbank achtte een achttal passages ln de brochure beledigend en veroordeelde ir. D. tot een schade'oosstelling van f 2500. De proceskosten ten bedrage van f865 komen eveneens ten laste van lr D. Voorts werd bepaald, dat het vonnis gedurende een week moet worden aangeplakt op de hoofddeur van het hoofdgebouw der Neder landse Spoorwegen te Utrecht. 63. „Had U sigaren in die auto liggen?" vroeg Panda. Dat wist ik niet! Ik dacht, dal U ze in Uw zak had! Waarom „Let op!" siste de detective. „Ik wilde die vent de kamer uit hebben! Ik wilde alleen zijn! Let op!" De speurder boog zich zo ver mogelijk voorover en wierp toen zijn bovenlichaam met kracht naar achteren. Mm, het stoeltje waarop hij zat, was maar klein en kon dat gewicht niet houden. Met een zware dreunende slag stortte de detec tive met stoel en al achterover. Boem! Krak! Daar lag hij. Maar de stoel was in brokken en toen de grote man moeizaam opstond vielen de touwen en stoelfragmen- ten om hem heen op de grond. „Zie je wel waarde Panda?" zei hij glimlachend en een sigaar aanstekend„Zo doet men zoiets! Eén ogenblikje, ik zal je zo helpen!" Maar de bewaker, die op de gang liep had de dreunende slag gehoord en draatde zir.h vlug om..., Film Vorderingen in de techniek der geluidsfilm Het is nu ongeveer 75 jaar geleden dat de eerste pogingen werden gedaan om muziek langs telefonische weg over te brengen en het is nog rfiaar twintig jaar geleden dat de eerste geluids films hun neuzige geluid aan de verraste blo- scoopgangcrs lieten horen. Van de eerstelingen- tot de films welker geluid tegenwoordig de wer kelijkheid sterk begmt te benaderen, ls een grote stap, die een geweldige technische ontwikkeling overspant en een aanzienlijke groei van de ken nis op het gebied van het geluid. Het einde van die ontwikkeling is riog niet bereikt en de tech nicus schroomt dan ook niet te erkennen dat zijn weergave nog onvolmaakt is en de zeer gevoeUge muziekliefhebbers niet zo ten volle kan bevredi gen als .een muziekuitvoering „in natura". Maar ln haar onvolkomenheid heeft de weergegeven muziek de verdienste der algemeenheid en ver schaft zij ontelbaren een genoegen dat zij vroe ger niet hebben gekend. De geluidsintensiteit van electrische weergave is niet natuurgetrouw omdat men. willen de zachtste piarüssimi niet verdrinken ln het nog steeds niet geheel te vermijden bijgeluid en het sterkste fortissimo niet de apparatuur over be lasten, de sterkteverhoudingen inkrimpen moet. Voorts maakt de techniek het nodig een aantal tonen van het frequentie-spectrum boven een bepaalde waarde af te snijden, waar door bepaalde boventonen, die het timbre van een muziek-inslrument bepalen, ontbreken. Ook de sterkte-verhouding tussen de verschillende toonhoogten blijft gebonden aan de mogelijk heden van de apparatuur die. tenslotte, zelf ook nog weer zekere vervormingen teweeg brengt. De techniek streeft er echter voortdurend naar de verschillende tekortkomingen op te hef fen en of te corrigeren. De omroep-techniek is een van de voorbeelden daarvan, de bioscoop- geluidstechniek volgt op de voet. Wie een mo derne bioscoop-geluidsinstallatie hoort zal vooropgesteld dat het geluid der films goed ls en dat zij niet al te zeer versleten zijn menig maal verrast worden door de natuurgetrouwheid der geluiden. Nieuwe installatie in Rembrandt-Theater Een der nieuwste apparaturen is sinds enige tijd opgesteld in het .Haarlemse Rembrandt- Theater. Het is een Phïlips-installatie, die aan gepast is aan de nieuwste ontwikkelingen der geluidstechniek. Zij heeft de weergave in deze bioscoop helderder, „scherper" gemaakt en valt, in vergelijking met sommige oudere installaties, op door een juiste verhouding der toonhoogten, die vaak overigens in overeenstemming met een vooroordeel van het publiek overdreven wordt naar de lage kant. Een der voordele^ van deze Installatie is dat zij correcties mogelijk maakt ln overeenstemming met de verschillende systemen van geluidsopname, die de studio's toepassen. Ze bewijst dat de techniek nog steeds voortschrijdt» en houdt bijvoorbeeld reeds de mogelijkheid in van stereophonische geluidsweer gave. ook al is die tot nu toe slechts in een experimenteel stadium. Militairen, die niet naar indië wil den gaan, tot 3 jaar veroordeeld Acht militairen, allen van de lichting 1925, stonden voor de Krijgsraad te Rot terdam terecht wegens het plegen van desertie na inschepingsverlof in December van het vorig jaar. De auditeur-militair eiste tegen S. de K. uit Jubbega-Schurega, J. F. uit Odoorn, G. D. uit Emmen, J. V. K. uit Odoorn, P. L. uit Siddeburen, H. R. P. uit Appelscha en T. M. H. uit Echten drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De zaak tegen G. van der H. uit Odoorn werd voor. onbepaalde tijd aan gehouden. Als motieven voor hun desertie gaven zij allen verschillende redenen op, welke alle hierop neerkwamen, dat zij zich sterk aan Nederland gebonden voel den en angst hadden om overzee te gaan Hun werd gevraagd, of zij alsnog naar Indië wilde gaan, dpch zij bleven op hun standpunt staan. De auditeur-militair vond hun houding tegenover de duizenden, die wel gegaan zijn, onrechtvaardig en egoïstisch. De Krijgsraad veroordeelde de zeven jongelieden conform de eis. Maniak vermoordde 17 vrouwen Het stadje Magon in het Franse depar tement Saöne et Loire verkeert in op schudding sinds beleend is geworden, dat de politie jacht maakt op een maniak, die in de loop van de laatste drie jaren de dood van een zeventiental in het plaatselijk ziekenhuis verpleegde vrouwen veroor zaakt zou hebben. Het personeel van het ziekenhuis is aan een streng verhoor on derworpen, in het bijzonder degenen, die aanwezig waren bij de gynaecologische operaties welke aan de mysterieuze zeven tien sterfgevallen voorafgingen. Men ver moedt, dat de dood van de zeventien slachtoffers is veroorzaakt door toevoe ging van gifstoffen aan de bij deze ope raties gebruikte medicamenten. Washington corrigeert een tijdschrift Het Amerikaanse tijdschrift „Liberty" heeft een artikel van de hand van Paul Schwarz en Guy Richards gepubliceerd, waarin beweerd wordt, dat de Sovjet-Unie in Januari 1943 pogingen in het werk heeft gesteld om tot een afzonderlijke vrede met Duitsland te komen. Het blad zegt dat het een van regerings wege geautoriseerd verhaal betreft en dat alle belangrijke détails zijn bevestigd door hoge ambtenaren der Amerikaanse rege ring. Een woordvoerder van de regering heeft echter verklaard dat dit niet waar is en dat noch van de feiten noch van de hoofd persoon uit het artikel bij de regering der V.S. iets bekend is. Voetbal Opnieuw een gelijk spel van Blauw Wit en M.Y.V. Opnieuw hebben Blauw Wit en MVV gelijk ge speeld. Thans kwamen de ploegen in het Olym pisch Stadion tegenover elkaar. Er werd een tam en onoordeelkundig sprei vertoond en de onge veer 30.000 toeschouwers raakten geen ogenblik in vervoering. Aan beide zijden waren de achter hoedes het beste op dreef. De spelers hadden weinig moeite de voorwaartsen in bedwang houden. Het resultaat werd 00. In Nijmegen behaalde Heerenveen een over winning van 43 op NEC, nadat de thuisclub met rust de leiding had genomen. Zij vergrootte na de hervatting de voorsprong. Daarna kwam Heerenveen met goed sluitend samenspel opzet ten, waarbij Abe Lenstra de toon aangaf. De achterstand werd in een voorsprong van 42 omgezet. In de laatste minuut doelpuntte Laken- berg voor NEC, waardoor het einde met 34 kwam. De stand luidt thans: gesp. gew. gel. veri. p. v.-t. Heerenveen 4 2 1 1 5 13—10 Ajax 4 2 1 1 5 9— 8 M. V. V. 4 0 3 1 3 7— 9 N. E. C. 4 1 1 2 3 11—14 B. V. V. t 1 0 1 2 5— 4 Blauw wü a 0 a o a a-a Van 22 Juni tot en met 5 Juli zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA, KB. KC 707 (Serie F) F-01 Brood 800 gram brood F-02 Brood 400 gram brood F-01 Boter 125 gram boter F-02 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet F-01 Melk 4 liter melk F-03, F-05 Melk 7 liter melk F-06 Melk1 ei F-01 Vlees100 gram vlees F-02 Vlees200 gram vlees F-01 Algemeen 200 gram kaas F-02 Algemeen 100 gr bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) F-03 Algemeen 125 gram koffie F-04 Algemeen 50 gram thee F-01 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet F-03 Reserve 1600 gram brood F-04 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet F-06 Reserve 800 gram brood F-07 Reserve 125 gram boter Bonkaarten KD, KE 707 (Serie F) F-11 Brood 800 gram brood F-11 Boter 250 gram bbter F-12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet F-13, F-15 Melk 12 liter melk F-ll, F-12 Vlees 100 gram vlees F-ll Algemeen 100 gram kaas F-12 Algemeen 1 ei F-13 Reserve 800 gram brood F-14 Reserve 100 gr bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) F-16 Reserve 600 gr bloem of kinder meel (niet uit rijst be reid) of zelfr. bakmeel Bonkaarten MA, MB. MC. MD, ME, MF MG 707 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zie ken) (Serie F) F-21 Brood 800 gram brood F-21 Boter 250 gram boter F-22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet F-21 Melk 5 liter melk F-21 Vlees 300 gram vlees F-22 Vlees 100 gram vlees F-21 Kaas200 gram kaas F-21 Eieren 5 eieren Op 26 Juni zullen bonnen worden «aft* gewezen voor suiker, cacao, versnape ringen en tabak. Op de bonnen voor melk mag eerst met ingang van Maandag 23 Juni worden ge kocht. De niet-aangewezen bonnen van de serie E kunnen worden vernietigd. Tennis Touruooi op „Einclenhout" Op tennispark „Eindenhout". te Haarlem wordt van 14 tot en met 20 Juli een open A-tournool en een open B-tournooi gehouden. Daar deze wedstrijden direct na de Internationale kam pioenschappen in Noordwljk op het programma staan, is de kans zeer groot, dat Haarlem weer verschillende prominente spelers kan zien spelen. Waterpolo H.Y.G.B. heeft de leiding HVGB behaalde in Amsterdam de tweede over winning en wel op AZ, waardoor de Haarlem mers de leiding hebben. Hoewel HVGB in het begin steëds in de aanval was, maakte Smits hulzen uit de weinige Amsterdamse aanvallen twee doelpunten. Nog voor rust was de stand gelijk. AZ profiteerde in de tweede helft van een fout in de Haarlemse achterhoede (3—2). Daarna bleef HVGB ln de meerderheid en behaalde een zege van 5—3. Rol nam de meeste doelpunten voor zijn rekening. Frankenthal speelde als mid den achter een goede partij. Donderdagavond om halfnegen speelt HVGB In Stoops Bad tegen De Robben. De stand luidt thans: H. V. G. B. 2 2 0 0 4 11— 4 A. Z. 3 2 0 1 4 11— 9 D. W. R. 2 10 12 7—6 De Robben 1 0 0 1 0 2—4 Nereus 2 0 0 2 0 3—11 ERERAAD NEDERLANDSE DAMBOND. Het bestuur van de Nederlandse Dambond heeft de ereraad geïnstalleerd, die zich voornamelijk zal bezighouden met de in vrijheid gestelde politieke delinquenten en voorts met alle zaken, die aan deze ereraad nog zullen worden voorgelegd. Tot voorzit'.er werd benoemd de heer J. W. van Dar telen te Heemstede, tot secretaris de heer H. M. Koornneef te Doorn en tot penningmeester de heer J. Voorburgh te Rotterdam. Nederlander gewond. De Nederlandse gedele geerde- in de UNO enquête-commissie voor Palestina, N. S Blom had het ongeluk ln Jeruzalem te vallen, waarbij hij dusdanig aan rug en rechter been gewond werd, dat hij naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. Hij zal op advies van de doktoren drie dagen het bed moeten houden. De heer Blom wordt verpleegd ln het Palestijnse re- geringsziekenhuis. Hoe durft u? „Je bent zo jong als Je Je voelt*" zei mevrouw Adelheld Koldby uit Kopenha gen. die kort geleden haar honderdste ver- Jaardag vierde en ze boekte prompt bij de Scandinavische Luchtvaartmtj een passage naar New York om haar 76-jarlge zoon op te zoeken. De beambte die haar kaartje in orde maakte vroeg terloops of ze wei durfde. „Hoe durft u" was bet verontwaardigde ant woord Woordvoerder. „Ik wil de woordvoerder zijn van een volk zonder stem om de wereld op de hoogte te stellen van wat er in Hongarije en andere Centraal-Europese landen gaande is", aldus Ferenc Nagy. de voormalige Hon gaarse premier op een persconferentie te New York. Voordeel. De president der nationalistische rege ring ln Vietnam. Hilsjl Minh, verklaarde ln een radiorede: „De Fransen zijn er absoluut niet in geslaagd een snelle militaire beslis sing te forceren. Nu staan wij voor een lang durige oorlog en dat is In ons voordeel". Slinkse aanval. Het Argentijnse dagblad „Cri tica" heeft twee leden van zijn redactiestaf geschorst wegens het publiceren van een „domme en slinkse aanval" op de echt genote van president Peion. Zoete meevaller. Het Amerikaanse departement van landbouw deelt mede. dat volgens een rapport uit Batavia de suikercommissie 200.000 ton suiker op Java heeft aangetroffen, welke binnenkort beschikbaar is voor wereld- gebruik. Ongegrond en tendentieus. De Bulgaarse pre mier, Georgl Dlmitrof, heeft verklaard, dat de bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin de arrestatie en het proces tegen Mikola Petkof. leider van de Bulgaarse oppositionele boerenpartij wordt afgekeurd, „ongegrond en tendentieus" is, Scheepsramp. Een Italiaans schip met wijn. dat van Sicilië op weg was naar Genua ls bij het eiland Glgllo, 125 km. ten Noord-Westen van Rome, op een mijn gelopen en gezonken, yijftien, opvarenden kwamen om het leven.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2