Haarlems Dagblad Spanning „Achter ons antwoord lag geen bedekte bedoeling"zegt Sjahrir Kabinetszitting voortgezet Ernest Bevin: „Het zijn altijd de dictators geweest, die aan het kortste eind trokken Gouda viert zijn 675-jarig bestaan Gezamenlijke Brits-Amerikaanse bemiddeling overwogen Italië voor een nieuwe politieke crisis President De Nicola treedt toch af 61e Jaargang No. 18662 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 20 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen, Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 27310T. AdverLtarieven op aanvraag btJ de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem y N DE HEERSENDE spanning over Indo- nesië is de mogelijkheid van een kabi netscrisis in Den Haag bij herhaling geop perd. Die mogelijkheid ziet men in een be staand verschil van opvatting tussen de beide regeringspartijen. Zoals de Partij van de Arbeid nog pas door haar resolutie bewezen heeft is zij tegen het voeren van militaire actie ofschoon ook zij het be kende antwoord van de republiek op de Nederlandse nota onbevredigend acht. Volgens de laatste berichten ziet zij als mogelijkheid, om een gewapend conflict te vermijden, dat de^ republiek bereid zou zijn van standpunt te veranderen indien ook van Nederlandse zijde zekere "conces sies werden gedaan. Anderzijds wil haar partner in de regering, de Katholieke Volks Partij, militaire actie in het uiterste geval blijkbaar niet uitsluiten en is het de vraag, of déze partij nog tot enige con cessie bereid zou zijn. Maar zoals wij gis teren meldden behoeft dit nog niet tot een kabinetscrisis te leiden, omdat de moge lijkheid van een compromis in het kabinet bestaat. Dat zou er op neerkomen, dat men geen bereidheid tot nieuwe concessies zou tonen, maar de republiek de gelegen heid geven, „op bepaaldelijk aangewezen punten" op haar antwoord terug te komen. En als zij dat nu eens niet doen mocht? Dit compromis, als het wordt aanvaard, houdt in feite niet anders in dan een -zeker uitstel, waarbij men zou afwachten hoe de republiek reageert. In die tijd zou dus nog wel iets meer moeten gebeuren. Noch van buitenlandse bemiddeling, noch van instelling van een internationale commis sie van onderzoek is tot dusver officieel sprake. Er zijn verscheidene contacten van de Engelsen met de republikeinen geweest, maar wat die eigenlijk beduid en uitge werkt hebben is niet gebleken. Het wekt daarbij verwondering, dat diplomatieke pressie van Amerikaanse zijde zich blijk baar niet of onvoldoende heeft doen gel den. Men zou toch moeten aannemen dat besliste Amerikaanse aandrang op een vreedzame ontwikkeling van zaken zijn Uitwerking op de republiek niet zou mis ken. Al heerst er dan spanning in Den Kaag, men kan niet van een op de spits gedreven crisis spreken, zolang alle po gingen tot bemiddeling niet zijn uitgeput. En dat is kennelijk geenszins het geval. Misschien luiden Sjahrir's gisteren afge- legde verklaringen (na een gesprek met fee Amerikaanse consul) een verande ring in. 1 In het gebruik van geweld zien wij geen j heil. Het zou ongetwijfeld verandering in He toestand brengen, maar geen oplossing. I Het zou betekenen dat de weg der vreed- i fcame samenwerking, zolang bewandeld, J feefinitief verlaten zou worden. Het zou Vermoedelijk tot de snelle bezetting van jDjokja en van een aanmerkelijk deel van l" Uava leiden en dus ook de toegang tot een eantal ondernemingen openen. Maar dan? jDan zou men het bezette deel militair Vhoeten gaan besturen. Want men zou op Wen guerilla-oorlog, gevoerd van de niet- j Bezette delen uit, moeten rekenen. Dat is %eel iets anders dan een zelfbestuur der Indonesiërs in samenwerking met Neder- landers. En het is niet denkbaar dat ver zet achterwege zou blijven. Immers is duidelijk gebleken dat in Azië zich een I vrijheidsbeweging ontwikkeld heeft, die j haar streven niet zal opgeven. Indonesië 3s slechts een der gebieden, waarin zij zich doet gelden. Of men nu, al dan niet te- fecht, vaststelt dat de meerderheid der bevolking er lauw tegenover staat ver- j a.ndert daar niets aan. Dergelijke bewe- gingen worden en zijn overal ter wereld 1 altijd door minderheden ondernomen en j 'doorgezet. Het gevolg van militaire actie zou zijn, 'dat Nederland een guerilla-oorlog en ook He voedselvoorziening van belangrijke be- volkingsdelen zou moeten financieren. Waar zijn de middelen om dat te doen? Dat. wij er tot nu toe een leger, tot handha ving van zekere orde en overigens met de bedoeling, tot vreedzame samenwerking te geraken, in Indonesië op na hebben kunnen houden is mogelijk geweest door Amerikaanse leningen. Het is daarbij be kend genoeg, dat onze militaire uitgaven drie millioen gulden per dag bedragen. Deze voor een klein en verarmd land reeds enorme uitgaven zouden nog met geweldige bedragen vermeerderd worden (en voor hoe lang wel?) als eenmaal een militaire actie werd ingezet. Zou Amerika, zou het Amerikaanse Congres bereid zijn daarvoor nieuwe, grotere leningen te ver strekken? Het is niet gebleken en het lijkt niet waarschijnlijk. Opnieuw zou men hierbij moeten opmerken, dat het toch wel onvermijdelijk schijnt daf, het Amerikaanse State Department een uitgesproken hou ding inzake Indonesië zal aannemen. Het is duidelijk dat onze regering thans in een impasse* verkeert. Maar het is niet duide lijk, waarom buitenlandse bemiddeling daarin niet op korte termijn verandering zou kunnen brengen. Militair geweld zal geen oplossing bren gen in enig conflict, dat een sterke gees telijke achtergrond heeft en waarin dus diepgaande motieven zich doen gelden. Als wij zien hoe in deze tiid Engeland de verhouding met Brits-Indië tot oplossing poogt te brengen moeten wij zij het dan met erkenning van het bestaan van andere omstandigheden en een andere loop van gebeurtenissen dan in Indonesië erken nen dat daar een gans andere geestes houding uit spreekt dan die van sommige mensen, die over militaire actie op Java spreken zonder zelfs de gevolgen te over wegen. Als zij geen ideële bezwaren erken nen zouden zij toch kunnen inzien datrin zakelijke, materiële zin de onderneming een wilde speculatie,zou zijn met een on gunstig toekomst-beeld. Overigens zouden zij zich nog kunnen afvragen of wij het recht hebben, er de levens van duizenden jonge mensen aan op te offeren. Dit blad is niet aan enige politieke partij gebonden. Maar het spreekt zich als on afhankelijk orgaan en met overtuiging uit tegen het gebruik van geweld in Indonesië en geeft zijn lezers de raad, wèl te over denken wat dit zou meeslepen en zich niet door verontwaardiging en dergelijke emo ties tot een ondoordacht oordeel te laten brengen, maar te begriipen dat dit een zaak is van menselijk beleid- die onze menselijke verantwoordelijkheid ten diep ste raakt. R. P- KARATSJI HOOFDSTAD VAN PAKISTAN Karatsji is thans definitief gekozen als hoofdstad van het dominion Pakistan. Hij zegt de gedachte van een inter im-re gering te aanvaarden Sjahrir heeft gisteren voor Radio Indo nesia een rede gehouden over de huidige situatie en daarna heeft de Republikeinse delegatie in een brief aan de Commissie- Generaal de zakelijke inhoud van deze rede medegedeeld. In deze brief wordt, vol gens verklaringen uit Den Haag, de ge dachte van een interim-regering aanvaard, alsmede het scheppen van federale orga nen, zonder dat daaraan evenwel is toege voegd, dat deze volgens de Nederlandse antwoordnota zouden zijn. In enkele berichten uit Batavia is ge meld, dat een woordvoerder van de Com missie-Generaal heeft medegedeeld, dat de Republiek zich in bedoelde brief verenigt met de Nederlandse voorstellen ten aanzien van de interimregering en zelfs dat de In donesische delegatie bereid zou zijn alle voorstellen, vervat in de Nederlandse nota van 27 Mei, te aanvaarden. In Den Haag wordt verklaard dat dit niet juist is. Volgens United Press zeiden hoge Neder landse persoonlijkheden in Batavia naar aanleiding van Sjahrirs rede, dat deze al léén niet als volkomen bevredigend be schouwd moet worden. Sjahrir zeide gisteravond in zijn radiorede voor Radio Indonesia: „Men spreekt thans algemeen van de mogelijk heid van een catastrophale oorlog of een strijd tussen de Nederlanders en Indone siërs. Men zegt wel, dat de Republikeinse antwoordnota niet anders inhoudt dan een bedekte afwijzing. Er zijn er ook. die be weren, dat de Republiek eigenlijk opzet telijk aanstuurt op een overwinning of een snelle afdoening van zaken, los van de overeenkomst en de opzet van Lingga- djati en wel door de Nederlanders te dwin gen op dit ogenblik over de gehele linie toe te geven. Er zijn er die beweren, dat de Republiek, om dit te bereiken, bereid is zo nodig' oorlog en geweld te aanvaarden.' De geest en de hoofdpunten van de Re publikeinse nota hielden echter in waar heid niets anders in dan de vurige wens om snel tot een practisclie oplossing te komen. Het is mogelijk, dat de keuze van de woorden in de Repblikeinse nota zou kunnen worden verbeterd en dat daarmee het ongemotiveerde wantrouwen had kun- worden voorkomen, doch met nadruk dient te worden verklaard, dat achter ons antwoord geen bedekte bedoeling verbor gen ligt, die een kwade opzet of een cata- ;trophe inhoudt. Sedert echter de antwoordnota aan de Commissie-Generaal is overhandigd, is er geen gedachtenwlsseling geweest nopens de voorgedragen punten, en heeft een ver gelijking of confrontatie van de standpun ten niet plaats gehad, ofschoon het onder ling wantrouwen steeds groter werd en de sfeer steeds slechter-werd, zodat men nog niet weet. welke laatste mogelijkheden beide partijen aanvaarden kunnen. Wij behoeven thans hierover geen spijt e hebben. Ik acht het mijn plicht, om lgemeen bekend te maken, dat de wezen lijke bedoeling van de Republikeinse re gering is, om elke mogelijkheid te voor komen, dat men gedreven wordt door psychose, door een sfeer, die ons dwingt te kiezen tussen oorlog, moord tegen moord met voorbedachten rade, dan wel geen oor log en onvoorwaardelijke overgave. Het is daarom niet onze bedeeling geweest een aanvaarding van onze verlangens in hun geheel en ineens te forceren. Wij hebben voorgesteld, dat aanstonds de samenwer king, zoals in Linggadjati bedoeld en ge went is, wordt gerealiseerd". In het verdere verloop van zijn rede zei Sjahrir: „Besprekingen betreffende de vorm van de overgangsregering, zoals door de Com missie-Generaal voorgesteld, als „nader overleg" dienen uiteraard plaats te heb ben met vertegenwoordigers van Indonesia Timoer en West-Borneo, opdat de over gangsregering vóór medio Juli kan werken. Die overgangsregering dient eveneens tot taak te hebben het opzetten van fede rale organen, zoals vermeld is in de bij lage van de nota van de Commissie-Gene raal. Zo snel mogelijk zal onder meer een aanvang gemaakt y/orden met de oprich ting van federale economische organen. Indien in het voorgaande het openen van een mogelijkheid gezien kon worden De raad van ministers heeft gisteroch tend vergaderd naar aanleiding van de Indische kwestie. De beraadslagingen zou den hedenochtend worden voortgezet. om een aanvang te maken, met'het reali seren van hetgeen in de overeenkomst van Linggadjati is overeengekomen, dan zal zeker de duistere en benauwde sfeer weer helder en ruim worden". Besprekingen vooraf. Even voor Sjahrir zijn radiorede uit sprak, heeft hij de Chinese consul-generaal ontvangen. Aneta verneemt, dat van een verzoek van Republikeinse zijde tot een onderhoud met de Commissie-Generaal nog niets bekend is. Sjahrir heeft vóór zijn radiorede geen gelegenheid gehad contact met Djokjakarta op te nemen. Wel heeft hij bezoek ontvangen van de Amerikaanse consul-generaal, dr. Walter A. Foote. Eergisteravond had hij reeds be sprekingen gevoerd met de Britse consul- generaal Mitcheson en gisterochtend met de minister-president van Oost-Indonesië, Nadjamoeddin Daeng Malewa. Tevens be sprak hij de situatie met de te Batavia aanwezige Republikeinse ministers en delegatie-leden. Aangenomen mag worden, dat de bezoe ken van de Britse en Amerikaanse consuls van invloed zijn geweest op de inhoud van zijn rede. Thans de Franse banken door staking getroffen Het Franse economische leven kreeg gis teren een nieuwe schok toen de bank employés in staking gmgen en hierdoor de gehele geldhandel stillegden. Tegelijkertijd waren de grootste vier warenhuizen van Parijs gedwongen hun deuren te sluiten daar de employés hun eisen der bankbedienden zijn: een herzie- hadden gezet.. Ook in Algiers zijn de.belangrijksté ban ken in staking. In Frankrijk zelf was de staking der banken vrijwel algemeen. De eisen der bankbedienden zijn, een herzie ning van de lonen, een vijf dagen werk- week, arbeidscontract en langere vacanties. Men gelooft dat de regering de meeste van deze eisen reeds had ingewilligd doch dat de staking was uitgeroepen omdat er een conflict was ontstaan over de vacantie- regelrngen. De gehele dag door hebben regerings autoriteiten geconfereerd met vertegen woordigers van de bankbedienden. Er zijn nog geen aanwijzingen dat er enige voort gang in gemaakt wordt doch men ver- trouwe er op dat de staking slechts van korte duur zal zijn en dat het werk uiter lijk Maandag weer hervat zal worden. De Banque de France nam geen deel aan de staking naar de employés van deze in stelling tot hei overheidspersoneel behoren. INTERNATIONALE ARBEID S- CONFERENTIE. De dertigste zitting van de Internatio nale Arbeidsconferentie is in het Palais des Nations te Genève geopend. De Noor Karl Hambro werd eenstemmig tot voor zitter gekozen. Ex-burgemeester Voute veroordeeld tot 6 jaar Het bijzonder gerechtshof te Amster dam heeft heden de 59-jarige E. J. Voute, voormalig burgemeester van Amsterdam, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van 6 jaar met aftrek van het voor arrest (ruim 1 Yz jaar). Hij werd voorts voor het leven ontzet uit het recht tot het bekleden van ambten, het dienen bij de gewapende macht en uit het recht dei- verkiezing en verkiesbaarheid. Tenslotte zijn hem het lidmaatschap en de versier selen ontnomen van de orde van Oranje Nassau. De raadsman van de veroordeelde, mr. A. W. Kymmell, zal een'verzoek indienen voor het aantekenen van cassatie. Het hof zou zo wordt in de motive ring gezegd, Voute zeker een zwaardere Senaat der V.S. aanvaardt protectionistische wet De Amerikaanse senaat heeft de protec tionistische wolwet, welke strekt tot ver hoging van de Amerikaanse invoerrechten op wol of tot beperking van de wolinvoer in de V.S. definitief goedgekeurd. De wet gaat thans naar het Witte Huis, waar pre sident Truman haar zal tekenen of zijn veto er over-zal uitspreken. Het woord is aan....; Wijnaendts Francken: Zedelijke moed ts zeldzamer dan lichamelijke. Anthony Eden, sprekende voor de con servatieve oppositie, opende gisteren in het Britse Lagerhuis de discussie over de door Groot-Brittannië gevoerde buiten landse politiek. Hij was van mening, dat het Europese herstel totaal werd opgehou- straf hebben opgelegd, ware het niet, datden, doordat de' geallieerde overwinnaars het hof er zeer bepaald rekening mee heeft kunnen en willen houden, dat hij ook wel dingen heeft gedaan, die het hof in de mogelijkheid hebben gesteld een lichtere straf op te leggen, hoewel de ophemeling van deze goede feiten, zoals sommige ge tuigen dat hebben gedaan, profaan is. het niet eens konden worden. Eden- oefende critiek op de jongste ge beurtenissen in Bulgarije, Roemenië, Oos tenrijk en Hongarije en noemde de be schuldiging van Molotof, dat het de En gelsen en niet de Sovjet-Russen zijn, die zich inmengen in de interne aangelegen- De Goudse Glazen teruggekeerd Gouda, de stad van de kaas en de pijpen, is in feesttooi ter gelegenheid van haar 675-jarig bestaan. Gisteren opende de Commissaris der Koningin in de# provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, een oud- Gouwenaar, de grote streektentoonstelling „Het hart van Holland". De burgemeester, mr. dr. K. F. O. James verrichtte de offi ciële opening van een Gouds museum voor oude kunst en des middags werd in de St.- Janskerk het feit herdacht, dat de beroem de Goudse Glazen, de fraaie gebrandschil derde kerkramen, weer zijn aangebracht, Voortdurende diplomatieke besprekingen met de Republikeinen in Batavia United Press verneemt uit Londense di plomatieke bron dat op het ogenblik tussen Londen en Washington overleg wordt ge pleegd over de situatie in Indonesië en over een mogelijke nieuwe bemiddeling in de* kwesties tussen Nederlanders en Indo nesiërs. De Nederlandse regering heeft tot nu toe de Britse regering niet over bemidde ling gepolst, maar men was in Londen de mening toegedaan, dat de Nederlands- Indonesische betrekkingen wellicht spoe dig een punt zouden bereiken, waar op een nieuwe bemiddeling het enige middel zou zijn om uit de impanse te geraken. De overtuiging steunde op berichten, die de speciale Britse commissaris in Zuidoost Azië, Lord Killearn, in de afgelopen dagen naar Lon den gestuurd heeft. In diplomatieke kringen te Londen over heerst de overtuiging, dat de Nederlanders, wanneer zij met de gedachte van een nieuwe bemiddeling verzoend zouden ra ken, de voorkeur zouden geven aan Britse bemiddeling. Daar de Indonesiërs meer Door baldadigheid van de jeugd ontstond brand in een rijtuig van een electrische trein welke op het emplacement Rietlanden bij Amsterdam stond. Hoewel de brandweer 'snel ingreep, brandde het rijtuig geheel uit. voor Amerikaanse arbitrage voelen, zou een gemeenschappelijke Brits-Amerikaanse arbitrage een compromis kunnen vormen, aanvaardbaar voor beide partijen. Montgomery naar Singapore Men verwacht te Londen, dat de Britse regering spoedig over meer informatie in zake de Indonesische toestand en de moge lijke militaire verwikkelingen zal beschik ken ten tijde van een bezoek, dat veld maarschalk Viscount Montgomery aan Zuid^Oost-Azïë zal brengen. De juiste datum van Montgomery's ver-, trek uit Londen is onbekend als gevolg van de gebruikelijke geheimhouding omtrent de bewegingen van de veldmaarschalk, maar men gelooft dat dit ieder ogenblik kan zijn. Op zijn reis van India naar Australië, waar hij tegen het einde van de maand verwacht wordt, zal hij enige tijd te Singapore vertoeven voor een ontmoe ting met Lord Killearn. en volgens diplo matieke waarnemers zal daarbij de Indo nesische toestand een der belangrijkste punten van bespreking uitmaken. Besprekingen in Batavia Te Batavia verluidt dat de Republikei nen confereren over de mogelijkheid om nieuwe besprekingen te openen. Waarne mers geloven dat deze neiging in 't bijzonder 't resultaat is van Sjahrir's informele be spreking op Woensdagavond met de Britse consul-generaal J. Mitcheson, die bijna drie uur duurde. Ook andere buitenlandse druk op de republiek duurt nog voort. Borneo en Oosf-Indonesië tegen Republikeinse nota Sultan Hamid II van West-Borneo en de premier van Oost-Indonesië, Nazimoeddin, hebben aangekondigd, dat hun staten het Nederlandse memorandum „onder zekere voorwaarden" zouden aanvaarden. Hamid en Nazimoeddin zeiden dat hun staten de Republikeinse tegen-nota „vol ledig zouden verwerpen", doch 't Nederland se memorandum zouden aanvaarden „on der zekere voorwaarden". WILSON AMBASSADEUR DER V.S. IN TURKIJE President Truman heeft Edwin C. Wilson benoemd tot Amerikaans ambassadeur in Turkije. Wilson zal tevens optreden als hoofd van de Amerikaanse missïfe, belast met de hulpverlening aan Turkije. Minister-president dr. Beél, die tn Gouda de herdenking van het 675-jarig bestaan van de kaas- en pijpenstad bijwoonde liet zich daarna een Goudse stroopwafel goed smaken. Naast hem mevrouw Kesper, de echtgenote van de Commissaris der Ko- ningin in de provincie Zuidholland. na tijdens de oorlog veilig opgeborgen te zijn geweest in de duinen bij Vogelenzang. De minister-president dr. L. J. M. Beel hield hier een rede, waarin hij onder andere mededeeldé, dat de Koningin mr. A. A. J. Rijksen, die op buitengewone wijze er voor gezorgd heeft dat de Goudse glazen voor het nageslacht bewaard zijn geble ven, benoemd had tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Na de plechtigheid in de kerk ging Dr. Beel naar het gebouw „Ons Genoegen", waar ruim achthonderd ouden van dagen cfenwezig waren om hem en minister Drees, die inmiddels ook gearriveerd was, te danken voor het tot stand komen van de wet „Noodvoorziening Ouden van Dagen". De voorzitter van de Vereniging Ouden van Dagen bracht dank aan de beide mi nisters voor het mooie sociale werk, dat door deze wet gedaan kan worden. Het speet hem, dat minister Lieftinck, die mede deze wet ondertekend had en daarmede een bewijs heeft geleverd, dat hij het ook wel eens zaliger vindt te geven dan te ont vangen, niet aanwezig was. Als waardering boden de ouden van da gen aan de beide ministers een platelen wandbord aan. De minister-president zeide in zijn dank woord, dat dit een heel ongewone gebeur tenis-voor hem was. Het Nederlandse volk is niet spaarzaam met critiek en hij had dat in zijn ambtsperiode nog niet mede gemaakt, dat hem .op materiële wijze dank werd gebracht voor de tot standkoming van een wet. Minister Drees gaf de ouden van dagen de verzekering, dat hun dank ook aan minister Lieftinck zal worden overgebracht. heden van Hongarije, uiterst fantastisch. Eden liet zich waarderend uit over het plan-Marshall, dat hij een eerste stap acht tot het verenigd Europa, dat Churchill zo na aan het hart ligt. Naar aanleiding van de economische unie tussen België, Nederland en Luxem burg zei Eden: „Ik denk, dat een van de gevolgen hiervan zal zijn, dat deze groep van kleine landen waarschijnlijk de derde handelsmogendh^id der wereld zal zijn". De minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, legde een verklaring af in zake zijn besprekingen te Parijs. Hij kon geen positieve mededelingen doen, alvo rens het antwoord der Sovjet-regering is ontvangen. „Wij beschouwen Marshall's aanbod als een grote kans voor Europa", voegde Bevin er aan toe. Ten aanzien van Bulgarije zeide Bevin dat men in dat l^nd kennelijk de bedoe ling had de oppositie weg te vagen en dat speet hem zeer, omdat hij tegen een een part ijstaat gekant is. „Wij weten allen^dat in Griekenland het opheffen van een vinger een eind zou kun nen maken aan de burgeroorlog. De com munisten voeren daar een politiek om dat arme landje te verscheuren, die ik een tragedie vind". „Men vraagt mij iedere dag tussenbeide te komen in Spanje. Ik geloof dat bet ge rechtvaardigd is te interveniëren. Ik haat en verafschuw wat zich daar afspeelt". Ten aanzien van de toestand in Honga rije zeide Bevin: „Als er een conflict moet ontstaan tussen ideologieën zal ik dat be treuren, maar als het ons wordt opgedwon- 1 gen moeten we 't onder het oog zien". Bevin geloofde niet dat de westelijke wereld daar op den duur de dupe van zou zijn. „Ik heb zoveel conflicten gezien en zoveel dicta tors zien trachten de vrijheid in de we reld te onderdrukken, en het zijn tenslotte altijd de dictators geweest die aan het kortste eind trokken". Bevin had oprecht getracht ten aanzien van de toestand in. Hongarije de feiten te weten te komen, en het speet hem ojyecht dat Molotof daar kwaad om was geworden en tegen- beschuldigingen tegen Engeland geuit had. „Maar ik moe: zeggen dat ik daar zeer aan ben gewend". Bevin verklaarde dat hij zich als mi nister van Buitenlandse Zaken nooit had gen#ngd in de zaken van de Hongaarse regffing. Staking in Keulen In een officiële Britse verklaring is Don derdagavond bekend gemaakt dat 9600 ar beiders van de Keulse ijzerfabrieken, con structiewerkplaatsen en machinefabrieken het werk hebben neergelegd, daar zij, naar zij verklaard hebben wegens de verlaging der voedselrantsoenen, niet in staat zijn te werken. Perzisch kabinet afgetreden Het gehele Perzische kabinet heeft gis teren zijn ontslag aangeboden. Men neemt aan, dat de huidige minister-president Ghavam es Sultaneh opnieuw met de kabi netsformatie belast zal worden en de nieuwe regering Zaterdag aan de Sjah zal voorleggen. Vlieg tui gr ecord gebroken Een Ixjckheed Shooting Star heeft het wereldsnelheidsrecord, dat met 985.6 km per uur op naam stond van groupcaptain Donaldson met een Gloster Meteor, ge bracht op 998 km per uur. Het nieuwe record is gemaakt door een toestel van het Amerikaanse leger, be stuurd door kolonel Albert Boyd, invlie- ger bij de luchtmacht van het Amerikaan se leger. Het moet echter nog officiëel be vestigd worden. De Bilt voorspelt Volgens een berekening van het K. N. M. I. in De Bilt zal de temperatuur in Juli 0.7 graad beneden normaal zijn. Men mag de volgende maand rekenen op een gemiddelde temperatuur van 17.7 graden Celsius overdag. Hoeveel zomerse dagen wij in Juli zul len krijgen, kan De Bilt echter niet voor spellen. De president van de Italiaanse republiek. Enrico de Nicola, heeft gisteren bekend gemaakt dat zijn aftreden, hetwelk hij eer gisteren tijdelijk had uitgesteld, binnen 10 of 15 dagen een feit zal zijn. Deze aankondiging luidt een „presiden tiële crisis" in en betekent een gevaarlijke situatie voor de nieuwe, geen communisten bevattende, regering van De Gasperi. Het achttien dagen oude kabinet staat voor de keuze van een nieuwe president door een half-vijandige vergadering en zal de nieu we staatschef om een nieuw mandaat die nen te vragen. De situatie is buitengewoon gecompli ceerd. Het is aan geen twijfel onderhevig dat de gezondheidstoestand van de Nicola slecht is. Het wordt echter wel' betwijfeld dat zijn physieke conditie zó slecht zou zijn dat dit hem zou beletten op een post te blijven, waar weinig werk is en waar hij een crisis kan vermijden. De christelijk democraten van De Gas peri hebben vertwijfelde pogingen onder nomen om De Nicola van z?n besluit te rug te brengen, omdat zij de juridische strijd over een nieuwe president en de noodzaak om het ontslag van het kabinet aan te bieden wilden vermijden. Links had niets tegen De Nicola, doch verwel komt de presidentscrisis als middel tot een nieuwe flankaanval op de regering De Gasperi. Velen beweren dat de wens tot heen gaan aan De Nicola is ingegeven doordat De Gasperi zijn belofte niet heeft gehou den om in de komende herfst nationale ver kiezingen te houden en door de extra- legale voortzetting van de ambtsduur van de huidige vergadering tot het eind van dit jaar. Het aftreden van De Nicola neemt de enige stabiele kracht weg die de Italiaanse republiek die politiek bijna gelijk ver deeld is in links en rechts en tussen mo narchie en republiek constitutioneel, nog was overgebleven. Ook zal er nu een strijd ontstaan over de opvolgingskwestie, waarbij alle vier groepen rechtsen,linksen, republikeinen en monarchisten candidaten zullen wil len stellen. fvooomoqooocooco Weerbericht OVERTREKKENDE REGENZóNE Verwachting, medegedeeld door het K N M.I te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Meest matige wind tussen Zuid en West Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later brekende bewolking Iets lagere temperaturen dan vandaag. 21 Juni: Zon op 4.19 uur. onder 21.04 uur Maan op fl.52 uur, onder 23.52 uut

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1