Vietoria^Hospitaal C D gesloten Binnenkort begint Ronde van Frankrijk Universitaire opleiding van tandartsen Arie van Vliet zegevierde in het Stadion Frankfort economische hoofdstad van West Duitsland Wereldnieuws J VRIJDAG 20 JUNI 1947 2 IN HET LAND DER PHARAO'S DOOR BERTHS AAFJ ES Soms, voor men het weet, ligt men in een hospitaal. Dat is hier een klein kunstje. Heeft u wel eens een paard zien drinken? Het buigt zijn prachtige glanzende hals en steekt zijn edel hoofd diep in de em mer met water Zienderogen zakt de wa terspiegel. Dat is zo de grootse wijze waarop het zich lest. Een mens moet dat natuurlijk niet proberen na te doen, al heeft hij nog zo'n dorst. En toch, in de hondsdagen heeft ieder wel eens de be hoefte gehad om zijn hoofd diep in een emmer met koel water te steken en dan verder zijn mond maar open te houden. Er heerst hier in Cairo een temperatuur, die soms de 120 graden bereikt. Bij 80 gra den heeft men in*Holland schoolvrij. Als er zulk een hitte heerst, doet men wel eens rare dingen, vooral als er op elke hoek van de straat in het ijs gekoelde dranken verkrijgbaar zijn. Vóór men het weet. is dan het kanalenstelsel in de inwendige mens hopeloos in de war en als men naar een dokter gaat, zegt hij: ga maar een week in een hospitaal liggen, dat is de beste re medie. Op een avond ben ik er heenge stapt, zo slap als een peppelblad na een hondsdag. Toen ik het avondlijke bordes besteeg, gevolgd door een snuffelende jachthond, die ergens vanuit de tuin op dook, droeg ik onder mijn arm een kam, een stuk zeep en een pas gekochte pyjama, plus de Odyssee. Even later trad in het gas-achtige licht de hoofdzuster op mij toe en deelde mij mee, dat er een twee-per- soons kamer vrij was met een Griek, of met een Fransman, met een Turk of met een Egyptenaar. Maar de Egyptenaar moest ik niet kiezen, want die kreeg iedere mid dag zijn hele stamboom op bezoek. Nu ben ik naar Egypte gekomen om de Egyptena- ren te leren kennen en niet de Turken, de Fransen of de Grieken. Dus ik koos de ka mer met de Egyptenaar erin. U moet het zelf weten, zei de hoofdzuster met een ge zicht alsof ik de plagen van Egypte geko zen had. Het was een stille, rustige man, waar naast ik kwam te liggen. Ik kende geen ander woord Arabisch dan Saida, goeden dag, en hij kende enkel Arabisch, zodat wij elkander slechts vriendelijkheden kon den bewijzen in een gebarentaal en verder elk een rijk van stilte voor ons alleen had den. Ik las Homerus: hij keek onbewogen naar de vliegen. Hij scheen mij een fami lievader toe. groot en fors en philosofisch van aard. Van drie tot zes mocht hij bezoek ontvangen. Maar er denkt geen sterveling aan om tegen drie uur in de middag door de hitte naar een ziekenhuis te wandelen. Tenzij dan de familieleden van een echte oude Egyptenaar. Homerus heeft gelijk Om drie uur kwamen zij. Ik lag net in mijn Odyssee te lezen. Boöpis noemt Ho merus de vrouw mqf zwarte ogen. De koe- ogige. En daar kwamen ze, de koe-ogigen, de vrouw en de dochters en de schoondoch ters van de zieke pater-familias. Verge zeld van de zoons, de ooms, de broers en de neven. De familie, die deze namiddag op ziekenbezoek kwam, bestond wel uit 25 man. De sluiers der vrouwen en majsjes gingen af en ja, waarlijk, Homerus theeft gelijk, met deze schone wezens koe-ogig te noemen. Met ogen als van kalveren, die van achteren door een horzel gestoken worden en blikkerend omkijken naar hun zwiepende staart, keken de dochters van de Egyptenaar door het vertrek. De moe der wierp minder schichtige, maar ook minder dartele blikken rond: haar oog opslag was groot en glanzend en goedig, als die van een volwassen koe, en ik voelde mij zeer vereerd, toen zij mij namens de hele familie liet weten, dat ik, wijl ik hier in de vreemde zonder familie was, de haren maar als de mijnen moest beschouwen. Ik vind het een feest dit bezoek. Alle koe-ogigen zyn op de divan gaan zitten, de moeder in het midden als een reusachtig Demeterbeeld. Zij is gehuld in zwarte sluiers, in haar schoot slaapt een kind van een jaar. Naast haar zit haar dochter, die heeft ook een kind van een jaar. De Egyptenaar wil zijn dochtertje zien. Zijn vrouw raapt het uit haar schoot en brengt het hem. Hij omhelst het innig. Dan wil hij het dochtertje van zijn dochter zien. Zij brengt het hem hoog op haar schouder, zij houdt het wicht niet vast, zij balanceert het even gemakkelijk als een waterkruik. Ook zijn kleindochtertje omhelst hij innig. Dan is er voorlopig genoeg audiëntie ver leend aan vrouw en kinderen en is het manvolk aan de beurt. De mannen zitten op stoelen of, als er geen stoelen zijn, op de grond gehurkt. De meesten dragen een linnen kleed en een doek om het hoofd. Zij zijn zo weggewandeld van een plaat uit een Zondagsschool. Het valt mij iedere keer weer op, hoe 'n edel en voornaam volk het is. Zij zijn zo rustig, zo natuurlijk, zo bescheiden en zo voornaam. Zij moeten een hoge innerlijke cultuur bezitten. Zachtjes met elkaar pratend zitten op de divan de vrouwen. Het klinkt als het tjilpen van zwaluwen, hoog in de lucht. Zij moeten elkaar soms ernstige en soms vrolijke dingen vertellen/want zij wisse len tijdens de gesprekken van temperament De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn, 7.30 Gram.pl. 8.15 Orgel. 8.40 Gram.pl. 9.30 Londens Kamerorkest. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10 35 Piano. 11.00 Voor arbei ders in continu-bedrljven. 11.45 Familieberichten. 12 00 Kon. Militaire'Kapel. 12.30 Kalender. IS M Strijdkrachten. 13.30 Mlllersextet. 14 00 Het Neder landse lied. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Van boek tot boek. 15.15 Symphonleconcert. 18.00 Bescher ming van dieren. 16,15 Kinderen behoren niet op straat. 16.45 viool en piano. 17 00 Sportpraatje. 17.15 Coro Belmonte. 17.30 Om en nabij de twin tig. 18.15 Walsmuziek. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Zang en piano 19.20 Boedapestertrio. 19.30 Voor de rijpere jeugd. 19.45 Voor Nederlanders ln Duitsland. 20.08 Dingen van de dag. 20.15 Oke- programma. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 De Ramblers. 22.00 Hooftpel ,.De Ellendlgen" 92,30 Cabaretprogramma. 23 15 Dansmuziek. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gebed. 7.45 Gram.pl. 8.15 Orgel. 8.25 Hoogmis. 10 00 Klein kleutertje. 10.15 Engelse er- Amerikaanse orkesten. 11.00 Voor zieken. 11.45 Het Braziliaanse volkslied. 12.00 Angelus. 12.03 Nederlandse liederen. 12.30 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek. 13.45 Fllmkwartier. 14.00 Kamerorkest. 14.30 Toneelkijker. 15.00 Wan delsport. 15.15 Liederen, viool en plano. 15.45 Kiosk. 16.00 Gram.pl. 16 20 Causerie. 17.00 Wigwam. 18.00 Piano en orgel. 18.15 Weekover zicht 18 30 Buffallo Bill. 19.20 Ensemble „Fan tasia". 19.4S Banden die binden. 20.05 De gewone man 20.12 Actualiteiten. 20 20 Hoe heet deze plaat?. 20.30 Lichtbaken 21.00 Orkest zonder naam. 21.30 Gram.pl. 21.50 Voetbalreportage. 22 00 Brabants cabaret 22.45 Gebed. 23.15 Vadert dag- pook, 25.20 PhUharmooisch Orkest, als jonge poezen. Nu zijn zy nadenkend, dan dartel, hun blik gaat van ernstig da delijk weer in guitig over. Vooral onder jonge vrouwen zijn schoonheden. Haar lip pen peinzen voor haar gezicht uit als grote, opengegane bloemen. Haar ogen zijn onbeschrijfelijk. En onbegrijpelijk. Vooral onbegrijpelijk. Ach, niets is moeilijker te begrijpen, ge loof ik, dan vreemde volken. Onze ziel is vol riet en kroos en weiden en regenluch ten. En de hunne is vol palmen en gloeiend woestijnzand en sierlijke minaretten. Daar ligt immers een werelddeel tussen. HUIDVERZORGING Tegen zonnebrand, stuklopen, door zitten, schrijnen, smetten, en ter ver betering der huid: Puro! of Purolin. Door 't crème-karakter is Purolin geliefd door de vrouw voor zichzelf en de baby. (Adv.) Clipper verongelukt in Syrië De Panamerican Airways hebben bekend gemaakt dat een clipper die op weg was van Karachi naar Istanboel, nabij Meya- din in Oost-Syrië is neergestort.' 15 personen, 8 passagiers en 7 leden van de bemanning zijn omgekomen. 19 passagiers en 3 leden der bemanning zyn evenwel gered. De verongelukte clipper is een andere dan de constellation „America", welke een proef%-lucht om de wereld maakt. Deze laatste is Donderdagochtend veilig bij Istanboel geland. TWEEDE KAMER Ook Londense Handvest van toepassing bij berechting van vijandelijke oorlogsmisdadigers Een belangrijke wielerwedstrijd be gint op Woensdag 25 Juni. Dan star ten in Parijs de renners voor de Ronde van Frank rijk. welke t. en m. 20 Juli duurt. Ne derland is verte genwoordigd door Arle Vooren (Be verwijk), B. Schel- llngerhout (Zaan dam). Alb.-v. Schen del (Toulouse), H. Syen (Maastricht) en De Korver (Rotterdam). r De Nederlanders komen in een ge mengde ploeg uit. Met hen rijden Ca- mellint. Galliussu (beiden Italië), Klablnsky (Polen) en V. Joly (België). Dezen hebben hun sporen in vele wed strijden verdiend. Men kan verwach ten, dat de buiten landers geen blok aan het been van de Nederlandse ver tegen woordlgers zullen worden. De „Tour de France" bestaat uit 21 étappes. Vijf dagen genieten de renners rust. De afstand bedraagt in totaal 4650 k.m. In tegenstelling met andere jaren wordt ook in België en Luxem burg gereden. Eerst gaat men in noordelijke richting naar Rijssel en de volgende dag via Maubeuge naar Brussel. De derde étappe is van Brussel naar Luxemburg en dan gaat de route in zuidelijke richting naar Nice. Bijgaande kaart geeft een overzicht van de route. In het midden wordt aangegeven op welke data er gereden wordt en welke afstanden er afgelegd moeten worden. Rapport over activiteit van nazi-organisaties Een correspondent van Reuter deelt mede, dat de internationale commissie voor de studie van Europese kwesties te Londen aan de regeringen van geallieerde landen documenten heeft doen toekomen, welke het gevaar van een herstel van het fascisme ln het licht stellen; Volgens de commissie is de slechte voedsel distributie in Duitsland voor een goed deel toe te schrijven aan sabotage van nazi's, die in het departement van landbouw van Beieren be langrijke posten bekleden en in de Britse zóne het spoorwegnet onder hun beheer hebben. In Zwitserland kunnen volgens de documenten de nationaal-sociallsten vrijelijk propagandistische acties voeren. Hier bevindt zich Freiherr von StOhrer, Hitler's voormalige ambassadeur in het Spgnje van Francq. Van Zweden uit wordt na- Uonaal-socialistische litteratuur verbreid. Een in Duitsland geboren Zweeds groot-industrieel zou aan het hoofd staan van een vereniging, die Duitse nationaal-socialisten helpt naar Portugal en Zuid-Amerika te komen. In Zuid-Afrlka tenslotte, zo gaan de rapporten verder, zijn natlonaal-socialistlsche verenigingen met tienduizenden leden, die regelmatig militaire oefeningen houden. Herziene omzetbelasting op 1 Juli in werking Met ingang van 1 Juli treedt de herziene om zetbelasting ln werking, Wanneer deze verho ging zonder meer ln de prijzen zou worden door berekend. zou het prijspeil een geringe stijging ondergaan, behalve voor een beperkt aantal artikelen, waarvoor de omzetbelasting wordt verlaagd, respectievelijk afgeschaft. Zelfs ook een -erlnge stijging moet onder de^huidige standlgheden vermeden worden voor zover dit enigszins mogelijk is. Theoretisch zou dit be. reikt kunnen worden door de omzetbelasting door te berekenen en de bedoelde prijzen tege lijkertijd te verlagen. Zulks stuit echter af op practische moeilijkheden. Slechts indien aan de hand van het nodige cijfermateriaal uitdrukke lijk kan worden aangetoond dat de winstmarges aan de toelaatbare eisen voldoen, zal prijswij ziging met machtiging v'an het Directoraat- Generaal voor de Prijzen op grond hoging der omzetbelasting kunnen, plaats heb ben. Uiteraard zal bij de systematische - calculaties der vastgestelde prijzen de nieuwe omzetbelasting volledig als kostenfactor in aan merking worden genomen. De regering reali seert zich, dat dit standpunt voor sommige on dernemers tijdelijk onbillijkheden met zich kan brengen: zij meent evenwel zwaarder te moeten doen wegen een onbillijkheid, die wellicht de grote massa der bevolking zou treffen. Indien tengevolge van de verhoogde omzetbelasting de prijzen door doorberekening zonder meer zou den stijgen. Met betrekking tot de nieuwe weeldebelasting staat de zaak anders. Op grond hiervan zal de omzetbelasting op een aantal luxe-artikelen tot IS worden verhoogd. Iedere fietser een band De ANWB vernam van het ministerie van Economische Zaken, dat tot een verruiming der rijwielbanden-distributie kan worden ovérge- gaan wegens het feit. dat meruJiet aantal voor vervanging uit te reiken bandenbonnen aanzien lijk heeft kunnen reduceren, zulks weer ten gevolge van de langere levensduur der banden De bond heeft enige tijd geleden voorgesteld, op dezelfde wijze als het bij de schoenendistributie gevolgde systeem, geleidelijk ieder gezinshoofd een band toe te wijzen, maar de minister acht dit systeem minder aanbevelenswaardig, hoopt echter volgens een nog nader uit te wer ken regeling iedere rijwielbezitter ln de banden distributie te kunnen betrekken. „Zoutje" vindt asyl in Artis Drie jonge Zoutelanders vonden aan de kust van Walcheren een levende en zeer levendige jonge zeehond. Een badgast ontfermde zich over het luid keffende diertje en belde Artis op, met het verzoek de Zoutelandse zeehond, die inmiddels het koosnaampje „Zoutje" heeft mogen ont vangen, in l^t zeehondenbassin te willen opnemen. Artis' directie toonde zich zeer verheugd over het aanbod en heeft een auto naar Zeeland gestuurd om de kleine zoon van de zee op te halen. Van onze parlementaire redacteur) Minister Van Maarseveen nam een over eenkomstig zijn advies gewijzigd amende ment-Donker over. waardoor de wet, welke hoger beroep van de vonnissen der krijgs raden te velde toelaat, een hiervan afwij kende regeling door de Kroon mogelijk maakt in twee gevallen, ten eerste ten aanzien van buiten het Rijk in Europa uit gesproken vonnissen en ten tweede ook in Nederland, als er feitelijk en niet slechts formeel een oorlogstoestand bestaat. Het wetje zelf werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De rechtsgeleerden konden pas volop ge nieten bij de behandeling van het voorstel, dat ten doel heeft alsnog de Nederlandse rechter uitdrukkelijk rechtsmacht toe te kennen over personen, die gedurende de oorlog in krijgs-, staats- of publieke dienst bij de vijand waren, wegens schending van de normen van het oorlogsrecht. De minis- I ter van Justitie had zich destijds op het standpunt gesteld, dat onze strafwetgeving, uitgebreid met bepalingen Buitengewoon Strafrecht, voldoende was om buitenlandse oorlogsmisdadigers te berechten. De Bij zondere Raad van Cassatie was pchter tot een andere slotsom gekomen. Daarom moest er nog een nadere wettelijke rege ling geschapen worden om te vermijden, dat allerlei tijdens de oorlog gepleegde en daarmee ten nauwste samenhangende mis- rikaanse rechter Jackson, die openbaar, aanklager te Neurenberg was, baatte hem niet. De minister haalde de woorden van Jackson aan om te betogen, dat naar diens mening het Nf^ierlandse strafrecht wel vol doende was om bepaalde oorlogsmisdadi gers te bestraffen. Terecht kreeg hij, onder andere van mr. Stokvis (Comm.), horen, dat Jackson zich slechts heel in het algemeen had uitgelaten en heus niet pre cies kon weten wat de Nederlandse straf rechtbepalingen inhouden. Jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) had ook gelijk met "haar opmerking, dat er bepaalde misdrijven in de oorlogsjaren zijn gepleegd zoals het wegvoeren en Een gunstig witboek over koning Leopold Beschuldigingen jegens de vorst weerlegd Professor Jacques Pirenne, secretaris van koning Leopold III van België, heeft, in of ficiële kledij gestoken, een reeks bezoeken afgelegd bij de hoogste Belgische autori teiten om deze ieder afzonderlijk een ge drukt exemplaar van een „Witboek" te overhandigen, dat door een commissie van acht is samengesteld over het optreden van koning Leopold vóór en tijdens de tweede wereldoorlog en tydens de Duitse bezetting van België. Het rapport verklaart, dat de bewe ringen, als zou koning Leopold zich, zon der de Britse en Franse bondgenoten ge waarschuwd te hebben, overgegeven heb ben, „volkomen vals" zijn. Koning Leopold weigerde, aldus het rapport, zich te ver enigen met het standpunt van. de Belgische regering, toen deze zich in Frankrijk be- vermoorden van Joden omdat zij Joden, vond en'met d„ Duitsers poogde t»intol waren waaron onze NedeHanda. atraf- handefen onr wapC„stilsta„d In Juni 1940 deelde de regering van Pier lot de koning mede. dat „de tijd voor Bel gië scheen te zijn gekomen om openlijk met Duitsland te onderhandelen". Verder zegt het rapport, dat koning Leopold tij dens de bezetting verzoeken van zekere politici en hoge functionarissen, die in »Brussel een nieuwe regering wilden vor men ter vervanging van de regering van Pierlot in Londen, van de hand had ge wezen. waren waarop onze Nederlandse straf rechtbepalingen niet zijn ingesteld, tenzij men een zeer gewrongen redenering volgt. Daarom vond zij het juister, gelijk het amendement-Donker beoogde, begrippên uit het internationale strafrecht (het Hand vest over de bestraffing van oorlogsmisda digers in 1945 te Londen vastgesteld) in ons buitengewoon strafrecht een plaats toe te kennen. Tenslotte krêeg de hfcstarrige minister de kous op de kop; de Kamer nam het zozeer door hem bestreden amende ment zonder hoofdelijke stemming aan. Zijn ambtgenoot Gielen had het gemak kelijker. Want al bepleitte men van alle kanten het stichten van een afzonderlijke tandheelkundige faculteit, tenslotte ver drijven, waaraan lieden, die in dienst van enigde de Kamer zich zonder hoofdelijke de vijand waren, zich schuldig hebben ge- stemming met het wetsontwerp, dat zover maakt, hier te lande niet zouden kunnen niet gaat, maar wel de opleiding van de worden berecht. Minister Van Maarse veen bleek in dit geval nogal koppig te zijn. Toen namelijk mr. Donker (Ar beid), gesteund door alle overige deskun dige rechtsgeleerde sprekers, een amende ment verdedigde om nu meteen in ons strafx-echt ook een stukje internationaal strafrecht op te nemen, aangezien het twij felachtig bleef of onze nationale straf rechtbepalingen wel voldoende zijn om er allerlei oorlogsmisdrijven onder te laten vallen, verzette de bewindsman zich hier tegen. Zijn beroep op een zinsnede uit een rapport aan president Truman van de Ame- WIELRENNEN Arle van Vliet heeft Donderdagavond in het Olympisch stadion te Amsterdtm getoond, dat, als hij dat wil, hij nog veruit de sterkste sprinter is. Zijn overwinningen op Scherens en Derksen waren dermate overtuigend waaronder een overjvtnnlng op Scherens van de kop af dat zijn zege ln het totaal klassement geen ogenblik ln gevaar is geweest. Na de matches deux had Van Vliet 2 punten, gevolgd door Derksen met Scherens met 4 punten. In de match trols i Van Vliet bij de Marathontribune de kop, om deze niet meer af te staan. Scherens werd tweede, doch eindigde in het totaal-klassement op de derde plaats, osfdat Derksen bij zijn zes punten een overwinning telde. De verdere uitslagen luiden: Wedstrijd met motorgangmakinig le rit (30 ...m.): 1. Lemoine, Frankrijk 24 min. 16 sec.; 2. Bakker Neerland op 60 m.; 3. Lesueur, Frank rijk. op' 70 m.; 4. Ven der Voort, Nederland op n.; 5. De Best, Nederland op 450 m.; 6. Pronk, Nederland op 730 m. 2e rit (50 k.m.): 1. Lesueur 40 min. 14 sec.; 2. Geknoei voor vergunningen met hout Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat bij het onderzoek betref fende de bij het Rijksbureau voor Hout te Amsterdam plaats gehad hebbende on regelmatigheden gebleken is, dat een chauffeur zich, door valsheid in geschrifte te plegen, op onrechtmatige wijze in het bezit van enkele vergunningen voor totaal twee kubieke meter hout heeft ge steld. Voorts bleek, dat een employé van hét Centraal Bureau van de Houtgemach tigde te Amsterdam voor het uitreiken van een vergunning een lap stof in ont vangst heeft genomen. Verder zijn vier reeds op 1 April 1946 ontslagen employés van het Centraal Bureau betrokken bij het verhandelen van een vergunning. Tenslotte deelt het ministerie mede, dat het Rijksbureau voor Hout de uitgifte van vergunningen voor gezaagd naaldhout had gedelegeerd aan het Centraal Bureau van de Houtgemachtigde dat een organisatie is van de houthandel. By de malversaties met bonnen voor glas en petroleum is geen rijksbureau betrokken. Nijmeegs „V-man" hoort dood straf tegen zich eisen D-zer dagen is voor het bijzonder ge rechtshof te Arnhem de doodstraf geëist tegen de jeugdige Nijmeegse assuradeur G. C. G., die ervan beschuldigd wordt, dat hy- als „V-man" van de S.D. zich heeft ingedrongen in epn groep oud-militairen te Nijmegen, die verzetswerk deed. G. zette zelfs zijn kennissen en vrienden aan tot verzet, waarna hij hen aan 'de Duitsers verried. Voorts was hem ten laste gelegd, dat hij de Joodse verloofde van een vriend en haar twee zusters in handen van de S.D. had gespeeld. Van der Voort op 30 meter; 3. Bakker op 125 meter; 4. De Best op 210 meter; 5. Pronk op 260 meter; 6. I.emoine op 995 meter. Totaal uitslag: 1. Lesuexir 4 pnt.: 2. Bakker 5 pnt.; 3. Van der Voort G pnt.; 4. Lemoine 7 pnt.; 5. De Best 9 pnt.: 6 Pronk 11 pnt, Klassementswedstrijd voor amateurs over 10 k,m.: 1. Faanhof 13 min. 42 sec. 12 p.; 2. Voortlng 0 p 3. Krever 6 p.; 4. Van Gelder 5 p. Ploegachtervolging voor amateurs over -max. 4 k.m.: 1 Voorting, Peters, Gieseler en Krever 5 min, 0.8 sec.; 2. Faanhof, v, d. Neut en Sleve- klng 5 min. 6 sec. (Harmans lekke band). Hoiikbalprogramma Het honkbalprogramma voor het a.s. week einde luidt als volgt: Zaterdag. Eerste klasse: Blauw Wit—HHC; AJax—SC Haarlem: EDO—OVVO (3.30 uur). Overgangsklasse A: DWS-RCH; ABC—Spartaan. Overgangsklasse B: Watergraafsmeer—Ajax 2; Quick—Hilversum; TYBBZeeburgla (4 uur). Tweede klasse A: HFC Haarlem 2—Kennemer- land (4 uur); Neptunus—EDO 3. Tweede klasse C: CatchersSchoten 3. Tweede klasse D: Kanaries —Beverwijk; DWV-EHS; RCH 2—TIW (4 uur). Derde klasse C: Kennemerland 2—HHC 4 (3 uur). Derde klasse D: Schoten 4—SC Haarlem 3 (3.30 u). Kennemerland 3—TYBB 2 (5 uur). Zondag. Eerste klasse: Schoten—VVGA (10 uur). Overgangsklasse A: HHC 2—HFC Haarlem (2.30 uur); SC Haarlem 2—Celeritas (10 uur). Over gangsklasse B: EDO 2—HCK (2.30 uur). Tweede klasse A: Sparta—Laakkwartier. Tweede klasse C: THB—ABC 2 (iO uur); Zand voortmeeuwen AHC '31 (10 uur); HCK 2—Blauw Wit 2 (10 uur). Derde klasse A: Zandvoortmeeuwen 2—RCH 3 (10 uur); Schoten 5—HCK 3 (12 uur); HFC Haar lem 3—Boru (10 uur). Derde klasse B: HCK 4— RCH 4 (12 uur): EHS 2—Roo9Wi]k 2 (10 uur). Der de klasse C: Halfweg—Ripperda 2 (2 uur). Derde klasse D: HHC 5—Rooswijk (12 uur). Schaken B. A. Bax kampioen van (le bloembollenstreek De strijd om het kampioenschap van de bloem bollenstreek, georganiseerd door „De Uil", is achter de rug. Irr de hoofdgroep werd B, A Bax winnaar met 2'4 p. Na een belissingswedstrljd bezette F. C. Haalebos de tweede plaats en J. H. Verleur de derde. Nummer vier werd H. van Dlemen en vijf W. de Laat. De eindstanden van de overige groepen waren: Eerste klasse: J. van den Berg, Hillegom 4*4 pt.'(kampioen); 2. Th. Brouwer. Sassenheim 3j« pt.; 3 A. Rotteveel, Sassenheim 3 pt.: 4. S. Lie- verse. Hillegom 2>-t pt.; 5. P. Langeveld. Sassen heim V.~ pt.; 6. J. Boom. N. Vennep 0 pt Tweede klasse: 1. 2. en 3. J. van Felius. J. Hol leman en J. Grimbergen (na loting) 2 pnt.; 4. G. Klootwijk 0 pnt. Derde klasse: 1. A. Brander, Nieuw Vennep 5 pnt. (kampioen); 2. J. J. Keune. Heemstede 4 pnt.; 3. H. v. d. Aar. Hillegom 3 pnt.; 4. R. Kool, Hillegom 2 pnt.; 5. en 6. B. van Meygaarde en H. E. Kleiverda, Sassenheim \-i pnt. Sport in het kort POLO WEDSTRIJDEN VAN „HAARLEM". De uitslagen van de competitiewedstrijden wa terpolo van „Haarlem" lulden: Haarlem—DWT (dames) 2-2: Haarlem 4-PSVH (heren) 2—2: Haarlem—VZV (adspiranten) 19—0. tandartsen voortaan volkomen in universi tair verband brengt. Dit was het resultaat van een nog vrij lang debat, waartoe na tuurlijk ook de enige medicus in de Kamer, dr. Mol (K.V.P.) het zijne bijdroeg. De conclusie van het verslag der com missie voor de Rijksuitgaven omtrent de halfjaarlijkse verslagen van de Buitenge wone Algemene Rekenkamer te Londen betreffende haar werkzaamheden over de periode 1 Juli 1941-31 December 1944, uit welke verslagen onlangs zulke ontstellen de bijzonderheden werden gepubliceerd, werd zonder discussie en stemming aan genomen. Ongetwijfeld passeerde dit op zienbarend stuk zo geruisloos, daar er een voorstel aanhangig is tot het houden van een parlementaire enquête, waarbij deze zaken aan de orde zullen komen. BON VOOR GEDROOGDE ZUIDVRUCHTEN. Op 26 Juni zal een bon voor 100 gram gedroogde zuidvruchten worden aangewe zen voor personen van 2 lot en met 20 jaar. Ds. J. Meesters te Brouwershaven is beroe pen als j^redlka-nt bij de Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 K. O.) te IJmuiden. Ten aanzien van het bezoek van de ko ning aan Hitier te Berchtesgaden zegt het rapport dat de koning na twee maal ge weigerd te hebben tenslotte in een bezoek toestemde „om représailles te voorkomen, die de Duitsers tegen de Belgische bevol king zouden hebben genomen, indien hij in zijn weigering had volhard". Koning Leo pold vroeg tijdens zijn onderhoud met Hitier vrijlating van de Belgische krijgs gevangenen en verhoging van het brood rantsoen der Belgen. Over het morganatisch tweede huwelijk van de koning zegt het rapport dat dit geen politieke gevolgen kon hebben, daar zijn tweede vrouw niet koningin kon worden en haar kinderen geen aanspraak op de troon zouden kunnen maken. Verder worden de suggesties, als zou de deportatie van de koning naar Duitsland in 1944 een met de Duitsers voorbereide comedie zijn geweest, van de hand ge wezen. 28 Wegens interne ver bouwing is onz< zaak van 23 t/i Juni Brits-A merikaans centraliseringspla uitgevoerd wordt snel De uitvoering van het Brits-Amerikaanse plan tot centralisering van het economisch bestuur der beide zones van Duitsland gaat in welhaast Amerikaans tempo, aldus de Berlijnse correspondent van het A.N.P. Te Wiesbaden zijn thans de reorganisaties behandeld. In een communiqué is nog eens herhaald, dat de op te richten economische raad slechts een economische taak te ver vullen heeft en in geen enkel opzicht voor uit wil lopen op de toekomstige staatkun dige inrichting van Duitsland. Deze mede deling heeft geen olie kunnen werpen op de propagandistische golven, die tegen deze plannen worden opgestuwd. De golven zijn eerder nog hoger geslagen op een haastig bijeengeroepen vergadering van vertegen woordigers der communistische partijen in alle zónes. Als resultaat dezer beraadsla gingen wordt thans in de organen van de S.E.D. (socialistische eenheidspartij) de stelling geopperd, dat de economische raad voor de- beide zones een autoritair orgaan is, dat de wetgevende bevoegdheid van de gekozen parlementen (Landtage) uitscha kelt. Daarentegen wordt de stap van het Sovjetrussisch militair bestuur om door de stichting van een economische commissie voor de Sovjetzóne het economische be leid daar te coördineren in de bladen va"n de S.E.D. uitvoerig geprezen als een bij drage van de Oostelijke zóne -tot de Een heid van Duitsland. Terwijl de discussies over de eenheid van Duitsland in felheid worden voortgezet, werkt het Amerikaans "bestuur met grote voortvarendheid aan de inrichting van Frankfort tot economische hoofdstad van West-Duitsland. Daartoe zullen de Ameri kanen geen nieuwe last leggen op de reeds zo krap benuisdfe bevolking van Frankfort. Thans worden massa's bouwmaterialen naar de stad gestuurd ten einde een groot bouwprogramma tot herstel van de bescha digde woningen in zo kort mogelijke tijd uit te voeren. Welke omvang heb, pro gramma heeft, moge blijken uit het feit, dat ruimte moet gemaakt worden voor de woonhuizen en bureaux van 900 geallieerde Panda en de Meesfer-detective 64. De detective was bezig Panda van zijn touwen -te ontdoen toen de ongunstige be waker met het ene oog binnen stormde. „Dacht ik het niet!" bulderde de schurk. Jullie zijn aan het ontsnappen, hè? Waar is mijn mes! Wacht even! Ik zal jou een kerfje gev$n! Men kan niemand vertrou wen, dat zie ik maar weer!" En met een gebrul stortte hij zich op detective. Nu weet ik niet, wat jullie voor indruk van de grote man hebben, maar laf is hij toch niet. Zeker niet! Hij greep de pols van de misdadiger beet, wrong zijn arm naar ach teren en probeerde tegelijk om het individu op de grond te werpen. Er ontstond een verschrikkelijk gevecht.... Panda slaagde er intussen in, om de koorden, die de de tective al had losgeknoopt, van zich af le schudden. en enige duizenden Duitse ambtenaren, dlê met hun gezinnen naar Frankfort zullen komen. Men hoopt deze ambtelijke volks verhuizing voor midden Augustus ten uit voer te kunnen brengen. Inmiddels zal de economische raad der beide zónes reeds op 25 Juni zijn eerste zitting houden. Hoe de raad zal zijn samen gesteld, is thans bekend, nu op een confe rentie te Wiesbaden is bepaald, dat de zetels in verhouding met de cijfers van de volkstelling over de verschillende staten zullen- worden verdeeld. Beieren zal in de raad vertegenwoordigd zijn met 12 perso nen, Hessen met 5, Württemberg-Baden met 5, Noordrijnland-Westfalen met 16, Sleeswijk-Holstein met 4, Neder-Saksen met 9, Hamburg met 2 en Bremen met 1. Het is te verwachten, dat bij de verdeling van de 54 zetels over de politieke partijen de C.D.U. (Christelijk Democratische Unie) de leiding zal hebben. De officiële naam van de raad zal lui den: economische en wetgevende r«ad. D~ daarnaast staande uitvoerende commissie zal uit acht vertegenwoordigers bestaan. United Press merkt op dat het de laatste tijd steeds duidelijker is geworden, dat de Russen de Duitse economie in hun zóne op het Oosten oriënteren en dat de Anglo- Amerikanen dezelfde tactiek volgen in Westelijke richting. In de afgelopen maan den zijn besprekingen gehouden tussen Engels-Amerikaanse autoriteiten en ver tegenwoordigers van Nederland, België, Luxemburg en Tsjecho-Slowakije. Verder" staan besprekingen met Italiaanse verte genwoordigers op het programpia. Er zijn reeds verscheidene handelsovereenkomsten getekend en er zullen nog meer volgen. De Westelijke zónes worden geleidelijk ge opend voor buitenlandse kopers en aan Duitse exporteurs wordt de gelegenheid ge geven direct of per post onderhandelingen te voeren. Verboden partij. Op Bali is de „Partai Rakjat" (Volkspartij) verboden. De Bataviase rege ringsvoorlichtingsdienst zegt dat dit is ge daan omdat gebleken is dat deze partij met terreur-organisatles samenwerkte. Per K.L.M. naar Berlijn. De K L.M. zal Ingaan de 15 Juii tweemaal per week retourvluchten tussen Amsterdam en Berlijn onderhouden. Zowel de American Overseas Airlines als de British Airways hebben "reeds diensten op Berlijn. Roosevelt-mijn. Volgens het Tsjechische blad „Svobodne Slovo" zal mrs. Eleanor Roosevelt in het begin van de volgende maand een be zoek brenger, aan Karlsbad, het Tsjechische Spa. Zij zal aanwezig zijn bij een plechtigheid in het Noord-Boheemse district Most, waar een steenkoolmijn naar Franklin D. Roose velt zal werden genoemd. Arbeidsorganisatie. Volgens betrouwbare krin gen te Genève zou Ruslafid toetreden tot de internationale arbeidsorganisatie (ILO), Deze organisatie heeft haar hoofdkwartier te Genève. Exit Eisenhower? Volgens de New-York Mir ror" zou generaal Dwight Eisenhower, chef van de staf van het leger der Verenigde Staten, aan president Truman om ontslag hebben verzocht en voorzitter worden van de Columbia universiteit in New York. De gene raal heeft zelf echter verklaard dat hij zijn ontslag nog niet heeft aangevraagde

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2