C L J Oost en West vonden elkaar In Voor Indië Een stijgende rentestand wordt thans verwacht Nieuwe bodemverdeling in West-Duitsland Panda en de Meesfea>detective J Sport in het kort Oude vriend Wereldnieuws ZATERDAG 21 JUNI 1947 Maar nu zal moeten blijken of de Indische eenheid bestand is tegen de inwendige spanningen Van onze Londense correspondent) Het Britsindische drama heeft zijn voor lopige ontknoping gevonden. ..Oost is Oost en West is West en nooiv zullen beide elkander ontmoeten" zijn de ■woorden van de Engelse dichter Rudyard Kipling, die in datzelfde Indië zoveel in spiratie vond. Maar nu heeft deze ontmoe ting plaats gehad. Een kleine honderd jaar hebben de twee meest uiteenlopende vol ken, het Engelse en het Indische, elkaar leren kennen en waarderen, alle misver standen ten spijt. De fouten, welke de Brit ten maakten, worden over het algemeen grif -door hen erkend. Het „verdeel en heers" vormde jarenlang een pijnlijke rea liteit. Bloedige onderdrukking van opstan den, zoals te Amritsar in 1918, vergiftigde de vèrhoudingen. De zoutbelasting vormde een diepe grief. En zo was er meer. Doch het grote feit bleef, dat de aanwe zigheid van de Engelsen, die reeds in de zeventiende eeuw als kooplieden naar Indië kwamen nadat ze door de Nederlanders uit de Oost-Indische specerijenhandel wa ren verdreven uitermate heilzaam ge werkt heeft op de binnenlandse toestanden. In dit reusachtige land, dat door de voort durende binnenstroming van vreemde vol ken nooit tot rust scheen te komen, waren de Engelsen van meet af de grote stabili serende factor. Zij gaven het de eenheid, welke het op geen andere wijze kon berei ken. Nu komt de proef op de som: of deze eenheid diep genoeg geworteld is om deze verscheidenheid van volksgroepen een zelf standig voortbestaan te verzekeren. Nog grote tegenstellingen. Zeker de kloof tussen Oost en West is nog enorm. In vele opzichten zijn deze mensenmassa's eeuwen achter bij het Wes ten. Fantastisch groot is nog het aantal an alfabeten, dat op 229 millioen de totale bevolking bedraagt 400 millioen ge schat wordt. Schril is de tegenstelling tus sen de intense armoede der boeren en ar beiders en de legendarische rijkdom der maharadjah's in de vazalstaten. Machte loos stond men tot nu tegenover de perio diek wederkerende hongersnood, die steeds tienduizenden levens vernietigde. Het ontbreken van een moderne basis voor een samenleving, die vaak nauwelijks boven het dierlijke uitkomt, brengt een geestesgesteldheid met zich mede, die zich does hebben alles gedaan om de eenheid te bewaren, hoewel zij zich tenslotte moesten neerleggen bij de eis tot verdeling van de Mohammedanen, die met hun 90 millioen zielen niet als minderheid wensen te leven. Uit economisch oogpunt maakt het dit alles veel gecompliceerder. Men had echter geen keus, omdat de burgeroorlog al begonnen was en alles dreigde ineen te storten. De fa natieke volksmassa's trekken zich weinig van Gandhi's geweldloosheid aan. Reeds uit een oogpunt van binnenlands beleid vormt de toekomst van het voorma lige Brits-Indië een vraagteeken. Het poli tieke en economische program van de Con grespartij bijvoorbeeld is niet bekend. Het enige wat vaststaat is, dat Indië een groot scheepse industrialisatie wacht. Engeland en ongetwijfeld ook Amerika zullen de le veranciers zijn, ook van verbruiksgoede- ren die, naar men verwacht, in toenemende mate zullen worden gevraagd. Ook het ont wikkelingspeil zal zonder twijfel worden opgevoerd, zodat de verwachting is, dat In dië als laatkomer in de historie tenslotte een gelijkwaardige partner in de zich ont plooiende samenwerking der volken zal worden. Het socialisme van Gandhi en Nehroe. De Indische leiders zullen moeten tonen of zij over constructieve capaciteiten be schikken. Nehroe, Gandhi's naaste mede werker en opvolger, noemt zich socialist, doch in socialistische kringen staat men sceptisch tegenover zijn overtuiging. In het verleden heeft hij vaak opportunistisch ge handeld. Eens lichtte hij zich naar de Sov jet-Unie, doch thans schijnt hij zich op Amerika te oriënteren. Bovendien zeggen zijn critici, dat zijp socialisme niet te ver enigen is met de in wezen mystiek-middel eeuwse opvattingen van Gandhi. Nehroe's rol in de oorlog was uiterst twij felachtig, toen zyn nationalisme groter bleek te zijn dan zijn socialisme en hij afzijdig heid bepleitte in de hoop, dat Engeland de strijd niet zou overleven. Niettemin stre den twee millioen Brits Indiërs aan de zijde der geallieerden. Het blijft nog de vraag, of men iets kan bereiken met het Westerse schabl<?on der parlementaire democratie in het groten deels nog feodale en autocratische Indië. De aangekondigde politieke reorganisatie is niets meer dan een begin. In hoeverre het juist is, dat buitenlands-politieke invloeden in den regel in moord en brandstichting uit. j f strategische overwegingen een rol heb- Alleen in de grote centra kon het Engelse ben gespeeld bij de totstandkoming van de - - - Kintrctp vnnrttpllpn dip np InHiprc 7Ct oim- Economische rechter Wöslijstje Een waslijst van een tenlastelegging voerde de bedeesde handelaar in kantoorbehoeften naar het bankje der beklaagden. Maar toen hij er uitstapte, was er slechts een notitieblaadje van overgebleven. Deze te goeder naam en faam bekend staande kan- toorbehoeftenleverancier uit de stad Haar lem had zich verstout blocjes met was lijsten, mapjes met briefpapier, notitie boekjes en vele andere zaken enkele centen te duur te verkopen. De ambtenaren van de prijsbeheersing achtten dit in strijd met de belangen der Nederlandse welvaart en zetten de overtreder „op de bon". De Tuchtrechter vond het evenmin stijlvol van de man en legde hem driemaal hon derd gulden boete op. Maar de handelaar in kantoorbehoeften zocht het hoger op, ging bedeesd in het bankje van de economische rechter zitten en liet zich ondervragen. De ceel van vijftien overtredingen werd door de verdediger verminderd tot een mager rijtje van drie, waarvan er één nog best weg kon en waar nog tegenover stond, dat sommige artikelen zelfs goedkoper dan was voorgeschreven werden verkocht. Bo vendien was al lang een nieuwe prijs- beschikking afgekomen, die de boekhan delaar ongeveer in het gelijk stelde. De rechter keek peinzend naar zijn potlood, lachte zoo'n beetjë, toen naar voren kwam, dat de boekhandelaren met de Prijsbeheer sing in het glgemeen en het Directoraat- Generaal in het bijzonder uitermate slecht kunnen opschieten en vonniste de be deesde met twee maal vijftig gulden voor wasblocjes en notitieboekjes. Voor de dertien andere overtredinkjes moest een gulden per stuk aan de staat geofferd worden. Effecten- en Geldmarkt Minister Lieftinck is een zeer bekwaam van 82V2% op 165% neerkomt, wat niet en hoffelijk man, aan wiens oprechte stre- onredelijk kan worden genoemd, wanneer ven om 's lands financiële en economische bedacht wordt dat dit de hoogste koers is, belangen te behartigen, niemand twijfelt, welke sinds 1938 is voorgekomen en de Dit is vermoedelijk de reden waarom zijn hoogste koers in 1946 139% was, de laag- wetsontwerp inzake Spaaractie, Nationale ste en laatste 108^ Minder aantrekkelijk Spaarraad en Rijkssp^arbrieven tenslotte is de vorm der vergoeding, omdat het de een meerderheid in de Tweede Kamer ge- vraag is of de inschrijvingen in certifica- vonden heeft, nadat het amendement van ten omgezet en dus verhandelbaar gemaakt dr. Lucas krachtens hetwelk de uitgifte van Rijksspaarbrieven bij de wet moet worden geregeld, was aangenomen. Of er echter een groter deel onzer bevolking zal gaan sparen dan thans het geval is (vol gens de minister 35%) hangt van heel andere factoren af. gelijk wij meer dan eens hebben betoogd. Grotere weerstand zal de Minister heb ben te overwinnen met zijn ontwerp tot Nationalisering van de Nederlandse Bank, Aangezien dit in sterke mate het politieke sentiment raakt en een nieuwe schrede is op de weg der geleide economie. Welis waar blijft de bank een naamloze ven nootschap, maar alle aandelen komen in handen van de Staat, die president en se cretaris van het bestuur benoemt en die wat meer zegt in de gevallen, waarin hy zulks ter coördinering van de monetaire en financiële politiek oer regering en de gjlitiek der Bank noodzakelijk acht, de ankrdad gehoord, aan de directie aan wijzingen geeft, welke deze laatste gehou den is op te volgen. Feitelijk blijft er dus van de zelfstandigheid onzer centrale bankinstelling niets over en wordt zij een apparaat in handen van de Overheid, iets waartegen in vele kringen grote beden kingen bestaan. De beurs als zodanig betreft voorname lijk de vergoeding, welke de aandeelhou ders zullen ontvangen en die bestaat uit f 2000 Inschrijvingen op het 2>/2% Groot boek voor elk aandeel van f 1000, hetgeen tegen de huidige koers dier Inschrijvingen regiem bijdragen tot een wezenlijke ont wikkeling. De anachronistische kaste-ver- houding der conservatieve Hindoes oor spronkelijk een verweermiddel tegen de indringers en hun overige maatschappe lijke opvattingen, werkten uitermate rem mend, evenals de traagheid der Mohamme danen. Beide groepen bezitten echter voor uitstrevende elementen, die de mentaliteit van grote lagen hebben gewijzigd. Ook de kloof tussen Mohammedanen en Hipdoes is zeer groot. De laatsten vereren de koe als een heilig dier en de Mohamme danen, die als monotheïsten de Hindoes als afgodendienaars beschouwen, gebruiken de koe als offerdier. De Mohammedanen zeg gen, dat de Islam de ware democratie is. Hindoes op hun beurt mogen van de „onrei ne" Mohammedanen geen \vater of voedsel aannemen. Gemengde huwelijken zijn uit den boze; In vele gevallen werken Moslems en Hin does echter uitstekend samen. De oorzaak van velé botsingen ligt meer op economisch terrein, doordat de algemene levensstan daard zeer laag is. Economisch is het land maar ten dele ontwikkeld. De Engelsen, die in veel opzichten uitstekend werk deden, beleggen er thans minder kapitaal dan in Argentinië. Grootse ontwikkeling De nieuwe status van het land wordt al gemeen beschouwd als voorwaarde voor een grootse ontwikkeling. Britten en Hin- De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8,00. 13,00. 18.00, 20.00 cn 23.00 uur Nieuws. 8.IS Gram.pl. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Jan Cor- duwener. 9.12 Postduiven. 9.15 Geestelijk leven. 9,30 Men vraagt en wij draalen. 10.00 Zondags halfuur. 10.30 Kerkdienst. 11.45 Geestelijke weder opbouw. 12.00 Postduiven. 12.03 Gram.pl. 12.30 Zondagclub. 12.40 Mannenkoor „Proza en Poëzie" uit Haarlem. 13.15 Zigeunerorkest. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.00 Gram.pl. 14.05 Boek bespreking. H 30 Reportages van de Olympische Dag. 17 00 Bijbelverzen. 17.10 Gesprekken met luisteraars. 17.30 Koorzang. 17.50 Gram.pl. 18.15 Reportage wielrennen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Hadiolympus 19.30 Stradiva-sextet. 20,05 Actuali teiten. 20.15 Canadees concert. 21.15 Hoorspel „De twee Egyptische dieven". 21 45 Zomerliede ren. 22.30 Vaudeville-strijkorkest. 23.15 Orkest Paul Whlteman. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1S75 M. 8.00, 13.00. 19.30. 22.30 uur Nieuws. 8.15 Van man tot man. 8 30 Morgenwijding. 9.45 Piano. 9.55 Hoogmis. 11.30 Trio van Beethoven. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.pl. 12.15 Boekbespreking. 12.30 Amuse mentsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek? 13.45 Apologie. 14.05 Concert door de Goolse Kring. 14.45 Reisbeschrijving. 18.00 Hoorspel „Ge schiedenis van het geluk". 16.30 Ziekenlof, 17.00 Kerkdienst. 18,30 Concert uit Arnhem. 19.15 Kent gij uw Bijbel?. 19.45 Orgel. 20.00 Actualiteiten. 20.07 De gewone man. 20.15 De Zilvervloot. 21.00 Kareolseptet. 21.15 Hoorspel „Auto of karos". 22.00 Voetbalreportage. 22 15 Gebed. 22.50 Piano. 22.500 Vaders dagboek 23.00 Philharmoniseh or kest. 23.40 Balletmuziek. Maandag jongste voorstellen, die de Indiërs zo gun stig mogelijk willen stemmen, dient te wor den afgewacht. Hoe het ook zij, het histo risch besluit is gevallen. De draagwijdte, ook voor Nederland, is van enorme afme tingen. Dat het plan voorlopig alle partijen, van Gandhi tot Churchill, tevreden stelt is ze ker een unicum. Het is een bewijs te meer van het Britse talent tot het bereiken van een compromis. De teerling is geworpen. Zal de Indische eenheid, zij het langs een omweg, toch nog gehandhaafd kunnen worden? Of zal het veelbelovende Brits Ipdië een tweede ^al- kan worden? Zo lang de Engelsen een 'oogje in het zeil blijven houden zal, naar men hoopt, dit laatste kunnen worden voorko men. Als het warm is, voelt de mens de neiging opkomen verkoeling te zoeken aan de kant van het ivater. Voor zover zij dat niet in Zandvoort doen, trekken de Haarlemmers graag naar het Zuider Buiten Spaarne, waar ze bij de Buitenrust-brug een aantrek kelijke gelegenheid vinden, voorzien van een sportterrein en een kanoloods. Op warme dagen kan het daar gezellig druk zijn. Bezit wordt beperkt HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn 7.30 Gram.pl. 8.45 Planoconcert Chopin. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Holbergsuite van Grieg. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10 35 Suite „Vier eeuwen" van Coates. 1100 Delfts Blauw. 11.15 Zang en piano. 11.45 Familieberichten. 12.00 Ensemble Jetty Cantor. 12 30 Spionnetje. 12.35 Zuid-Amerikaanse muziek. 13.15 Metropole-oikest. 13.5A Orgel. 14.10 Franse zang 14.40 Wat leeft er in ae wereld. 14.35 Viool en plano. 15.00 Bonbormière. 16.30 Operabespre- Jcing. 17 00 De Skymasters. 17.30 Padvinders. 17.45 Rijk over zee. 18.15 ..Arabella" van Strauss 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Concertgebouw-kwintet 19.30 Muziekbegrip. 19.45 De Coloradokever. 20.05 Ra-, dioscoop. 22.30 Belgisch programma. 23.15 Jazz. 23.45 Serenade van Elgar. HILVERSUM II, 414.5 M-. 218 M. en 1875 M. 7 00. 8.00, 13.00. 19 00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Orgel en zang. 7.45 Woord voor de dag 8 15 Koorzang. 8.30 Gram.pl. 9.15 Zieken bezoek. 9.5o Mozartprogramma. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram.pl. 11.15 Verzetsliteratuur. 11,35 Concert door Engels Leger der Heilsorkest. 12.15 Noorse koorzang. 12.30 Bachcyclus. 13.15 Kamer orkest. 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Organola- sextet. 15 00 Gram.pl. 15.20 Trio van St. Saens. 16.co Bijbellezing. 16.45 <Jram.pl. 17.00 Kinder zang 17.30 Sport. 17.45 Strijktrio. 18.20 Vacantle- tlps. 18.30 Schütz-Monteverdl-cyclus. 18.50 Zlgeu- nermuziek 19.15 Leeslamp. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Gram.pl. 20.05 De stemvork, 20.15 Kurhaus- conceri. 2100 Gram.pl. 21.50 „Gaat uw zoon ook naar de marine?". 22.10 Zang en orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Fuga's van Bach, 23.35 Gra- mofoonplaten. tot 150 hectare De Britse zöne van Duitsland staat voor een hervorming van het bodembezit. Het ontwerp, dat daartoe door de plaatsver vangende militaire gouverneur, generaal Robertson, aan de „Zonebeirat" is voor gelegd, wil het bodembezit tot 150 hectare beperken. Als de slechte gesteldheid van de bodem dat wenselijk zou maken kan een andere maatstaf worden aangenomen namelijk een grondwaarde van 200.000 Reichsmark als maximum. Het bezit van overheid, coöperaties, kerkei» en instellin gen van weldadigheid valt buiten het plan. Al het overige bezit, dat boven de aange legde maatstaf uitgaat zal evenwel onder nieuwe eigenaars worden verdeeld. De onteigeningen zullen niet beperkt blijven tot de bodem, doch ook gebouwen, leven de have en inventaris omvatten. Daarbij krijgt de eigenaar de garantie, dat hij zo veel inventaris mag behouden als hij voor de bewerking van het hem gelaten land nodig heeft. Ook wordt hem de keuze ge laten welk deel van zijn grond hij het liefst afstaat. De onteigening zal tegen schadevergoeding geschieden en dus vol gens een ander beginsel worden doorge voerd dan in Oost-Duitsland, waar gener lei sprake van vergoeding is geweest. Generaal Robertson heeft er bij het in dienen van het ontwerp geen twijfel over laten bestaan, dat de Britse autoriteiten spoedige uitvoering wensen. De motieven voor bodemhervorming zijn in het Westen minder sterk dan in de vlakten van P' neren en Mecklen burg, die van o- het domein van de Duitse „Junkers" ren. In Mecklenburg was volgens de cijfers van 1939 51.2 pro cent van de bodem in handen van bezitters boven 100 hectare. In Pommeren 42.6 pro cent, en in Oostpruisen 37 procent. In de landen van de Britse zöne is het kleine bezit ver in de meerderheid. In Sleeswijk- Holstein, waar de grootste bezittingen lig gen, beslaan de landgoederen boven 100 hectare vijftien procent van de bodem. In Nedersaksen slechts 6.2 procent en in Noordrijn-Westfalen 4.1 procent. In de „Zonebeirat", het hoogste politie ke lichaam voor de Britse zöne, heeft men reeds critiek op het plan kunnen horen. Van sociaal-democratische zijde heeft men het ontwerp een ontgoocheling genoemd, voornamelijk op grond van het feit diat men de grens van 150 hectare te hoog vond. De communistische woordvoerder heeft onteigening zonder schadèvergoeding van nazi-bezit geëist. Andere vertègenwoordigers in de raad hebben twijfel geuit over de vraag of een nieuwe verdeling mogelijk is in een tijd, waarin het materiaalgebrek de bouw van nieuwe boerderijen tot een vrome illusie maakt. Men hoopt deze hervorming te kunnen gebruiken als een kleine bijdrage tot de oplossing van het probleem, waar mee vooral Sleeswijk-Holstein strijdt: de toevloed van vluchtelingen. ALGEMENE MILITAIRE PENSIOEN- BOND. De Algemene Militaire Pensioenbond hield in Amsterdam zijn 19de algemene vergadering en vierde tevens zijn 25-jarig bestaan. De bondsvoorzitter, de heer W. Klooster zette uiteen in welk een noodtoestand de gepensionneerde militairen verkeren. Een motie, waarin de regering met klem verzocht wordt, ten spoedigste een wets ontwerp tot afdoende herziening der mi litaire pensioen- en weduwenwet in te dienen, werd aan de regering en aan de Staten Generaal verzonden. Zowel van de departementen van Oorlog, Marine en Overzeese Gebiedsdelen, als van bonden van actief- en oud-militairen, ook van het Indisch leger, werden gelukwensen ont vangen. De heer H. Wolters, ondervoorzitter, hield een herdenkingsrede waarin hij de oprichters van de bond, wijlen de heren W. Wijk en D. Brandwijk herdacht en de heer W. Klooster als mede-oprichtr hul digde. Olympische dag De Olympische dag is in ere hersteld en vele duizenden komen Zondag in het Amsterdamse Stadion bijeen, om voor het eerst na de bevrijding van een gevarieerd programma te genieten. In 1933 is de Olympische dag ingesteld en tot en met 1939 kwamen voetballers, athleten, wielrenners, turners en ruiters (een enkele keer werd ook aan andere tak ken van sport aandacht besteed) regelma tig in een sportieve kamp tegenover elkaar. Zondag draagt de Olympische dag een bij zonder karakter. In het Stadion is een beeld aangebracht, ter nagedachtenis van de in de oorlog gesneuvelde sportbeoefe naars. Prins Bernhard zal het beeld ont hullen. De hoofdschotel van de Olympische dag is de voetbalwedstrijd tussen bondselftal- len van Nederland en Tsjeoho Slowakije. Niet minder dan vijf spelers uit Kenne- merland zijn in de Bondsploeg opgenomen. Kampioenswedstrijden. Vanavond komen de Amsterdamse kam pioenen tegenover elkaar in de strijd om de hoogste titel van het land. Blauw-Wit boekte op het terrein van Ajax twee over winningen achtereen op de Volewijckers. Zal er weer gewonnen worden? Vétder zijn vastgesteld: M.V.V.Heerenveen (Zater dag) en B.V.V.—N.E.C. (Zondag). Promotiewedstrijden. In Heemstede komen Zondagavond H.B.C. en D.E.C. tegenover elkaar en de thuisclub moet winnen, om de kans op de plaats in de tweede klas te behouden. T.IJ.B.B. speelt vanavond in Utrecht tegen Hercules. Vermoedelijk hebben de Haar lemmers nu meer geluk. Kinheim krijgt Zondagavond bezoek van Den Helder. Cricket. Haarlem speelt in de cricketcompetitie opnieuw thuis. V.O.C. uit Rotterdam komt aan de Donkere laan te Bloemendaal. Kort geleden verloren de Haarlemmers van deze club. Mogelijk zijn zij. thans beter op dreef. 65. Het gevecht was ontzettend. De grond dreunde van de neersmakkende lichamen, de lucht trilde door de bonzende en smak kende slagen en stompen, stoelen versplin terden, kasten kraakten en dichte stofwol ken stegen op. „Ik moet hier weg!" dacht Panda. „Ieder ogenblik kan er iemand bin nenkomen, met dat'lawaai! En ik kan me neer Snufkens niet helpen, omdat ik niet zien kan wie dat is! En op de gang gaan durf ik nietde hele bende is natuur lijk op weg hierheen!.Nu is'Panda niet iemand die lang nadenktKort besloten keerde hij zich om en sprong door 't dichte raam heenDe glasscherven kletterden op de grond en de koude nachtlucht floot om zijn oren. Te laat ontdekte Panda, dat hij uit een raam van de eerste verdieping gesprongen was kunnen worden. Blokkering van niet ge claimde aandelen Nederlandse Bank kan toch niet de bedoeling en zou in elk geval zeer onbillijk zijn. Men kan niet zeggen dat de Amsterdamse beurs zich over de beide hierboven ge noemde wetsontwerpen druk -heeft ge maakt. Er waren andere zaken, die haar aandacht vroegen, waarbij zij ditmaal blijkbaar de lichtende facetten van het wereldbeeld in het oog vatte. Heeft zij enig vertrouwen in het voor stel van George Marshall, die enkele mil- liarden dollars aan de economische op bouw van Europa wil spenderen om een algehele ineenstorting en een verdere in filtratie van het communisme te voorko men? De Europese belangstelling voor dit plan, kan niet verwonde ren en ook de Nederlandse regering schenkt er uiteraard grote aandacht aan. nu we naar het woord van minister Lief tinck in ons land voor een toestand staan, die zorgwekkend is met het oog op de de- viezenpositie en de begrotingstekorten. De vraag hoe ons tekort op de handels balans over 1947 ad f 2 milliard zal moe ten worden overbrugd, begint met de dag meer te klemmen. Het feit dat in New York liggende en daar verkochte obligaties niet meer mogen worden herbelegd (tot dus ver was dit voor 75% mogelijk) wijst er op dat de regering voortdurend „döllarge- brek" heeft, waarbij het een gelukkige omstandigheid is dat de New Yorkse beurs de laatste tijd tekenen van herstel toont, naar men zegt omdat de verwachte de pressie tot dusver is uitgebleven. Is de Amsterdamse beurs voorts van mening, dat de Indische kwestie bevredi gend zal worden opgelost? Indische waar den liggen, terwijl we dit schrijven, weer wat vaster in overeenstemming met de meeste andere rubrieken, waarvoor de be langstelling van het beleggend publiek weer toeneemt. Alleen H.V.A. was Donderdag 16 pun ten lager op het somber geluid der direc tie, die de Indische activa verloren acht als de ondernemingen niet spoedig vrij komen. Het feit dat ook in politiek linkse krin gen een stijging van de rentestand wordt verwacht, prikkelt uiteraard tot omzet ting van obligaties in aandelen, temeer nu de verslagen over 1946 van vele Neder landse Ondernemingen een belangrijke winststijging tonen, hogere dividenden worden uitgekeerd en het Nederlandse be drijfsleven zich naar alle zijden krachtig ontwikkelt. Symptomen hiervan vindt men in de samenwerking tussen de Java-China-Ja- panlijn (over 1940/46 23 2/3% dividend, waarvan 16 2/3 in aandelen) en de ,Kon. Paketvaart ter zake van de buiten landse lijnen, de oprichting van een Ne derlandse fittingfabriek onder auspiciën van Ubbink Co. en waaraan ook een groot Amerikaans concern meewerkt, het tot stand komen van een 'belangrijk han- delsaccoord tussen Nederland en de Rus sische zöne van Duitsland, waarbij het gaat /Over de uitwisseling van f 20 millioen goederen, om slechts de voornaamste te noemen. En hoe staat het met de arbeidsproduc tiviteit? De maand Maart toonde een lich te vooruitgang bij de meeste bedrijven, maar de spanning tussen lonen- en prijzen houdt aan en is uiteraard niet vreemd aan de klachten over te' geringe arbeidspresta ties en moeilijkheden tussen werkgever^ en werknemers, welke, nu het ook in o>ns land om opvoering der productie gaat, zullen moeten worden overwonnen. Olympische Spelen Rapport over amateurisme aanvaard Het Internationale Olympische Comité heeft in zijn vergadering te Amsterdam het rapport van de commissie inzake het amateurisme aan vaard. Naar de opvatting van de meeste Euro pese afgevaardigden heeft het I. O. C. daarmee aan de verschillende internationale federaties en landelijke bonden wijder armslag gegeven wat betreft het bepalen van wie zij als amateurs beschouwen, en tevens de uitkering van ver goedingen wegens loonderving vergemakkelijkt. Tennis Districtskampioenschappen Maandag beginnen op de banen van „Groenen- daal" in Heemstede de wedstrijden om het kam pioenschap van het district Haarlem van de .Ne derlandse Lawn ten nisbond. De belangstelling er voor is bijzonder groot en ongeveer 140 par tijen moeten worden afgewerkt. De kampioen schappen zijn voor de A. B en C klas. Er wordt tot en met Zondag 29 Juni gespeeld. Wedstrijd leiders zijn de heren F. M. Kramer en N. J. Plak. Korfbal Nederlands twaalftal tegen België samengesteld Het Nederlands korfbal twaalftal, dat Zondag 29 Juni op het AFC-terrein te Amsterdam speelt tegen België, is als volgt samengesteld: Aanval: D. Stoeltie, H Koper. A. van Es, Chr. Heespelink (allen Westerkwartier). Midden: P. Doeven (Koog Zaandijk), G. Seits (Deetos), N. Karsen (Rhoda), G. v. d. Voet (Deetos) Verdediging: P. Oerlemans. H. van War cum. S. Burger (allen Swift) en R. Smittenaar (tflympia) SUCCESSEN VOOR VAN* SWOL EN* RINKEL. Van Swol en Rinkel bereikten Vrijdag de halve eindstrijd heren dubbelspel door een zeer verdienstelijke zege over het Franse paar Paltzza Abdesallam (63, 36, 62). Zij komen nu in de halve eindstrijd tegen de Australiërs Brom- wich en Pails. INTERNATIONALE ZESKAMP DAMMEN TE HAARLEM. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Haarlemse Damclub zal van 27 tot en met 31 Augustus te Haarlem een internatio nale zeskamp worden gehouden tussen drie der sterkste spelers uit het district Luik van de Belgische Dambond en de sterkste drie spelers der Haarlemse Damclub, Het Luikse comité heeft als verlegenwooidigers aangewezen Prof. F. Damoiseau, Hamacher en Dequee. De Haarlemse Damclub wordt in dit toumooi vertegenwoor digt door haar clubkampioen J. B. Sluiter Jr. en J. W. van Dartelen. De derde deelnemer zal waarschijnlijk P. J. van Dartelen zijn. SERIEWEDSTRIJDEN H. K. C. „AURORA". De H. K C. „Aurora" organiseert Zondag serie- wedsirijden. waaraan deelnemen Aurora. Blauw Wit (Amsterdam). Haarlem. Luto (Amsterdam). Nieuw Flora, Oosthoek, Oosterkwartier. Roda (Westzaan), Sport Vereent en Zwaluwen (Hil versum). Deze ploegen 'zijn in drie afdelingen ondergebracht. Er wordt gespeeld van half tien tot hal# vijf. OPENLUCHT-UITVOERING VAN bE B. G. V. Na lange rusttijd zal de Bloemendaalse Gym nastiek Vereniging weer een demonstratie ge ven Op Zaterdagavond 28 Juni wordt op het terrein aan de Brederodelaan een -openlucht uitvoering gegeven. Vreemd, hoe een willekeurige kranten pagina een heel verleden kan oprakelen. Wij zaten op een druilerige vacantiedag in een rustiek cafétje ergens ver weg met de achteloze belangstelling, de toerist eigen, de foto's in het plaatselijk blad te bekijken. Zij waren niet opwindend: een huis in aanbouw, drie mannen-op-een rijtje en het nieuwste type vliegtuig. Maar plotseling drong dat andere beeld zich onweerstaanbaar aan ons op: twee gekop pelde spoorrijtuigen, die aan een zware ijzeren balk hingen. Het onderschrift bevestigd ons vermoeden: het was de „Wuppertaler Schwebebahn". De trots van alle inwoners van Elberfeld en Bannen, de „hangende spoorweg" was weer in gebruik genomen. Ja, die Schwebebahn. Zij was het ide aal van al onze celgenoten daar in dat massieve gebouw aan de Bendahlerstrasze. Zien konden wij haar nauwelijks, horen des te beter. 's Morgen om half zes riep zij ons tot de werkelijkheid terug: een kwartier zou den wij de geneugten van de stromatras deelachtig zijn, dan zou de klok op het binnenplein ons weer onder de heerschap pij van de cipiers beieren. Wij zouden weer achter onze stans- machines staan en twaalf uur lang gaatjes prikken in riemen, die voor ridderkruis en eikenloofhelden bestemd waren. Maar als stille trooster was daar het geluid van 0e zweefspoor, piepend en knarsend langs de stalen bint. Iedere tien minuten één, zes per uur. Uren, dagen, maandensommigen hebben er zelfs jaren op afgeteld. Op Zondag, als er niet gewerkt werd en ver veling. melancholie en balorigheid beur telings in de aanval waren, riskeerden wij wel eens een dag „kouwe kost" om een glimp- van de Wuppertaler bezienswaar digheid op te vangen. Tussen twee spijlen door zagen wij dan het rood-gele gevaarte voorbij schuiven, de passagiers als guir landes langs de ramen. En iedereen beloofde zichzelf: „Als ik vrij kom, ga ik eerst toch nog even een ritje in dat ding maken". 't Is er nooit van gekomen. Want toen het eindelijk zover was," vier jaar geleden, had de R.A.F. ook de „Schwebebahn" doel treffend buiten gevecht gesteld. En om er nu speciaal voor terug te gaan, is een beetje veel gevergd. J. H. B. Waterpolo H.V.G.B.—De RobSen 4—3 De competitiewedstrijd tussen De Robben en HVGB eindigde in een overwinning van 4—3 voor de Haarlemmers. Spoedig doelpuntte de midden voor van HVGB uit een voorzet van Anthoni, waarna Rol opnieuw op keurige wijze het twee de doelpunt maakte. „De Robben" met de inter nationaal H. Keetelaar en Jan Stender scoorde uit een der weinige aanvallen (2—1). Na rust werd Hogeland (HVGB) zwaar gehinderd en uit de toegewezen vrije bal werd de stand 3—1, die tot 4—1 werd opgevoerd. Dat De Robben de moed niet opgaf, bewees het feit, dat de ploeg door P Licht tenslotte een uitslag van 4—3 be reikte. De -verdere uitslagen waren: HVGB 2—SVH 2 2—6; HVGB—DWR meisjes 3—2. H.V.G.B. naar België Vrijdagmorgen 26 Juni vertrekt voor de derde maal na de bevrijding een ploeg van de Haar lemse Zwem- en Poloclub HVGB naar België ,om deel- te nemen aan een internationaal water- polotournooi in Verviers met de Royal Verviera Natation, The Otter Swimming Club en de polo club Luxembourg. W aterpoloprogrannna's Het programma van de in de week van 22 tot 28 Juni te spelen waterpolo-compètiitie wedstrij den van de Koninkl. Nederlandse Zwembond is: Maandag 23 Juni: 2e klasse C dames: DWT l —ADZ f; 3e kl. C dames: DWT 2—Waterlelie 1. Dinsdag 24 Juni: le klasse B heren: DWR 1 Robben 1; 2e klasse D heren; Haarlem 1—DAW 1; reserve 2e klasse Q heren: HVGB 3Haarlem 2. Donderdag 26 Juni: reserve hoofdklasse heren: HVGB 2—Y2; le klasse B heren: HVGB 1—- DWR 1: reserve 3e kl. E heren: VZV 2—HZPC; 3e klasse E dames: VZV 1—HWV 1. Zaterdag 28 Juni: 2e klasse D heren: DWT 1 —VZV 1; reserve 3e klasse D heren: DWT 2— VZV 2. In de kring Haarlem worden gespeeld: Dinsdag 24 Juni: Jongens: Haarlem—DWR; le klasse heren: PSVH 1—HPC 4; 2e klasse heren: HZV—HVGB 5. Woensdag 25 Juni dames: Haarlem 2—HZV 2; dames: HVGfc 2—VZV 2; jongens:'HPCVZV Donderdag 26 Juni: meisjes: DWT—DWR; Jongens: HVGB—DWT; le klasse heren: HVGB 4 —Haarlem 4; VZV 3—HPC 4; 2e klasse heren: DWT 3—HZV. Vrijdag 27 Juni: dames: HPC 2—HVGB 2; HZV 1—DWT 3. Electriciteitsconferentie. De eerste Internationale conferentie in Oostenrijk sinds het einde van de oorlog begint vandaag te St. Anton- Arlberg in Noord-West-Oostenrijk. Deskun digen uit tien landen zullen het volledig ge bruik van de waterkracht in Europa en an dere bronnen voor de opwekking van elec tric! teit bespreken. Nederland is ook verte genwoordigd. Vlootvertoon. De Britse Middellandse-Zeevloot zal na een kruistocht in Juli een bezoek brengen aan Istamboel en Sebastopol. Festival-concurrentle. Aangemoedigd door het succes van het filmfestival, dat vorig jaar te Locamo werd gehouden heeft men besloten opnieuw een Internationaal filmfestival te organiseren van 26 Juni tot 6 Juli. Er zullen uitsluitend films worden vertoond, die nooit tevoren zijn uitgebracht. De belangstellenden kunnen waarschijnlijk meteen van het festi val in Brussel door reizen. Militaire behoeften. Generaal Lawton Collins, directeur van de voorlichtingsdienst van het Amerikaanse departement van oorlog, heeft verklaard: „de V. S. moeten 1.750.000 man schappen onmiddellijk beschikbaar hebben op de dag van een eventuele mobilisatie. Zij be zitten thans zes divisies. Rusland kan er 200 opstellen zonder nog rekening te houden met 100 divisies uit de satellletlander,. Wij be schikken over 4000 vliegtuigen, de Russen over meer dan 10.000" Toch volhouden. Een delegatie van het Britse ministerie van buitenlanadse zaken is per vliegtuig naar Moskou vertrokken. „Wij zul len onze besprekingen over handelsbetrek kingen met de Sovjet-Unie voortzetten", zei de voorzitter. „Het is nog onmogelijk om te zeggen, welk resultaat verkregen zal worden, wij hopen echter een of andere overeenkomst te bereiken". Encyclopaedie cadeau. In het teken der Neder lands-Belgische culturele samenwerking heeft in Brussel de plechtige overhandiging plaats gehad van het eerste deel der nieuwe uit gave van de Nederlandse encyclopaedie Winkler-Prins aan de Belgische regering en aan de universiteiten. Naar Stockholm. De internationale Jaarbeurs te Stockholm, de St. Eriksmëssan, wordt dit jaar gehouden van 23 Augustus tot 7 Septem ber. Wederom zal er een collectieve Neder^ landse inzending zijn. De regeling is in han den van het Centrale Instituut voor Handels voorlichting in samenwerking met het Ne- derlands-Overzee-lnstituut te Rotterdam,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2