Van Weert Belangwekkend betoog over de tolunie Ons babyhoekje Kurhaus van zeildoek opent met dansfestijn Plannen voor verdere deblokkering i Radio Moors Kort en Bondig Twaalf jaar geëist tegen Gejus van der Meulen ZATERDAG 21 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD 4 Maaatschappij voor Nijverheid en Handel Plan-Marshall kan de uitvoering versnellen „Onze samenwerking: trekt in de gehele wereld zeer de aandacht en algemeen wordt zij raet het plan-Marshall een verheu gend verschijnsel genoemd. Onze Unie vormt na Amerika en Engeland de derde economische markt. Een voor het buiten-; land interessant gebied met 18 millioen in woners en de schitterendste verkeerslig- ging die men zich denken kan". Zo besloot prof. dr. P. A. Kuin gisteren zijn voor de deelnemers aan het congres van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel uitgesproken cau serie over de Tolunie. Spr. schetste hoe de beide verdragslui tende partijen(Nederland enerzijds en de Belgisch-Luxemburgse Unie anderzijds) in September 1944 besloten hadden in het on derling verkeer geen rechten meer te hef fen en hoe de nadere uitwerking van dit besluit tot April 1946 wlichtte, wegens de chaotische toestanden hier te lande» Toen is men tot instelling van drie ambtelijke raden gekomen, die de uitwerking van de Economische Unie, de handelspolitiek en de douaneregeling zouden bestuderen. Vooral de laatste bood schier onoverko- lijke moeilijkheden. Toch heeft men in zeer körte tijd een gemeenschappelijk ta rief opgesteld, waarbij men d> Belgische benaming der goederen heeft gekozen, de Nederlandse wijze van' heffing, n.l. naar de waarde en voor de hoogte van het ta rief nam men als regel het gemiddelde. Als het verdrag nog deze maand wordt aangegaan, zal het eerst 1 October in werking kunnen treden, daar de douane zich nog moet inwerken. Echter treden m internationale commissies op dit gebied de lage landen reeds als een éénheid op en zijn hun gedelegeerden onderling verwis selbaar. Voorlopig nog douane Toch mqet men zich niet voorstellen, dat na het van kracht worden van het ver drag de douane afgedaan heeft. Er zullen nog compenserende rechten geheven moe ten worden, daar de tarieven van beide landen nog niet op gelijk peil liggen. Men verwacht, dat deze eerst eind 1948 of begin 1949 gelijk zullen zijn. Verder is het nood zakelijk een regeling te treffen voor de verdeling der opbrengst van de aan de grens der Tolunie geheven douane-rechten. Deze komen nu aan drie schatkisten ten goede. De heer Kuin merkte voorts op, dat uni ficatie het gemakkelijkst gaat in tijden van chaos. Zodra men enigszins op orde komt gaat men weer hekjes om het eigen tuin tje plaatsen. Het verschil in prijsniveau heeft Neder land de laatste dertig jaar afkerig doen zijn van een Tolunie Thans doet .het laag ste prijsniveau zich voor in het land met de grootste schaarste. Gaf men het handelsverkeer vrij, dan zou dit in dit land prijsstijging en sociale onrust tengevolge hebben. Nu zijn de Ne derlanders er niet van overtuigd, dat Het prijsniveau in België gezond is. De Belgen lieten de prijzen sneller meelopen met die op de wereldmarkt en stimuleerden zo op bewuste wijze het aanbod. Zij konden dat doen omdat zij nog rijke inkomsten uit de Congo hadden en bovendien een dollarte goed. Men is er hier te lande van over tuigd, dat men wegens de grote aankopen spoedig door dit dollarsaldo héén zal zijn, waarna beide landen er gelijk voorstaan. Het ingrijpen van de overheid heeft in beide landen ten doel het welbewust hand haven van het economisch evenwicht met zo weinig mogelijk middelen. Intervention nisme op zichzelf is geen na te streven doel. Voorts wordt op het Ogenblik gestreefd naar een zo goed mogelijke coördinatie van de economische structuur, waarbij de Ne derlanders op het standpunt staan, dat hun industrialisatie nimmer ten prooi mag val len aan de Tolunie. Ook in dit opzicht wordt voortdurend overleg gepleegd. Anderzijds heeft Nederland de Belgen geruststellende garanties moeten geven, dal wij niet met onze tuinbouwproducten hun markt overstromen. Vraagt men: wanneer kan de volledige economische eenheid een feit zijn, dan riïoet het antwoord luiden: dat kan twee, het kan ook vijf jaar duren. Maar: een plotselinge bespoediging door een Amerikaans economisch offensief, ze als het plan-Marshall, is niet uitgesloten. Zeker is, dat de drie landen er na de economische unificatie alle beter op zullen worden. Komt er één in de knel, dan zullen de andere het bijstaan. In het kader van de structurele her oriëntering van West-Europa is het slagen van de „Benelux" van overheersend be lang. Excursie naar Zandvoorl. Des middags maakten de deelnemers aan de bijeenkomst een excursie naar Zandvoort, waar zij door het gemeentebe stuur in het Noorderpaviljoen ontvangen werden. Burgemeester H. van Alphen gaf na een welkomstwoord, waarin hij de wens uit sprak, dat de „Maatschappij" haar vijf jaarlij les bezoek aan Haarlem steeds met een uitstapje naar zijn badplaats zou ver binden, een uitvoerige uiteenzetting van het wederopbouwplan van ir. G. Friedhoff. De Met circa 300,000 Babies werd Neder land in 1946 verblijd. Ook de geboor tes in Haarlem waren buitengewoon hoog. Voor een klein gedeelte hebben wij momenteel een mooie Kinderstoel plus veiligheidsriem. Anegang 46. voor de Baby gasten werden verversingen aangeboden en de vereniging voor Vreemdelingenver keer bood hun als souvenir een uit schel pen vervaardigd poppetje van vrouwelijke kunne aan. Dat de grote hal van het Haarlemse stad hjiis niet alleen voor trouwplechtigheden, recepties of modeshows te gebruiken is, werd Vrijdagmiddag bewezen toen een gonzende conversatie het geklikklak van vorken en messen overstemde. - Een over zicht van de feestelijke zaal tijdens de' lunch die het gemeentebestuur aan de deel nemers aan de 164ste jaarvergadering van de „Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel" aanbood. Jaarmarkt op het plein voor de Lutherse kerk Op 25, 26 en 27 Juni 's middags* en 's avonds wordt op het kerkplein vóór het kerkgebouw van de Evangelisch Lutherse gemeente, gelegen aan de Witte Heren straat een jaarmarkt gehouden, teneinde gelden bijeen te verzamelen voor het bou wen van een kerk met rusthuis voor chro nische zieken in Haarlem-Noord. Op het Lutherse Hofje, dat naast 't kerkplein ge legen is, wordt een fcheeschenkerij inge richt. Als bijzonderheid kan worden ver meld. dat de kerk, alsmede het Hofje om streeks 1608 gebouwd werden op gronden, welke werden aangekocht van de orde der z.g. Witte Heren, ook wel Rremonstreiten genaamd. Hierdoor wordt ook de naam der Witte Herenstraat verklaard. De officiële opening zal geschieden op Woensdag 25 Juni om twee uur door ds. W. Spliethoff. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 20 Juni 1947. ONDERTROUWD: 1!) Juni, R. Wijkstra en M. Houttuin; 20 Juni. N. L. v. Schagen en J. Noote- boom. GEHUWD' »20 Juni, A. J. Honift en P P. A. Knol; J. v Ooljen en H G Flamellng. BEVALLEN van een zoon; 19 Juni. M K.. Ul- lers— Verhorst; A. J. NoletTervoort; G. Wou denberg—Boontjes; E. J. v. Wieringen—Vrlng; 20 Juni, A. Mantje—v. Huls, BEVALLEN van een dochter: 18 Juni. T. Kok kelkoren—Weljers; 19 Juni W. Stapel—v. Os v. d. Abeelen. OVERLEDEN: 17 Juni. H. Medlenkamp, 63 J.. Kleverlaan; 18 Juni, J. Kroon—Hofstra. 67 j., Mentawlstrant; II. J. Timmerman. 63 J Romei- nenstraat; 19 Juni, J. A. Voskuil—Daniels, 80 J„ v. Heljthuljzenweg; W. Jongejan, 82 j.. Haze- paterslaan. Onder de enorme koepel van 3000 vier kante meter tentzeil is Vrijdagavond voor het eerst in Zandvoort gedanstten minste ouder auspiciën van de stichting ..Zandvoort 1947", die een ongebruikte hangartent van het Amerikaanse leger op de kop heeft weten te tikken. Enige mensen uit het Amsterdamse theaterbedrijf en een bankinstelling heb ben de zaak voorbereid en van vanavond af zullen badgasten 'en Zandvoortenaren zich kunnen vermeien in cabaret en dans waar de naam „Au Paradis" tot ontspan ning noodt. Onder het zeil, waar eens 62 jagers een schuilplaats vonden de tent zou tijdens de invasie gebruikt worden en is vreemd genoeg in Nederland ach tergebleven waren Vrijdagavond enige honderden genodigden samengekomen om dit novum voor Europa t'e helpen ope nen. De heer J. H. v. d. Harte verwelkomde de aanwezigen namens „Zandvoort 1947", in het bijzonder burgemeester H. van Alphen, en sprak de hoop op een stroom van bezoekers uit. Het woord was ver volgens aan de band van Piet van Dijk, maar dit lichte genre zal deze zomer ver moedelijk meermalen vervangen worden door degelijker kost: een. uitvoering van de H.O.V. wesd zelfs al fluisterend be sproken, zodat de naam „Kurhaus van zeildoek" misschien nog eens gerechtvaar digd wordt. Tot September blijft de tent aan de boulevard Favauge in bedrijf, daarna zal naar an<j,er emplooi moeten worden om gezien. Maar het gebrek aan zalen zal voor dit bakbeest van een tent zeker een winterse bestemming verschaffen: de Jaar beurs, congressen en bijeenkomsten heb ben al eens een lonkje in de richting van de kostelijke ruimte geworpen. Ongelukken-Vrijdag voor de Haarlemmermeer Vrijdagmiddag verleende een motorrijder, die langs de Ringdijk uit de richting Vijf huizen reed nabij de Cruquius, geen voor. rang aan een motorrijder die uit Heemstede kwam. Een botsing ontstond en de Heem- stedenaar werd tegen het wegdek ge slingerd. Vrij ernstig gewond moest hij naar huis worden gebracht. De eerste mo torrijder kreeg een bekeuring, ook al omdat hij geen rijbewijs kon tonen. Dezelfde dag ontstond in de kom van Hoofddorp een aanrijding tussen een auto en een motorfiets tengevolge van een wei feling der bestuurders over de voorrang. De duorijdster kwam te vallen en liep een hersenschudding op. „Geef de jongens ver van liuis een gezellig thuis" De militairen diê in Indonesië zijn, heb ben het moeilijk. Wat wij ih Nederland voor hen kunnen doen ter verlichting mag dan ook niet achterwege blijven. Een van hun voornaamste klachten is, dat zij de huiselijke sfeer missen. Om daaraan tege moet te komen wil de vereniging „Pro Rege", overal waar het mogelijk is, mili taire tehuizen oprichten, die wel in een Christelijke sfeer gehouden worden, maar die voor ieder openstaan. Het motto is „Geef de jongens ver van huis een gezellig thuis". Om geld voor dit doel te verkrijgen en daarvoor is natuurlijk zeer veel nodig! wordt in het gehele land een huis-aan- huis collecte gehouden met lijsten. Te Haar lem- heeft die plaats in de volgende week, namelijk van 23 tot 30 Juni. Afhalen distributiebescheiden Maandag begint in de Vleeshaf het uitreiken van levensmiddelenkaarten Meegenomen dienen te worden de tweede distributlestamkaart en bonkaart 707. Maandag ls de letter A aan de beurt. Zij, die geen brandstoffenkaart ontvingen, om dat *U niet beschikten over bon 72 BV van de brandstoffenkaart, kunnen een aanvraag Indie nen ln de Vleeshal. Maandag zijn zij aan de beurt, die wonen ln een straat, waarvan de naam begint met de letters A en C. In Heemstede kunnen Maandag de levensmid delenkaarten afgehaald worden voor A tot Ba) van 9 tot 12 uur en voor Bak tot Bee van 2 tot 4.30 uur. Kruisweg werd melkweg De Kruisweg werd Vrijdagmiddag over stroomd door een vloed van taptemelk, afkomstig uit een aanhangwagen, die op de hoek van de Nieuwe Gracht, komende uit de richting Jansweg, tegen de tram botste. Tengevolge van het niet verlenen van voorrang aan de N.Z.H. kwam de melktanker ondersteboven op straat te staan en het blanke vocht zocht schielijk de weg van de minste weerstand naar de goot. Toen de tank omver rolde, werd een voetgangster aan de linkerknie getroffen en de tram kreeg een lelijke deuk aan de voorkant. Een uitvloeisel van dit melkballet was, dat een deel van de 2500 liter zuivel door ijlings toeschietende omwonenden in alle mogelijke en onmogelijke kannen en pan nen weid opgevangen, zij het dan ook dat dit extra-rantsoen in vele gevallen in lich telijk verontreinigde staat werd vergaard. „Bloembollencultuur" te Bennebroek Onder voorzitterschap van de heer W A. Philippe hield Vrijdagavond de afd. Bennebroek van de Algem. Vereniging voor Bloembollencul tuur een druk bezochte vergadering, ter behan deling van de beschrijvingsbrief voor de buiten gewone algemene vergadering De voorzitter vestigde de aandacht op een brief van de afde ling Noordwijkerhout, ten aanzien van onregel matigheden bi) het Bedrijfschap voor de Sierteelt bij de Inlevering van tulpen en hij drong er op aan, dat alle leden dit schrijven zouden tekenen, teneinde te verkrijgen, dat een nauwkeurig onderzoek naar de juistheid van de beschuldi gingen zal worden ingesteld. De behandeling van de beschrijvingsbrief, waarin door een commissie verschillende maat regelen worden voorgesteld, teneinde tot vereenvoudiging van de sanaringsmaatregelen te komen, ontlokte veel critiek en weinig instem ming. Dit bleek wel duidelijk uit het feit, dat van de drie artikelen slechts het eerste genade kon vinden en de.twee andere met grote meer- dedheid van stemmen werden afgewezen. Nieuwe voorzitter van de A.N.W.B. De heer H. P. J. Bloemers, oud-burgemeester van Arnhem ls om gezondsheldsredenen afge treden als voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Touristen-bond A. N. W. B. Tot voor zitter ls thans gekozen de heer P, F. Zimmerman, directeur van de "Internationale Crediet- en ftandelsverenigïng „Rotterdam", oud-voorzitter van de Koninklijke Nederlands-Indische Motor club en sinds eind 1946 waarnemend voorzitter van de A. N. W. B AFWIKKELING GELDZÜIVERING Minister Lieftinck heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp jngediend tot verlenging van het Machtigingsbesluit Geldzuivering. De verlenging beoogt de mogelijkheid te openen tot het vaststellen van bepalingen voor de afwikkeling van de geldzuivering- In de toelichting geeft de minister enige bizonderheden over de voorgenomen ver dere deblokkering. In de eerste plaats zullen de houders van geblokkeerde saldi en inschrijvingen in het 3% Grootboek 1946 deze geblok keerde middelen kunnen en moeten ge bruiken om zoveel mogelijk hun aanslagen in oude belastingen, de Vermogensaan- wasbelasting en de Vermogensheffing- irfeens te voldoen. Voor zover daarna nog een overschot aan geblokkerde middelen overblijft, zul len de houders in de gelegenheid worden gesteld deze middelen tegen verkrijging van andere vermogenswaarden over te dragen aan derden, die daarmede hun aanslagen in de oude belastingen, de Vermogensaanwasbelasting en de Vermo gensheffing zullen kunnen voldoen; Onder bepaalde voorwaarden zullen houders van een overschot aan geblokkeerd geld even tueel ook in de gelegenheid worden ge steld daarmede ter beurze effecten te ko pen. Om te voorkomen, dat deze faciliteit zal worden misbruikt, om via de effecten beurs geblokkeerd tegoed om te zetten in Taxi Bei t 3 o O O DAG EN NACHT Amsterdammer gaf zich voor Engelsman uit Iemand, die zich voor een Engelse officier van de ikoopvaardij uitgaf, vervoegde zich bij be woners in Bloemendaal en bood kousen aan. De dames hadden er grote belangstelling voor, maar hij vroeg echter te hoge prijzen. Een agent van politie vernam dit en .hield de Engels sprekende officier aan, dieeen Amsterdammer bleek te zijn en bekend staat als een zwarthandelaar. Wegens prijsopdrijving is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Uitvoering der noodwet ouderdomsverzekering In de Staatscourant van Vrijdag zijn opgenomen drie uitvoeringsbeschikkingen v^n de minister van Sociale Zaken be treffende de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning. In' de eerste beschikking worden de inkomsten vermeld, waarnahr de bepaling van het bedrag van het jaarlijks inkomen zal geschieden. De tweede beschikking be vat regelen omtrent de aanvrage van oudérdomsuitkering of verhoging daar van. Deze aanvrage moet worden .inge diend bij de Raad van Arbeid, die na een onderzoek naar de juistheid van de in de aanvraag vermelde feiten, een beslissing neemt. Ten minste eenmaal per jaar wordt onderzocht of zicli feiten of omstandighe den hebben voorgedaan, welke aanleiding kunnen geven de uitkering te herzien of in te trekken. De derde beschikking regelt de instel ling en de werkzaamheden van de com missies van onderzoek in de gemeenten. Etenstijd voor de honden. Moeder kijkt vol trots naar haar zes weken oude kinderen. vrij geld zal bepaald' worden, dat de aldus gekochte effecten gedurende drie jaren gedeponeerd moeten worden bij een bank. Kleine spaarders In het belang van de kleine spaarders zullen overschotten aarf geblokkeerd te goed tot een bedrag van 5.000.per persoon kunnen worden omgezet in een speciale depositorekening, welke in vijf jaarlijkse termijnen zal worden vrijgege ven. Ondernemers, in het bezit van over schotten aan geblokkeerde middelen, zul len deze kunnen overboeken naar een in vesteringsrekening. Deze zal binnen vijf jaar geleidelijk kunnen worden omgezet in verhandelbare certificaten. Tenslotte zal een houder van overschot ten aan geblokkeerd tegoed de mogelijk heid worden geboden om dit tegoed onder zekere voorwaarden te gebruiken, ter be taling van koopsommen voor levensver zekeringen. De overschotten aan geblokkeerd te goed, waarvoor geen bestemming wordt gevonden, zullen worden omgezet in obli gaties van een langlopende staatslening. Wanneer deze restanten in totaal zeer ge ring blijken te zijn, zullen zij eventueel worden vrij gegeven. Nationale UNESCO-commissie geïnstalleerd In het Vredespaleis te 's-Gravenhage heeft de secretaris-generaal van het depar tement van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, mr. H. J. Reinink namens mi nister dr. J. J. Gielen, de Nederlandse Commissie voor Internationale Samenwer king op het gebied van Onderwijs, Weten schap en Cultuur geïnstalleerd. Mr. Reinink hoopte dat de brede taak dezer commissie nog meer waardering zal deelachtig worden dan die, welke destijds de nauwer afgebakende activiteit der com missie-Lorentz heeft verdiend. Spreker achtte het zeer verheugend dat zowel het onderwijs in het bijzonder als de opvoe ding in het algemeen, waaronder het jeugdwerk een belangrijke positie inneemt, zowel de wetenschap als de cultuur een plaats hebben gekregen, maar hij hoopte tevens dat UNESCO in een juiste geestes gesteldheid deze gebieden zal betreden. Bij het vele werk dat de UNESCO ter hand wenst te nemen ter verspreiding van cul tuurgoederen, wordt naar zijn oordeel te weinig aandacht besteed aan de geestelijke grondslag der cultuur. De bestendiging van de wereldvrede, door de cultuur be vorderd, zal zijns inziens in die eerste plaats gezocht moeten worden in verdie ping en bewustwording der grote geeste lijke waarden in harten en hoofden der mensen. Aan de religieuze gemeenschap pen is geen medewerking voor het ontwer pen en uitwerken vqn plannen gevraagd. De Nederlandse delegatie heeft destijds duidelijk de wenselijkheid hiervan be toogd. Men heeft haar wensen welwillend aangehoord en even welwillend terzijde gelegd, aldus mr. Reinink. CHIN. IND. REST. HONGKONG Huis der duizend heerlijke smaken HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375 ZANDVOORT Zeestraat 38, Telefoon 2925 (Adv.) Van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarleru (Adv.) V. BINNENLAND Tussen Gouda en Rotterdam ls een arrestant, die naar Rotterdam werd overgebracht, uit de rijdende trein gesprongen. De parketwachter be dacht zich geen ogenblik en sprong hem na. Reizigers trokken aan de noodrem en de trein kwam tot stilstand, waarop de parketwachter en zijn arrestant-opnleuw Instapten. De arrestant had slechts enkele lichte ontvellingen, zijn be waker schaafwonden en een ribfractuur Personen, die destijds over de Frans-Duitse grens zijn gerepatrieerd en daar hun bezit aan. rijksmarken hebben Ingeleverd, worden er nog maals aan herinnerd, dat zij zich uiterlijk tot en met 1 Juli met hun „cartes de repatrle" bij de arbeldsbureaux kunnen vervoegen. Het lid van de Tweede Kamer de heer J. Schouten en de hoofdredacteur van „Trouw" dr. J. A. H, J, S. Bruins Slot zullen Maandag van hun reis naar Indonesië op Schiphol terug keren. Van het geallieerde soldatenkerkhof te Venlo worden de laatste tijd bloemen, vazen en zelfs foto's welke daar door familieleden zlJn geplaatst gestolen Tijdens de jubileumviering van het Neder landse Rode Kruis op de Goudsberg te Lunleren zal correspondentie, gepost In het PTT-kantoor op dit terrein, van een speciaal poststempel worden voorzien De Rotterdamse haven krijgt dertig nieuwe hijskranen. Acht worden door Engelse fabrieken geleverd. BU Tegelen ts een 23-jarlge Pool, die zeer omgeslagen en vërdronken In het postverkeer met, Duitsland zijn voor taan zij het met enige beperkingen '09k geïllustreerde briefkaarten en zakenbrieven toe gelaten, Naar Japan kunnen behalve gewone briefkaarten ook niet-aangetekende brieven tot 2 kg. verzonden worden. De PTT-kantoren ver strekken nadere inlichtingen. Prof, dr. W. Martin, de onlangs afgetreden directeur van het Koninklijk Kabinet van Schil derijen (Mauritshuis) ls door de Koningin onder scheiden met de museumpenning in goud. De schoenwinkels zullen in de week van 11 tot en met 16 Augustus gesloten zijn wegens vacantle. De Nederlandse minister van oorlog, kolonel A. H. J. L Flévez, zal van 23 tot 28 Juni een bezoek brengen aan Engeland als gast van de „Army anid Air dounctl". HAARLEM EN OMGEVING De toneelvereniging D, V. O. besluit,op 24 Junj ln hötel „De Leeuwerik" het seizoen met het spel ln vier bedrijven „Hof Terhove" be werkt door Jan Steur, naar de roman „De andere" van Marie Koenen. De heer W. P. Nuijten te Haarlem, voorzit-- ter van het Nederlands Genootschap voor heil gymnastiek en massage, ls door de Franse minis ter van de Openbare Gezondheid benoemd tot Officier in de orde de la Santé Publique. in de afgelopen nacht hebben twee Haar lemse agenten van politie op de Amsterdamse vaart een man aangehouden, die oj} zijn fiets in een jute zak drie kg, kalfsvlees en een kalfshuid vervoerde. Ook was hij in het bezit van twee messen. De aangehoudene bekende in Amster dam clandestien een kalf te hebben geslacht. Een een en zestig jarige wtelrUdster, die op de Sehoterweg te Haarlem zonder een teken te geven naar links uitweek, om de Paul Kruger- straat te bereiken, werd door een achterop rij dende vrachtauto aangereden. Zij viel en liep kneuzingen aan haar linkerschouder op. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem slaag den voor het examen Nuttige handwerken de dames: G. Bakker, T. Dijt, A. Dijt. H. Gottmer, D. v. d. Vliet, T. Kruse, F. Kraamwinkel. „J. J. Cremer" geeft Maandag 30 Juni een .slotvoorstelling van dit- seizoen. Opgevoerd wordt ',,Ik heb 'n mens gemaakt", van Joop Spit en Henk Bakker, Voor de veiligheid is een parkeerverbod uitgevaardigd voor de' Nassaulaan tussen Zijl straat en Slagerspoort, 1 Juli gaat dit in. BIJZONDER GERECHTSHOF Alleen een half dozijn persfotografen, die hun magnesiumlicht in de richting van het beklaag denbankje afvuurden, herinnerden hedenmorgen aan de oude glorie van de gewezen doelverdedi- ger van het Nederlandse elftal Gejus van der Meulen, die voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof terechtstond. Het ten laste gelegde feit, dienstneming in 1942 bij het „vrijwilligers legioen Nederland" gaf hij toe. waarbij hij op merkte dat het nooit tot hem was doorgedron gen dat Nederland met Duitsland ln oorlog was. De procureur fiscaal mr, N. P. Janssen achtte het bedroevend dat zo'n populaire figuur deze onvaderlandslievende weg was ingeslagen. In 1940 aansluiting bij de N.S.B., in 1941 keuringen voor het Gewestelijk Arbeidsbureau in Haarlem, 1942 lidmaatschap Medisch Front en een jaar later zijn praktijk was toen verlopen omdat het Nederlandse volk zijn ideeën niet verdroeg - zijn aanmelding als arts bij het vrij will lgers- legioen. In de rang van Hauptsturmführer heeft hij tot het einde toe de Duitse oorlogsmachine ge- „Les enfants du Paradis" (REMBRANDT) is een uniekq artistieke belevenis die in verschillende opzichten afwijkt van wat in de bioscoop als normaal geldt. De lengte en de bijzondere manier waarop regisseur Marcel Carné de mogelijkheden van het filmische medium gebruikt of opzettelijk ongebruikt laat geven dit werk een hoogst boeiend karakter dat echter ook tot velerlei discussie aanlei ding heeft gegeven over de vraag of dit nu een bijzondere filmische manifestatie was of helemaal niets met filmkunst te maken heeft. Beide opvattingen kunnen argumenten in deze film vinden. want Carné heeft bewezen hoe een speelfilm lyrisch kan zijn zonder aan boeiend ver mogen te verliezen, maar hy heeft ook de grenzen van de filmkunst vervaagd. Maar overal is ze meeslepend deze uit beelding van de tumulteuse wereld van het Parijse toneel in de tijd van de burger koning Louis Philippe. Spel wordt er tot werkelijkheid en de werkelijkheid is niet meer dan een spel, alles zweeft tussen de twee polen van het leven: droefheid om de ontoereikendheid van het aardse bestaan en vreugde om het scheppen van een il lusie. Er is misschien nooit een film gemaakt die het wezen van het toneel zo scherp benadert en het tegelijk omhult met de betovering van zijn ondoorgrondelijke sfeer. Spel. belichting en muziek zijn tot een harmonisch geheel gegroeid, waarin nu de bewonderenswaardige pantomimes van Jean Louis Barrault, dan de uiterst suggestieve orchestrale begeleiding, d&n de pure eenvoud van een halfduister ta- freel de bewondering wegdragen en bij dragen tot de weemoedige, bekoorlijke, typisch FYanse sfeer die dit werk eigen is. Dit is de merkwaardigste film, niet van dit seizoen maar van jaren en zij is waard gezien te worden, ware het alleen al om dat Marcel Carné bewijst dat de film niet behoeft te verstarren in de tradities der bioscoop, maar een levende kunst kan zijn; OPGEJAAGDE JEUGD. (L u x 0 r) Het ge geven van deze overigens voortreffelijke Zweedse film ls niet bijster opwekkend: een tot ln alle détails uitgesponnen conflict tus sen een scholier en een leraar, waarvan de op lossing weinig bevrediging geeft. Deleraar, gevreesd en gehaat door zijn leerlingen, die hem „de sadist Caligula" noe men, heeft een onverklaarbare, ziekelijke an tipathie tegen een hunner en zet hem, juist voor het eindexamen, de voet dwars. Het con flict bereikt zijn climax als de Jongen ont dekt dat zijn vriendinnetje een verhouding heeft met de gehate leraar, welke tenslotte de oorzaak wordt van haar dood Er. volgt een bewogen scène, waarin de Jongen ten over staan van de rector z\jn leraar van moord beschuldigt en hem zelfs te lijf gaat. Het komt dan later nog tot een gesprek tussen de tegenstanders, waarbij de leraar min of meer om vergeving vraagt. Maar dan eindigt de film vrij abrupt en dit slot zal menigeen, zoals gezegd, niet geheel bevredigen Men moet overigens bewondering hebben voor de wijze, waarop dit subtiele onderwerp ls verfilmd en voor het spel van de acteur, die de figuur van de leraar met een vaak beklem mende réalitelt uitbeeldt. THE WHITE CLIFFS of DOVER (Cinema) In hun verlangen om zoveel mogelijk roman tiek, chauvinisme en een beetje goedmoedige oorlogspropaganda op het witte doek te bren gen, vervaardigde Metro Goldwyn enige jaren geleden eei% film, waarin Irene Dunne deze drie, blfjkbaar onmisbare attributen voor haar rekening neemt. Het ls wat zoet en wat traag geworden en Amerika geeft Engeland er een pry/end klopje mee op de schouder Hoewel de goede kwaliteiten verre van afwezig zijn Juiste camerabehnndeling en gevoelig, soms te gevoelig spel hebben vooral ln het begin van deze prent verdienstelijke momenten op geleverd behoort dit werk tot de grote mid denmoot van hchtelljke zwijmelende en ..wij versagen nleC-fllms, die in en na de oorlog aan de lopende band werden vervaardigd. Aan de andere kant liggen de conflicten, die een moderne oorlog en een liefhebbende vrouw opleveren, ons te vers ln het geheugen, dan dat wij er zonder een zekere ontroering aan voorbij zouden gaan. Welke gewaarwording voor een groot deel op rekening va£i het soms sublieme spel van Irene toe te "schrij- ÜE LAATSTE AVONTURIERS (Spaarne) Het barre leven van de Britse trawlvissers vormt het onderwerp van deze rolprent, waarin de eigenschappen van documentaire en van speel film op gelukkige wijze dooreen gemengd zijn, Het verhaal is eenvoudig: een vissersjongen (knap) wiens hart balanceert tussen de even zeer knappe dochter van een arme, maar rechtschapen visser en een dito van een rijke, maar schurkachtige vakgenoot, komt vla een hevige storm in de armen van de eerstge noemde terecht. Davld Leen regisseerde. Eric Cross maakte enerverende stormgezichten en Eric Ansell schreef opdringerige muziek. „De strijd om de olievelden", naaji een ver haal van Peter B. Kyne, laat ons weer - eens zien op welke Immorele wijze de Amerikaanse ollemagnaten de olie-pioniers te gronde willen richten. Gelukkig zijn deze ook niet van gis teren én zijn ze voorzien van vuisten als meelbalen, zodat de toeschouwer op een paar fikse partijtjes vechten onthaald wordt. Roy Mason. Gloria Shea, Stanley Fields en Berton Churchill vertolken de hoofdrollen, Het Spaarne-Theater is thans van nieuw gestoelte voorzien, zodat de bezoekers op com- (ortabele wijze alle spanning kunnen,genieten. —„STILLE HELDEN" (City) is een van de onverklaarbare pogingen di? de filmindustrie soms doet om twee volkomen ongelijksoortige zaken te combineren Hier ls een nogal melo dramatisch verhaal uit het mijngebied Zuid Wales waarin goede kameraadschap en ver antwoordelijkheidsgevoel de hoofdelementen zijn gekoppeld aan een zang-film, waarin Paul Robeson met veel gevoel „Deep Rlver" andere liederen zingt. Het resultaat ls een merkwaardig en weinig dramatische eenheid vertonend geval, waarin het gebeuren kan dat mijnwerkers onder plechtige koorzang een schacht inwandelen en een opera-achtlg mas satoneel onverwacht uitloopt op een goede realistische scène In een knap uitgebeelde mijn. Het ls allemaal echter te gewild om te kun- ,nen bevredigen en te onevenwichtig om stem ming te scheppen. „EILANDPRINSES" (Frans Hals). De zeden en gewoonten van de bewoners van een ver gelegen koraal-eiland en het optreden van vreemdelingen, die er op uit zijn ln het bezit te komen van de kostbaarheden, komen In de film „Eilandprinses" met elkaar ln botsing. Daarbij vervult de prinses een belangrijke rol. omdat zij de beslissingen moet nemen. Deze gekleurde film geeft prachtige beelden 'en enige spanning. Boelend ls zij evenwel niet. steund, ondanks het feit dat hij als reserve- officier de eed van trouw aan H. M. de Koningin had afgelegd. Deze laatste omstandigheid en het feit, dat het hier een academisch êevormd man en een populaire figuur met grote invloed op de jeugd betrof, deed die procureur fiscaal 12 jaar gevangenisstraf en levenslange ontzetting uit de rechten eisen. De verdediger mr. S. C. van der Wall betoogde dat medische motieven bij de dienstneming in het Duitse leger overheersend zijn geweest. Van dr. Euwe, een groot vriend van de ex-doelver- dediger was een uitvoerige verklaring van zijn beweegredenen hiertoe voorhanden. Mr. v. d. Wal! bestreed de opmerking van de procureur fiscaal, dat van der Meulen pogingen had gedaan met Duitse hulp de plaats van de Joodse hoog leraar in de Kindergeneeskunde prof. Creveld in te nemen. Een straf van twaalf jaar voor deze man, wiens populariteit hij allang voor de oor log getaand achtte, vond de verdediger buiten gewoon zwaar en hij vroeg dan ook clementie. Var. der Meulen zelf zei, dat indien hij de zaak uitvoeriger had kunnen bepraten het Hof een betere kijk op hem gekregen zou hebben. De president: „Daar heeft u nu alle gelegenheid voor", maar yan der Meulen aarzelde even en zei: „dat kan Ik hier niet doen". Uitspraak over 14 dagen. HET AMERIKAAHSCHE HUIS Specialisten in LEDEREN en SUèDE KLEDING BARTELJORISSTRAAT 20. TEL. 13 See ÏVSORRiS before you buy!! (Adv.) ZES JAAR VOOR DE BEDRIJVERS VAN DE ZAAN8E TAXI-OVERVAL. Donderdag 5 Juni stonden voor de Haarlemse arrondissementsrechtbank een 27-jarige arbeider uit Alkmaar. J. A. K. en een even oude meubel- makei uit Gorkum C. v. T. terecht wegens het. stelen van een taxi in de Zaanstreek, nadat zij de chauffeur het gebeurde in December '48 ernstig nadden mishandeld 'De eisen luidden respectievelijk zes en zevén jaar. Donderdag luidde het vonnis tegen de belde overvallers zes jaar met aftrek. Burgerlijke stand van Bloemendaal ^TERORENJ, K. E. Otter—Erasmus, d J. Ple- vler—Kooren, z.; P W. A Postema—Klok. z.\ J. W. Schmidt—Lees, z.; H. W. v. Riet Paap—Fibbe, d.; J B. Meesman—v. Gigch, d.; H. J. v. Delden —Lindeman, d.; E. J. Zuiderduijn—koebrugge, dochter. ONDERTROUWD: A. J. J. Klaassens éh M. J. de Ron; P. Verwoerd en A. Pleket Weeserik; Chi Hakkënberg en H Melnsma. GEHUWD. F. E, M. Plouvier en C. S. M Crone; H Poot en A J. W. Rebel. OVERLEDEN: A. Loeb, 53 J.; N. Cramer—da Vries, 72 J,; Wed, M. C. GroeneveldBeermaa,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6