Moskou neemt de uitnodiging van Bidault en Bevm aan Engelse sleepboot bij Vlissingen gezonken Republikeinen houden bespreking Regering streeft naar spoedige verwezenlijking van de tolunie 61e Jaargang No. 18664 f T T| IT 1 Maandag 23 Juni 191» Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Admln. 10724, fi I /"">T I VVN fl I I /V ^"NT KI I OT 7^1 VerxchBat <bgd«k> behalve Zon- en Fee.tdageA 14825. Redactie 10600. Dlrecteur-Hootdredacteur I I I If II I ill I I 1 I I I III 111 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. A A vA ^4, Ja X AAA ij ËsJ A franco per post 4.50. Bost^ro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Advert.tarieven op aanvraag b|j de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Driemogendhedenconferentie op 27 Juni in Parijs? Het officiële Sovjet-Russische persbureau Tass meldt, dat de Sovjet-Russische redering de voorstellen van de Franse en Britse regeringen aanvaardt en erin heeft toegestemd, deel te nemen aan een conferentie van de drie ministers van buitenlandse zaken en van mening is dat een dergelijke conferentie op 27 Juni te Parijs zou kunnen worden gehouden. In een nota aan de Franse en Britse rege ringen zegt Moskou: „De Soyjetrussische regering heeft zich op de hoogte gesteld van de inhoud der Franse nota van 19 Juni met betrekking tot de voorbereiding van Europese econo mische programma's in verband met de verklaring van Marshall in de Harvard Universiteit op 5 Juni. die voor de Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken aanleiding was om besprekingen hierover te voeren. De Russische regering geeft toe. dat de voornaamste taak der Europese lan den thans is, zo spoedig mogelijk zich te herstellen en hun economisch leven dat door de oorlog ontwricht werd, te ontwik kelen. Het is duidelijk, dat deze taak vergemak kelijkt zou kunnen worden indien de V. S., welker productie-vermogen verre van verminderd te zijn tijdens de oorlog is toegenomen, hierbij hun steun zouden ver lenen. Ofschoon de Sovjetrussische regering mo menteel nog niet beschikt over inlichtingen betreffende de aard en de voorwaarden voor een eventuele economische steun aan Europese landen door de V. S. en betref fende (1e maatregelen, die door de Britse en Franse regeringen tijdens de afgelopen be sprekingen te Parjjs werden behandeld, aanvaardt de Sovjetrussische regering toch het voorstel van (le Franse en Britse rege ringen en stemt zij er in toe, deel te nemen aan een conferentie van drie ministers van buitenlandse zaken." Clayton naar Londen William Clayton, Amerikaans ondermi nister van buitenlandse zaken voor econo mische aangelegenheden, is uit New York naai' Londen vertrokkeft. Men verwacht, dat Clayton, die nauw is geassocieerd met het plan van Marshall, met het Britse kabi net de mogelijkheid zal bespreken van een wijziging in de Britse politiek van beper king der Amerikaanse importen. Drie commissies Inmiddels heeft president Truman drie commissies ingesteld, welke de invloed zul. len bestuderen,die de hulpverlening aan het buitenland op de Amerikaanse binnen landse economie zal uitoefenen. De eerste commissie zal van advies die nen betreffende de uiterste grenzen, waar binnen de V.S. veilig de hulpverlening' kunnen uitbreiden met het oog op de Ame rikaanse binnenlandse economie. De tweede commissie zal belast zijn met de bestudering van de staat der Ameri kaanse hulpbronnen. De derde commissie zal; de invloed van de hulpverlening op het economische leven der V. S. in studie nemen. Truman heeft de drie commissies gelast hem ..binnen de kortst mogelijke tijd rap port uit te brengen." Zondagmiddag hebben Truman, minister Marshall en andere ministers een uur en drie kwartier op het Witte Huis met leiders van het congres geconfereerd. Verdeling der Pendsjaab is aanvaard Maar de hoofdstad wordt door ernstige onlusten ge troffen De nationale vergadering van de Pendsjaab heeft zich met 91 tegen 77 stemmen uitge sproken voor verdeling yan de provincie. Zaterdag, aan de vooravond van de be slissing; was het leven in de hoofdstad Lahore, die bijna een millioen inwoners telt, geheel tot stilstand gekomen, toen door onlusten 250 huizen waren geplunderd en 9 personen gedood. Zondag werd nog mélding gemaakt van 20 nieuwe branden en Zondagavond smeul de nog het hart van het Hmdoekwartier. Het verkeer en de handel liggen thans stil en de distributie van levensmiddelen heeft opgehouden te functioneren. De onrust begon met een bomaanslag op de groentenmarkt. Engelse troepen moesten zelfs het vuur op samenscholenden openen. Toen de ontplofbare stoffen, naar men aan neemt granaten, Zaterdagmorgen vroeg op de overvolle markt, waar ongeveer 2000 personen bijeen waren, geworpen werden, kwamen 9 personen om het leven en wer den 38 gewond. Het Prinselijk Paar woonde Zondagmiddag in liet Amsterdamse. Scadion de i sclie fiag bij. Links, gebogen, staat de-heerC. F. Pahud de Mortanges, voorzi het Nederlands Olympisch Comité. Frankrijk's financiën Slecht voorteken voor Schumanns plannen Maar men schrikt terug voor een nieuwe regeringscrisis In Frankrijk groeit de politieke span ning weef, nu minister-president Paul Ramadier hedei^ voor de nationale verga dering verschijnt teneinde goedkeuring te verzoeken van de drastische begroting van minister Robert Schumann, welke voorziet in het verkrijgen van een dringend nodig bedrag van 135 milliard francs. Deze begroting ontving Zaterdag een gevoelige klap, doordat de financiële com missie van het parlement haar bij verras sing verwierp met 15 tegen 13 stemmen bij vijf onthoudingen. Een stemming wordt morgen verwacht en waarnemers zijn van oordeel, dat hier zeer waarschijnlijk de vertrouwenskwestie voor de regering Ramadier aan vast zit. De kern van het vraagstuk schijnt te liggen in de vraag of Ramadier voor een gematigder begroting te vinden zal zijn of dat hij het plan in zijn huidige vorm naar de assemblée zal zenden. Er zijn. naar waarnemers laten uitko men, echter twee factoren die zowel bij de oppositiepartijen als bij Ramadier pleiten voor het voorkomen van een regeringscri sis. In de eerste plaats is er de aarzeling om een crisis te scheppen zolang de on derhandelingen voor de toepassing van het plan-Marshall gaande zijn. In de 'tweede plaats bestaat er weinig animo om zich te storten in de politieke heksenketel, die na de val van Ramadiers kabinet zou ontstaan. De C.G.T. heeft bekend gemaakt, dat in alle automobielbedrijven van Parijs van- daag,gedurënde tien minuten het werk zal worden neergelegd als protesst tegen de plannen van minister Schumann. Grote fascistenorganisatie in Italië ontdekt Naar het Britse blad „The Times" meldt, Is in Italië een fascistische organisatie met 300.000 leden ontdekt, die zich ten doel had gesteld de verering van de „Etyce" te bevorderen, zifeh te wreken op de „verra ders van het fascisme", het huidige poli tieke en civiele leven van het land te sa boteren en zelf aan de macht te komen. Fusie K.L.M.—K.N.I.L.M. Naar Aneta verneemt. Is de fusie tussen K.L.M. en K.N.I.L.M. thans een feit ge worden. Men verwacht, dat de K.L.M. de gehele supervisie zal hebben. Belgische loods en zeven leden der bemanning verdronken Op de Westcrschelde bij Vlissingen is Zondag de Engelse sleepboot „Fair Play II" gekapseisd en gezonken. Zes van de tien leden der bemanning en de Belgische loods zijn verdronken. De „Fair Play II" was uit Cardiff geko men met het Finse stoomschip „Kuurtanes' waarvan de ketels in Antwerpen gere pareerd moesten worden, op sleeptouw. In Vlissingen zou de Nederlandse sleep boot Goliath de taak van de „Fair Play II" overnemen. Even nadat de Goliath de Vlis- singse haven had verlaten, wilde de be manning van de Engelse sleepboot de sleepkabel losmaken. Vermoedelijk is het vaartuig daarbij dwars op de sterke stroom gekomen. De vele Zondagswandelaars op de Vlissingsé- boulevard zagen, dat de „Fair Play II" plotseling omsloeg en enige ogenblikken later in de golven verdween. Een juist passerende Nederlandse loods boot wist twee opvarenden te redden. De Goliath, die kort daarop ter plaatse "kwam, kop evenals een Belgische loodsboot, een lid der bemanning opnemen. De geredden, de stuurman John Ellam, de stoker David Irwin, de matroos Dennis Beasant en de Maltezer scheepsjongen Fortunato Polida- no werden naar het St. Josephsziekenhuis in Vlissingen gebracht. Zij vertelden, dat de „Fair* Play II" in Avonmouth thuis hoorde en dat zich aan boord tien leden der bemanning en' een Belgische loods •hadden bevonden. De ramp heeft dus ze ven slachtoffers geëist. Het Finse schip is op de rede van Vlis singen voor anker gegaan. Engels militair vliegtuig nabij Gemert neergestort Zaterdagmorgen is bij Elzendorp onder de gemeente Gemert een vliegtuig van de Royal Air For(?c neergestort en totaal ver nield. t De piloot, de Engelse sergeant-vlieger Peter Ilickson kwam om het leven. Hét toestel, maakte deel uit van een for matie van zes vliegtuigen, welke met En geland ais bestemming van eèn vliegveld in Duitsland tvas opgestegen. Na het ongeluk zijn de andere vijf toe stellen op het vliegveld Welschap bij Eind hoven geland. De officier van de staf van de R.A.F., welke op het vliegveld Wel schap is gedetacheerd, begaf zich onmid dellijk naar de plaats van het ongeval. Het verongelukte Engelse vliegtuig was een Tempest-toestel. De Tempest vlieg tuigen waren in de oorlog bij de R.A.F. in groten getale in gebruik. Hun snelheid overtreft die van de Mosquitos. ZESTIG JAAR IN DE HAARLEMMER OLIE 25 Juni is Het 60 jaar geleden dat de hëci' B Larsson op 13-jarige leeftijd bij de Haarlemmer Olie" Fabriek „Claes Tilly" in diens! trad. In 1P10. bij de overplaatsing van het bedrijf uit Amsterdam naar Haarlem werd hij bevor derd tot meesterknecht welke functie hij tot op heden bekleedt. Pensioenregeling voor deelnemers aan verzet Vele kamerleden vinden de voorgestelde uitkeringen te laag Uit het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „Invoering van een buitengewoon pensioen voor deel nemers aan het verzet, alsmede voor hun. nagelaten betrekkingen" blijktMat het ont werp door alle leden warm is toegejuicht. Vele leden zijn echter van oordeel dat de voorgestelde pensioenuitkering te karig is. Bij een ongewijzigd aanvaarden van dit ontwerp zal nagr hun mening in de toe komst van particuliere zijde in belangrijke mate gezorgd moeten worden voor een al gemene toeslagvoorziening, aangezien de voorgestelde uitkeringen voor weduwen en wezen aan de lage kant liggen. Vele leden menen voorts dat de om schrijving van het begrip: „deelnemer aan het verzet" te onduidelijk is. Men wees er op, dat bij massa-executies ook toevallig passerende personen orr^ het leven zijn ge komen, dat velen het slachtoffer zijn ge worden van hun houding vóór de bezet ting en dat er ook personen zijn. die zich eerst na de bevrijding bij de B.S. hebben aangesloten. Men vroeg of bij de regeling ook betrokken zijn de nabestaanden van gijzelaars die gedurende hun internering zijn overlederf- Algemeen wei'd toegejuicht, dafzij, die een dubbele rol hebben gespeeld, uitge schakeld worden bij het toekennen van pensioen. Gevraagd werd wie uitmaakt of iemand zich onwaardig heeft gedragen. Sommige leden wensten het zo te sollen dat het bedrijven van zwarte handel in het algemeen een omstandigheid van onwaar digheid oplevert oolc uit Nederlands natio naal oogpunt beschouwd. Vrij cTlgemeen was men van oordeel, dat de vaststelling van de pensioengrondslag niet diende te geschieden volgens de in dit ontwerp voorgestelde methode. Vele leden meenden dat de percentages van de pensioengrondslag, welke dienen ter vaststelling van het weduwenpensioen ho ger moeten worden gesteld om tot het uit keringsniveau tè komen, dat tot nog toe door de stichting 1940-1945 als norm werd aanvaard. Zeer vele leden bepleitten de wenselijk heid de uitbetaling der buitengewone pen sioenen in handen te leggen van de Stich ting 1940-1945. Oostenrijk is „bevrijd" De Amerikaanse strijdkrachten in Oos tenrijk zullen met ingang van 1 Juli hun eigen bezettmgskosten gaan betalen omdat Amerika Oostenrijk thans als een bevrijd land behandelt. Wervelstorm en overstroming doden 50 mensen Vijftig personen hebben, naar gemeld wordt, Zondag het leven verloren tenge volge van een wolkbreuk die een over stroming veroorzaakte in de stad Cam bridge in Nebraska. De wolkbreuk ver anderde de Medicine Creek in een onstui mige stroom en een watermassa van twaalf voet hoog stortte zich uit over dit stadje van duizend inwoners. Aan de wolkbreuk was een wervelstor voorafgegaan, die met geweldige kracht over de prairiën aan de grens van Nebraska en Kansas joeg. Uit Cambridge zelf konden weinig inlichtingen verkregen worden, doordat tengevolge van het noodweer alle verbindingen verbroken waren. Bruggen zijn weggeslagen en de reddingsploegen worden in hun operaties belemmerd door njodder en puin op de.wegen. Nadere toelichting aan de Commissie-generaal Vanochtend heeft de Commissie-Gene raal eèn brief ontvangen van Sjahrïv, als voorzitter van de Indonesische delegatie, waarin op verschillende punten een nadere tomichting werd gegeven, zoals de C.-G. had verzocht. Ten aanzien van vele dezer punten zou de Republikeinse delegatie zich aceoord verklaren met de voorstellen in de Nederlandse- nota, behoudens de toestem ming \'an de Republikeinse regering. De kwestie van een gemeenschappelijke gendarmerie, waarover de opvattingen zo zeer uiteen blijken te lopen, zou een on derwerp van nadere bespreking dienen uit te maken. Deze brief is het resultaat van een be spreking in Batavia, waarvoor de Republi keinse ministers Sjarifoedin en Roem, de voorzitter van het werkcomité van het K.Ni.P., Asaat, een aantal leden van het K.Ni.P. en een' aantal Republikeinse par tijleiders naai- Batavia waren gevlogen. De Nederlandse autoriteiten hadden voor de landing van hun toestel vergunning ge geven. Na de besprekingen, die ten huize van Olietankscliip ontploft In de haven van Long Beach (Californië) is een olietankschip van de Shell in de lucht gevlogen. Twee leden der bemanning kwamen in de vlammen om. De schade wordt op meer dan 2 ]'2 millioen pond ster ling geschat. Matrozen die bezig waren de benzine reservoirs van het tankschip de „Markay" te vullen, zagen vlammen uit het schip slaan en konden zich in het water in veilig heid brengen, voor de ontploffing plaats had. De vlammen zijn op de kust over geslagen. De brandweerlieden voeren een verwoede strijd om uitbreiding van de brand tot andere tankschepen met benzine en olie te voorkomen. Men verwacht, dat het schip, waar de ontploffing heeft plaats gehad, nog minstens 5 dagen zal branden. Tien personen worden vermist. De Raad van Heemstede vergadert a.s. Don derdagmiddag om 4 uur. Er zullen nieuwe leden bccedigd worden. Verder zijn er 7 andere pun ten op de agenda. Sjahrir werden gevoerd, keerde een ge deelte van het Republikeinse gezelschap naar Djocja terug om verslag uit te brengen. „Het is mogelijk, dat wij Maan dag weer naar Batavia terugkomen", ver klaarde Sjarifoedin. Hij merkte op, dat de besluiten, die tij dens de vergadering bij Sjahrh" zijn geno men, bindend zullen zijn, doch hij deelde niet méde> welke besluiten dit waren. Sjahrir, die oorspronkelijk met het ge zelschap mee zou reizen, is niet vertrok ken. Dinsdag zal, naar gemeld wordt, het voltallige Republikeinse kabinet bijeen ko men. „Geen verdere concessies" Een correspondent van United Press heeft in Batavia met verschillende Repu blikeinse figuren gesproken. Zij lieten uit komen dat de Republiek niet bereid is verdeïe concessies te doen. De Republi keinse ministers Roem en Sjarifoedin die zich in deze zin uitlieten wezen echter op de mogelijkheid van arbitrage die nog steeds bestond en die naar zij deden uit komen hun inziens de laatste mogelijk heid was om een gewapend conflict te voorkomen. Heden antwoord van dr. Van Mook Op het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen in Den Haag wordt verwacht, dal de luitenant-gouverneur-generaal lieden aan de republikeinse regering het standpunt der Nederlandse regering zal uiteenzetten ten aanzien van het tussen de Commissie-Generaal en de Republikeinse delegatie bestaande conflict. Daarbij zal de luitcnant-gouverncur-gencraal een aide- mémoire overhandigen, welke voor publi catie is bestemd. Deze aide-memoire was Vrijdag opgesteld, vóór de brief van de Republikeinse delegatie, welke deze na de jongste radiorede van dc lieer Sjahrir aan de Commissie-Generaal had gezonden, in Den Haag bekend was. Staking in Antwerpen is geëindigd De scheepsherstellers te Antwerpen die sedert enkele dagen in staking zijn. hebben Zondagvoormiddag een referendum ge houden. Met 3.940 tegen 3.671 stemmen werd besloten het werk te hervatten. De onderhandelingen met de werkgevers zul len echter worden voortgezet. Het woord is aan....» De mens begrijpt nooit, van hoe menselijk standpunt hij alles bekijkt BEL GIË-NEDERLA ND-L UXEMBURG In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van de op 5 September 1941 te Londen tussen de regeringen van Nederland, België en Luxemburg gesloten douane-overeen komst met nader gesloten protocol geeft de regering de verzekering, dat met kracht wordt gestreefd naar een spoedige verwezenlijking van een volledige tolunie. Eveneens wordt reeds belangrijke voorbereidende arbeid verricht ten behoeve van de in een later stadium te verwerkelijken volledige economische unie. In (1e gunstige ontvangst welke de douane-overeenkomst van de zijde van ahdere landen te beurt viel ziet de regering een krachtige aansporing tot het voortgaan op deze weg. Er bestaan echter nog geen plannen om de samenwerking uit te breiden tot andere landen. De Amsterdamse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft met succes een actiej gevoerd voor de terugkeer van de „aapjes" in dc hoofdstad. Wethouder Seegers heeft de. koetsiers officieel aan het werk gezet. Geen vrijhandelspolitiek Dat neemt niet weg, dat de regei-ing een open oog heeft voor de mogelijkheden tot samenwerking met andere landen dan Bel gië en Luxemburg. Deze samenwerking kan echter slechts tot stand komen' als alle daarbij betrokken partijen deze wensen. De regering is gaarne bereid concrete plannen tot uitbreiding van de Nederlands- Belgisch-Luxemburgse samenwerking op economisch gebied tot West-Europa in overweging te nemen, mits deze niet ge richt worden legen een of meer landen of groepen van landen. In het algemeen zijn de voordelen, aan deze economische aaneensluiting verbon den, "zó belangrijk, dat zij volledig opwegen tegen de incidentele nadelen. De regering herinnert eraan, dat een groter economisch gebied de voordelen van de arbeidsverde ling beter tot hun recht zal doen komen, doordat het een fijnere specialisatie en taakverdeling ifiogelijk maakt. Hieruit kan een verlaging van kosten voortkomen, die aan de levensstandaard in het gebied zelf ten goede komt en de positie in het inter nationale bestel versterkt. Grote voordelen De grotere gevarieerdheid van de geza menlijke structuur bevordert de stabiliteit van het economisch leven en vermindert de afhankelijkheid van het buitenland. Het gecombineerde gebied wordt als'afzetmarkt voor "het buitenland van bijzonder grote betekenis, aangezien eet? economisch hoog ontwikkelde samenleving van ongeveer 18 millioen mensen ontstaat, die over een grote industriële en agrarische ervaring beschikt en aan belangrijke verkeerswegen is gelegen. Mede hierdoor versterkt het gezamënlijk optreden op handelspolitiek gebied de po sitie van de betrokken landen aanzienlijk. Nederland, België en Luxemburg slaan hiermede een richting in, welke voor de economische heroriëntatie van West-Euro pa noodzakelijk is, zodat deze landen^langs deze weg het snelst hun definitieve plaats in de economische wereldstructuur zullen hervinden. De toekomstige ontwikkeling moet on vermijdelijk leiden tot een zekere toena dering van het Nederlandse en het Belgi sche prijspeil. De Belgische regering gaat ten opzichte van de handhaving van het evenwicht tussen lonen en prijzen vqn de zelfde gezichtspunten uit als de Neder landse, doch streeft haar doeleinden ten dele .met andere middelen na. Vaak treft men de onjuiste voorstelling aan. als zou dn Belgische regering een principiële vrij handelspolitiek volgen, terwijl de Neder landse regering op het standpunt van een tot in détails gaand interventionisme staat. Zij. die aldus redeneren, zien over het hoofd, dat de economische politiek in be langrijke mate bepaald wordt door de eco nomische toestand van het land. Deze eco nomische toestand vertoonde na het einde van de oorlog in Nederland en in de Bel gisch-Luxemburgse economische unie aan zienlijke verschillen. De eerdere en snellere bevrijding van Belgic en Luxemburg en de totale plundering van Nederland vor men daarvan de belangrijkste oorzaken, alsmede het verschil in beschikbare bui tenlandse valuta. De bij ^nmige Kamer leden bestaande vrees, da^le beoogde sa menwerking zou leiden tot vrijhandels politiek en tot een politiek van lukraak in voeren, is niet gerechtvaardigd. Rotterdam-Antvverpen Van verschillende zijden wordt critiek uitgeoefend op de gedachte, dat door nau we economische samenwerking een sfeer •zal worden geschapen, welke het mogelijk maakt de tot nu bestaande belangentegen stellingen tussen Rotterdam en Antwerpen te overbruggen. Niettemin meent de rege ring, dat deze gedachte niet moet worden prijsgegeven, Zij ziet de matiging van be doelde tegenstellingen als onderdeel van het complex van vraagstukken, dat bij het tot stand brengen van een economische unie tot oplossing moet worden gebracht. Men moet de hinderpalen niet onoverko- lijk achten alleen op grond dat de tegen stelling Rotterdam-Antwerpen vrij diep in de historie wortelt. In het algemeen zal het streven móeten zijn, öe voorwaarden waar onder de bedrijven in het ene en in het .andere gebied kunnen werken, zoveel mo gelijk gelijk te doen zijn. Een geleidelijke aanpassing van dc betreffende wetgeving is reeds mogelijk, voordat de economische unie een feit is. Dit geldt ook voor het rui mere terrein van de aanpassing der agra rische en industriële structuur. Met instemming heeft de regering ken nis genomen van de wens om de samen werking met onze Zuiderburen niet slechts binnen een materiëel kader te zoeken, doch deze mede te doen uitstrekken tot het cul tureel, geestelijk en staatkundig terrein. De regering is van mening dat het, wat het culturele en geestelijke terrein betreft, vooral aan het particuliere initiatief dient te worden overgelaten om de belangstelling van de bevolking op te wekken. Deviezengrens blijft nog. Tegenóver de mening, dat niet alleen de douanegrens, maar ook de deviezengrens zo snel mogelijk dient te verdwijnen, ver klaart de regering, dat opheffing van de deviezenbepalingen, evenals het afschaffen van alle contingenteringen, eerst mogelijk ïs, wanneer de economische toestanden en de economische politiek in de desbetref fende landen meer aan elkaar zullen zijn aangepast, dus als de economische unie reeds in een tamelijk ver stadium van ver werkelijking verkeert. Evenmin is de tijd al rijp voor het sluiten van een muntunie. Het gemeenschappelijk tarief behoeft de tot dusver gevoerde loon- en prijspolitiek niet in gevaar te brengen. Het douanetarief zal enige prijsverhogende werking heb ben. Voor een aantal goederen zal het in voerrecht geheel of gedeeltelijk kunnen worden opgeschort. Bovendien bestaat de mogelijkheid prijsstijging van bepaalde voor de voorziening van belang zijnde goe deren docy subsidies te keren. Hierbij wordt vooral gédacht han artikelen, die onmisbaar zijn voor de groepen met lagere inkomens. Het thans voorgestelde tarief draagt een min of meer voorlopig karakter. Winkeliers spreken van een eliaos nu de sigaren vrij zijn De afdeling Leiden van de Vakgroep Tabak en Tabaksproducten heeft gepro testeerd tegen het vrijgeven van de sigaren, waardoor naar haar mening chaotische toe standen zijn ontstaan. Verklaard wordt dat de handel in sigaren thans voor een groot deel buiten de erkende sigarenwinkeliers om geschiedt, onder andere door vele in stellingen die sigaren aan haar leden ver kopen. Tot plaatsvervangend Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten is benoemd Norman Armour, een van Amerika's meest ervaren diplomaten die in zijn 30-jarige loopbaan oolc in Nederland heeft gewerkt. Hij zal zich in het bijzonder wijden aan hgt Verre en Nabije Oosten, Afrika en de Europese geografie. Aanvulling der pensioenwet ten voor Land- en Zeemacht Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „Wijziging en aanvulling van de Pensioen wetten voor dc Land- en Zeemacht en van de pensioenwetten voor het reserve-perso neel'der Landmacht en het personeel der Koninklijke Marine-reserve". Met voldoe ning stelden zeer vele leden vast, dat de regering er naar gestreefd heeft een wet telijke waarborg te verschaffen, dat de militaire slachtoffers uit de jaren 1939 1945 en hun nabestaanden binnen rede lijke grenzen zullen kunnen voortleven onder hun vroegere materiële omstandig heden. Zij vroegen zich evenwel af. waarom de voorgestelde regeling beperkt is tot de slachtoffers van de mobilisatie en bezetting 19391945, en waarom niet die uit de jaren 191418 in het ontwerp zijn opgenomen. Zeer vele leden bepleitten een verho ging vnn de maximum grondslag tot f 6000 en een vermeerdering van het minimum tot f 1500. Vele leden drongen aan op een verhoging der percentages voor het we duwen- en voor het wezenpensioen. Nieuw Perzisch kabinet Premier Ahmed Ghavam es-Sulteneh heeft een niftuw kabinet gevormd en zal dit de Sjah presenteren. Politieke kringen geloven dat deze stap de persoonlijke.po pulariteit van de premier zal verhogen. Weerbericht WARMER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Naar Zuid-West of Zuid draaiende wind. Tijdelijk afnemende bewolking. Droog weer. Warmer. 24 Juni: Zon op Maan op 4.20 uur, onder 21.04 uur. 11 12 uur. onder 0.40 uur (Éérste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1