Haarlems Dagblad Het Grote Plan Herhaald beroep der regering op de Republikeinen Republikeinse delegatie dringt opnieuw aan op nader overleg De Nicola vraagt officieel ontslag Fabrikant verdacht van knoeierijen Trwnans veto terzijde gesteld Schumann's financiële plannen in Assemblée aanvaard Hervormingsplan in October? (6le Jaargang No. 18665 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 24 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,France per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TA AT SOVJET-RUSLAND de uitnodiging van Be vin namens Engeland en Bidault namens Frankrijk heeft aanvaard, om ten snelste een drie mogendheden-conferentie over het Plan-Marshall inzake Amasikaan- se economische steun aan Europa te hou den, is een op zichzelf verheugend feit. Men laat er ditmaal geen gras over groeien: aanstaande Vrijdag zullen de drie ministers van Buitenlandse Zaken reeds te Parijs bijeenkomen. Wie getrouw het verloop der internationale onderhandelingen volgt zal deze snelheid van handelen met verbazing waarnemen. Zoiéts is "men allerminst ge wend. En het feit dat Rusland zich bereid toont, zonder meteen condities en bezwa ren op te werpen, mag ook wel aan de balk geschreven worden. Hoe laat zich nu het verdere verloop van zaken aanzien? De Amerikaanse regering heeft na tuurlijk behoudens definitieve goedkeu ring door het Congres alle Europese landen ten Westen van Azië, derhalve met inbegrip van Sovjet-Rusland, uitgenodigd om gezamenlijk een plan voor economisch herstel van Europa in te dienen, dat zij dan met Amerikaanse milliardén geduren de een jaar of vier zou willen financieren. De Amerikaanse regering heeft daarbij niet de voorwaarde gesteld, dat alle Euro pese landen moeten meedoen. Met een aanmerkelijke groep is zij reeds tevreden. Dat die er zijn zal is reeds gebleken uit de bereidheid om op het plan in te gaan van Engeland, Frankrijk en de groep-in-wor- ding, die bestaat uit Nederland, België en Luxemburg. Zoals dezer dagen zowel uit verklaringen van prof. dr. P. Kuin ter vergadering van de Maatschappij van Nij verheid en Handel als van de Engelse staatsman Anthony Eden in het Lagerhuis is gebleken, wordt, de economische samen werking van dit drietal getaxeerd als der de handelsmacht ter wereld; met Engeland en' Frqpkrijk samen beslaat zij dus reeds een zeer groot deel van het Europese re constructie-gebied. En dit zal zeker met andere Westelijke medewerking worden uitgebreid. Nu is de vraag: zullen Rusland en de Oost-Europese staten die onder zijn invloed staan, de z.g. „satellieten" van Rusland dus, aan de indiening van, het Europese plan medewerken? Dat de satel lieten, die er slecht aan toe zijn, daarvoor voelen lijdt geen twijfel. Maar zij hangen van Russische medewerking af. Werd de zaak in het kader van de U'.N.O. behandeld, dan zou het Russische veto als een dreigend- zwaard van Damo cles boven de komende besprekingen hangen. Maar het Amerikaanse beleid heeft Lake Success (waar de U.N.O. ge vestigd is) ditmaal zorgvuldig vermeden en de kwestie naar Europa (zozeer beroofd van succ.es) getransporteerd. Hier moet men improviseren, zonder bestaande orga nisatie, maar hier bestaat ook geen veto. De Russen kunnen een beslissing der West- Europese staten dus niet dwarsbomen en Bevin heeft al onomwonden te kennen ge geven, dat hij zich niet door Russische procedure-kwesties en andere obstructie middelen zal laten weerhouden. Doen de Russische machthebbers niet mee. dan zal dat tot schade van hun bevolking en ook van „de satellieten" strekken, maar de mogendheden van West-Europa niet kun nen weerhouden om gezamenlijk hun plan bij Amerika in te dienen. Dat moeten zij dan ook wel doen, want voor hen is het een zaak van er óp of er onder. Molotof heeft geen voorwaarden voor het houden van de conferentie in Parijs gesteld, maar wel reeds een kwestie op geworpen. *Hij heeft' in zijn nota aan de Engelse regering gevraagd, dat rekening zal worden gehouden met de nationale souvereiniteiten en voorrang verleend aan verwoeste landen. Maar Amerikaanse ■woordvoerders hebben de mening uitge sproken, dat Marshall's voorstel juist ge grond was op de overtuiging, dat verdere hulpverlening op grote 'schaal aan afzon derlijke landen niet door het Amerikaanse- publiek en (dus) ook niet door het Con gres zou worden goedgekeurd. Dat is be grijpelijk. "De Amerikanen voelen niet voor een hulpverlening, waarvan enkele landen zouden profiteren zonder rekening te houden met de behoeften van geheel Europa. Zij willen Europese samenwerkïnj Dat houdt hun voorstel in. Nu' is dus de spannende vraag, of de Russen eieren voor hun geld zullen kiezen of niet. Daar komt voor hen een overwe ging bij. Er lopèn immers nog twee Ame rikaanse acties tegelijk. De andere, enige maanden voor het plan-Marshall tot uiting gekomen in de militaire steun (met een crediet van 450 millioen dollars) aan Grie kenland en Turkije, duidt men gewoonlijk aan als de Truman-doctrine. Zij houdt eenvoudig in: hulp aan-vrije volleen om totalitaire druk te weerstaan. Zij richt zich rechtstreeks tegen Rusland. Het plan- Marshall biedt Rusland hulp en samen werking met Europa aan. Kiest Rusland het laatste, leidt de conferentie te Parijs dus tot overeenstemming, dan zal de Truman-doctrine op de achtergrond ra ken. De lezer ziet hieruit weer eens, dat er alle reden is om de grote diplomatieke onderhandelingen met het schaakspel te vergelijken. In Washington heeft men een paar welberekende zetten gedaan, wacht nu rustig af. zendt zelfs geen waarnemer naar de Parijse conferentie en spreekt van „een volkomen Europese aangelegenheid". De schaker - Marshall leunt achterover in zijn stoel en heeft juist een sigaret op gestoken. De schaker Stalin zit ingespan nen gebogen over het bord. Daarvan ge tuigt het bericht uit Berlijn, dat op het Kremlin pas na lange debatten het besluit genomen is, de uitnodiging van Engeland en Frankrijk tot deelneming aan de Pa rijse conferentie te aanvaarden. „Genera lissimus Stalin" sloot tenslotte het debat door zich er voor te verklaren. Aangezien er nu geen wereldoorlog aan de gang is schijnt het eenvoudiger en duidelijker te zeggen: dictator Stalin. De Russische aanvaarding van de uit nodiging voor Parijs is een gunstig ver schijnsel. Meer niet. Het zou voorbarig zijn. er juichkreten bij aan te heffen. Een goede verstandhouding tussen Oost en West is er nog lang niet mee bereikt. De kans blijft groot, dat straks alleen de mo gendheden van West-Europa hun plan vo.or gemeenschappelijk economisch her stel van Europa bij de Amerikanen zullen indienen. Dat zal een grote stap vooruit betekenen op de weg van West-Europese samenwerking en een goede ontvangst bij het Amerikaanse Congres krijgen. R. P. nr. I'. van Meek en Ir. M. M. Kuiper zijn gekozen als leden van hot. bestuur der Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden te Haarlem* DR. VAN MOOK BRENGT EEN MEMORANDUM Vandaag komt het Republikeinse kabinet in Djocja bijeen om een antwoord te bespreken De luitenant gouverneur-generaal dr. Van Mook heeft gisteren tezamen met dr. P. J. Koets een bezoek gebracht aan Sjahrir, teneinde deze te zijnen huize de reeds aan gekondigde aide-mémoire te overhandigen, waarin het standpunt der Nederlandse regering nogmaals nader wordt uiteengezet. Men verwacht dat de Republiek van haar kant een laatste nota zal formuleren op de zitting van hel Republikeinse kabinet, die vandaag in Djocja wordt gehouden en waarvoor Sjahrir uit Batavia zal overkomen. Aan Hatta, die op Sumatra vertoeft, is telegrafisch verzocht 05k aanwezig tc zijn. Men wijst er op d-at Hatta altijd ten tonele verscheen in de critieke perioden van de Republiek. In de aide mémoire wordt gezegd: 1 De Nederlandse regering wenst aan de regering van de Republiek te bevestigen dat zij de bedenkingen, vrevat in de nota van de Commissie-Generaal van 21 Juni, deelt. Zij wil, zoekende naar wat verenigt en niet naar wat scheidt, thans niet tre den in wat slechts zou neerkomen op een herhaling van de bedenkingen die de Commissie-Generaal heeft geopperd te gen de nota van de Republikeinse delega tie van 7 Juni. In de bezwaren die van de zijde van Oost-Indonesië ën West-Borneo zijn geopperd, waarvan zij de ernst inziet, wil zij thans evenmin treden. Zij wenst nogmaals te doen uitkomen dat zij bij voortduring bezield is met de hoop dat zij er in zal slagen met de Repu bliek evenals met Oost-Indonesië en West-Borneo reeds'het geval is, langs vreedzame weg een schikking, uit te wer ken op de grondslag der overéénkomst van Linggadjati. Daarom is zij 7.0 teleurgesteld door de nota van de Republikeinse delega tie van 7 Juni. De Nederlandse regering wil opdat blijk baar bij de regering der Republiek nog be staand-misverstand worde opgeheven, doen uitkomen dat haar voorstellen van 27 Mei volkomen rcclit doen wedervaren aan de grondgedachten van de overeenkomst van Linggadjati. Zeven grondslagen Als enige van de belangrijkste grond gedachten noemt zij: Het Indonesisch nationalisme moet in zijn verschillende schakering voile vrijheid tot ontplooiing krijgen en zich in een eigen Indonesisch federatief staatsverband ont- wikkëlen. Nederland en Indonesië moeten in bei der belang en in het belang van de inter nationale samenleving, duurzaam een ge meenschappelijk staatsverband behouden, Om te komen tot de toekomstige staat kundige verhoudingen wórdt uitgegaan van de geldende wettelijke en bestaande feitelijke verhoudingen. Zowel Oost-Indonesië en Borneo als de Republiek moeten in hun eigen waarde worden erkend opdat zij in het nieuwe staatsbestel op de voet ener waarachtige federatie de plaats kunnen verwerven die hun toekomt en die zij verlangen. v De fundamentele rechten en vrijheden moeten ten behoeve van alle volkeren, volksgroepen en staatsburgers worden ge waarborgd. De voorbereiding der nieuwe rechtsorde in geheel Indonesië moet op voldoende machtsmiddelen steunen. Hun omvang zal dus kunnen worden aangepast aan de mate waarin waarborgen voor orde en rust werkelijk aanwezig zijn. Onverwijld dient in het belang van In donesië en Nederland en van de wereld economie, de rehabilitatie der economie van geheel Indonesië ter hand te worden genomen op basis van bedrijfs- en rechts zekerheid. Waar ook de regering der Republiek deze bftginselen aanvaardt, kan ^j, die beginselen in deze geest verstaande, ook met een gèrust gemoed treden in de voor stellen die in de nota van de Commissie- Generaal van 27 Mei zijn gedaan. De Nederlandse regering doet daartoe een herhaald en dringend beroep op de regering deF Republiek, rekening houdend met de mogelijkheid dat deze niet volledig heeft beseft dat deze aangelegenheid in het oog der Nederlandse regering van de hoog ste betekenis is. Verder laat de regering nog het volgen de uitkomen: Het is- gewenst goed uiteen te hou den wat direct noodzakelijk is en. wat na verdere voorbereiding zou kunnen tot standkomen. Daarom £Ou een fede rale raad als door de Commissie-Ge neraal is voorgesteld aanstonds kun nen worden ingesteld, mede om te voorzien in een gemeenschappelijke Nederlands-Indonesische leiding bij de oplossing der actuele en dringende fi nanciële en economische vraagstukken. In hoeverre een verdere hervorming dei Indische regering voor de overgangstijd wenselijk en bereikbaar is, zal aan de orde komen wanneer de voorbereiding der wet telijke maatregelen ter hand wordt geno men, die artikel 15 der overeenkomst van Linggadjati heeft voorgeschreven. Op bepaalde bewoordingen staat de Ne derlandse Regering niet. Zij meent echter de regering der Republiek nadrukkelijk te mogen uitnodigen de voorstellen van 27 Mei alsnog te aanvaarden. Onmiddellijk na zodanige aanvaarding ware de federale raad 'als door de Commissie-Generaal voorgesteld, samen te roepen om aan de voorbereiding en wat verder geschieden moet leiding te geven. Hevig gevecht l>ij Griekse grens Griekse regeringskringen zeiden dat duizend guerilla strijders de stad Panagitsa bij de Joegoslavische grens binnendrongen en dertig huizen in brand hadden gestoken voor regeringstroepenhen tot de vlucht konden dvjingen. Genoèmde kringen zei den dat tijdens het urenlange gevecht dertig guerilla strijders gedood werden en dat vliegtuigen der regering de vluchten den met machine-geweren beschoten. Vol gens deze berichten werden een soldaat en vier burgers gedood. Naar het Griekse» persbureau meldt, is ■een Grieks gevechtsvliegtuig, dat deel nam aan de operaties tegen een grote guerilla- aanval op het dorpje Vlatsi in Macedonië, door luchtafweergeschut van d,e guerilla's neergehaald. De piloot werd ernstig ge wond. Indonesiërs onderhandelen met Australië Dr. Usman, hoofd van de diplomatieke en consulaire dienst der Indonesische Re publiek, heeft verklaard, dat zijn pogingen om een consulaire vertegenwoordiging in Australië tot stand te brengen geen be vredigend verloop hadden gehad. Hij hoopte de besprekingen met de premier Chifley en de minister van Buitenlandse Zaken Evatt te hei-vatten. Keulse staking ten einde De stakingen in Keulen zijn gisteren geëindigd. Alle fabrieken waaronder ook de Ford-fabriek hebbbn het werk hervat. De staking die .18 Juni in de Ford fabrie ken was begonnen en welke zich snel over andere fabrieken uitbreidde was bedoeld als een protest tegen de rantsoenen-ver laging. Hef woord is aan..ua Lacord aire: Ik houd bovenal van die gees ten, die gezag over anderen krijgen zonder het te willen. In Londen heerst op het ogenblik gebrfk a an aardappelsVoor de groenteniuinkels staan dezer dagen lan ge rijen huisvrouwen. Antwoord óp verzoek om inlichtingen der Commissie-Generaal van 21 Juni De Nicola, voorlopig president van de Italiaanse republiek, heeft zijn verzoek om ontslag ondertekend en aan Umberto Ter- racini, voorzitter van de nationale verga dering,. overhandigd. Te Rome verwacht men, dat het Itctfiaan- se parlement, het verzoek zal afwijzen. Het is mogelijk dat De Njcola alleen enkele we ken rust zal nemen. Zowel rechtse als linkse kringen geloven, dat de president op zijn besluit zal terugkomen. Gisteren heeft de Republikeinse delegatie geantwoord op de brief van de Commissie- Generaal van 21 Juni, waarin nadere in lichtingen werden gevraagd terzake van de bevestiging bij schrijven van 20 Juni door de heer Sjahrir van de zakelijke inhoud van zijn radiorede. Dit is dus niet een antwoord van de Republikeinen op de aide-mémoire, die gisteren namens de Nederlandse regering is overhandigd. In het door Sjahrir ondertekende ant woord van de Republikeinen wordt ge zegd „dat in de Republikeinse brief van 20 Juni inderdaad een poging moet worden gezien om de kloof welke bestaat bussen de visies in de door onze) delegaties ge wisselde nota's tot uitdrukking gebracht te overbruggen. Hij zou drie keer geld op éért inventaris hebben geleend De Haarlemse recherche heeft de fabri kant C. K. gearresteerd, die ervan ver dacht w ordt, op weinig oirbare wijze zaken te hebben gedaan. In April 1946 leende hij, zo meldt het Politierapport, van een bankinstelling te Haarlem f 20.000, waarvoor hij zijn gehele fabrieksinventaris in eigendom 'overdroeg bij wijze van zekerheid. Een maand latei- nam hij bij een andere bank f 5.000 op'en bracht een deel van de reeds overgedragen goederen als zekerheid mee. Tón derde male had de fabrikant geld nodig en in het voorjaar van 1947 leende hij dertig mille in Amsterdam, met als onderpand defabrieks- invea(6ris. Bovendien, zou de verdachte na zijn fail lissement bedi-iegelijke bankbreuk ge pleegd hebben door de tweemaal als ze kerheid gegeven inventaris naar de hoofd stad te doen overbrengen. Het proces verbaal tegen de fabrikant spreekt dan ook van verduistering, valsheid in jjpschrifte (het opmaken van een „schijncontract") en ^edriegelijke bankbreuk. Foor hel eerst in de geschiedenis van het Engelse leger worden jongens in de ge legenheid gesteld opgeleid te worden lot kok. In dri- jaar worden zij volleerde militaire keuken-meesters. De betekenis van deze pogjng wordt naar onze mening uwerzijds enigermate onderschat, wanneer u deze beperkt ziet tot onze aanvaarding van de portie van de vertegenwoordiger van de Kroon in de interim-regèring op de wijze zoals dooi u in de derde alinea van uw brief gesteld is. Deze aanvaarding stelt ook onze overige voorstellen in een ander licht. Zo werden onze voorstellen omtrent de regeling der buitenlandse betrekkingen beheerst door onze visie op de interim-regering. Onze bovengenoemde aanvaarding brengt der halve met zich mede, dat ook op laatst genoemd gebied de voorstellen onzer beide delegaties elkaar zijn genaderd. De verschillen, welke ten aanzien van de federale economische organen nog be staan tussen uwe voorstellen en de onze kunnen ons inziens in nader overleg te zamen met vertegenwoordigers van Oost- Indonesië en Borneo worden opgelost. Bijzondere vermelding verdient echter het door uwe delegatie voorgestelde direc toraat voor de binnenlandse veiligheid. Met het denkbeeld een dergelijk lichaam, ressorterende onder de interim-regering op te richten kunnen wij ons Verenigen". De Nederlandse voorstellen maken ech ter naar de mening der Republikeinse de legatie nadere bespreking omtrent samen- stellirig en werkwijze van dit lichaam no dig. omtrent de samenstelling wordt aldus de brief'uwerzijds immers geen andere suggestie gedaan dan dat daarin „een aantal civiele en militaire autoritei ten van Nederlandse en Indonesische zijde behoren zitting te nemen". In de volgende alinea wordt de mogelijkheid geopperd (gesproken wordt van „kan"), dat zou worden voortgebouwd op het in de vorige paragraaf uwer desbetreffende voorstellen voor de bezette gebieden ge dane voorstel een gemeenschappelijke gendarmerie te vormen. Ten aanzien van dit denkbeeld wil onze delegatie reeds thans opmerken, dat zij de handhaving van orde en rust in het Republikeins ge bied bij uitstek-als de taak der Republi keinse regering beschouwt. Al wijst zij dus samenwerking in federaal verband geens zins af, zo zal deze naar haar mening toch moeten uitgaan van de erkenning der eigen verantwoordelijkheid terzake van de toekomstige deelgenoten der federatie. Naar de mening der delegatie is deze ge hele aangelegenheid er ene, welke gron dige nadere bespreking vereist tussen alle betrokkenen. De delegatie zegt bij haar mening te blijven dat dit overleg over deze ver schillende onderwerpen het beste geschie den kan in de op korte termijn in te stel len interim-regering. De nieuw te vormen federale OFganen ontlenen aian de interim regering, onder welke zij ressorteren, hun bevoegdheid. Het nader overleg omtrent deze organen dient dan ook bij voorkeur plaats te hebben in het kader van de in terim-regering, zo besluit het antwoord. Brussel zonder sfroom Personeel der publieke werken, in staking Hedenmorgen is bij verscheidene dien sten der publieke werken te Brussel een „sitdown"-staking uitgebroken. Om 8 uur hedenmorgen werd de electrische stroom van het stadsnet, zowel hóóg- als laag- spanning verbroken. Het grootste deel van het personeel van het gasbedrijf heeft eveneens het werk n^rgelegd; bij de rei nigingsdienst werken slechts drie ploegen. Deze staking zal tot 17 uur vandaag du ren. Het personeel heeft tot deze staking besloten als protest tegen' de traagheid waarmee het gemeentebestuur de uitwer king van de nieuwe loonschaal regelt. Spoedig vacantietoeslag voor gemeentepersoneel Bij de behandeling der begroting voor 1947 is in de Haarlemse gemeenteraad aangedrongen op het toekennen van een cantietoeslag aan het gemeenteperso- jieel. B. ën W. verklaarden zich daarvan •oorstanders, maar deelden mede, dat ge wacht moest worden op een beslissing uit Den Haag die voor het gehele overheids personeel zal gelden. Wif vernemen dat thans zeer spoedig een beslissing uit Den Haag in gunstige zin is te verwachten. De bedoeling moet even wel zijn daarbij een beperking te maken voor de ^ambtenaren die in de hoogste salarisklassen zijn ingedeeld. De oudste-man van België, Constant De- lichte uit Knesselare, ls Zondag in de ouderdom van 105 jaar overleden. 6ü het pompstation tc Ovcrveen van het ge meentelijk waterleidingbedrijf zal een transfor matorhuisje worden gebouwd, waarvan de kosten f 8000 bedragen. B. en W. van Haarlem stellen voor dit bedrag ter beschikking te stellen. Arbeiders antwoorden met stakingen De Amerikaanse Senaat heeft het veto van president Truman overstemd en daar mee de arbeidswet, welke de activiteit der vakverenigingen beperkt en de „closed shop" verbiedt, aangenomen. Het Huis van Afgevaardigden heeft het veto vorige week reeds overstemd, zodat het wetsontwerp thans wet :s geworden. Het resultaat is een belangrijke overwin ning voor het door de republikeinen be heerste Congres. Waarnemers waren van mening, dat er door de wet een nieuw tijdperk in de ver houding tussen werkgevers en -nemers is ingeluid en dat de eerste tijd wel door gischillen en processen gekenmerkt zal zijn. Green, president van de A.F.L. (Ame rican Federation of Labour, een der twee grote vakbonden), verklaarde nadat het besluit was gevallen, dat er een onmid dellijke campagne voor het herroepen van de wet zal worden ingezet. Onmiddellijk nadat de wet was getekend trad Gerhard van Arkel. algemeen adviseur van de na tionale commissie voor arbeidsverhoudin gen, af. Hij" sprak „ernstige twijfel aan gaande de uitvoerbaarheid en eerlijkheid" van de wet uit. Proteststakingen In tenminste een twaalftal steenkool mijnen in Alabama hebben, binnen drie uur na het aanvaarden van de arbeidswet door de senaat, de arbeiders het werk neergelegd. Hedenochtend staakten in totaal ruim 14.000 mijnwerkers. 22 mijnen zijn geslo ten in Pennsylvania, Alabama en West- Virginia. Philip Murray, president van het Con gress of Industrial Organisations heeft het bestuur van deze vakvereniging Vrijdag in vergadering bijeengeroepen teneinde de te volgen politiek te bespreken in het licht van de nieuwe maatregel. Voor het eerst is op Hongaarse postzegels de beeltenis van een buitenlander versche nen. Het is een serie, gewijd aan de na gedachtenis van Franklin D. Roosevelt. De Franse Nationale vergadering heeft vandaag, na een bijeenkomst van 21 uur, met ongeveer 50 stemmen meerderheid, het plan der rege' ing „tot het redden van de franc" aangen men. Terwjjl de Franse afgevaardigden giste ren het debat openden over de nieuwe budget-voorstellen van de min. van Finan ciën Robert Schumann, hadden tussen de vijfduizend en zesduizend protesterende arbeiders zich voor het gebouw van de na tionale vergadering verzameld. Ter bewa king van dit gebouw waren daar verschei dene honderden politie-agenten samenge trokken. Om zes uur verlieten twee communisti sche afgevaardigden het gebouw en richt ten via de loudspeaker van een politie auto het woord tot de demonstranten. Zij zeiden dat het geen zin had om de demon stratie voort te zetten en vroegen de man nen en vrouwen om uiteen te gaan. Aan dit verzoek werd onmiddellijk gevolg ge geven. Commissie herziet haar standpunt. Intussen was er een verandering in het politieke aspect gekomen. De re gering had de commissie voor finan ciële aangelegenheden van de nationale vergadering, die Schumann's bezuini gingsplan de vorige wees heeft ver worpen. verzocht haar houding op nieuw te bepalen. Het resultaat hier van was dat de commissie gisteravond het bezuinigingsplan èannam. Vol gens officieuze cijfers was de-verhou ding der stemmen als volgt: 22 vóór, 18 te'gen, 4 onthoudingen. In de Nationale Vergadering sprak Fra- madier, ondanks de atmosfeer van span ning, zijn redevoering op kalme afgemeten toon uit. Hij zeide „de regering acht het haar plicht er op aan te dringen dat het ontwerp in de kortst mogelijke tijd aan vaard wordt. De noden van de schatkist zijn zeer dringend. De minister van Finan ciën zal u vertellen dat wij de Bank van Frankrijk niet om een voorschot kunnen en moeten vragen dat geen economische tegenhanger heeft,en evenmin kunnen vragen om het creëren van nieuwe hulp bronnen want zulks zou een zuivere in flatie betekenen. Ramadier bestreed niet de bewering van de linkervleugel dat in Frankrijk een gron dige fiscale hervorming moet worden uit gevoerd. „Dit zal door u in October be- sproken moeten worden. lïet zal zonder twijfel een belangrijke stap voorwaar zijn naar ons financieel herstel cn de noodza kelijke consequentie van de maatregelen die wij u thans voorstellen. Thans gaat het er echter om om te voor komen dat de kanker der inflatie in ons gehele sociale lichaam doordringt. Wij zijn hier om de inflatie te bestrijden. Werp ons omver zo u wilt, doch vraag ons niet om een politiek te volgen die Frankrijk naar een ramp zou leiden". De Engelse tournee van de H.O.V. Het is bekend dat de H.O.V. in Septem ber een tournée "naar Engeland zal onder nemen. Daarvoor is een garantiefonds van 5000 nodig. De gemeente Haarlem is bereid daaraan deel te nemen voor 2500. Er wordt getracht voor de overige 2500 van verschillende Haarlemse bedrijven een garantie te verkrijgen. Haarlemse zangers in België Het Vrij Evangelisch Kerkkoor „Asaf" uit Haarlem, dirigent J. Seheffer, heeft op uitnodi ging van het Christelijk Zangkoor „Hosanna" te Brussel van 10 t.m. 22 April aldaar medegewerkt in de kerkdienst in de Silokerk en een uitvoering gegeven. De zang werd zodanig gewaardeerd, dat „Asaf" uitgenodigd is om In 1948 een 3 daags tournée naar Brussel en omgeving te maken om alle Protestantsche EvangeltsaUeposten te bezoe ken met haar zang. VUILE WAS. De klanten van een der Haarlemse stoomwasserijen misten de laatste tijd voortdurend een gedeelte van hun „was". Het kleine mysterie is thans opgelost door de arrestatie van twee meisjes, II. B. en W. B.. die lakens, slopen en handdoeken uit het bedrijf waar zij werkten, ont vreemdden. De goederen zijn in beslag genomen. B. en W. van Haarlem hebben de volgende voordracht opgemaakt voor de benoeming van een lerares in de handwerken aan de Middelbare School voor Meisjes met vfjf Jarige cursus: 1 mevrouw L. W. F,, van Hezel. Haarlem; 2. me juffrouw B. Kamp ie Driehuls. *"**>300000000000000 Weerbericht WARM. Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Zonnig en warm weer met matige wipd tussen Zuid en Oost. Later in het Zuiden van het land kans op onweer. Zon op Maan op 25 Juni: 4.20 uur, onder 21.04 uur 12.32 uur. onder 0.54 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1