I J Iets meer materiaal beschikbaar voor het bouwen van woningen Zaandam krijgt een groots Czaar-Peter-feest Panda en de Meester-«detective J De glimlach van de dorpsdokter Wereldnieuws DINSDAG 24 JUNI (947 Gemeentebesturen moeten hun pionnen voor 1 Juli aanbesteden In <3e afgelopen maanden zijn enige malen publicaties verschenen waarin werd vermeld dat het de bedoeling 2011 zijn dit Jaar 28.000 woningen te tjo^wen. Óeze mededelingen behoeven, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, enige correctie. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting is er bij rijn opzet van uitge gaan dat in 1347 een bouwvolume 2a! worden ver wezenlijkt, gelijkstaande met de bouw van 28 CK» hulzen. In dit pfktgramma voor 1947 zijn aller eerst begrepen do woningen waaraan reeds het vorig Jaar werd begonnen, doch die in 1946 niet gereed gekomen zijn. Ook in 1947 zal rftet de bouw van velé huizen worden begonnen, welke niet precies op 31 December gereed komen. Het getal 28.000 moet dan ook worden opgevat in deze zin, dat in 1947 een woeiIngbouwvolume V3n 28.000 woningen daent te worden verwezenlijkt. Hoofd zakelijk door financiële moeilijkheden is de eigenlijke herbouw van verwoeste woningen en ook de particuliere bouw nog niet in betekenen de omvang op gang gekomen. Het bouwen van woningen in 1946 en 1947 geschiedt dus nagenoeg uitsluitend op grond van de Woningwet, dus door de overheid. De gemeentebesturen hebben hier bij evenwel tezamen met de daarvoor be stemde woningbouwverenigingen een belang rijke taak te vervullen. Zij behoren te zorgen voor bouwrijpe gronden. Zij maken de bouw plannen, zij besteden aan en verstrekken na ver kregen goedkeuring van de centrale directie van de volkshuisvesting de gunning tot uitvoering van het werk. Op grond van het woningbouw programma is eind 1946 aan alle gemeenten een z.g. bouwvolume voor 1947 toegewezen, waaruit de gemeentebesturen kunnen opmaken in welke omvang de bouw van woningen mogelijk zou zijn. De provinciale directies van de volkshuisves ting hebber, het maken van bouwplannen zoveel mogelijk bevorderd. De aanvragen tot goedkA- ring zijn evenwel in een te langzaam tempo in Den Haag binnengekomen. In het eerste kwar taal behoefden geen bijzondere maatregelen te worden genomen, omdat de beschikbare mate- riaalcontingenten zeer klein waren en eerst wer den gebruikt voor het voltooien van de in 1946 begonnen woningbouw. Nu deze contingenten geleidelijk verhoogd kunnen worden en de ma- terialenpositie zich althans voor de komende maanden minder ongunstig laat aanzien, blijkt het nodig het. tempo van aanbestedingen en gunningen aanzienlijk te verhogen. Vale gemeentebesturen bleken reeds in staat te zijn. voldoende bouwplannen tot het uitvoe ren van het hun toegewezen bouwvolume in te dienen. Te veel gemeenten zijn echter onder meer door moeilijkheden bij het verkrijgen van de nodige bouwterreinen ten achter gebleven. Hierdoor komt het totale bouwprogramma in gevaar. Vandaar, dat onlangs aan de gemeente besturen is medegedeeld, dat ook bouwplannen, welke uitgaan boven hat aanvankelijk toegewe zen volume kunnen worden aanbesteed, mits dat geschiedt voor 1 Juli. Men is er zich op het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting van bewust dat ook deze maatregel bezwa ren heeft. De noodzaak om iedere mogelijkheid tot bouwen uit te buiten heeft tot deze stap geleld. Van 1 Januari tot ea met 31 Mei 1947 ls goed keuring tot gunning verleend voor ruim 4090 woningen. Mede door de genoemde maatregel zijn ln de eerste weken van Jur.1 de aanvragen ln grote aantallen binnengestroomd, zodat men hoopt dat spoedig een gunstiger beeld zal wor den verkregen. Gebrek aan geschoolde bouwvak arbeiders zal mogelijk de uitvoering van de wo ningbouw bemoeilijken. De minister zal evenwel alles doen wat mogelijk is om de beschikbare arbeidscapaciteit volledig te gebruiken. Meer hout. In November van het vorig Jaar moest het houtverbruik bij de bouw van woningen, dras tisch worden beperkt. Ter vervanging van het zeer schaarse hout past men andere constructies toe onder andere van beton of holle baksteen. Door de moeilijkheden, die deze constructies bij de bouw van kleine wopmgblokken medebren gen en de daardoor optredende verhoging der bduwkosten stond reeds te voren vast. dat zo spoedig mogelijk een gunstiger oplossing gevon den diende te worden. De houtpositie laat zich thans iets gunstiger aanzien en daarom ls nu be paald. dat voor woningen, welke in groepen van minder dan tien stuks worden aanbesteed, de minimum hoeveelheid hout per woning, welke vorig Jaar was voorgeschreven met 2 kubieke meter kan worden verhoogd. Ondanks deze verruiming zijn de toegemeten hoeveelheden echter nog veel geringer dan voor de oorlog bij de woningbouw werden gebruikt. Antwerpse reders vrezen Nederlandse concurrentie Sedert 15'Juni is een rechtstreeks tarief van kracht geworden voor het vervoer van bepaalde goederen tussen de Nederlandse havens en Bazel. De vereniging der expe diteurs van Antwerpen heeft een protest telegram aan Van Acker, Belgisch minister van verkeerswezen gezonden, waarin zij zich. verzet tegen het tarief, „daar deze maatregel als gevolg van de lagere fce- handelingskosten in de Nederlandse ha vens, een dodelijke concurrentie voor Ant werpen met zich zal brengen". Bijns 3000 Nederlandse VJaam§e Schilders V£ttl d© Lei© graven in Oosf-Duitsland Belangwekkende tentoonstelling ln Utrecht Door het nasporingswerk van het Rode Kruis is het mogelijk geweest de graven van 2800 Nederlanders, die in de oorlogs jaren in de tegenwoordige Russische zóne van Duitsland om het leven zijn gekomen, te ontdekken. Het betreft hier bijna uit sluitend graven van Nederlanders, die als dwangarbeiders werkzaam zijn geweest. Er is slechts een klein aantal politieke gevangenen bij, voor het merendeel men sen, die na hun bevrijding door uitputting in ziekenhuizen zijn gestorven en dus op normale wijze begraven zijn. Van de grote massa der Nederlanders, die zijp omgeko men in de concentratiekampen van Oost- Duitsland, zijn in de meeste gevallen geen graven meer te Vinden, daar zij in massa graven ter aarde besteld zijn. Het door het Rode Kruis begonnen werk wordt thans overgenomen door de Dienst voor Identificatie en IJerging. Deze dienst zal voorts de berging op zich nemen van de tienduizend lijken van Nederlanders, welke nog over alle zones van Duitsland verspreid begraven zijn. Er is nog geen beslissing genomen over de "vraag waar deze Nederlanders hun laatste rustplaats zullen vinden. Wel zijn er plannen ge opperd om daartoe op bepaalde plaatsen in Duitsland Nederlandse begraafplaatsen in te /ichten Wanneer niet alle gevpnden stoffelijke overschotten van Nederlanders naar het vaderland kunnen worden overgebracht, dan moet de overbrenging der groep-Stijkel beschouwd worden als een eerbetoon aan de nagedachtenis van alle gevallen strij ders. wier stoffelijke resten in Duitse aarde zullen moeten blijven rusten. Dr. Schroder schrijft een deel van het openluchtspel, Carel Briels wil „oud Zaandam" doen herleven. Als de voortekenen niei bedriegen, het het oude stadhuis, de barbierswinkel en Doodstraf geëist tegen vrouw die Joden verried Wederom is tegen eer. vrouw de doodstraf ge- eist. Ditmaal was het de 55-jarige A. V. uit Amsterdam, beter bekend als ..Jeanne", die als z.g. V-vrouw in dienst was bij het bureau Joodse Zaken te Amsterdam en die thans voor he: Amsterdemse Bijzoixter Hof terechtstond. .Jeanne" kwam Ir conrect met de berucHte SD-er Schaap, toen deze een Jood. die bij haar was ondergedoken, arrésteerde. -Schaap stelde haar voor ook in de toekomst Joden te herber gen, doch deze dan aan hem of de Duitser Kempin te verraden. „Jeanne" Is op dit voorstel ingegaan en werd als V-vrouw Ingeschreven. Zij heeft zich als zodanig „uitstekend" van haar taak gekweten, want zoals Schaap voor het Bij zonder Gerechtshof verklaarde, zijn door haar toedoen tenminste veertig Joden in handen der Duitsers gevallen. Schaap vertelde oók. dat zij de Joden teeds uitgeplunderd hjtd, voor zij hen verried. Soms nam „Jeanne" Joden bij zich ln huis. waarop deze werden weggehaald. Ook ging zij wel met haat slachtoffers een wandeling maken, waarvan Schaap dan tevoren op de hoog te was gesteld. Het ls ook voorgekomen, dat „Jeanne" Joden aan onderduikadressen hielp. De aanbevolen adressen waren dan woningen, van andere V-vrouwen of -mannen. Verdachte die bij het vooronderzoek een vol ledige bekentenis had afgelegd, kwam ter zit ting op het merendeel harer verklaringen terug. Zij zeide thans, slechts twee Joden te heOben verraden. De advocaat-fiscaal, mr. M. H. Gelinck achtte het zeer waarschijnlijk, dat boven het aantal var. veertig Joden, nog vele anderen het slachtoffer van haar praktijken zijn geworden. Hij eiste te gen de vrouw de doodstraf. Hout voor de papierfabriek Maandagmiddag arriveerde voor de steigers van de papierfabriek in Velsen het F,use s.s. „Bore III" met een lading pa pierhout van 521 vadem uit KristinesWd (Finland). De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7 00, 8.00, 13.00. 1B.00, 20,00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7,30 Gram.pl. 8.50 Voor de huisvrouw. JbOO Muziek van Weber en Tsjaikofsky. 10.00 Mor genwijding. 10.20 JKookpraatje. 10,35 Piano. 11.00 Gram.pl.. 11.45 Familieberichten. 12.00 Vaudeville- orkest. 12.30 Kalender. 13.15 Voor het platteland. 13.20 Millersextet. 13.50 De „Inkspots". 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Voor de Jeugd, 15.40 Gram.pl. 15.45 Ziekenbezoek. 16.15 Vragen staat vrij. 17.15 Accordeonorkest. 17.30 Volksher stel. 17.45 Orgel. 18.20 Scandinavische volks dansen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Het Handvest der Verenigde Volken. 19.15 Jan Corduwer.er 19 30 VPRO-cursus. 19.45 Lezen tn de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Tweede bedrijf Opera „Don Juan". 21.15 Hoorspel „Opstand der die- rer.22.00 Metropole-orkest en piano-duo. 22 45 Sportreportage. 23.15 Viool en piano. 23.25 Gram.pl. HILVERSUM n, 414.5 M„ 218 M. en »75 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19 00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws 7.15 Gymn. 7.30 Concerto grosso van Handel. 7.45 Woord voor de dag. 8 15 Paasbergkoor. 8,30 Gra- mofoonpl. 9.00 Ziekenbezoek. 9.50 Variaties op ceu oud Slavisch lied. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en orgel. 11.30 Contlnentalqulntet. 12.15 NCRV-koor 13.15 Scala-sextet. 14.00 Franse mu ziek. 14.30 Bondsdag Chr Geref. Melsjesverenl- gingen. 15.45 Orgel. 16,00 Voor postzegelverzame laars. 16.15 Kinderzang. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram.pl. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Landbouw- praatje. 18.15 Gram.pl. 18.20 Vacantletips. 18.30 Veranderingen ln de politieke kaart. 19.15 Nieuws uit Indië, 19.30 Actualiteiten 19-45 Gram.pl. 20.30 BHC-symphonie-orkest en Engelse solisten, in de pauze causerie over het ontstaan van fami lienamen. 22.20 Gram.pl. 22.45 Overdenking. 23.00 Mandolinata. 23.20 Richard Tauber zingt. weer meewerkt en de plannen op tijd in daden kunnen worden omgezet dan zullen de Czaar Peter feesten ter gelegenheid van het feit, dat 250 jaar geleden Peter de Grote een bezoek bracht aan Zaandam van 1G23 Augustus een klinkend succes wor den. Wanneer men de voorbereidingen van de „Zaandamse gemeenschap", waarin de motoren van het komende feest, name lijk burgemeester J. in 't Veld, Carel Briels en A. den Doolaard zitting hebben, gadeslaat, dan ziet het er voor de Zaan streek goed üit. Voor het ere-comité, waarinreeds de minister van Buitenlandse Zaken mr. C. G. W. baron van Boetzelaer van Ooster hout, de Russische ambassadeur de heer V. A. Valkov en de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk zitting hadden, zijn thans ook de voorzitter van. de Kamer van Koophandel in Noordhol- land, mr. Chr. P. van Eeghen en de voor zitter van de Russische handelsdelegatie uitgenodigd. Het tweede deel van de Russische film Over Peter de Grote is onlangs in Rusland gereed gekomen en wacht in Nederland op de nasynchronisatie. Zaandam zal op Vrij dag 15 Augustus de première voor Neder land van deze film hebben. Einde Juni wordt het materiaal voor een bijzondere tentoonstelling uit Rusland te Zaandam verwacht. De secretaris van de lega'tie heeft voorts medegedeeld, dat er een redelijke kans bestaat, dat er nog een Russisch voetbalelftal naar Nederland zou ko men voor het spelen van enkele wed strijden. Dr. P. H. Schroder uit Haarlem zal het historische deel van -het openluchtspel ver zorgen;' de andere scènes neemt A. dep Doolaard voor zijn rekening. Carel Briels, die met de regie is belast, stelt zich voor enkele décors van het café „De Drie Zwanen", het Czaar Peterhuisje, Benzineprijs wordt niet verhoogd Te Leeuwarden vergaderde het district Friesland van de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie. De cbef van de technische dienst der or ganisatie, ir. W. Fick, sprak over de toe stand van het materiaal. Hij zeide dat de invoer van wagens niet afhankelijk is van deviezen, omdat men in Amerika niet veel kan krijgen. Uit Amerikaanse dumps kreeg 'men 4072 wagens, door aënkoop in Amerika 18.000, uit Deelen 11.000 dumpwagens en voorts door invoer 2400 nieuwe wagens. Blijkens de registratie waren van de 32.000 wagens 14000 ouder dan 1935. Meer dan de helft is ouder dan 11 jaar. Er zijn thans bij de E.V.O. 16.000 aanvragen voor een bestelwagen binnengekomen. Volgens ir. Fick zal zeer waarschijnlijk de benzine prijs worden verhoogd. Hij #deelde mede dat deviezen beschikbaar zijn gesteld voor autobanden. De achterstand bedraagt ech ter 23.000 stuks. (Van bevoegde zijde in Den Haag wordt ons medegedeeld, dat er momenteel geen sprake is van het voornemen, de benzine prijs te verhogen.) - een scheepstimmerwerf te laten maken. In de décors zal een geluidsinstallatie wor den gemonteerd, zodat niet gevreesd be hoeft te worden, dat het publiek de toneel spelers niet ?al kunnen verstaan. Alex de Jong uit Amsterdam verzorgt de muziek van het spel. Zij wordt uitge voerd door leden van de „sectie muziek" van de Zaandamse gemeenschap. Totaal verlenen 350 personen hun medewerking. De heren Schouten en Bruins Slot in Nederland terug De heer J. Schouten, voorzitter van de Anti-Revolutionnaire fractie in de Tweede Kamer Bn dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, hoofdredacteur van „Trouw" zijn met het Indië-vliegtuig uit Batavia op Schiphol teruggekeerd. Zij bezochten behalve Ba tavia ook Bandoeng, Semarang, Soprabaja. Makassar, Palemban^ en Medar.. Het voornemen ook Ambon en de Mina- hassa te bezoeken hebben zij wegens ge brek aan tijd moeten opgeven. Zij hebben gesproken met voorstanders van hun ziens wijze en met aanhangers van de repu bliek. De beer Schouten zeide bij zijn aan komst-; „We hebben veel gezien, veel ge hoord en veel geleerd, doch onze algemene zienswijze heeft geen wijziging onder gaan". De heer Schouten had alle lof voor het uitnemende moreel der Nederlandse troe pen en in het bijzonder voor'hun houding tegenover de bevolking. Hij was van me ning dat de inlandse bevolking het optre den van onze troepen waardeert. „Handhaving Rijkseenheid" richt resolutie tot Dr. Beel f Het Nationale Comité Handhaving Rijks eenheid heeft een resolutae gericht tot de minister-president. In deze resolutie wordt betoogd, dat de gevoerde politiek ten op zichte van Indië steeds verder is afgegle den en dat men thans voor een afgrond is komen te staan. Twee millioen personen op Java en Madoera, aldus de resolutie, zijn in het laatste half jaar aan honger bezweken. De .communistische t-endenz in de leiding der Republiek is sterk toege nomen. Hiervoor stelt het comité zowel de Republiek als de Indische en Neder lands-Indische .regering verantwoordelijk. Het comité eist het aftreden van de Com missie-Generaal en de Luitenant-Gouver- neur-generaal en -een definitief breken met de Republiek als verdragspartij. Het comité veroordeelt het inroepen van buitenlandse bemiddeling en verlangt ten slotte wijziging van het beleid, benoeming van mannen op de verantwoordelijke pos ten „die allereerst het waarachtig welzijn van de volken in Indië nastreven zonder aan de eer van het Koninkrijk en van de Nederlandse vlag te kort te doen". Het comité vat haar wensen tenslotte als volgt samen:„In vernieuwde vorm een Koninkrijk der Nederlanden, in hechte rijksverbondenheid op te bouwen, met een aan de historie aansluitend werkelijk rijksgezag, dat zelf-regering ook van de gebieden overzee op zodanige wijze waar borgt, dat aan de daar levende werkelijke nationale verlangens naar politieke zelf standigheid ten volle recht doet weder varen en de onderdanen des rijks daar in veiligheid en rechtszekerheid doet leven". QNDER AUSPlCIëN van het Belgisch v-' ministerie van Kunst en Onderwijs is in het Centraal Museum te Utrecht, op initiatief van het comité Noord-Zuid, een tentoonstelling ingericht van schilders van de Laethemse School. Beter kijnnen we spreken van schilders van de Leie, het riviertje, dat bij Gent in de Schelde uit mondt. Er heeft in het stille Laethem en zijn omgeving van het laatst dei' vorige eeuw tot in onze tijd een schildersgezel- schap gewerkt, dat in hevigheid van leven, vruchtbaarheid-van arbeid en merkwaar digheid van ontwikkeling nauwelijks ge ëvenaard wordt in de moderne Kunstge schiedenis. Albert van den Abeele, Xav. de Cock, maar vo&ral Caesar de Cock en E. Claus waren de grondleggers van een school, die tot in onze tijd merkwaardige figuren heeft voortgebracht. De school als zodanig veranderde met de tijd, Laethem bleef echter middelpunt. En nü, met Per- meke als afsluiter kunnen wq niet meer van een „school" spreken. Permeke is Permeke niets meer, niets minder. Waar hij optreedt houdt iedere herinne ring op. Het luminisme werd, romantisch en heel vaak ook anecdotisch naar Vlaamse trant, aanvankelijk beleden door de. Leie-schil- ders. En onder hen wellicht het overtui gendst door Valerius de Saedeleer, een poëtisch schilder, soms herinnerend aan Breughel. Hij is een schilder van stem mingen. Toch is op deze tentoonstelling een landschap van hem, dat als geschreven lijkt, uiterst minutieus van tekening, bijna kleurloos. Het zwart-wit domineert zo danig, dat alles er door wordt opgenomen en de tekening eerder hoofdzaak is gewor den dan dé kleur. Dan, bijna zonder over gang, verschijnt Gustaaf van de Woestijne, illustratief, literair, maar uiterst persoon lijk en sterk, met een aantal doeken die, wisselend van fnanier, telkens weer boeien door de originele gedachte. Daar is een portret bij van de schilder de Saedeleer, een enorme doek waarop de boerse ge stalte, gechargeerd, is gegeven in nauwe lijks een paar kleuren, haast middel eeuws in;de compositie. Mooier nog is een vrouwenportret, vermeld onder no. 73, simpel, ontroerend-eenvoudig. Daar is ook een „Blinde", medèlijdend-toegewijd gesohilderd, waarin het karikaturale be wijs levert voor het teit, dat de karika tuur allereerst veronderstelt:' medevoelen en bélangstelling. „Christus' Bloedoffer' imponerend, maar de uitdrukking van de ■•hoofdfiguur is naar mijn mening te thea traal. Later zagen wij de voortzetting van het motief bij Albert Servaes, heviger be wogen, soms afstotend, maar in wezen diep gevoelig, sterk-overtuigend, getormenteerd. Van dezelfde vinden we drie doeken: twee romantische gegevens, weinig vertellende dingen, zoetelijk van manier, van veel min der betekenis dan „Piëta" uit zya jongere Weldra T.T.-races Zaterdag draaien de motoren weer in Assen. Dan worden de T.T.- races gehouden en voor het eerst sedert 1939 zijn ze weer inter nationaal Engelsen en Italianen zullen met de Nederlanders de strijd aanbinden. - De Italianen kwamen de vorige week op het eiland Man niet uit, zodat de strijd van Zaterc'ig de eerste belangrijke internationale motorwedstrijd van Europa wordt. DE ALGEMENE NOORD-HOLLANDSE De N.V. Algemene Noord-Hollandse Maat schappij van Levensverzekering te Haarlem hield haar jaaMijkse vergadering van aandeelhouders. In het verslag der directie werd medegedeeld, dat het verzekerd kapitaal steeg per 31 Decem ber. 1946 tot f 34.990.144. De premie-ontvangst over 1946 bedroeg f 900.195,05V.:. De uitkeringen, eiger risico, beliepen f365.586,47. De premie-reserve moest een veYhoging,or.der- gaan van f 481.154,27. Door deze verhoging komt deze op de balans voor met een bedrag van f 7.974 038,59. De rente-ontvangst was f 287.533,42. Gemiddeld werd een rente van f3,53 gekweekt 11 5QM3. f 322JHK). De. onkosten bedroegen totaal f311. extra reserves werden gebracht op De verschillende voorstellen omtrent blj- afschrijvingen en winstverdeling werden a genomen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savomli Lohman, werd met algemene stemmen gekozen de heerj^r. A. A. L. Rutgers, lid van de Raad 1 Sta: JK' 67. Panda vond een eind touw, daar niet ver vandaan (touw ligt altijd overal waar men hel nodig heeft in verhalen) en bond de schurk stevig vast'. Daarna sloop hij vlug en onhoóYbaar het huis weer binnen door een open deur. Hij was nog niet ver gegaan toen hij het geluid van luide en boze stemmen hoorde. Panda legde het oor tegen de deur waarachter het lawaai klonk en luisterdeHet eerste herkende hij de stem van Jack Hals, de boekhouder kassier van de autofflbriek. „Je bent een grote Sufkop!" riep Be heer Hals.' „Je hebt de diamanten in radiatordoppen gedaan van auto's die gewoon verkocht zijn! En je hebt er nog maar een paar gevonden! Wat een strop! Vijftig grote diamanten zijn we op die manier kwijt geraakt! Je krijgt geen cenc meer, begrepen? Je moet deze strop betalen of zorgen, dat de diamanten terug komen!" „Bah!" riep'de stem van de motorrijder. „Het was net zo goed. je eigen schuld. Zorg dan dat de goeie auto's klaar slaan, zodat ik me niet kan vergissen!" Panda begon er nu alles van te begrijpen tijd, toen hij, geraakt door de nieuwe tijd en geïnspireerd door een gezond gevoel voor realiteit, is gekomen tot zijn meester lijke^,,Kruisweg", die zoveel stof heeft doen opwaaien. De modernen zochten eerder hun eigen zieleleven uit te beelden en het scheppen van de droom, de verbeelding uit, dan van het sensitieve waarnemen uit. Wie beide idealen tegelijk zocht en groei de tot de grootste van allen is: George Minne, beeldhouwer en tekenaar. Hij is inniger, dramatischer en devoter dan wie ook. Op een zeer gelukkige ma nier verbindt hij zm voor realiteit aan diepte van geest. Zijn „Knielende Knaap" is een klein wonder van rankheid en zui verheid van verhoudingen. Het tere lichaam bloeit als een Iris omhoog, rein. bekoorlijk als silhouet, volmaakt van vormaanduiding. Zo zijn ook zijn innige houtskooltekeningen van moeders, die kinderen omarmen, wenende vrouwen en als in Qontemplatie verloren wezens, bid dend, maar alle verstild, voornaam-bewo- gen, aristocratisch maar niet hooghartig, George Minne is voor n\ij de grootste van alle hier exposerende meesters, zonder uitzondering. Hij bezat alles wat een kun stenaar waarlijk groot maakt. Nu verschijnt in deze groep, de eerste, opeens Leo Gestel, de Nederlander, die een paar jaren (1924 en '25) in Laethem de in vloeden der sterke Vlamingen onderging, Het is'aan zijn werk te zien, ofschoon hij toch steeds een eigen noot wist te behou den. Met brio beweegt zich de eclecticus Sa ver ijs tussen de meesters van de Leie. Niet sterk-oorspronkelijk, maar geniaal schilderende, altijd nog trouw aan het im pressionisme, doch hier en daar met con cessies. Hij is zeer knap, hij is spontaan- slordig, hij is een na voeler van formaat, maar: een navoeler. Picturaal kunnen we van zijn virtuoos werk genieten, pittoresk heeft hij een goede keus, maar hij behoort bij de minst originelen hier. Ik wil hiermee niet zeggen, dat we de meest-öfiginelen méér moeten bewonde ren. Wat immers te zeggen van de onbe grijpelijkheden van Frits van den Berghe, die, behalve een geestig zelfportret (door Ensor beïnvloed) een kleine zaal vult met doeken, die uit een oogpunt van kleur ver rassend zijn, maar welker voorstellingen onopgeloste raadsels blijven. Experimenten, wellicht ook uit de droom geboren fanta sieën öf opzettelijk-vreemde ondefihiëer- bare momenten? Oneerbiedige veronder stelling misschien, maar ik bewonder graag als ik maar weet wat de schilder wil zeg gen. Alleen maar wat en hoe hij ge droomd heeft? 't Is mij te persoonlijk. Zeer, zéér geestig is zijn doek „Dimanche"; bij zoiets geef ik mij onmiddellijk gewonnen. Van 't overige voel ik alleen maar: het experiment. Schone plekken kleur kunnen bewondering afdwingen en d i e soort van bewondering heb ïk dan ook voor het wérk van wijlen Frits van den Berghe. Is Leon de Smet nog onder de invloed der luministen (Claus, de Cock e.a.), zijn broer Gustaaf is een vrijgevochten man, dat wil zeggen hij trachtte zich vrij te vechten wel vier vijfmaal, maar telkens verpandde hij zijn hart weer aan deze of gene richting. In 1916, zoals blijkt, ge raakte hij uitgeput, kwam via het Noord- Nederlandse neo-impressionisme bij Jan Sluijters terecht, deformeerde dan, kwam via Het futurisme tot ingetogener opvatting en keerde dan terug langs een middenweg .die echter altijd nog uitmiddelpuntig ge noeg is. Hiervoor pleit zijn „Gezelschap aan tafel". Er is van hem, naast het „meis je met blauwe tafel" een prachtig gemo- deleerd „Damesportret". Sober, vol fiis- tinctie. Eindelijk^ niet de minste der broederen, Constant Permeke. Een wilde. Een onge temde. Zwaar geladen, met de kleur van de aarde, hier en daar riekend naar de armoede-geur van koude aardappelen Zijn „zogend varken" is nauwelijks als zodanig te herkennen, maar het is een verpletterende aanslag op de conventie. Ontzaglijk uit een oogpunt .van kleur. Bij deze dingen spreek je niet meer van „mooi". Dat is te tam. Iets kan zó lelijk zijn, dat het er belangrijk door wordt. Een heel-mooie juffrouw wil je nóg wel eens tegen komen, maar om een alle-records- slaancfe-lelijke nog eens te zien toop je óók eerr straatje om. Permeke is niet mooi, niet lelijk. Permeke is Permeke. Permeke is een dreunend schilder. Een- geweldige bui, die wel zal overdrijven, wees niet ongerust. Deze tentoonstelling is zeer belangrijk, men mag zoiets niet voorbijlopen. HERMAN MOERKERK MILITAIR WERKRAPPORT Duister lag de nacht over de Goudsberg bij Lunteren. Het openluchtspel, dat de eerste Rode-Kruisdag had besloten, was ten einde en langzaam verliet de menigte het giomo verlichte terrein. Het bleef echter nog druk bij de cantine, want de kampeerders het waren er meer dan drieduizend genoten nog na van het spel en hoewel een zijige regen neerzeeg ook van de zoelte van de zomernacht. Toen gebeurde het. dat een vrouwelijke gast tijdens een wandeling in de omgeving struikelde en viel. De kreet van pijn. die zij slaakte, deed van alle zijden hulp toe snellen: de omroeper weerde zich, medi sche kopstukkon rukten aan en het vak kundige onderzoek wees spoedig uit, dat de ongelukkige een vrij diepe snijwonde aan het hoofd had opgelopen. Na al de demonstraties, oefeningen, spie gelgevechten en bezielende redevoeringen was hier de realiteit en deed zich een pracht gelegenheid voor, een echte gewon de hulp en bijstand te verlenen. Uit medisch oogpunt bekeken was het geval van geen betekenis, want wat was dit armzalig snijwondje van een paar cen timeters diepte tegenover de indrukwek kende overmacht van doktoren, verpleeg sters, ambulancewagens enzovoort enzo voort, op de Goudsberg'in dit uur gecon centreerd? Volgens de regelen der transportkunst werd de gewonde vervoerd naar de zie- kentent. Er werd naarstig gezocht naar het nodige materiaal en juist toen de omstan ders verwachtten, dat de heelkunde haar waarde in de praktijk zou bewijzen, liet één der aesculapen zich een hartige ver wensing ontvallen. Vervolgens stiet hij uit: „Dat wij nu ock geen hechtmateriaal bij ons hebben Het klonk ongelooflijk, maar het was desniettemin een feit en zo moest het ge beuren dat in het holst van die nacht een auto met de patiente de Goudsberg af- snelde om de dorpsdokter uit zijn bed te halen, die met behulp van een paai kram metjes en een fijne glimlach de wond vaardig dichtte Het was, zoals een ondeugende chauf feur snedig opjnerkte, precies alsof er brand uitbrak in een brandspuitenfabriek waar nergens een slang te vinden was. Plaatselijke incidenten In Batavia heeft de Nederlandse mili taire woordvoerder in het militair week overzicht bekend gemaakt, dat aan Neder landse zijde vier deden en twaalf gewonden zijn te betreuren. In Medan valt over de gehele linie een toenemende Republikeinse activiteit waar te nemen. De watertoevoer is thans na vier maanden onderhandelen door de Republi keinen hersteld. In de Noordelijke sector worden de Nederlandse patrouilles aanhou dend van over de demarcatielijn bescho ten; tevens hadden infiltraties plaats. In de Oostelijke sector werd een* aanval op een Nederlandse patrouille gedaan door een gewapende bende. Vernielingen, door' Republikeinse benden hemen toe. Padang biedt'hetzelfde beeld. Bij de her vatting van de besprekingen over de po- litie-overeenkomst werd opnieuw geen re sultaat bereikt wegens de verregaandé Re publikeinse eisen ten aanzien van de recht spraak en bevoegdheden. In de sector van Batavia, ten Zuiden van Tangeran, had een langdurig vuurge vecht met een Republikeinse bende plaats. In Semarang werd voortdurend in alle sec toren aan de stellingen gebouwd. Deze week zijn uit Soerabaja 12 beschie tingen op Nederlandse patrouilles en posten gemeld. Op Bali houdt de terreur tegen de Balinezen in het midden van het eiland aan. Wederom werden enige moorden ge meld. Tennis Van Swol uitgeschakeld Wimbledon heeft Maandag 64 overwinnaars en 64 slachtoffers ln het herenenkelspel opgeleverd: Rinkel behoort tot de eerste. Van Swol tot de laatste cate." 'e, maar de Brit Mansell, die van Rinkel verloor met 62, 86, 62 was niet Van de klasse van.Van -Swot's overwinnaar, de Hon gaarse kampioen Asboth, die het weliswaar mogelijk ook niet veel verder brengen zal, maar dan toch goed genoeg speelde om een over het algemeen goed en bij wijlen uitstekend spelen de Van Swol ln. vijf sets te kunnen uit- schakelen. Voetbal T.Y.B.B. ontmoet Hercules TYBB speelt a.s. Zondag voor' de promotie-» degradatie competitie tegen Hercules. Het ver dere programma is als volgt samengesteld: 29 Juni:-TYBBHerculesONA—Mussen. 6 Juli: TYBB—Mussen: Hercules—ONA. 13 Juli: ÓNATYBB; MussenHercules. Waterpolo Haarlem tegen Den Haag Zondag 29 Juni, tijdens de zwemwedstrijden om de clubkampioenschappen, zal een water- polowedstrijd gespeeld worden tussen heren zeventallen van kring Haarlem en kring Den Haag Door het niet beschikbaar zijn van enige HVGB-spelers ls het Haarlems zevental sterk gewijzigd en als volgt samengesteld: doel: B. Vrugt (HPC); achter. D. van Viersen (DWR). J. G. Swier (VZV), M. Driessen (HVGB); voor: A. A. v, d, Bogaerde (DWRj, J. Kollerië (DWR). M. Mauritz (HPC). Reserves: C. Koot (HVGB) en H. Handgraaf (DWR) D.W.T.A.D.Z. (dames) 15 In een goed en enthouisast gespeelde wed strijd heeft ADZ een overwinning behaald op DWT. In het begin was ADZ steeds ln de aanval en het spel bleef voor tiet DWT-doel, tot dat tweemaal de bal de doellijn gepasseerd was. Hierna verplaatste het spel zich en Nel Turken burg maakte een tegenpunt-. Na de hervatting verplaatste het spel zich over het gehele veld doch de aanvallen van ADZ leverden alleen succes op. Het einde kwam met 5—1 ln het voordeel van de Amsterdamse dames. H.V.G.B. won tournooi in Leiden Met succes heeft HVGB in Lelden deelgenomen, aan een door „Sleutelstad" georganiseerd wafer- polotournooi. De Haarlemmers kwamen in de afdeling hoofdklas uit met ZIAN, HZ en PC en UZSC. De resultaten waren, eerste ronde: ZIAN -HVGB 1—2; HZ en PC—UZSC 4—0. Eindstrijd: HVGB—HZ en PC 5—2 In deze wedstrijd opende Stam door slecht opletten van Driessen voor de Hagenaars de Score. Daarna kwam HVGB opzet ten en na prachtig samenspel doelpuntte Hoge- larvd twee maal. Na de hervatting voerden de Haarlemmers de stand regelmatig op tot 5—1 door toedoen van Rol (2) en Hogeland, Uit een doelworsteling bracht Van Dijk de eindstand op 5—2. Na afloop reikte de burgemeester van Lei den de prijzen uit. SCHOOLHANDBALWEDSTRÏJDE>j. De re sultaten van de wedstrijden van het schoolhand- baltournooi voor Haarlem en omgeving waren: meisjes, groep A. eindstrijd Kennemer Lyceum —HBS a 40. meisjes, groep B. halve eindstrijd Chr. Lyceum—HBS a 6—3. Jongens, groep A, demi-finale Chr. LyceumULO c 90. De eind strijden in deze groepen moeten nog gespeeld worden. De Volendam naar Nederland. Zondagmorgen is de Volendam uit de haven van Tandjong Priok naar Nederland vertrokken met demo biliserende militairen (evacués) KNIL aan boord, afgekeurde militairen KL en terug kerende leden LSK, Grote jach^. Achtervolgd door 1000 politde-agen- ten. gewapend met geweren en revolvers en vergezeld van speurhonden, is Stanislaw Zborowskl. een Pools soldaat, die zich aan roverij schuldig maakte en twee dagen gele den uit de gevangenis te Norwich ontsnapt was, te Southend (Sussex) gearresteerd. Zoon van Borms ontsnapt. Herman Borms, zoon 'van Au^uste Borms, is uit de gevangenis te Antwerpen ontsnapt, waar hij wegens ver standhouding met de vijand tijdens de be zetting, 20 jaar moest uitzitten. Waarschijn lijk ls het Borms gelukt te ontsnappen door dat men hem tijdens een bezoek een bezoe- kerskaart in- de hand heeft weten te spelen. Ganl vraagt textiel. De republikeinse minister van economische zaken, dr, Ganl, heeft een brief naar generaal McArthur gezonden, waarin hij om Japanse textiel verzoekt, welke Indonesië zo dringend van node heeft. Vol gens dit verzoek zou de levering geschieden op crediet of in ruil voor Indonesische pro ducten. Film en werkelijkheid. De filmers van Holly wood konden een scène voor een hunner detective-films opnemen toen Benjamin Slegel, bijgenaamd „Buggsy" een bekend gangster uit New York en Hollywood onder het mitrailleuwuur vhn onbekenden midden op straat het leven liet. Verkiezingsstrijd. In het gebied van Djabal Akrad in Noord-Syrië zijn onlusten uitge broken .lussen leden van de feodale en de volkspartij. De leider van de volkspartij werd vermoord toen hij-zich als candidaat voor de verkiezingen, die 7 en 8 Juli zullen worden gehouden, lie' inschrijven. Al te goed? De Australische regering is ver ontwaardigd-over MacArthurs medede ling. dat. nog meer Japanse walvisvaarders naar het Zuidpoolgebied zullen vertrek ken. Men verwacht een officieel protest,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2