Haarlems Dagblad De Schilders Belgisch ministerie van onderwijs door geweldige brand vernield Zeventien doden, vele gewonden Vlaag van onrust en stakingen bedreigt regering-De Gasperi Een zesjarenplan voor de landbouw Fabriek in Den Bosch gaat maandelijks vijfduizend autobanden vervaardigen Duitse kwestie zal zwaar wegen bij de Parijse besprekingen 6ïe Jaargang No. 18666 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofd redacteur: Robert Peereboom \foens(lag 25 Jfuni 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ANGSTAANJAGENDE VUURZEE IN BRUSSEL ONLANGS SCHREEF Herman Moerkerk over een schilderijen-tentoonstelling van Kunst zij ons Doel, in het Frans Hals Museum. Die tentoonstelling is nog niet afgelopen. Zij blijft geopend tot 6 Juli. Onze medewerker schreef: „En laten nu toch de Haarlemmers hun stadgenoten in het huis van Frans Hals niet voorbij lo pen. De schilders horen er toch ook bij. Midden ip het leven staan zij. In alles stel len zij belang. Het is werkelijk heel erg, dat zo vaak betekenisvolle exposities wer den gehouden in dat merkwaardige huis van de grote Frans Hals, die nauwelijks enige tientallen bezoekers mochten ont vangen. Ook daarin heeft de Haarlemmer ongelijk. En evengoed nu het zijn stadge noten geldt". Toen ik dat artikel gelezen had dacht ik: hij heeft gelijk en wij moeten hem in de krant bijvallen, eer die tentoonstelling uit is. Ook ging ik er dadelijk heen, want hij had met zijn critiek nieuwsgierigheid naar menig schilden'ij geprikkeld. Bo vendien had hij geschreven* met de geest drift van de kunstenaar: „Wij weten alle maal wel hoe moeilijk het is te schilde ren: dat gevecht met de materie, die wor steling met de stemmingen, die zelferitiek, die drift soms en dan ineens die onver klaarbare loomheid. Voorjaar, zeggen ze dan tegen je, of zoiets. Jawel. Als de leek het maar eens begreep. De hele dag zou zo'n expositiezaal vol zijn, vol met kijkers. Örn te beginnen: kijkers. Maar een^chil- der is nog altijd een raadsel. Voor velen althans". Alle waarlijk scheppende arbeid brengt twijfel en strijd. Maar het is wonderlijk en belangrijk schilderijen uit dit oogpunt te bekijken. Althans als zij uit strijd zijn voortgekomen en dus iets te zeggen heb ben. Dat doen zij dan: het dringt door de stille verf naar buiten en begint te leven: het leven van de man die er achter staat en hier niet is, maar die onvervreefnd- baar blijft verbonden aan dat stuk be schilderd doek. Ja, Herman Moerkerk heeft wel gelijk als hij ons, leken in de schilderkunst, deze dinigen voorhoudt. Als wij -het allemaal maar steeds begrepen zou zo'n expositiezaal de hele dag vol zijn: vol met kijkers.. Haarlemse schilders exposeren in het huis van Frans Hals. Die naam wekt her inneringen op. Onze voorvaderen, de Haarlemmers van de zeventiende eeuw, zijn hem in zijn huis voorbijgelopen. Het was tenslotte het armhuis en hij stierf er in: een der grootsten die de wereld hebben verblijd. Als ik daaraan denk voel ik meer medelijden met de ménsen, die hem zo veronachtzaamden, dan met hem. Want tenslotte was hem veel gegeven en hun weinig. Maar daar volgt niet uit, dat drie eeuwen later de Haarlemmers nog hun schilders zouden moeten voorbijlopen, ook nl zijn zij niet zulke grote kunstenaars als Frans Hals. En wij weten wel dat die on verschilligheid niet alleen stadgenoten geldt, maar ook kunstenaars die van el ders komen'. Behalve misschien als hun land ver weg is en de naam exotisch klinkt. Daar zouden staaltjes van te ver tellen zijn, maar dat zou Moerkerk moe ten doen. Hij kent ze beter dan ik. Voorkeur voor het werk van vreemde, exotische afkomst is altijd een beetje mal, maar wel heel erg mal als het de schil derkunst betreft-.Want op dit gebied heeft ons land steeds tol de voornaamste be hoord. Het begrip „Hollandse schilder kunst" geniet overal ter wWeld diepe eer bied. De Voorzienigheid heeft ons volk het voorrecht geschonken, dat uit zijn midden vele grote schilders zijn verrezen. En het staat er zelf zo vreemd koel tegenover. Het aanvaardt deze vermaardheid, alsof het er recht op heeft en laat Zijn kun stenaars voorttobben. Slechts weinigen zijn geboeid door hun streven. Toch zijn niet alleen in de Gouden Eeuw, maar ook later telkens weer hoog-begaafden onder hen naar naar voren getreden, wier schep pingen andere landen elkaar betwistten, zodat soms enkele Hollanders naar voren moesten komen om te beletten dat deze kunst geheel uit- het land van haar wor ding verdween en er voor te zorgen, dat zij tenminste in zijn musea nog waardig vertegenwoordigd werd. Gaat gij ooit naar musea? Of alleen in het buitenland? In Duitsland of in Engeland soms, welker rijkdom en betekenis op het gebied der schilderkunst ver bij d£ Hollandse ten achter blijft? Slechts weinigen onder ons kan net be zit van het werk der grootsten ten deel vallen. Maar er zijn meer schilders. Er zijn er zoveel in .ons land, die ons waarlijk iets te zeggen hebben. Zij waren er en zij zijn er. Ook als gij u hun werk niet aanschaf fen kunt kan de aanschouwing op een tentoonstelling u iets kostbaars geven - soms een ./Ware ontdekking, een openba ring, datgene wSarvan gij zegt: ik zou het niet hebben willen missen. Het bezoeken van een schilderijen-tentoonstelling is een ontdekkingsreis. Soms vindt gij weinig en soms veel, maqj.' het blijft altijd een avontuur. Dit moet gij u niet laten ont gaan. De vondst, eenmaal gedaan, is te veel waard. Meer dan een Amerikaanse auto model '47, vol glanzende zwellingen achter een hele étalage van nikkel. Won derlijk genoeg schijnen de Amerikanen dit beter te begrijpen dan wij en dat geeft mij soms werkelijk het gevoel, dat zij meer toekomst hebben dan Europa. Deze dingen wilden alleen maar even gezegd zijn tot ondersteuning van het be toog van onze recensent Herman Moerkerk. Loop dus de schilders in het huis van Frans Hals of elders niet voorbij.. Zij ho ren er toch ook bij. Midden in het leven staan zii. In alles stellen zij belang. Ja. wij Hollanders moeten onze schil derkunst met onze belangstelling steunen. Dat zijn wij verplicht aan de naam, die zij ons als volk geschonken heeft. En ook aan ons zelf, want ons leven zal er rijker door worden. R- Eervol ontslag verleend aan Zandvoorts burgemeester De heer Vag Alphen blijft in functie tot zijn opvolger is benoemd Officieel wordt medegedeeld, dat aan de burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd per 1 Juli a.s. eervol ontslag is verleend. De heer Van Alphen zal het burgemees terschap voorlopig blijven waarnemen, tot dat een nieuwe burgemeester is benoemd. Gistermiddag om ongeveer half vier is te Brussel in het gebouw van het ministerie van Onderwijs, dat zich tegenover de ach terkant van dc Senaatsgebouwen bevindt, een hevige brand uitgebroken, waarbij vol gens dc eerste berichten 17'" personen dc dood vonden en 30 gewond werden. Het vuur is begonnen in het filmarchief, waar zeer brandbare onderwijsfilms be waard werden en waar oude Ufa-films sinds de bevrijding waren opgeborgen. Eén der ambtenaren had, nadat hij met enige films doende was geweest, het ar chief even verlaten. Toen hij terugkeerde ontdekte hij dat deze films gloeiden. Hij probeerde de films te doven, doch plotse ling volgde een reeks explosies. De brand blokkeerde de bovenste verdie pingen geheel, zodat het daar aanwezige personeel niet meer in staat was te vluch ten. De brandweer, die spoedig ter plaatse was. wist het personeel van de op één hoogste verdieping door middel van ladders snel te redden, kioch angstige ogenblikken beleefden de employés van de allerhoogste verdieping, toen bleek dat de ladders, die hen uit de greep van het vuur moesten redden, te kort waren. Eerst nadat een magirusladder was aangerukt konden deze personen, die zich in de dakgoten hadden opgesteld en daar in de verstikkende rook het door de wind aangewakkerde vuur op zioh toe 2agen sluipen, gered worden. Toen de laatste employé de magirusladder be steeg was het vuur hem reeds tot op 20 meter genaderd. In de kantoren aan de achterzijde van het ministerie speelden zich vreselijke ta ferelen af. Een jonge vrouw, wier kleren en haren brandden, klom op het venster kozijn en liet zich van de zevfende verdie ping te pletter vallen. Een andere vrouw sprong gillend van angst van de vierde verdieping en stortte door een glazen dak. Nog twee andere vrouwen wierpen zich in haar wanhoop uit de ramen.- Sommige employés sprongen uit de ra men van de vijfde verdieping. Bij de do den zijn zeven vrouwen. Men gelooft dal er nog meer doden onder het puin van de afgebrande gebouwen,liggen. Wegens de staking van het' perso neel van openbare werken was de druk op de waterleiding niet voldoende voor de bestrijding van de brand toen deze nog niet in volle hevigheid woedde. De brand sloeg over naar het dak vgn het naburige gebouw van de „Moniteur", het officiële staatsblad dat tot het ministe rie van Justitie behQort. Daar was men de brand echter spoedig meester. Er arriveerden zes vrachtauto's met sol daten, die een menselijke keten.vormden Radio-uifzending der UNO Ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de ondertekening) van het handvest Morgen, Donderdag, zullen via de radio van de UNO de leiders der Grote Vier boodschappen uitspreken ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de onder tekening van het handvest der UNO. Stalin heeft de uitnodiging hiertoe zonder com mentaar van de hand gewezen. In diens plaats zal Gromyko, in zijn kwaliteit van plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken, het woord voeren. In dé uitzending, die een half uur zal duren, zullen behalve Truman, Attlee. Ramadier, Tsjang Kai Tsj'ek en Gromyko spreken Spaak (België) en Trygve Lie. de secretaris-generaal van de Verenigde Vol ken. Uilen naar Athene Een functionaris der Newyorkse douane heeft verklaard, dat er de laatste zes maanden duizenden voedselpaketten uic Griekenland in de V. S. zijn aangeko men. Be Grieken, 'die deze paketten hebben gezonden, zijn klaarblijkelijk van mening, dat hun familieleden en vrienden in de V. S. honger lijden. In tussen zullen de V. S. dergelijke paket ten niet meer toelaten en de Griekse regering heeft een grondig onderzoek naar het zenden ervan gelast. en door middel van deze keten probeerden zo veel mogelijk officiële documenten uit het gebouw in veiligheid te brengen. Parlementszittingen geschorst De zittingéh van de Kamer en de Se naat, welker gebouwen vlak bij de brand liggen, werden tenslotte geschorst. Toen de brandweer na 5 uur verklaarde dat het gevaar geweken was. heeft de voorzitter van de Senaat, Robert Gillon bij de hervatting van de Senaatszitting staande de vergadering, een korte verkla ring afgelegd betreffende "de brand. Iiij noemde deze een nationale ramp. Minister-president Spaak heeft beloofd dat de regering alles zal doen om het lot der gewonden te verzachten en de gezin nen der omgekomenen hulp te verlenen. Onder jilgemene ontroering werd' de zit ting vervolgens verdaagd. De liet „Kortenaer" in vaderland Dinsdagmiddag omstreeks halfzes pas seerde Hr.Ms. torpedoboot jager „Korte naer" op zijn reis uit Indië de Vlissingse rede. Omstreeks tien' uur hedenavond wordt het schip in Den Helder verwacht. Ook zal in Vlissingen hedenavond de „Dou- we Aukes" met zes mijnenvegers aanko men. Frankrijk protesteert inzake Abd'el Krim Naar te Cairo verluidt heeft de Franse ambassadeur te Cairo, Gilbert Arvengas, de Egyptische regering een nota overhan digd, waarin protest wordt aangetekend tegen „politieke verklaringen van Abd'el Krim, de vroegere leider van de Marok kaanse opstand, die thans in Egypte ver toeft. Polen steunt plan-Marshall De Poolse ambassadeur Josef Winiewicz heeft het Amerikaanse staatsdepartement er van verwittigd dat Polen met het plan- Marshall instemt. De B.B.C. heeft dezer dagen een televisie-uitzending gegeven uit een helicoptcrc. De omroepsler en de omroeper begeven zich in het vliegtuig, gevolgd, door het „oog" van de camera. Verenigde linkse partijen eisen aftreden van het kabinet Dc 23 dagen oude Italiaanse regering De Gasperi staat voor een ernstige bedreiging in dc vorm van een uitgebreide stakingscampagne, die ontketend is door dc links georiënteerde groepen-, die op het ogenblik niet in de regering vertegenwoordigd zijn. De vier kleine linkse partijen hebben thans een front met de communisten, de socialisten der linkervleugel en de arbcitlsfcdcralie gevormd en deze vereende linker zijde eist iii haar kranten eenstemmig het aftreden van de regering welke slechts een kleine meerderheid van 43 stemmen heeft. In de jaarvergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij heeft minister Mansholt een rede gehouden, waarin hij mededeelde, dat een zesjarenplan wordt voorbereid voor de ontwikkeling van de landbouw. De plannen zullen dit jaar bij de indiening van de begroting aan de Sta- ten-Generaal worden voorgelegd. Het plan voorziet in de uitbreiding van het land bouwonderwijs, verbetering der voorlich ting, uitvoering van cultuur-technische werken ter verlaging van de productiekos ten en een vérgaande mechanisatie. De ruilverkaveling zal 130.000 ha omvatten. 30.000 ha krijgen een betere ontwatering, 25000 ha zullen worden herontgonnen, het geen een zuivere landwinst betekent van 40.000 ha en een deviezenbesparing van f 38 millioen per jaar. De mechanisatie voorziet in 15000 traetoren en 5000 aard- appelpootmachines. 2000 aardappelrooï- machines en dergelijke. De tractoren bete kenen ten opzichte van de paardentractie een deviezen winst van 16 millioen gulden per jaar. Republikeins kabinet vandaag bijeen Het Republikeinse, kabinet is hedenmor gen te 11 uur in vergadering gegaan. Het woord is aan.. A s q u i l h Jeugd zou een ideale toestand zijn, indien zij slechts wat later in ons leven kwam. Mijnwerkersstaking in V.S. breidt zich snel uit Bijna 40 pCt. van de 400.000 mijnwer kers in de Amerikaanse vetkoolindustrie heeft vandaag het werk neergelegd onder het motto: „Laat de senatoren de steen kool maar delven". Enkele honderden mijnen in acht staten der V.S. zijn ge sloten cn meer dan 15.000 mijnwerkers zijn in staking. In Washington heeft Howard Smith, de mocratisch afgevaardigde uit Virginia, aan het Huis van Afgevaardigden voorgesteld, de wet, waarbij de regering gemachtigd is over te gaan tot inbeslagneming van industrieën, nog een jaar rechtsgeldigheid te verlenen als voorzorgsmaatregel tegen een voor het economisch leven der V.S. verlammende mijnwerkersstaking. De wet bezit rechtsgeldigheid tot 30 Juni. Vertegenwoordigers van de mijnindus trie vrezen, dat de staking zich zou kun nen ontwikkelen tot een volledige staking van alle Amerikaanse mijnwerkers. De directe aanleiding tot deze moeilijk heden was dat de beruchte Siciliaanse bendeleider, Giuliano, zich ook met politiek is gaan bemoeien en de oorlog aan de com munisten heeft verklaard. Hij'1 heeft alle Sicilianen opgeroepen om met hem samen te werken in zijn „grote antibolsjewistischc strijd". Er werden springstoffen, automatische wapens en handgranaten gebruikt bij aan vallen op hoofdkwartieren van linkse par tijen. Hij deze aanvallen werden twee per sonen gedood en twintig gewond. Uit Pa lermo komen berichten van véle incidenten. De politie en gendarmes zijn gemobiliseerd. Het Siciliaanse vakverbond, dat in hoofd zaak links georiënteerd is, heeft daarop een staking voor het gehele eiland uitgeroepen uit protest tegen de aanvallen op commu nisten. Ook uit andere delen van Italië komen berichten binnen van aanvallen der link sen op bijeenkomsten van rechtsen. Een afgevaardigde van de Christen-democrati sche partij werd te Napels afgeranseld. Bijeenkomsten van de Uomo Qualunque (de partij van de kleine man) werden te Tarente en Ancona onderbroken. Daarbij werden vele personen gewond. Gisteren Iwamen groepen arbeiders voor de arbeidsbeurs in Milaan samen en eisten een algemene staking uit sympathie met de Siciliaanse arbeiders. In Genua hadden de arbeidersleiders reeds besloten om hedenavond een algemene proteststa king te beginnen. In Turijn werd het werk Maandag al neergelegd en de wegen tussen Turijn en Milaan zijn geblokkeerd. De commandant van het Amerikaanse Leger des Heils, "Ernest I. Pugmire heeft van dr. A. Loudon, de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten de ordetekenen van de Orde van Oranje Nassau ontvangen. Terzelfdértljd heeft de Italiaanse poli tieke politie een «ondergrondse fascistische organisatie ontdekt, die met Rome als cen trum over geheel Italië vertakkingen had en in totaal 300.000 ledén telt. Eén van de vierentwintig te Rome gearresteerden is Pizzirani, voormalig ondersecretaris van de fascistische republikeinse partij. In de hui zen van sommige gearresteerden vond men; wapenvoorraden. De organisatie stelde zich ten doel de „duce-cultus" adn te moedigen, wraakneming op de „verraders van het fascisme", sabotage van het huidige poli tieke en burgerlijke leven in Italië en uit eindelijk herovering van de machti Gistermiddag werd uit Messina, Syra cuse, Catania en Palermo gemeld dat de algemene staking op Sicilië rustig verliep, doch dat de broodbakkers en -venters zich onverwacht er bij hadden aangesloten, waardoor het eiland van zijn voornaamste voedsel verstoken bleef. Bij de gasfabrie ken, de electrische centrales en het tele foonbedrijf ging de arbeid echter door. Over een jaar ook 30.000 fietsbanden per maand In 's-IIertogenbosch is gisteren in tegen woordigheid van de minister van Econo mische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans, dc Michelin-autobandenfabriek geopend, wel ke begint met een productie van vijfdui zend banden per maand. De bouw van dg fabriek, reeds in December 1937 begonnen, is niet ovc/ ro zen gegaan, maar van alle kanten hebben de autoriteit^p medewerking verleend om de voltooiing te bevorderen en de vele naar Duitsland gevoerde machines terug te halen. En mf was er feest in Den Bosch. De heren Miehelïn waren er voor uit Frankrijk gekomen, evenals dc Franse ambassadeur uit Den Haag. een muziek korps marcheerde over het terrein en vlag gen en groen gaven aan deze openings plechtigheid een zeer feestelijk aanzien. Nederland gaat nu autobanden fabri ceren. Het wegverkeer vaart er wel bij en op onze deviezen zal het een belangrijke besparing geven. Ruim 150 arbeiders zijn reeds aan het werk gegaan. Voorlopig, want een snelle uitbreiding ligt in het verschiet en men is overtuigd over een jaar de productie tot het dubbele te hebben verhoogd. Op verzoek van onze regering zal dan intussen ook de fabri cage^ van rijwielbanden ten getale van 30.000 per maand, ter hand zijn genomen! Maar al te gaarne, zei minister Huysmans, heeft de Nederlandse regering aan een onderneming van groot formaat als deze toestemming gegeven om op Nederlandse bodem, met Nederlandse arbeidskrachten, een Nederlandse fabriek te stichten. Op onze wegen rijden thans ongeveer 60.000 personenauto's (tegen 100.000 in 1939), 3000 autobussenvoorheen 5000) en 16000 vrachtwagens (voor de oorlog 1000 min- Restitutie-claims op Japan voor Augustus Indienen Het kantoor van de Nederlandse missie voor Japan, Raden Salehlaan 39, Batavia, verzoekt een leder, die op grond van hem bekende fei ten aannemelijk kan maken, dat naar Japan zijn afgevoerd hem toebehorende voorwerpen welke hij gedurende de bezetting van Neder- lands-Indië door Japan door roof of gedwongen verkoop of Inbeslagneming heeft verloren, zich voor 1 Augustus 1947 met genoemd kantoor in verbinding te stellen, wanneer hij er prijs op stelt, dat in Japan pogingen worden onder nomen om tot eventuele restitutie te ge raken. Ernest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, brengt Vrijdag als hij naar de Parijse conferentie gaat, een spe ciaal opgestelde instructie mee over de plaats van Duitsland in het plan-Marshall, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Londen vernomen. Onmiddellijk nadat het bericht over de Sovjet-Russische aanvaarding van de En gels-Franse uitnodiging was ontvangen, heeft Bevin" maarschalk Sir Sholto Koleiiraiitsoen wordt niet verhoogd De minister van Economische Zaken heeft op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Woudenberg geantwoord, dat. wat de huisbrand betreft, niet dient te worden gerekend op toekenning an hogere rant soenen dan die .welke hebben gegolden voor het seizoen 1946-1947. Voorzover de aanvoer zulks toelaat, zal Douglas, de Britse opperbevelhebber Duitsland, opdracht gegeven om een ana lyse op te stellen van de raakpunten tus sen het Duitse vraagstuk -en het Europese herstel als geheel. Hieraan wordt/ op het ogenblik te Berlijn gewerkt. Te Moskou bleken de vraagstukken van de Duitse economie onoplosbaar. Men acht het echter mogelijk, dat hel Sovjet- Russische verlangen naar herstelbetalin gen thans minder acuut wordt, nu men Amerikaanse hulp op grote schaal in het vooruitzicht heeft. Volgens een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenlandse Zaken brengt Bevin een uitgebreide groep des kundigen mee. Men merkt te Londen opj dat men zich bij de keuze dezer deskun digen heeft laten leiden door de aard van de door de Franse regering voorgestelde speciale commissies van onderzoek. Ook van Duitse zijde verwacht men, dat- de herleving van de Duitse economie het kernpunt zal vormen van de besprekingen der!) en de banden veroorzaken de zwaar ste zorgen van de bestuurder. Te weinig deviezen heeft Nederland helaas om in dat euvel behoorlijk te voorzien. De import aan autobanden bedroeg voor de oorlog 250 a 275.000 stuks. Als deze fabriek op toeren is zal zij een vierde deel daarvan voor haar rekening nemen. En wanneer dan ook van andere zijde te dien aanzien een bijdrage wordt geleverd (Vredestein begint in het najaar met de productie van autobanden) dan zal op onze deviezen voqr de aankoop van dit materiaal stellig een besparing van 50 a (>0 pCt. zijn verkregen! Vier jaar gevangenisstraf voor Arnold Meyer* De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak van de voor malige leider van „Nationaal Front", Ar nold Meyer, die door het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch op 26 Juni '1946 van „het voortgezet misdrijf van op zettelijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen" was veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf jaren met aftrek van voorarrest, waaronder tevens begrepen de tijd welke hij, op last van het Militair Ge zag in het kamp te Vught heeft doorge bracht. Tevens werd hij voor de tijd van tien jaar ontzet uit de beide kiesrechten. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de sententie van het Hof vernietigd, doch alleen Vat de opgelegde hoofdstraf betreft en Meyer veroordeeld tot een gevangenis- straat van vier jaren, met aftrek van 1 jaar, 7 maanden en 2 weken preventieve hechtenis. Weer een stakingsbeeld uit Parijs. Ditmaal waren het niet de stations, maar de banken? waar zich rijen wachtenden vormden. t-ai VOW Ut 1/c»IJltrtlllKCl voorraadvormmg bij do industrieën voor. te Parijs. Do vooraanstaande Duitse eco- de winter geschieden. Op 27 Mei zijn twee bonnen van de brandstoffenkaart geldig verklaard. Naar mag worden verwacht zullen de daarop verkrijgbare zes eenheden vóór het begin van de winter zijn afgeleverd. Frauderende meubelfabrikant aebter slot De meubel-fabrikant C. J. K. uit Haar lem, die dezer dagen door de recherche werd gearresteerd wegens oplichting, vals heid in geschrifte en bedriegelijke bank breuk, is thans op last van de Officier van Justitie in voorarrest gezet, noom Friedensburg heeft in een rede voor de radio verklaard, dat Duitsland in de eerste twee jaren voor een bedrag van drie a vier milliard dollar moet invoeren, waartegenover slechts een uitvoer van goederen ter waarde van twee drie honderd millioen kan worden gesteld. Volgens Friedenburg zal het tekort door leningen moeten worden aangevuld. Het officiële Berlijnse Russische blad, „Tagliche Rundschau", schrijft, dat Ame rikaanse hulp zeer welkom Is, mits Mar shali's verklaring betekent, dat Amerika zich wil afwenden van de politiek „die met behulp van de dollar politieke druk 1 wil uitoefenen op behoeftige landen", Beiers minister ontslagen Alfred Loritz, een van de opvallende fi guren van het na-oorlogse Duitsland, is door minister president Hans Ehard als Beiers minister van denazificatie ontsla gen en gearresteerd. Dit kwam mid den in zijn campagne van arrestatie en denazificatie van de vrouwen van vroegere Nazi-kopstukken, met inbegrip van Frau Emmy Göring en. Frau Hess. De onmiddellijke oorzaak van zijn ont slag is het resultaat van een onderzoek naar zijn ..contróle dienst", een geheime politie die binnen de Duitse internerings kampen voor Nazi's werkte. Deze dienst was door de Amerikanen een soort Gestapo genoemd. Loritz is vooral bekend om zijn heftige redevoeringen en zijn grote haat tegen de pers. Enige dagen geleden was Loritz reeds uit de politieke partij van economische wederopbouw gezet. r. it Weerbericht MEER BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K N.MI. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Droog weer met morgen overdag meer bewolking Meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost Iets lagere temperatuur dan vandaag. 26 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur Maan op 13.48 uur, onder 1.08 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1