In het Volkenbondspaleis te Genève heerst thans nieuw leven MariannegafMarshallhetja woord Stoffeiijkerestenvaniedender en heeft nu nieuwe hoop Wereldnieuws Griekse guerilla-strijders krijgen steun van Joego-Slavië, Albanië en Bulgarije WOENSDAG 25 JUNI 1947 Lange reeks van organen der Verenigde Naties werkt er aan een hechte internationale samenwerking op niet-politiek gebied r- Kunstknip pers I J „De tijd van aarzeling is voorbij", zei president Auriol Stijkelgroep naar Nederland Dezer dagen Is een vrachtauto van de Dienst Berging en Identificatie uit Berlijn naar Nederland vertrokken met de stoffe lijke resten van een aantal leden der Stijkelgroep. namelijk B. H. Bloembergen, luitenant-kolonel J. P. Bolden. B. David son, C. Drupsteen, H. Ero, luitenant C. J. fluHp trpnprasil-mainnr H Tl S Hassol— GENèVE, Juni 1947. Sinds Trygve Lie, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, op 10 April het kleine, verleden jaar opgerichte Geneefse bureau der Verenigde Naties tot een „Europees Bureau der Verenigde Naties"' verhief, heeft de internationale bedrijvig heid in het tot nieuw leven gewekte voor malige Volkenbondspaleis voortgeduurd. En tot vee. in de herfst zal het hier nim mer aan conferenties van commissies der Verenigde Naties en van de „gespeciali seerde, met de Verenigde Naties samen werkende instellingen" ontbreken. Sensationele bijeenkomsten van de mi nisters van Buitenlandse Zaken hebben tot dusverre hier niet meer plaats gehad en zijn ook voor de naaste toekomst niet in uitzicht gesteld. Doch de regeringen der staten, die deel van de Verenigde Naties uitmaken, hebben hun beste en meest ge zaghebbende vertegenwoordigers op het gebied der economie en industrie, van de volksgezondheid, van het transportwezen, van het reisverkeer en van de strijd te gen vdrdovende middelen naar Genève gezonden met de taak, om door interna tionaal overleg de door' de wereldoorlog veroorzaakte desorganisatie van het inter nationale samenleven weer zo goed moge lijk te herstellen. Met vreugde kunnen allen uit een geor dende internationale samenwerking op niet-politiek gefcied op den duur ook een betere politieke verstandhouding verwach ten te zien groeien en vaststellen, dat de Verenigde Naties in dit opzicht de sporen volgen van de Volkenbond, die naar een Zo hecht mogelijke technische internatio nale samenwerking streefde. Moge het technische werk der Verenig de Naties, dat volgens de reeds voorhan den aanwijzingen ongetwijfeld in een sneller tempo dan dat van de Volkenbond zal ondernomen worden voor het onheil bespaard blijven door politiek ongeduld ontijdig onderbroken te worden. Talrijke gebieden. De commissie van voorbereiding voor de Wereldconferentie voor Handel en Werk gelegenheid, de Economische Commissie voor Europa, de Conferentie van Europese Transportdeskundigen, de bijeenkomst van deskundigen ter voorbereiding van een Paspoortenconferentie, het Centrale Bu reau voor de strijd tegen het misbruik van Verdovende Middelen, de commissie van voorbereiding voor de Wereldorganisatie voor de Gezondheid,'de commissie van voorbereiding voor een Internationale Vluchtelingenorganisatie, zij alle hebben hier in de laatste twee maanden in het oude Volkenbondspaleis, thans tot „Paleis der Verenigde- Naties" herdoopt, vergaderd. In de onmiddellijke nabijheid van dit pa leis kwamen in het gebouw van de Inter nationale Arbeidsorganisatie (ook een met de Verenigde Naties samenwerkende „ge specialiseerde instelling") de industriële commissies, bijeen voor het Mijnbedrijf en het Binnenvervoer. Het grote, verblijdende algemene ken merk van al deze bijeenkomsten, waarop menigmaal de Angelsaksische staten en Sovjet-Rusland, met hun respectievelijke Westelijke en Oostelijke aanhang, tezamen aan de vergadertafel zaten, is, dat al die besprekingen het eerste haar gestelde doel volkomen bereikt hebben en dat, dank zij de goede wil, die van alle delegaties zon der onderscheid uitging, de harmonische stemming van samenwerking nimmer on derbroken werd en vrijwel alle besluiten eenstemmig genomen werden. Vluchtelingen een teer punt. "Ik wil niet al te optimistisch zijn in dit noodzakelijkerwijze zeer oppervlakkige overzicht van de eerste herleving der in ternationale bedrijvigheid te Genève. Een schaduwzijde was ongetwijfeld ook be speurbaar: de afwezigheid der Russen bij de handelsbesprekingen, bij die over de Vluchtelingenorganisatie, alsmede in de vergaderingen der industriële commissies der Internationale Arbeidsorginsatie. Doch de Polen, de Tsjechen en de Zuid- slaven ontbraken ook hier niet. behalve helaas in de bijeenkomsten over de Vluch telingenorganisatie, waaraan het Oostelijk blok alle medewerking onthoudt. Het be kende meningsverschil tussen West en Oost over de aan te nemen houding tegen over die „verplaatste personen" en andere vluchtelingen, die uit ideologische afschuw of uit angst voor het lot. dat hun te wach ten zou staan, hardnekkig weigeren naar het thans communistische land van her komst terug tc keren, heeft deze Oostelijke boycot der in staat van voorbereiding ver kerende Vluchtelingenorganisatie der Ver enigde Naties veroorzaakt.- De Angelsak- sers en hun geestverwanten willen aan deze categorie van verplaatste personen de gelegenheid niet ontnemen door emi- De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.S M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 cn 23,00 uur Nieuws. 7.15 Gymn 7.30 Gram.pl. 8.45 Debussy-concert, 9.15 Morgenwijding. 9.30 Engelse koorzang. 9.45 -•Arbeldsvltamnen, 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram.pl. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Vergeet u het niet?. 11,20 Pianomuziek van Mozart en Cho pin. 11.45 Familieberichten. 12.00 Orkest Lajos Kiss 12.30 Spionnetle. 12.35 Gerard van Kreve len en „The Swinging Nightingales". 13.15 Staf- muzlek A'damse politie 14.00 Als kinderen ziek Zijn. 14.20 Werken van Hindemith, Bartok en Ra vel. 15.00 Voor zieken. 16 00 U kunt het geloven of niet 16 05 Reprises. 17.00 Kaleidoscoop. 17 20 VacanUeraadgevingen. 17.30 De Skymasters 18.15 Sportpraatje. 18 30 Strijdkrachten 19.00 Tennls- rrportage. 19.15 Volksmuziekschool. 19.45 De R. V. D antwoordt. 20.05 Reportage 20.15 Kurhaus- cóncêrt fBBC-orkest, Theo Olol, piano), 22.30 Pianomuziek van Liszt en Schubert. 22.45 Het Handvest der Verenigde Volken. 23 15 Franse chansons 23.30 Gram.pl. HILVERSUM n, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.CO, 13.00, 19.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.1S Gymn. 7 30 Morgengebed. 7 45 Pianomuziek van Schubert. 8.15 Gram.pl. 9 50 Boyd Neet Strijk orkest. 10.00 1-eger der Hellsmuzlek. 10 .li Mor gendienst 10.45 ijp Vincentkwartet. 11.00 Zieken bezoek 11.45 Clavecimbel. 12.00 Angelus. 12.03 Quatre mains. 12,30 Ensemble „Fantasia". 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Welk boek?. 13.25 Metropole orkest. 13.45 Van de hak op de tak. 14.00 Cinde rella-ensemble 14.40 Voor de vro.uw 15.00 Piano- werken van Bach en Beethoven. 15.30 Suite voor twee violen. 16 00 Bijbellezing. 18.45 Phllharmo- nlsch Orkest 17 50 RIJK over zee 18.00 Orgel. 18.45 Gram p'.. 1915 Yehud: Menuhln speelt Spaanse melodiecn. 19 30 Actualiteiten 13.45 Gram.pl. 20 05 Zomeravondprogramma. 2130 De vaart der volkeren. 21.50 Reportage. 22.45 Overdenking. 23.00 Gram.pl. Weinig wordt er over het algemeen naar buiten bekend van het werk dat in Genève nog steeds een brandpunt van internationale bedrijvigheid wordt verricht doorvelerlei techni scheorganen van de Verenigde Volken. Een bijzondere medewerker zal er in enkele beschouwingen, waarvan wij hier de eerste geven, iets meer van vertellen. Het Volkenbondspaleis In Genève gratie een nieuw leven in een nieuw land te beginnen. De Russen en hun aanhang beschouwen het of>enstellen der emigratie- mogelijkheid als een aanmoediging aan de vluchtelingen bij hun afkeer van Rusland te volharden. Eén mislukking. De bemoedigende indruk van 'het har monische verloop der technische bespre kingen in de Geneefse bijeenkomsten der bovengenoemde lichamen mag ons niet over het hoofd doen zien, dat de éne com missie met een politieke taak die hier ver gaderd heeft tekort geschoten is. De door de Veiligheidsraad benoemde Balkancom missie voor onderzoek naar de gespannen verhoudingen aan de Noordelijke grenzen van Griekenland heeft n» onderzoek van twee maanden in Griekenland, Albanië, Bulgarije en Zuidslavië nog twee maanden in het Paleis der Verenigde Naties te Ge nève vergaderd voor het opstellen van haar rapport met aanbevelingen. Het is haar helaas niet gelukt eenstemmigheid te bereiken. De meningsverschillen ener zijds tussen de Grieken en hun natuursta ten, anderzijds tussen de Angelsaksers en de Russisch-Poolse minderheid der Bal kancommissie zijn onverzwakt blijven voortbestaan. Deze teleurstellende erva ring op politiek gebied moge een reden te meer zijn voor een doortastende ontwik keling der internationale samenwerking op niet-politiek gebied. In de hoop, dat daar van dan wellicht toch nog een gunstige uitwerking ook op de politieke stemming zal mogen uitgaan! België zal staal, machines en textiel leveren Nieuw handelsaccoord is zeer gunstig Tussen Nederland en België is, zoals reeds werd medegedeeld, een nieuw han delsverdrag gesloten, dat zeer gunstige perspectieven opent. In Nederlandse goed ingelichte kringen te Brussel wordthet nieuwe verdrag als het gunstigste be schouwd van alle handelsaccoorden, welke Nederland tot dusverre heeft afgesloten. Tijdens de onderhandelingen is er van Nederlandse zijde zoveel mogelijk naar ge streefd op het gebied c}vr industrie België de rol te doen vervullen, welke Duitsland voor de oorlog had. Zo is in het accoord een post opgenomen van 1.000.000 ton ijzer, staal en walsproducten, evenals een grote post voor machines voor de hout-, me taal-, voedsel-, pharmaceutische-, chemi sche-, en de papierwarenindustrie. Boven dien zal door België aan Nederland wor den geleverd een belangrijke hoeveelheid auto-onderdelen, landbouwmachines, mijn installaties en motorfietsen. Voorts voor ziet de nieuwe overeenkomst in de levering aan Nederland van belangrijke hoeveel heden onderkleding, dameskousen, corset- ten. lingerie, katoen voor damesstoffen, overalls, tapijten, couponsstof, alsmede ga rens. Uit de Congo zal Nederland kopal, vezels en koper betrekken. België zal uit Indonesië rubber en peper ontvangen. Voor de wederopbouw van Nederland zal België per jaar 2i/2 a 3 millioen vierkante meter glas leveren. Bij het' sluiten van het handelsaccoord is getracht de belangen van de Belgische landbouw te ontzien. Tijdens de onder handelingen is gepoogd zoveel mogelijk tot een sluitend ruilaccoord te komen. Jam en stroop nog niet bonvrij De geruchten, dat jam en stroop bin nenkort vrij van distributie zullen komen, missen, naar uit Den Haag wordt mede gedeeld, elke grond. Bon voor scheerzeep na Zaterdag ongeldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de bonnen „Tabak 2 Reserve" van de Tabakskaart QA 703, welke op 11 April zijn geldig verklaard voor het ko pen van scheerzeep, na 28 Juni niet meer geldig zijn. BAGGERMOLEN GEZONKEN. Maandagavond is door de ebstroom de baggermolen „De Zwerver" van de Aan- nemersmaatgchappij C. de Ruiter te Half weg in de Koningshaven te Rotterdam van zijn anker losgeslagen en tegen de spoor brug gedreven. Het gevolg was, dat de molen slagzij maakte en zonk. De drie op varenden konden zich met een roeiboot redden. De werkgemeenschap van Arnhemse kunste naars schrijft een prijsvraag uit voor een werk op verzetstekst. dat geschikt is om te worden uitgevoerd op de gevallenen-herdenking op 4 Mei. De eerste uitvoering van het bekroonde werk zal plaats vinden op 4 Mei 1948 te Arnhem. De compositie moet bestaan uit een werk voor vrouwen-, mannen- of gemengd koor met of zonder solisten, met begeleiding van een niet te groot bezet orkest. Als tekst moet verwerkt wordenNederlandse verzetspoëzie of -proza, of verzetspoëzie of proza uit andere landen in het Nederlands vertaald. Ook komt het verzetsproza uit het oude testa ment in aanmerking. July-leden zijn de heren Sem Dresden, voor zitter, Hendrik Andriessen, Hans Brandts Buys, Hans Henkemans en Alb. Kettelarij. De prijs voor het bekroonde werk bedraagt f 500. 68. Er ontstond een ontzettende ruzie. Jack Hals schreeuwde, dat de motorrijder verder met zijn vingers van de. radiator- doppen moest afblijven en minder praats moest hebbende motorrijder brulde, dat Jack Hals niet brutaal moest worden en Van onze Parijse correspondent) Er was zeker geen natie, die duidelijker bewees, dat er met de beperkte middelen, welke de Regering van één afzonderlijk land ten dienste staan, thans geen uitweg uit de chaos meer was te vinden, dan Frankrijk op dit ogenblik. De eerste We reldoorlog had het land stromen bloed ge kost en scheppen gouds. En toen de Tweede oorlog uitbrak, had Frankrijk zich physièk noch economisch van de gevolgen van de eerste hersteld. Zo werd het land te neer geslagen na de eerste stoot van Hitler's legers. Vei-volgens ontmanden de bezetters het land; vele natuurlijke rijkdommen werden weggeroofd. Toen kwam de be vrijding. Als een symbool van geluk en welvaart. Doch de herwonnen vrijheid bracht vooral aan het licht, dat politiek gespro ken, Frankrijk geen eenheid meer was. En Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til? Rheumatïsche pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van veran dering van weer. Wapen U tegen die slopen de pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen óp Uw bloedzuiverende organen drijft de pijn- verwekkende schadelijke zuren op de vjucht en neemt zo de "oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel onder mijnt Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist en neefn van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. iAdv.) vooral niet moest denken, dat hij iels te vertellen had en toen schreeuwden ze alle bei dat ze vastgehouden moesten worden om elkaar niet aan te vliegmn. Het derde lid van de bende deed moeite om hen te sussen, maar dat hielp niet en Panda wachtte in spanning op het ogenblik, dat ze dat gebrek aan eensgezindheid nopens doel en middelen, vermocht het buitenland niet het vertrouwen te inspireren, dat blijk baar onontbeerlijk was om een groot scheepse hulp aan Frankrijk te rechtvaar digen. Het land scheen overgeleverd aan eigen initiatief en spaarzame krachten. Het richtte zich met de allergrootste in spanning slechts heel langzaam op, als een zieke, die zijn gestel had overschat. Van alle kanten werd het door monsters be dreigd: stakingen, revolutie, inflatie, bank roet. Een bovenmenselijke poging om aan het noodlot te ontkomen was op een fiasco uitgelopen. Blum's prijzenpolitiek werd door de communisten getorpedeerd. In Mei overtrof de invoer de export met bijna 15 milliard frfnes. De deviezenreserves waren bijna uitgeput, Frankrijk beloofde in West- F.uropa het eerste land te worden, dat roemloos zou zakken ia een niet te over bruggen kloof, die een nieuwe maatschap pij en levenslee^ het communisme, van oude concepties scheidde. Op dit dramatische moment richtte Marshall zich met een voorstel tot Europa. Hij beloofde materiële steun, op conditie dat het oude werelddeel zelf een begin van eenheid zou smeden. Hij nodigde de volken uit, continentaal te leren denken. Voor Frankrijk leek dit de allerlaatste kans. Want welingelichte kringen was het hier niet onbekend, dat Amerika £ij het uitspreken van haar invitatie in de eerste plaats aan Frankrijk had gedacht. Ver schillende vooraanstaande Amerikaanse politici Bullitt in het bijzonder had den hier uiting gegeven aan de bezorgd heid, waarmee Truman en Marshall de ontwikkeling van Frankrijk volgden. Een uitvoerig en zeer belangrijk artikel in ..Life", een blad, dat door 22 millioen Amerikanen wordt gelezen, had openlijk opgewekt tot een grootscheepse bijstand aan Frankrijk. „Wijs en moedig initiatief". Enkele dagen nadat Marshall had ge sproken, was de president van de Franse Republiek de gast van de buitenlandse correspondenten in Parijs. In het algemeen biedt zulk een banket een uitgekozen ge legenheid in een ongedwongener atmosfeer dan gewoonlijk, de politieke problemen van de dag gezamenlijk onder de ogen te zien. Het scheen ons echter toe, dat dit maal Vincent Auriol, ex-drukkersknecht en socialistisch veteraan, iets van zijn ge bruikelijk bonhommie had ingeboet. Hij leek wat nerveus en zichtbaar onder de in druk van de betekenis, die wij op dit moment aan zijn woorden wel moesten hechten. Officieel had hij nog geen positie gekozen ten aanzien van het Amerikaanse initiatief. Hij had dat nog niet kunnen doen, zolang het kabinet zich nog niet had uitgesproken. Ook waren de voorberei dende besprekingen tussen Bevin en Bi- dault nog niet besloten. Wij vroegen ons derhalve af, of de President bij de tradi- ditionele toast zich in een diplomatieke reserve zou hullen, welke niet in zijn ka rakter lag. Of wel, ontraditioneel, de woor den ging spreken, waar de wereld thans op wachtte: de keuze van Frankrijk. Hij verhief zich van zijn stoel. En met zijn zonnig meridionaal accent, dat zo sympathiek contrasteert met de wat kille waardigheid van zijn functie, richtte in een doodse stilte Vincent Auriol zich tot ons met een korte speech, .waarvan men de zin als het ja-woord van Marianne kon omschrijven. „Het is een wijs en moedig initiatief geweest", zo zeide hij. „Een licht straal heeft de levensweg der mensen op geklaard". Hij besloot met te zeggen, dat de „tijd van aarzeling en scepticisme en onvruchtbare discussies over doctrines of procedures als definitief verleden te .be schouwen was". Zo had voor het eerst de hoogste auto riteit des lands zich onvoorwaardelijk uit gesproken. Zou de President door de open bare «mening worden gevolgd? Voor Franse verhoudingen had de pers blijk gegeven van een interesse, die eer hartstochtelijk dan voorzichtig was. Het lijfblad der communisten „l'Humanité", fulmineerde nog een weinig tegen, hetgeen het noemde „de diplomatie van de dollar", maar dat klonk al aanmerkelijk minder agressief dan vroeger en zonder heel veel overtuiging. „Franc-Tireur", een onafhan kelijk blad met uitgesproken communisti sche tendenzen, verschanste zich in een afwachtende positie met de kennelijke wens een meer dan broze hoop niet voor tijdig te breken. De rest van de bladen bleek het Amerikaanse voorstel unaniem gunstig gezind. Zo werd er in Frankrijk een nieuwe-hoop geboren. Het ziet er niet naar uit, dat Marshall van deze zijde te genkanting ondervinden zal. Nachtexpres uit Zandvoort In de nacht van Zaterdag op Zondag zla, door bemiddeling van de V.V.V. Zand voort door de Spoorwegen een extra-trein van Zandvoort naar Amsterdam worden ingelegd. Vertrek van Zandvoort: 02.10, aan Overveen 02.16, aan Haarlem 02.21 en aan Amsterdam C.S. 02.38. Het ligt in de bedoeling .om deze extra dienst zolang er behoefte aan bestaat, elke vroege Zondagochtend te laten rijden. elkaar in de haren zouden vliegen. Intus sen zag het er voor detective Snufkens minder prettig uit. In het gevecht met zijn bewaker had hij het verloren en nu zat hij, zwaarder gebonden dan ooit en met ge scheurde kleren op zijn stoel. vjuuc, scuci aa i-tiwjwi u. l/. u. uojoti- man, W. A. Helmers, mr. M. Hes, J. A. Lotgering, J. Naber, W. van der Plas, P. A. Smit, drs. J. A. Stijkel, J. C. Thomas, W. Wagenaar Jr., luitenant C. J. L. Wolzak en H. P. C. Zanen. De leden van de verzetsgroep, waarvan Johan Aaldrik Stijkel de leider was, wer den in April 1941 gearresteerd, nadat de Gestapo-agenten Van Dam en Van Wezel de eerste is nog voortvluchtig, de twee de is in Nederland geïnterneerd hun poging om met de vissersboot van de ge broeders Van der Plas naar Engeland over te steken hadden verraden. Zeventig Ne derlanders kwamen daardoor in Duitse handen. Drie-en-twintig hunner, die ook nog tot andere groepen behoorden, werden in Nederland gefusilleerd. De overigen, werden 26 Maart 19^2 naar Berlijn over gebracht. In September 1942 werden drie- en-dertig hunner door het Reichskriegs- gericht ter dood veroordeeld. Veertien kregen gevangenisstraffen, slechts vier le den der groep hebben het vaderland mogen terugzien, namelijk mevrouw R. Lotgering- Hillebrand, mevrouw W. van Hinten-de Bruin, mej. M. -van Det'h en ir. H. Gla- zenburg. Vele pogingen van de Nederland se consul te Berlijn, de heer Millenaar, van mr. Th. Bakker uit Den Haag en van de Duitse advocaat G. von Rohrscheid, die in het Neurenberger proces korte tijd als verdediger van Hess optrad, hebben niet kunnen verhinderen, dat het vonnis op»- 4 Juni 1943 pp de schietbaan te Tegel vol trokken werd. Sedert October 1945 zijn pogingen gedaan om de stoffelijke resten, welke in Döberitz in de tegenwoordige Russische zóne in een massagraf waren be graven, vrijgegeven te krijgen, doch eerst onlangs zijn deze pogingen met succes be kroond. Gisteravond om zes uur arriveerde de auto met^de stoffelijke overschotten aan de Nederlandse grens bij Beek, waar vele nabestaanden der gefusilleerden aanwezig waren. De Nederlandse regering was ver tegenwoordigd door jhr. mr. C. G. Quarles van Ufford, Commissiaris der Koningin in de provincie Gelderland. De vader van de leider der verzetsgroep, de heer Stijkel hechtte namens de nabestaanden een krans aan de kisten, evenals de heer C. de Bruin namens het Nederlandse Rode Kruis. Cricket Zuid Afrika kreeg de follow-on Op de derde dag van de testwedstrijd Engeland —Zuid Afrika scoorden de bezoekers 327 runs, zodat zij een achterstand hebben van 227 runs. Zuid Afrika werd voor de tweede maal inge zonden en aan het einde van de dag wSs een score van 120 runs bereikt voor het verlies van twee wickets. De scores lulden: Zuid Afrika lste innings: Melville, c Bedser, b Hollies 117 Mitchell, st Evans, b Compton 45 Viljoen, b Wright 1 Nourse, Ibw, b Wright 61 Dawson, c Barnett, b Hollies 36 Harris, st Evans, b Compton 30 Rowan, b Wright s Tuckett, b. WrigTit 5 Mann, b Wright 4 Lindsay not out 7 Smith, c Edricft, b Pope 11 Extra's 1 Totaal 327 Bowling-cijfers: Wright 5 voor 95, Compton 2 voor 32. Hollies 2 voor 2. Pope 1 voor 49. Tweede Innings Zuid Afrika: Melville, b Edrich 8 Mitchell not out 47 Viljoen, b Edrich r Nourse not out,58 Extra's 1 Totaal voor 2 wickets.. 120 Bowlingcijfers van Enfeeland: Pope 0—23, Bedser 0—6. Wright 0—36, Edrieh 2—16, Compton 0—20, Hollies 0—18. Tennis Ook Rinkel verloor in Wimbledon De tweede dag der kampioenschappen Van Wimbledon was niet zo belangrijk als de eerste en er deed zich ook geen*enkele verrassing of sensaUe voor Wat Nederland betreft, moet he laas gemeld worden, dat ook de laatst overge bleven deelnemer in hèt herenenkelspél werd uitgeschakeld en dat op eyn minder fraaie manier dan Maar.dag met Van Swol het geval was, wan' Rinkel streed tegen een speler van het tweede plan, Baxter, die hij onder andere omstandigheden in drie sets had kunnen over winnen. Nu begon Rinkel na de eerste set met 63 gewonnen te hebben op een erbarmelijke manier te missen met het gevolg, dat Baxter won met 3—6, 6—2. 8—6 en 6—1. Mejuffrouw Rollin Couquerque had het geluk tegep een zwakke tegenstandster uit te komen in de eerste ronde. Madame Hamelin wist toch eerst een voorsprong van 4—1 te behalen, waar na onze landgenote echter vijf achtereenvolgen de games won. In de tweede set, mejuffrouw Couquerque stond met 4—2 voor. werd het nog gelijk, maar daarni) won laatstgenoemde met 6—4. C "A V Phlllatlistepweclde. Te Londen is de eerste internationale postzegelbeurs na de oorlog geopend. Deze zal drie dagen duren. Er zullen postzegels ter waarde van ongeveer 590.000 pond sterling door handelaren van acht lan den worden gewisseld. Vlootuitbreidlng. De begrotingscommissie van de Amerikaanse Senaat heeft het voor de ma rine uitgetrokken bedrag met 176.500.000 dollar verhoogd. Deze maatregel voorziet in een uitbreiding van de vloot met 24 slag schepen en 252 vliegtuigen, waardoor de Amerikaanse vloot in totaal'kan bestaan uit 293 slagschepen en 5793 vliegtuigen. „Complicaties". Zoitan Vas, secretaris-generaal van de opperste economische raad van Hon garije maakte bekend dat de nationalisatie van de Hongaarse banken niet zo snel zal verlopen als aanvankelijk het plan was. De oorzaak hier van waren „complicaties". Economische kringen zelden dat het uitstel veroorzaakt wordt door de Russische en Engelse aanstaken op voorkeurshande ling van hun belangen bij de Hongaarse Credletbank. Helgoland verboden. De Britse marine-autoritei ten in Duitsland hebben medegedeeld, dat het landen op Helgoland ihans voor alle onbe voegde personen is verboden wegens gevaar voor explosies. Prins vermist. De vijftienjarige prins Hamid- Reza Pahievi. een broer van de Sjah van Perzlë is sedert Maandagavond niet in zijn hétel te New York teruggekeerd. Prins Ab- doer-Reza Pahlevl, een broer var. de ver miste, deed aangifte bij-de politie. OFFICIEEL RAPPORT DER V.M.O.: Ook Griekse regerings-groepen hebben zich aan excessen schuldig gemaakt Joego Slavië en in mindere mate Alba nië en Bulgarije, steunen de guerilla- strijders in Griekenland. Dit is één der "conclusies van een te Lake Success gepu bliceerd rapport van de commissie van onderzoek in de Balkan, van de Verenigde Volken. Het is een meerderheidsrapport, aangezien de Russische en Poolse afge vaardigden dit oordeel niet onderschrij ven. Het rapport geeft verder de volgende conclusies: Joego-Slavië heeft te Boelkes aan de Griekse grens een vluchtelingenkamp ge sticht, waar Grieken politiek en militair .geschoold worden en vervolgens naar Grie kenland. worden teruggezonden om aan de guerilla deel te nemen. Bij Tirana te Roebig bevindt zich een Albanees vluchtelingenkamp, waar Grie ken politieke en militaire scholing ont vangen en tevens heeft Albanië gidsen en verbindingsmannen ter beschikking ge steld van gueriUastrijders, die uit Albanië en Joego-Slavië naar Griekenland terug keerden. Deze hulp wérd nog verleend in 1946. De Bulgaarse steun aan de Griekse gueriUastrijders bestaat uit hulp bij grens overschrijding, ziekenhuisfaciliteiten en wapenleveranties. Joego-Slavië en Bulgarije hebben open lijk steun verleend aan de Macedonische separatistische beweging, doch de Griek se vervolging van in Macedonië wonende Slaven heeft een vruchtbare sfeer voor dergelijke bewegingen geschapen. Het rapport beschuldigt beide zijdeh van talrijke kleine grensschendingen. Het verklaart tevens, dat de discrimina tie en-vervolging van minderheden en po litieke oppositiegroepen door de Griekse autoriteiten grotendeels verantwoordelijk zijn voor het toenemen der guerillastrijd- krachten. De Russische en Poolse afgevaardigden in de commissie wijzen echter alle be schuldigingen jegens de Slavische landen van de hand. In het meerderheidsrapport wordt voorts Staking bij sleepdiensten in Rotterdamse haven Nadat Maandag het varend personeel van de sleepdiensten van P. Smit Jr. en de Onafhankelijke Sleepdienst te Rotterdam in totaal ongeveer 160 man, in staking was gegaan op advies van de E.V.C., die verbe tering van lonen en arbeidsvoorwaardén wenst, heeft de staking zich Dinsdagmor gen uitgebreid tot de andere sleepdiensten. Er zijn nu 500 man, allen tot de rivier- sleepdienst behorende, in staking. AUe sleepverkeer in de haven ligt stil. verklaard, dat de commissie in Grieken land een aanzienlijke maté van politieke vrijheid en vrijheid van spreken heeft aangetroffen. De meerderheid van de commissie is tevens van mening, dat sommige leden der Griekse gendarmerie en officiëel toegelaten rechtse strijdgroepen zich hebben schuldig gemaakt aan massa- arrestaties, gevangennemingen, ver banningen, ranselpartijen en andere wreedheden en het in brand steken van huizen. De commissie beveelt tenslotte enkele orde-maatregelen aan, die de toestand op de Balkan kunnen doen opklaren en stelt voor dat de Veiligheidsraad de vier be- trokken regeringen zal aanbevelen zich te onthouden van acties, die spanning in de grensgebieden veroorzaken en van het aan moedigen van dissidente groepen in el- kaars landen. De vier regeringen zouden volgens de commissie verder vredesconventies moeten tekenen. Evacuatie-incident op Java Het departement van Sociale Zaken in Batavia deelt mede, dat Dinsdag een trein met ruim 400 Oost-Indonesische evacués uit Republikeins gebied is aangekomen, zonder dat de Nederlandse autoriteiten, belast met de evacuatie, op de hoogte waren gesteld. Een nader onderzoek bfacht aan het licht, dat het Republikeinse evacuatie-comité het plan had gehad deze trein onopvallend het bezette gebied van Batavia te doen binnen rijden, waar de evacués dan door Republi keinse instanties zouden worden opge vangen. Hoe men zich het daarop volgend transport over zee naar de Grote Oost heeft gedacht, zonder bemiddeling en contact met de regering van Oost-Indonesië blijft duister, aldus deze mededeling. Volgens het departement is de indruk ge wékt. dat men de bedoeling heeft gehad de Nederlandse autoriteiten niet tijdig op de hoogte te stellen en de evacuatie, buiten de zorg van het Nederlandse transport te houden. Het departement wijst er op dat de be hartiging van.de belangen van de geëva- tueerden, zodra deze op Nederlands gebied komen, niet langer een zaak van de Repu bliek is, doch van de Nederlands-Indische regering. Santpoortse TBC-Sanatorium per 1 Juli nog niet ontruimd Door Gedeputeerde Staten van Noordholland is in he! begin van dit jaar het besluit genomen, (Jat het TB'C-sanatorium In Santpoort ontruimd moest worden en wel per 1 Juli 1947. Nu deze datum aanstaande is, hebben wij ter bevoegder plaatse ons licht opgestoken, of het Inderdaad In de bedoeling ligt, per 1 Juli het. sanatorium te doen ontruimen. Er wordt echter nog steeds onderhandeld, zodat de patiënten vooralsnog In het sanatorium kunnen blijven, Panda en de Meester-dei ective

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2