r. City Tax Vier- tot vijfduizend buitenlandse kampeerders worden verwacht Ook bezoek van Prins Bernhard? De autotocht voor Ouden van Dagen Kort en BondigJ WOENSDAG 25 JUNI 1947 Haarlems dagblxd 3 DE I.F.C.C.-RALLY IN GROENENDAAL Z.K.H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap aanvaard van de grote rally der International Federation of Cam- ring Clubs (I.F.C.C.), die van 1 tot 10 Augustus gehouden zal worden in het wandelbos Groenendaal en op het aangren zende landgoed Meerenberg te Heemstede. Het staat thans vast, dat deze rally, wat de deelneming betreft, een succes zal wor den. Niet minder dan vier vijfduizend karripeerders worden verwacht, waarvan het overgrote deel buitenlanders zal zijn. Zij zullen in een zestal sub-kampen wor den ondergebracht, niet onderscheiden naar het land van herkomst, doch naar de vervoermiddelen, die zij naar Heemstede zullen meebrengen. Zo zullen alle fietsers en motorrijders bij elkaar gelegerd wor den en zo zullen ook de kano-kampeerders en de automobilisten afzonderlijke gemeen schappen vormen. Tot een vierde groep zullen zij behoren, die met 'n „caravan" komen en die in plaats van in tenten in deze wagens de nachten zullen doorbren gen. Een vijfde categorie bestaat uit dood gewone voetgangers, die er dus met txam of trein op uit zullen moeten trekken. Want, zoals bekeijd, zijn deze rally-deel nemers niet zozeer kampeerders als wel toeristen en komen zij vooral hierheen om westelijk Nederland te bezichtigen. De sub-kampen zijn ingericht naar de vervoermiddelen, omdat elk kamp zijn ex cursies op eigen houtje en op z'n eigen ma nier maakt. Alleen in het zesde sub-kamp komen ras-echte kampeerders, die gedurende deze tien dagen tenminste wars zijn van restaurants en derz^lver maaltijden en die per sé op open houtvuurtjes een primitief potje willen koken. Dit zesde sub-kamp komt, evenals die voor de „caravanners" en de automobilis ten op Meerenberg; de kano-kampeerders krijgen ligplaats in de Van Merlenvaart, de overige komen op de grote weiden langs de Vrijheidsdreef. Een klein gedeel te van Groenendaal zal geheel worden af gezet, maar overigens zal het wandelbos niet voor het gewone publiek worden af gesloten. In de nabijheid van het Verver singshuis komen het secretariaat, een E. H. B. O.-post, postkantoor, wisselkantoor, reisbureau enz. Op bepaalde uren van de dag zullen bezoekers in staat gesteld wor den. de kampementen te bezichtigen. Dat zal in die mate beperkt blijven, dat de deelnemers geen overlast ondervinden van al te grote nieuwsgierigheid. De officiële opening van het kamp is be paald op Vrijdag. 1 Augustus. Verwacht wordt, dat Prins Bernhard op die dag van zijn belangstelling zal doen blijken en een bezoek aan Heemstede zal brengen. Zoals hierboven reeds werd opgemerkt, komen de buiten- en binnenlandse kam peerders voornamelijk hierheen om weste lijk Nederland te bezichtigen. De kamp leiding heeft daarom een groot aantal ex cursies ontworpen naar de bloemenveilin gen in Aalsmeer, Schiphol, de vishallen en de sluizen bij IJmuiden, Marken, Volen- dam en Edam, de afsluitdijk, de Wierjn- germeerpolders, de Amsterdamse grach ten, de havens en de musea, de Alkmaarse kaasmarkt. 's Avonds zal bij goed weer op Meeren berg het, traditionele kampvuur worden ontstoken en landsgewijze zullen de deel nemers daarbij liederen ten gehore bren gen. Groepen Nederlandse deelnemers zijn daarvoor reeds aan het oefenen, niet al leen plaatselijk in Amsterdam en Den Haag, maar zelfs zullen zij op 28 en 29. Juni een speciaal zang-weekend organise ren in Den Dolder, waar toekomstige rally- bezoekers uit allerlei plaatsen van ons land zullen samenkomen, opdat zij de bui tenlandse gasten een programma van goed gezongen zuiver Nederlandse liederen zul len kunnen voorzetten. Wat de organisatie van het kamp be treft is het duidelijk, dat de distributie bepalingen de taak van de leiding veel moeilijker maken dan in normale tijden het geval zou zijn. Alle maatregelen zijn intussen getroffen waardoor iedere bezoe ker niet alleen de juiste rantsoenen toe gewezen zal krijgen, maar waardoor het hem mogelijk zal zijn van dag tot dag te beslissen of hij zijn maaltijden in een restaurant wil gaan gebruiken, dan wel ze zelf in zijn tent of in zijn caravan ge reed maken. In een enorme tent, van vijftig bij zes meter, die in de omgeving van het Verversiifgshuis een plaats zal krijgen, zullen winkels voor brood, vlees', melk, groente enz. worden ondergebracht, waarbij de gehele plaatselijke winkelstand betrokken is. Door een vernuftig ontwor pen systeem van rantsoen- eri geldbonneir zullen de duizenden klanterf niet alleen vlug en vlot bediend kunnen worden, maar zullen -ook zij, die met het Nederlandse geld niet vertrouwd zijn „veilig" kunnen kopen. Toneel Een goed volksstuk: „Hof Terhove" Opvoering door de toneel vereniging D.O.V. De uit een buurtvereniging ontstane toneel club ..D.O.V." heeft gisteravond in De Leeuwerik haar beste beentje voorgezet met de vertoning van een anoniem boerendrama, dat in Zuid-Limburg speelt en, naar het programma vermeldde, bewerkt is door Jan Steur. Het is wat men noemt een „volksstuk", dat door een sterke nadruk op de tegenstel ling ti^sen goed en kwaad, door een ietwat gezwoSen tekst, door heftige scènes en kluch tige intermezzo's, en door een ongecompli-, ceerde intrige en karaktertekening zfch aan gemoed en verbeelding opdringt. Wij zien een oude, zieke boerin, die zich ongerust maakt over het lang wegblijven van haar zoon. en die bij haar nachtwake aan spraak heeft van een jong meteje, dat in een klooster had willen gaan, maar tot de slotsom is gekomen, dat zij God beter kan dienen door dit hulpbehoevende oudje op te passen. Eerst denken wij, dat zij boekentaal spreken, maar dit blijkt Limburgs te zijn En het oudje spreekt zo precies, omdat zij over wei nig adem beschikt; het meisje zo stijf, omdat zij, naar de zoon het uitdrukt, nog riekt naar de wierook. Dan komt de zoon, en die brengt een andere klank in de kamer. Hij is deze eenzame hofeve beu, en zoekt voor zijn jeug dig bloed vertier in de herberg, met Virginie en andere lichtzinnige deerntjes. Slecht is hij niet, deze .Giel, maar hij wordt weerbarstig tegen het geteem der hem bedillende familie. Hij houdt van ruwe vermaken, en de jacht partij geeft Op het toneel aanleiding tot een amusant dronkemanstafereeltje. Maar de stille kritiek van Fina doet het goede in hem bovenkomen, en als de twee getrouwd zijn, staat een nieuw en beter leven voor de deur. Maar het gekonkel der dorpse bekrompen heid, die hem nu weer kwalijk neemt, dat hij, als notabele boer. met een arbeidersdochter eetrouwd is. zet bij de driftkop weer kwaad bloed en drijft hem opnieuw in de arpjen van Virginie Totdat de crisis genezing brengt. De strijd van deze jonge boer is met vurig temperament ten tonele gebracht; ook de overige personages waren lévens-echt. envhet gelukte de acteurs in deze kleine ruimte grootscheepse scènes tot stand te brengen zo als de kermisdolheid in de kroeg van de wel wat heel sullige kastelein. H. G. CANNEGIETER. GEREDDE ZWEMMER LATER OVERLEDEN. Zondagmiddag werden met veel moeite door de Bloemendaalse Reddingsbrigade twee zwemmers uit zee gehaald. De ene, de 28-jarige Nijmegenaar H. P. moeit met kunstmatige ademhaling bijge bracht worden en de dokter adviseerde hem direct per ziekenauto naar huis te laten brengen. In de loop van de avond ver slechterde de toestand van het slacht offer echter dermate, dat opneming in het ziekenhuis Joannes de Deo noodzakelijk was. Zondagavond is P. overleden. Muziek Haarlems Muziekinstituut gaf leerlingen-uitvoering De Dinsdagavond in de Tuinzaal gejfcver. ieer- ngen-ultvoering van „Haarlem's Muzieklnstl- uut" was de 7tste sinds de stichting dezer paedagogische Instelling, die door de ejiergle van de directeur Nico Hoogerwerf grote locale be kendheid heeft verworven; nog vier zullen bin nenkort volgen. Wijl ze telken jare een opklim mende reeks vormen bracht deze eerste dér vijf uitsluitend praestaties van pas begonnenen en min gevorderden. Eigenlijk kritiek daarop heeft weinig zin: men kon. ook uit ervaring van vroe gere jaren verwachten, dat verreweg de meesten hun taak naar behoren zouden vervullen, en zo het ook. Struikelingen kwamen sporadisch de degelijkheid van het onderwijs liet geen twijfel. Interessant echter is telkens een verge lijkende toetsing der paedagogische litteratuur. Deze zwelt voortdurend aan. Engelse schijnt tegenwoordig troef; opk Nederland la^t zich niet onbetuigd, Maar er Is weinig bij, dat nieuws brengt of de goede oude in muzikale waarde overtreft. Alleen de commerciële waarde is be langrijk gestegen: al die prulletjes zijn schrik barend duur; de inhoud rechtvaardige! meestal noch de fantastische titels, noch de prijs. Walter Carroll's werkjes wekten indertijd nieuwe ver wachtingen; zijn vele navolgers hebben die niet bevestigd. Een paar aardige stukjes van Jan Nleland een van Dalmaine en een humoristisch gevalletje van Jac. Bonset behoorden tot de wei nige welkome uitzonderingen voor piano. Een ioolduet van Pleyel bewees de onverwoestelijke waarde van werken uit een tijd toen men ook in kiein bestek met weinig technische eisen zijn compositorisch meesterschap toonde. Ook UiteressSnt is het nagaan of bij de uit voerenden muzikale begaafdheid aanwezig is. Een jong vioolspelertje gaf daarvan blijk, toen hij in genoemd duet zijn gederailleerde part ner, terstond opving en het vertoonde evenwicht herstelde. Zo iets is verheugend. Verheugend was ook de samenwerking in het „Jeugdorkest", dat onder lieding van Joh. Vierveyzer frisse ..Hollandse Dansen" speelde. Dat ensemble be vestigde wat Hendrik Andriessen onlangs in dit blad schreef over het genot van mede te werken aan een gezamenlijk musiceren. Er zijn, ook onder dilettanten nog steeds relatief veel te veel „pisanders". K. DE JONG N.V. Drukkerij „de Spaarnestad" De balans en winst- en verliesrekening van do N.V. drukkerij „De Spaarnestad" sluit over 1946 met ëen winst van slechts f 1631, zodat over dat jaar geen dividend wordt uitgekeerd. Er is even wel besloten over het than-s lppende' boekjaar vroegtijdig een interim-dividend uit te keren. Op 1 Juli zal betaalbaar zijn 3 op de gewone en 3Vj op de preferente aandelen. Geconstateerd wordt dat tn de loop van 1946 al de tijdschriften weer zijn verschenen, ook de schooluitgaven konden weer ter hand genomen worden, en de eerste stappen zijn gezet op het gebied van het weder uitgeven van boeken en romans. Een groter en nieuwe opbloei der onderneming wordt verwacht zodra betere en normaler omstandigheden intreden, waarbij de regeringsbemoeiïngen tot het verleden gaan be horen. Het courantenbedrijf te Amsterdam had wel met grote moeilijkheden te kampen, maar de resultaten, hoewel verliesgevend, zouden, gezien de tijdsomstandi'gheden'nog medevallen, indien niet de fiscus zodanige eisen had gesteld, dat het bedrijf hierdoor geheel van middelen ontbloot is geworden. MES ALS LAATSTE ARGUMENT. Een ruzie op de Gedempte Oude Gracht tussen twee potige vertegenwoordigers van het sterke geslacht liep Maandag avond omstreeks half tien uit op een steek partij. Een van de partijen, een 27-jarige arbeider liep dusdanige verwondingen dan hals en handen op. dat hij in het Grote Gasthuis verbonden moest worden. Waterpolo D.W.R.—Robben (heren) 3—0 In de wedstrijd tussen de herenploegen van DWR en Robben waren èe Haarlemmers direct in de aanval, echter zonder succes. Aan de andere zijde loste Jan Stender van verre afstand enige schoten, maar doelman Hand-graaf was in vorm. In de tweede helft opende Jan Kollerle uit een voorzet vaa Van Viersen de score. Wel iswaar was Robben korte tijd in actie, maar daarna vergrootte Van de Bogaerde de voor sprong tot 3—0. Donderdagavond wordt in Stoop's Bad de be langrijke wedstrijd HVGB—DWR gespeeld. Dodelijk ongeval op de Rijksstraatweg Dinsdagavond omstreeks half twaalf werd de 61-jarige J. K. uit Haarlem, die ter hoogte van de Van Egmondstraat de Rijksstraatweg in zijn woonplaats wilde oversteken, door een personenauto aan gereden. Het slachtoffer heeft blijkbaar niet voldoende acht geslagen op het ver keer en werd zodanig gewond, dat hij kor te tijd na het ongeluk in de Deo overleed. De autobestuurder treft geen schuld. VAN KNALPOT EN GLASSCHERF. Een Haarlemsè monteur van achttien lentes, die de verleiding niet kon weer staan een rondritje te maken, toen er een onbeheerd motorrijwiel voor zijn huis bleek te staan, heeft dit slippertje duur moeten bekopen. Hij was vermoedelijk niet erg thuis op de vreemde motor, raakte in de Soendastraat de macht over het stuur kwijt en vloog door een ruit. Met een ver bonden hoofdwonde moest de jongeling een proces-verbaal in ontvangst nemen. BEIJNES KEERT GEEN DIVTDEND UIT In de heden gehouden Jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders van de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens. J. J. Beijnes, N.V. te Haarlem, werden goedgekeurd de balans per 31 December 1946, de verlies- en winstrekehing over 1946 en de bij deze stukken behorende toelichting. Overeenkom «lig het voorstel van commissaris sen en directie werd besloten om het winstsaldo ad f 4162,86. dat resteert na afschrijving van de vroegere verliezen, naar de nieuwe rekening over te brengen en derhalve ovA 1946 geen divi dend uit te keren. Ir. J. E. Ineke!, die aan de beurt was voor periodieke aftreding, werd tot commissaris her kozen. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 25 JUNI Frans Hals Museum: Tentoonstelling KZOD 10—5 uur (dagelijks). Palace: „De witte klippen t van Dover". 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Op gejaagde jeugd", toeg, bov. 16 j. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Stille helden", toeg. bov. 14 j. 2.30, 7.00 en 9 15 uur. Spaarne: „De laatste avon turiers", toeg. b. 14 j. 2.30, 7,00 en 9.15 u. Frans Hals: „De eilandprinscs", toeg bov. 18 j. 2,30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Les enfants du Paradis", toeg, bov. 18 j, 2.30 en 7.30 uur. DONDERDAG 26 JUNI Zuiderkapel: spreker ds. C. J. Hoekendijk, 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Vanmorgen is een plezierboot met een groot aantal zieken, invaliden en gebrekkigen aan boordnaar Wcesp vertrokken. Deze traditionele jaarlijkse tocht onder auspiciën van de Vereniging „Snelverband" is ook dit keer een succes geworden: er waren spontaan auto's beschikbaar gesteld om de deelnemers aan boord te brengen en beter dan verleden jaar heeft de zon voor een overvloed van warmte gezorgd. Mor genDonderdag, gaat de tweede groep naar Weesp. Om acht uur kondigde de „Gelder land" met een paar stoten op de fluit aan, dat zij ging vertrekken en, nagewuifd door vele belangstellenden zette de witte boot van het Haarlemse Spaarne koers naar de stad der Weespermoppen. Sportdag ULO c Begunstigd door fraai weer hield ULO C de Jaarlijkse sportdag op het gemeentelijk sport terrein aan de Mr. Jan Gerrüszlaan. Des mor gens werd van de school aan de Psrklaan een mars naaf het speelveld gemaakt. Daar zijn de driekampen voor meisjes en jongens gehouden, afgewisseld met verschillende zomerspelen. De dag werd besloten met estafettenummers (5 x 80 van de verschillende klassen tegen elkaar. De meisjesploeg van 3 a maakte de snelste tijd (1 mir.. 1.7 sec.) en de Jongensploeg van 3 b de fraaie tijd van 51.8 sec. De uitslagen van de driekampen, bestaande uit een werp-, een loop- en een springnummer waren: Meisjes. Groep I: (12 jaar) 1. S v. d. Pol; 2. en 3. L. Schenau en N. Cruycc. Groep II: (13 Jaar) 1. H. Bogaard; 2. en 3. A. Heeren en B. de Waal Malefij'. Groep III: (13 jaar) 1. M, \r. d. Horst; de Mooy; 3. en 4. U. Blankwater en L. Dekker. Groep IV: (14 jaar) 1, J. Knapen: 2. A. v. Pol; 3. G. Moeke. V: (15 jaar) 1. 2. en 3. L. Markus, A. Bosman en L. Loogman. Groep VI: (16 J. en ouder) 1. en 2. R. Jansen en W. Verzijl- berg; 3. W v. d. Laan, Jongens. Groep I: (12 jaar) 1, 2 en 3. J. Oepkes, v. Berkum en J. Javaux. Groep II (13 Jaar) R v. Gelder; 2. R. v. d. Voort; 3. E Karst. Groep III (14 jaar) 1. D. Waasdorp; 2. P. Blokker, J. Kok. Groep IV: (14 Jaar) 1. E. v. d. Werff; H. Oliedam; 3. E. Mooser. Groep V: (15 Jaar) H. Grooters; 2. J. v. d. Hoek; 3. J Mansvelder Groep VI (16 Jaar) l. F. Lablans; 2. J. Vos; 3. K. Louwman Groep VII: (17 j. en ouder) 1. A. V. d. Horst; i. en 3. H. Treuren en P. Verheul. De Heemsteed.se oudjes maakten een boottocht Evenals vorige jaren zijn de Heemsteed- se ouden van dagen in totaal 280 weer met een boot er op uit geweest- De tocht ging ditmaal via Amsterdam naar het IJselmeer. Dank zij de spontane mede werking van vele winkeliers en ingezete nen, bleven de tractaties niet achterwege. De tocht is uitstekend geslaagd. Dat de ouden van dagen dankbaar en tevreden waren jegens het organiserend comité en de ingezetenen, ligt voor de hand. Een woord van dank aan allen die medewerk ten en niet het minst aan hen die zo wel willend waren een 20-tal invaliden naar en van. de boot te vervoeren, mag niet achterwege blijven. AARDBEIEN ORGIE. Vijf Haarlemse, knapen tussen de 14 en 18 jaar hebben Dinsdag kans gezien zes mandjes aardbeien op de groentenmarkt aan de Koudenhorn weg te nemen. Twee agenten hielden het quintet aan, toen het zich omstreeks het middernachtelijk uur langs de Harmenjansweg bewoog. De aardbeien waren niet meer in leven. In het wandelbos Groenendaal te Heemstede wordt Zondag van 3 tot 5 uur een concert ge geven door Heemsteeds fanfarecorps „Excelsior". Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 24 Juni 1947 BEVALLEN van een dochter: 23 Juni: A M. G. Nijman-Boelens; W. PronkAlbrecht: A. van Schaagenvan der Linden; 24 Juni: G. J. A. M. van der TuinJanssen. BEVALLEN van een zoon: 22 Juni: W. H. T. J. Heerkensvan Hoolf; H, Romeinvan Leeuwen; E. D RussSmlnk; '23 Juni: J. E. DozemanStam; M. P. van der HamPettêrs- son: C. MeerveldDonker; 24 Juni: J. IJkel Kuiper; S. A. M. HesselingRekveld: C. J. StulAkkerman OVERLEDEN. 21 Juni: G. Bakker, 56 J., J. F. Helmerstraat. W. van der MoolenLijn zaad, 69 J„ Schoterveenstraat, GEHUWD: 24 Juni: C. J. van Doesburg en M. S. Rap; T, A. van Haaren en J. C. Stam. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag afhalen van levensmiddelenkaarten In de Vleeshal voor Bol tot en met Bram. Aanvraagformulieren brandstoffenkaart voor hen. die wonen m een stript, beginnend met de letters G en H. In Heemstede afhalen levensmiddelenkaarten van 9 tot 12 uur letter c en van 2 tot 4.30 uur Da tot Dl Congres voor Voetverzörging Maandagmiddag 30 Juni zal in het Concertge bouw te Haarlem, onder auspiciën van de Alg. Ned Organisatie voor Voetverzorging, het eerste congres voor voetverzorging in ons land gehou den worden. Door dr. mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven zal een prae-advies worden uitge bracht, de arts Nederlof zal een referaat houden, toegelicht met lichtbeelden. Om 11 uur 's morgens worden de congressisten officiéél door het gemeentebestuur ontvangen. Belasting voor standplaatsen van bodediensten In de vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om de verordening op de hef fing van een belasting voor het tn gebruik nemen van'openbare gemeentegrond of open baar gemeentewater te wijzigen, omdat het huidige tarief, dat in rekening wordt gebracht voor het herstellen van opgebroken wegen te gering ls. In 1946 is slechts de helft van de ge maakte kosten terug ontvangen. Een nieuw tarief ls opgenomen voor het Innemen van vaste standplaatsen door de zogenaamde bode diensten, waarbij rekening is gehouden met de omstandigheid, dat naast deze standplaatsen als regel ook een deel van de openbare grond gebruikt wordt voor de te vervoeren goederen. Défilé voor Prinses Juliana De Haarlemse Autotocht voor Ouden van Dagen is Dinsdag, na een onderbre king van acht jaar in de reeks, opnieuw gehouden. Deze twaalfde tocht" heeft zijn elf voorgangers, gehouden in de jarert 1929-1939, overtroffen. Ofschoon die ook alle mooi weer troffen was het ditmaal onvergelijkelijk mooi. Deze route naar Soestdijk, via Heemstede, Hoofddorp Aalsmeer, Uithoorn, Vreeland, 's-Grave- land en Hilversum, is met haar prachtige afwisseling in natuurschoon één der mooi ste van Holland. En tenslotte wachtte de deelnemers in Soestdijk een bijzondere ver- rassdng: zij mochten langs het Paleis defi leren, waar Prinses Juliana met de kleine Prinses Margriet verscheen om de stoet te zien. In zoverre was er alleen een nadelig verschil met de vooroorlogse tochten, dat het nog niet mogelijk was geweest hetzelf de aantal auto's beschikbaar te krijgen. Daarom kon niet een zo_ groot aantal oude mensen als vroeger deelnemen. Toch stel den, hetgeen eerst niet bereikbaar leek, tenslotte 65 autobezitters hun tijd en hun wagens ter beschikking. Ongeveer 170 in- wonenden uit Haarlems Tehuis voor Ouden van Dagen, het Lutherse Huis (Rustoord) het Diaconiehuis van de Ned. Herv. Ge meente,'St. Jacobs Godshuis en Huize Har- lang hebben van de tocht genoten. Het Comité hoopt en verwacht dat volgend jaar een groter aantal zal kunnen deelne men. Om halftwee verzamelden de groepen van de verschillende tehuizen zich aan de Fonteinl^an in de Hout, waar de lange stoet werd opgesteld. Eyenals vroeger wa ren de auto's met vlaggen versierd. De co lonne gaf wel een beeld van het huidige Nederlandse „autopark": maar weinig nieuwe wagens en vele van uiteenlopende leeftijd; sommige zijn ook ouden van da gen. Maar de tocht is zonder enig ongeval of incident volbracht; bij de aanvang van de terugreis haperde alleen.... een der nieuwe auto's. In Soestdijk werden de oude mensen op een versnapering onthaald in de tuin van hotel Trier. Daarna kwam de verras sing voor de deelnemers. Eerst gingen enige comitéleden naar het Paleis met mej. HJK.H. Prinses Juliana en Prinses Margriet met mej. C. J. Sluyter, de oudste deelneem ster aan de Haarlemse Axitotocht voor Ouden van Dagen, de secretaris van Prinses Juliana, mr. J. C. baron Baud en enige Haarlemse comitéleden, tijdens het voorbij rijden der 65 auto's voor 't Paleis Soestdijk. C. J. Sluiter, de 91-jarige oudste deel neemster aan de tocht, inwonende van het Lutherse Huis. Zij werden door de secre taris van Prinses Juliana, mr. J. C. bare* Baud, aan de Prinses voorgesteld, die met de kleine Prinses Margriet op het bordes verschenen was. Mej. Sluiter bood Prinses Juliana een veelkleurige bouquet anjers aan en het kleine prinsesje mocht die vas' houden, terwijl de stoet voorbijtrok. Want nu reed de lange colonne het paleishek binnen en trok langzaam langs de Prinses en haar dochtertje. Het was een buiten gewone ervaring voor alle deelnemers aan de tocht, die hen lang in herinnering zal blijven. Prinses Juliana beantwoordde vriendelijk alle groeten, haar gebracht, en het kleine prinsesje, eerst wat verlegen deed later dapper mee. Na het défilé werd meteen doorgereden BINNENLAND Het nationaal comité „Bloenten tolk van onze Dankbaarheid" heeft de vorUc maand aart de in de oorlog zwaar getroffen Engelse stad Coventry een aantal heesters geschonken. De Nederlandse regering heeft thans van tnwoners van Coventry een brief ontvangen, waarin op rechte dank wordt uitgesproken voor dit ge schenk Verklaard wordt, dat deze producten van de Nederlandse sierteelt 2Ullen blijven her inneren aan de vriendschap van het Nederlandse volk. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. stellen (1e gemeenteraad van Haar lem voor de vergoeding voor het gchrulk van het orgel in de Grote Kerk of in de Gemeentelijke Concertzaal te verhogen van f 30 op f 35. Een civiele actie Is ingesteld tegen de ge meente Heemstede door mevr. de wed. G. J. Schuyt—Grau. wier man omgekomen is bij een aanrijding in de Kerklaan. daar zij meent, dat de gemeente hiervoor aansprakelijk gesteld kan worden. B. en w. stellen aan de raad voor zich tegen die vordering te verweren. Dr. J. M. Romhouts zal Donderdagavond 26 Juni in "een bijeenkomst te houden in het gebouw der Ver. van Vrijzinnige Hervormden in de Ja- cobstraat spreken over „Beginselen en werk wijze der Vrijmetselarij". Ds. J. Haspels uit Groenlo. die beroepen was als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Bloemer.daal in de vacature Ds. J. C. van Dijk, heeft voor dat heroef) bedankt. Zaterdagavond organiseert de Haarlemse Korfbalbond een feestavond In de Gem. Concert zaal. waaraan alle verenigingen zullen medewer ken door toneelstukjes en schetsjes op te voeren. Voorts zijn geëngageerd Frans Nienhuys (con férencier) Tonny Bakkenes (accordeon virtuoos). De avond wordt besloten met een bal. De Haarlemse Rechtbank verklaarde in staat van faillissement A. J. Half. winkelier. Klooster straat 35 te Beverwijk. Curator Mr. E. van Tui nen te Beverwijk. Het faillissement van wijlen Ir. J. G. Smltt te Santpoort ls geëindigd door het verbindend.worden van de ultdellngslijst. De heer F. J. D. Theyse-te Bloemcndaal is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid. Oudjes in de tehuizen niet langer afhankelijk Met October a s. begint de Noodregeling Ouderdomsvoorziening te werken. Dan krij gen alle oudjes van 65 jaar, voorzover zij geen eigen inkomsten hebben, een uitke ring. Voor eerste klas gemeenten (in Haar lem) krijgt een op zich zelf staand persoon 875,ïn het jaar, éen echtpaar 1375, Deze nieuwe regeling heeft voor de Armenverzorging natuurlijk verstrekkende gevolgen. Indertijd deelden wij reeds mede, dat de dienst van Sociale Zaken te Haar lem verwachtte, dat in de toekomst voor de gemeente enige tonnen bespaard zullen worden, omdat vele ouden van dagen nu niet meer op steun (of althans in veel min dere mate) zullen zijn aangewezen. Er is evenwel nog veel meer. De gemeente Haar lem heeft nu de verzorging van een 150-tal ouden van dagen op zich genomen. Onge veer 80 worden er verpleegd in het ge meentelijk Tehuis voor Ouden van Dagen aan 'de Schotersingel, een aantal dat niet veel lager is. werd voor gemcentevekening ondergebracht in particuliere tehuizen. Het" overgrote deel dezer oudjes komt tharfs ten laste der gemeente, hoewel op de familie, wanneer daarvoor althans aanleiding is, verhaald wordt wat mogelijk is. In de toe komst krijgen al deze oudje! hun uitkering. Voor de ouden van dagen die in de tehui zen blij%-cn zal natuurlijk de gemeente de gelden in ontvangst nemen. Maar het wil toch zeggen, dat zij in de toekomst het ge voel hebben, dat zij hun kosten, althans voor een zeer groot deel. zelf betalen. Er moeten natuurlijk nog regelingen getroffen worden, want het is aan te nemen, dat de naar Haarlem; evenals de heenreis duurde oucjjes natuurlijk een zakcentje mogen be de terugreis van 60 km anderhalf uur. - - Allen kwamen opgewekt en vol van het genotene thuis. Het Comité heeft ons ge vraagd zijn dank te willen' overbrengen aan de deelnemende autobezitters en -be stuurders en aan al diegenen, die door hun hulp en bijdragen het slagen van de tocht mogelijk gemaakt hebben. Wij doen dat gaarne; het is het wel waard geweest. Belgische shag Grote meerderheid in ons land is tegen de doodstraf In zeven landen hebben de Gallup-insti- tuten (leden van de Internationale Vereni ging van Publieke-Opinie-Instituten) het publiek gevraagd naar zijn mening over de doodstraf. In de landen waar de doodstraf mogelijk is, werd gewaagd of men deze ook voor ernstige misdrijven, bijvoorbeeld moord, zou willen afschaffen en veranderen in langdurige gevangenisstraf. In landen als Nederland werd gevraagd, of men de dood straf weer zou willen invoeren. Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie wees de ondervraagden er op. dat in ons land de doodstraf alleen in het bijzonder strafrecht bestaat. Het vroeg vervolgens, of de doodstraf ook voor ge wone misdaden moest worden ingevoerd. Een grote meerderheid in ons land is er tegen (64 pet.), slechts 23 pet. is er voor en 13 pet. heeft er geen oordeel over. Anti- Revolutionnairen en Communisten voelen nog het meest voor wederinvoering van de doodstraf, maar ook in hun gelederen zijn er velen tegen. In andere landen, vooral in die waar de doodstraf bestaat denkt men er als volgt over: Frankrijk Engeland oodstraf nvoeren ehouden Niet ivoeren, schaffen Geen oordeel Q-n fs 23 pet. 64 pet. 13 pet. 32 32 36 46 44 8 54 25 21 68 23 9 68 21 11 69 24 Gevangenis en boeten voor clandestiene handelaren Een ambtenaar van de accijnzen kwam op een Haarlemse fabriek en vroeg aan de ar beiders of iemand een pakje tabak voor hem te koop had. Een metaalslijper kon hem hel pen. Later keerde de ambtenaar terug en hij wiide graag weten, hoe de man toch aan de tabak kwam. Niels vermoedend liep de me taalslijper in de val en het gevolg was. dat tegen acht personen proces-verbaal werd op gemaakt, wegens overtreding van de tabaks- distributiebeschikking. Bij de behandeling van de strafzaak tegen de metaalslijper voor de Haarlemse politierechter voor economi sche zaken, merkte deze op, dat dit voor een belastingamtenaar niet de juiste manier is, om een misdrijf op te sporen Bij de bepaling van de straf hield hij daarbij rekening en veroordeelde de metaalslijper tot een geld boete van 20, benevens een voorwaardelijke straf van een maand. Drie anderen, die een kleine hoeveelheid tabak gekocht hadden, werden tot geldboetes veroordeeld en tweee van hen bovendien tot een voorwaardelijke straf. De tabak was uit België gekomen. Een mu sicus, die veel m Brabant gespeeld had en thans terecht stond, deelde mede, dat hij in contact was gekomen met een Brabander, die hem de tabak te koop had aangeboden. Deze zond regelmatig Belgische tabak naar Haar lem De musicus beschikte aanvankelijk niet over voldoende contanten en had steun inge roepen van een kellner. De politierechter veroordeelde de musicus en de kellner tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest, nadat de officier van justitie zes maanden en drie maanden Rijks werkinrichting had geëist Een metselaar, die tabak van dc-musicus had gekocht en later had verkocht, had aan vankelijk ontkend. Thans legde hij een vol ledige bekentenis af. Het vonnis lu' 'ie zes weken gevangenisstraf met aftrek v» voor arrest. Hoofddorpse oudjes ook op stap Half Hoofddorp was gisterenavond op de been toen onder schetterende fanfai<eklanken niet minder dan 183 ouden van dagen van het uitstapje terugkwamen, waarop dc Hoofd- dorpse Oranjevereniging hen vergas; had. Met een rij van 60 auto's, welwillend ter beschikking gesteld waren zij naar Hilversum geweest, waar de AVRO. studio bezichtigd werd en een muzikaal programma aangeboden Vervolgens werd de uitspanning Oud-Vaikevees; bezocht. - In hotel „de Beurs" waar nog wat werd na gepraat door de glunderende oudjes, uitte bur- gemeester Mr. J. F. Jansonlus zljr» waardering voor de Oranjevereniging. De voorzitter van deze vereniging de heer v. Dricl, zei dat de oudjes gefilmd waren, zodat Zij binnenkort zichzelf zyllen kunnen zion op het witte doek van de Royal-bioscoop. Een bijzonderheid ls nog, dat de opbrengst van deze film bestemd Is voor een oude, dove man. door dc hele Meer bekend, doordat hij dagelijks met zijn koffle- en theekarretje op pad ls. wlo kort geleden have en geld ontstolen werden. houden! Niet onmogelijk ls, dat er oudjes zullen zijn die, nu zij voor hun levensonderhoud kunnen betalen, bij hun kinderen of fami lieleden zullen gaan inwonen. Aan het meer zelfstandig gaan wonen zullen weini gen kunnen denken, want het is niet go- makkelijk meer een eigen woonruimte en meubels te krijgen. Maar al zouden enigen het tehuis ver laten, ledig komt dit zeker niet te staan, want nu zijn er nog flinke wachtlijsten van oudjes die gaarne daarin worden opgeno men. De gemeentebesturen worden door deze Noodregeling ouderdomsvoorziening in vrij belangrijke mate ontlast. Temeer omdat hetzelfde geldt voor de afdeling krankzin nigen en psychiatrische zorg en nazorg. Onder deze personen zijn in verhouding zeer veel ouden van dagen, die dus nu ook hun uitkering krijgen en dus een belangrijk deel van de uitgaven voor eigen rekening kunnen nemen. •'Telefoon 16.17.2 (Adv.) De regering-Ramadier verzwakt uit de strijd Ook de raad van dc Franse republiek (Senaat) lieeft het bezuinigingsplan van de regering, dat gisteren reeds door dc na tionale vergadering was aanvaard, goedge keurd. Hoewel de regering-Ramadier dus ge wonnen heeft, komt zU toch verzwakt uit de strijd te voorschijn. Waarnemers in de wandelgangen geven dc regering-Ramadier niet meer dan nog* een paar weken te leven. Hoewel de radicalen 5 vertegenwoordi gers in de regering hebben, stemden 8 af gevaardigden der radicalen, onder wie de voormalige premier Daladier, tegen, 40 onthielden zich van stemming, 20 stemden voor. Ook onder de onafhankelijke conser vatieven, met 2 ministers in 'het kabinet vertegenwoordigd, is dc stemming verdeeld. Men twijfelt er aan, of de regering de fheerderheid zou hebben behaald, indien de communisten geen demonstraties buiten het parlement hadden gehouden en de con ferentie over het plan-Marshall niet in zicht was. Voortdurend stakingen. De sociale onrust is nog geenszins ten einde.-30.000 mijnwerkers, een kwart van .alle Franse mijnwerkers, zijn in staking, voornamelijk ter verkrijging van hogere rantsoenen. Er worden ook kleine finan ciële wijzigingen geëist. 21.000 employés van de Citroën-auto- fabriek in het gebied van Parijs hebbqn het werk geheel tot stilstand gebracht. De afdoening van de gewone zakentrans acties wordt steeds moeilijker door de sta king van bankemployés, welke thans reeds zes dagen duurt Te Marseilles brak een vrijwel algemene staking van twee uur uit als protest tegen de financiële plannen der regering

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3