Haarlems Dagblad J Op de Parijse conferentie moet een tweede volgen Een Groot Gebouw $ÊÊÈm Kans op crisis in Republikeinse kabinet niet uitgesloten Staatsregelingen van Suriname en Curasao worden gewijzigd Vooren wordt vierde in de eerste etappe 61e Jaargang No. 18667 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 26 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting,te Haarlem fïF.T AMERIKAANSE VOORSTEL om Europa met milliarden dollars aan economisch herstel te helpen, mits het -een gemeenschappelijk plan wil indienen, is iets nieuws in de wereldgeschiedenis. Zulk een voorstel is nimmer tevoren gedaan. Dit is een ongelcend-grote conceptie: de rege ring van een werelddeel biedt aan, een ander werelddeel te redden als het zijn verdeeldheid wil opgeven. Natuurlijk heb ben sommigen er zich' al sceptisch over uitgelaten. De sceptici staan altijd gereed. Zij hebben gezegd, dat de Verenigde Staten dit voorstel doen om hun eigen afzetge bieden te redden, omdat zij anders zelf in een economische crisis zouden geraken. De Amerikaanse regering ziet in, dat het niet baat dollar-leningen te blijven gieten in de bodemloze putten van Europese staten af zonderlijk, die ze zullen bezigen om zich tegen elkaar teweer te stellen. Dus handelt Amerika in zijn eigen belang, want het heeft klanten nodig die niet bankroet zijn maar solvent, en dus in staat om in de toe komst zaken te doen met Amerika. „Nu dan", zegt de scepticus triomfante lijk. Maar zijn betoog is niet indrukwek kend. Ten eerste ontneemt het niets aan de grootsheid en durf van de Amerikaanse conceptie; ten tweede zou het vrij onzinnig zijn van de Amerikanen te vergen, dat zij milliarden toezegden tegen hun eigen be lang. Dat zouden zij doen, als zij bleven voortgaan met eindeloos leningen aan af zonderlijke Europese staten te blijven geven. Dat zij dit inzien en met een beter plan komen is een bewijs van gezond ver stand. En dit op zichzelf is al een ver ademing. De verhoudingen tussen staten worden immers in het algemeen niet door gezond verstand beheerst, maar door senti menten. Gevoelens van naijver, achter docht, vooroordeel en zo meer. Die hebben telkens weer tot oorlogen*geleid. Niet de lust, om er geld mee te verdienen. Het is sinds eeuwen bekend, dat een staat en -een volk met oorlogvoeren niet verdienen, piaar verliezen. Erasmus schreif daar al over. In de twintigste eeuw zijn, tengevolge van de hoog opgevoerde techniek der ver woesting, de verliezen alleen maar veel groter geworden. Laat ons liever ronduit erkennen dat het Plan-Marshall zeer groot en gedurfd is en in zijn uitbreiding' tot Rusland bovendien beoogt, de vrede te verwerven. Misschien zal het daarin niet slagen. Maar het doet althans een groot en welberekend aanbod, van veel meer belang dan het hopeloze U.N.O.-gepraat, in de oude Volkenbonds stijl, van afgevaardigden van .•souvereine"' staten, wier instructies toch steeds in hoofdzaak zijn aan het staats-eigenbelang vast te houden. Dit Plan-Marshall is dan ook de eerste grote internationale gedach te. na de oorlog tot uiting gebracht. Het is Europa's kans. Doen de Russen niet mee. dan zal Wes't-Europa haar moe ten aangrijpen. Ook daartoe heeft de Ame rikaanse regering (natuurlijk steeds: be houdens goedkeuring door het Congres) zich bereid verklaard. Russische afzijdig heid zou de toekomst van de vrede even onzeker laten als zij nu is. maar West- Europa niet beletten zich uit zijn nood te redden. En het verkeert in hoge nood. Het kan niet zonder hulp. Het moet de bakens verzetten. Als het in samenwerking een economisch plan aanvaardt 5al het de eerste grote stap op" de- weg naar vereni ging gedaan hebben. Want om het plan uit te voeren zullen de staten een deel van hun souvereiniteit moeten opgeven en oude vooroordelen prijsgeven. Een Engels blad, The Observer, heeft aan het slot van een beschouwing van vijf kolommen over het Plan-Marshall gezegd: ..Men kan de mogelijkheid betwijfelen, dat Europa zich ooit verenigen zal. Maar men kan eveneens betwijfelen of een hongerig vasteland in staat zal zijn, een aanbod van vierentwintig billioen dollars af te slaan. Alles wordt mogelijk in.zulle een toestand. Slechts één ding is zeker: als de Europese naties deze ongekende gelegenheid niet te baat nemen zal de strat snel, verschrikke lijk en verdiend zijn". Misschien zal dit citaat hit een blad, dat allerminst tot sensatie geneigd is en dan ook tot de groep! der Engelse bladen van het hoogste gehalte behoort, ertoe bijdra gen om menigeen te doen begrijpen, hoe veel er op het spel staat. Het Plan-Marshall betekent de eerste groté phase van die machtige ontwikkeling der na-oorlogse ge beurtenissen, die onvermijdelijk moest ko men en op deze plaats in de laatste twee jaar zo menigmaal in uitzicht is gesteld. Het kon zo niet langer voortgaan. Dat de Amerikaanse regering bij een dergelijk plan alleen door materieel eigen belang zou gedreven worden is een mis-1 vatting, 'waartegen ik waarschuw. Zij her innert aan de redeneringen van lieden, die in het beleid van grote zakenleiders slechts de lust tot geldverdienen zien. Die rede nering drukt wel minachting uit, maar zij is onjuist en toont gebrek aan begrip van de menselijke natuur. Onder de grote za kenleiders zijn er ongetwijfeld, die door minder nobele motieven beïnvloed worden, maar geeli enkele onder hen wordt uitslui tend of zelfs in hoofdzaak door persoon lijke gouddorst beziêld .Was dat wel zo, dan zou hij nooit een groot zakenleider, een „captain of industry", zoals de Ameri kanen zeggen, zijn geworden. Daar kon hij alleen in slagen door zijn streVen te rich ten op het scheppen van een machtig ge heel, van „een groot gebouw" om het zo maar uit te drukken. Onveranderlijk moest hij daarbij veel wagen en zijn hele werk kracht blijvend inzetten. Misschien deden daarbij persoonlijke eerzucht of heers zucht met de wens om een grote rol in het leven te spelen zich gelden. Maar niet domme zupht naar het ópeenhopen van geld. Die maakt geen grote zakenlei ders, dewelke mensen zijn, in staat om hun hele hébben en houden op het spel te zetten. Het is beter zulke mannen te be grijpen, dan zich scheve voorstellingen van hen te maken alleen omdat die voor de hand schijnen te liggen. Er komt bij, dat de mens nooit handelt uit één enkele be weegreden. Dat doét de Amerikaanse regering met haar voorstel ook niet. Van Marshall en zijn adviseurs kunnen wij ons wel indenken dat zij niet geringe eer stellen in het wel slagen van een plan, dat behalve op den duur het belang van hun eigen volk te dienen Europa op weg naar vereniging zou kunnen brengen en misschien zelfs de vrede voor lange tijd waarborgen. Een Groot Gebouw. R. P. Het Griekse ministerie voor de open bare orde deelt mede, dat Albanese kust- batterijen tien schoten hebben afgevuurd op het Grieks marine-vaartuig „Kerkyra" toen het zich in het Kanaal van Korfoe be vond. Het schip werd niet getroffen. AMERIKAANSE VISIE OP HET PLAN-MARSHALL: Het Ruhr gebied is volgens Amerikaanse zegslieden een der sleutels lot de oplossing van Europa's moeilijkheden In Washington zijn, naar United Press meldt, waarnemers van de buitenlandse politiek de mening toegedaan, dat de Ver enigde Staten zich niet buiten de econo mische „planning" voor Europa kunnen houden, ondanks de bedoelingen waarvan het plan-Marshall spreekt. De Europese economische „planning*4 wordt in twee fazen gezien. De eerste is die der Parijse besprekingen. De indruk bestaat, dat deze een gunstig verloop kun nen hebben en gevolgd zullen worden door de tweede faze, die van een algemene Eu ropese conferentie. De noodzakelijkheid om Duitsland te betrekken bij alle Europese plannen voor reconstructie wordt erkend en de waar nemers geven als hun mening te kennen, dat zij zich niet kunnen voorstellen, hoe Parijs of elke andere conferentie die daar uit voortvloeit iets anders zou kunnen zijn dan een voortzetting van-de Moskousc conferentie inzake de toekomst van Duits land. De omvang van het toezicht op de Duitse industrie, de toewijzing van de kolen uit het Ruhrgebied en de vrije handel tussen de Oostelijke zones en de rest van Duits land dient een belangrijke plaats op de agenda inzake de Europere economie in te nemen, aldus deze waarnemers. Men hoopt, dat alle deelnemers aan de Parijse bespre kingen bezield zullen zijn met een nieuwe geest van „geven en nemen". Ook van andere kanten worden de Duit se economische moeilijkheden aangesne den. 'Reuter meldt dat de vice-president van de wereldbank bekend heeft gemaakt, dat de president der bank, McCloy, met Clayton besprekingen heeft gevoerd over het „Voorlopige denkbeeld" van het fi nancieren van een gezaghebbend lichaam voor de kolenindustrie in het Ruhrgebied. Naar hij hier aan toevoegde hebben de betrokken regeringen tot dusverre nog geen overleg dienaangaande gepleegd, doch hij hoopt, dat het plan vastere vorm zou aannemen op de conferentie te Parijs. Daarentegen heeft Marshall op zijn pers conferentie verklaard dat de V.S. gekant zijn tegen de oprichting van een inter nationaal lichaam voor het toezicht op het Ruhv-gebied. De exploitatie van het Ruhrgebied moest aan de Duitsers worden overgelaten en de toewijzing van produc ten uit dat gebied moest onder toezicht van de geallieerde mogendheden geschie den. Marshall legde er de nadruk op dat de kwestie van het Ruhrgebied volgens hem niet in de eerste plaats een kwestie van dollars, maar eerder een kwestie van bedrijfsdoelmatigheid is. De Amerikaanse deskundigen zijn het er over eens dat een algemeen Europees reconstructieplan niet ver zal komen in dien de Duitse economische situatie niet Is opgehelderd en zij zeggen dat het Ruhr gebied de sleutel tot deze situatie is. Ook van Brits-Amerikaanse zijde wor- De melkhandel vraagt opheffing der distributie Tjrie Nederlandse bonden van melkhan delaren-organisaties, die van mening zijn dat honderdduizenden liters melk dagelijks zonder distributiebcschei^n aan consu menten worden afgeleverd, doordat cr^-op de melkveehouders geen controle wordt uitgeoefend, hebben zich tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening gewend met het dringende verzoek de melkdistributie op te heffen, met enige beperking ten aanzien van grootverbrui kers en ijsbereiders. Dé Centrale Besturenbond van Zuivel handelorganisaties, de Protestants-Chris telijke Bond van handelaren in Melk- en Zuivelproducten verklaren in de motive ring van hun verzoek, dat door het ont breken van controle op de melkveehouders dagelijks belangrijke hoevèelhéden melk aan de distributie worden onttrokken. Een enorme bonnenverplaatsing van land naar stad is daarvan het gevolg. Door te voldoen aan de wensen der consumenten, terwille van zaak en gezin, kampen de bona fide melkhandelaren voortdurend met een bonnentekort. Het resultaat van een onderzoek, zo besluiten de melkhandelaren, wijst uit dat de algemeen heersende gedachte, als zou de opheffing van de melkdistributie geen verhoging van melkverbruik meebrengen, juist is. den de Duitse economische problemen op nieuw bezien. Gisteren is te Frankfort de eerste zitting van de Duitse economi sche raad voor de Engels-Amerikaanse zóne door de minister-president van Groot Hessen de christen-democraat Stock, ge opend. Een plan-Schacht? Het Sovjet-Russische persbureau Tass verspreidt inmiddels het bericht dat vol gens „welingelichte Berlijnse kringen" Hjalmat- Schacht, Hitiers minister van financiën, thans, onder huisarrest te Frankfort, werkt aan een plan voor het herstel van Duitsland. Reeds dit jaar Europese dollarcrisis verwacht Volgens Reuter verklaarde het Ameri kaanse departement van handel, dat zich mogelijk reeds voor het einde van dit jaar een dollar-crisis zal voordoen. Tot dus verre hadden zowel de regering als de deskundigen voorspeld, dat een acuut te kort aan de middelen om de aankoop van Amerikaanse voedingsmiddelen en andere goederen te betalen zich niet eerder zou ontwikkelen dan in de loop van 1948, doch in de verklaring van het departement van ■handel werd opgemerkt, dat de verschil lende landen hi^i dollars in een zodanig tempo* uitgeven, dat er reeds voor het einde van dit jaar van een dollar-tekort sprake zal zijn. Volgens het departement zal dit onver mijdelijk een vermindering van de omzet der Amerikaanse exporteurs betekenen. De waarde van de Amerikaanse export in de eerste helft van 1947, zó vervolgde de verklaring, kwam, uitgedrukt in dollars, slechts overeen met die van de goederen, welke de V. S. onmiddellijk na de invasie in Normandië in 1944 naar Europa en het Verre Oosten verscheepten. Daar de prij zen thans minstens 30% hoger zijn. is het volume van de export in werkelijkheid veel kleiner. ëêjfl'4 "JI 'i.fs Een rij Fairey Fire Flies, Engelse jachttoestellen, die op het vliegveld Heston wachten op de aankomst van Nederlandse piloten die hen naar Nederland zullen brengen, waar zij aan de marine worden overgedragen. Politieke bedrijvigheid Djocja in De zitting van het Republikeinse Indo nesische 'kabinet, welke gistermorgen om elf uur in Djocja zou worden gehouden, werd tot ,'s middags twee uur uitgesteld wegens .een samenkomst van de „defen sieve raad", welke bestaat uit, negen mi nisters en een gebied bestrijkt, dat zich uitstrekt van de defensie tot de rijstdistri- butie. Sjarifoedin heeft deze bijeenkomst gepresideerd. De kabinetszitting van gistermiddag, waarin Soekamo aanwezig was, duurde nog geen uur. Sjahrir zette de laatste ont wikkeling uiteen en lichtte deze toe. Van daag i komt het kabinet wederom bijeen voor bespreking vah Sjahrirs laatste brief 'en de Nederlandse aide-mémoire. Enkele kabinetsleden verklaarden te genover Aneta, dat de mogelijkheid yvan een kabinetscrisis reëel genoemd moet wor den doch anderzijds waren zij van me ning, dat een uiteenzetting over de poli tieke ontwikkeling aan de politieke par tijen verhelderend zal werken. De aide- mémoire wordt in Republikeinse rege ringskringen beschouwd als „achter de feiten aanlopend", vooral na de bekend making van liet ministerie van Overzeese gebiedsdelen, dat het stuk Vrijdagavond reeds was opgesteld. Het delegatielid Soepeno zei „de aide- mémoire is te beschouwen als een na komertje". Soekamo zal Zaterdag naar Solo reizen voor een Mohammedaanse vergadering. Verklaring der Masjoemi. Dr. Soékiman, voorzitter van de „Mas joemi", heeft voor de tweede maal sinds het bestaan van deze partij een perscon ferentie gehouden, waarop hij in zijn ver klaringen de politieke lijn bleef volgen van het Masjoemi-manifest van zes Juni. „De grootste oppositiepartij, zó zeide. hij, die niet accoord gaat met Linggadjati, beschouwt Sjahrirs laatste briefwisseling met de Commissie-Generaal als een ver dere consequentie van het tekenen van deze overeenkomst en is het daarmee dus evenmin eens. De Masjoemi zal echter als één man achter de regering staan, indien het er om gaat verdere Nederlandse agressie tegen te gaan". Ook Soékiman meende, dat een kabi netscrisis mogelijk was. Er wordt namelijk verwacht, dat het kabinet voor het nemen van verdere stappen aan liet werkcomité een hernieuwd mandaat zal vragen, waarbij de mogelijkheid bestaat, dat het werk comité dit mandaat niet zal verschaffen. Overigens achtte hij deze mogelijkheid niet groot. Verklaring van Den Haag: Afrika wordt de basis van het Empire De Engelse minister van Koloniën, Creech Jones, heeft Woensdag in het Lagerhuis; medegedeeld, dat Engeland honderd mil- lioen pond sterling gaat uitgeven voor de industriële en agrarische expansie van zijn koloniale rijk. De minister zeide, dat Engeland zich in het bijzonder tot Afrika richt om daar een nieuwe krachtbron te vinden, die zijn eigen tanende economie en zijn verslappend® greep op India, zal versterken. Brits Oost-Afrika zal nu gemaakt wor den tot de belangrijkste overzeese militaire basis van het Empire. De honderd millioen pond zullen het kapitaal vormen van een maatschappij, die volgens commerciële principes zal werken en die agrarische en industriële ondernemingen zal stimuleren en assisteren. Deze projecten zullen er toe bijdragen, dat Engeland minder afhankelijk wordt van Argentinië en de andere Amerikaanse landen. (U.P.) Zestien schepen kolen in Amerika afbesteld Volgens United Press heeft een Neder landse autoriteit in de Verenigde Staten •erklaard dat de Nederlandse regering een bestelling van zestien schepen steenkool, die in Juli zou worden uitgevoerd, heeft ïhgetrokken, hoofdzakelijk als gevolg van een'tekort aan dollar-deviezen. De kolen waren bestemd geweest voor de Nederlandse industrie en de electrische centrales. Prijs van aalbessen is tot 30 Juni vrij De prijs van rode en witte aalbessen is tot 30 Juni vrijgelaten. Daarna wordt de prijs voor bessen met een doorsnede van 10 mm. en meer t' 0.85 per k.g. en voor kleinere bessen f 0.65 per k,g. Het woord is aan. O 11 o W ei s s Tót de domste maatregelen be horen de verstandigste maat regelen, die te vroeg of te laat worden genomen: Vaticaan critiseert Joego Slavië Communisten geëxcommuniceerd De consistoriale congregatie van het Va ticaan heeft de ban van zware excommuni catie uitgesproken over de Joegoslavische communisten wegens „heiligschennende agressie" tegen bisschop Anton Santin van Triëst op 19 Juni. Het semi-officiële Vaticaanse blad „Os- servatore Romano" doei verder een scher pe aanval op Joegoslavië. Het blad vult een hele pagina met beschuldigingen aan het adres van maarschalk Tito eri zijn bewind, die beschuldigd worden van godsdienstver volging, moord op meer dan vierhonderd duizend burgers en de arrestatie van twee honderd priesters, zestig nonnen, drie vica rissen-generaal en een aartsbisschop. Doodvonnis voltrokken Bij Koninklijk Besluit is afwijzend be schikt op het gratieverzoek van H. W. Verwayen uit 's Horenberg tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhagc. V. is lid geweest van een executiepeloton. Het doodvonnis is voltrokken. Gratie is verleend aan C. J. D. Neven en aan D. J. N. Slaaf, beiden tot de dood straf veroordeeld bij sententie vari het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravonhage. De doodstraf is voor beiden veranderd in levenslange gevangenisstraf. Hr. Ms. torpedobooijager Kortenaeris gisteren na een verblijf van ongeveer hvee jaar in de tropen in Den Helder teruggekeerd. Prins Bomhard was in Hoek van Hol land aan boord gegaan om het laatste deel van, de thuisvaart mee te maken. Bij aan komst van het oorlogsschip in Den Helder waren ook Prinses Juliana en de prinsesjes Beatrix en Irene aanwezig, Antwoord verwacht op aide-mémoire "Gebleken is, dat in verschillende kringen misverstand is ontstaan door het elkaar kruisen van het aide-mémoire, namens de- Nederlandse regering door de lt. gouver neur-generaal aan de Republikeinse rege ring overhandigd, en de laatste brief, door Sjahrir als voorzitter van de Republikeinse delegatie aan de Gommissie-Generaal ver zonden. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de laatste brief van Sjahrir het Nederlandse aidh-mémoire niet. ongedaan heeft gemaakt of heeft achterhaald. De Nederlandse regering ver wacht een eigen antwoord op dit aide- mémoire. Daar het aide-mémoire recht streeks is gericht tot de Republikeinse re gering, zal het antwoord op ditzelfde ni veau verwacht kunnen worden. Twee procent gratificatie voor burgerlijk rijkspersoneel De ministerraad heeft besloten aan de Kroon een besluit voor te leggen, volgens hetwelk aan burgerlijk rijkspersoneel in 1947 een gratificatie zal worden verleend ten bedrage van twee procent der grond- salarissen. zoals die van 1 Juli af zullen gel den, met een maximum van vijftig gulden. De gratificatie is beperkt tot hen, die een hoofdbetrekking in dienst van het rijk vervullen, tenminste zes maanden in overheidsdienst zijn en een grondbezol- diging ontvangen, welke per jaar niet meer dan f 4380 (gehuwd) of 4125 (onge huwd) bedraagt in een le klasse stand plaats. De besturen der lagere publiekrechte lijke lichamen zullen overeenkomstige maatregelen mogen nemen voor het pro vinciaal, gemeentelijk en waterschapsper- soneel. De Nicola afgetreden President De Nicola van Italië is gisteren om gezondheidsredenen afgetreden. De Nicola zou oorspronkelijk op 24 Juni zijn afgetreden, op welke datum de consti tuerende vergadering zou zijn ontbonden. Toen deze vergadering echter besloot nog zes maanden aan te blijven, stemde De Ni- cola er in toe in functie te blijven tot er een opvolger zou zijn gekozen, daar er vol gens de constitutie geen voorziening voor de tussenperiode bestaat. De Nicola deelde zijn aftreden mede in een boodschap aan de constituerende ver gadering. Hij is bijna een jaar president \^n Italië geweest. Groter verantwoordelijkheid voor eigen organen Aan de staten van Suriname en Curacao ziging van de staatsregelingen voor Suri name en Curacao. Zowel in de op 23 Juli 1946 door de Koningin uitgesproken Troon rede als in de op 5 Juli daaraan vooraf gaande door de minister-president afgeleg de regeringsverklaring is nadrukkelijk ver klaard. dat zo spoedig mogelijk een wets wijziging zou worden ontworpen, welke zonder grondwetswijziging Suriname de Nederlandse Antillen in de gelegenheid zou stellen om eigen leven, deelgenoot schap in het Koninkrijk en in het bijzonder hun taak in hun eigen omgeving ter hand te nemen. Richtsnoer bij <}e herziening is geweest, op ruime wijze de mogelijkheid te openen tot overdracht van zodanige verantwoor delijkheid van de Nederlandse organen op die van Suriname en de Nederlandse An tillen, als verenigbaar is met de Grondwet, en zonder ontwrichting door de betrokken gebiedsdelen kan worden gedragen. De wijzigingen beogen: instelling van nieuwe organen ter ver wezenlijking van eeq zo groot mogelijke mate van verantwoordelijk bestuur en zelfstandigheid als de huidige Grondwet toelaat; wijziging in de samenstelling van de staten en uitbreiding van het kiesrecht; uitbreiding van de bevoegdheden bij de centralisatie en deconcentratie vaA bestuur en wetgeving; wijziging van de buitengewone bevoegd heden van de gouverneur in tijden van oorlog en dringende omstandigheden: wijziging van de zogenaamde conflicten regeling en wijziging van de voorschriften inzake de vaststelling van de begroting en die ten aanzien van de financiën. Voorgesteld wordt een college van ge committeerden, bestaande uit ten minste drie en ten hoogste vijf leden in te stellen. De taak der gecommitteerden beoogt een zo intensief mogelijke samenwerking met de gouverneur te verwezenlijken als met de bestaande grondwet verenigbaar is. De wijze waarop of de vorm waarin deze bij stand moet worden gegeven is opzettelijk niet nader aangegeven, zodat ruimschoots gelegenheid wordt geboden tot uitwerking der gegeven mogelijkheden naar de behoef ten der praktijk. De Surinaamse (Curagaose) vergrote zelfwerkzaamheid in eigen land wordt uitgebreid tot een belangenbehartiging de zer staatsdelen in Nederland doorheen eigen vertegenwoordiger der Surinaamse (Cura gaose) samenleving. Algemeen kiesrecht De wijziging in de samenstelling van de staten en de daarmede verband houdende mogelijkheid tot instelling van algemeen kiesrecht komen tegeiAoet aan de door de delegaties namens de staten van Suriname en van de Nederlandse Antillen geuite wensen, welke ook in brede lagen van de bevolkiAg dezer staatsdelen grote weer klank vinden. Het aantal der statenleden is met zes uit gebreid en gebracht op een-en-twintig. In principe worden allen rechtstreeks ge kozen in de bij landsverordening in te stellen kieskringen, volgens de beginselen van algemeen kiesrecht. Wegens de in het staatsdeel Curagao be staande maatschappelijke verhoudingen, waarbij veronachtzaming van minderheids groepen niet uitgesloten moet worden ge acht, is voorlopig, echter onder volledige handhaving van de beginselen van een verkozen vertegenwoordigend college, wet telijk voorzien in een mogelijkheid tot aan vullende benoemingen door de gouver neur van één of meer vertegenwoordigers van groepen, welke door de verkiezing niet vertegenwoordigd waren en zulks wel zou den moeten zijn, wil mei^ met recht spre ken van een volksvertegenwoordiging. Voor Suriname is de mogelijkheid ge opend door de instelling van het instituut van kiesmannen recht te doen wedervaren aan die bevolkingsgroepen van dit staats deel, welke wegens hun graad van ontwik keling rechtstreeks kiesbevoegdheid wel licht niet zouden kunnen hanteren. Voorts wordt ruimte gelaten om vrouwenkies recht in te voeren naar de mate, waarin hieraan in de betrekken staatsdelen be hoefte wordt gevoeld. Weer Nederlands schip in Sydney geboycot Nederlandse militaire autoriteiten heb ben medegedeeld, dat de Australische fe deratie van havenarbeiders heeft gewei gerd het tienduizend ton melende Neder landse vrachtschip „Tjibesar", dat zich op het ogenblik te Sydney bevindt, te laden. Nu zijn Nederlandse soldaten bezig met het inladen van gereedschap, machine-on derdelen en andere goederen. Onderweg van Batavia naar Melbourne werd het «schip door storm gedwongen de haven van Sydney binnen te lopen. Dc „Tjibesar" is gecharterd" door het hoofdkwartier van hét Nederlandse leger. 1 Ronde van Frankrijk De Beverweker Arie Vooren begon dc - Ronde van Frankrijk uitstekend. Hij kwam als vierde in dc eerste étappe aan. Woensdag 1s <le Ronde van Frankrijk begon-, nen. De eerste étappe ging van Parijs naar Rijs- sel. Arie Vooren was de cersle Nederlander, die de afstand aflegde en kwam als vierde aan. De uitslag was: 1. Kublct ln 6 uur 51 min. 55 sec.; J. Ma he zelfde tijd; 3. Kleber Plot in 6 uur 53 min. 19 sec.; 4. Vooren ln 6 uur 53 min. 25 sec.; 5. Klabinski ln 6 uur 53 min. 42 sec.; 6. Scholte in 6 uur 53 min. 42 sec 7. Ronconl tn*6 uur 53 min. 4" sec.; 8. Brambllla in 6 uur 53 min. 52 sec 9. Roblc in 6 uur 54 min. 4 sec.: 10. Tacca ln dezelfde tijd: 11. Mletto ln 6 uur 54 min. 53 sec.; 12, Idee in 6 uur 55 min. 27 scc.:Seyen was 24e Sn 6 uur 56 min. 41 sec.; Van Schendel 27 in 6 uur 57 min. 59 sec.: Camellini 28e in 6 uur 58 min. cn 2 sec.: Jansen eindigde als 47e ln 7 uur 1 min. 59 sec.; De Korvcr werd 49e ln dezelfde tijd; Sehcliingerhout was 50e in dezelfde tijd; Joly werd 72 in 7 uur 8 min. 49 sec; Galliussl eindigde als 84e in 7 uur 17 min. 57 sec. Het landenklassement luidt: 1, Frankrijk (West), 2. Italic; 3. Zwitserland: 4. Frankrijk; 5, Nederland; H. Frankrijk (Zuid West, Centraal): 7. België; 8. Frankrijk (Zuid Oost); 9. Frankrijk (Noord Oost); 10. Ile de France. Weerbericht ONWEERSKANSEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Don- derdagavqnd totVrijdagavond: Heldere nacht, morgen overdag toe nemende bewolking, met op vele plaat sen onweersbuien Nog warm. Zwakke, later matige wind tussen Oost en Zuid. 27 Juni: Zon op 4 2! uur. onder 21.04 uur Maan op 15.03 uur, onder 121 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1