Voor herstel der gemeentelijke autonomie is een eigen belastinggebied onontbeerlijk De nieuwe tarieven der loonbelasting VACANTIE-REIZÈN CEBUTO - REISBUREAU DONDERDAG 26 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Mr. P. J. OUD VERKLAART: In Amsterdam heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een algemene ver gadering gehouden. De voorzitter mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam hield een rede, waarin hij in het bijzonder het beginsel van de gemeentelijke zelfstandig heid besprak. Hij zeide onder andere dat een gecentraliseerd bestuur op ernstige practische bezwaren stuit. Naar mate het bestuursorgaan met 'een omvangrijker taak is bekleed wordt het vragen van-verant woording voor het vertegenwoordigend lichaam moeilijker. Bovendien is het be stuursorgaan genoodzaakt de beslissingen, die het heeft te nemen, meer en meer over te laten aan de aan het orgaan onderge schikte ambtenaren. Hoe meer wordt ge centraliseerd hoe meer deze bezwaren zich doen gevoelen. Daarom- is, aldus mr. Oud, decentralisatie het middel om de verant woordelijkheid beter tot haar recht te doen komen. Ook de grote stad dreigt te verworden tot een ambtelijk bestuursapparaat. Door. verwezenlijking van de wijkgedachte moge getracht worden dit euvel te ondervangen, voor de kleinere gemeenten liggen de pro blemen anders: menige taak, welke de grote gemeenten kan worden overgelaten, kunnen de kleine niet op behoorlijke wijze vervullen omdat zij zich het daarvoor no dige apparaat onmogelijk kunnen verschaf fen. Aangewezen is hier de samenwerking, zowel van gemeenten onderling als met or ganen van het hoger gezag en met particu lieren. Ook bij de electrïciteitsvoorzienïng open baart zich een toenemend streven naar cen tralisatie. Een waarschuwing was volgens mr. Oud niet overbodig omdat men er al lerminst gerust op kan zijn, dat op het ge bied van de gasvoorziening de gemeenten niet iets dergelijks boven het hoofd hangt. ■Dê heer Oud ging uitvoerig in op de ver- I schillende vormen van samenwerking en I de mogelijkheden op dit terrein. In het bij zonder werd .stilgestaan bij de samenwer king met particulieren, waarmede vooral op cultureel gebied veel zal kunnen-wor den bereikt. Na de bevrijding is de moge lijkheid hiertoe, welke tijdens de bezetting bestond, terzijde gesteld. Na de geschiedenis van de financiële ver houding tuèsen ryk en gemeenten te heb ben geschetst, z.cide dc heer Oud, dat aan iedere gemeente weer een behoorlijk eigen belastinggebied moet worden verschaft. Voor het herstel van dc autonomie is dit onontbeerlijk. Vrachtrijders gouddroom eindigde voor Tribunaal De vrachtrijder F. W. M. D.. die dezer dagen voor de lsie Kamer wegens collaboratie te- - recht stond, had in de oorlog niet slecht geboerd. Het was in 1943 met kleine vrachtjes voor* de Duitsers begonnen, maar de zaak groeide allengs tot een transportbedrijf, dat er wezen mocht en de eigenaar met werd de titel „Transportführer" bekleed. Begin 1945 had de beschuldigde het ■werk onder de indruk van de waarschuwingen uit Londen stop gezet. Hoewel hl] met vrijwel niets begonnen was, wees de stand van zijn vermogen bij het einde van de oorlog een bedrag van f 160.000 aan. Bo vendien had hij er zelf goed van geleefd en wat ook naar voren kwam. zijn personeel behoorlijk betaald en velen geholpen. „Dat Is knap werk, je moet me dat kunstje ook eens leren", meende de voorzitter, mr. T. A. M. A. van Löben Seis, op. Het Tribunaal ging de aanwas van het vermo gen van de beschuldigde nauwgezet na en kwam tot de conclusie dat 's mans omzet in één jaar zelfs f 2 000.000 bedroeg. HIJ had kans gezien in dat tijdvak f 82.000 voor privèdoeleinden waar onder f 70.000 voor de fiscus op te nemen en 22 huizen tot zijn eigendom te maken. Anderzijds waren er in het financieel beleid van zijn zaak ook vele duisterheden, zodat de voor zitter opmerkte, dat men sterk de indruk kreeg, dat er nog meer verdiend was. De beschuldigde voerde aan, dat hij ook vele onderduikers in de hongerwinter had geholpen, maar de president sneed hem de pas af. „U deed dat allemaal uit onrechtmatig verkre gen geld; zo kan ik ook Sinterklaas spelen". Mr C. Blankevoort schetste zijn cliënt als een eenvoudig man. die had geleefd en had laten leven. Nu was de gouddroom voorbij en pl. ver zocht het Tribunaal rekening te houden met de twee jaar. die deze collaborateur reeds in voor arrest had doorgebracht, bovendien had de belasting reeds op het vermogen beslag gelegd. Uitspraak over 8 dagen. Haarlemmer naar liet internationaal heliumcongres De jonge Haarlemse doctorandus in de wis- en natuurkunde J. H. -Meilink is door 1 het Kamerlingtf-Onnes Laboratorium te Leiden uitgezonden als Nederlands verte genwoordiger op het tweedaags congres te Oxford. Daar wordt namelijk Vrijdag en Zaterdag een internationaal .^helium-con gres gehouden en Drs. Meilink, die een. speciale studie heeft gemaakt van helium II, zal hierover een en ander meedelen. Rector Coornhertlyceum Voor de benoeming van een rector van het met ingang van 1 'September te openen Coorn hertlyceum (voorlopig te huisvesten aan de Oostèrhoutlaan 19) hebben B. en W. van Haar lem de volgende voordracht opgemaakt: 1. Dr. L M. vah Dis. leraar aan de Tweede HB.S. met 5 Jarige cursus te Haarlem; 2. Dr. P. C. van der Horst., rector van .het Geméentelljk Lyceum te Doetlnchem en 3. Dr. S. Keyser, directeur der Kijks H.B.S. met 5 Jarige cursus to Drachten. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag afhalen van levensmiddelenkaarten in de Vleeshal voor restant der letter B. Aanvraagformulieren brandstoffenkaart voor hen. die wonen in een .straat, beginnend met de letters I, J en K. In Heemstede afhalen levensmiddelenkaarten van 9 *ot 12 uur Do tot en met Dr en van 2 tot 4.30 uur restant D. jfaxi Bei 13 OOO DAG EN NACHT Bovendien is een collectief belastingge bied noodzakelijk, omdat dit het middel is waardoor de draagkrachtige gemeente haar minder draagkrachtige zuster kan steunen. Tenslotte zag de heer Oud als derde bron van gemeentelijke inkomsten de bijdrage het rijk voor bepaalde doeleinden. Voor die bijdrage zal in het bijzonder daar plaats zijn, waar een taak verdeeld is over rijk en gemeente. Er kornet) sportvelden in „Noord-Akendam" Het ontwerp-ultbreldingsplan „Noord- Akendam" van 1929, omvattende het gedeel te der gemeente, gelegen ten zuiden van de grens tussen de gemeenten Haarlem en Velsen, ten oosten van de Rijksstraatweg, ten noorden van de Vondelweg en ten westen van de Hek- sloot en het Noorder Buiten Spaarne. dient herzien te worden. B. en W. stellen de raad voor de gronden in het. noordwestelijk deel te bestemmen voor sportvelden, een speelweide en volkstuinen. De thans in het noordelijk deel der gemeente ln gebruik zijnde sportvel den en volkstuinen zjjn gelegen op gronden, welke in de desbetreffende uitbreidingsplan nen voor woningbouw zijn bestemd en zullen dus moeten verdwijnen. De in het plan gepro jecteerde speelweide en de volkstuinen komen als een overgang tussen de sportvelden en de begraafplaats. In de zuid-westhoek zal een militair sportveld worden aangelegd, waaraan de gemeenteraad, door ruiling van grond, me dewerking heeft verleend. Departementaal pleidooi voor prijzencontröle De Bloemendaalse vrouwenverenigingen had den voor Woensdagavond in hötel „Vreeburg" een openbare vergadering uitgeschreven, waarop de heer Meijer de Vries van het Ministerie van Soicale Zaken voorlichting gaf over de vraag: „Wat is de taak der huisvrouwen bij de prijzen- ijontröle en welk belang hebben zij hierbij?" Spreker zeide, dat het ogenschijnlijk vreemd is, dat prijzencontröle noodzakelijk is voor de opbouw van ons land, maar hij betoogde, dat deze een eerste vereiste is. Tot zijn spijt moet spr. constateren, dat het met de handhaving van de prijzen slecht gesteld is en daarom dienen als maatregel hiertegen de prijzen door de regering vastgesteld te worden. Het is een feit, dat de fabrikant het liefst dure, luxe artikelen vervaardigt, omdat hieraan ver diend kan worden. Spr. waarschuwde tegen de slechte gewoonte van het publiek om geld uit te geven voor deze artikelen,' die over het alge meen helemaal niet nodig zijn. Als men weigert te kopen, zijn de fabrikanten wel genoodzaakt, nuttige artikelen te fabriceren tegen lagere prij zen. De regering kan hierin veel doen, maar het publiek moet tenslotte volledig* medewerken. Verheugend was de mededeling,- dat de overheid al het mogelijke doet om nuttige artikelen tegen lage prijzen te. laten fabriceren. Zo kan men ln het najaar onder- en bovenkleding tegemoet zien en tegen het einde van het Jaar servies goed. Maar in de allereerste plaats kan de huisvrouw medewerken aan het handhaven van de prijzen. ruim 40 van het nationaal inkomen vloeit door haar handen. Hierbij toonde de heer De Vries het grote nut van het prijzenboekje aan. Geen winkelier zal 't meer op den duur durven wagen om hogere prijzen te vragen als hij weet, dat iedere huisvrouw het prijzenboekje raad pleegt! Jaarmarkt in de Witte Herenstraat Onder een fleurige krans van wimpels en vlaggen staat op het pleintje voor de^ Evangelisch-Lutherse kerk in de Witte Herenstraat te Haarlem, een kleine markt opgesteld, waar het on getwijfeld genoeglijk pozen is. Woensdagmiddag waren dan ook vele ge meentenaren opgekomen, om deze eerste in een serie jaarmarkten te horen openen. Ds. W. Spliethoff legde in zijn 'toespraak nog eens de nadruk op het doel van dit kleine festijn: om voort te bouwen op het bescheiden fundament van bijna 10.000 aan een kapel met rusthuis voor chroni sche zieken, die eerlang in Haarlem-Noord moeten verrijzen. Het vele werk, dat door Toneel „De Spaarnespatters" besloten het seizoen „De Spaarnespatters" hebben gisteravond ln de Stadsschouwburg het seizoen besloten met de reeds herhaaldelijk door dilettanten hier ter stede gespeelde klucht „Mlllionair tegen wil en dank", d:e ook ditmaal niet naliet, haar vervro- lljkende werking op het publiek uit te oefenen. Het gezelschap bracht het stuk ten tonele met de luidruchtigheid, die het vereist en met de voortdurende vaart,welke de zaak belet ook maar even op adem te komen. De moeilijkheid bij dit genre is voor de acteurs, met hun komische stemverdraaiïngen toch verstaanbaar te blijven. En tegen deze moeilijkheid bleken de Spaarne spatters niet altijd opgewassen. Een voorbeeld van rustige en duidelijke dictie leverde de zaak waarnemer. die het met zijn boodschap trou wens gemakkelijker had dan de opgewonden kring, waarin hij binnenviel. Favoriet bij het publiek.was behalve de hoofd persoon diens kostbaas, die door een onweer staanbare droogkomiek werd gespeeld. Vooral zijn schreeuwerige uitvallen verwekten hilari teit. Alleen maakte de platte uitspraak van de taal (Amsterdams?), waarin hij en zUn bekoorlij ke wederhelft converseerden, het nog lastiger, de tekst te volgen. Maar ait deed tenslotte geen afbreuk aan hét effect der komische actie, welke bjj de uitvinder juist door zijn spraakgebrek werd verhoogd. Der traditie getrouw., fladderden de bankbil jetten ook thans weer aan het eind Van het tweede bedrijf lustig door de zaal. en mentg jeugdig verzamelaar zal het hebben betreurd, dat ze ln de koffiekamer niet als wettig betaalmid del konden worden gewisseld! H. G. CANNEGIETER Uitspraken rechtbank De Haarlemse Arrondlssements-Rechtbank veroordeelde Donderdagmorgen de oud-illegale werker B.. die in moeilijkheden was geraakt en toen 900 gram zilver van zijn patroon ont vreemd had tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De Officier van Justitie had vier maanden geélst. De koopman T.. die het zilver als betaling had aangenomen werd conform de els wegens schuldhellng tot een maand veroordeeld. Beverwijk DEM-athleet in de Oranjetrui De prestaties van D. Kaptein in de laatste twee wedstrijden hebben de aan dacht getrokken van de technische com missie van de KNAU, zodat deze DEM- rcus in de nationale ploeg Ls opgenomen, die Zondag 13 Juli in Enschede tegen Tsje- choslowakije uitkomt. Ook voor de verdere interland-wedstrijden is hij uitgenodigd op het nummer discuswerpen. Hij wierp op „Adrichem" meerdere malen 45 meter, een prestatie, die hem de eerste van Europa maakt indien hij op dit peil blijft staan. Hef. is de eerste maal, dat een DEM-l:d voor de KNAU in internationale wedstrij den uitkomt. D. Kaptein volgt hierin zijn broer na, die vroeger in de katholieke bond in internationale ontmoetingen te Wenen en Antwerpen met succes uitkwam. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 26 JUNI. Zuiderkapel: spreker ds. C. J. Hoekendijk, 8 u. Frans Hals Museum: Tentoonstelling KZOD 10—5 uur (dagelijks). Palaca: „De witte klippen van Dover". 2.30, G.45 en 9.15 uur. Luxor: „Op gejaagde jeugd", toeg. bov. 16 .1. 2.30, 7 00 en 9.15 uur. City: „Stille helden", toeg. bov. 14 j. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De laatste avon turiers", tóeg, b'. 14 J. 2.30, 7.00 en 9.15 u. Frans- Hals: „De elinndprlnses", toeg. bov. 1 8j. 2.30, •j.OO en 9,15 uur. Rcmbranclt-theater: „Les enfants du Paradis", toeg. bov. 18 J. 2.30 en 7.30 uur. VRIJDAG 27 JUNI. Grote Kerk: Kevkconcert Jo-Vincent en George Robert, 8 uur,, Concertgebouw: Haarlems Mu ziekinstituut. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Als onderdeel van de lustrumviering van het Amsterdamse Studentencorps werd gis teren op hei. Frederikspleii\ le Amsterdam een concours voor draaiorgels gehouden. Ed.uard van Beinum, die deel uitmaakte van de jury, moest ervaren dat het dirigeren van het concertgebouworkest minder lichamelijke inspanning vergt dan het „bespe len" van een draaiorgel. Zonnig panorama van de Evangelisch- Lutherse' jaarmarkt. de voorbereiding van de markt werd ge- eist is volgens ds. Spliethoff voornamelijk op het debet van een kleine groep onver- saagden te schrijven en na deze „naam lozen"' hulde te hebben gebracht werd met het gezamenlijk zingen van het Luther- lïed: „Een vaste burcht" dit deel van het ceremonieel besloten. Ds. C. H. Brandt greep de gelegenheid aan om na een langdurige afwezigheid zijn vrienden te begroeten, waarop de ver koop kon beginnen. Reeds direct mochten de stalletjes, waar niet alleen gekocht, maar ook met mate en voor het goede doel een kansje voor een prijs gewaagd kan worden waar zelfs de waarzegster niet ontbreekt zich in een grote toeloop ver heugen en de theeschenkerij in het be lendende hofje kwam meisjes te kort, om aan de vraag naar verversingen te kunnen voldoen. Het ligt in de bedoeling, de jaar markt tot en met 27 Juni open te houden en als de voortekenen niet bedriegen, dan zal ook de volgende jaren een dergelijk aantrekkelijk geheel op het gezellige kerk pleintje om de aandacht vragen. BRANDJE IN' DE CENTRALE WERKPLAATS Tijdens het beproeven van reduceer ventie len op een gascyllnder ln de Centrale Werk plaats te Haarlem sloeg een vlam ln de nabij- /held over op het uitstromende gas. zodat et een begin van brand ontstond. Een zuurstof- cyllnder werdvoor alle zekerheid verwijderd Zonder hulp van de brandweer kon het vuur gedoofd worden, T eraardebestelling B. E. v. Noort Onder vele blijken van. deelneming is Woens dagmiddag op de Algemene Begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen de heer B. E. van Noort. in leven leraar aan de „Da Costa-kweekschool". In de aula zeide de heer D. F o k k e m a, directeur van deze school, namens bestuur, leraren en leerlingen, dat de heer Van Noort bijna 25 jaar aan de onderwijsinrichling verbon den is geweest. God heeft veel in hem gegeven, zoals gevoel voor schoonheid en zuiverheid van de Nederlandse taal, inzicht op de geestelijke stromingen in het verleden en heden en een kostelijke gave, om zijn kennis en wijsheid door te geven aan de leerlingen, hetgeen hij op supe rieure wijze deed. De overledene gaf met volle handen door wat hij had ontvangen, niet alleen op school, maar ook op clubs, lezingen en voor de radio, Mr, dr. J.van Bruggen, die het woord voerde namens de afdeling Heemstede van de Christelijk Historische Unie. schetste de heer Van Noort als een vitale man, die veel voor andere deed. Eerbied had hij voor zijn groot vader, die een persoon, was In de schoolstrijd. In hem heeft, hij zijn levensgang en staatkundig denken bepaald. Nadat een vriend een afscheidswoord had ge sproken. zeide de heer J. J.de Die uit Lelden, dat de heer Van Noort in het Christelijk Letter kundig Verbond een ereplaats innam. Hij was lid van het hoofdbestuur en volgde altijd de Pinksterconferenties. Gedurende ce twintig Jaar. idat spr. de heer Van Noort ontmoet heeft, tra den wouw, vriendschap en werkkracht op de voorgrond. Ds. Van Noort. predikant bij de Neder lands Hervormde Gemeente te Vlaardlngen en broer van de overledene, sprak een woord van bemoediging naar aanleiding van het laatste deel van Romeinen 8 waarna hij in dankgebed voorging. Op zijn verzoek werd gezongen-Gezang 178 vers 7 ..Ruwe stormen mogen woeden". Onder orgelspel werd de baar grafwaarts ge dragen. Aan de groeve dankte een zoon. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 Juni 1947 BEVALLEN van een zoon: 23 Juni M, Broerajes- Bochoven; J. E.Verheul-König; 24 Juni, P. J. Ver steeg—Geerlings; C. L. Herme»—Vogel; G. J. Loeff—van Someren Greve; L. M. van Leeuwen —Heemskerk; 25 Juni, M. J. G; Bijleveld—van Dam; M, J. TerhorstVeerman.' BEVALLEN van een dochter; 23 Juni. A. A. M. SchopmanSchmitz; 24 Juni. M. J, A. Heijne vaij, Roode; A. M. van Straaten—Reinders; 25 Juni, H. M. Oostwouder—Koole. OVERLEDEN: 22 Juni, A. J. Duinker, 75 j„ Koninginneweg; 23 Juni, A. Immink, 79 J., Bas- tiaanstraat; A. W. de Nijs—van Zon, 76 j. Zuid polderstraat; C. E. van Eijkern, 65 j„ Tetterode straat; 24 Juni, M. C. Kersbergen—van den Adel, 79 j„ van Eedenstraat. ONDERTROUWD. 23 Juni: W G. van der Veldt en G. Broekman. 24 Juni: P. Houssart en A. C. Steègman. 25 Juni: J. T. van Zuuk en W M. E. Steenveld, W Azler en J Ketting. A G.' M. Spee en M. J. A, Steenkist; W. M. de WllAt en M. T. Joosten; P. van Bakkum en M van Kempen: R, J. van der Meer en M. G. van der Valk; J. D. Hilarius en M. J. E. Besnard; A. Mulder en H. L. Kok; C. A, Wieg man en J. Zwaanswïjk; A Eos en M. van Wes terhoven; J. Gosen en E. Balm; J. Hofman en J M. Wassink; W B Hulnlnk en H. J M. Huls; E. H. Meijer en'E. M. Kloes; A. P. van den Hoek en B. Boon; H. A. Hukshorn en H. de Vos: J. J. Betjes er. J. H van den Brink; W. van Santen en C. Kruljd; F. J. van der Lubbe en J. C. Maerten; C. B. Sluiter en M. M. van Schalk; E Oosterbaan e* J. C. van Slootcn C. Engelgeer en H. G. Broekman; J, van Gro ningen en E. Schipper; P Schager en W. Brandsma: H. v an Roon en J. L Koopman; G. J. Stulp en D. B. de Vries; J. W, Groene- veld en G. M. Stremmelaar; J. T, Verharen' en J. Groote: ALHunting en J. C T. Boks; A. van Danslk en M E. Courbots; A Marsman en J. P. Alofs; T. L. Ultermark en M. Weber. Gehuwd: 25 Juni: J. E. Burger en S. M. C. de Loor. M. J. Moison en J. van den Bel. H. J. Sonnemans en A. E van der Blom. H, Ko men en E. T. Verheijde. D. Jonker en M. C. Kruijff. H. G. Bosma en A. E Schoon, P W. Visser en A. Dirks. H. J. M. A. Huijg en C. C. Vink. A J. M. Bolsius en M. E J. Willcn- "borg. W: G. Lemmers en E. C. van Honscho- ten. W. Komduur en S. DuijffN. van der Bent en A. M. Weyland G J. Broekhulzen en J. Schappert. C. J. van der Meij en G. Alber- da. G. Agterhof en J. B. Bijster. J. T. J Rijn- Ihart en W. Wool thuis. Er zijn nieuwe tarieven voor de Loonbe lasting vastgesteld, die gelden voor de loontijdvakken, welke na 30 Juni 1946 ein digen. Uit een vergelijking blijkt, dat de tarieven lager zijn voor de lagere inkomens en hoger voor de hogere. Wij geven bij elkaar de bedragen die thans verschuldigd zijn en die van de oude regeling. Er zijn staten voor maand- en weeklonen. Natuurlijk kunnen wij uit de lange tabellen slechts een greep doen, maar de gegevens zijn toch zo, dat elk voor zich zelf daar wel conclusies uit kan trekken. Voor de lage inkomens geven wij week lonen, voor de hogere maandlonen. Alle bedragen zijn uitgedrukt in guldens. 1 i 4» e 5 1 f V 1 8 G s 1 X O -« *1 17.50— 18.07: 0,12 16,50— 18.00: 0,82 22.69— 23,84: 0,85 0,11 22,50— 24.00: 1.58 0.89 0.49 28,46— 29.61: 1,89 0,72 0.17 28,50— 30.00: 2.40 1.5S- 1.08 0.69 0.93 33,08— 34.22: 2,85 1,33 0,60 0,13 33.00— 34.50: 3,20* 2.14 1.65 1.18 0.69 38,85— 39.99: 4,18 2,20 1.26 0,58 0,15 39.00— 40.50: 4.48 3,00 2.40 1.91 1.32 <2,31— 43,45: 5,02 2,78 1,71 0,90 0,36 42.00— 43.50: 5.18 3.46 2,83 2.14 1.65 14,62— 45.76. 5,61 3,18 2,04 1,15 0,51 45,00— 46.30: 6.03 4.02 3.16 2,54 1.91 48.08— 49,22: 6,53 3,82 2.54 1,54 0.79 48.00— 49.50: 7,02 4.68 3,66 2.83 2.14 51,54— 52,68: 7,48 4,48 3,08 1,96 1,10 51,00— 52,50: 8,01 5.34 4.22 3,30 2.40 56,16— 57,30: 8,80 5,41 3.84 2,53 1,55 57.00— 58,50: 10,59 7,06 5,61 4.22 3,18 60,77— 61.91: 10,19 6.38 4.65 3,20 2,02 60.00— 61.50: 11.68 7.78 6,10 4,68 3,46 70,00— 71,15: 13,10 8,47 6,42 "4.65 3,14 70.50— 72,00: 15.74 10.46 8.51 6,79 4,88 Maandlonen. 298.34— 303,33: 55,15 35,55 26,80 13,30 12,93 299,00— 305 50 64,92 43,32 35,89 28,45 20.30 348,31— 358,33: 71.90 47.65 37,40 28,15 19,95 338.00— 351,00: 77,36 51.62 45,33 36,89 27,45 398,34— 408,33: 89,90 60,70 49,35 38,55 28,70 390,00— 403,00: 101,24 67.49 54,91 47,47 498.34— 508,33: 129,00 89,30 76,30 63,70 51,80 494,00— 507,00; 139,13 92,80 80,22 67.49 54,91 598.34— 608,33: 171,61 121,00 106,30 92,10 78,30 585,00— 611,00: 172,45 114.97 105.53 92,80 80.22 698.34— 708,33: 217,40 155,20 139,00 123.30 108,10 689.00— 715.00 212,92 141.99 1 28.27 114.97 105.53 798,34— 808.33: 265,90 191,70 174,20 157,10 140,40 793,00— 819,00: 254,11 169,45 155.72 141,99 123.27 .998.341008,33: 370,10 270,80 250.60 230,80 211,50 975.0^—1001.00 343.34 232.23 215.78 199.19 183,32 De vet gedrukte bedragen gelden thans, de licht gedrukte moesten volgens de oude regeling betaald worden. MARANATHA-BIJEENKOMSTEN. De redacteur van het „Zoeklicht", Joh. de Heer uit Driebergen, die dezer dagen zijn 81ste ver- Jaardag vierde, zal op Zondag 23 Juni zijn ln het voorjaar wegens ziekte uitgestelde Maranatha- lezlngen te Haarlem houden. Des morgens om 10 •uur spreekt hij in de Zuiderkapel over het on derwerp: „Zeven wonderen" en des namiddags om 4 uur in het kerkgebouw der Vrljz. Her vormden aan de Jacobstraa; over „Zeven teke nen, waaraan wij de nabijzljnde komst van Christus kunnen herkennen". BEGIJNEBRLG BEGEEFT HET Vier ton timmerhout, geladen op een vrachtwagen, zou en moest over de Begljne- brug ln Haarlem worden vervoerd, hoewel een roodomrand bordje als maximum-gewicht 2500 kilo aangaf, De auto kwam met het linker - achterwlel op het voor voetgangers bestemde deel van de brug terecht en zakte er prompt door. De eigenwijze chauffeur kreeg een ver baal. De Hllversumse politie heeft een 26-jarige vrouw gearresteerd, die haar bonkaarten voor f 140 had verkocht en met dit geld op stap was gegaan, haar drie kinderen onverzorgd achter latend. Er zullen 500 a 600 bakkers in Haarlem collecteren Een sympathieke geste voor een goed doel Aanstaande Maandag is het Anjerdag! Het is voor elke vereniging of instelling, die een collecte wil organiseren, steeds een hele zorg om aan voldoende collectanten te komen. Het was daarom een geniale vondst van het Haarlemse comité voor de Anjerdag om daarbij de medewerking der bakkers in te roepen. De bezorgers komen immers aan elk huis om brood af te leve ren, een mooie gelegenheid om de mensen tevens een offertje te vragen voor geeste lijk voedsel, cultureel werk. Alle 83 Haarlemse patroons werken mee, zodat er die dag ongeveer 500 a 600 brood bezorgers met de collectebus zullen ram melen. Het Prins Bernhardfonds vleit zich met de hoop, dat er veel geld in komt, want de uitgaven waarvoor het fonds staat zijn groot. Er is en wordt veel geld uitgegeven voor subsidies aan Jeugd organisaties, stichting van Jeugdherber gen. steun aan het toneel (Nederlands Volkstoneel werd o.a. met een flink be drag gesteund), uitwisseling van kunst uitingen met het buitenlaiid, heropbouw van culturele» instellingen in de getroffen gebieden en steun van wetenschappelijke doeleinden. Men ziet het: cultureel werk van alle richtingen. In de oorlogsjaren heeft dit zeer veel geleden, zodat "herstel daarvan even belangrijk is als het weer opbouwen van vernielde woningen. Stadgenoten, stel daarom het Prins Bernhardfonds en zijn Haarlems Comité niet teleur! Evenmin de bakkers die met geestdrift u Maandag het collectebusje zullen voorhouden. Wie offert krijgt een speldje. Er worden die dag ook levende Anjers verkocht. Dit zal te Haarlem gedaan wor den door Padvindsters in uniform en an dere collectanten. Minimaal zullen de an jers, voorzien van een oranje-cocarde, f 1 kosten. Te Haarlem zijn doordat vele scholieren juist aan school gebonden zijn door examens nog veel collectanten te kort, ook al is de leeftijdsgrens van 16 tot 14 jaar verlaagd. Wie zich nog als collec tant wil opgeven kan zich Vrijdag en Za terdag aanmelden bij het U.V.V. in het. Stadhuis. Maandag moet elk in Haarlem tenmin ste één speldje dragen en daarnaast mag verwacht worden, dat de straten een leven, dig beeld zullen bieden van het vele wit- en-oranje der anjers. Ook nog als een na tionale uiting, want Prins Bernhard, de regent van het fonds, viert immers Zon dag 29 Juni zijn verjaardag. De Noodregeling ouderdoms voorziening In ons stukje over de „Oudjes in de te huizen" in ons vorig nummer is een ver gissing geslopen. Juist is dat echtparen in een eerste klas gemeente (ook Haarlem) die niet meer dan 1375 inkomen hebben voor een uitkering in aanmerking komen en ongehuwden 875, maar de uitkerings bedragen zijn voor personen die geen eigen inkomsten hebben, 936 voor echtparen en 528 voor ongehuwden. Als iemand eigen inkomsten heeft kan het totaal bedrag van het inkomen daar boven komen. Het volgende voorbeeld wordt gegeven: Een echtpaar heeft per jaar 1200 eigen inkomen. De helft van dit bedrag wordt 'afgetrokken van de 936; blijft over 336. Dit echtpaar krijgt dat bedrag echter niet uitbetaald, omdat 1200 eigen inkomen plus 336 uitkering tezamen 1536 maakt, dus op deze wijze zou het echtpaar 161 per jaar meer ontvangen dan het maxi mum voor een gehuwd echtpaar in een eerste klas gemeente, 1375. De zojuist geAoemde 161 wordt daarom afgetrok ken van 336, hetgeen neer zou komen op 175. Omdat de uitkeringen naar boven afgerond worden op veelvouden van 12, wordt dit bedrag tenslotte 180. Hillegomse oudjes naar Oud-Valkeveen Ongeveer driehonderd ouden van dagen hebben Woensdag met acht-en-zestig luxe wagens en drie autobussen een tocht door de Haarlemmer meer en een gedeelte van het Gooi naar Oud- Valkeveen gemaakt. Het prachtige weer, de voortreffelijke accomodate In de auto's en het onthaal onderweg hebben deze dag voor de be jaarde passagiers, waarvan er verscheldenen uit de diverse tehuizen afkomstig waren, tot een onvergetelijke gemaakt. Ook al dreigde een van de bussen, die met bandenmisère kampte, roet in het eten te strooien. De thuiskomt was een verrassing op zichzelf, want half Hlllegom was uitgelopen om de lange stoet wagens te zien aankomen. Het Hillegomse comité heeft eer van zijn werk gehad! BINNENLAND Een 78-Jarlge Amsterdammer werd Woens dagmiddag op de hoek van de N.Z. Voorburgwal en dc Paleisstraat ln Amsterdam door een zware vrachtwagen aangereden en gedood. De krijgsraad te Arnhem heeft 36 militai ren veroordeeld.die zich schuldig hadden ge maakt aan diefstal ln de veelbesproken auto dump te Deel en. Do wachtcommandant van de dump en een sergeant der gezagstroepen kregen leder een Jaar gevangenisstraf. De overige militairen werden tot aanmerkelijk latere vrij heidsstraffen of geldboetes veroordeeld. De Vakgroep Detailhandel In gebruikte goederen heeft 'zich met een request tot de mi nister van Financiën gewend, waarin erop wordt aangedrongen voor de detaillisten ln gebruikte goederen het tot heden geldende verbod op te heffen om deze goederen op consumentencfe- dieibonnen te verhandelen. Met ingang van 16 Juli ls benoemd tot bur gemeester van Doetlnchem de heer J. E. Bod-, dens Hosang, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Naarden. Het bestuur van de slagorsvcrenlglng van Tilburg en omstreken ls afgetreden, nadat een voorstel van de leden, om hun producten tegen een verhoogde prijs tc verkopen zonder goed keuring van het Directoraat-generaal voor de Prijzen, was aangenomen Voor herstel en vernieuwing van bestrating in Den Haag is :r. !9IS ror.d f 980.000 uitgegeven. In het Museum Boymans wordt Zaterdag 28 Juni een tentoonstelling geopend van teke ningen door Vincent van Cogh. afkomstig uit de verzameling van !r. V. W van Gogh te Laren. De Bond van Gereformeerde Jeugdorgani saties hield gisteren ln een viertal plaatsen een vergadering ter herdenking van het 35-jar!g be staan. In Apeldoorn defileerden 3000 jongens en meisjes voor 8e Koningin. HAARLEM EN OMGEVING De heer L, S. Duindam, werkzaam op de expeditie van de heer J. A. Lommelaars. Ko ningstraat 1921. hoopt op 1 Juli de dag te vieren, dat hij veerug Jaar bij zijn patroon werk zaam is. In het kader van de algemene Samenkomsten onder het motto „Heeft de Kerk qok nü nog een stem" spreken Zondagavond a.s. ln de Grote Kerk Ds I. P. van der Waal cn Wlm Paauw. Het onderwerp is „Kunt U mij raad geven?" De oudercommissie van de „P. II. v, d. Ley- school" organiseert, ln samenwerking met het onderwijzend personeel, een bazar, teneinde gel den te krijgen voor vacantlerelsjés voor de schoolkinderen. De bazar wordt gehouden ln het gymnastieklokaal van dc school Rijksstraatweg 374 en wel Vrijdagavond 27 Juni en Zaterdag middag en -avond 28 Juni. Er zijn talrijke attracties. Aan de Rijkskweekschool zijn voor het examen Handenarbeid geslaagd de dames: G. Bakker, D.' v. d. Vliet. F. Kraamwinkel; T. Kruse. C. Souwer. L. Engels. I. Weygers. M. de wit; voorts de heren G. Bakker. L. v. Dijk en J. v. Sehie. Het bestuur van de gehcelonthouderstoneel- vereniging „Nieuw Leven" verzocht ons mee te delen, dat deze vereniging niet heeft deelgeno men aan de huldiging van „Door Inspanning Uitspanning". Door een vergissing was dit ln ons verslag gemeld. Het Gerechtshof «e Amsterdam heeft het vonnis van de Arrondissementsrechtbank te Haarlem, waarbij M. M. van Putten te Haarlem, handelende onder de naam Theaterbureau Lou Marti, ln staat van faillissement werd verklaard, vernietigd. Aan het Nutssemlnarlum voor pacdagogiek te Amsterdam slaagde voor de middelbare akte diploma A: mevr. J. van Wijk—Lrlks uit Bcn- nebroek. Een Haarlemse sigarenwinkelier verkocht sigarenaansteker-katoentjes voor prijzen die drie maal de vastgestelde bedroegen. Zonder ka toentjes en met een bekeuring heeft de econo mische recherche hem achtergelaten. De wereldkampioen dammen ook naar Bennebroek Op uitnodiging van de Stichting „Vogelen zang" zal Ghestem, de wereldkampioen darft- men. Maandag 30 Juni aldaar een slmultaan- séance spelen tegen niet minder dan 50 dam mers, waaronder zeer sterke spelers. Deze zijn gerequireerd uit personeel van de stichting, de damclub L. M. S. uit Bennebroek en enige spe lers uit Hillegom en Lisse. Tennis Districtskampioenscliappen De wedstrijden om dc kampioenschappen van district Haarlem van de KNLTB, welke op de banen in „Groer.endaal" worden gespeeld, heb ben een vlot verloop. Een groot deel van het programma ls afgewerkt cn heden. Donderdag avond. beginnen de partijen uit het toun.ool voor de A klas. Er zullen nog aantrekkelijke par tijen tot en met Zondag te zien zijn. Mejuffrouw Rollin Couquerque verloor op Wimbledon In de tweede ronde dames enkelspel sloeg me vrouw Gullbranson (Zweden), mejuffrouw Rollin Couquerque met 6—3. 6I en ln het gemengd dubbelspel verloren Vera Dace cn Van Swol van mrs. Hilton en Palsh met 62, 3—6, 2—6. JONGENS GEVRAAGD van 14—20 jaar Aanmelden Dijkstraat 14 bij de Amsterdamse Poort. 8 dagen VALk'ENBURG-DINANT-BRUSSEL ƒ140.— 4 dagen ZUID-LIMBURG 54.— 5 dagen GORSSEL en omg. f 90. 4 dagen GORSSEL en omg. f 71,— 5 dagen TWENTE en omg. 77. 4 dagen TWENTE en omg. 59.— 5 dagen ARNHEM en omg. f 60. 4 dagen ARNHEM en omg. f 49. Verder een uitgebreide keuze aan 'dagtochten naar Arnhem - Veluwe Holterberg - Gaaster- land enz. ALLE REIZEN EN TOCHTEN ONDER DESKUNDIGE LEIDING, PRIMA HOTELS EN MAALTIJDEN.. Dagelijks individuele trips naar Marken en Volen- dam ƒ4.17 - ƒ3.17 - ƒ2.17. Zeetochtjes vanuit Schevenïngen van 4 j0 tot ƒ1.per persoon. Vraagt uitgebreid Zomer programma a 25 et- RESERVEERT TIJDIG UW PLAATSEN BIJ HET Groote Houtstraat 124 - telef. 20033 en in lichtingkantoren der Nederl. Spoorwegen. Door het verbindend worden van de enige ultdellngslljst ls het faillissement van wijlen Ir. J. G, Smltt, ln leven wo nende te Santpoort, gem. Vel sen, geëindigd. De Curator: Mr. Dr. F. A. Bijvoet. Ged. Oude Gracht 54, Haarlem Pension gezocht door heer en dame. gev. leef tijd; één geeamenl. zonnige zitkamer, twee slaapkamers, ongemeub. liefst centr. venv balcon of tuin ln H'iem of omg. Brieven p/a. fam. Vros, Mozartkade 9, Heemstede. HEEFT U GEBREK AAN PERSONEEL? WERKLUSTIGE. ENERGIEKE KRACHT heeft nog vele uren beschikbaar om U van dienst te zijn met: het bijhouden van administraties het schrijven van brieven in het Ned., Duits, Engels en Frans met vertalingen in deze talen. Schrijfmachine beschikbaar Ook thuiswerk. Ik kom graag eens paraten als U me «scihrijft onder no. 8049. maakt U zélf rokjes en japonnen! Uw kennissen zullen er verbaasd over zijn! Wees nü zuinig en modieus. Laat Miep OHf-van Boven U thuis leren hoe ge Uw kle ding maakl. 50 cent per les, die U mag houden. Gratis proef les als U de bon in vult I Vul deze bon In, zend hem In open couvert, waarop 2 ets postzegel, aan: fmova Pöstbus 50 Hilversum.. B JX. O z u Adres VOOR GRATIS PROEFLES IimovaB

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3