Heemstedenaar was directeur van de Nederlandse Bank Eros keert terug Kort en Bondig Kantoor ruimte Hebt U reparaties MAANDAG 30 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 BANKZAKENVOOR HET TRIBUNAAL Mr. P. H. A. Bijieveld beweert markenvloed te hebben gekeerd Een lijvige tenlastelegging bracht van morgen mr. P. H. A Bijieveld uit Heemste de, de vroegere onderdirecteuren later di recteur van de Nederlandse Bank, voor de eerste kamer van het Haarlemse Tribu naal. Behalve een aantal kleinere delicten als het lidmaatschap van.de N.S.B. en het geven van toestemming aan minderjarige kinderen, om in Jeugdstorm of Weersport- kamp de Germaanse ideologieën te verwe zenlijken, werd hem het feit, dat hij in de zomer van 1942 uit handen van president Rost van Tonningen bovengenoemde func tie ontving tegen een salaris van f 40.000 verweten. Het directeurschap, dat hem een jaar later door Seyss Inquflrt werd aangebo den, werd met f 50.000 per jaar beloond. Desgevraagd verklaarde verdachte, dat hij ondanks de hoge salariëring, geld tekort kwam. De tenlastelegging sprak op al deze pun ten van „hulp en steunverlening" aan de vijand, maar verdachte zag de aangele genheid enigszins anders. „Er zijn hier door mijn toedoen honderden millioenen marken minder binnengekomen als resul taat van een onverbiddelijk gevecht tegen het opheffen van de deviezengrens. een handelwijze waardoor Rost v. Tonningen „bijna uit zijn vel sprong", aldus het ver haal. Een onweer ontlastte zich over het Amsterdamse hoofdkantoor met het ge volg. dat verdachte met arrestatie bedreigd en er even later „uitgegooid" werd. Dr. Hirschfeld en het deviezen-instituut bevestigden deze goede zijden van de zaak nadrukkelijk. Rost van Tonningen, behalve president van de Ned. Bank de beheerdervan de „Centrale Arbeiders verzekering" in die tijden, maakte de notulen op van een bij eenkomst, tijdens welke verdachte tot commissaris zou zijn benoemd. Ter zitting verklaarde de beklaagde, dat deze benoeming door de aandeelhouders werd gedaan; de voorzitter merkte echter op dat de aandeelhouders toen ten eerste niets in te brengen hadden en dat een der gelijke gang van zaken ten tweede zonder schriftelijke bewijzen niet meer te recon strueren is. Het N A F. en de maatschappij „Volks ffirsorge" in Hamburg kregen via de goed keuring der commissarissen 90% van de aandelen dezer Nederlandse maatschappij in handen: volgens de beschuldigde echter op verantwoording en initiatief xn direc teur Rost. „Winterhulp" en andere nationaal socia listische organisaties voeren er eveneens wel bij, want de „Centrale" moest behoor lijke bedragen naar deze Geldopslorpers afdragen, natuurlijk weer met goed vin den van de commissarissen. Voorts werden er verzekeringscontracten voor begra fenisfondsen van de leden en werknemers der Nederlandse Oostcompagnie afgeslo ten. Voor een ton aandelen van de Lande lijke Hypotheekbank kwam in handen van de Centrale Arbeidersverzekering en mr. T. A. M. A. v. Löben Seis, vond Let een beetje erg vreemd, dat een dergelijke grote transactie buiten de commissarissen om gegaan zou zijn. Tijdens een vergade ring van commissarissen gaf B. als zijn mening te kennen, zo verweerde hij zich, dat het helemaal niet mooi was van de directie, zoiets zonder fiat van aandeel houders en commissarissen te bekoksto ven. Voormalig Joods bezit. De „Centrale" belegde in de oorlog gel den in voormalige onroerende goederen, ditmaal met toestemming der commissa rissen. Mr. Van Löben Seis nam het de ver zekeringmaatschappij en derzelver com missarissen hoogst kwalijk, dat zij zich leenden voor het verstrekken van derge lijke hypotheken. „Als u niets anders had gedaan dan sympathie betuigd aan NSB, dan hadden we onze schoiiders opgehaald", aldus oreerde de voorzitter, „maar het feit, dat u hoge functies in de Neder landse monetaire wereld hebt ge ambieerd is van een grote ernst". Mr. Van Löben Seis vertelde enige na vrante bijzonderheden uit het leven van Rost van Tonningen en vroeg verdachte hoe hij met deze man in zee heeft kunnen gaan, een man wiens goocheltoeren grote voordelen voor Duitsland opleverden. Verdachte zag zijn vroegere directeur echter als een man, met wie wellicht tot heil van de Nederlandse economie samen te werken was, hetgeen achter de groene tafel een woordenstroom verwekte met Feest in de v. d. Leyscliool Een grabbelton, een rad van fortuin, een sjoelbak, een geïmproviseerde lunchroom en alles wat nog meer bij een bazar hoort, kon men Vrijdag- en Zaterdagavond in de P. H. van der Leyschool aantreffen. Het' onderwijzend personeel en de ouder commissie hadden de handen inéén gesla gen om de kinderen een ontspajmend en leerzaam schoolreisje te bezorgen. Naar de drukte te oordelen mag dit schoolfestijn zeker geslaagd heten. Nu men wel eens klaagt over de activi teit der ouder-commissies aan de openbare scholen, biedt die van de Van der Ley school een stimulerend voorbeeld. Burgerlijke stand van Haarlem BEVALLEN van een zoon: 27 Juni, S. van Noodvan Beijererv; 28 Juni, A. -J. van Neder- pelt—Kuntze: J. W. de Groot—van Gallic. BEVALLEN van een dochter: 26 Juni, H. J. van Rossenberg—Straatman: 27 Juni, T. Bakker— Doves; J. A C. Boeree—Edelenbosch; A. C. Waaljer—Weijers. OVERLEDEN: 26 Juni. A. L. Lensink, 67 Kamperlaan: M, J. Monfrooij, 79 j., Hazepsters- laan: 27 Juni, J. A. Haartsen—de Keijzer, 75 j.. Kloppersingel. GEHUWD: 28 Juni, E. Krol en T Huberts. Agenda voor Haarlem MAANDAG 30 JUNI. Luxor: „Lydla". toeg. bov. 18 J. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Prinses Taracanova", toeg. bov. 14 j. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Le venslang" „Zijn-vader gewroken", toeg. bov. 14 j. 2 30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pech vogels", alle leeft. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „Les enfants du Paradis". 2.30 en 7,30 uur. Palace: „Blood on the sun", toeg. bov. is j. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 1 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. als quitessence: „Hoe kon u denken, dat er met een grotendeels foute directie iets ten goede te bereiken was?" In 1944 moesten reusachtige bedragen 50 millioen per maand als „vaste bijdrage" door de Nederlandse Bank overgeheveld worden in de niet te dempen put van de Duitse oorlogvoering; een transactie, die echter volgens verdachte niet voor zijn verantwoording komt, omdat de vaststel ling van de financiële steun reeds voor zijn directoraat tot stand kwam. Toen de 50 millioen verdubbeld moest worden, kreeg de toenmalige directeur het voor elkaar, dat deze extra-diefstal niet door ging. Toen de verdachte aan het eind van de zitting de gelegenheid kreeg zijn zaak toe te lichten, gaf hij ruiterlijk toe. dat hij in vele opzichten „fout" is geweest, met deze beperking, dat hij bij voortduring ge probeerd heeft de Nederlandse economi sche wagen uit het Duitse spoor te hou den. Vandaag over veertien dagen zal het Tribunaal advies uitbrengen. Binnenkort aanbesteding van 211 woningen In de vergaderingen van 7 Mei en van 6 Juni j.l. heeft de Haarlemse gemeente raad het College van B. en W. gemach tigd tot het aanvragen van een voorschot uit 's Rijkskas resp. van 1.215.000,en van 1.091.036,voor de bouw van 95, resp. 116 arbeiderswoningen. Het eerste complex zal gebouwd worden door de woningbouwvereniging „De Voor zorg" op een terrein ten Oosten van de Roskamstraat. Het plan omvat de bouw van 71 woningen voor normale gezinnen (ten hoogste vijf kinderen) en 24 woningen voor grote gezinnen (zes of meer kinderen), als mede een kantoortje. Het tweede complex wordt gebouwd door de R.K. woningbouwvereniging „St. Bavo" (Noord) op een terrein nabij de Vondelweg en omvat 15 woningen voor ouden van dagen en 101 voor normale ge zinnen en eveneens een kantoor met werk plaatsje. De voorbereidingen zijn thans zover ge vorderd, dat de aanbesteding dezer dagen kan worden gehouden. B. en W. zijn van mening, dat de benodigde grond in erf pacht dient te worden uitgegeven. Een voorstel daartoe zal de raad te zijner tijd bereiken. B. en W. stellen de raad voor de genoem de woningbouwverenigingen overeenkom stig de Woningwet een voorschot te ver lenen. Dat van „De Voorzorg" zal met de kosten van Rijkstoezicht verhoogd moeten worden tot 1.216.215,—. Nieuwe wegen aanbesteed Het gemeentebestuur van Velsen heeft aanbesteed het aanleggen van wegen en bijbehorende werken tussen de Wijker- straatweg, Grote Hout- of Koningsweg, Melklaan en Banjaartstraat. Ingeschreven werd als volgt: Bruisschaart IJmuiden: f 87.330; J. Dienaar, Santpoort: 90.320; Dienaar en v. d. Giessen, Sant poort: 108.500; Hulsebosch. Bloemendaal: ƒ84.560; Bolse'oroek, Bloemendaal: ƒ131.200 Nalatigheid had ernstig gevolg Zaterdagmorgen kreeg een achttienjarige bankwerker in een machinefabriek aan d.e Oranjestraat te Haarlem, een stang van een ponsmachine tegen zijn hoofd. Een hersenschudding was het gevolg. Bij on derzoek bleek, dat de veiligheidsinrichting van deze machine niet in werking was ge steld. Het slachtoffer is naar de Maria- stiohting overgebracht. Organisatie voor voetverzorging Vanmorgen is in het Gemeentelijk Con certgebouw het eerste congres gehouden van de Algemene Nederlandse Organisatie voor Voetverzorging. Om elf uur begaven de congressisten zich naar het Stadhuis voor een officiële ontvangst. De waarne mend "burgemeester, de heer D. J. A. Ge- luk, heette de gasten welkom. Hij herin- nerde aan de taak, welke de voetverzor gers te vervullen hebben, naast de medici. Spreker hoopte, dat op het congres maat regelen getroffen zullen worden, welke in het belang zullen zijn van het publiek. Namens de' organisatie dankte de voorzit ter, de heer D. Bakker voor de ontvangst. Na de lunch wordt het congres voort gezet. Het circus is gekomen Een extra-jtrein heeft vanmorgen Circus Mikkenie-Strassburger met zijn hele heb ben en houden aan de Westergracht in Haarlem afgezet en een uur na de aan komst stonden vier enorme palen op het Phoenixterrein overeind. Met behulp van een aantal politieke delinquenten losse arbeiders zijn nog steeds schaars onder wie de vroegere radiospreker Josselin de Jong, werden de duizenden vierkante me ters zeil omhoog gebracht. Vanmiddag om vier uur verwacht men de staltenten ge reed te hebben, waarna de levende have voor een week lang onderdak heeft op het terrein aan de Parklaan. De artisten zoeken inmiddels naar huisvesting.wat geen sinecure is in deze tijden en met deze warmte. Een Coornhert- en een Lorentzlyceum Het college van B. en W. heeft besloten aar, de in September te openen gemeente lijke Lycea de namen van twee grote Haar lemmers t£ verbinden. Het lyceum, dat voorlopig in de villa „Oosterhout" wordt gehuisvest, zal de naam „Coornhert-lyceum" dragen, dat aan het Santpoorterplein die van „Lorentz lyceum". Twee figuren, die op het gebied van het humanisme en op dat van de natuurkunde verdienstelijk werk hebben verricht, wor den op deze wijze door de stad, waar zij geleefd en gewerkt hebben, treffend geëerd. „Florakliniek" in gebruik genomen De in perceel Florapark 8 gevestigde verloskundige inrichting „De Florakliniek" is Zaterdagmiddag officiéél in gebruik ge nomen. De heer A. J. van Houwelingen Rijkhoek,sprekende namens het college van diakenen der Nederlands Hervormde Gemeente, bracht in herinnering, dat in 1939 de Protestantse vereniging voor kraamverzorging opgericht is met de be doeling dames op te leiden voor kraamver zorging. In 1943 deden zich moeilijkheden voor, yjmdat de Nederlandse Volksdienst het werk wilde overnemen. De diaconie werd ingeschakeld en zette het belang rijke werk voort. De arbeid breidde zich uit en thans is een verloskundige inrich ting gereed gekomefi. In de kliniek zijn tevens ondergebracht het internaat en het bemiddelingsbureau. Als hoofd treedt op Zuster Van der Meulen. Mr. Sake C. van der Wall, wethouder van sociale zaken sprak zijn vreugde uit over het gereed komen van de kliniek, die in een dringende behoefte voorziet. Het aantal geboorten in Haarlem neemt toe en in ziekenhuizen is gebrek aan ruimte. In de kliniek zullen niet alleen a.s. moe ders opgenomen worden, omdat het uit medisch oogpunt noodzakelijk is, maar ook zij, bij wie de behuizing minder go<*i is, zoals thans veel voorkomt. Dr. E. Emmen uit Den Haag, die dezer dagen uit Amerika is teruggekeerd en een vergelijking trok tussen de kerken van Amerika en Nederland, merkte op, dat de diaconie van Haarlem bijzonder vooruit strevend is. Verder boden gelukwensen aan ds. E. Dijkhuis, namens de kerkeraad der Nederlands Hervormde Gemeente en ds. C. M. Briët, namens het Diaconessen- huis. Hierna begaven de genodigden zich naar de vestibule, waar mejuffrouw Ratenberg, de eerste leerling der vereniging een ge denksteen onthulde. Geestrijk vocht contra veilig verkeer Zaterdagmiddag reed op de Oostvest té Haarlem een auto, waarvan de bestuurder bij het veranderen van richting geen teken gaf. Bij controle doör de politie bleek, dat de bestuurder onder invloed van sterke drank verkeerde. Hij werd prompt ter ontnuchtering ingesloten. Zondagmiddag werd een wielrijder be keurd, eveneens omdat hij te diep in het glaasje gekeken had. Verkeersregels zijn er niet voor niets Zaterdagavond had op de Leidsevaart een aanrijding plaats tussen een personen auto en een twaalfjarige wielrijdster, die ter hoogte van de Sohreveliusstraat plotse ling naar links overstak zonder richting aan te geven. De bestuurder trachtte nog door krachtig remmen een aanrijding te voor komen, doch hij kon niet verhinderen, dat het meisje met de linkerzijde van haar stuur in botsing kwam met de linkerkop lamp. Het onvoorzichtige kind kreeg een snij wond aan de kin. Bouw van 95 woningen aanbesteed Architect H. Korringa heeft aanbesteed het bouwen van 95 woningen en een kan toortje op een terrein, gelegen ten Oosten van de Roskamstraat te Haarlem-Noord, voor de woningbouwvereniging „De Voor zorg". Laagste inschrijver was de heer Thunissen uit Heemstede voor 1.225.000 (aanvullend bestek 1.215.000). GOUDZOEKENDE EXPEDITEUR KWAM VRIJ. Hedenmorgen adviseerde de eerste kamer van het Haarlemse Tribunaal de vracht rijder F. W. M. D.. die tijdens de oorlog door de Duitsers met de titel „Transport- führer" werd bekleed en uit zijn expeditie bedrijf een vermogen van 160.000 over hield, een internering voor een tijd gelijk aan het voorarrest op te leggen, zodat ver dachte vandaag vrij komt. Zijn bezit werd verbeurd verklaard. Petroleum voor koken en verlichten Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende Juli de volgende bonnen van de petroleumkaarten voor verlichtings- en ver warmingsdoeleinden zijn aangewezen voor het kopen van de daarachter vermelde hoeveelhe den petroleum: Bonkaar: UA 611: A 33 tot en met 36: 4 liter; bonkaart UB 611: B 17 en B 18: 4 liter; bonkaart UC 611: C 09. 4 liter; bonkaart UD411: D 14: 2 liter. Deze winter nog gas- en electriciteitsrantsoenering Op verhoging kan niet gehoopt worden In deze dagen meritt men weinig van de gas- en electriciteUsrantsoenering. Dit is zeer verklaarbaar omdat de rantsoenen thans zo zijn, dat in de zomermaanden daarvan weinig moeilijkheden gevoeld wor den. Het aantal overschrijdingen te Haar lem is thans betrekkelijk laag. Bij onder zoek blijkt dat in de meeste gevallen van overschrijding wel een geldig excuus is aan te voeren (ziekte of andere gezinsomstan digheden). Daardoor komt het, dat het aan tal gevallen, waarin tot afsnijding moet overgegaan' worden, gering is. Er is evenwel door het Kolenbureau een aanschrijving tot de bedrijven gericht, met de mededeling, dat in de komende winter de rantsoenering van gas en electriciteit gehandhaafd zal worden. Onze kolenpositie is nog zo précair dat daaraan geen ont komen is. Trouwens dat was reeds af te leiden uit het feit, dat voor huisbrand in de winter ook niet meer dan 12 eenheden beschikbaar gestald kunnen worden. Er is bovendien voor de komende winter geen verdere verhoging van het gas- en electriciteitsrantsoen te verwachten. Aanvragen van fietsbanden \Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat de plaatselijke distributiedien sten op nader te bepalen dagen aan hen. die individueel of collectief in het tijdvak van 15 tot en met 31 Mei jl. een aanvraag om vervanging van een toerfietsband heb ben ingediend, alsmede aan hen die vóór 15 Mei jl. een aanvraag wegens vervan ging hebben ingediend doch nog geen bon voor een band hebben ontvangen, na op roep een „bewijs van inschrijving voor rij wielband" zullen uitreiken Bij deze uitrei king moet de stamkaart worden medege bracht. Een „bewijs van inschrijving" zal ook worden uitgereikt aan degenen die verzuimd hebben in het tijdvak van 15 tot en met 31 Mei een aanvraag om vervan ging van een toerbuitenband in te dienen. In dat tijdvak konden aanvragen om ver vanging van een toerbuitenband ingediend worden door al degenen, die na de bevrij ding doch vóór October 1946 voor de laat ste maal een of meer bonnen voor buiten banden of een bon voor een rijwiel met banden hebben ontvangen. Deze personen moeten zich dus ook tot de plaatselijke diensten wenden. Dit geldt ook voor het aanvragen van banden voor dienstfietsen. Bij vermissing van het „bewijs van in schrijving" kan niet tot vervanging daar van worden overgegaan. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag is het in de Vleeshal de beurt aan re stant D. E tot en mét Er voor het afhalen van levensmiddelenkaarten. Aanvraagformulieren voor hen die nog geen brandstoffenkaart hebben ontvangen, kunnen afgehaald worden door bewoners uit de straten, waarvan de namen met P, Q en R beginnen, In Heemstede is de letter E aan de beurt van 9 tot 12 uur en F tot Ge van 2 tot 4.30 uur voor het afhalen van levensmiddelenkaarten. De sirijd om het internationaal golf kampioenschap te Hilversum leverde cessen op voor de Nederlanders. O. van Zinnincq Bcrgmann iverd winnaar c in de eindstrijd Van Ree de. Op de foto de finalisten. (Van onze Londense correspondent). Een zeer belangrijke „displaced person" is in Londen teruggekeerd, namelijk het beroemde beeld van de gevleugelde Eros. Vandaag^ wordt het met veel plechtigheid weer geïnstalleerd op zijn verheven voet stuk in het midden van Piccadilly Circus, de razende verkeersdraaikolk in het hart van Londen. Eros, schepping van de thans overleden grote, doch jarenlang miskende Engelse beeldhouwer Sir Alfred Gilbert, was een van Engelands eerste onderduikers. Deze categorie bleef hier gelukkig beperkt tot kunstschatten en historische documenten. In October 1939 werd het metalen beeld in het diepste geheim naar een landhuis in de provincie overgebracht, waar het be trekkelijk veilig was voor Duitse bom men. De minnegod werd daar overeen komstig zijn rang met veel égards behan deld. Hij kreeg een prachtige' zaal tot zijn beschikking, met uitzicht op een magni fiek park. Voor het open haardvuur werd hij neergevleid op een stapel matrassen. Enkele ingewijden omringden hem met alle zorg. want men diende er op toe te zien, dat zijn aluminium lichaam, dat een bronzen kleur vertoont, in zo goéd moge lijke staat bleef. Het vertrek van Eros liet een gevoel van leegte penter bij de Londenaars. In plaats van de schoonheid van zijn ranke gestalte, zoals hij daar zweefde boven de sierlijke fontein, ontwaarde men een ce menten pudding van enorme afmetingen, waarvan de schuin toelopende zijvlakken overdekt werden met schreeuwende re clames. Naargeestiger kon het niet. -Maai nu is het langverbeide moment dan aan gebroken, dat de gracieuse jongeling het Italiaanse model woont hier nog weer fris en vernieuwd de eeuwige levens drang zal symboliseren. In het zakelijke, zwaar-op-de-handse Londen doet zijn frivole figuur wat vreemd aan. Maar het zal spoedig blijken, dat hij pijlen te kort komt. Want al zijn ze moeilijk te vinden, ook Londen kent romantiek en poëzie. Ztker in het aan trekkelijke, doch soms bar gevaarlijke Soho, de meest cosmopolitische buurt van de Britse hoofdstad, vlak achter het Pic cadilly, waarover Eros thans weer waakt, en waar men het met een revolver afdoet, wanneer de pyl en boog niet meer helpen. Roeien Nereus-jubileumbeker voor Laga Spaarne wint de overnaadse twee Door een fraaie overwinning in de oude acht heeft Laga voor een jaar beslag gelegd op de jubileum-beker van Nereus. die iecer jaar wordt uitgeloofd aan die ploeg, die in de scniores-nummers de meeste punten be haalt. De Zwitserse ploeg „Audax" zorgde er voor. dat de buitenlanders niet met lege handen naar huis terugkeerden. Na een goed geroeide race wonnen zij de jonge vier b. De Engelsen presteerden ook op de laatste dag niet veel. Verder dan een vier de plaats in de lichte vier voor de Lady Margaret Boat Club wisten zij het niet te brengen. De skiffeur Van der Bunt van Willem 3 zorgde voor een verrassing, door in de jonge skiff b de Nereus-Varsity-win- naar Herderschee met ruim verschil te ver slaan. .De oude skiff werd gewonnen door Log ger van Poseidon voor Van der Meer van Willem 3. Het was jammer, dat Neumeier van Willem 3 zich teruggetrokken had, waardoor dit nummer veel van zijn aan trekkelijkheid verloor. De tijden waren in verhouding tot de vorige dag veel beter, doch dit lag hoofd zakelijk aan de wind. die de roeiers nu mee hadden, in tegenstelling met de vorige dag. toen zij do wind tegen hadden. Ook was het nu niet zo warm en het gebeurde dan ook niet vaak. dat ce roeiers volkomen „leeg" waren bij de finish. De uitslagen.luiden: jonge vier b 200 m.: 1. Audax (Z.) 6 min. 56.6 sec.: 2. Laga op Vi lengte; 3. Njord op ruim Vx lengte: 4. Argo ver achter. Oude acht a: 2000 meter eerste voor wedstrijd: 1. Njord 6 min. 32 sec.: 2. D.D.S. op -Vj lengte; 3. Schaffhausen (Z.) op 1% lengte; 4. Nereus: tweede voorwedotrijd: 1. Aegir. 6 min. 42 sec.; 2. Tritor» 6 min. 45 sec.; 3. Fitzwilliamhouse boat club (E.) op 200 m. Beslissing: 1. Njord 6 min. 29.2 sec.; 2. D.D.S. op 10 cm; 3 Triton op 1% lengte; 4. Aegir ver achter. Overnaadse twee: 2000 meter: 1. Spaarne 8 min. 38.6 sec.; i. Njord V2 lengte. 3. De j Hoop 2 lengten. Oude skiff 2000 m: 1. D. Logger (Poseidom) 7 min. 32 sec.: 2. H. v. d. Meer (Willem 3) Vx lengte; 3. M. van OrdenMaas)1'A lengte. Jonge skiff b: 2000 meter: 1. v. d. Bunt (Willem 3) 7 min. 42 I sec.; 2. Herderschee (Nereus) op 3 lengten: 3. F. Boers (De Hoop) ver achter. Oude 1 twee: 2000 meter: 1. Die Leithe 8 min. 4.8 sec.: 2. Triton op 1% lengte; 3. Het Spaarne op 3 lengten. Oude acht: 2000 meter: 1. La- 1 Triton 7 min, 15 sec.; 2 Argo 7 min. 21 sec.; 3. Laga 2 v< lengte; 4. Njord 2 lengten. Club (E.) 3 lengten; 5. Nereus ver achter. Snelroeien dames acht; 1000 meter: l.i Nereus 3 min. 33.8 sec.: 2. Nautilus op 1% lengte; 3. De Vliet op 2 lengten; 4, Willem 3 op 3 lengent. Oude acht: 2000 meter: 1. La ga 6 min. 20 sec.: 2. Nereus 6 min. 21.2 sec.: 3. Laga Vx lengte; 4. Njord 2 lengten. Aanrijding in Haarlemmermeer Op de hoek SloterwegKruisweg in Haarlemmermeer had hedenmorgen een aanrijding plaats tussen een motorrijder en een vrachtauto. Beide kwamen uit de rich ting Aalsmeer. De vrachtauto sloeg bij de Sloterweg plotseling rechtsaf, waardoor de motorrijder, de expediteur Van Tienderen uit Haarlemmermeer, tegen de auto opvloog. Met heup- en b#nwonden werd hij naar zjjn woning gébracht Noodweer boven Noord-Limburg In de nacht van Zondag op Maandag ontlastte zich boven Noord-Limburg een zwaar onweer, dat met hagelval gepaard ging. Te Velden-Hasselt trof de bliksem een boerderij, waardoor een felle brand ontstond. De pas binnen gehaalde oogst werd een prooi der vlammen, alsmede alle stallen en bijgebouwen. De^ Venlose brand weer slaagde er in het woonhuis te red den. Drie gesneuvelden in Indië Drie soldaten van de Koninklijke land macht zijn in de afgelopen week in Indo nesië gesneuveld. SCHEEPVAART HOLL. AFHIKA LIJN. Kllpfontein. 27 Jun! van Mombassa naar Port Said. Boschfonleln, 27 Juni van East Londen naar Durban. Oranjefon- tetn. 27 Juni van Port Elisabeth naar Kaapstad. MIJ. NEDERLAND. Benkalis, 28 Juni te Suez. Joh. de Witt. 27 Juni te Soerabaja. Joh. v. Oldenbarnevelt, 27 Juni Perim gepass. Oranje. 26 Juni van Amsterdam naar Batavia. Robert Fruln. 27 Juni te Palembang. Tablan, 27 Juni te Port Swettenham, OCEAAN Polyphemus, 28 Juni van Liver pool naar Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. Merwede. 27 Juni van Buenos Aires naar Montevideo (thuisreis). WIJSMULLER De sleepboot „Nestor" sle pende twee landingsvaartuigen, arriveerde 27 Juni van órangemouth te Rotterdam. K. N. S. M. Volder. 27 Juni te Curagao. Phl- lae. 27 Juni van Punta Cardon naar Aruba. Delft, 27 Juni van Cristobal naar Curacao. In Bussum zijn acht clandestiene slachters gearresteerd. Ongeveer 500 kg. vlees werd in be slag genomen. Ook een aantal kopers ls gever baliseerd. Zondag 27 Juli wordt te Bergen-op-Zoom een Esperantistendag gehouden, waarop de nieu we gedenkplaat de oude werd door de Duit sers vernield op het Esperantomonument door de wethouder van Onderwijs onthuld zal wor den. De deelnemers tullen officieel ten stad hui ze worden ontvangen. In Geldcrmalsen reed een frult-auto tegen een dei zware IJzeren deuren van de veiling. De deur sloeg om en een gedeelte van de veiling stortte in. Achter de deur stonden drie personen. Twee van hen konden zich tijdig uit de voeten maken, doch de 65-Jarige commissionair T. V. geraakte onder de deur. In zeer ernstige toe stand werd hU naar het ziekenhuis te Tlel ver- Op 3 Juli worflt In Wateringen een auto matische telefooncentrale ln dienst gesteld, pet netnummer Is K 1742. HAARLEM EN OMGEVING De drukkerij M. A. Jacobson te Haarlem be staat op 14 Juli 5b Jaar. "s Middags var. 3—5 uur ls er receptie ln de Kroonzaal, Gr. Markt. De Haarlemse gemeenteraad vergadert a.s. Woensdagmiddag 2 uur. Er ls een agenda van 15 punten. In het onderschift van een foto van de be ëdiging ls Zaterdag een fout geslopen: korporaal van Polanen werd niet beedigd. maar hij ont ving eer, onderscheiding, namelijk het Kruis van verdienste wegens 24 Jaar trouwe dienst. Het uitstapje van de Indische Buurtvereni ging te Heemstede ls vastgesteld op Vrijdag 1 Augustus. Met 6 autobussen vertrekt men 's mor gens te 8 uur van de Javalaan naar Valkeveen. waar «e bekende speeltuin wordt bezocht. De Jaarmarkt van de Evangelisch Lutherse gemeente, welke de vorige week ls gehouden, heeft een netto-opbrengst van 15120 opgeleverd. Pleidooi voor opheffing der vleesdistributie De Vlaaröingse Slagersvereniging gaat een actie ondernemen om te komen tot opheffing van de vleesdistributie. De toe stand in de slagerij zo verklaarde het bestuur dezer vereniging is momenteel dusdanig, dat het voor geen enkele slager mogelijk is op eerlijke manier zijn brood te verdienen. Wanneer een slager zijn ge weten geen geweld wil aandoen en zaken doen. zoals het behoort, lijdt hij elke week verlies. Daarom worden heel veel slagers gedwongen in clandestiene slachtingen of bonn^nhandel hun heil te zoeken. De frau duleuze slachtingen hebben zulk een ont stellende omvang aangenijmen, dat de vleesvoorziening zeer ernstig in gevaar komt. De enige manier, aldus de vereni ging, om hieraan een eind te maken is vol gens haar opheffing der vleesdistributie. De vereniging wordt versterkt in haar overtuiging. door het verstrekken van vleestoewijzingen aan hotels, restaurants en z.g!n. broodjeswinkels in de grote steden. Zij vindt het ergerlijk, dat iemand, die veel kan betalen, elke dag vlees kan eten en bovendien in de gelegenheid is, ook nog zwart vlees thuis te laten brengen. Zij is er van overtuigd, dat de gevolgen van de regeling der z.g. huiss^chting op het plat teland zulke afmetingen gaan aannemen, dat zij gelijk zijn te stellen met zwarte handel en de vleesvoorziening in gevaar brengen. Door al deze handelwijzen wor den de cijfers, verkregen na de telling van onze veestapel, welke vorig jaar is ver richt. waardeloos, want als een ieder het juiste aantal dieren had opgegeven en de telling serieus zou zijn geschied, was het niet mogelijk geweest, zulk een schrik wekkend aantal dieren zwart te slachten of over de grens te smokkelen. De vereni ging ziet maar een uitweg: opheffing van de vleesdistributie. Wanneer de wet van vraag en aanbod zich weer laat gelden zal volgens haar het vak weer gezond wor den. Men is er zich volledig van bewust, dat de eerste drie maanden na de ophef fing moeilijk zullen zijn. De vereniging is echter van mening dat er even door de zure appel heen gebeten moeteh worden. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden 27 Juni 1% uur Koninklijke Olie. 409% 412 Unilever 278 279% 386% 390 A.I^.U 183% 184% - 226 Nederlandse Ford 269% Nederlandse Kabel 267 168 Calvé certificaten 167% Scheepvaart-Unie 184% 185% Holl.-Amerika Lijn 209% 209 Dell Maatschappij 141% 149 H.V.A 225 235 A'dam Rubber. 136 143% Ned. Handel Mij.. 129 130% N.-I. Handelsbank 100 103% Billiton Mjj. IJ 335 Ultlotlng Marlastlchtlng Van de 2% pet geldlening, groot f 100.000 00 ten laste van de Marlastichtlng. Kam perlaan 4. Haarlem Is uitge loot uit: Serie A nr. 35. Serie B nr. 53 en nr. 36. welke aandelen, alsmede de Jaarlijkse coupons dier lening vanaf 1 Juli zullen worden uitbetaald ten kantore van de Ned. Handel MU.. N V., Grote Houtstraat te Haarlem. De Moeder Overste van de Marlastichtlng. Voor graszoden hooi. stro en houtwol A. ZONDERLAND Spaurnwouders!r 8i Tel. 12815 Verhuizingen P de Boer Bergplaats v Inboedels. IJLSLAAN 119 Tel. 27073. DE KRACHTWIJN MEI VITAMINE M0UI EN (HININE t VERKRIJGBAAR Bil APOTHEKERS EN DROGISTEN Vraagt U eens naar ons overweeks tarief Besch echtp z. k zoekt ln Haarlem of omg. drie ongem. of gestoft. KAMERS met vr. keuken resp. kamer als zoda nig Jn te richten. Brieven no. 8vÏ3 Rie Kramer l'edicuie. .Manicure. Ma»-«ge, ROOSYF.LDSTRAAT IA r<l b d zyiweg Jong echtp. z: KAMERS gemeub. met keuken of brulk daarvan. Vrouw g lichte verpleging of hulsho werk te verrichten Brie- no. 8073. ZEILEN! Te koop of te huur: Een 11 vts. Jol met 8 M2 zeil. Te be vragen Bos en Vaartstr. 11 rd. Grote kamers te huur voor I rustfg kantoor, gunstige st., centrale vcrw. Br. no. 8Ö64 Te koop gevraagd: piano of orgef Defect geen bezwaar. Br. met prys no. 8071. Te koop aangeb. compl bankstel, bestaande uit 2 crapauds en 1 bank. te vens 1 theeboy en een salon tafeltje Prijs "f 900 Geen op kopers Adres te vem. bur van dit blad. I W NAAIMACHINE IS GOLD WAARD. Laat ze daarom vakkundig na zien dooj het bekendste en vertrouwdste adres PEA FF NAAIMACHINE HITS Gel, Oude Gracht 26, Haarlem 10484. ATTKN HE! van 7—11 Juli -esfotirt. Dameskappcr C. J. HA.Min RU SPAAR NWOUDERSTR 29 Tel, 14367.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3