Haarlems Dagblad Zwarte maquis" bereidden een burgeroorlog in Frankrijk voor zoekt voort in Velser suikerzwenclel Zuid-Amerika toevluchtsoord voor talrijke nazi-kopstukken Amerikaa'nse persstem over Nederlands probleem Europese samenwerking zonder de Sovjet-Unie waarschijnlijk Tabak, voorlichting en benzine 61e Jaargang No. 18671 Bureauk: Grote Houtstr. 93,^Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 1505^. Bijkantoor H.N., Soendaplein 87. TeL 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dins'dag 1 Juli 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per poat ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bt) de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Programma: moord op de Caulle, aanval op Parijs, bevrijding van collaborateurs De gisteren onder voorbehoud gepubliceerde berichten over de ont dekking van een wijdvertakt neo-fascistisch complot in Frankrijk zijn thans bevestigd door mededelingen van de Franse minister van Binnen landse Zaken, Depreux, die opzienbarende onthullingen deed tijdens een gisteren gehouden persconferentie. Er zijn verschillende arrestaties verricht, o,a. is generaal Guillaudot. die een functie op het departement van oorlog vervulde, in arrest genomen. De samenzweerders hadden hun plan de campagne zorgvuldig gecamoufleerd als een communistische coup. Zij hadden communistische pamfletten laten drukken om de schijn te wekken, dat hun beraamde aanval op Parijs en de moorden op voor aanstaande politici die zij voorbereid hadden, door communisten werden gepleegd. Een recent onderzoek naar de gedragingen van vroe,gere Mchy-officieren leidde tot ontdekking van het complot. De Franse minister van Binnenlandse l Het jongste onderzoek naar de gedra- Zaken, Edouard Depreux, heeft op een gingen van bepaalde officieren van de heeft persconferentie meegedeeld, dat de fascis tische organisatie, bestaande uit rechtse verzetslieden, monarchisten, aanhangers van Vichy en vroegere collaborateurs en zich noemende „de zwarte maquis", voor nemens was van twee kanten een aanval op Parijs te doen. De ene groep 'zou uit Bretagne vertrekken en de andere uit de Franse zóne van Duitsland. Zij zouden van tanks en pantserwagens gebruik maken. Hun eerste doel was het bevrijden van politieke gevangenen en het scheppen van een .at mosfeer van burgeroorlo; Behalve generaal Guillaudot zijn tot dusver nog gearresteerd zekere Loustoneau Lacau, wiens naam voor de oorlog verbon den was' met" een geheime vereniging, de ..zwarthoeden" genaamd, en zekere De- Vulpia.n, een Bretonse grondbezitter, wiens landhuis te Lamballe waarschijnlijk het hoofdkwartier van de samenzweerders was. Op een vraag, of ook leden van de partij van De Gaulle deel uitmaakten van de „zwarte maquis" antwoordde de minister dat bepaalde leden van de „zwarte maquis" hadden getracht zich in de partij van De Gaulle in te dringen, doch dat zij door vooraanstaande functionarissen van die partij waren geëlimineerd. De echte Nazi-methode Volgens „lTntransigeant" stond even eens op het programma om generaal De Gaulle in Juli te vennoorden. De moord op De Gaulle zou^men als een daad der communisten hebben doen voorkomen om de verontwaardiging van de Franse be volking op te wekken. Doodstraf geëist legert ex-politieman Samen met Duitse S.D.-ers pleegde hij vele moorden De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam-heeft de dood straf geëist tegen de S.D.-er W. O. M., die na een twintigjarige diensttijd bij de Am sterdamse politie in de bezettingstijd een functie aanvaardde bij de S.D. in de Euterpestraat. M. heeft vele moorden gepleegd in sa menwerking met de Duitsers Ruhl, Vie- bahn en Albers. Hij speelde een belang rijke rol bij aanslagen op inwoners van Soest. Op een avond moest M. in.dé Euterpe straat komen, waar Albers hem meenam naar de kelder. Daar lagen vier mannen bewegingloos op d*> grond. „Der >eine lebt noch" had Albers gezegd. M. kreeg bevel, hem dood te schieten. Toen M. aarzelde riep de Duitser „Aber Mensch, schiesz!" en M. schoot In Westwoude moest dokter Weitema als represaille worden doodgeschoten. Ruhl en Viebabn gingen er met M. heen. Ruhl fungeerde als zieke en toen de dok ter opendeed, schoot Viebahn hem neer, waarna M. nogmaals enige kogels op dr. W. afvuurde. Een dokter in Beverwijk werd op een dergelijke manier vermoord. In Juni 1944 nam M. deel aan de ver edeling van de overval op het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Am sterdam. In begin 1945 maakte hij deel uit van een executiepeloton, dat tien verzets lieden neerschoot. Van December 1944 tot Mei 1945 nam hij actief deel aan het in beslag nemep van grote hoeveelheden wa penen en munitie welke bestemd waren voor het verzet. „Als we nog een paar maanden door gegaan waren met. het onderzoek, hadden rog veel meer misdaden aan het licht ge komen", zeide de procureur-fiscaal, die tegen M. de doodstraf eiste. M. hoorde deze eis met dezelfde onverstoorbare kalmte aan, welke hij gedurende de ge hele zitting getoond had. gingen van bepaalde officieren vroegere Vichy-regering, aldus Reuter, heeft geleid tot de ontdekking van docu menten, waarin volledige bijzonderheden omtrent het complot staan. Er worden nog meer arrestaties verwacht. De rebellie zou in Juli beginnen met het bezetten van telegraaf- en telefoonstations over het ge hele land en men zou tegelijkertijd naar Parijs optrekken om de voornaamste re geringsgebouwen te bezetten. Het U.N.Omleger nog niet op stapel In de militaire stafcommissïe der UNO heeft men nog geen overeenstemming be reikt over de voorgestelde omvang van de strijdmacht der UNO. De Veiligheidsraad had verzocht tegen vandaag een aanbeve ling te doen. Naar verluidt benaderen het Franse en het Britse voorstel elkaar vrij dicht. Zij verschillen echter aanzienlijk met het Amerikaanse. China is bereid het Britse voorstel als basis van bespreking te aanvaarden. Rusland heeft geen voorstel ingediend. Engeland stelde voor: 8 tot 12 divisies, 1200 vliegtuigen, 2 slagschepen en begelei dende schepen. Frankrijk: 16 divisies, 1275 vliegtuigen, 3 slagschepen. Amerika: 20 divisies, 3800 vliegtuigen, 3 slagschepen, 6 vliegtuigmoederschepen, 15 kruisers, 84 -torpedo- en 90 onderzeeboten. Massale Joodse immigratie op kleine schepen voorbereid De ex-senator Guy Gillette heeft de Amerikaanse Liga voor een Vrij Palestina medegedeeld, dat er plannen worden ge maakt om 35.000 Joodse immigranten voor November a.s. op een convooi van kleine schepen naar Palestina te brengen. Hier door zou het voor de Engelsen moeilijker zijn de schepen aan te houden en op te brengen. Omvangrijk complot beperkt zich niet tot Noordholland Near wij nader over de geruchtmakende zweidei in suikercoupures, die dezer dagen doo' de Velser politie werd ontdekt, ver- nepen, is de omvang van het zeer wijd ver takte complot nog niet te schatten. Zoals wij reeds Zaterdag meldden, zijn enige tientallen bakkers in de'ge meente Velsen bekeurd en werd de hoofddader in Heilo achter slot gezet. Het onderzoek is pas in een eerste sta dium en behalve deze hoofddader, is een medeplichtige aldaar in verzekerde bewa ring gesteld. Er werden te Heilo geen bon nen of voorraden in beslag genomen. Daar het complot zich niet beperkt tot de provincie Noordholland is nog niet uitge maakt, welke recherche deze aangelegen heid in behandeling zal nemen, al is na tuurlijk de politie van elke plaats, zoals Velsen, Alkmaar, Zaandam en Amsterdam voortdurend op haar hoede voor even tuele nieuwe ontwikkelingen. Friese Tjalken naar de tropen Tien Friese tjal ken zijn met de ..Poeloe Laoet" op de rede van Tan djong Priok aan gekomen. «Zij zul- len door de K.P.M. worden gebruikt bij het lossen ert laden van in dok liggende schepen. De „Poeloe Laoet" lost zijn ongewone last - een scheeps lading schepen! - en weldra zullen de Friese vaar tuigen weer „in hun element zijn". Zij zullen in de tropen goede dien sten bewijzen bij de heersende schaarste aan vaar tuigen voor het „kleine vervoer". De tjalk kan een zware lading heb ben en is als plat boomd vaartuig bijzonder geschikt voor de ondiepe wateren. Zaterdag jl. is in Ystad in Zweden een geheimzinnig proces geëindigd met de uit spraak „schuldig" voor de twee? beklaag den. Kreugher en Haage, die gearresteerd waren onder verdenking van hulp aan een internationale organisatie, die voormalige nazileiders naar Zuid-Amerika helpt ont snappen. De Zweedse "autoriteiten hebben strenge geheimhouding betracht bij deze rechtzaak. De conclusies van het Hof zul len voorlopig niet worden gepubliceerd. De documenten waarop het pro'ces geba seerd is, zullen de eei-ste tiep jaren niet mogen worden prijsgegeven aan de open baarheid. Un. Press weet te melden dat de orga nisatie waar het om gaat, verrassend veel nazi's via Zweden naar Zuid-Amerika heeft geholpen, waaronder, volgens .politie kringen in Zweden, ook Martin Bormann. Politie van Malmö deelde United Press mede dat de persberichten over de ar restaties van Kreugher en Haage verschei dene andere leden van de smokkelorga nisatie gewaarschuwd hadden zodat deze in staat waren zich t^erbergen of uit het land te ontsnappen. De politiek bleek verstoord over de krantenberichten welke betrekking had den op een vórige week ontdekt complot' van paspoort-vervalsers hetgeen naar zij zeide „het werk van een jaar speuren naar deze smokkelaffaire teniet dreigde te doen". Uit Zweden werd aan United Press medegedeeld dat de Zweedse staats politie „in samenwerking met Deense en geallieerden autoriteiten thans op het spoor is van een uitgebreide in ternationale ondergrondse nazi-orga nisatie welke organisatie meer nazi's heeft geholpen dan Zweden ooit heeft kunnen vermoeden". Deze bron zeide dat de politie ont dekt had. hoe grote sommen geld van het buitenland uit in Zweden werden gebracht, om hiermeete de smokkel organisatie te financieren. Hij zeide verder dat tot nu toe slechts onderge schikte leden van de ondergrondse or ganisatie in Zweden en Denemarken zfjn gearresteerd en dat de leiders nog steeds in vrijheid zijn. De Paus d»ingt aan op„realistisch Europees plan" Paus Pius XII heeft gisteren, volgen U. P., een pleidooi gehouden voor een realis tisch plan tot wederopbouw van Europa, gebaseerd op een „georganiseerd plan van hernieuwde samenwerking en opheffing van vroegere vijandschappen".* De Paus zeide in zijn ontvangst rede voor de nieuwe Britse ambassadeur bij de Heilige Stoel, John Victor Perowna. dat „ieder uitstel in de aanvang van het wederopbouw werk in het nadeel is van overwinnaars en overwonnenen". „Wij zijn op een tijdstip aangekomen van ernstige en universele bezorgdheid. De internationale atmosfeer is geladen met wantrouwen, ten dele voortspruitende uit tegengestelde idealen en leidende tot alarmerend wantrouwen", aldus de Paus. In Vaticaanse kringen legt men deze toespraak van de-Paus uit als een vol ledige kerkelijke goedkeuring van het Europese wederopbouwplan van de Ameri kaanse minister Marshall. TEGENSPRAAK. De dienst „Legercontacten" spreekt de persberichten in Singapore tegen, dat de vorige week een Australisch Avro-Anson- vliegtuig te Pangkalpinang zou zijn be schoten. Van enigerlei beschieting van Nederlandse zijde is geen sprake. De dienst „Legercontacten" meent, dat deze geschie denis' telegrafisch naar Singapore is door gegeven, zodat vermoedelijk een misver stand of een verminking van het telegram in .het spel is. Het woord is aan. Shotwei 1 De wereld vioet weten dat, I indien zij vrede wil, zij hard I daarvoor zal hebben te wcr- I ken. I Duitsland als achterland voor een herstellend Nederland LAATSTE DAG IN PARIJS: Heden nog verklaring van Molotof verwacht Algemeen, wordt aangenomen dat de conferentie in Parijs vandaag zal eindi gen. De drie ministers zullen vandaag nog byeen komen, waarschynlyk om een verklaring van Molotof aan te ho ren. Intussen is de geheimhouding na de publicaties van het Russische pers bureau Tass thans door dc Britse dele gatie opgeheven, daar deze „toch reeds geschonden was". Molotof hernieuwde gisteren zijn verklaringen, dat hy ge kant was tegen de Frans-Britse voor stellen tot aanbieding van een gemeen schappelijk Europees program, aange zien hy de souvereiniteit der kleine landen daardoor bedreigd achtte. Het wordt algemeen verondersteld dat Frankrijk en Engeland desnoods zon der medewerking van de Sovjet-Unie zullen sanxfngaan om 't plan-Marshall tot uitvoering te brengen. Een veran dering van het Russische standpunt wordt niet waarschijnlijk geacht. Volgenprhet Britse plan zouden commis sies moeten worden gevormd om een plan uit te werken voor het herstel van Europa in de volgende vier jaar. Ook zouden com missies-ad hoe voorgesteld zijn voor de be studering van steenkool-, staal., voedsel-, en transportproblemen. Deze zouden 15 Augustus verslag moeten uitbrengen. Volgens het BritSe plan zouden alle lan den in Europa met uitzondering van Spanje geraadpleegd moeten worden, doch slechts enkele leden buiten dc drie grote mogend heden van .Europa in de commissie zitting hebben. ,Ik ben van mening", aldus Bevin op de bijeenkomst van .gisteren, „dat thans het moment isk gekomen om te beslissen, of en zo ja in welke vorm wij de organisatie zul len vormen tot opstelling van een gemeen schappelijk Europees programma, zoals door minister Marshall is voorgesteld". „Ik persoonlijk ben er absoluut van overtuigd, dat dit programma beide door 'Marshall genoemde punten moet bevatten, n.l. de behoeften van Europa en de rol, welke de afzonderlijke Europese landen in het economisch herstel zullen spelen. Teneinde aan onze behoefte een funde ring te geven en nog meer om deze te rechtvaardigen moeten wij met ons pro gramma voor productieverhoging aantonen, in hoeverre de Europese landen dit pro gramma uit eigen hulpbronnen door vrij willige samenwerking kunnen verwezenlij ken en tot op welke hoogte deze hulpbron nen door hulpverlening van de Verenigde Staten moeten worden versterkt. Succes vereist. Ik ben er niet van overtuigd, dat de Ver en igd£ Staten op geen enkele wijze de ver- eisteifcteun aan welk programma dan ook zullen geven, tenzij uit de opzet daarvan duidelijk blijkt, dat 'n economisch gezond en welvarend Europa daarvan 't -resultaat zal zijn". Bevin wees Molotof's beschuldiging, dat het Britse plan de souvereiniteit van kleine landen zou bedreigen, van de hand. Ook bestreed hij een verklaring van Molotof, dat het Britse plan de bestaande handels verdragen tussen Europese landen in ge vaar zou brengen. Nadat Molotof als voor zitter van de vergadering had gevraagd of iemand nog andere voorstellen had en Bidault geconstateerd had, dat er geen vor deringen waren gemaakt, werd besloten de ergadering te verdagen. Berlijns straatbeeld, twee jaar na de neder laag. Duitse krijgsgevangenen, die na lange reis uit de Sovjet-Unie zijn teruggekeerd, rusten wat op het plaveisel van de Duitse hoofdstad, die zij vier, vijf, zes jaren ge. leden verlieten. De stad zag er toen anders uit de rijkskanselarij en het balcon, xoaarop redevoeringen werden uitgespro ken die de zege beloofden, waren toen nog niet beschadigd door voltreffers uit gealli eerd geschut. De „New York Herald Tribune" schryft in een hoofdartikel: „Het is een gemeen plaats geworden, wanneer men opmerkt, dat het Europese herstel afhankelijk is van het Duitse. Generaliseren op deze wijze is niet altijd overtuigend, doch het valt toe te juichen, wanneer deze mening nader wordt toegelicht. De Rotterdamse Bankvereniging heeft zeer nuttig werk gedaan door in haar kwartaalsoverzicht aan te tonen hoe de welvaart-van Nederland voor een groot ge deelte Afhangt van een redelijk welvarend Duitsland. Men zou het de Nederlanders met het oog op wat zij van de Duitsers te lijden hebben gehad kunnen vergeven, wanneer zij wraakgevoelens koesterden. In werkelijkheid vragen zij slechts, een zeer bescheiden vergoeding van Duitsland, die er in hoofdzaak op neer komt, dat de Duitse productie hersteld wordt, opdat de nor male handel tussen beide landen hervat kan worden. Natuurlijk wenst Nederland, dat Duitsland ontwapend blijft, doch „de herstelbetaling in de vorm van wegvoering of ontmanteling van industriële installaties dient beperkt te blijven tot fabrieken, die zich uitsluitend met de productie van oor logsmateriaal bezig houden", aldus het ge noemde kwartaaloverzicht. Het blad commentarieert verder: „In de dagen voor Hitler was Duitsland Neder lands grootste leverancier en afzetgebied. De Nederlanders zouden gaarne deze be trekkingen herstellen. Duitsland is het na tuurlijke afzetgebied voor de Nederlandse landbouw, in het bijzonder voor zuivelpro ducten en groenten. Het leverde aan Ne- De kolen worden duurder 'Houders tfan een kolenkaart krijgen echter geld terug De toestand van 's lands financiën heeft het noodzakelijk gemaakt de overheids subsidie op de kolenprijs te verminderen. Ten gevolge daarvan zal met ingang van Juli 1947 de kolenprijs worden verhoogd. Voor groot-verbruikers, groot-handelaren en handelaren betekent dit in het algemeen een verhoging van 5 per ton. Voor klein verbruikers een verhoging van ongeveer 40 cent per hl anthraciet en eierkolen en 25 cent per hl cokes. Ter tegemoetkoming in de lasten, welke deze kolenprijsver- hoging voor een huishouden met zich brengt, zal aan de houders van een kolen- kaart op een der bonnen een nader te bepalen bedrag worden uitgekeerd. Bij zonderheden zullen later bekend worden gemaakt. De aandacht van industriële ver bruikers wordt er op gevestigd, dat door berekening van deze verhoging voorlopig niet zal mogen geschieden. derland grondstoffen, kolen, kalie, bouw materialen, staal, ijzer producten, machines en gereedschappen. Het Nederlandse her stel wordt belemmerd, omdat het moeilijk is machine-onderdelen uit Duitsland te krijgen. Nederland heeft dringend invoer van staal nodig, doch Duitsland heeft op het ogenblik moeite om in eigen dringend ste behoefte te voorzien. De totale staal- productie van West-Duitsland was in 1946 nauwelijks groter dan het staalverbruik alleen voor de Amerikaanse blikindustrie. De ineenstorting van Duitsland heeft een rampzalig gevolg gehad voor het transito- verkeer, dat verzorgd werd door de Neder landse Rijnvloot en de haven van Rotter dam. De toestand werd nog verscherpt door de politiek der Amerikaanse en Britse autoriteiten, die de voorkeur gaven aan Bremen en Hamburg boven Rotterdam en Antwerpen ter besparing van „harde valu ta". De verdeling van Duitsland in zones en het ontbreken van een stabiele valuta wordt door de Nederlanders als de oor zaak beschouwd van het vertraagde herstel van de Duitse productie en handel. Daar de Duitse exporteurs in bijna waardeloze mar ken worden betaald en in deze valuta zelfs met verlies werken, hebben zij weinig lust tot zaken doen. Klaarblijkelijk zullen vele van deze problemen onoplosbaar blijven, zolang er nog geen vredesverdrag tot stand is gekomen. Bij de huidige besprekingen te Parijs wordt evenwel rekening gehouden met de rol van Duitsland in het Europese economische herstel. De meningen van Ne derland en van andere kleine nabuurstaten van Duitsland over de wijze, waarop dat land in het algemene Europese plan kan worden opgenomen zijn waard, dat er zorg vuldige aandacht aan besteed wordt, aldus besluit het blad. Peron kondigt sensatie aan Te Buenos Aires wordt medegedeeld, dat generaal Juan Peron, president van Ar gentinië, Zondag a.s. via de radio een „sensationele boodschap" tot de wereld zal richten. Peron zal de buitenlandse di plomatieke vertegenwoordigers, senatoren en journalisten uitnodigen het uitspreken van de boodschap (om 21 uur) bij te wo nen. Indonesisch kabinet zal heden worden samengesteld Tijdens een persconferentie, waarbij geen vertegenwoordigers van Nederlandse bla den werden toegelaten, heeft dr. Van Mook een uiteenzetting gegeven van het Nederlandse standpunt en de gevolgde po- liliek, die. aldus dt luit.-gouv.-generaal, nauw verbonden is met Linggadjati en geen ander doel heeft dan de opbouw der verenigde staten van Indonesië. De Ame rikaanse nota noemde dr. Van Mook „te juister tijd aangeboden en nuttig". Hij stelde vast dat de Nederlandse voorstellen een redelijke kans op oplossing "bieden en dat eveneens een oplossing zal kunnen worden gevonden' voor de kwestie van een gemeenschappelijke gendarmerie. De vier partijleiders, die van Soekarno opdracht hebben gekregen een nieuw kabi net te vormen, zijn daarin nog niet ge slaagd en zullen heden verder vergaderen, zo meldt Antara. Het nieuwe kabinet zal hedenavond laat bekend worden gemaakt. Antara bericht tevens, dat Nederlandse troepen nabij Modjokerto gistermiddag in gevecht zjjn geraakt met Republikeinse eenheden en dat de strijd meer dan 5 uur geduurd heeft. Antara meldt volgens U.P.. dat te Djoc- jakarta volledige overeenstemming is be reikt. Naar verluidt zal Sjahrir wellicht een post in het buitenland gaan vervullen, mogelijk in Amerika of Engeland. Verder deelt U.P. mede dat de Indonesische dele gatie, die gevormd was voor besprekingen met de Nederlanders, grondig gereorgani seerd zal worden. Provinciale Staten van Noordholland Aankoop vari duinterreinen In de Dinsdagmorgen gehouden verga dering van de Provinciale Staten van Noordholland deelde de voorzitter, dr. Jf. E. baron de Vos varv Steenwijk, mee. dat ingekomen was een verzoek van het ge meentebestuur van Heemstede, om oen subsidie te verlenen voor de te stichten openbare bibliotheek en leeszaal. De ver gadering besloot het verzoek in handen te stellen van Gedeputeerde Staten ter af doening en te handelen overeenkomstig de subsidieregeling van 1920. Het reeds vorig jaar aan de orde gestel de voorstel, inzake concentratie van wa- terschapsbeheer. werd na een bespreking aanvaard. Hierdoor zal de waterstaatkun dige taak beter vervuld kunnen worden. Vereenvoudiging van de administratie zal tot besparing van Js#*ten leiden. Gedeputeerde Staten stelden voor van de N.V. Bouw Exploitatie Maatschappij te Bergen aan Zee aan te kopen een duinter rein, gróót ongeveer 810 h.a., gelegen in de gemeente Bergen, voor de prijs van f 450.000. Het duinterrein moet niet alleen dienen als waterwinplaats, doch het is ook als recreatiegebied voor het gewest van eminent belang. Mejuffrouw Günther (P. v. d. A) sprak haar vreugde- uit over het voorstel,, omdat het in het belang is van het wa terleidingbedrijf en de recreatie. Zij vroeg te bevorderen het typische karakter van de duinen te behouden. De heer Polak (C.P-N.) verzocht aan dacht te besteden aan de medische verzor ging bij het kamperen in het duinterrein. De heer V o lk e r s (C.P.N.) hoogte, dat de agrarische belangen bij het winnen van water niet geschaad zullen worden. De heer C 1 ij n k (K.V.P.) betoogde, dat de wateronttrekking buiten het voorstel staat, hoewel hij het vraagstuk belangrijk achtte. Mr. Bruch (A.-R.) merkte op. d.4t het voor de provincie van belang is, de duin- gronden in eigendom te hebben. Daarom dient het voorstel aanvaard te worden. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer Prakken (P. v. d. A.) bracht dank aan hen. die het voorstel tot aankoop heb ben voorbereid. Als de tijd rijp is. zullen meer duinterreinen worden^aangekocht. Plannen worden gemaakt voor het.stich ten van goede kampeerplaatsen. Een arts zal worden verzocht één maal per dag een bezoek aan de kampen te br^igen. Hierna wordt het voorstel tot aankoop z.h.s. aangenomen. De vergadering besloot een aantal sub sidies beschikbaar te stellen voor restau ratie van gebouwen, kerken enz. in de provincie. (.De zitting duurt voort). WAT ENGELAND NOG MISSEN MOET: In het Britje Lagerhuis heeft Dalton, de Britse minister van Financiën, gisteren medegedeeld, dat Groot-Brittannië weer zal terugkeren tot de dagbladen van pagina's, teneinde te bezuinigen op de in voer van krantenpapier, waarvoor dollars betaald moeten worden; voorts zul len beperkingen worden doorgeoverd iil de invoer van tabak en benzine. Naar de minister voorts mededeelde in een uiteen zetting omtrent het Britse invoerprogram ma voor eèln periode van 12 maanden, aan vangende per 1 Juli 1947; heeft de ern stige stijging van het wereldprijsniveau en het ernstige tekort aan dollars een ver laging van de invoer uit döllarlanden noodzakelijk gemaakt. „Het is onze taak", aldus de minister, „nog verdere stappen te ondernemen om de kloof te overbrug gen, welke gaapt tussen onze invoer en uitvoer". Indien dit noodzakelijk zou blij ken, zal de minister om volmacht verzoe ken om een invoerrecht op films te gaan heffen. Er zullen nog meer beperkingen op de invoer van consumptiegoederen (bui ten levensmiddelen) moeten volgen. De minister wees er op, dat Groot-Brit tannië een groter deel van zijn productie voor uitvoer beschikbaar moet stellen, dit betreft vooral textiel. Voorts waarschuw de Dalton er voor, dat de mogelijkheid van enkele verlagingen voor enkele levepsmid- delen, met inbegrip van de distributie artikelen, niet uitgesloten moet worden geacht. Deze situatie is zeer ernstig, niet alleen voor Groot-Brittannië, doch ook voor veel andere landen. „In ons invoer programma", aldus de minister, „dienen levensmiddelen, grondstoffen en machines de eerste plaats in te nemen". AUTO IN BRAND TE HAARLEM Bij de ingang van het Station raakte Maandagavond om half elf een luxe auto in brand, vermoedelijk door kortsluiting. De politie greep in met een brandblusser maar de brandweer hoefde niet op te tre den. i rrrrrirrii i hi m m, iir> Weerbericht PLAATSELIJK BUIÏG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk een enkele bul Weinig verandering in temperatuur Zwakke wind. Zon op Maan op 2 Juli: 4.24 uur, onder 21.03 uur 20.53 uur, onder S.10 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1