J r C Te weinig mensen voor Poolse grond Velsense suikerzwendel wordt verder onderzocht Nederlanders „veroverden" Engelse dorpen Paardenfokkerij in de Haarlemmermeer r WOENSDAG 2 JULI 1947 ZJ O Repatriëring bracht ontnuchtering Door Ed. de Nève De oppervlakte van het tegenwoordige Polen bedraagt 310.1112 vierkante kilo meter, Het aantal zijner inwoners is 22 millioen. Dat wil zeggen, dat op Pools ■grondgebied, waarbij de van Duitsland geannexeerde gebieden Silezië en Oost- Pommeren zijn inbegrepen, ongeveer 71 inwoners per vierkante kilometer wonen. Het land heeft dus niet te klagen over overbevolking. Indien men het in dit op.- zicht met Nederland vergelijkt, heeft het een groot voordeel op ons land. Voor de oorlog hacl Polen 35 millioen inwoners. Na- de oorlog trachtte Rusland de vele Polen in Lithauen te bewegen zich. in de nieuwe Poolse gebieden, vooral Opper-Silezie te vestigen. Zij, die aan deze uitnodiging geen gehoor gaven, verlieten Lithauen ge dwongen en trokken haar oorden, welke slechts de Russen bekend zijn- De oorlog kostte Polen 8 millioen men senlevens op de slagvelden, in de concen tratiekampen en aan geëxecuteerden. Re kent men deze -verliezen mee, dan blijft er nog een achteruitgang in de bevolk irfe van 5 miilioefl zielen. Deze vijf millioen Polen zijn over vele landen van Europa en over Amerika verspreid. Zij zijn ach ter gebleven met de Poolse legers in En geland en Italië. Zij zijn gevlucht naar Zweden en Frankrijk, zij bevinden zich in de D. P. kampen in Duitsland onder Ame rikaanse |of Britse bezetting, zij werken in de mijnen van België, er zijn er zelfs in Holland. Zij wensen niet naar Polen te rug te keren, zolang het tegenwoordige regiem er gehandhaafd blijft, niettegen staande de propaganda, die er door de agenten van dit regiem onder hen ge maakt wordt. Verloren illusies- In het begin gaven velen aan deze pro paganda gehoor. Ik herinner me, hoe er elke Donderdag'een trein van Brussel uit via Praag de Poolse grens overtrok. Daar werden zij door de Belgische officieren der repatriëringsmissie ontvangen. Zij vertel den deze officieren over de schone toe komst, die hun in hun eigen land wachtte. Zij zouden hooit meer in de mijnen wer ken. Zij zouden een woning krijgen voor hen en hun familie en een lap grond, waarop zij rogge en graan en allerlei an dere producten op telen konden om in hun onderhoud te voorzien- Het was afgelopen met hun zorgelijk bestaan. Grond was er genoeg om tussen hen te verdelen. Maar ten eerste moet men de kennis hebben hem te bewerken. En ten tweede zijn daarvoor werktuigen, landbouwmachines en dergelijke nodig. Daaraan wassq— en is nog altijd een groot tekort. Evenals aan paarden. En ook is de veestapel niet van die aard. dat een volledig boerenbe drijf kan worden georganiseerd. Bovenal ecfcter is er woninggebrek. Ik heb boerenfamilies zien wonen in on dergrondse holen, die zij in hun velden hadden gegraven, omdat de oorlog hun woningen had verwoest- Zij hadden geen paarden, geen vee, geen werktuigen om de grond te exploiteren. In Silezië liggen duizenden hectaren braak, omdat er noch genoeg beworiers, noch werktuigen,' noch woningen zijn in vele streken en dorpen, De gerepatrieefden wisten weldra waar aan zij zfch te houden hadden. Hun droom eindigde binnen enkele uren na hun aan komst. Het kan daarom geen verwonde ring wekken* dat velen dezer zich reeds weer na enkele dagen tot de Belgische en Franse consulaten wendden met het ver zoek naar hun vroegere standplaatsen in België en Frankrijk te mogen terugkeren.. Deze* consulaten waren niet bij machte aan hun verzoek te voldoen, daar de Pool se regering elk uitreisvisum weigerde. Niet zonder reden. Want Polen heeft zijn onderdanen nodig voor de opbouw van het land. van zijn verwoeste industrie en het verbouwen der vele braak* liggende velden. Indien hgt er niet in slaagt zijn grondgebied dichter te bevolken, alle aan wezige en verkrijgbare arbeidskrachten aan het werk te zetten om dit doel te be reiken. kan het niet blijven bestaan. Het gaat een ongekends ellende en armoe te gemoet. indien het er niet toe in staat is de nieuw verkregen grondgebieden van DuM-' "d te exploiteren. Het otgrondoezit is afgeschaft. Ieder een. dis meer dan vijftig hectare grond bezat, heeft dit moeten afstaan, reeds voor het einde van de oorlog, toen de Russen tot aan de Vestule Polen binnen trokken. Maar in het gebied van Posen b.v. weiger den de boeren deze gift te aanvaarden. Zij redeneerden, dat de Poolse regering geen enkele waarborg tot vóórtbestaan bood. Zou zij door een regering van het oude regiem vervangen worden, dan zouden de nieuwe eigenaars hun erven en hun bezit tingen weer moeten verlaten. Zij kenden niets van politiek en hebben zich naar alle waarschijnlijkheid in deze veronderstel ling vergist. De Staat nam dus de exploi tatie van deze gronden op zich met de ge ringe krachten, die er beschikbaar zijn. Polen is geheel op zichzelf aangewezen om het land te doen opleveren, wat er uit te halen valt- En dit is niet gering. De bodem is vruchtbaar en, indien goed be werkt, zou hij een enorme voorraadschuur kunnen worden. Niet alleen voor Polen, maar voor vele andere landen. Niettegen staande dat heerst er momenteel een niet ongegronde, vrees voor een komende hon gersnood. En terwijl men leeft in deze vrees, kan men in de kleine winkels en in de restau rants der grote steden alles kopen, waar van wij in Nederland zelfs niet meer dro men en waaraan wij door jaren van gebrek alle herinnering hebben verloren. Mits men de nodige zloty er voor over heeft. De 9 Muzen Leonardo da Vinclls beroemde ..Laatste Avondmaal", het fresco dat zich te Milaan be vindt. wordt tegen verdere beschadigingen, ver oorzaakt door temperatuurswisselingen, thans door een glazen plaat be^hermd. „Parijs 1750—1900, Mode als spiegel der his torie", de tentoonstelling, die in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden wordt, ver wacht deze week haar 15.000ste bezoeker(ster). Sal ka Viertel heeft voor de Franse filmpro ductie een scenario geschreven voor een rol prent over Heinrlch Heine. Charles Boyer zal er de hoofdrol in vervullen. Een nieuwe roman van Thomas Mann, „Dt. Fsustus, het leven van de Duitse componist Adrian Leverkllhn, door een vriend verteld", zal in de herfst verschijnen. Greta ^teller, de Weens-Amerlkaanse ohan- sonnière tieedt op Donderdag 3 Juli op in de Kurzaal te' Scheveningen met een programma van oude en nieuwe nummers. De Nederlandse Brucknervereniging is weer opgericht. In het bestuur hebben zitting: Her man Rutters, voorzitter, Willem van Otterloo, tweede voorzitter. Hein 's Gravesande, secreta ris, Frans van Amelsvoort, penningmeester en Jos. Smits van Waesberghe* commissaris. Kwartslamp onthulde valse suikerbonnen De zwendel in suikercoupures, die ver- van wie deze papiertjes afkomstig waren, leden week door de politic van Velsen De Velser politie schijnt echter een aan- werd ontdekt, heeft tot nog toe éénknopingspunt gevonden te hebben met nieuwe arrestatie opgeleverd: behalve de j het gevolg, dat direct de hoofddaders en hoofddader, die in Heilo achter slot werd gezet, heeft de politie zijn medeplichtige aldaar in verzekerde bewaring gesteld. Wij meldden reeds, dat tientallen bak kers in Velsen een bekeiking opliepen wegens hun aandeel in deze geruchtma kende affaire. Thans is echter bekend, dat de oor sprong van deze omvangrijke zwarte han del gevonden is door bemiddeling van de Wester suikermaatschappij te Amsterdam, welke uit de aard der zaak grote hoeveel heden bonnen op haar contröleafdeling in handen krijgt. Met behulp van een sterke kwarts lamp wordt daar vel voor vel door gelicht en verleden week kwam men tot de ontdekking, dat er verscheidene valse bonnen tussen waren. De dienst Economische Zaken der Am sterdamse recherche werd gewaarschuwd, die op zijn beurt de betrokken détaillis ten naspeurde en op deze manier onder meer in Velsen, Alkmaar, de Zaanstreek en de hoofdstad terecht kwam. Vervolgens kwam aan het licht, dat bij de Zaanse en Amsterdamse distributiediensten ver scheidene vellen valse suikercoupures wa ren ingeleverd door winkeliers, die des gevraagd meestal niet' konden opgeven, de betrokken bakkers konden worden op gespoord. Daar het onderzoek in deze om vangrijke affaire nog in een eerste stadium verkeert en er nog niet bij benadering valt te Zeggen, hoe -wijd de „zaken" zich hebben vertakt men spreekt van tien duizenden zwakte suikerbonnen kan er over dit deel van de suikerzwendel nog niets naders worden bericht. Burgemeester liet Joden arresteren Vijf jaar gevangenisstraf geëist De burgemeester van de Friese gemeen te Lemsterland, mr. M. K. stond terecht voor het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden) onder beschuldiging tijdens de be zetting een zestal Joden te hebben laten arresteren op bevel van de S. D. te 's-Gra- venhage. Deze Joden waren reeds ander half jaar ondergedoken in Echten. Hoe het de S. D. te 's-Gravephage bekend werd, is nimmer opgehelderd. De burgemeester gaf de boodschap door aan de onderluitenant van politie H., die de Joden arresteerde. De procureur-fiscaal noemde verdachte, tegen wie de zuiveringsraad van burge meesters géén maatregelen heeft getrof fen, geen slecht vaderlander, maar niette min verantwoordelijk voor deze daad- De eis luidde vijf jaar gevangenisstraf. Tegen de twee maréchaussees M. van der K. en L. E., die gevolg hadden gegeven aan de hun door de'onderluitenant ver strekte opdracht, vorderde de procureur fiscaal zes jaar. De heer C. van Kalkeren uit Beverwijk is aan de Theologische Hogeschool der Gerefor meerde Kerken (Onderh. ar. 31 K.)0.). te Kampen geslaagd voor het candidaatsexamen. Zwerftocht van Koninklijke huwelijk sacte Een Amerikaanse soldaat, die onlangs naar zijn woonplaats Augusta in de staat Georgia terugkeerde verkocht daar een officieel uitziend document, dat hij uit Duitsland had meegenomen. De koper liet de Franse tekst vertalen en kwam toen tot de ontdekking dat hij in het bezit gekomen was van de auten- lieke huwelijksakte vanKoningin Emma en Koning Willem III uit het jaar 1878. Hij heeft het document naar een vriend in Europa gezonden met het verzoek er voor. te zorgen, dat de hete weer in het bezit der Koninklijke familie in Neder land komt. K In donkere uren herinnerden de Britten zich Nederland Ware dierenliefde beloond In Maart van dit jaar heeft mevrouw G. H. H* L. Bouman-Offcreins te Zut phen met .gevaar voor eigen leven een hond g&rèd, die op een ijsschots in de vaart achter haar woning in doods gevaar verkeerde. Gekleed sprong zij te water en zonder zich te bekommeren om het letsel dat zij opliep door de ijs schotsen, wist zij het dier op het droge te brengen. Zij nam de verkleumde 'hond mee naar haar woning en ver zorgde "het dier, totdat de eigenaar ge vonden was. Deze moedige daad heeft de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren beloond met een medaille, welke haar door de algemeen secretaris in tegenivoordigheid van de burgemeester van Zutphen en de eigenaar van de geredde hond in het gemeentehuis te Zutphen werd overhandigd. Minister vanOost-Indonesië in Nederland Doodstraf voor landwacht* commandant uit Alkmaar Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft de 30-jarige landwach'tcamman- dant W. A. van der S. uit Alkmaar, die in de bezettingstijd verschillende illegale werkers van het leven heeft beroofd en zi.in ondergeschikten meermalen heeft aan gezet, ondergrondse werkers te vermoor den, conform de eis tot de doodstraf ver oordeeld. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13 00. 19.00 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.'.5 Gymn, 7.30 Gebed. 7 45 Grampl, 8.55 zieken bezoek 10 00 Leger des Heils. 10.15 Morgendienst. 10.55 Partita van Bach. 11.00 Ziekenbe zoek.. 11 AO Familieberichten. 12.00 Angelus. 12.03 Sonate van Mozart, 12.30 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. ::s.20 Welk boek?. 13.25 Metropole- orkest. 13.45 Vrouwenvaria. 14.00 Sonate van Gricg. 14.30 Rennie Philips-commando. 16.00 Bij bellezing. 10.30 Omroeporkest. 17.45 Zwitserse musici. 18.15 Nieuwe platen. 18.30 Strijdkrachten 19 15 Gr.im.pl. 19.30 Actualiteiten. 19.45 De R. V. D. 20.05 Proloog. 20.15 Sans Souci. 20 55 DelMse zangers. 21 30 Do vaart der volken. 21.50 Band cn plaat. 22 45 Overdenking. 23.00 Nieuwe Ned. muziek. 23.30 Gram.pl. HILVERSUM TI, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00. Ifi.pO. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Operettes. 8.15 Gram.pl, 8.45 Bal letmuziek van Tsjaikofski. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Gram.pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Webster Bootti zingt, 10.50 Kleutertje luister. 11.00 ver geet u het niet? 11.20 Sonaten van Vivaldi. 11.45 Symphonic 'no. 28 van Mozart. 12.00 Lyratrlo. 12,30 In't spionnetje. 14,00 Als kinderen ziiïk zijn. 14 40 Kamcr-o/kcst. IS.OO Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet!. 16.05 Gram.pl. 16.15 Camera loopt. 17.04 Kaleldoscoop. 17.20 Raad aan kanor vaarders. 17,30 „Ma mère 1" oye" van Ravel. 17.50 Rijk over zee. 18.15 De Skymasters. 18.45 Sport- praatje. 19.00 uit Amerika. 19.10 Givim.pl. 19 30 Volksmuziekschool. 20.05 Snip en Snap. 20 15 Oratorium „La danse des morts". 20 55 Hoorspel „Olleke Bolleke". 21.30 De Speeldoos. 21.50 ..Hij en zij". 22.20 Vaudeville-orkest. 23.15 Jazz. 23.30 „Jeux d'Enfants" van Bizet. Mr. M. Hamelink is optimistisch Gistermiddag arriveerde op Schiphol de minister van Financiën van de staat Oost- Indonesië, mr. M. Hamelink. Mr. Hamelink was vergezeld van de broer van de sultan van Borneo. De minis ter zal enige weken in ons land vertoeven. Gevraagd naar zijn mening over de poli tieke situatie in Indonesië, verklaarde de minister dat hij hoopvol gestemd is.. „Het is jammer dat Sjahrir in deze moeilijke periode niet meer de regering leidt. Persoonlijk ben ik optimistisch ge stemd en ik twijfel er niet aan, of er zal nu een spoedig einde aan de onzekerheid komen", aldus mr. Hamelink. Waterkampen „Onze Marine" Het Algemeen Nederlands Comité „Onze Ma rine" dat. zoals bekend het propagandavaarlulg Van .der Steng bouwt, zal dit jaar vier water kampen organiseren, en wel te Gouda (Reeuwijk) van 21 tot en met 26 Juli en van 28 Juli tot en 2 Augustus en te Nljkerk van 4 tot en met 9 Augustus en van 11 tot en met 16 Augustus. Voor Inlichtingen kan men zich wenden tot „Onze Marine" Postbus 120, Hilversum. (Van onze Londense correspondent) Zoals reeds vermeld heeft de Neder landse regering bij monde van de minister van oorlog, kolonel Fievez, haar dank be tuigd aan de Britse regering voor hetgeen deze gedaan heeft voor de opbouw van het nieuwe Nederlandse leger. Het is precies zeven iaar geledendat de bewoners van het kustplaatsje Portscawl in Zuid-Wales ehige' vaartuigen zagen naderen met soldaten in vreemde uniform. Ze zagen er terneergeslagen en vermoeid uit. Het waren de restanten van de naar Frankrijk teruggetrokken Neder landse legermacht die kans hadden gezien via Brost het Kanaal over te steken. De hele bevolking liep uit naar de haven en onze mannen kregen een welkom dat zij niet meer zouden vergeten- Ze werden met zoveel hartelijkheid omringd, dat zij zich meteen thuis voelden. Snel pasten zij zich dan ook aan de omstandigheden aan. Ge ruime tiid bleven ze in Portscawl. Latei- werden ze in verschillende andere plaat sen, o;a. Wolverhampton, gestationeerd. De aanvankelijke Gideonsbende van niet meer dan* 1500 man groeide geleide lijk tot het dubbele aantal aan door mobi lisatie van de zich in de vrije wereld be- vjndende landgenoten. Ook de Nederland se luchtmacht en marine werden lang zaam in Engeland opgebouwd. De vriend schapsbanden met de Engèlse bevolking werden steeds nauwer, vooral nadat de Nederlanders de taal onder de knie had den. Onze jongens met "hun blozende Hol landse koppen, de Oranjeleeuw op mouw en baret, verheugden zich alom spoedig in een grote populariteit- Vele Engelsen hebben nu eenmaal een zwak plekje voor de „Dütcl^". Het gebeurde meer dan eens. dat alle huwbare meisjes in een kleine plaats, waar ons legertje tijdelijk ver blijf hield, met Nederlanders in de echt traden. Dit heeft ook weer een verdieping van het contact tussen onze beide volken bevorderd. Aan het optreden van onze mi- Israelitisch kerkgenootschap Is tegen, kolonisatie in Suriname Naar aanleiding van het besluit van de litairen is het te danken, dat het Engelse volk tijdens de donkere jaren steeds weer aan het bestaan van ons land werd her innerd. Zij droegen het hunne bij tot de enorme „goodwill", dje ons.land in Enge land geniet. Alle tijdens de oorlog in Engeland aan wezige Nederlandse militairen, behoren de tot de landmacht,, vormden tenslotte de brigade ..Prinses Irene", welke daad werkelijk deelnam aan de veldtocht in West-Europa. Zodra ons land bevrijd was, begon de tweede fase van de opleiding der Neder landse krijgsmacht op vreemde bodem. Meer'dan dertien duizend man, voor een groot deel vrijwilligers, stroomden naar de Britse oefenkampen. Op deze manier werd het kader van de eerste twee divi sies van het nieuwe Nederlandse leger in Engeland getraind. De Nederlanders maakten kennis met eeri voor hen in vele opzichten nieuwe en har de oefenperiode- Het Britse systeem, hoe fors het ook moge zijn, tast de persoon lijkheid van de soldaat echter niet aan. Heilzaam was de invloed van het Engelse gevoel voor sportiviteit. Het verblijf in het buitenland werkte over het algemeen zeer verfrissend. De blik der Nederlanders werd na het jarenlange isolement zeer verruimd. Grenzenloze moeilijkheden: Bewoners der grensprovincies klagen De Berlljnse correspondent van het A. N. P. schrijft: „Men kan zelden Nederlanders, die in de Duitse grensstreek wonen, ontmoeten zonder litanieën van klachten te horen over de moei lijkheden die zij ondervinden,en de grlèven. die zij hebben, tengevolge van de beperkende bepalingen, waaraan het grensverkeer nog steeds gebonden Is. Vooral de talrijke Nederlandse boe ren, die aan de Duitse zijde der grens wonen, ondervinden de afsluiting van het zo nabije vaderland als een inbreuk op wat zij als hun recht zien. Er reiken van oudsher vele familie banden over de grensstreep en de grensbevolking kan het moeilijk verkroppen wanneer deze nog niet, zoals in vroeger jaren, kunnen worden on derhouden. Vele der tienduizenden Nedenèan- ders, die hl de Duitse grensprovincies leven, hunkeren er naar het vaderland terug te zien, doch zij vinden er nog niet de gelegenheid voor. Omgekeerd voelen Nederlandse boeren, die grenspassen hebben gekregen om hun land op Duits gebied te kunnen bewerken, zich nog te zeer in hun bewegingsvrijheid beperkt. De be trokkenen kunnen daarbij weinig begrip opbren gen voor de motieven, die herleving van het normale grensverkeer tegenhouden. Wanneer van officiële zijde gewezen wordt op de bloei van de smokkelhandel, dan zijn de grensbewo ners geneigd te beweren, dat de huidige toestand de sluikhandel in de hand werkt. Wanneer men de grens niet langs de officiële wegen kan pas seren dan weet men wel andere wegen. En op wegen, waar men de grenscontrole ontwijkt, neemt men gemakkelijker een paar pond koffie mee dan door officiële doorlaatposten. Er zijn overigens reeds maatregelen genomen, die een verzachting van de beperkingen beteke nen. Aan de bezwaren tegen de moeilijkheden, waarmee de overschrijding der grens voor Ne derlandse burgers gepaard blijft gaan. is r wij vernamen ten dele tegemoet gekomen door het openen van mogelijkheden tot een snelle af wikkeling der formaliteiten in dripgende geval len. Op vier plaatsen langs de grens zijn op het ogenblik zowel de Britse als de Nederlandse grenswachten voorzien van een aantal blanco formulieren, die het mogelijk maken, dat bezoe ken om dringende familie- of andere redenen, zonder noemenswaardige vertraging kunnen plaats hebben. Voor de in Duitsland wonende Nederlanders is daarbij op uitdrukkelijke .van Nederlandse zijde de bepaling gemaakt, dal de Britse grensposten de vereiste toestemming eerst geven na gunstig advies van de Neder landse consul. Wij vernemen voorts, dat tussen de Neder landse regering en de Britse autoriteiten onder- handelingen worden gevoerd over verdere maatregelen om het verkeer in de grensstreek te vergemakkelijken. Zo maakt de opheffing van de aan de Duitse zijde der grens bestaande vijf kilometer-zóne een punt van overweging uit. Hierdoor zou aan vele bezwaren worden tege moet gekomen en aan een beperkt aantal, slechts enkele honderden. Nederlandse boeren weer ge legenheid worden gegeven, hun op Duits gebied staande boerderijen weer te gaan bewonen. Van Britse zijde is evenwel de voorwaarde ge steld, dat hiertegenover zou moeten staan, dat ook Duitse boeren, die hun boerderijen aan dé Nederlandse zUdc der grens hebben, dezelfde rechten zouden moeten krijgen. Deze voorwaar de ontmoet van Nederlandse zijde uiteraard grote bezwaren, zowel op principiële gronden als om het feit, dat het onbekend Is hoeveel Duitse boe ren via deze weg naar toelating in Nederland zouden kunnen solliciteren. En ook al zouden de onderhandelingen, ondanks de Britse voorwaar den. tot een bevredigende oplossing kunnen lei den. dan nog betekent dit niet. dat alle wensen, die in de betrokken streek leven, kunnen wogden vervuld. Vrijdag ontscheping van de „Indrapoera" te Rotterdam Donderdagnacht omstreeks 12 uitr zal het motorschip „Indrapoera" met repatrië- renden uit Indië in de haven van Rotter dam aankomen- Aan boord bevinden zich 293 evacués. 149 mariniers en 121 leden van de Koninklijke'Landmacht. Voorts komen met ditschip aan 450 vreemde lingen, Duitsers, Oostenrijkers en Honga ren, die door de zorg van de Repatriënngs- dienst Indië per speciale trein van het Lloydterrein naar Hamburg gebracht zul len worden, vanwaar zij verder naar hun woonsteden zullen reizen. Met de ont scheping zal Vrijdag des ochtends om 8 uur begonnen worden. „DE SIER VAN HET BOERENBEDRIJF" Reeds sinds de eerste boerderijen in de drooggelegde ^Haarlemmermeer verrezen, koestert een kleine groep landbouwers een liefdevolle belangstelling voor de edele viervoeter, zonder welke het landbouw bedrijf niet kon en niet kan bestaan: Het paard] Deze belangstelling uit zich ih een in tensieve fokkerij van de twee hoofdras sen: warm- en koudbloedpaarden. De intensieve fokkers werken echter ieder met één soort: of warm- öf koud bloedpaarden. Onder de eerste soort ver- Surinaamse wetgevende vergadering om ten hoogste 30.000 Joodse kolom sten toe fjy*™ paanJenot.Kn-worden tot te laten heeft het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap verklaard, dat het zich met de?e plaÜTien niet kan verenigen. Be toogd wordt, dat dergelijke plannen nim mer tot een bevredigende oplossing van het Joodse vraagstuk kunnen leiden en dat uit rapporten van deskundigen over de kolonisatie van blanken in Suriname en uit de reactie op dit plan, in het bijzonder in de vergadering van de staten in Suri name, blijkt, dat dit project zelfs geen tijdelijke oplossing biedt voor het pro bleem der Joodse verplaatste personen. Het plan behoort derhalve, ook van huma nitair standpunt bezien, als onvoldoende verantwoord te worden afgewezen en wekt, hoe goed ook bedoeld, ongerecht vaardigde illusies bij de betrokkenen. de koudbloedpaarden gerekend. Voor bei de soorten is een apart stamboek, het Bel gische en het Nederlandse, ten onjuiste wel eens de Burgerlijke Stand van de paarden genoemd. Lang niet ieder paard wordt n.l. ingeschreven; slechts de „bloem" er van. Jaarlijks vinden er in ^de Haarlemmer meer centrale keuringen plaats voor hengsten en voor merriën, die verdeeld in bepaalde categorieën in het stamboek komen te staan. Wat de merriën betreft zijn deze cli- maxgewijs: Stamboekmerriën, Premie- merriën, Stermerriën en Preferente Mer riën. De eerste drie graderingen ontvangen zij na de beoordeling van hun „exterieur" Paiicla en de Meesteivdetective 74. Detective Snufkens haalde een mes uit zijn zak en sneed de touwen door die Phnda zo zorgzaam had vastgemaakt. „Wc kunnen samenwerken!" bood hij aar\. Walmeer ik goed ben ingelicht is de bende nog al groot! Uw hulp is mij welkom!" ..Het zal mij een groot genoegen zijn!" zei Zondervmn opstaande. ,,Hec is mij een eer met U samen te werken! Kom mee, ik weet, waar de hoofdlieden van de bende zitten! Wanneer wij vlug zijn kunnen wij hen overmeesteren. De rest is dan kinder spell" Detective Snufkens volgde de schurk, zonder te merken, dat hij lelijk voor de gek werd gehouden. De man loog zó go.ed, dat een nóg scherpzinniger iemand dan Snufkens er zou zijn ingevlogen. Zo stapten ze op een deurtje af dat aan het einde van de gang zichtbaar was.... en de laatste na de beoordeling van hun nakomelingen. Van de 100 merriën,»die op een cen trale keuring in de Haarlemmermeer ver schijnen worden er over het algemeen 40 tot 50 goedgekeurd en in het stamboek ingeschreven. Bij nadere selectie krij gen hiervan 30 tot 35 een kwalificatie, in welk aantal doorgaans slechts 4 gtammerriën voorkomen. Preferente mer riën zijn zeldzaam. Allereerst moet de betrokken merrie op een keuring beslag gelegd hebben op een eerste of tweede prijs. Zij moet minstens drie nakomelingen hebben, die eveneens stuk voor stuk de eergteof tweede, prijs behaalden. Dan moet zij nog voldoen aan een zadelproef en een trekproef, waarmee men haar bedrijfsgeschiktheid, haar mak heid en haar uithoudingsvermogen peilt. In het hengstenstamboek missen we een van bovengenoemde categorieënSter- hengsten zijn er niet. Slechts pl.m. 10 der 100 hengsten die voor een Haarlemmermeerse Centrale keu ring verschijnen 'worden als stamboek- hengst ingeschreven, en van deze die ren worden doorgaans 3 a 4 tot premie- hengst .bevorderd" Hieronder komen meestal geen preferente hengsten voor. Men ziet wel. dat er op beide geslachten een uiterst strenge selectie wordt toege past. Het doel van de Centrale keuringen, die uitgaan van de Vereniging voor Land- bouwtuigpaarden in Nederland, „V.L.N.", welke zich met de warmbloedpaardenfok kerij bezig houdt, is dan ook de opvoering van de „kwaliteit" van de paarden boven hun „kwantiteit". Het voortfokken met paarden, die bij de keuring voor het stamboek afgewezen zijn, is nog steeds vrij. Er wordt echter gewerkt voor beperkende overheidsmaatregelen hieromtrent. Nu de mechanisatie in de landbouw steeds meer terrein wint, krimpt de paar denfokkerij langzamerhand in. Haar toe komst is allerminst rooskleurig. De paardenliefhebbers zien dit met lede ogen aan. Het paard „de poëzie van het boerenbedrijf", heeft voor hen immers een zeer bijzondere betekenis. Sport In het kort H. C. K. NAAR TILBURG, Ten einde de honkbalsport ook in Brabant meer aanhang te doen verkrijgen organiseert de Brabantse Rayon commissie van de N H. B. een propagandatour- nooi te Tilburg. De honkbalpropaganda-vereni- glng .'.De Kieviten" stelde een fraaie wisselbeker beschikbaar. De deelnemende verenigingen zijn: HCK. DWS, Sparta en een Brabants negental. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein van. „Longa"* Zoveel maal een kwartje De bruggeman is de standvastigheid zelve vergeleken bij de speelsheid van vijftien jachtjes van plezier, die in een eindeloze sliert tegen de draaibare versperring wachten op het moment, dat hij zijn zeer belangrijke causerie over het weer voor een publiek van twee geiten en een schon kige man zal hebben geëindigd. Een hese toeter van een BM-varensgast verstoort het weerpraatje echter zo door dringend, dat de bruggeman niet langer kan blijven staan en naar de plaatsen schrijdt, waar rood-en-witte bomen de haastige auto's voor een natte duikeling moeten behoeden. Het trilt van heerlijk verwachten door de' rijen van de bootjes mannen en -vrouwen 1 en de knaap, die deze sleep a raison van twee gulden per onderdeel sleept, daalt af in de catacom ben van zijn vaartuig, om er een soort motor tot activiteit te gaan prikkelen. Met een blauw kringetje verkondt de roes tige pijp, dat het gebeuren gaat. De brug- gemens heeft Zijn instrument inmiddels vijfenveertig graden laten draaien en hangt kwasi onverschillig over zijn leu ning naar het wereldje van slepelingen te kijken. „Oempf" steunt de motorboot aan de kop, de touwen gaan gespannen staan en 'het koor van watervrienden, dat zich aan de hoede van de motorpraam heeft toevertrouwd, heeft de handen vol met „afhouden" en „bijdraaien" en wat dies meer komt kijken, wanneer een optocht van louter BM's en sharpies een nauwe opening moet passeren. De weervoorspeller blijkt een zeer ma terialistische levensbeschouwing de zijne te kunnen noemen, want inplaats van ver heugd te wuiven naar elk jachtje, - dat voorbijtrekt, hengelt hij onbeschaamd met een leeg klompje aan een touw voor de zeilneuzen. En de zaken gaan kennelijk goed. Niemand van de lange sleep durft het nodende houten schoeisel, dat menige bruggewachter ontsiert, te negeren en ieder offert zijn -kwartje. Ook de hekken sluiter, die druk bezig is met het in de koers houden van zijn fonkelnieuwe vaar tuig, grabbelt zenuwachtig in allerlei vreemde zei'lpakzakken, om de tolgelden te verzamelen. Kleine Adelbert moet het roer even houden. Terwijl kleine Adelbert het roer houdt, de 'motorboot „Oempf" zegt en de bruggeman tikjes tegen zijn pet geeft uit puur plezier over het zwaar der wordende klompje, heeft de vrouw van de vader van Adelbert, die „Moeder" ^ordt geheten door de zeilpakgrabbelaar een kwartje aan de verborgen hoekjes van de boot ontworsteld. Triomfantelijk gaat haar hand in de richting van het klompje, dat met een vakkundige zwaai over komt. Met een tevreden gelaat wij de baas van de brug zijn gevulde collecteklomp in palmen als de draad, waar 8it onschatbare bestaansmiddel mee verbonden is, in de stag van het laatste en nieuwste bootje verward raakt. De motorboot aan de kop zegt trouw „Oempf en de bruggedraaier moet meehollen, wil hij zijn gevulde klomp niet direct verspelen. Het noodlot is echter tegen hem, op deze windeloze namiddag. Als hij het einde van het veilige bruggedek heeft bereikt en zijrt armen strekt, blijkt de motorboot sterker te zijn dan het touwtje van de klomp. Weshalve een stille „ploemp" en een aan tal kleine „ploempjes" de serene1 stemming verstoren. De hele sleep weet plotsklaps wat er ge beurd is en staat met nauw verholen leedvermaak het zich voltrekkende drama te aanschouwen. i De sleep tuft verder, eeri kind schreeuwt onder een buiskap en een koffergramo- foon neemt het met succes tegen, een leeuwerik op. Een brug staat open. Zomaar open boven het narimpelende water. Op de brug leunt een moedeldos man voorover om zijp klompje op te vissen, dat blij komt aan drijven, heel luchtigjes, want de .vracht is er uit. De bruggeman vertelt de dorpse omstanders in diep-menselijke en uit dia lectisch oogpunt belangwekkende bewoor dingen, hoe die smerige klomp om die smerige stag ble^f zitten. De brug draait eerst weer dicht, als een ongeduldige automobilist uit zijn wagen kfimt en on middellijk doortocht eist. „Zóveel kwar tjes naar de' pulletjes" zucht de man onder het draaien. j. F. I Wereldnieuws BU tie „weer-bron". Brigade-generaal Yates, lei der van de meteorologische dienst der Ameri kaanse luchtmacht, zeide dat tussen half en eind Juli superforten dagelijks meteorolo gische vluchten over de Noordpool gaan maken. Sedert half Maart is de route een maal per week bevlogen. Er zullen ook dagelijks vluchten over de Golf van Alaska gemaakt worden. Het doel van de observaties is de boeren van de Pacifickust in te lichten wanneer slecht weer verwacht kan worden. Bikini-epiloog. Heden vertrekt een expeditie van veertig geleerden en technici met vier entwintig diepzee-duikers uit San Dlego naar de Bikini-al,ol voor een niéuw wetenschap pelijk onderzoek naar de veertiem schepen die verleden jaar bij de proef '-met de atoombom tot zinken zijn gebracht, De dui kers zullen speciale Instrumenten naar bo ven brengen die op de schepen geplaatst werden (U. P Trillende (rein. Bij Westville in Indiana derail leerden gisteravond zeven spoorwagens van de Baltimore and Chio trein ..Columbiaft" die op weg was. van Chicago naar Washington. De politie meldde dat minstens zestig perso nen gewond zijn. Er werd niemand gedood, doch de toestand van sommige gewonden is ernstig. Men gelooft dat de trilling van de trein die een snelheid van 73 mijl per uur had. een wissel heeft opengeworpen, waar door de wagens ontspoorden. (U. P.) Train voor de „as". Een woordvoerder van het hoofdkwartier van generaal MacArthur zei- de gisteren dat van de 12.000 ton walvistraan die de Japanse expeditie heeft opgeleverd, 7000 ton ter beschikking van Europa zal ko men. voornamelijk van Duitsland. Met de verdeling zal de Internationale noodvoed- selraad zich belasten. De overblijvende 5000 ton komen ten goede van de Japanse con sumptie. Rook wolkenkrabber. In de bovenverdiepingen van een New Yorkse wolkenkrabber van 42 verdiepingen brak brand uit, doch meer dan duizend peisonen wisten zich via de brand vrije trap in veiligheid te stellen. Onder hen bevond zich de vroegere directeur der poste rijen. James Farley. De brand is door kort sluiting verQorzaakt, (U. P.) Einde Bankholiday. De slaking van Franse bank bedienden Is geëindigd. De stakingscommis sie heeft met dertig tegen zeven stemmen besloten de nieuwe voorstellen, die door de regering' werden' aangeboden, te aanvaarden. Het werk is in de meeste banken hervat. Vlijmscherpe brief. Op August FrÖhlich, presi dent van het parlement van Thüringen. Is een aanriag gepleegd door een 28-jarige man, die hem zogenaamd eén brief kwam brengen. Fróhltch kreeg drie steken in zijn arm. waar na de aanvaller door twee toegesnelde per sonen werd overmeesterd. De drijfveer tot deze aanslag ls nog niet bekend.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2