City Tax De jaarlijkse parade der sporten staat weer voor de deur Kort en Bondig Partij van de Arbeid herdacht baanbreker van het socialisme Drie uren met «er WOENSDAG 2 JULI ft>47 HAARLEMS DAGBLAD 3 SPORTWEEK 1947 Wanneer morgenavond de feestelijke en kleurige stoet van sportverenigingen op mars zal zijn gegaan naar de Grote Markt, dan zal de traditionele Haarlemse Sport week weer een feit zijn. Zeyen dagen lang zullen turnen, zwem men, tennis, schaken, roeien,kaatsen, korfbal, wandelen, cricket, zeilen, fietsen, boksen, handbal, athletiek en nog menige andere tak van sportbeoefening in bonte verscheidenheid zich tot de Haarlemmer richten en van hem belangstelling vragen. En de duizenden deelnemers aan dit jaarlijkse sportfestijn zullen hun moeite eerst beloond achten wanneer vele, zeer vele stadgenoten door hun actie gewonnen zullen zijn voor één of meer takken van sport. Want het gaat bij de Sportweek er niet in de eerste plaats om wélke sport men kiest, wel dat men kiest. Niet tot het na jagen van records wordt het publiek hier aangespoord, maar om een gezonde even wichtige beoefening van lichaamscultuur, die leidt tot grotere levensvreugde en tot meerdere volkskracht. Laatste bijzonderheden. Wij vernamen nog, dat de aankomst van de gasten uit Derby Zaterdagochtend om halt elf op het station verwacht wordt, waarna zij per speciale tram naar de Grote Markt vervoerd zullen worden. Hier vindt dan de officiële ontvangst op het Stadhuis door de waarnemend burge meester p%ats. In restaurant Munniks krijgen vervol gens de gastvrouwen en -heren gelegen heid hun logés af te halen. In de grote groep officials, die mee komt bevindt zich ook de burgemeester van Derby, mr. C. E. Bates, O. B. E. Er bestaat een kans, dat de bokswed strijden tegen de Engelse gasten, die voor Maandagavond op het programma staan, niet door zullen kunnen gaan. In Engeland is nl. het boksseizoen „ge sloten", doch ifet Sportweek-comité doet op het ogenblik veel moeite de Engelsen te bewegen voor deze gelegenheid dispen satie te verlenen. De kans daarop is ze ker niet verkeken. Een novum. Een Engels gebruik, dat te Haarlem zal worden geïntroduceerd is het Sporthal. Zondagavond krijgen de Derbyanen ge legenheid tijdens een dansje en een bab beltje nader met him Nederlandse sport- collega's kennis te maken, iets, waartoe zij tijdens de wedstrijden en demonstraties niet zo gemakkelijk in de gelegenheid zijn. Het pofitie-amusementsorkest verleent zijn medewerking en er zal een klein ca baretprogramma aangeboden worden. Er vindt, voor dit Sporthal geen losse kaartverkoop plaats. Entréebewijzen zijn alleen via de sportverenigingen verkrijg baar. Voor een kwartje naar Engeland. In het keurig uitgevoerde programma, dat van morgen af overal verkrijgbaar is, treft men de slagzin aan: „Voor een kwartje naar Engeland". E^at kan, ge tweeën zelfs, maar dan zal men zich eerst een lot van de Sportweekloterij moeten verschaffen en nu, ja, men zal ook geluk dienen te hebben. Deze loterij wordt gehouden, om hen, die straks uitgezonden zullen worden naar Derby en daartoe financiëel minder in^ de gelegenheid zijn, in staat te stellen toch te gaan. f Zo helpt deze loterij dus mede, dat iede re Haarlemmer, ongeacht zijn sociale po sitie toch kan deelnemen aan de sportuit- Scholieren geven een voor beeld bij het verkeer In de afgelopen weken hebben 1750 kinde ren In het openbaar getoond, dat zij de ver keersregels kennen. Men zou kunnen zeggen dat we weer een stapje verder zijn In de rich ting van het veilig verkeer. Vandaag en Don- .derdag worden de meisjes en Jongens, die met goed gevolg het verkeersexamen hebben afge legd. in de gelegenheid gesteld een filmvoor stelling in het Rembrandt Theater bij te wo nen. Vanmorgen was de eerste groep aan d« beurt. De voorzitter van de Vereniging „Vei lig verkeer" te Haarlem, de heer E. H. Tencklnck. wenste de geslaagden geluk' en sprak het vertrouwen uit, dat zij op straat een goed voorbeeld zullen geven. Dan zal bereikt worden, dat het aantal ongelukken minder wordt. De heer H. van de Weyer, voorzitter van de examen-commissie, bracht dank aan het on derwijzend personeel, dat zich veel moeite ge geven heeft, de Jeugd de verkeerseisen bij te brengen en aan de politie, die weer op uit stekende wijze medewerking verleend heeft. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag is het in de Vleeshal de beurt aan Ga tot en met Goz voor het afhalen van levens middelenkaarten. Aanvraagformulieren voor hen die nog geen brandstoffenkaart hebben ontvangen, kunnen afgehaald worden door bewoners uit de straten, waarvan de namen met U en V beginnen. In Heemstede is H tot Hek aan de beurt van 9 tot 12 uur en Hel tot Hez van 2 tot 4.30 uur voor het afhalen van levensmiddelenkaarten. Burgerlij'ke stand van Haarlem HAARLEM, 1 Juli 1947. BEVALLEN van een zoon: 28 Juni. G. M. Re- nout—van Kraalingen; A. M. van Suylekom—Ba ding, 2 z.; G. L. Meijer—Moreels: 29 Juni, C. E. Zomer—Heijerman; S. de Ruig—Veenstra: 30 Juni. C. Zijlstra—Steiger; B. G. van der Leden- Pels: M. J. Allesbes—Watzema; C. M. van der Pol—Kooien; C. F Kiuger—Kruijff; A. Beishui zen—Ka Isma; 1 Juli. P. Rademakers—Tinnes. BEVALLEN van een dochter: 28 Juni, D. de Wilde—Sijm; J. M. de Wolff—Harding; 30 Juni. M. J. van HeerdeGovers; A. van der Veldt— Goes; C. E. van der Meer—van Schooten; W. C. Rotteveel—Visse; 1 Juli. M. J. van Heerde Govers. OVERLEDEN: 26 Juni. A. van Zorge—Schot. 83 J., Rippertiapark; 27 Juni, G. Schreuder, 55 j., Zaaaenlaan; W. J. Schoutese. 66 j., Kamperlaan: 28 Juni. J. W. van Wageningen—Keers, 58 j., Raamvest; 29 Juni, H. A van Lennep. 64 jHa- zepaterslaan; J. C. Jaspers. 42 j., Westerhout- park; E. van den Brink—Woerdeman. 79 j.. Mar- nixstraat; W. Blazer, 62 j.. Barteljorisstraat; 30 Juni. G. Sieverding—van der Plas. 43 j., Velser- straat. Agenda voor Haarlem Phoenixterrein, circus Mlkkënie Strassburger, 2 en 8 uur. Gem. Concertgebouw: Haarlems Mu ziekinstituut. 8 uur. Luxor: „Lydia", toeg. bov. 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Prinses Tara- canova" toeg. bov. 14 j. 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Levenslang", „Zijn vader ge wroken". toeg. bov. 14 j. 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pechvogels", alle leeft. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Les enfants du Paradis". 2 30 en 7,30 uur Palace: Blood on the sun", toeg, bov. 18 j 2.30. 7.03 en 9.15 uur. DONDERDAG 3 JULI Phoenixterrein: Circus Mikkenle Strassburger. Gem. Concertgebouw: Jubileumconcert, Jac. Zwaan. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. S portiveekagenda Donderdag 3 Juli. 19 uur: Opening der Sportweek 1947 met een Sportoptccht. Opstelling: Kleveriaan, tussen Schoter- weg en Kleverparkweg. Route: Kleverparkweg. Verspronckweg, Kinderhuisvest, Zijlstraat, Krocht, Barteljorisstraat, Koningstraat, Ver- wuift, Grote Houtstraat, Spekstraat, Klokhuisplein, Grote Markt. Toespraak van de heer D. J. A. Ge luk, loco-burgemeester, van het bor des van het Stadhuis. Van 1919.30 uur zal op de Grote Markt een demonstratie Volksdansen gegeven worden. wisseling. Een woord van aanbeveling is hiermede eigenlijk overbodig geworden. Wanklank. Helaas hebben de Federatie van de Mu ziekverenigingen in Haarlem en omstreken en het Sportweekcomité elkaar niet kun nen vinden. Het laatste stond op zichzelf niet onsympathiek tegen de hogere ver goedingen, die de Federatie voor het op treden van de bij haar aangesloten leden had vastgesteld. Maar anderzijds was het comité ook niet geheel vrij in de keuze van de corpsen, zodat men niet zeker was, dat de quantitatieve en qualitatieve te genprestatie tegen het hogere bedrag op woog. Daar het Sportweekcomité geen onge limiteerde kapitalen tot zijn beschikking heeft, moest er een andere oplossing ge vonden worden. Thans zullen enkele tambourcorpsen van jeugdorganisaties vóór de begeleiding van sportoptocht en de wandelmarsen zorg dragen. Muziek Leerlingen-uitvoering van Haarlems Muziek-Instituut Ook op de 73ste leerlingen-uitvoering van Haarlem's Muziek Instituut, welke gisteravond in de tuinzaai van het Gem. Concertgebouw werd' gegeven, werd de grootste groep uitvoerenden gevormd door leerlingen, voor wie de piano het uitver koren instrument is. Leerlingen van mej. Frieda Hoogerwerf en van de heren Jac. Bonset, Nico Hoogerwerf en Jan Kappers, kwamen met de vertolking van een reeks over het algemeen aantrekkelijke klavier werken, in verschillende stijlen geschre ven, de resultaten tonen van ijverige stu die in het algemeen en van stu die. die zich meer of milder langdurig richtte op het voor deze avond gekozen muziekstuk. En wat hier voor opgemerkt werd over de klavierleerlingen, kan even eens gezegd worden over de zangleerlin- gen van mevr. J. Küppers en de heer W. van Santé, over de vioolleerlingèn van de heer Joh. Vierveyzer en de vibloncelleer ling van de heer A. v. d. Klashorst, waarbij dan de voor elke groep bestemde muziek beschouwd moet worden, alsmede de bij zondere eisen hierdoor gesteld. Zoals op elke- leerlingen-uitvoering stonden de vertolkingen uiteraard niet op eenzelfde niveau van vervolmaking. Maar bij de meest geslaagde voordrachten en deze konden in verheugend grote mate vastgesteld worden kon men zich ver blijden over een duidelijk gebleken muzi kale aanleg en technische ontwikkeling, over een stem met goede kwaliteiten, over een paedagogisch verantwoorde keuze van muziek en in het bijzonder over de liefde voor de toonkunst bij leraren en leerlin gen, die een onmisbare factor is bij het streven naar een ideaal resultaat. P. ZWAANSWIJK. AUTO SCHOOT UIT HAAR SLOF. Dinsdagmiddag slipte een vrachtauto, met ge ringe snelheid komende van het Verwulft in de Grote Houtstraat: de chauffeur raakte het stuur kwijt en het gevaarte deed een spiegelruit van een schoenwinkef op de hoek van het Verwulft sneuvelen. De wagen werd lichtelijk gedeukt. Morgen bonnen voor zeep Eén bonnenlijst per veertien dagen In de bonnenlijst, welke morgen gepu bliceerd wordt, komt een bon voor, welke recht geeft op 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep, alsmede een bon voor 250 gram zachte zeep. Beide bonnen gelden voor alle leeftijdsgroepen. Voor kinderen van 0 tot* 1 jaar wordt een dubbele hoe veelheid, zowel van de huishoud- of toilet zeep als van de zachte zeep. beschikbaar gesteld. Op de nieuwe bonnenlijst komen we derom bonnen voor suiker en versnaperin gen voor. Dit houdt verband met de om standigheid dat van 6 Juli tot 14 Augustus slechts éénmaal per veertien dagen nieu we bonnen zullen worden aangewezen. Dit geschiedt om de winkeliers gelegenheid te geven tijdens hun vacantie de zaken te sluiten. Men moet er rekening mee houden, dat de vervroegde bonaanwijjing voor suiker en versnaperingen weer ingehaald zal moeten worden. De hoeveelheden, welke op de op 14 Augustus bekend te maken bonnen verkrijgbaar zijn, zullen over drie weken verdeeld moeten worden. Nieuwe bon voor scheerzeep Van 3 Juli af is bon „Tabak 2 Reserve" van de Tabakskaart QA 707 geldig voor 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 500 gram snelscheercrême. Deze bon kan tot 19 Juli bij de winkeliers worden ingeleverd. De scheerzeepbon „Tabak 2 Reserve" van de Tabakskaart QA 703 is niet meer geldig. Denen fe gast in Haarlem De World Friendship Association heeft voor deze zomer weer een uitgebreid programma af te werken. Engelsen. Denen, Fransen en Bel gen komen naar ons land en omgekeerd trek ken Nederlanders naar andere landen. In Haarlem zullen ook enige groepen logeren. Enkele weken geleden kwamen er Engelse gasten en Dinsdagmiddag arriveerden op de Grote Markt 25 Denen voor een tiendaags ver blijf. De vice-voorzitter van het ontvangst comité. de heer P. J. Kapteyn. heette de Denen welkom, waarna zij met him gastvrouwen of gastheren vertrokken. Dinsdagmorgen heeft de heer D. J. A. Ge luk. als waarnemend burgemeester en als voorzitter van het ontvangst-comité de Denen in de Oude Raadszaal van het Stadhuis toege sproken. Hij bracht in herinnering, dat de Denen de Nederlanders na de bevrijding zeer ter wille zijn geweest. Velen trokken naar De nemarken en deden er nieuwe krachten op. Sprekende over de toekomst zeide de heer Geluk, dat er gebouwd moet worden aan een nieuwe wereld, waar vrijheid en vrede heer sen. De World Friendship Association tracht het doel te bereiken door uitwisseling van groepen Thans 2djn Denen ln Haarlem aan gekomen. die bij families zijn ondergebracht. Tenslotte wenste de heer Geluk de gasten enige prettige dagen toe. De leidster van de Deense groep. Edlth Brocker, dankte de waarnemend burgemeester voor de ontvangst. In een aardappeltuintje aan de Zomervaart ln Haarlem-Oost werden Dinsdagmiddag niet minder dan negen larven van de colorado kever gevonden. Salarisverhoging van 5% voor het provinciaal personeel In de Dinsdagmiddag voortgezette ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland is afwijzend beschikt op het verzoek van de N.V. „Concertgebouw" te Amsterdam, om alsnog een subsidie te verlenen in het ongedekte tekort op de ex ploitatierekeningen over de boekjaren 1943 '44 en 1944 '45. Mr. De Roos (P.v.d.A.) verzocht een tegemoetkomende houding aan te nemen, waarna het lid van Ged. Staten mr. dr. Witteman (K.V.P.) ant woordde, dat later overwogen kan worden, op nieuwe rekeningen een subsidie te verlenen. Bij de behandeling van het voorstel tot toekenning van een overgangstoelage, ten belope van 5van het basissalaris, aan het provinciaal personeel, deelde het lid van Ged. Staten, de heer Bouwman mee, dat getracht zal worden, een beter resul taat te boeken. Daarom verwierp de ver gadering met 47 tegen 16 stemmen een motie van de heer Kuyper (C.P.N.), waar in de Provinciale Staten Gedeputeerde Staten uitnodigen stappen te doen, om de verhoging op 10% te stellen. Gepensionneerden en een bepaalde cate gorie wachtgelders zullen een e::tra-yit- kering over 1946 ontvangen. De verorde ning „Nazorg Buitengewoon lager onder wijs" werd zodanig gewijzigd, dat het bedrag per leerling verhoogd wordt. Het voorstel van Gedeputeerde Staten van de N.V. Bouw Exploitatie Maatschap pij te Bergen aan Zee te kopen een duin- terrein, groot ongeveer 810 ha, gelegen in de gemeente Bergen, voor de prijs van 450.000 werd na discussie aangenomen. Tesseire won de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk De zesde étappe van de Ronde van Frankrijk welke ging van Besangon naar Lyon, werd na een spannend slot gewonnen door Tesseire (Frankrijk) in de tijd van 6 uur 55 min. 37 sec.; 2. Fachleitner (Frankrijk) op een wiel; 3. Bour- lon (Centraal, Zuid West) op een lengte; 4. Gau- thier (Zuid Oost) 6 uur 56 -min. 20 sec.; 5. Audier (Noord Oost) in 7 uur 9 min. cn 34 sec.; 6. Idee (Frankrijk) in 7 uur 12 min. 54 sec.; 7. Tassin (West) zelfde tijd; 8. Dessertine (Centraal Zuid West) zelfde tijd; 9. Mollin (België) zelfde tijd; 10. Klablnsky (Nederland met buitenlanders) zelfde tijd; 11. Seyen, 7 uur 13 min .10 sec.; 16. een grote ploeg van 43 renners waaronder Jans sen, Camellini, Joly en Schellingerhoudt. Het algemeen klassement na de zesde étappe luidt: l. Vietto (Franse ploeg) 46 uur 49 min. 21 sec.; 2. Ronconl (Italië) 46 uur 50 min. 43 sec.; 3. Brambilla (Italië) 46 uur 57 min. 22 sec.; 4. Cogan (West ploeg) 47 uur 0 min. 17 sec.; 5. Camellini (Ned.-buitenl.) 47 uur 1 min. 32 sec.; 42. Seyen 48 uur 4 min. 13 sec.; 43. Klabinsky 48 uur 4 min, 38 sec.; 52. Janssen 48 uur 37 min. 43 sec.; 60. Schellingerhoudt 48 uur 37 min. 43 sec.; 64. Joly 43 uur 50 min. 10 sec. Het lmdenklassement luidt na de zesde étappe: 1. Italië, 141 uur 4 min. 35 sec.; 2. Frankrijk 141 uur 24 min. 9 sec.; 3. Westploeg. 141 uur 42 miri. 57 sec.; 4. België. 142 uur 42 min. 57 sec. 5. Cen traal Zuid Westploeg 142 uur 30 min. 15 sec.; 9. Nederland en buitenlanders 143 uur 10 min. 23 seconden. Waterpolo Competitiewedstrijden In de hoofdklas maakt HPC het rninder goed. Dinsdagavond was het Y ln Heemstede op be zoek en het resultaat was voor de thuisclub teleurstellend. Aanvankelijk hield HFC stand, doch na de hervatting waren de Amsterdammers overtuigend sterker en wonnen met 7—0. Voor de èerste klas boekte DWR een overwin ning van 5—3 op A. Z. Nadat Kollerie zijn club de leiding had gegeven, maakte Van Daatselaar gelijk, ln deze wedstrijd was Kollerie bijzonder productief. Voor rust bracht hij de stand op 3—1 en daarna op 41. Smitshuyzen verkleinde de achterstand en weer was het Kollerie. die doelpuntte. Tenslotte maakte Wegenaar er 5—3 De reserves van DWR hebbeh het onderspit moeten delven tegen ZIAN 2 en verloren met 6—0. H.V.G.B. speelde in België Het eerste zevental van de Haarlemse Zwem en Poloclub HVGB nam deel aan een Vierlan- dentournooi In Verviers. The Otter Swimming Club uit Londen vertegenwoordigde Engeland, FC Mulhouse Frankrijk, Royal Verviers Natation België en HVGB Nederland. In de eerste ronde kwamen de Haarlemmers uit tegen de Londense club. Na. een gelijk opgaande strijd in de eerste helft, waarin de Londenaars ëenjioelpunt maak ten, werd na de rust feller gespeeld. De voorhoe de van HVGB miste enkele goede kansen. Eind stand 31 voor Londen. RVN versloeg FC Mul house met 4—1, zodat in de finale gastheer uitkwam tegen Otter Swimming club. De strijd eindigde in een 1—1 spel. HVGB speelde 's Zon dags tegen FC Mulhousen een rustig en sportief partijtje. De Fransen hadden een snelle ploeg, die echter nog te weinig balcontróle bezat. Deze wedstrijd eindigde ln een overwinning van 53 voor HVGB. Wanrooy en Frankenthal van HVGB namen teveiis deel aan de 200 m. schoolslag. De Engelse kampioen J. Davles won ln 1 min. 58.4 sec. Wanrooy tikte als tweede aan ln 2 min. 0.5 sec., gevolgd door Frankenthal ln 2 min. 5 4 sec. De heer H. Halsema uit Velsen is benoemd tot ambtenaar bij de dienst van Sociale Zaken ln de gemeente Weatzaan. Toen Kubler als eerste in Besangon aan kwam en de vijfde étappe nan de Ronde van Frankrijk gewonneh had, werd hij hartelijk begroet. Hei afscheid van dr. De Vletter Tot de verschillende afscheidssamen- komsten bij gelegenheid van het heengaan van Dr. A. de Vletter als rector van het Kennemer Lyceum te Overveen behoor den twee literair-muzikale avonden, aan de scheidende rector opgedragen door de besturen van de Leerlingenvereniging en de Literaire club, op 28 en 29 Juni, op welke avonden fragmenten proza en poëzie werden voorgedragen en verscheidene mu ziekstukken ten gehore gebracht. Op de tweede avond werkten de oud leerlingen Dr. M. Rozelaar en Hans Osieck mede. De laatste speelde eigen composi ties. onder meer begeleidende muziek bij het gedicht Masscheroen 1941 van W. A. P. Smit, waarvan de tekst door de leerling van de school Tob de Bordes voorgedra gen werd. De avond werd geopend met de De Vletter-rhapsodie, die Hans Osieck in 1928 als leerling der school componeerde. Een dezer dagen zal aan de scheidende rector en zijn vrouw een maaltijd worden aangeboden door de gezamenlijke leraren van de school. De gebruikelijke .sluitingsplechtigheden voor de verschillendë afdelingen van de school, met de gemeenschappelijke lunch van abituriënten, leraren der eindexamen- klassen. besturen van Leerlingen vereni ging, Schoolraad en Oud-leerlingenvereni ging zullen een besloten, karakter dragen. Een officiële afscheidsplechtigheid zal niet plaats vinden, want dr. De Vletter blijft gedurende de cursus 1947-'48 eigen lijk nog in functie. Om gezondheidsredenen zal hij in die periode echter vervangen worden door de twee conrectoren drs. E. v. Meir en ir. K. J. Hondius. Geldlening Haarlem tegen 31/4 pQ. B. en W. van Haarlem hebben een aanbie ding ontvangen voor een geldlening ac f 250 000. aan te gaan op onderhandse schuld bekentenis a pari, tegen een rente van 3 1/4 pet. per Jaar en met een iooptyd van 25 Jaar. De opbrengst van deze lening dient ter af lossing van het restant van een lening, waar van het rentepercentage met Ingang var Augustus 1947 zou worden verhoogd van 3% tot 4 B en W. stellen de raad voor deze geldle ning aan te gaan. Loutje krijgt een krans Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Grafische School in Utrecht zal morgenavond door een deputatie van deze instelling een krans worden gelegd bij het standbeeld van Lourens Jansz. Coster op de Grote Markt in Haarlem. Meevaller Dinsdagochtend was de 38-Jarige glazen wasser f. R. bezig met de ramen ran het P T. T.-gebouw aan de Baljuwslaan te Haar lem Zijn ladder stond op het zinken dak van de fietsenstalling en toen de ladder uitgleed, tuimelde de man op het zink. In de Deo kon worden vastgesteld, dat de glazenwasser met een schaafwond aan het rechterbeen was afgekomen. Telefoon 16.17.2 (Adv.) BINNENLAND Twee arbeider* uit Kerkrade. die cocaïne en morphine uit Duitsland naar Nederland had don gesmokkeld, zijn tot respectievelijk een en twee maanden gevangenisstraf veroordeeld De verdovende middelen waren direct na de clan destiene invoer ln beslag genomen. BU KonlnkHik Besluit ts gratie verleend aan Z W. Mulder, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. De doodstraf Is veranderd ln levensiange gevangenisstraf. De ruïne ln de Bossche veemarkthallcn ls na de brand van Zondag reeds geheel opgeruimd. In het gedeelte, dat behouden bleef, kunnen nog tOOO runderen wordeq ondergebracht. Burge- meseter Loeff heeft medegedeeld dat voor 1 Januari het restauratiewerk der hallen gereed zal zijn. Tevens zal direct worden begonnen aan de wederopbouw der grootste hal, welke de Duitsers vernield hebben. De Nederlandse Kamer van Koophandel te New York heeft een bureau ln Nederland op gericht. Tot secretaris van dit bureau Js be noemd mr H Zwarensleyn. Het bureau is ge vestigd te 's Gravenhage. J. P. Coenstraat 22, telef. 772222. HAARLEM EN OMGEVING Voor de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag J Juli 1947, des namiddags van 3—4 uur door George Robert, :s het volgende programma opgemaakt: 1. Ver set de l'Hymne Exsultft Coelum. Jean Tltelouze; 2. Petite Suite Scholastlquc (d' après ur. thème de carillon I.ar.guldoolch). D, de Sévérac; 3. Prière. César Franck; 4. Adagtetto. L. Boëll- mar.n; 5 Choral I. H. Andrlesscn. Mej. C. F. Th. M. Larsen uit Haar'.em slaag de te Amsterdam voor het examen Nijverheids onderwijs. tegelijk met mej. J. Otsen, eveneens uit Haarlem. In een garage te Illllegom waren twee Jeug dige monteurs met elkaar aan het stoelen toen plotseling één van hen onwel werd. Enige ogen blikken latei-overleed hU. Deze tragische gebeur tenis verwekte in de omgeving grote consterna tie. De politie onderzoekt wat de oorzaak van de dood ls. Ds. M. Holtrop te Haar'.em ls beroepen by de Chr. Geref. Kerk te Utrecht. Hedenmiddag omstreeks twaalf uur be gon in het Concertgebouw te Amsterdam een door de Party van de Arbeid belegde uitvaartplechtigheid ter ere van Willem Hubertus Vliegen, de jl. Zondag op 84- jarige leeftijd te Bloemendaal verscheiden mede-grondlegger van de S.D-A.P. Zeer vele figuren uit de strijd der ar beidersbeweging waren in de zaal aan wezig, waardoor minister W. Drees, ir. J. W. Albarda en Kamille Huysmans het woord werd gevoerd. Minister Drees herinnerde allereerst, hoe Vliegen in het begin van deze eeuw toon de in het gemeentelijk beleid van Amster dam wat er gedaan kon worden aan ware arbeiderspolitiek. Later toonde deze geboren' Limburger zijn veelzijdige gave in de gemeenteraad van Den Haag, altijd onder de indruk van die eerste jaren in zijn geboortestad Maas tricht, waar hij schrikkelijke sociale toe standen aaptrof. Hier werd hij opgewekt en gedreven tot strijd voor de socialistische gedachte. Tussen zeil en zaagsel zweeft een mannenlichaam: een seconde maar en dai wordt het gegrepen door twee gespierde armen, die het meetrekken in de zwaai van de trapezede spanning van de drieduizend ademlozen daar beneden breekt in een klaterend applaus en de vier gestalten in de nok van de hoge tent laten zich met een buiteling in het verende net vallen. N Dat is circus: een moment van. huivering en een ogenblik van verruimend lachen, bijeengebracht door de directeur in onbe rispelijke rok, wiens ogen voortdurend daar zijn waar het programmanummer van het moment wordt „verwerkt". Elk programmanummer is belangrijk in zijn ogen, hij merkt de missprong van een voltige-ruiter, wanneer het publiek denkt men naar zijn wijkende arm, de ponies en het hondje komen wat onwennig maar toch direct in de juiste orde gedwongen door Elly Strassburger de arena binnen trippe len en de „vermetele artisten op galoppe rende paarden'' doen eens zo vermetel, om dat de tent tjokvol, de stemming goed en de - Haarlemse loco-burgemeester aanwe zig is. Maar het pledhtige van de gebogen paardennekken gaat vervangen worden door het melancholisch-lachwekkende van drie dwaze mensenkinde ren: de gebroeders French rol len over het blauwe grondzeil. Ze zetten zichzelf in de logica op de kop, lachen om dingen Spr. schetste hem als een man van practische en nuchtere zin, die zich steeds afvroeg: welke hervormingen kunnen wij invoeren? Hij kon scherp in de verte zien: een volledige maatschappelijke omvor ming stond hij hartstochtelijk voor. Boven strijd en arbeid herdenken wij bovenal de prachtige mens, die Vliegen was, aldus spr Hij was een man van de partij niet alleen, maar ook van heel het volk. Zijn gezond verstand, zijn scherp»ntellect en warm hart waren bij hem in volkomen evenwicht. Ongeschokt is het vertrouwen van deze pionier gebleven in de toekomst van de beweging. Na orgelspel door Johan Jong werd het woord gevoerd door de oud-voorzitter van de Tweede Socialistische Internationale, Kamille Huysmans. die de deelneming overbracht van de Belgische socialisten. Hij herinnerde er aar^ hoe de naam van Vliegen reeds bekend Was, toen spr. nog op school was. Zijn naam stond onder de pamfletten, die de arbeiders opriepen tot de strijd. Daarbij deinsde hij niet terug, noch voor smaad, noch voor hoon, noch voor broodroof. Hij was geharnast met 'tge- duld dér overtuiging, dat zijn denkbeel den zouden overwinnen. De zegepraal van de democratische idee heeft hij mogen beleven en zo groot is die zegepraal, dat zijn vroegere tegenstanders en hun opvol gers thans beweren, dat zij ook altijd de mocraten zijn geweest. Hij schipperde niet tussen tegenstrijdige denkbeelden en niets haatte hij meer dan de demago gie. Niets kon spr. detegenwoordige jeugd beter aanbevelen dan de heldere ar tikelen en opstellen van de man, die thans wordt herdacht. Nadat de sopraan Hans Weiss een aria had vertolkt, beklom tenslotte ir. J. W. Albarda het spreekgestoelte. „Nu wij onze oude vriend Vliegen naar zijn laatste rustplaats brengen, is het voor ons of wij een stuk van de oude S.D.A.P. ten grave dragen", zo ving de Staatsraad zijn rede aan en noemde de vele functies, die Vliegen in het belang van partij en volk had bekleed. Hij was partijman in de schoonste betekenis van het woord: wer kend aan een broederschap van strijdbare, werkende mensen. Dat gaf voor hem de wijding aan het leven. De oude letterzetter kwam op voomame en hoge posten in het land, maar het was hem niet te doen om een mooie carrière. die ernstig genomen moeten maar hij werd gedreven tót het werk tot worden en zetten concerten op verheffing der arbeidersklasse. Daarom touw, die d%Dr het „geëerde publiek" worden begeleid met handgeklap. Het is schoon, zo'n circus. Ge ziet er drie uur lang meer dan goed voor uw zenuwen is. maar het blijft licht verteerbaar, om dat het croquant wordt opge diend. Drie stijve teddyberen blijken even gemakkelijk op hun achterbenen te kunnen lopen als de berenleider me neer Wilke zelf. Maar ze moe ten er beslist een snoepje voor hebben, anders komt er een opdringende berenklauw op des berenleiders mouw om vragen. Een beer kan tussen twee haakjes op een wagentje zitten met een air, alsof-ie op z'n gemak uit het raampje van de trein hangt en dus is het begrijpelijk dat de eigenwijze Teddies veel bijval oogstten. Er is zoveel te zien, in de piste van een circus. Kamelen in een vrijheidsdressuur, waar van hun kwaadaardige oogjes vertellen dat ze het liever niet deden; olifanten met dreunen- was hij een onvolprezen partijvoorzitter, een zware taak in een jonge partij. Vliegeh was de man die de eenheid en de samen werking in moeilijke tijden kon bewaren en herstellen. Hij was verdraagzaam als een ware democraat. Ir. Albarda herinnerde aan de eerste dagen toen de jonge Vliegen onder Domela Nieuwenhuis streed. Maar toen deze utopi sche hersenschimmen ging najagen, had Vliegen de kraqht om de ware democra tische weg te kiezen en te wijzen. „De partij -fan Troelstra en Vliegen" zo werd de S.D.A.P. met recht genoemd, toen zij een keer groot was geworden. Hun na men zijn onverbrekelijk verbonden aan de strijd voor het algemeen .kiesrecht. Ook zag hij daarvan de consequentie en stuw de hij de beweging naar de aanvaarding van de regeringsverantwoordelijkheid. En ook zag hij in, dat het Noodzakelijk was het socialisme een bredere basis te geven en zo kon hij instemmen met de opheffing van de partij, die hem lief geworden was. Nu nemen wij afscheid van de strijder en de voorganger, van de wijze en moedige leider, maar ook van de brave, trouwe vriend. Maar hij leeft voort in het demo cratische socialisme, zolang het kan strij den en bouwen. Na dit lange en schone Jos French, de guitigste der drie clowneske broers, wiens warrige haardos ideeën van onmogelijke logica verbergt. dat het maar een grapje was en hij houdt elke keer weer de adem in als de acrobaat met een jute zak over het hoofd zijn dub bele salto draait. Helemaal op zijn gemak is hij pas middenin de krans van de deftige paardenlijven: wanneer de twaalf kool zwarte Friese hengsten een volmaakte ga lop in de piste schrijven of wanneer de logge en toch zo sierlijke Zeeuwse reuzen hun grote poten tot rhythme dwingen. De eerste voorstelling in de „nieuwe" stad is een speciale: de tijgers zijn wat zenuwachtig van de lange reis en domp teur Hadada, een man met verbijste rende tongriem maakt er even gebruik van door een grote gele poes te laten grom de poten en een ongelooflijke jeven heeft hij de rust verdiend, gehoorzaamheid aan een exoti- Koninklijke Olie. Unilever Philips A.K.U sche temmer Georges Ruzsa, twee mannen, die met een fiets doen, wat vooral niet met een fiets gedaan moet w-orden en dan: het acrobatische duo dat met de zoon van de ene helft solt, alsof er geen vader liefde bestond, wat toch telkens zonder ongelukken en zelfs met een stralende bui ging voor loge en gaanderij afloopt. De quintessence blijven, ook van dit Fokker grote paardenspul: de paarden: de schim- Nederlandse Ford mels en de Arabieren, die hele bonte en Nederlandse Kabc. waardige potpourri van knikkende koppen Caivé certificaten op de maat van een Jazzdeun, welke jam- Scheepvaart-Unie. mer genoeg de Hoempa-traditie heeft ver- Holl.-Amerika Lijn drongen. Zij zijn de alpha en de omega van Deli Maatschapoy het circus en ze zullen het even lang blij- H.V.A ven als er paarden en circussen bestaan en A'dam Rubber er mensen zijn, met een liefde in de hoek j Ned. Handel Mij.. van hun hart voor het wisselende en vluch- N.-I. Handelsbank tige beeld tussen zaagsel en tentdak. Billiton MJJ. II Amsterdamse Beurs Slotkoers 1 Juli 417% 283 385 18514 226 357 272 16714 186 210 151% 235 145 132 104 340 Heden 1*4 uur 414% 284 380% 186 225 360 273% 168 184% 209 145* 229% 139% 131% 101%

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3