Twee en twintig landen voor conferentie uitgenodigd Antwoord der Indonesische regering aan Nederland komt vandaag nog Een fonds van veertig millioen gulden ter bevordering van Surmame's welvaart Reacties in Amerika en Europa op de Russische weigering Weerbericht 61e Jaargang No. 18674 1" T 1 11 1 Vrijdag 4 Juli 1947 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admta. 10724, j I f I 1 I^^V I Verschijnt dageltihs behalve Zon- eo Feestdasca. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I I I 1 I 1 I I III I E I II II III I I I Abonnementsprös per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendapletn 37. TeL 12230. X JL JL X JL Ja JL 1^ X \X 1 Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaame 12, Tel. 12713, 10132. J AdverLtarleven op aanvraag bö de AdminlstraUe Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stiehting Voorlichting te Haarlem BEVIN EN BIDAULT GAAN VOORT: Een laatste beroep var! Frankrijk op de Russen Namens Engeland en Frankrijk zijn uitnodigingen gezonden aan twee en twintig lan den om deel te nemen aan de besprekingen over het plan-Marshall, aldus een ver klaring van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Een copie-uitnodiging is gezonden aan de Russische ambassadeur te Parijs, waarbij Frankrijk de hoop uitge sproken heeft, dat de weigering van Rusland niet het laatste woord is en dat het land zal willen meewerken. De uitnodigingen zijn gistermorgen verzonden door de Franse minister van Buitenlandse'Zaken, Georges Bidault, uit naam van Engeland en Frankrijk, nadat hij gedurende twee uur geconfereerd had met Bevin over de te nemen stappen als gevolg van de weigering van de Russen om aan een algemeen Eurdpces reconstructieprogram deel te nemen. Bevin heeft zich gistermiddag per vlieg tuig naar Londen begeven en men ver wacht, dat Bidault hem binnen enkele da gen zal volgen voor verdere voorbereidende besprekingen met het oog op de aanstaande „Marshallplan"-conferentie. De conferentie zal worden gehouden on der de voorwaarden van het z.g. Franse compromisvoorstel een plan, dat op 1 •Juli te elfder ure door Bidault ter tafel is gebracht in een laatste poging om de im passe tussen de Sovjets enerzijds, de Fran sen en Britten' anderzijds op te heffen. Men neemt aan, dat deconferentie over het plan-Marshall van korte duur zaï zijn, aangezien haar voornaamste, taak is de „machine voor het herstelprogram" op gang te krijgen, waarna de verdere en voor naamste arbeid verricht zal moeten wor den door de grote commissie en de techni sche sub-commissies. 12 Juli voorgesteld In de uitnodiging wordt voorgesteld de het gevolg van zijn. De schaarste in dollars in Europa is oorzaak geweest, dat de multi laterale internationale handel ineen is ge stort. De meeste Europese landen waren genoodzaakt zich zo goed mogelijk te hel pen door middel van bilaterale overeen komsten. Het is ten zeerste wenselijk, dat de weg opnieuw gebaand wordt voor ge zonde multilaterale economische betrek kingen. Mr. Steenberghe verklaarde tenslotte dat een der voornaamste mededelingen, die hij in Nederland zou kunnen doen was, dat de vrees in het buitenland voor imperialistische tendenzen van het plan-Marshall of van Wallstreet volkomen ongegrond zijn. In het Juli- overzicht der National City Bank wordt ten aanzien van het plan-Marshall ver klaard, dat slechts de Europeanen de Amerikaanse hulpverlening productief kunnen maken. De herlevende inter-Europese handel conferentie op 12 Juli te Parijs te doen moe' worden, Mngenjoedigd. De wil om te vm«q1o_ werken en de lust tot handel en bedrijf plaatsvinden. Amerika is van de Engels- Franse stap in kennis gesteld. Op de 12 Juli te houden conferentie zul len alle landen aanbevelingen kunnen doen wat betreft wijzigingen in de Franse tekst. Het aanvaarden van de uitnodiging zal voor een land betekenen, dal het in principe met het Franse plan accoord gaat, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse _Zakén. Wat Duitsland betreft, zal het plan voorzien in een uit wisseling van goederen tussen ide zones, waarvan de commandanten zich bereid zul len verklaren mede te wenken, en ook met /het buitenland. "De 22 uitgenodigde landen zijn: Portugal, Eire, IJsland, België, Nederland, Luxem burg, Zwitserland, Italië, Denemarken. Zweden, Noorwegen, Finland, Joego-Slavië Albanië, Griekenland, Tsjeöho-Slowakije, Polen, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Oostenrijk en Turkije. In het. Lagerhuis. Het door de ministers van Buitenlandse Zaken Bevin en Bidault uitgegeven com muniqué is door Hector McNeil, minister van Staat, in het Britse Lagerhuis voorge lezen. Het Huis was daarna ernstig ge stemd. Voorlezing werd gedaan in antwoord op een vraag van Anthony Eden, plaats vervangend leider van de oppositie. Op een vraag van een onafhankelijk lid antwoordde McNeil, dat de regering niet p'u afwijken van haar trouw aan de Ver enigde Volken. In antwoord op' een vraag van een communistisch lid zeide de minis ter, dat de Sovjet-Unie ongetwijfeld aan zienlijke schade door de oorlog geleden heeft en hulp en medewerking behoeft, daaraan toevoegende, dat Bevin en Bidault eindeloos geduld hebben betoond om aan de Russische eisen tegemoet te komen. „Het enige verstandige woord „Het plan-Marshall is het enige verstan dige w-oord, dat-op dit ogenblik gesproken kan worden", aldus verzekerde mr. M. P. L. Steenberghe tijdens een te zijnèr ere ge geven maaltijd der Nederlandse club te New York. Mr, Steenberghe is afgetreden als economisch adviseur der Nederlandse regering in de V. S. en zal.de volgende week naar Nederland terugkeren. Mr. Steenberghe verklaarde, dat het plan ge baseerd is op humanistische principes en op een welbegrepen eigen belang der V% S, Ofschoon de export slechts een gering deel uitmaakt van het Amerikaanse economische leven, kunnen de V. S. de markten en hun goodwill in het buitenland niet verwaar lozen. Wanneer zij dit zouden doen, zou er een gevaarlijke stijging der werkloosheid Joegoslavische nota aan Engeland De Joegoslavische ambassadeur te Lon den heeft hét Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken een nota overhandigd be treffende de jongste incidenten aan de grens tussen Joego-Slavië en de Britse be zettingszone van Oostenrijk. Ofschoon de tekst van de nota nog niet bekend is, neemt men aan, dat het gaat om' de inci denten, waarbij groepen Joegoslavische witgardisten uit kampen in Oostenrijk de grens zijn overgetrokken en de plaatse lijke bevolking aan beide zijden van de grens hebben aangevallen. Peron en echtgenote De Argentijnse ambassade te Londen heeft bekend gemaakt, dat generaal Peron, de Argentijnse president, a.s. Zondag te 21.00 uur (Ned. tijd) te Buenos Aires een boodschap voor de radio zal uitspreken, gericht tot regeringen en volken, waarin hij zal verzoeken om „universele goodwill".- De boodschap zal daarna in het Engels, Portugees, Frans, Russisch en Italiaans herhaald worden. Reuter, meldt dat mevrouw Peron onge veer 15 "Juli voor een verblijf van onge veer vier dagen in Engeland zal aankomen. Ex-kampbewoners uit Vuglit betuigen hun dank Een comité van oud-gevangenen uit Vught heeft in gebouw Tivoli te Utrecht een bijeenkomst gehouden, waarin aan de directie en personeelsleden van de Philips- fabrieken, alsmede aan de Vughtse bevol king, die zich allen gedurende de bezetting hebben ingespannen om het lijden van de politieke gevangenen te verzachten, dank werd gebracht voor hun hulp. Het comité bood namens de ex-politieke gevangenen de directie van dé Philipsfabrieken een ge brandschilderd glas-in-lood-raam aan. moeten worden versterkt, de bedreiging met confiscatie dient te verdwijnen en de inflatie door middel van de bankbiljetten- pers, moet waar deze nog voorkomt, tot staan worden gebracht. Australische havenarbeiders schrijven de wet voor Aankomst van de „Tjibesar" zal „verdere vijandelijk heden" scheppen De secretaris-generaal van de bond van Australische havenarbeiders J. Healy gaf gisteren te kennen, dat, hij er eventueel toe zal overgaan het besluit om veertig duizend ton goederen voor Nederland te doen laden te herzien, t'enzij de, Neder landse regering haar dëel van de overeen komst nakomt. Healy deelde mede, dat de bond er op 6 Juni in had toegestemd de goederen te laden, nadat een conferentie had plaats gehad met premier Ch if ley en de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Evatt. „Wij hadden verwacht, dat er schepen gestuurd zouden worden om de goederen te laden", zo vervolgde Healy, „maar in plaats daar van' gaf de Nederlandse regering er de voorkeur aan het schip „Tjibesar" te stu ren om militaire voorraden aan boord te nemen". „Deze handelwijze schijnt de overtui ging te bevestigen, dat de Nederlandse autoriteiten meer aandacht wijden aan de militaire situatie dan aan de ontwikkeling van een vreedzame .handel tussen Indone sië en Australië, waaraan ons volk bereid is mede te werken. Maar de interventie van het Nederlandse militaire transport schip „Tjibesar" in dit stadium, zal slechts leiden tot het scheppen van verdere vij andelijkheden en mogelijke inmenging hoewel een overeenkomst reeds bereikt was", aldus Healy. 4 Juli - Independence Day De 171e verjaardag van het aanvaarden van de Amerikaanse onafhankelijkheids verklaring wordt heden door de bevolking van de Verenigde 'Staten gevierd. De on dertekening van het historische document door leden van het Continentale Congres te Philadelphia in Pennsylvania op 4 Juli 1776 kondigde het-besluit aan van de eerste der tien nederzettingen langs de Atlantische kust van Noord-Amerika. om zich van _Groot-Brittannië politiek onafhankelijk te verklaren. - Deze wet, welke de climax vormde van jaren van strijd en ontbering had twee gevolgen: Zij somde de speciale redenen op wélkeaanleiding hadden gegeven tot de afscheiding van hét moederland en zij leg de de beginselen vast welke sedert dien de basis hebben gevormd van de Amerikaanse opvatting van democratie. Loutje werd gehuldigd Honderd leerlingen van de jubilerende Grafische Vakschool te Utrecht bo den gisteravond onder groot enthousiasme het ere-lidmaatschap van hun schoolvereniging aan Lourens Janszoon Coster aan. Daartoe be vestigden zij een krans en een oorkonde aan de „voeten" van de door Louis Royer vereeuwig de typograaf op de Haarlemse Grote Markt. Soekarno dringt aan op vredespolitiek De nieuwe socialistische premier der republiek Indonesië, dr. Amir Sjarifoedin, heeft meegedeeld, dat het antwoord van zijn coalitie-regering aan de Nederlandse regering inzake het Nederlandse voorstel nopens een voorlopige federale regering voor het gehele gebied van het voormalige Nederlands Oost-Indië, in de loon van vandaag tegemoet kan worden gezien. De nieuwe premier hoopt on een vreedzame regeling. Zfjn regering zal in deze materie dezelfde lijn volgen als de regering Sjahrir: Trachten de geschillen met de Nederlanders op te lossen zonder wapengeweld. j De portefeuille van Binnenlandse Zaken is thans gegeven aan Wondo Amiseno, lid van de Partai Serikat Islam Indonesia. Volgens het republikeinse persbureau An- tara heeft Soekarno het ontslag van Ali Boediardjó, secretaris-generaal van de In donesische delegatie, aanvaard. Boediardjo heeft ontslag genomen, omdat hij. de ver antwoordelijkheid van Sjahrir's politiek deelde. Soekarno heeft gisteravond het nieuwe kabinet toegesproken, waarbij hij zeide te hopen, dat een politiek van vrede zou worden gevoerd. Hij verzócht Sjarifoedin de eenheid van de Indonesische natie te bewaren, ondanks het feit, dat niet alle partijen in het nieuwe kabinet vertegen woordigd zijn. Hij sprak zijn dank uit voor de, door het kabinet-Sjahrir, aan Indone-, sië bewezen diensten. De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, Amiseno, heeft een jaar gevangen gezeten, in verband met de ontvoering van Sjahrir vorig jaar, waarbij ook Tan Ma- lakka betrokken was. Hij werd Maart jl. in vr.iih.eid gesteld. Setiadjit, fle nieuwe tweede vice-premier van de Republiek, wordt morgen it* Ba tavia verwacht met 't antwoord op het ver zoek van dr. Van Mook aan Soekarno om schriftelijke opheldering te geven op zijn laatste brief van Zondag j.l. en op de Amerikaanse aide-mémoire. Men ver wacht, dat Setiadjit hoofdzakelijk tót taak zal hebben besprekingen met de Neder landers te voeren. Setiadjit is een per soonlijke vriend van Schermerhorn, een welberaden en rustige figuur. Gedurende de oorlog in Nederland maakte hij deel uit van de ondergrondse strijders. Later is hij lid geworden van het noodparlement. Banden met Syrië. De regering van Syrië heerft het volgen de communiqué uitgegeven: „Op 2 Juli is op hét ministerie van Buitenlandse Zaken een vriendschapsverdrag tussen de Syri sche en de Indonesische republiek onder tekend- Namens Syrië werd dit verdrag ondertekend door de eerste minister Djamal Mardam en namens de Indonesi sche- republiek door Hadji Agoes Salim.". v Militaire situatie. De Nederlandse militaire woordvoerder te Batavia maakt melding van verhoogde republikeinse agressie in het gebied van Soerabaja. Hierbij werden een Nederlan der gedood en twee gewond, tijdens ge vechten met zware mitrailleurs en mor tieren. De marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat een Nederlandse torpedoboot- jager in Straat Bali door kustbatterijen is beschoten. Het vuur werd beantwoord- Door eigen auto gedood In de garage van het raadhuis te Oos terbeek-wilde de 45-jarige gemeentechauf feur* D. van L. de motor van zijn vracht auto met eèn aanzetslinger aanslaan. Door dat een versnelling ingeschakeld stond, ging de auto, toen de motor aansloeg, rijden. Van L. werd tegen een andere auto gedrukt en op slag gedood. Het woord is aan Een Arabisch Spreekwoord: pit is de beste man, die zich verheugt in de voorspoed van anderen. TWEEDE KAMER Het was duidelijk te bespeuren, dat ver schillende sprekers, die Donderdag in de Tweede Kamer het Woord voerden over het wetsontwerp „Welvaartsfonds Suriname", als lid der parlementaire commissie onlangs de West hebben bezocht. Zij hielden soms complete colleges in de aardrijkskunde en over de toestand en de voortbrengselen van ons overzeese gebiedsdeel in Zuid-Ame rika. Uit de voordracht van de heer Meije- rink (A.R.) viel bovendien te léren, dat men d.e naam der rivier Nickerie ginds uit spreekt op de wijze als het woord miserie; dus met de klemtoon op ae tweede letter greep.- En het was veelal slechts miserie, wat over dit gebiedsdeel werd verteld. Welke verkommering en achterstand dan ook de reden vormden voor de indiening van het behandelde wetsontwerp. Maar het g^at volgens de meeste sprekers niet ver ge noeg. Veertig millioen vond de heer B i e- r e m a (Vrijheid) -veel te weinig; er is wel vijfhonderd millioen nodig. De heer N e- derhorst (Arbeid) gaf een opsomming van hetgeen er moet gebeuren om Suriname tot welvaart te brengen. Ook hij vond het uitgetrokken bedrag te laag. Voor de volks gezondheid is 600.000 uitgetrokken, het geen hij bespottelijk v/einig noemde. „Is dit een welvaartsplan?" vroeg hij misprijzend. „Het. is slechts een verlanglijstje!" De Kamerleden deden overigens niets Ramadier ziet liet niet zo somber in Paul Ramadier, de Franse eerste mi nister, heeft op een persconferentie hi antwoord op enkele vragen verklaard,, dat Frankrijk minstens 100.000 ton kolen per maand uit Duitsland ontving. De invoer uit de V.S. was groter dan aanvankelijk verwacht werd. Wat de graanpositie be trof, zeide Ramadier, dat Frankrijk de nodige deviezen bezat om de aankoop van graan te verzekeren; de onderhandelingen hieromtrent waren gaande. Met betrekking tot de eventuele- benoe ming van een nieuwe chef van de generale staf, deelde Ramadier mede, dat het par lement zich eerst moest uitspreken over het wetsontwerp, dat hierover was inge diend. Het was niet uitgesloten, dat een burger zou,worden benoemd tot hoofd van de organisatie der nationale verdedigihg. Tien doden en dertig gewonden bij tornado in V.S. en Canada Volgens te New York ontvangen berich ten heeft er vannacht in delen van Noord- Dakota in de V. S. *|n Zuid-Manitoba in Canada een tornado gewoed. Volgens de thans beschikbare-gegevens zijn tien per sonen om het leven gekomen en dertig ge wond. Bijna alle gebouwen in het stadje Warsaw, in Noord-Dakota werden weggejaagd. Ge bouwen in .een aantal andere plaatsen' werden .eveneens verwogst. Marshall gaat aceoord met een voortzetting fier economische coördinatie zonder Rusland m - - V Autorennen in „baby-cars" op een Franse baan. De kleine wagentjes ontwikkelen een hoge snelheid en hun lage gewicht is daarbij de oorzaak van talloze capriolenvooral in de bochten. Soms gebeuren daardoor ernstige ongelukken, want waiuieer een razen de „baby-car" eenmaal uit het goede spoor is geraakt, is er voor de coureur weinig kans om het gierende wagentje in zijn macht te krijgen. Uit gezaghebbende broh wordt verno men, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, achter het plan van Engeland en Frankrijk staat om zijn voorstellen tot hulp aari Europa nader te bezien- zonder medewerking van de Sovjet-Unie. Marshall zou voorts te ken nen hebben gegeven, dat een programma kan worden opgesteld, dat voor de rege ring der V. S. aanvaardbaarder zou zijn dan de huidige ongeorganiseerde behande ling van Europa's economische problemen, al zou een programma voor het gehele continent te prefereren zijn geweest. Marshal] heeft langer dan een uur op het Witte Huis geconfereerd met presi dent Truman en men neemt aan, dat Euro pa het voornaamste punt van bespreking is geweest. De Amerikaanse autoriteiten laken de houding der Sovjet-Unie te Parijs ten zeerste. Men verheelt zich niet, dat deze afloop vérstrekkende gevolgen zal hebben. Sommigen menen, dat de Sovjet-Unie door haar houding „industriële onrust'" zou kunnen veroorzaken en dat elk samen hangend economisch plan voor West-Euro pa hierdoor ten zeerste bemoeilijkt zou worden. Vooral de toestand in Frankrijk en Italië met hun sterke communistische minderheden verdient de aandacht. Rusland. Radio Moskou verklaart in een commen taar op de conferentie te Parijs, dat» de economische hulp der V. S. „voor de Brit se en Franse regeringen als voorwendsel diende om aan te dringen op de oprichting van eén organisatie, die de Europese lan den zou beheersen en zich in him zaken zou mengen"." Radio Moskou besprak vervolgens de rede en argumenten van Molotof. Oostenrijk. Een woordvoerder van de Oostenrijkse regering uitte vandaag zijn „diepe spijt" over het afbreken der besprekingen te Pa rijs, aldus meldt de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone uit Wenen. „Er heerst in Oostenrijk", zo zeide hij, „acute be- Belgisch vliegtuig neergestort Een Belgisch militair eenmotorig vlieg tuig, dat in de richting van het vliegveld Brustum vloog, is gistermiddag dooreen motordefect in een haverveld te St. Trui den neergestort. Het vliegtuig vloog on middellijk in brand en toegesnelde land bouwers konden geen hulp meer bieden. De twee inzittenden kwamen om 't leven. De echtgenote van de bestuurder pro beerde zich, nadat zij van het droevig on geval in kennis was gesteld, door gas van het leven te beroven. zorgdheid over een Oost-West verdeling van Europa, met het oog op de ligging van het land in de „gevaarlijke grenszone". Het betekent tevens, dat het spoedig ge reed komen van het vredesverdrag zeer twijfelachtig is". België. Ofschoon men in hoge Belgische poli tieke kringen nimmer veel optimisme aan de dag heeft gelegd inzake de Parijse con ferentie .heeft het vastlopen der bespre kingen een zekere verslagenheid teweeg gebracht tengevolge van Ijet thans ont stane risico, dat Europa door een nog „dikker ijzeren gordijn" zal worden in tweeën verdeeld. Hongarije. Te Boedapest heeft het nielnvs grote te leurstelling gebracht. Gematigde elemen ten in regering en oppositie hadden ten zeerste op een gunstige afloop van de con ferentie gehoopt. In linkse kringen in Hon garije zegt men: „Wij hebben ons eigen plan", daarbij doelende op het Dinsdag aangenomen driejarenplan. Roemenië. In Roemenië heerst, ook in oppositie kringen grote teleurstelling, evenals politieke kringen te Berlijn, waar men van mening is, dat de verdeling van Duitsland nu niet meer is tegen te houden, Engeland. De Britse pers heeft zich in het alge meen vóór het standpunt, van Engeland en Frankrijk te Parijs uitgesproken Enige bladen snraken de hoop uit. dat'de ver schillen tussen Oost- en West-Europa nog bijgelegd zouden worden. Denemarken. De Deense premier. Knud Christensen, heeft ter gelegenheid van de viering van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag te Kopenhagen verklaard, dat Denemarken gaarne de voorstellen van het plan van Marshall voor hulp aan Europa zal aan vaarden. De V.S., aldus Christensen, bereiden een „vreedzaam offensief" voor door hun pro ductiecapaciteit ter beschikking van de Europese landen te stellen, hetgeen de vrede kan winnen, zoals dé oorlog gewon nen is. Griekenland. Regeringskringen te Athene verklaarden heden, dat ^Griekenland de Engels-Franse uitnodiging voor een conferentie over het plan van Marshall zal aannemen. Men verwacht, dat Dimitrios Helmis," de minister van financiën, Griekenland zal vertegenwoordigen. anders dan zelf met verlanglijstjes te komen. Breng er meer mensen in, zo werd er gezegd. Vergeleken bij Java, dat nog niet vier maal de oppervlakte van Nederland heeft en ongeveer 45 millioen inwoners telt, zouden er heel wat mensen in Suri name bij kunnen. En men heeft vanouds werkkrachten aangevoerd: Nederlanders, negers, Javanen en Brits-Indiërs. Doch dat heeft nooit ve?l geholpen. Nu zijn er plan nen, om lieden uit Barbados te laten im migreren. En de Staten van Suriname be sloten onlangs om uihde rijen der z.g. ver plaatste personen 30.000 Joden binnen tg laten. Als men dan echter Dr. De Kort (K.V.P.) hoort verzekeren, dat er in Para maribo 10.000 werklozen rondlopen, buiten' de'zeer velen van wie niet duidelijk is, wat ze eigenlijk uitvoeren, dan staat men ook au nog sceptisch tegenover de immigratie plannen. En kenners van tropische landen, die weten dat Guyana tot de ongezondste behoort, staan nog meer gereserveerd tegen over de aandrang om Nederlandse boeren daarheen te sturen. Ook al wordt de rijst bouw gemechaniseerd. Slechts indien de immigranten, dezelfde eigenschappen be zitten als de'pioniers, die in Palestina cul tuur-wonderen verrichtten, is er kans op succes.' Dit geldt zowel voor rijst als citrus, voor bakoven- als houtexploitatie. Alleen de minerale rijkdom zou een groter econo mische prikkel kunnen leveren dan de landbouw; en ook die'slechts in bijzondere tijden: gelijk de bauxiet-winning alumi nium voor 'vliegtuigbouw haar hausse periode van de eerste oorlogsjaren Helaas yreer voorbij zag gaan. Een vermoeide lninister legde uit, dat onze financiële toestand geen groter be drag veroorlooft. Het schema is reeds oud en er zal zeker een heel ander werkplan dan daarin geschetst is, te zijner tijd wor den voorgelegd. Het komende nieuwe be stel zal ongetwijfeld van invloed zijn op het beheer van het Welvaartsfonds. De minister wijzigde' in considerans en artikel 2 hef woord „stichten" in „instellen", zodat het fonds eenvoudig bij de wet wordt in- gesteld. Het wetsontwerp werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De ouders van „Jenny" gevonden Schippersechtpaar liet kind in Velsen achter De commissaris van politie te Velsen deelt mede: Dank zij de medewerking van pers en publiek, is de politie van Velsen er in geslaagd de ouders van het enige tijd geleden in. Velsen achtergelaten 2-jarige meisje Jenny op te sporen in Rotterdam. Deze twee personen, een schippersknecht en zijn vrouw, bevin den zich thans in arrest. Naar de redenen waarom Zij het kind bij Velsense inwoners achter lieten wordt een onderzoek ingesteld. Het echtpaar ver liet op 10 Mei 1947 z(jn schip dat te Velsen lag en begon daarna een zwerftocht in het buitenland, o m. in Frankrijk. Tot zover de mededelingen der politie. Het zal velen tot voldoening, stemmen dat de politie er in geslaagd" is, dit raadsel op té lossen. Nieuwe aanwinst voor onze koopvaardijvloot De „Annenkerk" (11.500 ton) te water gelaten Vele genodigden en duizenden belangstellen den hadden zich verzameld op de terreinen van de werf Wllton-Feijenoord le Schiedam om de stapelloop van hei 11.500 ton metende m.s. ..An nenkerk" gade te slaan. Om half vijf sprak mevrouw Van Eendenburg—Nagelhout, echtge note van de directeur der Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij de doopformule uit, doch het zoüf nog 25 minuten duren, eer het ge weldige casco van de helling gleed, en een halve minuut later zijn element bereikte. Voor de bouw van de „Apnenkerk" werd reeds op 29 Februari 1940 de opdracht verstrekt. De oorlog verhinderde de uitvoering, zodat eerst op 10 October 1945 de kiel werd gelegd. De „Annen kerk:1 Is het eerste schip van 'deze afmetingen, dat na de oorlog hier te lande is gebouwd, Het schip, dat bestemd is voor de Holland-- Australië-lijn, is een vrachtschip met accomo date voor twaalf passagiers, verdeeld over acht hutten, welke voorzien zijn van een douche en ^toiletruimte. Ruime salons, een éigen kombuis en vrije dekruimte. staan tevens de passagiers ter beschikking. Twee Dieselmotoren van 5200 p.k. elk, geven het schip een snelheid van n'A knoop per uur. De lengte tussen de loodlijnen bedraagt ruim 146 meter, de breedte 19.29 m„ de holte tot shelter- deck 13.08 m. en de diepgang 9.14 m. Men hoopt het schip in October gereed te hebben. IETS MEER BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: In de vooravond in het .Zuid-Oosten van het land enkele verspreide buien overigens vrij heldere nacht met wei nig wind Morgen overdag aanvanke lijk wederom zonnie droog weer er snelle stijging van temperatuur. Latei op de dag komt een wv Koelere Weste Jjkè luchtstroming door waarbij de bewolking tijdelijk toeneemt, zonder dat dit aanleiding geeft tot vorming van meer dan enkele verspreide buier n het Oosten van het 'and Zon op Maan op 5 Juli 4.26 uur ondci 21."2 uur 22.51 uur, onder 5.50 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1