Een belang van jeugd en ouders beide Zwemmen en turnen in de Sportweek 1947 Sport in het kort Taxi? Bel 1.2.3.4.5. ZATERDAG 5 JUU 1947 HAARLEMS DAGBLAD SPEELTUINEN Kweekplaatsen voor burgerzin DISTRjBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het a len van levensmiddelenkaarten: Haarlem: Her tot en met Hor. Heemstede: 9—12 uur I tot Ji; 2—4.30 restant J. Zandvoort: A tot-en met C. ,-AlIe werk is goed. mits men het begin niet verwaarloost." Het is een treffende uitspraak van de secretaris van het Ver bond van Haarlemse Speeltuinverenigingen, de heer W. Klaren, tijdens een gesprek, dat wij onlangs met 'hem mochten hebben. Het begin van alles is de jeugd, zo be toogde hij verder, en willen wij in de toe komst de maatschappij in goede handen zien, dan is het zaak, dat wij nu de jeugd opvoeden in gemeenschapszin, in Christe lijke en maatschappelijke idealen. In deze opvoeding ligt er een alternatief tussen de school en het gezin enerzijds en de straat anderzijds. In de eerste twee hebben wij vat op de kinderen, op straat nooit. Uit deze gedachte zijn de speeltuinen ontstaan. De vader van de man, die. thans te Haar lem de administratie voert van een Ver bond, dat negen speeltuinverenigingen om vat en bovendien het contact onderhoudt met drie speeltuinen van de R.K. Bond voor het Gezin, was er eens in Amsterdam de grondlegger van. Maar men moet het nu niet zo zien, dat het speeltuinwezen alleen van belang voor de jeugd is. Integendeel: zij werken minstens zo op voedend en stimulerend voor de gemeen schapszin van de ouders. Immers, bij deze wordt verantwoordelijkheidsgevoel gewekt om door georganiseerd optreden de grond slagen te leggen' voor orde, tucht, discipline en zelfbeheersing. Speeltuinen zijn plaat sen, waar kaïneraadschap en welwillend heid heersen. De mensen meestal een voudige lieden met een zware dagtaak leren hun vrije tijd te offeren voor ge meenschappelijke doeleinden. Dit laatste is geen fictie: de heer Klaren noemt ons het voorbeeld van de vereniging „Flora" aan de Van Oosten de Bruynstraat, waar. zes man onlangs een gehele Zaterdag bezig waren r van 's morgens zeven tot des avonds acht uur met het monteren van de nieuwe speel werktuigen. Ook het beton- storten voor de vloer gebeurde eigenhandig. Nieuwe speelwerktuigen: allé tuinen zijn er thans weer van voorzien, zodat de oor logsschade in dit opzicht tot het verleden behoort. Zo komen we vanzelf op de financiële zijde van dit werk. Na de bevrijding ver dubbelde de gemeente haar subsidie, waar mee deze op 3800 per jaar werd gebracht, er kwam een gift van Volksherstel van 8000 en de gemeente verleende een ren teloos voorschot van f 10.000. De huis-aan- huis-collecte leverde voor het Verbond in 1946 7000 en dit jaar 5000 op. Het opnieuw inrichten van de terreinen kostte alleen al een vijf-en-dertig mille, zodat het duidelijk is, dat, zuiver financieel gesproken, de speeltuinen op een wankele basis berusten. Gelukkig heeft de schade- en enquête commissie een voorlopige uitkering van 0000 gedaan, doch dit is natuurlijk maar een fractie van de waarde, die tijdens de bezetting verloren ging. De organisaties hebben natuurlijk ook eigen inkomsten uit de contributies der ge zinnen meestal een dubbeltje per weelc en enkele donaties. Het werk slaat in. Dat dit werk in een grote behoefte voor ziet, moge blijken uit deze getallen: 3500 gezinnen, met een geschat totaal van 7000 kinderen zijn lid van een vereniging en iedere tuin wordt 's zomers dagelijks door een drie tot vierhonderd kinderen bezocht. Een record boekt in dit opzicht de R.K. speeltuin „Mariengaarde", waar iedere dag meer dan duizend meisjes en jongens hun vermaak vinden. Niet alleen zomerwerk. De activiteit van de verenigingen is niet beperkt tot, het exploiteren van een stük speelgrond met -wat instrumenten. Het belangrijkste werk wordt juist 's winters gedaan, wanneer er met de kinderen club jes worden gevormd,.die zioh bezig houden met knutselen, fröbelen, figuurzagen, hand werken, volksdansen en dergelijke. Honder den lezen iedere week een boek uit de ver- enigingsbibliothëek en evenveel bezoeken iedere week de „Epidiascoop", een moderne toverlantaarn. Dan wordt er vaak aan ont wikkelingswerk gedaan, worden uitstapjes en excursies naar bedrijven en kwekerijen georganiseerd. Zo zijn iedere week tientallen ouders en opvoeders in de weer om eigen en anderer Zo zijn de kinderen noch de buurtbewone maken zich er niet minder best om, dat k kinderen spelenderwijs op te voeden tot goede burgers. Daarmee timmeren ze niet aan de weg. Het is juist zoals de heer Kla ren ons bij het afscheid zei: „Het werk is zo doodeenvoudig, dat de mensen er puur aan voorbij lopen." Een nieuwe aanwinst Wij vernamen, dat het iri de bedoeling: ligt om het gazon van de Papetorenvest tussen de Bleekersstraat en de Oostvest binnenkort in te richten als speclgelegen- heid voor de jeugd. Openbare Werken heeft hiervoor een plan gemaakt en ook is het, speeltuig aanwezig. Deze tuin zal gcëxploi tcerd worden door de vereniging „De gl^s- blazers". rs, noch hel verkeer tot last! En ze ver- unt u aan de gezichten tvel zien. Gasten uit Derby aangekomen Ontvangst door de burgemeester Een grote groep dames en lieren uit Derby kwam vanmorgen mét de boottrein op het Haarlemse station aan, waar velen aanwezig wa ren, om Jien te verwelkomen. Uit de bezoeken van het vorig Jaar waren vriendschapsbanden ontstaan, welke vandaag weer verstevigd wer den. Op "het Stationsplein stond een exra'-tram gereed, welke de gasten naar het Stadhuis ver voerde. De heer D. J. A. Geiuk. waarnemend burge- mee»ter heeft het gezelschap, dat uit twee en zestig personen bestaat, waarond^ de burge meester. air, C. E. Bates, de oud-burgemeester, rar T. Johnson, de gemeente-secretaris, mr. J. Hii! en vijf kunstenaars. d:e contact met Haar lemse coiiega's zullen opnemen, toegesproken. De burgemeester bracht in herinnering, dat er het vorig Jaar vriendschap heerste tijdens de bezoeken van Haarlemmers aan Derby en om gekeerd. Door de komst van velen wordt die vriendschap weer bevorderd. In Haarlem is in middels grofp belangstelling voor Derby ont staan. hetgeen ook tot uiting komt uit de corres pondentie. Na de sportbeoefenaars verwelkomd te hebben, richtte de heer Geluk zich tot de kunstenaars, die voor het eerst naar Haarlem zijn gekomen. Z(j zullen impressies opdoen van de kunsven vooral de oude kunst van ons land. Ook besprak hij de uitwisseling van orkesten en hoople. dat de concerten van de HOV een cucces zullen worden. Tenslotte wenste de heer Geluk de gasten enige prettige-dagen toe. De heer Bates dankte de burgeméester voor de ontvangst Ook hij sprak zijn vreugde uit over dc prettige omgang tussen de bewoners ui: beide stedgn en haalde herinneringen op van verleden jaar. toen de Engelse gasten de viering van het 700-jarig bestaan hebben meegemaakt. Burgerlijke stand van Haarlem BEVALLEN van een zoon: 3 Juli. A. A. A. van der Veldt—Bakker: M. Tleleman—KeIJzer: C. G. Vennekeiv-Roob'eek; A. A. M. Burger—de Looze; F. Bosch—Dirks; H. V. Kllmbie—van Adelberg. BEVALLEN van een dochter: 2 Juli. P. F. Hermans—van Rumpt; J. C. de Vogel—Plakke; 3 Juli, M, P. Blljleven—van Velsen; J. F. R de H;mn—Smit; C. G. Venneker—Roobeek; M. J. Westendorp—Kok; M. H. Deen—van der Born: j H van Beelen—van Bllderbeek L. A. Wlers- ma—van Rijn. OVERLEDEN I Juli. C T M 2 m., d. van M j B Wtssink. Bloemhofst: 2 Juli E. M 6 i. z. v. Ft A J. Schuiten. Keszei Karelktraat. GEHUWD: i Juli, J. M. Le Fèvre en A. W. van Koningshoven; P. J. Voorneveld en C. F. Ooiztc - i".* - Vanmiddag wordt op Wimbledon de eind strijd van het damesenkelspel gespeeld tn£en de Amerikaanse dames Margaret Osborne en Doris Hart. Op de foto Doris Hart in actie tijdens de halve eindstrijd, waarin zij. Louise Brough versloeg. Oorlogsslachtoffers en gerepatrieerden uit Indië Belangrijke cijfers El- zijn thans bij de bureaux voor de verzorging van oorlogsslachtoffers 15.561 oorlogsslachtoffers in engere zin in vei zor ging. Daarvan wonen er 2830 in Noord holland. Het aantal evacués die door deze bu- reaux verzorgd worden bedraagt 3563, waaronder alleen 1045 in Noordholland. Groningen heeft er slechts 54. Friesland 42 en Drenthe 46. Het'aantal gerepatrieerden uit Ned.-In- dië is 8598, daarvan zün er 6157 die in Fe bruari korter dan 6 maanden hier te lande waren. Langer dan 6 maanden waren er toen 2441, 261 hadden een uitkering als oorlogsslachtoffer en 2180 een verhoogde uitkering. Van deze 8598 gerepatrieerden waren er niet minder dan 3162 in Noordholland. Friesland had er slechts 243, Groningen 223 en Drenthe 18. In Zuidholland waren er 2919. Onze provincie moest dus het grootste aantal opnemen. Aan de evacués werd. in Februari uitge keerd f 246-600, aan oorlogsslachtoffers in engere zin f 1.158.500 en aan gerepatrieer den f 1-745.800. Bij elkaar dus f 3.150.900 waarbij nog f 216.800 komt voor huisraad en kleding. Over een vol jaar gerekend wordt dit bedrag dan ongeveer f 40.000.000 Per maand wordt boven nog ongeveer f 40.000 uitgekeerd aan Duitse rentetrek kers. Buurtvereniging „Frans Hals" heeft een eigen clubhuis Enige dagen geleden is in de Berckheijde- straat te Haarlem het clubhuis van de buurtvereniging „Frans Hals" geopend, waarmee in de behoefte kon worden voor zien. welke de volkrijke buurt tussen Scho tersingel en Saenredamstraat zeker ople vert, Dank zij de medewerking van de di rectie der Frans Hals-bioscoop heeft het bestuur van de buurtvereniging de beschik king gekregen over een'pand, dat thans in dienst is gesteld van het jeugdwerk, nadat de leden er vele uren van hun vrije tijd aan hebben besteed. SCHEEPVAART Laat3te pos. Ned. passagiersschepen. Zaterdag 5 Juli: Berlage. Rotterdam—Java. 4 Juli 19.15 dur van Port Said. Slbajak. Java—Rotterdam, pas. 4 Juli om 1 uur Kaap Guar dat ui. Vacantieregeling Melkhandel Haarlem en omstreken De besturen van de Haarlemse melkver- kopersverenigingen hebber, besloten om met ingang van 16 Juli tot en met 3 Sep tember op Woensdag geen melk en andere producten te bezorgen of te verkopen. De melkwinkels in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal zullen dus op Woensdag ge sloten zijn. BEVESTIGING EN INTREDE DS. DE RUIG. *"Ds. P. de Ruig, de vijfde predikant van de Gereformeerde Kerk te Haarlem zal Donderdag 10 Juli in een dienst, te houden in de Kloppersingplkerk des avonds om 8 uur, worden bevestigd door Ds. J. de Boer van Amsterdam-Noord. In dezelfde dienst zal Ds. de Ruig zijn intrede doen. Wielrijdster doodgereden Even voorbij de Geniodijk bij Hoofd dorp fietste Vrijdagavond omstreeks half zes een 16-jarig meisje, G. D., wonende aan de IJweg, op de grote rijweg in de richting Heemstede, hoewel cr een fiets pad aanwezig is. Een achter haar nade rende truck moest voor een tegenligger uitwijken, waardoor de wielrijdster werd aangereden. Een dokter constateerde dat de dood onmiddellijk was ingetreden. Tennis Koning George „kroonde" tenniskoning Kramer Kramer is Wimbledon-kampioen 1947 geworden door zijn landgenoot Tom Brown voor de vijfde maal in zijn tennisloopbaan in straight sets te verslaan: 6—1, 63, 62. Een nieuwe tenniskoning is „gekroond" door Koning George VI, die na afloop de grote zilveren wisselbeker aan de Ame rikaan onverhandigde, waarna hij zich geruime tijd met de finalisten in de loge onderhièld, waarbij ook koningin Elisa beth en prinses Margaret Rose betrokken werden. Het. Engelse publiek, dat de schande van een 60, 61 nederlaag van de En gelse dames mrs. Bostock en mrs. Hilton tegen het Amerikaanse paar Brough-Hart in het openingsnummer van deze gelaten had ondergaan, kon weer juichen om een landgenoot, toen in het dubbelspel de Australiërs Bromwich en Pails. als grote verrassing in straight sets door Mottram en de Australiër Sidwell uitgeschakeld werden (63, 63, 75) zodat tenminste een Brit de eerste sinds 1939 een eind strijd bereikt heeft. Deze ondergang van de best geachte Australische dubbel is een nieuwe tegenvaller voor de Australiërs, wier kansen op de Davis sup hoe -langer hoe geringer lijken. Mottram en Sidwell "komen vandaag in de eindstrijd tegen Falkenburg en Kra mer, die Donderdag de tweede Australi sche dubbel uitschakelden. Mottram heeft nog een ander succes geboekt, aangezien hij en Pails door de Engelse bond uitver koren zyn om aan de Amerikaanse kam pioenschappen deel te nemen. ONTGOOCHELING" (Frans Hals) Een in de oorlog verminkte bankbiljetten- technicus (Erich von Stroheim) ontmoet een blinde maar uitzonderlijk schone cir cus-artiste (Madeleine Sologne) aan wie hij, die vanwege zijn verminkt gelaat nooit veel succes bij de vrouwen heeft geoogst, onmiddellijk zijn hart verliest. De liefde is wederkerig, omdat zij zijn gezicht niet kan zien. Dol van geluk omringt hij haar met alle mogelijke luxe (die zij evenmin kan zien) en gaat daarbij financieel buiten zijn boekje. Om dit vol te kunnen houden, be gint hij bankbiljetten te Vervalsen. Op het moment dat hij en zijn helpers door de recherche in het nauw gedreven worden, leert zijn vrouw na een oog-operatie weer zien en hoewel zij ontzet over zijn ver schrikkelijke verminking nog enige tijd blindheid simuleert, houdt zij net tenslotte niet uit en verlaat hem. Het verhaal ein digt met de zelfmoord van van Stroheim. Het ontgoochelende van de film is dat de intrigue die enige sublieme uiterst-Franse vondsten van een beklemmende-tragiek bevat, dermate gechargeerd is, dat zij door 'n gebrek aan normale proporties niet meer overtuigend werkt. Von Stroheim, immer- tragische carïcatuur, die hij is, is nier wel voornamelijk sdhuld aan. 'Hij condenseert iedere emotie in één zin of één gebaar met een dramatisch aplomb, dat zo langzamer hand uit de tijd is. Madeleine Sologne, die niet bij von Stro heim „kleurt" levert een onbezielde, on evenwichtige prestatie, iets dat haar on der deze omstandigheden nauwelijks kwa lijk te nemen is. „MADAME CURIE" (Lux or). Het be kende boek van Eve Curie, die het arbeid zame en vruchtbare leven van haar moeder Marie Curie beschreef, heeft grote bekend heid gegeven aan de dramatische levens loop van deze grote geleerde, wier weten schappelijke verdiensten culmineerden in de ontdekking van het radium. De film geeft grote eer aan deze figuur, een eer die volkomen gerechtvaardigd is. Er zijn wel films van formaat gewijd aan minder belangrijke grootheden! Dat de re gisseur er in slaagde, de ontdekking van het radium tot een waarlijk spannend fil misch hoogtepunt te maken, pleit, voor zijn vakkennis, die zich ook m de compositie van het gehele verhaal demonstreert. Enigszins geromantiseerd is de film wel maar al zijn verschillende episoden histo-> risch misschien niet juist, dit is te aan vaarden in de overweging, dat het persoon- De eindstrijd gemengd dubbelspel zal H>ke lev™ van de Curies in ieder geval - V. 1 7 por hpu'nrjon ors rirbrrnlicpn ie crotrror"; r plaats vinden tussen Long en mrs. Bolton, die met 75, 62 van Tom Brown en miss Orborne wonhen, enerzijds, en Bromwich— miss Brough anderzijds, die met 64, 62 over Bergelin en Doris Hart zegevierden. Al zag het er Vrijdagavond even naar uit, dat het weef bij de demonstraties en wedstrijden van de Sportweek als spelbreker zou optreden, toch bleef het droog en het publiek kon rustig gefiieten. In hel bijzonder ti-okken de turnde monstraties vele bezoekers. De tweede dag de Sportweek is goed geslaagd. Boksers uit Derby komen niet. Het comité heeft bericht ontvangen van Amateur Boxing Association, te Londen, dat de boksers uit Derby niet in Haarlem mogen uit komen, omdat het' seizoen in Engeland gesloten is. De avond in het Concertgebouw gaat Maan dagavond wel door. Er is een ander bokspro- giamma samengesteld. Zwemavond in Stoop's Bad. De door kring Haarlem van de KNZB ge organiseerde zwemavond in Stoop's Bad is bij zonder geslaagd. De bezoekers werden spannen de zwemwedstrijden, een waterpolowedstrijd tus sen de ploegen uit Haarlem en Amsterdam, een zeer leerzame demonstratie van een redding uit een autocabine geboden. De uitslagen der zwemwedstrijden waren volgt: 50 m. borstcrawl meisjes: 1. M. Marsman (H VGB) 32.6 sec.; 2. M. Kraay (DWR) 35.6 sec; L. Brandt (HVGB) 36.9 sec. 100 m, rugslag dames: 1. M. Wlsker (DWR) 1 m. 25.8 sec.; 2. T, van Meel (Haarlem) lm. sec.; 3. M. Marsman (HVGB) 1 m. 30.6 sec. 200 m borstcrawl heren: 1. J. Over veen (HPC) 2 m. 26.2 sec.; 2. J. van Merkesleyn (Haarlem) 2 m. 27 sec.; 3, A. v. d. Boogaerde (DWR) 2 min. 30.8 sec., 200 m. schoolslag dames: t. A. van Wijk (DWR) 3 m. 13 sec.; 2. M. Proper (Haarlem) 3 m. 13.6 sec.; 3. W. Eysker (HPC) 3 m. 20 sec. 5 x 50 m. borstcrawlestafette meisjes: 1. HVGB. 3 50 m. wisselslagestaiette heren: 1. Zwem- club Haarlem 1 m. 38.9 sec.; 2 HVGB 1 m. 39.6 sec.: 3. HPC 1 m. 40.8 sec. Schoonsprlngen herein: 1. J. Paanakker (Haar lem). De demonstratie van de redding uit de auto cabine werd uitgevoerd door leden van de Haar lemse Watervrler.den en werd geleid door de heer Stapel. Langzaam verdween de auto, waar- In een lid had plaats genomen, onder water. Na verloop van zes minuten gedurende welke de Inzittende ademde uit de lucht welke zich onder de kap van de auto bevond, kon hij het portier openen en de oppervlakte van het water-berei ken. Met luid applaul waardeerde het talrijke publiek deze demonstratie. De waterpolowedstrijd tussen^ de heren-ploe gen vap Haarlem en Amsterdam, stond op een hoog peil. Het Haarlemse team bleek door het opnemen van nieuwe spelers aanzienlijk ir kracht te hebben gewonnen. Speciaal de voor hoede weke gevormd werd door v. d. Boogaer de van DWR en J. Hogeland en A. Rol van HVGB. dient geroemd te worden. Aanvankelijk was het samenspel schuchter, doch na de her vatting toen deze spelers op elkaar waren inge speeld. was het spel prachtig. Met 5—2 wonnen de Haarlemmers. Turndemonstraties. Vrijdagavond woonden duizenden de turnde- monslaties bij, die door Concordia en Turnlust werden gegeven. Zelfs bij de dreiging van het onweer slonk de publieke belangstelling niet en de programma's konden vrijwel geheel wor den afgewerkt, zodat de verenigingen een uit stekende propaganda voor de gymnastiek hebben kunnen maken. De demonstraties ^>nden in het zuidelijk deel van de stad plaats. Een derde vereniging, die in Haarlem-Noord zou werken, had zich teruggetrokken. Concordia turnde op het Theemsplein, dat wel haast te klein bleek om het grote aantal leden te bevatten. Een ulters veelzijdig programma werd afgewerk. Ook de vrolljkd noot ontbrak niet. Niet het minste succes had de afdeling oudste meisjes, die in Bonds-' en Kringwed- strijden zulke mooie successen had weten te boeken. Concordia bezit gespecialiseerde leiders en het resultaat daarvan bleek ln verschillende He: Flora-park was het werkterrein voor Turn lust. Men heeft daar kunnen genieten o.a. van vrij hoog opgevoerd turnen (vooral aan de toe stellen) door dames en heren. w.o. verschillen de. die deel uitmaken van wedstrljdploegen van de Kennemer Turnkring. Een aantal heren van SPORTFEEST TE HELSINKI. De Neder landse gewlchtheffer Smeekens, die deelnam aan de Internationale krachtsport-wedstrijden, ter gelegenheid van het sport feest te Helsinki, be- stte de zevende plaats. De Nederlandse zwem- ler Scheffer (DJK) eindigde tijdens de zwem- •edstrljden als tweede op de 100 m rugslag met 1 min. 15 sec, Ook op de 100 m. borstcrawl werd hij tweede. Z|jn tijd was op dit numtqer l min. 5 sec, Wat biedt de Sportweek Zondag en Maandag Het programma voor Zondag luidt: 10,30 u.: tenniswedstrijden tussen spe- lers(sters) uit Derby en Haar lem op de banen van de HLTC aan de Spanjaardslaan. 11 uur: cricketwedstrijd Haarlem-Derby op het terrein van Rood en Wit. 11 invitatie zeilwedstrijden op het Noorder Buiten Spaarne. 12 kanowedstrijden op het Noorder Buiten Spaarne. 13 wielerwedstrijden op het par cours aan de Delftlaan. 14 wedstrijd gymnastiek voor da mes tussen de kringen Haarlem en Kennemerland in het gebouw aan de Kleine Houtweg 47. 20 tafeltenniswedstrijden in ge bouw Kleine Houtweg 47. 20 sportbal in het Concertgebouw. Maandag: 19 uur: turndemonstraties aan de God fried van Bouillonstraat (Balo); Zaanenplantsoen (Ned. Cultuur Sportbond) en Schotersingel (Kracht en Vriendschap). 19,30 gewichtheffen, jiu-jitsu, judo en boksen in het Concertgebouw. 19,30 handbalwedstrijd dames tussen de damesploegen van „Concor dia" en „Rest van Haarlem". gevorderde leeftijd bleek het turnen nog niet verjeerd te hebben. Evenals bij Concordia werd ln ruime mate van muzikale begeleiding gebruik gemaakt, waardoor de demonstraties des te aan trekkelijker werden. Zowel Concordia als Turnlust voerden als al gemeen openingsnummer de serie vrije oefenin gen uit, die ais slot 'van de slultingsavond van de Sportweek door de leden van negen vereni gingen zullen worden gedemonstreejpl. Delftse Sport in de eindstrijd De acht van de Deltse Sport heeft te Henley de halve eindstrijd van de Grand Challenge Cup gewonnen door Kingston met anderhalve lengte te slaan ln de tijd van 7 min. 25 sec. De Neder landers komen in de eindstrijd uit tegen Jesus College (Cambridge). Vijfde overwinning voor H.V.G.B. Met 6—3 heeft HVGB van Nereus gewonnen en daardoor de vijfde overwinnig geboekt. Vooral uit doorslagballen ontstonden doelpunten. Rol scoorde uit voorzetten van Hogeland op keurige wijze. Verder zijn gespeeld: HVGB 2—HPC 2 5—2 (he ren): HVGB 2—Haarlem 2 (dames) 1—2: HvpB 4 VZV" 3 50. De gymnastiekvereniging „Concordia" gaf Vrijdagavond ter gelegenheid van de Sportweek op het Theemsplein een demon stratie, waarvoor grote belangstelling bestond. zeer bewogen en dramatisch is geweest, wat in zijn algemeenheid zeer sober en piens in deze film is ingevlochten. ..DE KLOKKENLUIDER VAN DE NOTRE DAME" (Rembrandt). De onsterfelijke roman van Victor Hugo heeft reeds ontel bare malen de stof geleverd voor gelijk namige films. Een daarvan, waarin Lon Chaney naam verwierf door zijn creatie van Qtiacimodo. zullen velen zich onge twijfeld nog herinneren. In deze nieuwe Amerikaanse verfilming kan men de mis maakte klokkenluider in een andere ge daante aanschouwen, want Charles Laugh- 'ton heeft van deze rol een geheel andere opvatting dan zijn even beroemde voor ganger, hoewel hij in afzichtelijkheid voor Lon Chnnpy's klokkenluider niet onderdoet. Maar ook in vele' andere opzichten ver schilt deze film met haar voorgangers en een vergelijking valt zeer zeker in het vooi-- deel van dit jongste door William (vroeger Wilhelm) Dieterle geregisseerde product uit. De hoofdfiguren uit Victor Hugo's ro man zijn voortreffelijk getypeerd en men moet vooral bewondering hebbtn voor de uitstekende fotografische kwaliteiten van deze film. welke ook aan de architectoni sche schoonheid van de ..Notre Dame" ten volle recht doen wedervaren. De enige vrouwelijke hoofdrol, die van Esmeralda, het zigeunermeisje, wordt door Maureen O'Hara niet onverdienstelijk ge speeld. „IK WEET WAT IK WIL" (Cinema Pal ace). Meisjes, die op hun vijfen twintigste jaar menen dat ze het hoofd moeten laten regeren in zaken, die het hart betreffen en van die dwaling hard handig genezen worden.:zijn in het leven misschien, op de film zeker geen onbeken den. Het is dan ook niet in de eerste plaats het „geval'' van de wel zeer eigengereide Joan Webster, uit „Ik weet wat ik wil"-(I know where I 'm going), die zioh arm als ze zelf is de kans op een rijke echt genoot niet wil laten ontnemen, dat ons geboeid houdt, als wel de overtuigende uit werking, die het Engelse regisseursduo Po well en Pressburger aan dit conventionele thema heeft weten te' gevfcn. Niettegenstaande alle factoren daarvoor aanwezig zijn een schilderachtige om geving met een bevolking, rijk aan folklore en oude sagen zijn deze elementen ner gens gebruikt in het geijkte kader, zoals we dat uit talrijke minderwaardige produc-" ten kennen. Alles blijft levend en echt, ge kruid met een ironie, die deze' filmspijs licht verteerbaar maakt. In het voorprogramma munt een span nende. en geestige tekenfilm uit „Black Sambir'. En als we daardoor in de goede stethming zijn komt in de. pauze het Rode Kruis onze hulp en steun vragen, ingeleid door een propagandafilmpje. waarna al gauw het gerammel van de bekende collec tebussen door de zaal klinkt. „ZET 'M OP GEORGE" Spaarne theater brengt de reprise van „Zet 'm op George", waarin Formby voor de zo veelste maal zijn dolle toeren vertoont. BINNENLAND Dc minister van Onderwijs heeft geïnstal leerd het bestuur van de stichting Radio Neder land Wereldomroep. Na de bevrijding werd de wereldomroep eerst verzorgd door het Militair Gezag (Herrijzend Nederland) en vervolgens in Januari ondergebracht bij de stichting Radio Nederland ln Overgangstijd, welke hem tot 1 Juni van dit Jaar heeft verzorgd, HAARLEM EN OMGEVING Ter gelegenheid van het 40-jarlg bestaan der Haarlemse Damclub zal op Woensdagmiddag 9 Juli in de bovenzaal van Restaurant Munniks een kinderfeest worden gehouden voor de kin deren van leden en donateurs. Het uitgebreide programma vermeldt o.m. goochelaar, poppen kast. zangwedstrijd om prijsjes enz. De heer M. J. Pleket uit de Haarlemmer meer slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het propaedeutisch examen schei kundig Ingenieur. Op Dinsdag 8 Juli zal de Haarlemmer Gerard Fabei een orgelconcert geven in de Klopper- singel Kerk. Medewerking zal verlenen Dien Toeset—Vrij (alt). Uitgevoerd worden werken van Bach Mozart, Franck en Andriessen, Aan dc Vr(je universiteit te Amsterdam zijn o.m. geslaagd voor het doet, ex. rechten de da mes A. A. de Weerd te Bloemendaal, N. W. A. Brink te Aalsmeer, A. J. S. Merholteln te Sant poort en J. Mulder te Haarlem. TaxiBei I 3 O O O I)AG EN NACHT Ongeluk op de Militaireweg Een achtjarig jongetje, G. W., stak de Militaireweg in jOverveen over, zonder op het verkeer te letten. Een zware militaire truck reed het kind aan. Met zwaar licha melijk letsel werd W. naar het Diacones- senhuis overgebracht; hij is nog steeds buiten bewustzijn. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. IS 117 sl Él CHIN. IND. REST. HONGKONG Iluis der duizend heerlijke smaken HAARLEM, Smedestfaat 21, Telefoon 21375 ZANDVOORT Zeestraat 38. Telefoon 2925 (Adv.) ZONDAG 6 JULI HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk,. Zaterdag 7.3p: Brouwerskapel, ing. Klokhuis- plein. 7.30: Avondgebed. Dhr. J. de Smale. Zondag 3: Geen vroegdienst in verband met de IKOR-diertst 1. d. Begijnhofkapel. 10: Ds. G. J. Waardenburg. H. Doop. 4Liturgische gods dienstoefening voor doofstommen en slecht horenden ln de Consistorie der Grote Kerk. 7: Ds. I. P. v. d. Waal* H. Doop. Nieuwe Kerk 10: Ds. I. P. v. cl. Waal Noorderkerk 9 en 10.45: Ds. P. J. Mackaay. Oosterkerk 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakcncsserkerk 9.30: Dhr. K. J. L. Vernhout. 10.30: Ds. W. A. Hoek. A'dam. Jeugd- dienst. Kapel Bethesda Sarepta. 9.30: Dhr. Plantlnga. Amsterdam. Kinderkerk. 10.45: Ds. J. v. d. Vlugt, em. pred. Begijnhofkapel 3.30: Ds. P. R A. Henkels. wordt door IKOR uitge zonden. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10: J. F. Snoeks, H. Av. 7.30: Ds. Jac. Bui ten. Zuiderkapi'l, Zuiderstr. 15. 10: Dhr, Joh. van' Oostveen, Evangelist te ""Alkmaar, 4: Dhr. P.. D. Bardelmeyer, Noordwljk a. Zee. H. Av. vrij voor alle gelovigen. 7.45: Jeugdsameiikomst Opwelc'klngssamenkoinsten, Zuiderstr. 15. Don derdag 8: Sidney Wilson, Evang. te Hilversum, Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht. 10 en 5: Ds. du Fossé. Broedergemeente, Ripper - dastraat 8. 10.30: Dhr, Frankena. Geb. Waalse Kerk. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Church of Eng land. Sunday. July 6th, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel: Even song. followed by Holy Communion, Rev. C. E. Elton. Christian Science. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Evang. Luth. Gem. 10.30: Ds. W. Spilethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. Soutendyk, Ver. van Vrl)z. Hervormden Jacobstr. 6. 10,30: Ds. N. Padt. van Zutpheri. Rent. Geref, Gemeente. 10,30: Ds. P, M. Luca, Rem. Prcd. te Leiden Geref. Kerk. vKlopp*sln- gelkerk. 10: Ds. A. N. M. Boeylnga. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Donderdag 8: Bevestiging en in trede Ds. P, de Ruig. Bevestiger: Ds, Joh. de Boer van Amsterdam. Wilhelminakerk 10: Ds. J. W. Slertsema. 5Ds. C.' J. Sikkel van Am- sterdam-Zuld, Zuid-Oosterkerk 10: Ds, J. A. van Arkel. 5: Ds. -A. M. Boeylnga. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Voorber. H. - Av. en Openb. gj^.bel Gere!'. Gemeente, Park laan 21. Dinsdag 7.30: Ds. J. Fraanje.van Bar- neveld. Oud-Gercf. Gemeente, Parklaan 21. Maandag 7,30: Ds E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Gem., Raaks. 10 en 4.30: Ds. M. Holtrop. I.eger des tleils, Schagchelstr. 26. 10 en 8: Majoor J W. Kamp. van Amsterdam. Gemeente des Heren 10 en 7: Samenkomst. Vergadering van .Gelovigen. Hoofmanstraat 12. 10.30: Samenkomst (Broodbreken) Gemeente Gods. Frans Halsstraat 4. 10: Samen komst. Pinkstergemeente, Nieuwe Krulsstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst Hersteld Apost. Zen dingsgemeente, Wilhelminastr. 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendings gemeente. Jacobijnestr, 15. 10 en 5: Godsdienst oefenlug, Ned. \er. van Spiritisten „Harmo- nia". 10 30: Wijdingsmorgen, Dhr. H. J. Kort, Haarlem. HAARLEM-NOORD. Ned, Herv. Kerk. Julia- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed, Zondag 10: Dr, H v d. Loos. Voorber. H. Av. Imma- nuëlkerk 10; Ds. G. Koch, tl. Doop, 7: Dr. H. v. d. Loos. Kon Emmaschool, Raafs'tr. 10: Ds. Hokwerda. Bevestiging Ds. Kroon. Ned. Prot, Bond. 7Ds, D. M A. Daalder, Ver. Doopsgez. Gemeente. In de Noorderkapel, Mlnahassa- straat. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Noorderkapel Mlnahassastraat. 7.30: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Hfd. Chr. School. Noordwljk a. Zee. Geref. Ke^ Noord-Schotcrkerk 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Chr. Geref, Kerk, Floresstraat 10 en 5: Ds. J C Marls HEEMSTÉDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein 10: Ds. M. Goudkamp. Ka pel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds v. Nieuwen» huljzen. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds H. Jansen Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Prof Dr. G. C. Aalders. 5: Ds. A. Dondorp, Camplaan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Prof. Dr. G, C. Aalders Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 141. 8.16 en 3: Ds. J. Keizer f AEKDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. G. A. Barger. te Heemstede. Rcllg. Kring. 10.30: MeJ. Ds. H, Meyer, Rem, Predikante, R'dam. BLOEMENDAAL, Ned. Ilerv. Kerk. 10: Ds. J. C, van Dijk, H. Doop. Ned. Prot. Bond, Pot- gieterweg 4. 10.30: Ds, G. Westmijse, Hv., Rot terdam. Universele Eredienst (SoefI-Beweging) Popellaan 1 4: Dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Alma. van Llsse, H. Av. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. M. Heymans, van Lelden. 5: Ds. H Smit Duyzènd- kunst van Leiden. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. G. Zeyl, van Eindhoven. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Sluiter. Geref. Gemeente 10 en 4: Gods dienstoefening Prot. Bond 10.30: Ds. Pols. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds H. O Molenaar, H. Av. 7: Dezelfde. H. Av. en Dank- HOORDDORP Ned. Herv. KerkJlO: Ds. Sal- verda, H. Doop. 7: Dezelfde NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. (Dorp) 9.30: Dhr W. T, J. Koudstaal 6: Ds M. M. de Jong. Abbenes 9.30: Ds. Af. M. de Jong. 3: Ds J. Breeuwsma. Bethel. 10: Ds. J. Breeuwsma BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im*na- nuëlkerk, Rclgerstr. 38a. 10: H. Doop en Voor- be-r. H. Av. 6.30: Zangdlenst. 7: Jeugddienst. Geloof- en Liefdekerk, Hoofdweg Lijnden 10: Ds. G. W. IJzerman. Kapel „Rehoboth", Nieuwe Meerdljk 294. 10: Dhr. Jac de Graaff, Amsterdam. VIJFHUIZEN. Ned. nerv. Kerk, 10: Dhr A. C Ercirens SPAARNDAM, Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Geen dienst.. 3: Ds Joh. Kroon, In trede. W«t. Kon. Emmaschool. Raafstraat. 10; De. Hokwerda. Bevestiging Ds. Krooa.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6