Noordergevel der Crote Kerk krijgt glas-in-loodraam Nationaal-socialistische propaganda liet haar sporen in de Unie na Weekabonnementen De pootaardappefen moeten de grond uit Taxi? Bel 1.2.3.4.5. Een Zwitserse organist en U\ori. err oonaigj MAANDAG 7 JULI 1947 HAARLEMS DAGBLAD Kerk wordt in de toekomst gedeeltelijk verwarmd De Wederopbouw-autoriteiten hebben aan de Kerkvoogdij der Nederlands Her vormde gemeente te Haarlem toestemming verleend om nog deze maand te beginnen met de restauratic van het grote raam in het Noordertransept (tegenover de Jans straat) van de Grote of St. Bavokerk. Met de herstelling van dit venster zul- De heer Korringa heeft bamken ontwo'r- len de restauratiewerkzaamheden voort-1 pen, die lager zijn en uit het hout van gezet worden, die al in de zeventiger jaren j hun voorgangers vervaardigd kunnen wor- van de. vorige eeuw zijn aangevangen. In den. 1926 werd begonnen met de vernieuwing J Het ft duidelijk dat de hierboven ge- van de vele ramen in sohip en koor, een schetste verbouwing er een. van grote buitengewoon moeilijk werk, omdat men allure is, die in deze tijd van financiële ze alleen bereiken kon door een zogenaam- j en materiële beperkingen geen kans van de bak- uit een daartoe aangebracht luik in het plafond boven ieder der vensters te laten zakken. Men heeft vrij lang gewacht met de restauratie van het grote raam in de Noordergevel, omdat men de stille hoop koesterde, dat een gift cl'e vervanging van het kille vensterglas door een gebrand schilderd werk mogelijk, zou maken. Voor 'dat doel ook heeft architect H. Korringa, onder wiens leiding de restauratiewerk zaamheden al vele jaren worden uitge- 'voerd, voor de eerste restaurator, prof. Van der Steur, een tekening gemaakt. Het raam zal worden voorzien van oud broeiglas, afkomstig uit Amsterdamse patriciërshuizen. Dit glas bezit een zeer licht-groene tint, dat buitengewoon goed zal aansluiten bij de historische vensters in de omgeving. De hoofdindeling door de zandstenen stijlen, die nog in goede staat verkeren, bljjft ongewijzigd, alleen zullen de ruiten door loodspijlen in kleine vlakken wor den verdeeld. Dit zal een zodanige versteviging van het kerkraam tengevolge hebben, dat het stukwaaien der ruiten, zoals dat tot nu toe bij hevige najaarsstormen meer dan eens plaats had, tot het verleden zal behoren. Eén .enander zal veel tijd en arbeid vergen en het zal onvermijdelijk zijn, dat geruime tijd zowel aan de binnen- als aan de buitenzijde van het transept een vermoedelijk stalen steiger staat op gesteld. Vérstrekkende verbouwing in het vooruitzicht. De restauratie van het Noorderraam is j echter maar een kleinigheid vergeleken mét de vérstrekkende veranderingen, die men in een zij het nog verre toe komst hoopt aan tè brengen. Regelmatige bezoekers van de oude Bavo weten bij ondervinding, dat de vloer verre van gelijk ligt. Zij lopen immers over oude grafzerken, die de neiging tot ver zakkingen hebben. Deze verzakkingen worden regelmatig gecorrigeerd: eens in de twee, drie jaar worden de daartoe in aanmerking komende zerken, zoals men dat noemt, opgehaald. Men heeft nu het plan om de gehele vloer ineens omhoog te brengen en in het bijzonder het zwaar verzakte gedeelte waar de dienst gehouden wordt, van een fundering 'te voorzien. Deze fundering, die uit betonnen pijlers of uit betonnen palen kan bestaan, zal verdere „bodem daling" uitschakelen. Maarvoor dit werk is het nood zakelijk, dat di t kerkdeel ontruimd' wordt en wanneer de vloer dan tóch openge broken moet worden, is 'het ogenblik aan gebroken, waarop een vrome wens van vele kerkkangers in vervulling kan gaan. Het project, dat in voorbereiding is, om de kerk 's winters te verwarmen, voorziet in de mogelijkheid om verwarmingskanalen aan te brengen onder de zerken,-die een voldoende doorlaatvermogen hebben. Op deze wijze verkrijgt men een plaatselijke verwarming' daar waar deze het meest nodig is. Het is uitgesloten, dat men er in zou kunnen slagen het gehele gebouw te verwarmen., Om de behagelijke tem peratuur bovendien in een besloten ruimte te houden, zullen radiatoren worden opge steld. Het spreekt» vanzelf, dat een en ander nog niet in détails vaststaat, maar dat een probleem, dat al vele geslaohten voor ons heeft beziggehouden, thans opgelost kan worden, stemt tot blijdschap. Verdwijnen de „diligences"? Tenslotte zijn er voorstellen bij „Mo numentenzorg" ingediend om ook een wij ziging te brengen in de kerkbanken. Vaststaat, dal de zogenaamde regerings- b ank en behouden zullen blijven. Het gaat echter vooral om de banken der kerke- raadsleden en andere kerkelijke autori teiten aan de zijde van de preekstoel door de vroegere koster Luiting „diligences" genoemd die met hun hoge, tegen de tocht aangebrachte zijschotten het geheel nogal ontsieren. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Juli 1947 Bevallen van een zoon 4 Juli: J. Tim- merraan-Kinket, T. J. Mul-Lagerweij; W. F. de Vries-Kruijd; 5 Juli: J. van de Pieterman- van Ha aren :%G. C. Elfering-van Bakel; H. C. Molkenboer-Martinot; van een dochter: 3 Juli C. M. de Jongh-Anten; E. Dam-Brandt; 4.Juli M. J Verbeek-Monné: J. M. E. Tieleman- van dei- Schoot; S. H. de Boer-van der Schuit; P. J. Olsthoorn-van der Weijden; 5 Juli: T. Bonekamp-Kemp. Overlede n:.2 Juli: F. van Os-van Roon, 73 jaar. Damaststraat; 3 Juli: M. E. Bos-Adee, 75 jaar, Pijnboomstraat; F, H. J. A. Cornet, 62 jaar, Jansstraat; D E. J. Loman, 19 jaar, Kanariestraat; 4 Juli: J. G. van der Hulst- Koeckhoven, 43 jaar, Kamperiaën; J. C. C., 11 m., d. van H Dekkers, Kampersingel; H. Adelink, 75 jaar, Oranjekade. Gehuwd' 5 Juli: .1, van Wonderen en A. C. M Stokman; A. Huijsman en jvr, E. J. Strick v Linsc'hoten; W. H. Döllekamp en F. E. van Haften. slagen heeft. Al was het alleen maar, Qjridat het Slavonische eikenhout, dat voor de nieuwe banken nodig is, op het ogenblik niet te 'verkrijgen is. Maar voor de Haarlemmer, die zijn stad en haar monumenten liefheeft, is het goed te bedenken, dat m^n bij de restauratie van het voornaamste bouwwerk een prij zenswaardige vooruitstrevendheid aan de Houfloods ging door brand verloren Zaterdagmiddag is een houtloods in de Voorzorgstraat te Haarlem door tot nu toe onbekende oorzaak geheel uitgebrand. Zaterdagmiddag omstreeks tien minu ten voor half vijf werd de brandweer door een groot aantal meldingen voor een uit slaande brand in de Voorzorgstraat ge alarmeerd. Zij was met een autospuit en ladderwagen -binnen enkele minuten ter plaatse. Het vuur woedde in een opslag plaats van hout van de firma J. G. M. Bruschke, waaj'in zich behalve een partij hout, ook enig meubilair en een paar kano's bevonden. Óe brandweer had het vuur spoedig be dwongen, al kon zij niet verhinderen, dat het perceel nagenoeg geheel uitbrandde. Het 'nablüssingswerk vorderde geruime tijd, zodat eerst tegen half acht ingerukt kon worden. Verzekering dekt de schade. SCHEEPVAART Laatste positie Nederlandse passagiersschepen, Maandag 7 Juli: Delftdijk, 6 Juli van Londen te Antwerpen. Eemdtjk, 5 Juli van Rotterdam Dr. K. H. E. Gravemeyer terug uit Zuid-Afrika Y. y TT I 1 rtl] IWC1 UdU I.CHUIUA, ij J LI 1 I VUIl IlUllCl Uaill IC dag logt. Van de man, die ie Heemsteedse B,„lmorei JavSi s Amste„,am naar Wilhelminakerk zo geheel in overeenstem ming met de bedoelingen van de oorspron kelijke bouwmeester herschiep en met de bouw van de Noorderkerk en de Kapel Nieuw Vredenhof bewees, dat hij de eisen van de moderne praktijk wist te combi neren met die van de eredienst, is trou wens niet anders te verwachten. Java, Johan van .Oldenbarnevelt, Batavia—Am sterdam passeerde 6 Juli Algiers. Kota Gede, Rotterdam—Batavia, passeerde 6 Juli 23 uur Ouessant, Maaskerk, 6 Jul van Lagos naar Port •Harcourt, Nlgerstroom, 4 Juli van Pointe Nolre naar Loantla. Noordam, Rotterdam—New York, passeerde 6 Juli om 17 uur Stilly. Volendam, Ba tavia—Rotterdam, 5 Jul) 3 uur van Aden. Zui derkruis, Rotterdam—Batavia, 4 Juli van Sabang. J- W i „Ik geloof wel goed werk te hebben ge daan. Er waren in de Zuid-Afrikaanse Unie vele misvattingen over de Neder lands Hervormde Kerk, die daar veelal als een kerk van liberalen en modernisten werd beschouwd", aldus dr. K. H. E. Gra vemeyer, algemeen gedelegeerde van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, die, in opdracht dezer synode en op uitnodiging van de Nederduits Hervormde Kerk in de Unie een reis van vijf maan- dep naar Zuid-Afrika maakte- Het was de opdracht -van dr. Gravemeyer contacten in de Unie te leggen. Hij heeft zich niet beperkt tot een kerkgenootschap, doch zówet met hoogleraren en studenten van de theologische opleidingscentra te Preto ria en Potchefstroom als met predikanten van de Nederduits Hervormde Kerk, de Verenigde kerk, de Engelse kerk en de Gereformeerdekerk persoonlijk of tijdens bijeenkomsten gesproken. Dr. Gravemeyer zeide aan zijp bezoek een sterk oecumenisch accent te hebben gegeven, omdat het naar zijn mening een geweldige opdracht is de eenheid in Jezus Christus te beleven, ongeacht de taal, die men spreekt: De politiek speelt in het ker kelijk leven van de Unie een grote rol, re den, waarom hij verzocht heeft een sterke delegatie naar het oecumenisch congres te Amsterdam in 1948 te zenden. Hij hoopt, dat de Zuid-Afrikaanders elkaar daar zul len vinden om na hun terugkeer in de Unie de bestaande moeilijkheden samen op te lossen. .Veel heeft dr. Gravemeyer gesproken over het nationaal-socialisme, waarvoor in de Unie sterke propaganda is gemaakt. Hij légde de nadruk op de eensgezinde afwij zing van alle Nedèrlandse kerken van dit stelsel en heeft in dit verband op de vraag „Maar' het communisme dan?" ge antwoord, 'dat „Jezus Christus oppermach tig is in hemel en op aarde", eii dat ,,W« niet de duivelen met Beelzebub, de over ste der duivelen, kunnen uitdrijven". Dr. Gravemeyer was zeer onder de in druk van de schoonheid en de grootsheid van Zuid-Afrika. Op het platteland vond hij vooral in de oude kringen het oprecht geloof. Voor de avondmaalsviering komen de boerenfamilies in ossenwagens nog steeds van heinde e.n verre naar de kerk dorpen, waar zij hun kamp dan opslaan. Sprekende over voortgezet contact tus sen de kerken van de Unie en Nederland zeide dr. Gravemeyer, dat mij zelf niet zal teruggaan, maar dat hij nieuwe reizen, Het koolzaad in de Noord-Oost polder is rijp en met man en macht wordt van 's mor- gens drie tot 's avonds elf uur gewerkt om de hele oogst in een paar dagen tijds binnen te halen. - Als het rijpe koolzaad te lang blijft staan, barsten de zaaddozen open en zou veel kostelijk zaad, een zeer belang rijke grondstof voor de margarine-fabri cage, verloren kunnen gaan. Een machinale zelf binder-maaimachine aan het iverk in de xiitgestrekte polder. dienen uiterlijk Woensdag betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen, DE, ADMINISTRATIE Scholieren kunnen goed en goedbetaald werk doen AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. W.F.A.-gasten uit Engeland op het station aan. De voorzitter van het World-Friend- Ship ontvangst-comité, loco-burgeme.ester D. J. A. Geluk en de adjunct-directeur van „Haarlems Bloei" spraken de vreemdelin gen toe. Maandagochtend volgde een meer officiële ontvangst ten stadhuize waarbij de loco-burgemeester de harten van zijn gasten won door een geestige boutade op het Engelse en Nederlandse klimaat. .Daar na wordt ook deze jongelui een aantrekkelijk programma voorgezet, waarin een zwem feest in het Kleverlaanbad op Dinsdagavond te 7 uur' en een bezoek aan de cricket match DerbyRood Wit op Woensdag de sportieve hoogtepunten, vormen, Verder worden het Frans Halsmuseum, de Amster damse havens, Volendam en Marken, Aals meer en het Bloémendaalse strand onder meer bezocht. Advies tegen oud-burgemeester Zigeler De eerste kamervan het Haarlemse Tribunaal heeft advies gewezen tegen de vroegere burgemeester van Bloemendaal, J. W, Zigeler. Hierin wordt aangeraden de Rembrandt.: „De klokkenluider van Notre verdachte uit de kiesrechten te ontzetten, Dame"; toeg. bov. 14 J.. 2.30. 7.oo en 9,15 uur. j hem te verbieden in overheids- of semi- Paiaee: ..ik weet wat ik- wil", toeg. bov. 14 j„ overheidsdienst te treden en om zijn ver- 2.30. 7.00 en 9.1a uur. Luxor: „Madame Curie", mogen een bedrag van f 15.000 ver beurd te verklaren. Zigeler was reeds- eerder in vrijheid ge- medewerking van Dien Toesetvrij I steld en- het Tribunaal achtte geen termen Haarlems Bloemenfeest moet slagen! De loco-burgemeester van' Haarlem, de heer D. J. A. Geluk schrijft ons, dat nu het programma voor de feestweek, die van 2 tot en met 9 Augustus in onze stad gehou den zal worden, bekend is, de verwachting gewettigd mag zijn, dat elke dag van dezo week een bijzondere wordt. Er is thans reeds een verheugende samen werking op elk gebied, evenals voor de eeuwfeesten in 1946 en daal'om moet ook van de zijde der burgerij worden meege werkt aan de opschik van de Spaarnestad door,middel van een bloemenkleed, opdat Haarlem in de eerste week van Augustus' waarlijk „Bloemenstad" - worde. Tenslotte wekt de heer Geluk de zange ressen en zangers op, om hun medewerking ,te verlenen aan het zangfeest van 5 en 7 Augustus op de Grote Markt, als ..Zo zor de Gouden Eeuw" van Peter Benoit wordt opgevoerd. Er is nog plaats, zowel voor koren als voor individuele stemmen, op de repetities, die elke Dinsdag en Donderdag avond in de Doelen gehouden worden. Vele vreemde eendjes in de Haarlemse bijt Haarlem heeft zo langzamerhand een respectabel aantal jeugdige vreemdelingen binnen zijn muren: behalve de groepen gg J er ook maar ln het minst voldoen_ Deense en Engelse gasten, die al hier zijn, kwam Zaterdagavond een nieuwe groep Niet minder dan 600 hectaren van de Haarlemmermeer zijn bezet door de thans zo uiterst belangrijke pootaardappelen. Over enkele weken begint de oogst en in de eerste weken van Augustus mag er niet één meer in'de grond zijn gebleven. Anders degradeert dc pootaardappel tot. consump tie-aardappel en dat is voor de export aller minst gewenst, nu er in het buitenland zo veel vraag naar is. Toch dreigt dit te gebeuren, want er zijn ontstellend weinig handen voor deze waardevolle oogst beschikbaar. De direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Hoofddorp spreekt tenminste van „een te kort, groter dan het ooit geweest is". Het vorig jaar konden 300 politieke delinquenten ingeschakeld worden, doch thans, tengevolge van de massale invrij heidstelling, kunnen de landbouwers op de hulp van maximaal 40 gedetineerden rekenen. óok het aantal D.U.W.-werkkrachten is sterk teruggelopen omdat tal van be drijven weer zijn gaan draaien, zodat velen van hen een andere werkkring hebben gevonden. Het restant wordt voor een belangrijk deel door de omliggende steden geabsorbeerd vooral de Amster damse haven heeft veel arbeiders nodig! waardoor er voor de Haarlemmermeer maar heel weinig zullen overschieten. Op de hulp van militairen behoeft de Haarlemmermeer n.aar de Directeur van het Arbeidsbureau verwacht niet te rekenen, zoals Groningen, Drente en de kop vanNoordholland dit wel kunnen. Men schijnt te veronderstellen, dat er voor de polder in de omliggende steden nog ■(vel reserves zijn. Het ergste is, dat de oogst van het poot- goed beslist niet j&nger dan 3 weken kan duren. Bovendien moeten tegelijkertijd de erwten en het vlas geoogst worden. Als vlas plat regent, kan het onmogelijk ma chinaal geplukt worden en dan is hier voor nog eens' een respectabel aantal wer kers nodig. Het arbeidsbureau, dat met de moed der wanhoop „aan het schrapen is", pro beert nog mensen uit strafgevangenissen en Huizen van Bewaring te betrekken. Misschien zijn er tenslotte ook nog arbei ders van Gemeentelijke Openbare Wer ken of bedrijven, die tijdelijk gemist kun nen worden. Terecht wordt dus getwij- De oplossing zou de studerende jeugd kunnen brengen. Er is dan ook al een be roep 'op de jeugd gedaan om een stukje van haar vacantie op te offeren. Het rooien is een uiterst simpel werk; be kwaamheid is er geenszins voor nodig. Jongens en ook meisjes die het vorig jaar mee-rooiden, zullen niet ontkennen dat het werk een aardig spaarpotje oplevert, dat comfortabel uitrusten in de rest van de vacantie mogelijk maakt. Rijweg is niet voor voetgangers Op de Botermarkt werd Zaterdagmid dag een 36-jarige voetgangster, die mfet haar twee kinderen op de rijweg liep, aan gereden door een motor, toen zij uitweek voor een wielrijder. Zij kreeg een enkelkneuzing en een bloeduitstorting aan haar voet. als ook uitwisseling van predikanten en geleerden hoopt te bevorderen. Naar zijn mening moeten/wij ons best doen slechts de allerbeste Nederlanders naar Afrika te zenden. Wij hebben daar zeker een taak te vervullen, die in het belang van beide landen is. Zij, die er heen gaan moeten beseffen, dat de welvaart in dit land slechts door hard werken te bereiken is en niet voor het oprapen ligt- Tenbesluite zeide dr. Gravemeyer, dat de taak der kerken in de wereld thans eerst begonnen Er moet een centrum zijn van het oecu menisch leven, dat de boodschap der ker ken over de .wereld zal verbreiden en dit centrum zal wellicht eens contact zoeken en vinden met het andere grote kerkelijke centrum: Rome. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag kunnen levensmiddelenkaarten afge haald worden: Haarlem (Vleeshal) restant H en I. Heemstede (Binnenweg) van 9 tot 12 uur K tot Ke; 2 tot 4.30 uur Ki tot KI. Zandvoort (Haltestraat) D tot en met G. Voor onze militairen in Indonesië' Het is bekend dat ,Pro Rege" in het ge hele land een inzameling houdt om het mógelijk te maken voor onze militairen in Indonesië tehuizen te openen; De jongens hebben daaraan grote behoefte. Zij ontbe ren daar veel, maar het allersterkst ge voelen zij het( gemis van een „thuis". In dat tekort wil men nu voorzien. „Pro Rege"' zal zorgen voor tehuizen waar een Christelijke geest heerst, maar die toch zo zijn, dat alle militairen er van harte welkom zijn en er zich thuis gevoelen. Voor deze groots opgezette actie is na tuurlijk veel geld nodig. Deze week wordt gecollecteerd in Heemstede. Er is daar een eigén comité opgericht, dat veel actie ontplooid heeft- Alle bewoners wor den door collectanten persoonlijk bezocht. Een zeer klein aantal personen heeft reeds op de lijsten getekend; slechts een 50-tal en die voor-oogst heeft al ongeveer f 1000 opgeleverd. Een voorbeeld, dat, naar ge hoopt wordt, stimulerend zal werken op de overige ingezetenen. Dit is geen collecte waarmee men zich, wil tenminste het doel bereikt worden, met een kleinigheid kah afmaken. Hier wordt een offer gevraagd. Het motto is: Geef dp jongens ver van huis. Een gezellig thuis! Intrede Ds. 3. Kroon In de Koningin Emmaschool in Haar lem-Noord had Zondagochtend de bevesti ging plaats van Ds. J. Kroon, gekomen uit Kuinre als Nederlands Hervormd Predi kant te Spaamdam in de vacature Ds. H. J. Plaggemars. Bevestiger was Ds, D. Hokwerda uit Noord-Worm, die als tekst had gekozen Handelingen 16 9 en 10. 's Middags deed Ds. Kroon intrede in de Oude Kerk te Spaarndam met als tekst Math. 28:13. N£*de predikatie werd de nieuwe voorganger toegesproken door Ds. G. H. v. Woord, als collega te Spaarndam en de heer Jonker,-namens het college van collectanten. Onder de aanwezigen be vond zich onder meer de waarnemend burgemeester van Haarlem, de heer D. J. A- Geluk. Prins Bernhard herstellende Prins Bernhard, die vorige week een lichte griep heeft gehad, is thans zover hersteld, dat hij het bed mag verlaten. Hij zal echter nog niet' in de buitenlucht mogen en voorlopig nog enige tijd rust moeten houden. MUZIEK IN HAARLEM Agenda voor Haarlem MAANDAG 7 JULI Phocnix-terrein: Circus Mlckenie Strassburger, 8 uur. City: „Eerste liefde", toeg. elke leeft. 2.3<L 7.00 en 9.15 uur Spaarne: „Zet "m op, George", toeg. bov. 14 j. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, Frans Hals: „Ontgoocheling", .toeg. bov. 18 j. 2.30, 7.00 en 9.15 „Madame Curie' toeg. alle leeft.2.30 7 00 en 9.15 uur DINSDAG 8 JULI. Kloppersingelkerk: Orgelconcert Gerard Fa- bei', met medewerk.. (alt), 8 uur. Grote Kerk: orgelconcert, 7.30 uur, aanwezig verdere vrijheidsstraffen te ad- Bloscopen: Middag- en avondvoorstellingen, viseren. de krachten voor de oogst gereserveerd kunnen worden. Eis tegen hoofdredacteur, voor malige radioberichtendienst 10 jaar Tien jaar eiste de procureur-fiscaal bij het' Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam .tegen de ex-hoofdredacteur van de voormalige Berich tendienst Nederlandse Omroep (B.N.O.), de 38- jarlge G. H. J. W N uit Hilversum. Verdachte was sinds 1835 lid der N.S.B. geweest, werd re dacteur buitenland van het Nationale Dagblad tot hij ln 1939 wegens een zedendelict door de rechtbank in Den Haag werd veroordeeld. Nog voor de Duitse legers ons land binnen vielen. accepteerde hij ln Berlijn een functie bij de Duitse radio-nieuwsdienst van Bremen'en nadat hij in Juli 1940 in Nederland was terug- gekeerc, verklaaYüe hij pochend legen een col lega dat hij het was geweest, die tijdens de Mei dagen van 1940 de Nederlandse soldaten via de zender Bremen Tiad opgewekt de wapens neeT te leggen en de strijd tegen de Duitse soldaten te staken. Ter terechtzitting ontkende hjj echter pertinent dit gedaaan te hebben. Verdachte Had voorts wekelijks een „sociaal' Zondagspraatje voor de microfoon uitgesproken en leidde ook de uitzendingen, waarin Neder landse vrouwen'groeten door de aether konden zenden aan hun echtgenoten, die ln geallieerde dienst voeren. Ds propaganda van deze laatste uitzendingen berustte op het kweken van heim wee bij deze ver van huls en haard tegen onze vijanden strijdende Nederlandse mannen, waar van er sommigen deserteerden om clandestien naar het vaderland terug te keren. Voorts sprak de verdachte het „streekpraatje" uit, dat be stemd was voor Twente. Zijn salaris bedroeg f 700 per maand. Het 'hof zal op 19 Juli uitspraak doen. De twqe belangrijkste gebeurtenissen op artistiek gebied in Haarlem, die deze week op de'agenda staan zijn het eerste zomerconcert van de H.O.V. en het optre den van de Zwitserse organist Willy Hard- meyer in de Grote Kerk. De laatste zal op Dinsdag 8 Juli van 19.30—20.30 uur een vijftal werken van oude Italfaanse meesters spelen, een fan tasie en fuga in c. kl. t., zes orgelkoralen en de Prélude en fuga in Es, alles van J- S. Bach. Het eerste zomerconcert van de H,O.V.„ dat onder leiding van Marinus Adam op Vrijdag 11 Juli in de Gemeentelijke Con certzaal gegeven wordt, verenigt een drie tal geliefde werken op één programma. Onze stadgenote Elizabeth van de Berg- Kostense zal na de ouverture „De Scherp schutter" van C- M. von Weber in het eerste piano-concert in 'e kl. t. van Chopin optreden en na de pauze dirigeert Adam Ds. J. D. van Calcar in Beverwijk verwelkomd Ter gelegenheid van de begroeting van ds. J. D. v. Calcar en diens echtgenote, de vroegere herder en leraar van de Doops gezind Gemeente, die na een verblijf van acht jaar uit Amerika is teruggekeerd, was het kerkgebouw aan de Meerstraat tot de laatste plaats bezet, met een zeer be langstellend gehoor. De grote opkomst van de leden bewees stellig dat de oude leraar nog niet ver gaten was. 'Het Doopsgezind Gemengd Zangkoor onder leiding van de heer H. van Dijk, waarvan ds. Van Calcar ere-voorzitter is, zong na de gebruikelijke aanvang van de dienst Psalm 100 van Mendelssohn, waar na di\ Alb. Vis," de huidige herder, de weer- gekeerden hartelijk verwelkomde. Ds. Van Calcar dankte mede namens zijn vrouw voor de gulle en-hartelijke wijze, waarop zij bij hun terugkeer in het vader land en de hun zo vertrouwde omgeving waren ontvangen, waaruit duidelijk de grote vriendschapsband, die is gebleven, blijkt. Voor zijn vertrek naar Amerika schonk ds. Van Calcar het koor het werk: „O, zoek het Licht" van F. J. Sicking, dat ver volgens een goede uitvoering genoot. Dr Vis predikte naar aanleiding van Psalm 103 „Loof den Heere mijne ziel en al wat binnen in mij is Zijn heilige Naam". In aansluiting hierop vertolkte het Dubbelmannenkwartet „De Verenigde Zangers", eveneens geleid voor de lt»er Van Dijk Psalm 84. op veelvuldig vefzoek een uitvoering van de Derde Symphonie in c kl. t. met orgel en piano van Camille Saint-Saëns. Piet Halsema vervult de orgelpartij, de dames Bets Nederkoorn en Ans Bouter de piano-soü. Toonkunst herdacht Willem Pijper In de te Amersfoort gehouden algemene vergadering van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst, welke werd bij gewoond door dr. C. L. Walther Boer, rijks inspecteur voor het muziekonderwijs, zijn de componist Willem Pijper en de dirigent Henri -Hermans herdacht. Aan het Willem Pijperfonds werd een bij drage van l.ÖOO.verleend. Van het rijk ontving de Maatschappij .een subsidie van 8000, waarmee de ihuziekscholen in Haarlem, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag naar behoefte zijn geholpen. Prof. dr. E. Reeser .te Rotterdam werd benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de rijksuniversi teit te Utrecht. Het aantal leden der Maatschappij be draagt thans 5469. Er zijn 42 afdelingen. De voorzitter, jhr. mr. dr. E. A. van Be- resteyn deed 'enige mededelingen over de stichting Gehrels-instituut, dat met f 30.000 van de door minister Gielen toegezegde 'subsidie van 60.000 belangrijk werk zal gaan verrichten op het gebied van het mu- ziekon^rwijs op de lagere scholen en de scholing van.leerkrachten. DE N.V. ELSEVIER PROTESTEERT. Vrijdag plaatsten wij een bericht, dat wij. ontvingen vap het Algemeen Nederlands Persbureau, over een protest dat de N.V. Uitgeversmaatschappij „Elsevier" bij de minister van Onderwijs had ingediend tegen een passage in een uitspraak van de Commissie voor de Perszuivering. Volgens deze ANP-mededeling zou dit protest ge richt zijn tegen de verklaring in deze uit spraak, ,/lat.H. Holdert Jr. van het Oost front word teruggehaald om directeur te worden van de N.V. Drukkerij Elsevier". Dit berust echter op een onjuistheid van het ANP. In de uitspraak van de Pers- j zuiveringscommissie wordt namelijk niet van de Drukkerij Elsevier, maar van de Uitgeverij Elsevier gesproken. Daar de uitgeversmaatschappij Elsevier nimmer iets Uitstaande heeft gehad met de druk kerij Elsevier, acht zij zich door deze on juistheid in de uitspraak van de Commis sie voor de Perszuivering benadeeld en is zij voornemens voor de hieruit voort vloeiende schade de daarvoör verantwoor- 1 delijke instanties aan te spreken. j BINNENLAND De Koningin zal Dinsdag en Woensdag een bezoek aan Drenthe brengen om zich ter plaat se op de hoogte te stellen van de problemen ln dit gewest. Bi] een onderzoek, dat Inspecteurs van de Centrale Dienst voor de Economische Contröle hebben gehouden bij een groot metaalbedrijf te Utrecht werd vastgesteld, dat bljnn 2.4O0.000 kg. nieuwe en oude metalen waren verkocht zonder de vereiste vergunningen van het Rijksbureau voor Metalen. De federatie van Oud-Illegale Organisatie* heeft een krachtig protest geuit tegen artikel 20 van het wetsontwerp „Buitengewoon pensioen vooi deelnemers aun het verzet, alsmede voor hun nagelaten betrekkingen". Artikel 20 houdt in, dat op het pensioen gekort kan worden tot 50 pet van Inkomsten, die uit anderen hoofde worden genoten. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen op 19 Juli ter gelegenheid van de viering van de 375ste gedenkdag van de eerste vrije Staten vergadering Dordrecht bezoeken. ZIJ zullen .de plechtige herdenking ln de Grote Kerk. de ont vangst ten raadhulze en de galavoorstelling van een openluchtspel bijwonen, De C.C.I), to Nunspcot heeft eon Inval ge daan in een hötel aldaar. Een grote hoeveelheid clandestien verkregen levensmiddelen werd in beslhg genomen. De eigenaar van het hötel en een kellner werden ln arrest gesteld. Met de „Veendam" arriveerden In Rotter dam elf Amerikaanse burgemeesters, velen ver gezeld door êehgenoten en kinderen. ZIJ maken een reis d/jpr Frankrijk en Duitsland en zullen in Augustus een week in Nederland doorbrengen. HAARLEM EN OMSTREKEN De voetbalvereen. Hilline» heeft een commis sie benoemd die in het bijzonder de mogelijk heden ten aanzien van Jeugdvoetbal zal onder zoeken. De heeren J. v. Dijk, W. Ras en W. Soet zijn daarin benoemd. Tevens besloot de vereni ging tot het uitgeven V8n een maandblad. Ds. C. H, Brandt., die om gezondheidsredenen z()n werkzaamheden niet heeft kunnen verrich ten, hoopt op Zondag 7 September voor het eerst in de dienst der Evangelisch Lutherse Gemeente voor te gaan. Tot l Seplember zal hij nog rust houden. Op het zangconcouxs in Boyenkarspel be haalden in de tweede afdeling gemengde koren „Cantate et Jubilate" uit Hlllegom en „Da Pa- cem" uit Santpoort ieder een eerste prijs, „Die Wljker Sangers" uit Beverwijk behaalden ln de eerste afdeling mannenkoren een tweede prijs. „Inter Nos". uit IJmulden verwierf ln de afde ling uitmuntendheid gemengde koren een twee de prijs. Ds. G. Huls te Gouda heeft bedankt voor het beroep der Ned. Herv. Kerk te IJmulden (2de predikantsplaats). De bewoner van een perceel in de Grote Houtstraat ontdekte Zondagmiddag, dat in de kelder enig papier was gaan smeulen, hoogstwaar schijnlijk doordat voorbijgangers een brandend restant van sigaar of sigaret in de luchtspleet hadden geworpen. Een emmer water voorkwam onheil. -» Loco-burgemeester D. J. A. Geluk van Haar lem houdt zijn spreekuur van Donderdag 10 Juli een dag eerder, dus op" Woensdag 9 Juli om 11 BU Koninklijk Besluit zUn benoemd: ln de provincie Noordholland met ingang van 1 Oc tober 1947, tot Heemraad van de polder De Zee vang, M. VI uk. te Mlddelie. -Dc directeur van Oppnbarc Werken heeft aanbesteed het maken van een vijzelgemaal voor de Romolenpolder, ingekomen waren dertien Inschrijvingen. Laagste inschrljfster was Aanne mingsbedrijf „Noordholland" te Heemstede voor f 27.976. De bliksem sloeg Zaterdagavond tijdens het onweer op een blootliggende kabel van het P. E. N;. die tijdens werkzaamheden op het voor malig „Haaiiem"-terrein aan de Rijksstraatweg opgegraven was. Ongevallen deden zich n»et voor. EXTRA TREIN NAAR ZANDVOORT. Morgen zal e§n extra trein rijden tus sen Amsterdam en Zandvoort. Vertrek Amsterdam C.S. 8.16, Haarlem aankomst 8.32. vertrek 8.33, Zandvoort aankomst 8.42 uur. Wielrennen Tourrijders bereiken Nice Zaterdag is de negende étappe van de ronde van Frankrijk Briangon—Digne (217 k.m.) gewon nen door Vietto (Frankrijk) ln de tijd van 7 uur 23 min. 15 sec.; 2. Lazarldes (Zuid Oost Frankrijk) zelfde tijd: 3. Brambilla (Itallö) 7 uur 27 min. 35 sec.; 4. Robie (Westploeg) 7 uur 29 min. 49 sec.; 5. Telsselre (Frankrijk) zelfde tijd); 7. CamclllnJ (Ned. met buitenlanders) zelfde tijd; 23, Klahins- ky 7 uur 51 min. 33 sec.; 44. Joly 8 uur 8 min. 58 sec.; 46. Janssen zelfde tijd. De tiende étappe ging Zondag van Digne naar Nice, over 255 k.m, 1, Camcllinl (Nederland met buitenlanders) 8 uur 7 min. 59 sec.; 2. Ron- conl (Italië) 8 uur 9 min. 59 sec.; 3. Lazarldes (Zuid-Oost) 8 uur 10 min.; 4. Callens (België) 8 uur 10 min. 13 sec,: 5. Tacca (Italië) 8 uur 12 min. 18 sec.; 14. Janssen 8 uur 17 min. 20 sec.; 54. Joly 8 uur 43 min. 7 sec 55 Klabinsky zelfde tijd. Na de tiende ronde luidt het algemeen klas sement: 1. Viëtto (Frankrijk) 75 uur 2 min. 46 sec., 2, Camelllnl (Nederland en bultenl.) 75 uur 4 min 57 sec.; 3 Brambilla (Italië) 75 uur 5 min. 50 secr. 4. Ronconl (Italië) 75 uur 6 min. u sec. 5. Robtac (West) 75 uur 27*min. 51 sec.; 35. Jans sen. 77 uur 51 min. 54 sec.; 40. Klabinsky 78 uur 4 min. 28 sec.; 54. Joly 79 uur 3 min. 51 sec. Voetbal Zeeburgia op de drempel der eerste klasse Opnieuw won Zeeburgia van KFC, thans met 2—1 en met. drie overwinningen is het te ver^ wachten, dat de Amsterdammers zullen promo veren. ZIJ moeten echter nog afwachten, In d« andere promotie-competitie voor de eerste klaS; weerde Exeelisor, dat een achterstand had. zich geducht tegen SVV, Zondag wonnen dc Rotter dammers met 3—1 van SVV en een beslissings wedstrijd moet gespeel^worden. DISTRICT I: DISTRICT II: Zeeburgia 3 3 6 SVV 4 3 6 Emma 2 12 Excelsior 4 3 6 KFC 3 0 0 VUC 4 0 0 Sport In het kort ANS VAN WIJK WON IN SCHIEDAM. Me juffrouw Ans van Wijk van de Haarlemse Red dingsbrigade 'heeft ln Schiedam de 500 meier gekleed zwemmen gewonnen in 10 min. 7 sec; tweede werd mejuffrouw M. Hodes uit Schie dam ln 10 min. 9 sec. WATERPOLOWEDSTRIJDEN. Voor de eer- ste klas competftle dames ls gespeeld RDZ— DWR. De thuisclub won mei 2—1. De tweede klas wedstrijd heAn DWTVZV is door dc IJmulde- naren met 4—2 gewonnen, die van fouten van DWT gebruik maakten. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie, Unilever Philips A.K.U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabc Calvé certificaten Scheepvaart-Unie. Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H.V.A. A'dam Rubber. Ned- Handel Mij. N.-I. Handelsbank Bilüton Mij. II Slotkoers Heden 4 Juli 1% uur 418% 417V2 282% 284% 386 366% 187% 187% 226 i 357 272% 273 168% 169% 183% 185 208 209 148 147% 227% 227 139-% 139% 134 133 102% 102 327 330

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3