Haarlems Dagblad Militair optreden in Indië alléén „als uiterste middel ,Hoop op eerlijke en trouwe naleving van Linggadjati" Tsjechische regering besliste na telefoongesprek met Moskou mÊm Amerikaanse hulp aan Turkije in overeenkomst vastgelegd Weerbericht I 62e Jaargang No. 18681 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkery Z. B. Sp.aarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 12 Jidi 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco, per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bi) de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Jndië-debat in de Tweede Kamer: ie loeKomst rauest net uatuuice uii iijn. 00nc dat zich voor ons een gerechtvaardigd ge- Regering uil zover mogelijk lankmoedigheid betrachten (Van onze parlementaire redacteur) Bij het debat over het beleid der-rege ring inzake Indonesië bleek de regerings verklaring geenszins algemene instemming te hebben verworven. Om strijd had men er wat op af te dingen.- Dit hing in belang rijke mate samen met een verschil van visie op hetgeen er thans nog van de republiek of, om met de heer Schouten (A.R.) te spreken van deze republiek te ver- l wachten valt. Niets" zegt de A.R.-woord- voerder. En hij beroept zich dan op de op gedane ervaring, die volgens hém zou aan tonen, dat deze republiek onmachtig en onwillig is om de door haar aangegane af spraken na te komen. De aanvoerder van de K.V.P., prof. Romme, ging niet zover, maar waar- schuwde toch met Slem tegen voortzetting van de tot dusverre door de regering aan de dag gelegde lankmoedigheid. Zij had volgens prof. Romme wegens de voort durend weigerachtige houding van de re; publiek om de overeenkomst van Lingga- djati na te komen, haar vrijheid mogen I hernemen om zelf met kracht in te grijpen ter verwezenlijking van het beginselpro» gramma van Linggadjkti. Want prof. Rom- I me en zijn vrienden, alsook de overgrote j meerderheid van ons volk, willen dat be ginselprogramma nakomen, hetwelk neer- j komt op de vorming van de Verenigde Sta- I ten van Indonesië op verwezenlijking van.de federale gedachte ginds alsook op het scheppen van de Nederlands-Indone sische Unie met haar eigen souvereiniteit. Maar al prees hij ook in onze regering de tot nu toe in aoht genomen lankmoedigheid, in de toekomst moest het daarmee uit zijn. De verlangens dienen te worden ingewilligd voordat men mag overgaan tot de gdhep- I ping van een Federale Raad, van een tus sentijdse regering, waarin de dëelstaten van de Verenigde Staten in wording, te samen met Nederland, dat tot begin 1949 juridisch souverein en dus ook verantwoor delijk blijft, vertegenwoordigd zullen zijn. Neen, verklaarde prof. Logemann,woord voerder van de andere regeringspartij, de Partij van de Arbeid, van zulk een „uitge steld" ultimatum" willen wij thans niets weten. Nu de republiek onder druk van al lerlei factoren zo tegemoetkomend is ge worden, moeten wij ook van onze kant be- I reidheid tonen. Dat is, niet in de laatste i plaats wegens de interne moeilijkheden in de republiek en om psychologische redenen, I geboden. Het is zaak thans weer een sfeer van vertrouwen te scheppen, nu het gevaar I van de noodzaak van militair ingrijpen is geweken. Nog een ander lid van de Partij van de Arbeid voerde het woord, te weten de In- i donesiër, de heer Palar, die op lofwaardig I rustige en objectieve wijze hem werd I daarvoor zelfs door zijn tegenstander de heer Schouten hulde gebracht, betoogde waarom en op welke punten de republiek juist vond, dat Nederland in strijd met Linggadjati had gehandeld. Dit ver- I klaarde zijns inziens, dat de republiek van j haar kant in sommige opzichten in strijd I met dat acd&brd te werk was gegaan. Maar j dit rechtvaardigde volgens hem niet, dat men van Nederlandse kant had gewerkt met het dreigement van militair geweld, want dat paste toch al heel IHedht bij een opzet om te komen tot vrijwillige samen werking. Uit de aard der zaak kwam het betoog I van de Communist, de heer De Groot, in I menig opzicht het diohtst bij dat van de j heer Palar, waarmee intussen allerminst gezegd wil zijn, dat laatstgenoemde er com- I munistisohe denkbeelden op na houdt. Dat j zou zelfs mr. V o n je-(Vrijheid) niet willen beweren, al was deze afgevaardigde, die j overigens een reeks belangwekkende staats rechtelijke vragen aan 'het Kabinet stelde, tenslotte druk bezig om -in zijn anti-com munistische philippica óók tegen wind molens te strijden. Evenals de heer T i 1 a- nus (C.H.), bleek de heer Schouten j (A.R.) niet het geringste vertrouwen in de republiek te koesteren, te weten in deze republiek, die zelfs zeer vooruitstrevende -inheemsen teleür gesteld heeft. En dus luidde zijn conclusie, dat er van verder onderhandelen met deze republiek geen sprake mocht wezen. Natuurlijk trok in verschillende red'evoe- j ringen ook het nog onopgeloste vraagstuk van het apparaat ten-behoeve van de veilig heid de aandacht. Op dit punt viel er in zoverre tussen twee tegenstanders als de heer Schouten en prof. I Logemann overeenstemming waar te ne men, dat beiden weinig of niets voelden 1 voor het denkbeeld van een gemeenschap pelijke gendarmerie. Maar terwijl prof. j Logemann daarvan niet wilde weten we- gens het uitdagend karakter, dat lrij daar- i aan voor de republiek verbonden zag, wierp de Anti-Revolutionnaire woordvoerder het over een geheel andere boeg. toen hij be- toogde, dat het juridisch in de overgangs- j tijd souvereine dus tevens verantwoorde- l lijke Nederland zelfstandig over de midde- Opstand op Guadalcanal Inboorlingen bestoken Britten met speren en blaaspijpen De Royal Air Force bleek gisteren niet in staat in radiocontact te komen met Guadalcanal, waar volgens Amerikaanse vliegers, die deze week van daar vertrok- i ken waren, inboorlingen in conflict zijn - geraakt met Britse kolonisten, die rijst en meel hadden ontvangen, waarvan de Inboorlingen een deel opeisten. De Britse I autoriteiten verhinderen elke bericht- 1 geving over de opstand op Guadalcanal en hebben de Amerikaanse piloten verzocht niet over de kwestie te spreken. Amerikaanse piloten hadden al eerder ver teld, dat bewoners van het eiland Malai- tan in hun oorlogskano's op Guadalcanal I aan land waren gegaan en de Britse kolo nisten aanvielen met speren en blaas- pijpen» U. P.) len moest beschikken, die mede in het be lang van de Indonesische bevolking zelf, voor de veiligheid zorg dienen te dragen. Minister Jonkman antwoordt. Ofschoon de minister-president de rege ringsverklaring had uitgesproken, liet hij het aan zijn collega Jonkman over de spre kers van antwoord te dienen. Dit gebeurde niet in grote styl. Over de Federale Raad zei de minister dat daarin de landvoogd een plaats zou krijgen met de jure beslissend gezag, met de bedoeling dat.de koloniale verhoudingen zouden hebben afgedaan. Gegeven deze positie van landvoogd blijft dus, gedurende de overgangstijd en vóór de grondwetsher ziening diens verantwoordingsplicht tegen over de Kroon gehandhaafd, gelijk-op zijn beurt de minister, raadsman van de Kroon, zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van de Staten-Generaal behoudt. Gendarmerie is nodig als politie-apparaat in handen van de landvoogd, die straks met de Federale Raad samenwerkt. Over de vorm van de gendarmerie kan men echter nog wel nader overleg plegen. Naar gelang de spanning zal afnemen, zal het tot aflossen en tot troepenvermindering komen. Bij het opstellen van de komende begroting houdt men daar zelfs al ruim schoots rekening mee. De minister liet niet na te onderstrepen dat de regering haar militair machtsapparaat alleen gebruikt „als uisterste middel". Sinds Linggadjati langs een weg van grote lankmoedigheid tot stand kwam, acht de regering zich in geval men dat accoord niet wenst uit te voeren, gerechtigd „het uiterste middel" te hanteren. In zeer bedachtzaam gekozen woorden scheen de bewindsman er vervolgens op te zinspelen, dat het advies door Amerika en Engeland aan de republiek gegeven, wel De Franse politie heeft een geheim wapenarsenaal ontdekt in Nanterre, tuaar een grote hoeveelheid wapenen van vreemde herkomst in beslag werd genomen. - Het leeghalen van de clandestiene wapenmagazijnen: kisten vol karabijnen wprden naar de polilie-auto gedragen. Egypte eist actie van de UNO tegen Engeland De Egyptische aanklacht tegen Engeland over de impasse in de onderhandelingen over de herziening van het verdrag van 1936 is heden bij de UNO ingediend- In de brief van de Egyptische regering aan de Veiligheidsraad wordt o.a. gezegd, dat de Britse troepen op Egyptisch grond gebied gehandhaafd worden tegen de eens gezinde wil van de bevolking. Voorts wordt de Britse regering er van beschuldigd te streven naar afscheiding van de Soedan van Egypte door onmin te zaaier, tussen Egyptenaren en Soedanezen en onder de Soedanezen zelf. Vervolgens wordt gezegd, dat de Egyptische regering getracht heeft in goed vertrouwen tot een regeling van het geschil met Engeland te komen, doch dat deze pogingen gefaald hebben, en dat de Egyptische regering daarom het geschil nu voor de Veiligheidsraad brengt, eisen de: algehele en onmiddellijke terugtrek king van de Britse troepen uit Egypte, met inbegrip van de Soedan, en beëindiging van het huidige bestuur over de Soedan. Het woord is aan..... Onder „het Ieren" verslaat tnemsreen slechts zijn leven. Duitse arbeiders weigeren te ontmantelen De eerste tegenstand van de Duitse ar beidersorganisaties tegen de ontmanteling van fabrieken voor\de herstelleveranties, wordt uit 't Roergebied gemeld. Het Duitse nieuwsbureau Dana meldt uit Mühlheim, dat he: bureau van de president der me taalarbeiders-vakvereniging in dc Britse zóne heeft bekend gemaakt, dat deze bond steun zal verlenen aan de weigering der arbeiders om fabrieken af te breken die niet betrokken zijn geweest bij dé wapen productie. „Men kan niet van de Duitse arbeiders verwachten, dat zij zelf hun eigen midde len van bestaan vernietigen", aldus de bond volgens Dana. (U. P.) val van „het uiterste middel" kon gaan voordoen. Minister Jonkman bracht hulde aan onze troepen in Indië, merkte op dat hij het liefst „het uiterste middel" niet zou willen bezigen en gaf een bevredigende uiteenzet ting betreffende ernstig onderzoek naar militaire excessen op Zuid-Celebes, waar over verschillende sprekers het hadden gehad. Prof. Romme kreeg in sonis wat ver hulde termen een antwoord, waarmede hij genoegen nam, omtrent datgene dat de republiek moei doen eer het tot instelling van een Federale Raad kan komen. Aan het slot van zijn beschouwing hoopte minister Jonkman dat men nu achteraf zou kunnen zeggen, dat er thans inderdaad een gunstige wending zou zijn ingetreden. Zo brak dan om' kwart over elf het ogen. blik apn, waarop de Tweede Kamer na zwaar werk, vooral in de laatste weken, éindelijk op reces zal kunnen gaap. DR. VAN MOOK: Soekarno: „Ik garandeer orde en rust" Gisteren heeft de Lt. Gouverneur-Genë- ■aal te Batavia' een radiorede gehouden naar aanleiding van de door dr. Beel uit gesproken regeringsverklaring. President Soekarno hield een rede"'voor radio-Djokja. Dr. van Mooie zeide, dat de regerings verklaring, in de Tweede Kamer afgelegd, dit erie duidelijk maakt: naar het inzicht van de Nederlandse regering is het ogen blik voor beslissende daden in de ontwik keling in Indonesië bereikt. Di| inzicht werd, naar gebleken is, in be langrijke centra in het buitenland gedeeld. Het is de taak van hen, die voor het rege ringsbeleid de verantwoordelijkheid dra gen, ervoor te zorgen, dat onvermijdelijke beslissingen goed en snel genomen en uit gevoerd worden.,Het komt op snelle uitvoe ring evenzeer aan -als op juist besluit. „Thans", zo zeide dr. van Mook, „is het ogenblik gekomen, waarop wij de mist, die het uitzicht belemmèrde, moeten en'kun nen wegvagen. Het is duidelijk géwordén, dat in deze wereld geen enkel volk meer op zichzelf kan staan en los van andere volken. Het is duidelijk geworden, dat geen enkel volk zich de weelde kan veroorloven het nationaal erfdeel te verkwisten of aan de wereldgemeenschap te onthouden." Dr. van Mook ging vervolgens in op <le verbintenis van Linggadjati en zei de, dat deze alleen vrucht kan dragen, wanneer ook de wederparty haar eer- lyk en trouw wil nakomen. Daartoe staat de. mogelijkheid nog ten voile open. De jongste gebeurtenissen heb ben dc hoop doen herleven, dat deze mogelijkheid op dit uiterste ogenblik nog met beide handen wordt gegre pen. Dr. van Mook zeide, dat de Ne derlanders beseften, dat tijd en over leg noodzakelijk waren om de beginse len van de nieuwe samenwerking tot de geest te doen doordringen. De eerste foto van Prinses Elizabeth en luitenant. Mounlbatten na de bekendmaking der verloving. In opgewekte temming wandelt 't paar in de tuin van Buckingham Palace. Dr. van Mook zeide verder, dat het geen bedreiging van de vrijheid is, wanneer men hulp aanvaardt," die men nodig heeft. De Nederlandse regering heeft op een aantal belangrijke punten hare voorstellen tot uitvoering van Linggadjati duidelijk geformuleerd. Deze voorstellen zijn ont staan uit overleg met de republiek en met anderen en zij vormen als zodanig een samenhangend en onverbreekbaar geheel. Aanvaarding is een noodzakelijke voor waarde voor wederoprichting van dit land. Het ogenblik is gekomen, zo besloot dr. van Mook, waarop deze aanvaarding volledig behoort te geschieden. Ir. Soekarno besprak in zijn radiorede voornamelijk de gemeenschappelijke gendarmerie en^herhaalde, dat de middelen tot handhaving van de orde in het binnen land een republikeinse zaak zijn. Ik garandeer, zo zeide Soekarno, dat de bezittingen van vreemdelingen gelegen zijn in gebied waar orde en rust heerst. Ik garandeer, dat iedere vreemdeling, die hier werkt, zijn kapitaal in de Indonesische republiek 'kan plaatsen, zonder dat hij angst behoeft te hebben. Alle maatregelen ter handhaving van orde en rust zullen door.de republiek worden genomen, als de republikeinse voorstellen zullen "zijn aan genomen. Naar Reuter meldt, verklaarde Soe karno voorts, dat de republiek bereid was de demarcatielijnen te openen en de voedselblokkade op te heffen. Spe ciale politie-eenheden zouden worden gevormd, welke onder de leiding van de federale interim-regering haar werk zouden moeten doen. Soekarno vroeg verder het vertrou wen van de wereld en van de Neder landers in het bijzonder, dat de repu bliek haar geloften zou nakomen in overeenstemming met de internationale normen. N Dr. Haiini, lid van het werkcomité van het republikeinse parlement, die onlangs aan Soekarno ontslag vroeg als republi keins commissaris voor de prijsbeheersing te Batavia, heeft "gisteravond voor de repu blikeinse radio een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de republikeinen het gevoel van ontevredenheid, wantrouwen en teleurstelling over boord moeten gooien en eensgezind achter de regering moeten staan. Dr. Halim zeide," dat de republikeinse gemeenschap te Batavia veelal het gevoel heeft, dat de door de republiek gedane concessiesjher-kolonisatie tot gevolg zullen hebben. Hij vond deze gevoelens overdreven en wees erop, dat in het de facto republikeins gebied de republikeinen nog steeds een na tionaal leger qji een staatspolitie behouden. Hij wees ook op de goede zijde, n.l. dat de huidige toestand slechts voort zal duren tot 1 Januari 1949. „Weest overtuigd, dat de concessies door onze regering gedaan rijpe lijk door haar zijn overwogen, daarbij let tend op onze huidige kracht en die van de tegenstanders en daarbij niet uit het oog verliezend de duidelijke Amerikaanse en Engelse druk." Soyabloem in liet Nederlandse brood Van Maandag 14 Juli af zal een geringe hoeveelheid Soyabloem namelijk 3% in de broodbloem worden opgenomen. Hierdoor gaat de voedingswaarde van het brood iets omhoog. De bijmenging van 10% mais- bloem blijft gehandhaafd. Autobus met militairen ramt lijnbus Chauffeur was vermoedelijk in slaap gevallen Een autobus, waarin vele, militairen ge zeten waren, is in eén bocht onder de ge meente Schijndel bij 's-Hertogenbosch in botsing gekomen met een lijnautobus van de N.V. Brabantse Buurtspoor- en Auto diensten. De linkerzijde van de -lijnbus werd totaal opengescheurd en de militaire wagen sloeg om. Van de soldaten werden er vier zeer zwaar gewond en vijf licht gekwetst. Onder de passagiers van de lijn bus waren twee zwaar gewonden en ver schillende licht gekwetsten. De gewonden zijn overgebracht naar een ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, waar in enkele gevallen chirurgisch ingrijpen noodzakelijk was. De'militaire auto reed geheel links van de weg. De chauffeur was vermoedelijk door oververmoeidheid in slaap gevallen, juist op het moment, dat de BBA-bus passeerde. Drie arbeiders van een vrachtauto geslingerd Bij Steenbergen is een ongeluk gebeurd, dat het leven kostte aan de 25-jarige J. O. uit Oudland (N.-B.). Het ongeval ge schiedde doordat de vrachtauto, waar mede O. en vele anderen naar hun werk vervoerd werden, een plotselinge zwen king maakte. De' arbeiders, die op de ach terklep van de wagen waren gezeten, wer den op de weg geslingerd. O. bleek er het ergst aan toe. Hij is kort na zijn over brenging naar het ziekenhuis te Steen bergen overleden. Twee andere landarbei ders werden ernstig/gewond. „CEEN ULTIMATUM AAN PRAAG" Oostenrijk voelt zich als op een eiland Een woordvoerder van' het Tsjechoslowaal^e ministerie van Buitenlandse. Zaken heeft de berichten, volgens welke Moskou aan de Tsjechoslowaakse regering een soort van ultimatum gesteld zou hebben inzake de Parijse conferentie, tegengesproken. Evenwel verluidde, dat het Kremlin begonnen is sterke druk uit te oefenen op Woensdag j.l.. onmiddellijk na de aankomst in Moskou van Clement Gottwald en Jan Masaryk, de Tsjechoslowaaksc ministers, die daar kwamen spreken over economische aangelegenheden. Daarna volgden lange telefoongesprekken naar Praag en Donder dag werd het Tsjechoslowaakse kabinet in, spoedzitting bijeen geroepen om „nieuwe aspecten" van de kwestie te bespreken. Op deze zitting, die niet door alle ministers \^erd bijgewoond, viel de negatieve beslissing. Welingelichte kringen verklaarden i over het toekomstige optreden van de heden, dat het terugkomen op het eerdere regeringsbesluit des te onbegrijpelijker was voor de niet-communistische leden van het kabinet aangezien de communisti sche collega's allen hadden ingestemd met de aanvaarding van de uitnodiging. Fins vredesverdrag gered Het Finse persbureau schrijft de weige ring van Finland om deel te nemen aan de komende conferentie te Parijs toe aan het feit, dat de Sovjet-Unie het vredesverdrag nog niet heeft geratificeerd, waardoor de positie van Finland nog onzeker is. Onder deze omstandigheden wenst het land. niet aan besprekingen deel te nemen, die tot „grote meningsverschillen" zouden kunnen leiden. In zuiver economische aangelegen heden is Finland echter bereid samen te werken. Oostenrijk vreest In politieke kringen te Wenen werd uit drukking gegeven aan grote ongerustheid Over de bollenvelden, die geen touristische blikken meer waardig gekeurd worden, kruipen thans de arbeiders, die het werk van elke zomer moeten verzetten, opdat volgend voorjaar de kleur weer over de streken komt. Ze moeten er uit, de bollen, om in de schuren gepeldgesorteerd en gedroogd te worden. Een prettig werkje is het rooieti nietmaar elke bruingerokte knaap, die in de mand verdwijnt, kan straks een stukje devies opleveren. Turkije en de Verenigde Staten hebben te Ankara een overeenkomst getekend, waarbij bepalingen zijn vastgelegd omtrent de lening van honderd millioen dollar voor militaire hulp. door Amerika aan Turkije verstrekt teneinde Turkije In dc gelegenheid te stellen sterk te staan „tegenover bedreiging van zijn vrijheid en onafhankelijkheid en tegelijk ter verzekering van de stabiliteit van zijn economie". Handtekeningen in Ankara De overeenkomst werd voor Turkije ge tekend door de minister ran Buitenlandse Zaken, Hasan S'aka, voor de V. S. door am bassadeur Edwin Wilson. Ze bepaalt het volgende: Wilson krijgt in de Turkse regering in deze materie alle vereiste inlichtingen en bijstand om toe te zien op het gebruik van de fondsen; de Turkse regeling moet haar programma volledig publiceren en "pers en radio daar over vrijelijk laten berichten. Wat met geld vari de lening is aangeschaft, kan alleen n>et toestemming van de V. S. aan derden worden verkocht. Turkije mag het geld niet gebruiken om schulden aan derden af te Brits-Russische handels besprekingen mislukt? Een hoge functionaris van- het Britse ministerie van Voedselvoorziening heeft verklaard, dat de Brits-Russische handels besprekingen zijn mislukt, aldus het Fran se persbureau A.F.P. doen: de overeenkomst kan geannuleerd en de hulp stopgezet worden, indien Turkije het verzoekt of als de regering der V.S. ertoe besluiten of indien de Veilig heidsraad of de vergadering der UNO van oordeel is, dat enigerlei actie der UNO de Amerikaanse hulp overbodig maakt. Nieuwe zomerpostzegels Van 1 Augustus tot en met 30 September zullen op de postkantoren zomerzegels verkrijgbaar worden gesteld met een toe slag boven de frankeerwaarde, die ten goede zal komen aan sociale en culturele doeleinden. De frankeerwaarde is 2 cent rood (toe slag 2 cent), 4 cent groen (toeslag 2 cent), 7Vz cent paars (toeslag 2V2. cent), 10 cent sepia (toeslag 5 cent) en 20 cent blauw (toeslag 5 cent). De zegels dragen de beel tenissen van Hendrik van Deventer, P. C. Hooft, Johan de Witt, mr. J. F. van Royen en Hugo de Groot. MeJ. M. Meyst uit Heemstede is cum laude geslaagd voor haar doctoraal examen pharmacie aan de Amsterdamse Universiteit. Sovjet-Unie na het plotseling terugtrek ken van Tsjechoslowakije. Men herinnerde er aan, dat Donderdag kolonel-generaal Kurassof, de Sovj'et-RussijcHe bevelhebber in Oostenrijk, verklaard heeft, dat de Sov jet-Unie zich het recht voorbehield om de kwestie van Oostenrijks deelneming aan de Parijse conferentie opnieuw op het tapijt te brengen en men gaf uitdrukking aan de vrees, dat de Sovjet-Unie titans de ondertekening van het vredesverdrag zou uitstellen en ook op andere wijze tegen het besluit van Oostenrijk zou ageren. Het bericht over het terugtrekken van Tsje choslowakije kwam als een grote sohok, en heeft Oostenrijk in een gevoel van iso lering gelaten. Anderzijds wordt in Wenen uitdrukking gegeven aan de voldoening over het feit, dat Oostenrijk, door de uit nodiging te aanvaarden, blijk gegeven heeft, „niet .alleen maar een satelliet van de Sovjet-Unie te zijn". Aankomst der delegaties De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, die de Nederlandse delegatie op de Parijse conferentie over het plan- Marshall zal leiden, is per auto tc Parijs aangekomen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, die per vliegtuig op Le Bourget arriveerde, werd door zijn Franse ambtgenopt, Bidault en de Britse ambas sadeur, Duff Cooper, verwelkomd. Kort na Bevin kwam de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, op Le Bourget aan, waar hij even eens door Bidault en door de Italiaanse ambassadeur werd begroet. Beraadslagingen begonnen Dc Parijse conferentie is heden om 11 uur begonnen. Na de openingsrede van Bidault werd Bevin met algemene stemmen tot voorzitter der conferentie gekozen. Voor tienduizenden guldens aan militaire goederen gestolen Voor de krijgsraad te velde in Arnhem hebben terecht gestaan vier militairen, werkzaam hij het magazijn van militaire goederen in de Arthur Koolkazerne te Ede. Dit viertal heeft voor tienduizenden gul dens aan goederen gestolen en aan burgers verkocht. Toen de diefstallen ontdekt waren hebben zij nog gauw een laatste grote slag geslagen. Een hunner liet zich insluiten en verschafte de anderen toe gang. De sergeant G. J. T.. een der maga zijnmeesters, was de leider der dieven bende. Ook de korporaal IC. H„ evenals T. 40 jaar oud, speelde een belangrijke rol. De krijgsraad veroordeelde ieder van hen tot twee jaar gevangenisstraf, verlaagde hen tot de rang van soldaat en ontsloeg he"n uit de militaire dienst. Korporaal H. D.. een 31-jarige Amsterdammer, kreeg twaalf maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Ook hij werd verlaagd tot de rang van soldaat en ontslagen uit de militaire dienst. Soldaat J. H. J. die met een vracht auto voor het vervoer der gestolen artike len zorgde, werd uit de dienst ontslagen. Bovendien werd hem een gevangenisstraf van acht maanden opgelegd, waarvan vier voorwaardelijk. De burgers, die de gesto len goederen hebben gekocht, zullen voor een burgerlijke rechtbank te recht staan. MEER ZON Verwachting, medegedeeld door hel K. N. M. I. te De Bilt. geldig vin Zater dagavond tot Zondagavond: Vrijwel overal droog weer met meer zon. Wat hogere temperaturen en zwakke tot matige wind, overwegend uit Weste lijke richtingen. 13 JULI Zon op 4.34 uur, onder 20.56 uur Maan op 0.43 uur. onder 1543 uur 14 JULI Zon op 4.35 uur* onder 20.55 uur Maan op 1.03 uur, onder 17.10 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1