c D Vroegere vooraanstaande N.S.B.-ers leggen een schuldbekentenis af Adviezen van de Hoofdgroep Industrie ter verbetering van de deviezenpositie Engeland toont hoe bet niet moet ZATERDAG 12 JULI 1947 2 „Eqn tragische verwarring van eigen gedachten en vreemde totalitaire ideologieën maakte ons blind voor de huivering wekkende consequenties, ivaartoe deze leidden". Morgen zal van alle kansels der Neder landse Hervormde Kerken een boodschap worden voorgelezen, welke uitgaat van het Interkerkelijk Overleg en waarin vele voor aanstaande gewezen N.S.B.'ers een schuld belijdenis afleggen over hun houding voor en tijdens de oorlog. Een en ander is voort gevloeid uit een bespreking, welke enige vertegenwoordigers van het Interkerkelijk Overleg onlangs hebben gehad mei de on dertekenaars van deze schuldbelijdenis. In dit Interkerkelijk Overleg zijn de na volgende Kerkformaties vretegenwoordigd: N. H. Kerk, R.K. Kerk, Geref. Kerken, Oud Kath. Kerk, Chr. Geref. Kerk, Evang. Luth. Kerk, Hersteld Evang. Luth. Kerk, Rem. Broederschap, Alg, Doopsgezinde Sociëteit, Unie van Baptiste Gemeenten en de Bond van Vrije Evang. Gemeenten. De 'boodschap wijst er op, dat de kerken zich tihans geroepen achten om gehoor te geven aan het verzoek van een 25-tal po litieke gevangenen, die allen in de natio- naal-sociaiistisehe beweging een vooraan staande plaats hebben ingenomen, om aan het Nederlandse volk een erkenning van schuld en een verklaring over hun houding tijdens de oorlog over te brengen. In de schuldbelijdenis verklaren de oud- N.S.B.'ers onder andere: - „Wij leggen deze belijdenis af tegenover het Nederlandse volk, dat in begrijpelijke verontwaardiging ons mede schuldig ver klaart aan het bittere leed, tijdens vijf jaren bezetting ondergaan. Moge ons woord mede worden verstaan door de velen, die' ons lot delen en die in dikwerf beperkter verantwoordelijkheid'te goeder trouw met ons de rampzalige weg der verbondenheid met de bezetter zijn gegaan. Tussen ons, die een geringe minderheid waren en de overweldigende meerderheid van ons volk vormt een afgrond van be proevingen een kloof, welke menselijke goede wil alleen nauwelijks schijnt te kun nen overbruggen. Daarom is het slechts met uiterste schroom, dat wij deze belijdenis neerleg gen in het midden van ons volk\ Wij belijden in het aangezicht van de ontstellende feiten, welke eerst in de loop der laatste twee jaren in volle omvang te onzer kennis kwamen, dat wij dikwerf hebben gezwegen, waar spreken geboden was, en een samen werking met de bezetter hebben ge handhaafd, waar deze verbroken had moeten worden.» En wanneer wij dan met diepe be- sohaming denken aan de vervolgden, de weggevoerden, de gemartelden, de terechtgestelden, de vermoorden, aan de demonische vernietiging van Joodse mannen, vrouwen en kinderen, dan be grijpen wij hoe ons volk ons iedere betuiging van saamhorigheid met de bezetter heeft aangerekend. Een tragische verwarring van eigen ge dachten en vreemde totalitaire ideologieën maakte ons blind voor de huiveringwek kende consequenties, waartoe deze moesten leiden, hoezeer dringende en ondubbelzin nige stemmen waarschuwden, dat deze ideologieën fundamenteel in strijd waren met de beginselen van het Christendom. Het was ons een innerlijke behoefte het antwoord op de schuldvraag in alle op rechtheid en in alle openhartigheid toe te vértrouwen aan de Kerken, die in en na de bezettingsjaren een zo vast middelpunt vormden, waar een ontredderd volk zijn troost en betrouwen %-ond. Wij hopen ern stig, dat ons volk ondanks alles wat ons gescheiden heeft, deze belijdenis zal willen aanvaarden voor wat zij is: een oprechte poging de nog schrijnende wonden te hel pen helen. Besef van onze schuld, bovenal jegens God, de Allerhoogste voor Wiens oordeel wij allen moeten buigen, doet ons *biddend vragen, dat Hij ons moge vergeven, ons volk moge bewaren voor blijvende haat en ons en onze lotgenoten voor een verbitte ring, die ons de weg naar verzoening zou versperren." In een aan deze belijdenis toegevoegde verklaring zeggen de ondertekenaars, dat zij met diepe beschaming moeten vaststel len. dat zij zich hebben bevonden aan de zijde van hen, die verantwoordelijk zijn voor afaphpwelijke misdaden. „Wij begrij pen nu aldus gaat de verklaring verder, „de opvattingen van al diegenen uit ons volk. die zich tijdens de oorlog tegen de bezetter keerden en zich van ons afwend den. Wij staan geschokt tegenover het De radio geeft Zondag 3.00, 9.30, 13.00. 19.30, 22 30 uur Nieuws. 8 15 Zang. 8.25 Hoogmis. io 00 Geref. 'Kerkdienst, (art. 31 K.O.). 11.30 Gewijde muziek. 12.15 Boek bespreking. 12.30 Lichte muziek. 13.40 Apologie, 14.00 Symphonieconcert. 15.45 Koor. 16.15 Platen 16.30 Ziekenlof. 17,05 Ned. Herv. Kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten, 19.15 Kent Gij 'uw Bijbel?. '19,45 Sport. 20.00 Actualiteiten en Gewone man. 20.15 Zilvervloot. 2100 Plano 2115 Luisterspel. 21.45 Dameskoor. 22.10 Avondgebed. 22.50 Opera programma. HILVERSUM IT, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 3.00. 13.00. 18.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws.' 8.15 Platen. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Platen 9.15 Cau serie. 9.30 Platen. 10.00 Geestelijk leven. 10.20 Haydn. 10.45 Gedichten. 11.00 Operaconcert. 12.00 Franse chansons. 12.30 Zoondagclub. 12.40 Koor 13.lS Lichte muziek. 13.50 Spoorwegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Symphonieconcert, 18.30 Sport. 17.00 Harmonie-orkest. 17.80 Mannen koor. 17,40 Viool en piano. 18,16 Sport, 18.30 Cur sus „Het gezicht van het Vrijzinnig Protestantis me". 19.00 Doopsgezinde kerkdienst. 20.15 ,,De twee Egyptische dieven" luisterspel. 21.40 Wal sen. 22.10 Liedjes. 22.30 Dansorkest. 23.15 Platen. Maandag 7.00. 8 00. 13.00. 19.00. 20.00. 22 30 uur Nieuws 7.16 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.15 Voor zieken'. 9.30 Platen, 10 00 Fluit en piano. 10.30 Morgendienst. 11 15 Voorlezen. 11.35 Platen. 12.00 Oude muziek. 12.30 Lichte muziek. 13.15 Harmonieorkest.' 14 00 Voor jonge moeders. 14.20 Metropole-orkest, 15.20 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Bach. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Sport. 17.45 Rijk over zee, 16.00 Schubert. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Ex-poli tieke gevangenen 20.15 Jan Zwart-herdenklng. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Cello-concert, Katsja- toeriartr 23.00 Bach. 23 30 Platen. HILVERSUM n, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13 00. 18.00. 20.00. 23,00 uur Nieuws. 7.30 Platen. 9.00 Kamermuziek. 9.35 Ravel. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de zieken. 11.00 Voor leren. Tl.15 Piano. 12.00 Orgel en zang. 12.35 Lichte muziek 13,20 Accordeonorkest. 13.50 Krontjong- orkest. 14.li Italiaanse liederen. 14,30 Voor de vrouw. 15.00 „De *izer en de komediant", luis terspel. 16.00 Fabel. 13/" Operette.#17.00 Voor de jeugd, 17.30 Harp, 18,1s Dansorkest. 18.45 Toe spraak. 19.00 Meisjeskoor. 19.25 Reportage. 19.40 Lichte muziek, 20 15 Viool-fconcert. Katsjatoerlan. 81 05 GG-cabaret. 21.35 Zang. 22,15 Tai Rumba's. 22,45 Geestelijk leven. 23.15 grote onrecht en het bittere leed, dat ons volk is aangedaan. Wij pleiten met klem voor de goede trouw van zo velen en daarbij denken wij njet name aan het eenvoudige lid die, volgende de leiding, meenden het 'beste te doen voor het Nederlandse volk. Maar bovenal voor de tienduizenden voor namelijk jongeren uit onze gelederen die zich voor enige wapendienst meldden en nu het zwaarst worden getroffen, ter wijl de verantwoordelijkheid voor hun daad op onze schouders ligt. Moge onze belijdenis en deze verklaring door ons volk ontvangen worden met de zelfde ernst, waarmede wij deze hebben uitgesproken." Ex-illegalen voor de krijgsraad Voor de krijgsraad welke zitting hield in Leeuwarden, hebben drie leden van de vroegere Binnenlandse Strijdkrachten te recht gestaan, namelijk J. B. uit Joure, J. P. uit Den Haag en G. A. R. uit Bussum, die op 16 Januari 1945 een aanslag hebben gepleegd op de veehandelaar H. Z. uit Wolsum, waardoor deze is overleden. P. en B. verklaarden dat R. hen had voorgesteld om Z., die hij -een slecht va derlander en een zwarte handelaar noem de, geld af te persen. Op 16 Januari 1945 waren B. en P. dé veehandelaar, die in Sneek de veemarkt had bezocht achterna" gegaan. Toen zij hem aanhielden en Z. zich wilde, verdedigen, 'had P. geroepen ..schiet maar!" B. schoot, waardoor Z; zo danig gewond werd, dat hij later is over leden. De auditeur-militair, majoor mr. C. H. Beekhuis zeide, dat de drie verdachten als leden der B.S; vele goede daden hebben verricht. Maar* ook hebben zij gefaald. Z. was althans in politiële opzicht een goed vaderlander. Mr. Beekhuis nam aan, dat aan R. moreel en. juridisch de dood van Z. moet worden verweten, omdat B. en P. zijn willoze Werktuigen waren geweest. Hij eiste tegen R. zes jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikkingstelling van de regering, daar R. verminderd toerekenings vatbaar moet worden geacht. Tegen P. en B. vroeg hij zes jaar gevangenisstraf. Na de pleidooien van mr. G. Klooster man, mr. F. H. van Loon en mr. B. W. Stomps werd de uitspraak op 18 Juli be paald. Omzet der aardbeien^ilingen 70 mille lager dan in 1946 Gedurende de aardbeiencampagne 1947 werd aan de B.E.T.-veiling een aanvoer genoteerd van 399.365 k.g., waarvan de opbrengst bedroeg f 542.224.79. Dit betekent een gemiddelde prijs van f 135.77 per 100 kg. In vergelijking met de cijfers over 1946, welke een omzet van ruim f 612.000 tonen, werd dit jaar op de aardbeienvei lingen dus voor rond 70 mille minder aan gevoerd. Wandelsport Grote belangstelling voor de Nijmeegse vierdaagse Maandag 21 Juli zullen zevenduizend dames en heren in Nijmegen bijeenkomen en de vol gende dagen deelnemen aan de vierdaagse af- standstochten. Voor de afstand van 55 km. schre ven 2050 wnadelaars(sters) in. voor 50 km. 1300. voor 40 km. 3450 en voor 30 km. 150. Vijftig bui tenlanders nemen deel. Frankrijk en Tsjechoslo- wakije komen met groepen uit. Oenemarken, Engeland, Italië en de Verenigde Staten met enkele lopers. Ook uit Haarlem en omgeving is de belang stelling voor dfe vierdaagse groot. Verenigingen en particulieren zullen vier dagen meelopen. Naar aanleiding van de door de minister van Financiëfi onlangs gepubliceerde „Nota inzake de deviezenpositie" heeft de Hoofdgroep Industrie aan de minister van Economische Zaken een nota gericht waarin zij haar inzichten omtrent deze aangelegenheid uiteenzet. De Hoofdgroep Industrie is er van overtuigd dat de indus trie bij de 'oplossing van het deviezenpro- bleem een belangrijke bijdrage zal moeten levéren, daar de industrie een grote factor vormt voor het herstel van onze welvaart in het algemeen en voor de verbetering van onze deviezenpositie in het bijzonder. Het deviezentekort is niet slechts een acuut probleem, maar een vraagsj.uk dat slechts blijvend kan worden opgelost door een verbetering van de economische posi tie van ons land. Het afsnijden van een groot deel vjft de invoer, waartoe in uiter ste nood zou moeten worden besloten, zou het probleem niet oplossen, maar de oplos sing uitstellen tot tijden, waarin de om standigheden nog moeilijker zouden zijn. De in dit opzicht te nemen maatregelen zouden in twee nauw samenhangende Een nieuwe Lockheedde ..Shooting Star"-, heeft onlangs zijn proefvlucht gemaakt. Het is een jet-propelled" vliegtuig met nog meer en nog beter bewapening en nog vieer en nog beter „geveclitscapaciteit" dan zijn voorgangers, die in dat opzicht toch ook al hun mannetje stonden. De militaire luchtvaart gaat met grote stappen vooruit, met grotere stappen dan de ontwapeningsprocedure Effecten- en Geldmarkt De reeds enige maanden geleden tweede deviezennota van minister Lieftinck mag dan nu, volgens een recente uitlating van de bewindsman, spoedig worden verwacht. Daarin zal dan niet alleen onze deviezen positie worden belicht, maar ook zullen de middelen worden aangegeven om ze te ver beteren, waarvan dan ongetwijfeld de vpor naamste zal zijn een drastische inperking der overheidsuitgaven. Dat dit dringend nodig is, behoeft niet te worden gezegd. Want dat wij in het buitenland (lees: Ame rika) moeten lenen is voor een deel een tevolg van het.feit dat de Staat een te groot eel van ons volksinkomen opslokt voor improductieve of minder productieve doel einden. De minister heeft dat zelf in ziïn toelichting op de begroting 1947 duidelijk uiteengezet en begint er blijkbaar meer en meer van overtuigd te worden, dat Ameri ka maar niet lukraak zijn dollars over Europa distribueert, maar er ter dege reke ning mee houdt waar ze terecht komen en hoe ze worden gebruikt. Het is daarom een goede gedachte ge weest van de Hoofdgroep Industrie, dat zij in een nota aan de minister van Economi sche Zaken dè regering in het zoeken naar middelen tot verbetering van onze deviezen positie te hulp komt. (Zie elders in dit blad.) Zij gaat er daarbij terecht van uit. dat het de Nederlandse industrie is, die in de eerste plaats haar deel moet leveren in het herstel van de Nederlandse betalings balans, waarop ook ir. J. van Mourick Broekman onlangs op een vergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel •wees. In 1952. zo merkte hii op, zal de in dustriële productie met 75 moeten zijn gestegen, wil onze betalingsbalans weer in evenwicht zijn. En, zoals wij vroeger schre ven, aan de industrie zal het niet liggen. Uit dè~jaarverslagen over 1946 en de pros- pecti van de vele errtissies der laatste we ken, blijkt duidelijk, dat in de meeste tak ken van bedrijf een grote mate van activi teit en voortvarendheid aan de dag wordt gelegd en dat men, gelijk ook de heer V.an Mourick Broekman noodzakelijk achtte, naar de productie van hoogwaardige fabri katen streeft, waarvoor in het buitenland een afzetgebied te vinden is. De Hoofd groep Industrie wijst er nu op, dat haar daarbij o.in. een groot tekort aan personeel in de weg staat en dat ook de Overheid daaraan voor geen gering deol debet is. Terwijl de bevolking van Nederland van 1938 tot 1946 met c.a. 600.000 zielen is ge stegen. daalde het aantal voor de bedrijven beschikbare personen met 70.000 doof de uitbreiding van overheids- en semi-over- heidsdiensten. militaire dienst, opsluiting en bewaking politieke delinquenten, zwarte handel etc. De regering zal er naar moeten streven deze personen allengs naar de be drijven terug te voeren, wijl deze een blij vende en productieve werkgelegenheid bie den en tevens bm de bedrijven te ontlasten van het ambtelijk streven naar perfectio nering van de reglementering, hetgeen een geheel verkeerde weg is. omdat een regle mentering nooit volmaakt kan zijn en het aantal overtredingen stijgt naarmaje de voorschriften toenemen. Ook over de credietmogelijkheden han delt bedeelde Nota, hetgeen alleszins, ver klaarbaar is, want, zoals boven opgemerkt, hoe meer de Staat van het Nederlands spaarkapitaal voor zich opeist, hoe minder er voor de verbetering en de vernieuwing van het productie-apparaat overblijft. De laatste weken hebben ons een groot aantal nieuwe kapitaalsuitgiften gebracht Kon. Stoomboot. Maas. Industrie Zutphen, Brons. Allan en Co.. Picus, Nedap en het is bekend dat er nog vele zullen volgen, daar er een grote behoefte aan uitbreiding van werkkapitaal bestaat. En in vele gevallen moeten de ondernemingen tot uitgifte van kapitaal overgaan, terwijl zij zelve nog belangrijke bedragen bezitten, waarover zij eohter de beschikkingsmacht missen, om dat ze geblokkeerd zijn. Tot dusver zijn het nog geen grote bedragen, welke van hetpubliek worden gevraagd, maar als straks ook de grótere concerns als Philips en Koninklijke ook de K.L.M. zal eer lang een beroep op de kapitaalmarkt doen nieuw geld moeten gebruiken, staat het te bezien of de vrije geldmiddelen van het publiek toereikend zullen zijn om aan de grote vraag te voldoen. Engeland geeft ons thans het voorbeeld •hoe het, indien enigszins mogelijk, niet moet. Ook daar is de deviezenpositie be nauwend, nu het het Amerikaanse crediet over een klein jaar zal hebben opgebruikt en' de industriële productiviteit als gevolg van extreme sociale maatregelen en gebrek aan medewerking bij de arbeidende bevol king, ver beneden het normale en de ra ming blijft. Daar wil men de invoer uit Amerika drastisch beperken om een even wicht op handels- er. betalingsbalans te bereiken, een middel dat erger is dan de kwaal, omdat door vermindering van de invoer de arbeidsmoeilijkheden zullen toe nemen en derhalve ook de exportmogelijk heden kleiner worden. Die kant moeten we dus niet op. Daarom is ook de ontevredenheid over de verlenging van de geldblökkade, welke in het Vo.orlopig Verslag der Tweede Ka mer tot uiting gekomen is, begrijpelijk. VERZORG UW HUID! Tegen zonnebrand, stuklopen, door zitten. schrijnen, smetten, en ter ver betering der bluid: Purol of Purolin. 'Door 't crème-karakter is Purolin geliefd bij de vrouw voor zichzelf en de baby. (Adv.) Tennis Noordwijk bracht enige verrassingen Het was Vrijdag de dag der verrassingen. Drie. vier grote figuren werden uitgeschakeld, waar van als eerste de Amerikaanse Doris Hart, die het niet kon bolwerken tegen dg tactische ver dediging van mrs. Hopman. De Australische had haar slagen die mindei scherp waren beter onder controle dan Hart. Blijkbaar werd zij door de wind gehinderd en zij ontwikkelde geen vechtlust genoeg om deze handicap te overwin.- nen. Haar" landgenote mrs^TodtJ'scheen aan'het zelfde euvel te lijden. De tegenstand die zij ondervond van de Hongaarse kampioene- Kor- moczy was echter nog sterker. Met 64, 6l werd ook zij verslagen. De halve eindstrijd gaat nu tussen mevr. Bolton 'en Kormoczy enerzijds en Hopman—Summers anderzijds. Mogelijk zul len de Amerikaanse speelsters zich in het dub belspel tegen Louise Brough—Margaret Osborne rehabiliteren. In het heren enkelspel kon Wilton het niet boiwerken tegen een nu veel beter op dreef zijnde Gremillet. Zijn voorsprong van 64 3—1. Donderdag verkregen, ging vefloren en hoe wel hij zich herstelde ei» in de derde set via 40, 5—3 enkele matchpoints verkreeg, miste hij deze en verloor dg set met 9—11. In de kwart eindstrijd heeft Van Swol het moeten afleggen tegen d>e 46-jarige Cochet, die uitstekend op dreef was en nu en dan een spel als uit zijn beste jaren demonstreerde. De halve eindstrijden zullen gaan tussen Cochet en Sturgess, Fannin en Harper. Van de vele dubbelspelers memoreren wij -alleen de neder laag van miss BroughVan Swol tegen hef Zuid Afrikaanse paar mrs. Summer en Sturgess. Jubileum Haarlemse Damclub Ter geléggnheid van het 40-jarig hestaan der Haarlemse Damclub speelde het tweede tiental drie wedstrijden In Zuid-Limburg, De eerste wedstrijd teger^ de „Verenigde Vrienden" I uit Bocholtz wonnen de Haarlemmers met 16—4; de tweede ontmoeting tegen een combinatie van de sterkste vijf spelers van ..V. O. S." I uit Spek- holzerheid en de sterkste vijf spelers van de ..Verenigde Vrienden" eindigde in een gelijk spel -(1.010). terwijl de laatste wedstrijd tegen ..Vos" I door de Haarlemse Damclub werd ge wonnen met 15—5. Op 14 Augustus a.s. komen de „Verenigde Vrienden" een vierdaags bezoek aan Haarlem brengen. In het clublokaal der Jubilerende vereniging is een massakamp gehouden tussen de Haarlemse Damclub en oud-leden dezer vereniging. Deze ontmoeting, waaraan 58 spelers cjeelnamen, ein digde na spannende strijd In een 32—26e over in ning voor de oud-H.D.C.'ers. Maandagavond a.s. zullen in het clublokaal nederlaagwedstrijden worden gehouden. In de ere-groep hoofdklasse ontmoeten elkaar. Haarlemse Damclub tegen R.K. Dam- en Schaak club „St. Bavo" I. Voor de eerste klasse spelen: Haarlemse Damclub III tegen Damcub „E.M.S." I (Bennebroek). In de derde klasse spelen tegen elkander: Haarlemse Damclub V tegen R.K. Damclub „D.V.S." I (Haarlem). Tevens begin nen die avond de tombolajwedstrijden voor de leden. groepen kunnen worden samengevat, na melijk een maatregel, dienende ter onmid dellijke voorziening in het arbeiderstèkort teneinde voor de toekomst werkgelegen heid te verzekeren en een maatregel die nende ter verkrijging van kort-crediet dat thans nodig is om in de toekomst zelf over deviezen te kunnen beschikken. Teneinde in het tekort aan beschikbare arbeidskrachten te voorzien, wordt er op gewezen, dat in de eerste plaats dient te worden gestreefd naar vermindeiang van het aartfal ambtenaren door beperking en 'efficiënter uitvoering der overheidstaak. Daarbij wordt gewag gemaakt van de omslachtigheid inzake de werkzaamheden van het overheids-épparaat en wordt reor ganisatie der talrijke overheidsdiensten door ervaren efficiëncy-experts aanbe volen. voorts wordt aangedrongen op be zuiniging bij het militaire, apparaat en op tewerkstelling der politieke delinquenten. Wat de maatregel betreft, dienende ter verkrijging van kort-crediet, dat thans nodig is om in de toekomst zelf 'over de viezen te kunnen beschikken, wordt ver klaard, dat het dollartekort de kern van het deviezen-probleem is waarbij alles moet worden gedaan om, in de eerste plaats een behoorlijk groot crediet te ver krijgen. Iedere verhoging van onze ere dietwaardigheid dient daartoe met kracht te worden bevorderd. Hierbij wordt erop gewezen dat het dienstig is ons land aan trekkelijk te maken voor buitenlandse be leggingen, waarbij de fiscale politiek geen rem moet vormen. Het dollartekort. Wat het dollartekort betreft, zo wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit tekort steeds heeft bestaan op ogenblikken dat de economische relaties tussen Nederland en Indonesië verstoord waren, zoals ook na de vorige wereldoorlog. Alleen het herstel der driehoeks-verhouding Nederland-Indo_ nesië-Amerika,, waarbij de Nederlandse -leveranties aan Indonesië worden betaald met de opbrengst van Indonesische pro ducten op de Amerikaanse markt, biedt uitkomst. Een regeringsbeleid, ten doel hebbende de economische relatie tussen Nederland en Indonesië enerzijds en Indo nesië en de overige wereld anderzijds te herstellen, dient derhalve met kracht te. worden voortgezet. In de nota wordt voorts aangedrongen op matiging bij de uitvoering' van het programma van openbare werken. Gewaakt dient te worden tegen de beste ding van deviezen voor goederen welke het eigen land kan leveren. Hierbij wordt gewezen op de onbevredigende productie van onze mijnen. De nota legt er in het "bijzonder dè na druk oji. dat het acute karakter van het deviezen-tekort maatregelen op zeer korte termijn nodig maken. Tenslotte wordt de aandacht gevestigd op de betekenis van Itet Duitse probleem voor het Nederlandse bedrijfsleven. Alle aandacljt van overheid en bedrijfsleven dient eroo gericht te zijn. in dit opzicht totresultaten te komen! Ten--lotte wordt verklaard, dat het in de eerste plaats van de activiteit der Particu liere ondernemers afha-ngt of. en zo ja, wan neer Nederland er weer bovenop zal ko men. Waterpolo-programma Het programma van de in de week van 13-tot' !9 Juli te spelen waterpolocompetitie-wedstrlj- den van de Koninklijke Nederlandse Zwemband luidt: Dinsdag 15 Juli; Te klasse C. dames: Haarlem- Meeuwen. Reserve 2e klasse C. heren: Haarlem 2—HVGB 3: le klasse dames- DWRUZC; reserve 3e klasse E. heren: DWR 3—HZPC 3. Woensda? 16 Juli. Reserve le klase B. heren- HPC 3D.IK 2. Donderdag 17 Juli. le klasse B. heren: HVCre 1 AZ l; reserve 2e klasse C. heren: HVGB 3— LZC 2. Voor de competitie van de kring Haarlem K. N Z. 13, luidt het programma: Dinsdag 15 Juli Dames: Haarlem'2DWT 3; le klasse, heren: PSVH—Haarlem*4. Woensdag 16 Juli. le klasse heren- HPC 4— VZV 3: 2e klasse, heren: HPC 5—DWT 3. Donderdag 17 Juli. Dames: HVGB 2—HZV; VZV 2—HPC 2: meisies: DUT—HVGB; jongens: DWT—DWR. HVGB—HPC: VZV-Haarlem. Sportagenda voor Zondag Het voethalprogramma bevat voor Zaterdag en Zondag enige belangrijke wedstrijden. Vanavond wordt in het stadion „Feijenoord" De Mussefi— Hercules gespeeld. De winnende ploeg is of blijft tweede klasser. Voor hef kampioenschap van Nederland wordt gespeeld Heerenveen—Blauw Wit. Zondag beleeft hef stadion „Feijenoord" een tweede sensatie, als SW en Excelsior elkaar bekampen in de strijd om een plaats in de eerste klas. Voor district I is Emma—Zeeburgia vastgesteld. De Do I'd'.se club moet winnen, om een kans op het eerstekiasseschap te behouden. Ir. het Heemsteedse Sportpark wordt de be slissingswedstrijd KJnheim—Alkmaarse Boys ge speeld: Cricketprogramma. Het programma van de Nederlandse Cricket bond luidt: eeVste klas: Haarlem—HBS; HCC 2 —Excelsior; Éermes DVS—HCC 1: VRA-PW; VVV—Rood en Wit. Tweede klas; Rood en Wit 2 —Quick (H.); 'SCHC—Haarlem 2. Ja, en zo. zit ge weer ergens in een tram en vaart door het land. Het is, dat bijna alle stoomtrammetjes verdwenen zijn. Die luide, klingelende, puffende dingen, die zo driftig zijn'dat het wel opgewonden, leven de wezens lijken. Goedige zwarte slangen door het groene land wanneer de zon aan de hoge hemel staat. Maar in de vallende duisternis voor een argeloos kind om bang van te zijn. Zijn vurige, ogen, zijn hete adem en zijn schokkende razernij krijgen dan een vreemde, opgewonden droom gestalte. Daarom zijn die laatste stoomtrammetjes wel kostbaar en wanneer het kan geel' ik aan hen de voorkeur boven dié gladde, stille bussen die het pleit moeten winnen. Wat op zijn laatste stramme benen loopt, wat op zijn laatste stroeve wielen wentelt heeft onze genegenheid nodig. Ik ben de stoomtram zeer genegen. Daarom zat ik er nu in. Dwars door de wijde weiden, met alles wat daarbij behoort: de dieren en de mensen. Een paard dat wegrent. Een koe die grazen blijft. Een hofhond die driftig aan het bassen slaat. Kinderen bij een hek, die wuiven gaan. De hofsteden, de toren spitsen en de stille rechte sloten. Neder land op z'n vredigst. Helemaal Nederland. Natuurlijk gaat gé 'dan een klein 'gesprek beginnen met de man tegenover U. Wan neer hij het niet doet, doe ik- het. Er zijn genoeg mensen die afkerig zijn van praten met vreemden. Zij houden de lippen opeen. Ofschoon zij zo maar tegenover een vreema mens zitten. Er. een vreemd mens is een vreemde wereld. Zo kunt ge wereldreiziger zijn in een vaderlands stoomtrammetje- midden door de vaderlandse vlakté. Mid den door het oer-eigene gaat ge een vreem de wereld binnen. Dat is toch de moeite waard? En deze man was bakker. JCn een zo tevreden bakker, dat zijn we reld een wijd en zonnig landschap leek. Een weldaad om die, met koetjes en kalfjes, bjnnen te treden. De zon der behaaglijk heid kwam nu ook van binnen verwarmen. Zon op het land en zon in het hart. Dan wirdt zo'n tramreis een goed avontuur. Nee wat die bakker vertelde is het papier en de inkt niet waard. Gewoon een bakker uit een groot dorp. Wel de grootste bakker uit dat grote dorp, maar zelfs aan de grootste bakker wordt geen nimmer-verblekende inkt in de anna len der wereld besteed. Een vrouw en vier kinderen. Uit een kapotte portefeuille kwamen de foto's. Eén en al blonde ge zondheid. Helemaal Nederland op z'n best en zijn breedst. Kerngezond, zei de bakker. Geen dokter ooit over de vloer, zei hij. De jonkies leren best. En de vrouw in de winkel. Dal was alles. Dal was alles in die luide, schokkende stoomtram dwars door de weilanden van dorp naar dorp, langs de boerderijen, de beesten en de sloten en met telkens weer andere kerktorens in het klaar verschiet. Misschien was dit wel een onverant woordelijke man. Hij zei, dat hij zich het hoofd niet breken kon om Indonesië en om de atoombommen. Dat zouden de grote heren wel doen. Niemand ter wereld zou zich aan de bakker storen wanneer die'er zich mee ging bemoeien. „Ieder op z'n. eigen plaats" zei hij, terwijl de hele tram knarsend een bocht omzwaaide. En boven dien heeft hij het zo druk. „Wanneer ik 's avonds klaar ben, ben ik al blij genoeg met m'h kopje thee". En nu d&lvèrde de tram juichend van 't bellen dwars door de ene straat van ëen slaperig stadje. Er zijn heren die de wereld besturen. En er zijn bakkers die üit een oude por tefeuille hun trots en blijdschap laten zien aan een vreemdeling in de tram.' Er zijn bakkers die dwars door de weilanden een stuk gewoon geluk mee dragen en er wat van wegschenken aan wie het vatten kan. „Goeiemiddag" zei hij en anders niet toen de tram stond uit te puffen voor het raadhuis van het grote dorp. „Goeiemiddag" zegt ge. En wanneer ge verder hob&len gaat, bellend door de stilte' van de naderende avond, is er een groot en weids gevoel van vertrouwen in U gekomen. Genegenheid zelfs. Voor de bakker. Voor alle gelukkige bakkers van de hele wereld. ELIAS. Sport in het kort BELGISCHE WATERPOLOSPELERS IN HAAR LEM. Op 26 Juli zal de Gentse Zwemvereni ging op uitnodiging van de „Zwemclub Haar- n" een bezoek aan Haarlem brengen om deel nemen aan een in Stoop's Bad te Overveen te houden internationaal waterpolotournooi. iPandla en de Meester-detective 83. De politiemannen klommen uit hun motor en naderden de fabriek. Van binnen uit werden er ramen stuk gegooid, er klonk een woest getier van wilde en rauwe stem men en het was duidelijk, dal er gevochten werd. ;,We moeten versterking hebben!" zei de eerste agent en blies op zijn politie- fluitje. Nu, gevochten werd er! Panda is maar een klein ventje, maar hij stond hooff en hij ivas gewapend met een hamer en daardoor kon lüj het een tijdje volhouden. De boeven trokken aan zijn benen en ver drongen elkaar op het trapje, maar dicht bij hem komen konden ze niet. De enige, die kalm bleefwas Jim Zondervande motorrijder. „Het gaat mis!" mompelde de sluwe schurk. „Ik moet het bewijsmateriaal verbergen! Ik moet die diamanten kwijt raken, vóórdat de politie komt! Dan kun nen ze ons niets maken!" Hij iiep snel naar de kelder en merkte toen, dat de deiIr was dicht gespijkerd. Schaken Finale kampioenschap van Haarlem In ric tweede ronde van de finale om het per soonlij:-; kampioenschap van Haarlem moest G. i Velde (De Rochade) ervaren, dat men ;t altijd kan riskeren straffeloos de kwa liteit te verliezen. Zijn clubgenoot paste tegen hem in de opening (Slavisch) een minder gebrui kelijke zot toe. waartegen v. d. Velde niet de juiste parade vond. wat hem de kwaliteit en de partij kostte. J. Blokker (Rochade)—E. Santen (Heemstede) werd de Stonewall—verdediging, die tot een spel leidde van dubbel- en zelfs triple- pionnen, met tenslotte een gevaarlijke vrij-pion van Santen. Bij het afbreken was deze pion echter onschadelijk gemaakt en Blokker staat niet slechter. A. Herfst (Het Oosten) probeerde het tegen zijn clubgenoot C. Hovingh eens mèt de f4- opening; een fatale loperzet kostte hem echter enige kostbare tempi, waarna de opmars van zwart niet meer te stuiten bleek. De overige uitslagen luiden: le klasse: C. Nieu wen dijk—J. M. Rumpf l—o; C. Bouteller—W. Miedema 01. 2e klasse: J, D. Ravensbergen P. Th, A. v. Waveren 1—0; J. M. Post—J. Ar nold 0—1. 3e klasse: E, J, de Ree (n o.)—B, Boe iers 0—1; P. Stam—II. v. Nimwegen ty; H. Budde—C. Brink 0—1. Tournooi in Heemstede De uitslagen van de tweede ronde en de afge broken partijen uit de eerste ronde van het Heemsteedse schaaktournool zijn als volgt: le klasse; Mr. Snoeck Henkemans—S. Herfst afgebr.; Boot—Saeys afgebr.; Wever—Spek 1—0. 2de klasse: Drayer—Quintus 1—0; Drommel— Kluen Sr, 0—1: SpaansDrayer 0—1; Quintus— Zwarter afgebr.; Keune—Brandt 0—1; Veenboer —Kokkelkoren 01. 3e klasse: Sehintz—Voordenhaak 0—1; mevr Onvlee—Castien 1—0; Pfets—Uiterwaai '4— Blaas—Stcenvoorden 10; Voordenhaak—Winkel afgebr.; Ltjnïaad—Sehintz 1—0; Turkenburg— mevr. Veriooy l—o. "'ster en vakbond. Shinwell, de Engelse mi nister voor brandstof, heeft verklaard, dat mei hei kleine percentage mijnwerkers er. autoriteiten, dat voor de „wilde stakingen" verantwoordelijk is, op de, meest, drastische wijze zalworden afgerekend. Op dezelfde bijeenkomst verklaarde Arthur Horner, het hoofd van de nationale mijnwerkersbond, dat indien er. niet vastgesteld werd, dat uitslui tend vakverenigingsleden in de mijnen mo gen werken, de bond gedwongen zou zijn „zijn leden niet voor diensten beschikbaar te Vliegtuig. De eerste van een serie Boeing-stra- .tosfeeikruisers met twee verdiepingen is dezer dagen gereed gekomen. Het toestel heeft een kruissnelheid v.an 615 km. per uur en een actie-radius van 6700 km. De twee verdiepingen zijn door middel van'een wen teltrap Sajet elkaar verbonden. In de kleed kamers zijn wastafels met warm .en koud stromend water en electrische scheerappara- ten De toestellen zijn voorzien van de modernste verwal mings-installaties en elke negentig seconden wordt de lucht in de cabine ververst. Jongen. In Swansea is een 10-jarige jongen tot 10 jaar veroorqfeld wegens doodslagVan een 4-jarig kind. De jongen heeft toegegeven, dat hij het kind aan handen en voeten had ge bonden en in een rivier geworpen. Bij zijn arrestatie z.ei hij, dat hij het nooit weer zou doen. Duur België. De afschaffing van de staatssubsi dies op levensmiddelen zal de prijzen ln Bel gië aanmerkelijk doen stijgen. Brood wordt bijna twee maal zo duur, boter anderhalf maal en chocolade ook anderhalf maal De prijsverhoging zal voor de financieel minder draagkrachtige Belgen worden opgevangen door het Invoeren van „jjuishoudbor.s". Koningskwestie. In verband met de ministe riële verklaring waarbij door de Belgische regering de verbintenis werd aangegaan om met betrekking tot de oplossing der konings kwestie naar toenadering tussen de partijen te streven, heeft Spaak aan de voorzitters der vier partijen een schrijven gezonden, waarin hij hun verzoekt kort na 21 Juli met hem overleg le plegen. Trein Het Chinese persbureau maakt bekend, dat bij een treinontsporing op de lijn Koe- kong—Kanton, tweehonderd personen om het leven zijn gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2