Van Weert Uw oude piano Postduif in dienst der liefdadigheid l£ IS Hl ZATERDAG 12 JULI 1947 HAARLEMS DAGBLAD In de tuin van de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam plaatsen leer lingen van Prof. Bronner een fragment van het door hem ontworpen Hildebrand- monument. Nieuwe zwembaden te Haarlem Open of overdekt De geme&ite Haarlem heeft thans slechts twee zweminrichtingen, aan de Kleverlaan en aan de Houtvaart. Het zijn beide open baden. Daarnaast hebben wij het overdekte Sportfondsenbad en dicht bij de Haarlemse grens in Overveen Spoops Bad, dat een open- en een over dekt bassin heeft. Reeds lang heeft de gemeente Haarlem het plan enige nieuwe zwembaden te bou wen. Allereerst in Noord en Oost. Mate- rialenschaarste heeft belet die plannen uit te voeren, maar van de tafel van B. en W. is de toezegging gedaan, dat begonnen zal worden zo gauw het mogelijk is. In raadskringen is steeds gedacht aan het maken van open baden. Algemeen werd tot heden aangenomen, dat die het goedkoopst zijn. Het blijkt evenwel, dat in deskundige kringen -zich .een andere mening gaat vestigen. Voor ons ligt „Pu blieke Werken", het orgaan van Ver eniging van directeuren van Gemeente werken, Openbare Werken, Bouw- en Wo ningtoezicht. en Woningdienst. De heer D. J Middendorp te Utrecht schrijft daarin onder andere: „De overdekte zweminrichtingen staken van de aanvang af wat materiaal, afwer king en accommodatie betreft ver uit bo ven de meestal primitieve onoverdekte in richtingen. Het verschil in bouw- en ex ploitatiekosten was evenwel groot in het nadeel van de overdekte. De keus tussen overdekt en onoverdekt was daardoor in de regel niet moeilijk. In-de meeste geval len was de exploitatiemogelijkheid zo ge ring, dat van een dure overdekte eenvou dig geen sprake kon zijn. Gedwongen door de stijgende eisen van de hygiëne moest de onoverdekte inrichting meer en meer verbeterd worden en kwam daardoor op het peil, dat de overdekte reeds veel eer der had bereikt. Het kostenverschil werd daardoor geringer, soms geheel nul of keerde om in het nadeel van de onover dekte. De dyurste inrichtingen in ons land zijn thans onoverdekt. Er zijn er die enige malen zoveel gekost hebben als een over dekte van behoorlijke grootte. Onder deze gewijzigde omstandigheden is het waarschijnlijk, dat de keus meer dan vroeger op het overdekte zwembedrijf «al vallen. Indien er tóch een groot kapitaal geïnvesteerd moet worden, kan men beter iets stichten, dat gedurende het gehele jaai' nut afwerpt, dan slechts nu en dan in de zomer". De schrijver toont verder aan, dót on overdekte inrichtingen als regel 9lech,ts in exploitatie* Zijn van 1 Mei tot 1 October, Hij gaat na het bezoek* aan beide soorten van inrichtingen in verband onder andere met het weer en komt tót de conclusie dat de verhouding is voor onoverdekt 1 en overdekt 8. De onoverdekte is voor regel matige sportbeoefening een onbruikbaar instrument. Daarna gaat de schrijver voort: „Indien de onoverdekte zweminrichting nu zo wei nig nut heeft, ja zelfs nadelig kan wer ken, -heeft ze dan nog bestaansrecht? Het antwoord hierop kan Tuiden jawel",.maar de procedure moet omgekeerd worden. Niet eerst een ruime voorziening in de zwemgelegenheid met behulp van onover dekte inrichtingen cn dan als aanvulling nog wat overdekte accomodate, doch om gekeerd eerst zoveel mogelijk overdekte zweminrichtingen en daarna, voor zoveel nog nodig, onoverdekte gelegenheid tot zwemmen. Zijn conclusies zijn: le. De, onoverdekte zweminrichting is door haar korte tijd dat zij nut afwerpt een duur apparaat en ongeschikt voor regelmatige beoefening van de zwemsport. 2e. De overdekte zweminrichting heeft dit nadeel niet, en is daarom het aange wezen Instrument ter voorziening in de behoefte aan zwemgelegenheid. 3e. De onoverdekte heeft bestaansrecht a. op plaatsen, die te klein zijn voor een overdekte, ten einde daar althans be perkte zwemgelege'nheid te bieden; b. op plaatsen, voorzien .van overdekte zwem gelegenheid, ten einde deze op warme zo merdagen aan te vullen. 4e. De onoverdekte moet het karakter van een natuurbad dragen. - laxiBei i 3 o O O DAQ EN NACHT TWEE, DIE EK GEEN ZIJ BIJ SPINNEN. Twee honderd twintig spoelen garen vormden de buit van de Economische Re cherche, toen zij een loopknecht uit Haar lem een ongenood bezoek bracht. Het ga ren bleek in Huizen en Amersfoort zonder punten te zijn gekocht., maar de echtge note des loopknechts wist er ook wel iets van, want 42 van de 200 klossen waren door haar toedoen uit een kunstzijdefa briek in Haarlem ontvreemd. Het echtpaar is op het ogenblik niet in zijn goed gareft. HET VLIEGENDE TAPIJT. Een Perzisch kleed, dat begin Mei uit een meubelopslagplaats te Haarlem spoor loos verdween, werd door de recherche ontdekt bij een-Amsterdamse firma. De prijs van het tapijt- was sinds Mei opge jaagd van f 175 tot f 450. Luierpakket Naast de grote sortering wiegen en ledikantjes kunnen wij U een luier pakket aanbieden met bijna alle artikelen voor Uw a.s. baby. Ook ontvingen wij een partijtje zuiver wollen geschoren wjegdekentjes. voor de fiaby ANEGANG 46, HAARLEM „OP STAP" (Spa.arne). Wie weer eens wil vertoeven in de sfeer van de der tiger jaren, die ga deze week naar het «thea ter in de Kleine Houtstraat. Zeker, „Op Stap" is lang geen meesterwerk, filmisch zeker niet. maar het weerzien en -horen van de onvergetelijke Louis Davids, van Heintje, van Adolphe Engers, ook van Jopie Koopman en Frits van Dongen heeft een onweerstaanbare bekoring. En dan is er Fien de la Mar. die in het liedje „What music can do" toont, dat zij nog steeds Nederlands onbestreden cabaretière is. Deze film van Amsterdam-Zuid geeft nu na ruim tien jaar. een scherp beeld van een sombere tijd, die voor de oppervlakkige toeschouwer onder veel klatergoud schuil ging. - In „Bandieten aan 't werk", die aan „Op Stap" voorafgaat wordt weer -braaf ge bokst, geschoten en met de lasso geworpen, maar de held komt ook dit keer als triom- fater met als prijs een lief meisje uit de projector te voorschijn. „ONTGOOCHELING"' (Frans Hals). Deze Franse film met Erich von Stroheim en Madeleine Sologne in de hoofdrollen wordt vier dagen geprolongeerd. „DE NACHT HEEFT OGEN" (City) is het spannende verhaal van een meisje, dat een onderzoek instelt naar de geheimzin nige verdwijning van haar vriendin'die in een moeras omgekomen schijnt te zijn. De ware toedracht is echter geheel anders, dan men zou vermoeden, zodat deze boeiende film, welke reeds eerder hier ter stede is vertoond en waarin James Mason de hoofd rol speelt, mat een wel zeer verrassende ontknoping eindigt. „CARRIèRE" (Luxor). Indien men niet beter wist ■zou men na deze film haast menen, dat de Franse filmindustrie zonder gegevens zit. Dat zij de levensgeschiedenis van haar eigen sterren (in dit geval Viviane Romance) gaat verfilmen, is nog daar aan toe. maar als deze levensgeschiedenis zich in genen dele onderscheidt van die van andere jongedames, die zich met behulp van een lieftallig uiterlijk via dfe Pariise music-halls opwerken tot een filmster van middelmatig gehalte, dan is da! op zijn verbluffende Hef Hildebrand-monument is bijna gereed Een half jaar geleden deelden wij me de, dat Prof- J. Bronner (eindelijk!) vor deringen maakte met het vervaardigen van het Hildebrand-monument. Een der leden van het college van B. cn W. vertelde ons toen, dat hij alle beelden gezien had, uit gezonderd de hoofdfiguur Hildebrand. De kunstenaar had gezegd, dat hij hoopte die over een half jaar ook klaar te hebben. Nu vertelt een van de leerlingen van Prof. Bronner de heer J. M. Prange in „Vrij Ne derland" dat nu ook dat beeld voltooid is. Het wachten is nu alleen nog op de base menten. Het monument is uitgevoerd in Fr apse Enville kalksteen. Het bestaat uit een achthoekige fonteinkom met een middel lijn van 10 meter. Op de hoeken (onge veer 4y2.m. van elkaar) komen 8 beelden van 1.25 m. hoogte, die alle figuren uit de Camera voorstellen. Daar achter zal het grote beeld van Hildebrand oprijzen, dat 2 m. hoog is. In het laatste halr jaar heeft h.et ge meentebestuur niets meer van Prof. Bron ner gehoord. Het college van B- en W. is dus nieuwsgierig wanneer het. tijdstip der aflevering zal aanbreken. Een nieuwsgie righeid die door velen gedeeld wordt. Zoals men weet is het de bedoeling het monument in den Hout te plaatsen. Een optimistische kijk op een gereed komen van het monument wordt gerecht vaardigd door het feit, dat de schepper op 18 Juli zal aftreden als hoogleraar van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, waaraan hij 33 jaar verbon den was. Prof. Bronner zal zich dan geheel aan zijn scheppende arbeid kunnen wijden. Eerste Zomereoneert H. O. V. Met de Ouverture voor „Der Freischütz" van C M. v. Weber,*het Pianoconcert in E op. 11 van Fr. Chopin en de 3e Symphonie in C op. 78 (met orgel) van C. Saipt-Saëns was voor het programma voor het gister avond gegeven eerste Zomereoneert der Haarlemse Orkestvereniging een keuze ge daan uit de 19e eeuwse romantische mu ziekliteratuur. Maar hoe zeer ook onder- j hevig aan de heersende invloeden van de tijdgeest der romantiek, elk der werken wordt voornamelijk getypeerd door de sterke persoonlijkheid van zijn schepper, hetgeen door de opeenvolging der uitvoe ringen op.deze avond in het bijzondei/ werd geaccentueerd. De pianiste Elisabeth v. d. Berg-Kosten- se debuteerde met Chopin's concert en haar vertolking wees op een sterk geheu gen en op een belangrijk ontwikkelde technische vaardigheid,' die nog om de overtuigende kracht van de muzikale ex pressie en om duidelijke vormgeving vraagt teneinde de voordracht op een hoog niveau te brengen. Men kan verwachten, dat meer routine Hooljen Ceret. Kerk. KoedieisiMn 10: Prol. de pianiste de vrijheid zal geven ook Dr. J. Waterink, 5: Dr. P, J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Prof Dr. j'. Waterink. Predikbeurten ZONDAG 13 JULI HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel. ing. Klokhuis- plein. Avondgebed. Dhr. J L. van den Boon. Zondag 8: D? A. J. van Rhijn, 10: Ds. E Pot. 7: Ds. I. P. van der Waal. Afscheid. Nieuwe Kerk. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Noorderkerk 10.30: Ds. P. J. Mackaay, H. Av. Óosterkerk 10: Ds E. Saraber, Zandvoort. Bakenesserkerk Ds. A. J. van Rhijn, Kinderkerk. Kapel Bc- thesaa Sarepta. 9.30: Dhr. P. R, Aschoff. Kin derkerk. 10.45: Ds. B dc Jong. em. pred. Eglisc ÏVallonnc, Beg(Jnhof 30. DLmanche 13 Juillet a 10 h. 15: Service présidé par mr. le pasteur M. Jospin, Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: H, Schouten. Evang. te Lei den. 7.30: Ds Jac Bulten. Haarletn.-Zulderkapel Zuiderstraat 15. 10: Dhr. H C. van der Flier. Evang. te Enschedé. Afscheid vóór zijn vertrek naar Frankrijk. 8: Dhr. Ed, W. Pera, den Haag Evangelisatiesamenkomst. Opvvekkingssamen- krfn^tcn, Zuiderstrnat 15. Donderdag 8: Ds. C. J. Hoekendijk, Baarn. Vr(|e Evang. Gemeente, Bakenessergr. 10 en 5: Ds. D. du Fossé. O, R. G. Centrum. 10,30: Ds. A. R, de Jong. Christian Science. 10; Ned. Taal, 11.15: Engelse Taal. Evang. Luth. Gemeente.'10.30: Ds. J Ph. Mak kink Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds, M. J. Nolthenlus, Aardenburg. Ver. van Yrljz, Hervormden, Jacobstr. 6. 10.30 uur: Ds. J. Hel- dinga. RcmonStr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. W. j, Hubeek, Rem. Pred. te Vla&rdingen. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. Y. van der Zee, van Nieuw- Vennep. Wilhelminakerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P; de Ruig. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. P°' de Ruig. 5: Ds. J. W. Siertsema, Geref. Kerk (Art, 31) Begijnhofkapel 10.30 en 5: Ds. A. Bos, H. Av. Geref. Gemeente, Parklaan 21. Dinsdag 7 30: Cand. Chr. van Dam. Oud-Geref. Gemeente. Maandag 7.30 Ds. E, tvan Dijk, van den Haag Chr. Geref. Gemeente. Raaks. 10 en 4.30: Ds. M. Holtrop Baptlstc Gemeente. Parklaan 34. 10 en 5: Dhr. j. v. Dam. 8: Jeugd- samenkomst. geb Salem Leger des Hells. Schagchelstraat 26. 10 en 8: Majoors G. J. Jansen-Ruijsink, van Zutphen Gemeente des Heren. 10 en 7: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, lloofnianstr. 12. 10.30: Samen komst (BroodbrekenA Ramaker. Evangelist te Rotterdam. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7 30: Samenkomst. Gem. Gods, Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst Hersteld Apost. Zendlngsgeineentc. Wilhel- minastraat 21. 10 cn 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zemllngsgenieente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonla" 10.30: Wij dingsmorgen. Dhr. J. P. Smits. Haarlem. De Christengemeenschap, .Jansstr. 83. 10: Zon dagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdlngs dienst. HAARLEM-NOORD. Ned. llerv. Kerk. Julia- nakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. H. Av 7: Ds. H. J. Drost, van den Haag, Jeugddienst. Zater dag 7.30: Avondgebed, lmmanuëlkerk 10: Ds. J. de Jong Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. H Doop Ned Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds J. W, Slpkema. te Drachten. Noorderkapel, Minaliassastraat. 7.30: Dhr. P. Bardelmeyer, Hfd, Chr. School Noord- wijk a. Zee. Viool en Zang Geref. Kerk, Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Chr. Geref. Kerk, Flo- resstraat. 10 en 5: Ds. L. de Bruyne, Soestdijk. HEEMSTEDE. Ned. llerv. Kerk, Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Barger. 4: A. Henkels, intrede. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. Briët. Bevestiging Ds. Henkels. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. de nog ontbrekende vertolkingseigen- schappen te voegen bij die. welke bij dit eerste optreden als positieve waarden met voldoening geconstateerd konden worden. Een bevredigende inleiding van het con cert werd Webers Ouverture in de dcor Marinus Adam gedirjgeerde uitvoering. Na de pauze leidde de dirigent de vertol king van de Symphonie, waarvan de rijk genuanceerde klankenweelde, van tere fluistering tot -indrukwekkende apotheose, veel waardering ondervonduDe pianistes Ans Bouter en Bets Nederkoorn en de or ganist Piet Halsema haddeja in dit succes, een belangrijk aandeel- P. ZftVAANSWIJK. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag kunnen levensmiddelenkaarten haften: Haarlem (Vleeshal) La tot en met L1z. Heemstede (Binnenweg) 9 tol 12 uur restant M. en N. tot Ne, van 2 tot 4.30 uur restant N. Zandvoort (Haltestraat) P tot en met S. maken wij weer.als nieuw, zowel in- als uitwendig. Ombouw in elke ge- wenste kleur en houtsoort. Fa. WALTER EN CO. ZIJLWEG 86, Tel. 11916 (Adv.) Kerk (Art. 31) 8.15 en 3: Ds. J Keizer AERDENHOUT, Ned. llerv. Kapel. 10: J E. C. Brummelkamp. hulppred. te Óegstgeest. RelIg. Kring. 10 30: Ds. S v. d. Wöude, Evang. Luth pred te Amsterdam. BLOEMENDAAL. Ned. llerv. Kerk. 10: Ds. J. v d. Vlugt. em. pred. te Bloemend aal. Ned. Prot. Bond. Potglcterweg 4 10.30: Dr.'W. R. M. Noordhoff, Rem. pred. te Haarlem. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5r Ds. J C. Brussaard. Open bare belijdenis en Voorber. H. Av. Vrije Kalli. Kerk. Popellaan 1 10.30' Gezongen H. Mis. Universele Eredienst. Popellaan 1 Geen dienst OVERVEEN. Ned. Hen. Kerk. 10: Ds. J. C. van D(jk. SPAARNDAM. Ned. llerv. Kerk. Oost. Oude 10: Ds J. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raaf straat 10: Ds G H v. d. Woord, H. D. Evangelisatie ..Bethel" 10: Dhr. A. van Besse- laar, uit Amsterdam. OLIEBRAND. Vrijdagochtend zou een Haarlemse huis vrouw uit de Stuyvesantstraat „eventjes" een pan met olie opwarmen. De vlam sloeg echter in de pan en de huiswouw gooide in haar angst water op de olie. hetgeen echter een averechts gevolg had, want de brandende olie spatte door de keuken. Het geval liep nogal goed af, want de olie ver oorzaakte geen verdere schade. De brand weer was aanwezig maar hoefde niet in te grijpen. een weinig zachtst gezegd vondst. „APPASSIONATA" (Rembrandt). Prachtig spel en klassieke muziek, welke op uitstekende wijze uitgevoerd wordt, zijn gecombineerd in de film „Appassionata", gebaseerd op de sonate van Beethoven. Een eroemd pianist gaat geheel in zijn spel op en komt daardoor in conflict met zijn vrouw, aan wie hij te weinig aandacht be steedt. Boeiend zijn de conflicten weerge geven, waarbij een andere pianisj. die de 'opvolger moet worden, een belangrijke rol vervult. „Appassionata" is een Zweedse film, welke geregiseerd is door Olof Mo- lander. Prachtig pianospel laat Georg Ry- deberg horen en zijn acteren met Viveca Lindfors houdt de toeschouwers tot het uiterste gespannen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 11 Juli 1947. BEVALLEN van een zoon: 9 Juli, H M. v. d. Las—Wijkhuizen: 10 Juli, W. P. v. d' Putten— Ouwendijk; .r. v. Eerde—Verheijde; 11 Juli, M. C. Pardon—Dekker: J d. 'Marp—Kensen: II. Nieuwenhuls—t. Bolscher. BEVALLEN van een dochter: 10 Juii. A. d. Rue Vlsman; E. M. Weber—De Baene; 11 Juli, G. J. E. cl.*" Vries—Grannetia; H. T. E. A. Groen— Misset, „DE VERDACHTE" (Cinema). film, die deze week met Charles Laughton in de hoofdrol wordt vertoond, kan in vele opzichten met „Gaslight" vergeleken wor den, maar blijft toch voor een groot deel, qua inhoud en interpretatie, bij haar emi nente navolger ten achter. Het is niet pret tig voor dit werk, dat met grote zorg werd samengesteld, een „Gaslight" in'de onmid dellijke nabijheid te weten, want allicht zullen er vergelijkingen gemaakt worden, Ook hier immers Londen in het begin dezer eeuw met zijn gaslantaarns en zijn ondoor dringbare „fog", ook hier een moordenaar, j hoewel heel wat sympathieker dan de Char les Boyer uit „de andere", want „deze be gaat tenminste een misdrijf uit noodweer cn het eerste slachtoffer, de haaibaai van I een vrouw zal bitter weinig medelijden kunnen opwekken. De tweede dode is even min een verheffende figuur, maar het kwaad moet gestraft worden, dus wordt de gekwelde en achtervolgde mr. Marshall in de laatste lien meters van de film toch nog van de zijde zijner tweede en vee] char mantere echtgenote geruktVrij tra ditioneel, zo'n verhaal. Maar Laughton heef: er iets goeds van weten te maken dcor zijn volledige beheersing van het ka rakter van deze Marshall, overlopend van liefde voor een jonge vrouw, waanzinnig bijna, wanneer deze liefde dreigt te worden gedwarsboomd en dientengevolge afdalend tot de misdaad. De camera-man heeft een voortreffelijke sfeer geschapen en de re gisseur wist van de trap-scene, het onbe twistbare hoogtepunt uit „The suspect" een fascinerend stuk film te maken van een gespannenheid, waartoe zelfs Gaslight niet vaak in staat was. Hei voorprogramma is uitstekend ver zorgd. De postduif, die reeds zovele jaren de mensheid heeft gediend en ook in de achter ons liggende oorlogsjaren belang rijke diensten heeft .verricht, zal ook dit jaar een bijzondere rol vervullen voor de liefdadigheid. Op 3 Augustus organiseert de afdeling Haarlem van de Ned. Algemene Bond van Fostduivenhouders een liefdadigheidscon cours met jonge postduiven. Ruim 20 verenigingen met pl.m. 700 leden zullen aan dit concours deelnemen, om gelden bijeen te brengen voor de Lig- hallen Brederode Duin. Een ere-comité is samengesteld waarin zitting hebben dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin, mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, D. J. A. Geluk, loeo-burgemeester van Haarlem dr. S. J. van Slooten, directeur van het Consultatie Bureau, E. H. Tenckinek, oud hoofdcommissaris van politie. R. W. P. Peereboom, direèteür-hoofdredacteur. Haar lems Dagblad, mevr. Del Baere-Jjskoot en G. van Waard, administrateur Consultatie Bureau, - Op de Grote Markt zal de volgende week weer een' duivenhokworden geplaatst, waar speldjes voor de tbc-bestrijding te koop zijn. Evenals vorig jaar, toen ruim 6000 aan de t.b.c.-bestrijding werd afgedragen zal een grote actie worden gehouden van 14 11) Juli. Het bekende duivenhok met de daaromheen aangelegde fraaie versiering, zal in die week weer zijn standplaats krij gen op de Grote Markt, waar het t.b.c.- duifspeldje zal worden aangeboden. Er wordt een beroep op de burgerij gedaan de collecte te 'Willen steunen door het kopen van dit speldje. Het werk-comité, dat onder leiding van de heer B. H. van Gelderen staat, laat niets onbeproefd om het liefdadigheids concours voor de postduivenhouders zelf zó aantrekkelijk mogelijk te maken. De secretaris-penningmeester van het werk-comité is de heer C. Th. Verdonk, Sanitpoorterstraat 60, giro no. 510437. De salarissen van het gemeentepersoneel Haarlem en andere grote gemeenten Indertijd is medegedeeld, dat Binnen landse Zaken bezwaar gemaakt heeft tegen de door de grootste vier gemeenten sinds October 1946 verleende voorschotten aan het gemeentepersoneel op de te herziene salarissen. Het betreft hier Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht. Naar aan leiding van gepleegd overleg is thans be slist, dat de voorschotten gegeven mogen worden tot October 1947. tegen welk tijd stip dan de definitieve salaris- en loon regeling tot stand gekomen moet zijn. Tot goed begrip van de zaak is mee te delen, dat de gemeenten met 1 October 1947 gemachtigd worden aan het personeel 10 procent toeslag te betalen, mits daar mee niet meer betaald werd dan de rege ling die voor het rijkspersoneel bestaat. Te Haarlem" wees het onderzoek uit, met enige welwillendheid nog juist die 10 procent gegeven konden worden. Daartoe werd dan ook besloten. Ditzelfde was niet meer mogelijk in de grootste vier gemeenten. Daarom werd besloten voor elke 3 maanden aan het per soneel een toeslag te geven van 5 procent van de jaarwedde. Elk kwartaal dus 1% procent, dus in totaal 5 procent." De salarissen en lonen van de gemeenten zijn moeilijk zuiver met elkaar te ver- gelijken omdat Haarlem reeds kinder toeslag bij het eerste kind geeft. Vereniging „Haerlem" In de jaarvergadering van de Vereniging „Haerlem" deelde de voorzitter, de heer J. L. Tadema mee, dat het aantal leden ge stegen is van 1075 tot 1117. De financiën baren echter zorgen. In het bestuur zijn vele plannen besproken over restauratie van gevels. Bouwvergunningen ontbreken echter, zodat de werkzaamheden nog niet ter h^nd genomen kunnen worden. De restauratie Van gevels blijft de aandacht van het bestuur houden. De heer P. A. Dykema bracht het jaar verslag uit en de heer B. F. Enschedé deed mededelingen over de financiën. Er is een tekort van 1100. Door verhogirfg der con tributie hoopt het bestuur het tekort te dekken. Mejuffrouw dr. G. H. Kurtz en ir. G. Friedhoff werden als bestuursleden herkozen en door uitbreiding van het be stuur traden toe mr. J. Bierens de Haan en de heer J. B, Luyten. De voorzitter deelde mee, dat op 18 en 21 Juli tweehonderd stu denten een bezoek aan Haarlem zullen brengen. Op 26 Juli zullen de leden kunnen deelnemeji aan een excursie naar Beverwijk en voor het najaar staat een wandeling op Elswout weer op het programma. Gevraagd: Een onbeheerde fiets ter ruiling De uitroep „Houdt de dief!" bracht de Cronjéstraat in Haarlem-Noord Vrijdag avond in rep en roer en zowaar de dief een^ersoon met te veel belangstelling voor andermans rijwielen werd „gehouden". Aan de politie vertelde de man, dat zijn eigen stalen ros even tevoren gestolen was en dat hij zich nu maar op deze manier schadeloos wilde stellen. 3 N.V. MAATSCHAPPIJ VOOR ELECTRISCHE CENTRAALSTATIONS In de vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde maatschappij werd de balans en de winst- verliesrekening over 1946 goedgekeurd. Het dividend is bepaald, op f 70.voor de gewone- en op f 30.voor de oprich tersaandelen. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer te Middel burg werd als commissaris herkozen. KONINGINNEDAG TE HEEMSTEDE De commissie „Koninginnedag" doet in een circulaire een beroep op de ingezete nen om door giften ook dit jaar weer het Koningirinefeest voor de jeugd en de vol wassenen mogelijk te maken. Een bedrag van f 3500 is nodig. Hillegomse SS'er voor zijn rechters De Hillegommer v. S. nam dienst bij de Waffen SS en was naar het Oostfront ge trokken, maar toen hij met verlof thuis kwam, stond de toestand irf Hillegom hem maar matig aan. Hij wist dat de Hillegomse politie „goed" dus van zijn gezichtspunt „fout" was. Derhalve ging hij op eigen houtje met enige kornuiten 's avonds de verduistering controleren, blafte de men sen af en deed alles om de politie bij de Duitsers in een kwade reuk te brengen. Maar dat was nog niet genoeg. Een jonge Jood, J. Roth, die verlof had te Hillegom te blijven, werd door hem met enige W.A.-mannen opgehaald. Roth is door de Duitsers later in leen kamp te Lublin gefusilleerd. Van S„ die bij Praag door de Russen ge vangen genomen was, stond voor het Bij zonder Gerechtshof in Den Haag terecht voor dienstneming by de Waffen SS en de arrestatie van Roth. Nadat verschillende getuigen verklarin gen hadden afgelegd, merkte Van S. op, dat hij Roth alleen had overgebracht „om hem naar een ander onderduik-adres te brengen". Tot dat doel had --hij de hospita van Roth met een revolver bedreigd, waar van hij thafcs verklaarde, dat het maar een sigaretten-aansteker geweest was. Hij ver klaarde geheel onder de invloed gestaan te hebben van de N.S.B.-groepsleider v. d. R. en uit „vaderlandsliefde" te hebben ge handeld. BINNENLAND In Vlakte, aan het kanaal door Zuid-Beve- land wordt jodiumhouder.d veevoeder uit zee wier gemaakt. De fabriek waarin dit geschiedt is de enige in Europa. -Het gefabriceerde vee voeder is bestemd voor export. Gisteren is een tweede groep ongewenste Duitsers, welke in het kemp Mariënbosch bij Nijmegen was ondergebracht, naar de Engelse bezettingszone in Duitsland overgebracht. Een bewaker van het interneringskamp Duindorp liet zijn revolver vallen, waardoor het wapen afging. De 39-Jarige geïnterneerde R, van der P. -uit Schevenlngen werd getroffen en gedood. Op 1 Juli bedroeg het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland 335.545 tegen 812.836 op 1 Juni. Hel aantal aansluitingen op de rijks radiodistrtbutie bedroeg op l Juni 480.482. Hel komt de ministerraad gewenst voor, dat de Raad van Vakcentrales vertegenwoordigd Is in de Nederlandse delegatie voor de tweede algemene vergadering der Verenigde Volken, welke 15 September in New York begint. De raad heeft de heer H. Oosterhuis voorgedragen. Een Engelse groep zal met een derde ge deelte deelnemen in het kapitaal van het Tuschlnsky-concern. De belangen der N.V. Cine ma Royal zullen met die van Tuschinsky ver enigd worden Het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis zal vijf millioen vel papier in de vorm van bloes naar Nederland zenden ten behoeve van het onder wijs op Nederlandsé scholen. De vroeger bekende hardloper Berghuis, die In Decmber 1946 uit een kamp voor politieke delinquenten was ontvlucht is door rechercheurs van de Alkmaarse P.R A gearresteerd na een race over 800 meter. De rechercheurs zaten in een auto Volgens mededelingen van de rijksveeteelt- consulent voor Zeeland Is de inzaai met gras zaad van de circa 7000 ha. 'geïnundeerde w'ei- landgronde.n op Walcheren, mede door het ongunstige weer, grotendeels mislukt. HAARLEM EN OMGEVING Woensdagavond 16 Juli zullen de sopranen Ina Lohr en Ursula Dietschy uit Bazel met orgel begeleiding van Dolf Hendrikse een concert ge ven in de Nieuwe Kerk. Dit concert is als een proefneming bedoeld en gratis toegankelijk voor belangstellenden. De kerk zal met kaarsen ver licht worden. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd: voor het candidaatsexamen mijn- Ingenieur de heer P. J. Muijsken en voor het propaedeutfSch examen bouwkundig ingenieur de heren L. C. Meewis en T. J. M. van der Pas, allen te Haarlem. De heer H. Offringa te Bloe- mendaal slaagde voor het propaedeutisch examen civlel-ingenieur. In samenwerking met de'Spoorwegrecherche heeft de Haarlemse recherche twee chauffeurs aangehouden, die bekend hebben diverse dief stallen ie hebben gepleegd ten nadele van de N.V. van.Gend en Loos uit de goederenloods aan de Westergracht. Zondagmiddag geeft de pianist George Ha mel een afscheidsrecital In de Concertzaal. Hij is van plan een tournée door Nederland te ma ken en vervolgens naar Frankrijk te vertrekken, De heer C.AL. Reigersman te Haarlem ia aan de Leidse universiteit geslaagd voor het candi daatsexamen rechtsgeleerdheid. CHIN. IND. REST. HONGKONG Huls der duizend heerlijke smaken HAARLEM, Smedestraal 21. Telefoon 21375 ZANDVOORT Zeestraat 38, Telefoon 2925 (Adv.) Examens Eindexamen M.T.S. Aan de Middelbare Technische School te Haar-i tem vprwierven het einddiploma: Afd. Bouwkunde: J. Bakker, Haarlem; C. Breedt Bruijn. Wormerveer; J. A. B. v. d. Hey- den, Hilversum; A. J. F. Koeien, Overveen; C. A. van Nes, Haarlem; G. J. Tiemstra, Nijmegen; F. T. van Waveren, J. Zuithoff Haarlem; J. G. Zwaan, J. A. Galavazi, Amsterdam; G. den Har- tog, Haarlem; H. Hoekstra, Óegstgeest; J. Klerk, W. G. Pardoen, Haarlem; J. J. H. Pleij, Leiden; M. Pot. Haarlem; J. N. J. Roozen, Aerdenhout; J. 'C. Vlaardingerbroek, Leiden; P. Wulp, Alk maar; G. T. Zeelenberg, Beverwijk. Afd. Werktuigbouwkunde: C. T. Baars, Scha- •gen; J. Baart de la Faille, Haarlem; J. J. van Bethlehem, Arnhem; A. C. M. Bosman, Heem stede; D. Bot, Den Helder; J. S. Brandse, Hei-f loo; J. M. vqn Cullenburg, Haarlem; M, F. Drles- sen, Bloemendaal; M. J. v.- Gessel, E. Glaser, Haarlem; J. G. P. Hartel, Heemstede; A. Hof land, Woerden; G. J. van Holst, O. Houtman, Haarlem; R. L. Jonker, H. J. de Koff, Amster dam; J. Kort, Alkmaar; M. A. M. Kramer, Heemstede; A. C, Kuijs, Beverwijk (met lof); J. Mettau, Geleen; J. G. Ockeloen, E. Oudman,' Haarlem; T. J. H. van der Pluijm, Overveen; J. E. Poot, Haarlem; C. B. Schindler. Amsterdam; A. Q. Schrama, Voorschoten; H. Schulthelss. H. N. C. Stam, Haarlem; J. W. Stemerdink, Win terswijk; J. C. Swart, Haarlem; A. v. Velzen, Heiloo: D. Verhaar, Overveen; D, G. Vogt- schmidt, Amsterdam; G. J. Wassenaar, Beilen; L. J. Welagen, Voorhout; S. J. W. Zandvoort, Noord wijk. Afd. Electrotechniek: J. de Beyrs. Den Haag; W. Costerus, Bussum; J. Dekker. Badhoevedorp; J. D, van Dokkum. Haarlem; p. W. M. Elder- horst, Zoeterwoude; A. L. H. Emmerik, W. Faas- sen, Amsterdam: W. Reens, Bussum; L. Schroe- der, Aerdenhout; A. E. P. Stolk, Hoofddorp; A. M. H. Straatman, Leiden; J. Verkleij, Alphen a. d. Rijn. Afd. Schcepsbouwkunde: H Bitter. A. Blauw, J. R. M. van DPurzen, Haarlem; E. van Dijk, Den Haag; J. Grillis, Heemstede; G. Havermaris, Uit geest: J. H, Hennis, Zandvoort; M. W. Jansen, Schoorl; C. M. Krul ten, Haarlem; F. W. Lam- brechtsen, Overveen; H. Latenstein, Koog a. d. Zaan; J. M. H. Poell. Leiden; M. C. Stapel. Haar- lemmerliede; W. Steensma. Hillegom; J. v. Vliet; Haarlem; M. W. van Vuure. Alkmaar; M. Zwaag, Amsterdam. Afd. Vliegtuigbouwkunde: A. Blaauw, Warns- veld; A. v. d. Goot, Alkmaar; H. M. P. van der Horst, Aerdenhout; J. B. C, Janssen, IJmulden; J. P, de Jong. Hazerswoude; A. Jongenelen, Am sterdam;, A. J. Kiebert, Beverwijk; J. M. Laar kamp, Alkmaar; J. A. Moll, F. C. Mulder, C. B. Nooter, Amsterdam; C Schrama, Den Haag; K. Tanls.' Hoofddorp; J. Traksel, K, Visse, J. K. Wljninckx, Haarlem. De procureur-generaal wees op de leu- j Aan de Rijks hbs te velsen zijn geslaagd voor 'het eindexamen HBS b de heren J. Wagenaar uit Haarlem en J. N. Tieman uit Bloemendaal, genachtigheid van verdachte, die ook uit zijn houding voor'het Hof sprak en eiste 12 jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger noemde als verzachtende om standigheid, dat verdachte gespeend is van natuurlijk verstand tn zijn domheid hem tot deze daad had gebracht. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. J. van Oldenbarnevelt, 8 Juli passeert Kaap St. Vincent. Oranje. 8 Juli. passeert Cape Guardaful. Java. S Juli ter rede Le Havre Celebes. 10 Juli passeert Gibraltar. Johan de Wilt, 9 Julf van Tandjong Priok naar Holland. Lombok, 9 Juli van Madras naar Co lombo Tarakan. 9 Juli van Biak naar Hollandia. Nieuw Holland. 9 Juli van IJmuiden naar Indië. K. N. S. M Sandwich, 7 Juli te New York. Trajanus. 6 Juli van New Orleans naar West Indië. Danae, 8 Juli Gibraltar gepasseerd. Her cules, 10 Juli te Amsterdam Ornen. 9 Juli te Rotterdam Roelf, 9 Juli te Oporto. Bacchus. 9. Juli v. Klmasfi naar fnstanboel. Caribia, 9 Juli te Aaloorg, Orestes. 9 Juli Prawlepolnt gepasseerd. Hast 5, 9 Juli te Gothenburg. Orpheus. 9 Juli van Gibraltar naar Oran HOLL. AFRIKA LIJN. Congostroom, 9 Juli le Antwerpen. NIJkerk, 19 Juli te Amsterdam. Hemonie, 8 Juli te Zanzibar. OCEAAN. Melampus,"1 7 Juli van Colombo naar Amsterdam. Phi-onAis, 9 Juli te Port Said op weg naar Singapore. Daverend nachtfeest in de Zandvoortse hangar Het feest, dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in de hangar „Au Paradis" op de boulevard Favauge te Zandvoort ge geven werd onder auspiciën van het NIWIN-comité en de andere groepen die in de badplaats de belangen van onze mili tairen in Indonesië behartigen, is een grandioos succes geworden. Burgemeester Van Alphen was met zijn echtgenote pre sent en talloze commandanten van storm» en kaderscholen wilden deze gelegenheid tot het plaatsen van bloemetjes buitens huis evenmin voorbij laten gaan. De „Ramblers" en de twee andere dansor- kesten en het ballet Leonesz brachten een uitstekende staal van hun kunnen. De Amerikaanse verloting bracht met het prijsdansen en de entréegelden van de ruim 1200 bezoekers een behoorlijke duit in het laatje van de Zandvoortse NIWIN en de cantinewagen was 's nachts om drie uur dichter bij zijn 'verwerkelijking, dan hij ooit geweest is. Mevrouw S. Hennis Dorreboom nam het I openingswoord voor haar rekening.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6