Haarlems Dagblad Vlot begin van de Parijse conferentie De Tsjechen verkozen veiligheid boven een Europesesamenwerking Albanese troepen trekken over de Griekse grens Engelse hulp ten aanzien van oplossing der gendarmerie-kwestie? regmng geen rvragcn na, iwor- Nieuwe Nederlandse vinding op het gebied der plastic-industrie Weerbericht 62e Jaargang No. 18682 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 14 Juli 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem OVERWINNAARS, OVERWONNENEN EN NEUTRALEN BIJEEN: „Uw souvereiniteit en onafhankelijkheid zullen worden gerespecteerd" (Bidault) Heden zal commissie voor Europese samenwerking worden gevormd Het begin van de Parijse conferentie heeft zich reeds gekenmerkt door een vlotte gang van zaken, waaraan men door de ervaringen der laatste internationtale Bijeen komsten enigszins ontwend was. De conferentie werd niet opgehouden door ingewik kelde en verwarrende procedurekwesties, doch kon dadelijk ter zake komen. Er zijn reeds verschillende voortvarende besluiten genomen, waardoor dit weekeinde voor de Europese samemverking vftichtbaar kan worden genoemd. De vergadering van Zaterdag werd geopend door George Bidault, die na een welkomstwoord de delegaties de verzekering gaf, dat'de souvereiniteit en de onafhankelijkheid hunner landen op deze conferentie ten volle zal worden gerespecteerd. ,.lk ben er zeker van", zo zeide de Franse minister, „dat ons werk versterking zal krijgen, wanneer wij dc richting van ons streven zullen hebben aangetoond". Op voorstel van Nederland, België en Luxemburg welke drie landen thans reeds een opmerkelijke demonstratie hunner verbondenheid hebben gegeven werd Bevin tot voorzitter gekozen. Bevin dankte voor zijn verkiezing en zcide. dat de beschuldiging aan het adres van Engeland en Frankrijk van inmenging in anderer aangelegenheden, gezien de rol die beide landen in twee wereldoorlogen hebben gespeeld, kennelijk vals is. „Onze bedoeling in deze was, te verzoeken om vrijwillige inlichtingen over do hulp bronnen van Europa en slechts een beroep op het aanbod van .Marshall te doen als aanvulling daarop. Ik herhaal, dat dit een economische en geen politieke conferentie is. Het is in het belang van allen Europa er economisch weer bovenop te brengen" Sympathie voor afwezigen Sprekende over de afwezigheid^ van be paalde Oosteuropese landen zei Bevin: „Het is zeker, dat zij hun afwezigheid even zeer betreuren als wij. Wij begrijpen ten volle en geven uiting aan onze sympathie, maar ik ben er zeker van namens allen te spreken, wanneer ik zeg, dat de deur wijd open zal blijven voor alle landen, die het gehele Europa weer op de been willen hel pen. Dit is een zakelijke^bijeenkomst en wij moeten voortmaken ttiet ons werk. Wij willen geen permanente organisatie naast de U.N.O., doch een tijdelijke organisatie, die energiek en snel kan werken. Onze loyaliteit jegens de UNO blijft onveran derd". Bevin zelde verder: „Ik ben gemachtigd namens de Britse regering mee te delen, dat de hulpbronnen, niet alleen van Enge land zelf, doch voor zover mogelijk van het gehele gemenebest ter beschikking staan voor het herstel van Europa.^ Het is niet alleen onze plicht, doch ook in ons eigen belang zulks te doen". Bevin stelde tenslotte voor, op grond van de overwegingen, neergelegd in de uitnodi ging .onmiddellijk een werkcomité te be-' noemen, waarin alle aanwezige landen zijn vertegenwoordigd. Aldus werd besloten. Dit comité zal uiterlijk 15 Juli rapport moeten uitbrengen. Nadat graaf Sforza, de Italiaanse afge vaardigde, het woord had gevoerd er hulde had gebracht aan het Amerikaanse initiatief, sloot Bevin de bijeenkomst om 12.06 uur, met de opmerking? „Ik verdaag thans de snelste conferentie, die ik poit ge leid heb". De gedelegeerden kwamen Zon dagmiddag om drie uur weer bijeen. In- tussen vergaderde de werkcommissie, waarin allfe zestien landen vertegenwoor digd zijn, Zaterdagavond gedurende ruim vijf uur. Op deze bijeenkomst werd beslo ten; dat Maandag (héden) een „comité voor Europese samenwerking" zou worden gevormd, waarin vertegenwoordigers van alle landen zitting hebben. Verder werd besloten dat dit comité zijn eindrapport over de hulpbronnen en behoeften van Europa uiterlijk 1 September aan de Ver enigde Staten zal aanbieden. AWij zijn voortdurend samen" De eerste concrete resultaten van de Ne derlands-Belgisch-Luxemburgse samen werking zijn op deze bijeenkomst gebleken, toen de Lage Landen twee wijzigingen verkregen in het ontwerp-plan van de or ganisatie. De eerste wijziging, die door Nederland werd voorgesteld, voorkwam, dat het voorgestelde rapport over hetgeen Europa beschikbaar en wat het nodig heeft Adelaar verloochent 1 j zijn Heimat I Een Duits vrachtscheepje van 277 Ionj thuishaven Embden, is niet in de Heimat teruggekeerd. Nadat men er dagen lang niets van gehoord had, dook'het note- I dopje plotseling onder Panamese vlag in de haven van Cork (Ierland) op, nadat iet zich eerst al in Waterford had laten j zien. Een volijverig jurndlist klampte de ka- pitein, Herr Otto Schneider aan en vroeg j hem, waarom de Adelaar want zo luidde de herinneringszwangere naam van de schuit 7iiet naar de bestem- ming Southampton wilde gaan en wes- j halve deze Adelaar niet naar Embden teruggekeerd was. De kapitein zeide plotseling tot hel besef te zijn gekomen, j dat hij met zijn achtkoppige bemanning niet meer naar het verwoeste Duitsland i wilde retourneren. De Panamese vlag, ia aar onder hij ook voor de oorlog voer, is hem door dc geallieerde bestuurscom- missie weergegeven. Herr Schneider i gaat thans de vrije vrachtvaart bedrij ven. voor alle gevallen aan een termijn van vier jaar zou worden gebonden en een tweede, amendement, dat namens de drie door België werd ingediend, verkreeg een gro tere soepelheid in de organisatie, door het de commissie van samenwerking mogelijk te maken te allen tijde passende wijzi gingen aan de organisatie voor te leggen. De besprekingen der Lage Landen over een gemeenschappelijke politiek, die te 's-Gravenhage waren begonnen, worden te Parijs vdoor de delegaties der drie landen intensief voortgezet en men verwacht, dat de gemeenschappelijke politiek zich in de komende dagen verder zal ontvouwen. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. W. C. G. N. baron van Boetzelaer van Oosterhout, die de Neder landse delegatie Leidt, verklaarde tegen over het A.N.P., dat deze besprekingen voortgang vinden. „Wij zijn bijna voortdu rend tezamen", zo zeide hij. v Deur op#n Zondag deelde Alphand, de Franse voor zitter der werkcommissie, in de volledige vergadering mee, dat de commissie, die heden om 15 uur weer bijoen zal komen, het eens is geworden over voorstellen over de organisatie.en over de regels voor de procedure, welke belangrijke wijzigingen in het Engels-Franse ontwerp, dat bij de uitnodigingen gevoegd was, met zich mee zullen brengen. „Deze amendementen zijn voortgesproten uit het verlangen om cje organisatie volledig doelmatig en demo cratisch te maken", aldus Alphand. Bevin zeide, dat de werkcommissie zeer goed werk heeft verricht. Volgens Alphand zal de deur van de Parijse conferentie voor alle Europese landen geopend blijven in dien de conferentie deze wijzigingen aan vaardt Zaterdag is de conferentie te Parijs ge opend met een rede van George Bidault, dc Franse minister van Buitenlandse Za ken. Bevin zijn Britse ambtsgenootp hield daarna een rede. Men ziet hier de Britse minister tijdens zijn toespraak. Handelsovereenkomst met Rusland was de beloning De Tsjcchoslowaakse minister-president, Clement Gottwald, heeft gisteren medege deeld, dat te Moskou tussen Tsjochoslowakije en de Sovjet-Unie een handelsovereen komst is gesloten voor de tijd van vijf jaar. Tsjeclioslowakije zal volgens deze overeenkomst 200.000 ton graan en een gelijke hoeveelheid levensmiddelen ontvangen. Het zal grote hoeveelheden lichte en zware industriële producten aan de Sovjet-Unie leveren. Uitvoer in Juni gedaald Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige cijfers bedroeg de uitvoer in Juni 1947: 477.680 ton (v.m. 634.741 ton) met een waarde ❖an 120,5 millioen (v. m. 134 millioen). In het uitvoerbedrag van Juni waren onder andere begrepen: gecondenseerde melk 3.7 millioen, eieren 3.1 millioen. verse groenten 6.7 millioen, cokes 3.2 millioen, superfosfaat 2 millioen, ruw ijzer 2.8 millioen, tin in blokken 3 millioen, geneesmiddelen 3 millioen, kunstzijden garens 2.8 millioen, katoen en manufacturen 6.9 millioen, wollen en half wollen manufacturen 2.4 millioen, strokarton 2.3 millioen. radioartikelen 6.2 millioen en gloeilampen 3.1 mil lioen. Nederlandse boeren naar Qanada Op 23 Augustus vertrekt het tweede schip met emigranten uit Nederland naar Canada. De emigranten zijn allen zelf standige boeren, sommige met hun gezin. Voor zij in Canada een eigen bedrijf stichten, worden zij op verschillende be drijven te werk gesteld om met de Cana dese methodes bekend te geraken. Het bllfeau van de landbouwkundige attaché van de Nederlandse ambassade regelt deze emigratie in nauwe samenwerking met de Canadese autoriteiten en particuliere or ganisaties. Vandaag Is de .relzigerstrcindienst op" het baanvak Dordrecht—Sliedrecht hervat. De auto busdienst Gorinchem*—Dordrecht is opgeheven. UNO-commissie in allerijl naar hef strijdtoneel Uit Athene werd gisteren vernomen, dat afdelingen van een internationale brigade de gïens van Albanië met Griekenland zou den hebben overschreden en het acht kilo. meter over de grens gelegen stadje Ko- nitza hebben bezet. Later bleek het waar schijnlijker, dat het geen internationale doch een Albanese brigade was. Naar verluidde werd de^e brigade ge holpen door guerillastrijders. Konitza ligt achter het gebergte Grammos, waar de voornaamste strijd tussen het Griekse leger en de guerillastrijders op het oogenblïk plaats heeft. Griekse regeringskringen hebben gister avond bevestigd, dat de brigade, die yit Albanië de Griekse grens overschreden heeft en de plaats Konitza heeft bezet, een „goed-uitgeruste eenheid van meer dan 1000 man is, onder wie een groot aantal Albanezen". Tevens werd verklaard, dat het incident onmiddellijk ter kennis vap de subcommis sie der UNO te Saloniki zal wordèn ge bracht. De Griekse premier. Demetrios Maximos, besprak Zondagavond in een buitengewone vergadering met de drie ministers van Defensie en de minister van Openbare Orde de berichten over de gevechten rondom .Konitza. De Griekse minister van Marine, Kanel- lopoelos, deeldeeen correspondent van Reuter mede, dat liet nog" niet jibsoluut zeker was of een internationale brigade Grieks gebied was binnengevallen, doch „Welingelichte kringen" in Praag deel den Reuter mee: „Sovjet-Rusland heeft Tsjechoslowakije overgehaald, de aanvaar ding van de uitnodiging voor de Parijse conferentie te herroepen, door er op te wij zen, dat een optreden buiten de Slavische solidariteit van invloed zou kunnen zijn op de algemene alliantie' tussen de twee landen, waardoor de veiligheid van Tsjechoslowakijeverminderd zou wor den". Het Tsjechoslowaak'se kabinet zag in dat de economische mogelijkheden van het plan-Marshall niet een politieke breuk met.de Sovjet-Unie waard waren, aldus werd opgemerkt na terugkeer van de Tsjechoslowaakse delegatie uit Moskou. Aan veronderstellingen over Sovjet-Rus sische bedreiging met een communistische staatsgreep werd geen geloof gehecht, om dat een dergelijke 'actie moeilijk zou zijn uit te voeren, gezien de onvermijdelijke tegenstand op aanzienlijke schaal in het gehele land en omdat zij over het hoofd president Benesj heen uitgevoerd zou moeten worden. Tsjechoslowakije is niet door Sovjet-troepen bezet en ofschoon de politie onder communistische controle staat, bestaat het leger uit niet-communis- tische zowel als communistische elemen ten. Een breuk in de regering van het na- Ex-gemachtigde voor liet jeugdlierbergwezen berecht Twaalf jaar gevangenisstraf heeft de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te'Amsterdam'geëist tegen de ex- gemachtigde vóór het jeugdherberg wezen, G. A. van D. uit Amsterdam. Van D. was er van beschuldigd, er naar gestreefd te hebben de Nederlandse jeugd te infecteren met nationaal-socialistische ideeën. In 1944 was Van D. na onenigheid met Van Geel kerken oneervol uit 'de N.S.B. qntslagen^ Hij was toen tot de Waffen SS toegetreden. Bij de capitulatie bevond hij zich met zijn gezin in Oostenrijk. Hier werd hij tolk bij het Amerikaanse'leger! In Juni 1945 is hij in Parijs door het Bureau Nationale Veiligheid gearresteerd. Geen maximumprijzen voof hard fruit De vaststelling van maximumprijzen voor ker sen en enkele soorten bessen heeft geen wijzi ging gebracht in hèt standpunt van de minister van Landbouw, Visserij en Voeftelvoorziening, volgens hetwelk in het. algemeen voor fruit geen 'maximumprijzen zullen worden vastgesteld. Met name -is het niet de bedoeling voor hard fruit, appelen en peren, een prijsregeling vast te stel len en evenmin voor pruimen. De fruitoogst blijft goede Vooruitzichten bieden, zodat de ver wachting van een"redelijke ontwikkeling van de prijzen gerechtvaardigd is. Men zal er echter rekening mede moeten hou den (in het bijzonder de kopers en verkopers var. fiuit op stam) dat bij het vragen van hoge prijzen maximumprijzen zullen worden bepaald. Amerikaanse lening aan Nederland De president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop is na een verblijf van enkele weken in de Verenigde Staten per vliegtuig in Nederland teruggekeerd. Hij heeft besprekingen gevoerd met re geringspersonen inzake de Nederlandse aanvraag voor een lening van 535 millioen dollar. De heer Holtrop verklaarde dat de be sprekingen zeer bevredigend verlopen en dat zij binnenkort tot een goed einde zullen worden gebracht. Het is zeker, zo zeide hij, dat Nederland binnenkort een gedeelte van de lening zal kunnen opnemen. tionale front wordt niet waarschijnlijk ge acht, hoezeer ook sommige leden ervan de noodzaak tot buigen voor de Sovjet-Unie betreuren. Politiek eensgezind In een tegelijker tijd te Praag en te Mos kou gepubliceerd officiëel commiïniqué na liet tot stand komen van een handelsver drag voor vijf jaren tussen Tsjechoslo wakije en de Sovjet-Unie, wordt melding gemaakt van eensgezindheid tussen beide landen wat betreft de internationale po litiek. In het communiqué wordt niet ver der op politieke kwesties ingegaan, doch er wordt wel in gezegd, dat speciale aan dacht geschonken werd aan economische vraagstukken. De Tsjeohoslowaakse sodiaal-democrati sche partij heeft Zaterdagavond steun ge geven aan de beslissing van de regering tot terugtrekking van de Parijse conferen tie. Nadat Fierlinger, de leider van de partij, en vice-premier, bijzonderheden omtrent de besprekingen, leidend tot uit eindelijke van.de hand wijzing der uitno diging had medegedeeld, verklaarde het best uurscomité van de partij: „De beslis sing werd voor de regering bemoeilijkt door de gecompliceerde internationale si tuatie en ook door het gebrek aan be trouwbare inlichtingen over de houding, welke bevriende en gealliëerde landen zou den aannemen". Doodstraf voor de S.D.-er Mollis Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft de gewezen Amsterdamse politieagent W. C. Mollis conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. M. lieoft tijdens' de bezetting sa men met andere S. D.-ers vele Nederlanders van het leven beroofd. Hij maakte deel uit van executiepelotons en hielp mee om een overval van illegalen op het Huls van Bewaring te Amsterdam te doen mislukken. Oostenrijk door Sovjets gewaarschuwd? De Weense correspondent van de „Sun day Observer" bericht, dat de Sovjet-auto riteiten te Wenen de .Oostenrijkse regering gewaauschywd hebben,-in Parijs geen aan biedingen of plannen te'accepteren, welke de Oostenrijkse economie in de Sovjet-zone raken. Onder- aanhaling van een „hoog ge plaatst Oostenrijks ambtenaar" verklaart de correspondent, dat sedert het besluit van Oostenrijk tot bijwoning van de Parijse conferentie de betrekkingen tussen de Oostenrijkse regering en de Sovjet-autori teiten „zeer gespannen" zijn geworden. On der leidende Oostenrijkse persoonlijkhe den bestaat de toenemende vrees, dat net aanbod van Marshall, gezien de Sovjet- Russische bedenkingen daartegen, onver mijdelijk zal leiden tot verdeling van Oos tenrijk in twee economische en politieke eenheden. dat het niet te betwijfelen viel. dat sterke Albanese troepen-eenheden, gesteund door ongeregelde Griekse troepen, de grens wa ren overgetrokken. Het garnizoen van de stad Konitza verzette zicli tegen dc aan vallers. Aan de berichten, dat een internationale brigade Griekenland zou zijn binnengeval len, wordt tha'ns door officiële Griekse kringen geen waarde meer gehecht. Gemeld wordt, dat drie Griekse legervliegtuigen de leden van de sub-commissie voor de Bal kan heden naar het strijdtoneel bij Konitza zullen overbrengen. Het woord is aan James Legge: Een groot man is hij, die zijn kinderhart niet verliest. I Schooljeugd bracht 210.000 bij een voor het Indonesische kina Dezer dagen werd voor de tweede maal naar Batavia overgemaakt een bedrag van honderdduizend gulden, bijeengebracht door de Nederlandse schooljeugd Jen be- hoev£ van het kind in Indonesië. Behalve deze twee ton zal in September nog onge veer tien duizend gulden beschikbaar zijn. De actie wordt in September gestaakt. Staking van sleepdienstpersoneel in Rotterdam nog niet geëindigd Een commissie, afgevaardigd door de stakers in het Rotterdamse sleepbootbe- drijf, heeft een bespreking gehad met de werkgevers. Van de zijde der werkgevers is aan- de commissie uiteengezet dat er van onderhandelen over eventuele wensen en voorstellen geert sprake kan zijn, voordat de staking is opgeheven. Wordt het werk hervat, dan zijn de wenk- -gevers bereid om onregelmatigheden uit de lonen onregelmatig in verhouding tot andere takken van het bedrijf weg te nemen. Dit zal dan geschiedenvolgens de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst die reeds met de Unie van Verkeer indertijd is vastgesteld, mits het College van Rijksbe middelaars daar zijn goedkeuring aan hecht. Deze eventueel betere lonen zullen dan niet terugwerkende kracht tot aan het ogenblik waarop de staking geëindigd is, worden betaald. *De E.V.C. heeft zich. toen de commissie werd samengesteld, uit de stakingsleiding teruggetrokken. Volgens een betrouwbare bron heeft En geland in een poging om het voornaamste struikelblok voor de totstandkoming van een interimregering weg te nemen, zijn hulp aangeboden voor de vorming van een neutrale commissie voor dc binnenlandse veiligheid in Indonesië. Het struikelblok is ontstaan door de voort durende verwerping door de republiek van de Nederlandse voorstellen voor een ge zamenlijke gendarmerie, welke het recht en de veiligheid moet handhaven als de Ne derlanders en de buitenlanders hierbij zijn ook- de Engelsen inbegrepen onder de interimregering naar hun ondernemin gen op Java en Sumatra terugkeren. Naar verluidt heeft Engeland aan de Nederlandse ambassadeur in Londen mee gedeeld. bereid te zijn hulp te verlenen, zodra de Nederlandse regering dit nodig acht. De diplomatieke correspondent van Reu ter heeft in een mededeling, waarin hij een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken aanhaalde, gezegd.' dat in Londen besprekingen hebben plaats gehad tussen de Nederlandse ambassade en de Britse regering over de gezamenlijke gendarmerie in Indonesië. Verschillende mogelijkheden waren besproken. Engeland van de ministers Beel en Jonkman tijdens de parlementszitting van verleden week Donderdag". Voor zijn vertrek naar Batavia zeide Sja- rifoeadin, de Indonesische premier, in een interview, dat de onlangs gehouden rede voeringen van de ministers Beel en Jonk man en dr. Van Mook schending van de overeenkomst van Linggadjati betreffende de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië itripliceerden. Subsidie voor wachtgeld regeling voor gerepatrieerden In hot begin van dit jéar heeft de mi-, nister van Sociale Zaken een regeling vastgesteld, welke voor Nederlands-Indi sche ondernemingen die hier te lande ge vestigd zijn of kantoor houden, de moge lijkheid opent, onder bepaalde voorwaar den subsidie te ontvangen itj de wacht gelden, welke zij uitkeren aan haar uit Nederlands-Indië gerepatrieerde werkne mers, mits deze binnen afzienbare tijd naar Nederlands-Indië terugkeren. Deze regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 September 1946. Thans is" van officiële zijde medegedeeld, dat een eventueel te „t j i verlenen subsidie aan ondernemers, wier den, op een later tijdstip zal ingaari. Distributie.ambtenaren tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld concrete voorstellen gedaan. De minister Setyadjit en dr. Leimena zijn gistermorgen van een reis naar Djokja cn Oost-Java te Batavia teruggèkeerd. Zij weigerden elke verklaring, maar men ver onderstelt. dat'zij nieuwe voorstellen van de republikeinse 'regering betreffende de kwestie van de gemeenschappelijke gen darmerie medebrengen. Weer wryving. „De Nederlanders willen geweld gebrui ken om hun geschillen met de republikein se regering op te lossen", aldus de republic keinse .minister van Voorlichting in een. verklaring die hij Zondagavond te Djokja aflegde en die hij baseerde op verklaringen Voorsprong voor ons land Onlangs heeft het Engelse concern I.C.I. (Imperial Chemical Industries) een brief gericht aan de Nederlandse fabrikanten van bepaalde kunstharsen, bekend onder de namen perspex- en plexi-glas, kunsthars en methyl-metacrylaatbasis, waarin deze fabrikanten werden gesommeerd, op grond van enige octrooien van dit concern, de productie stop te zetten. Daar aan het gebruik van methyl-m'eta- In Katwijk aan de Maas is een gedenkteken onhuld voor de vier-en-twintig man schappen van het tweede bataljon van het 26ste Regiment Infanterie, die in de Mei dagen van 1940 bij de verdediging van de Maaslinie te Katwijk aan de Maas zijn gesneuveld. De onthulling geschiedde door de oud-commandant van het veldleger, luitenant-generaal b.d. J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst. crylaat nog enige bezwaren verhouden zijn, onder andere door zijn geringe oppervlakte hardheid, heeft men op het Kunststof instituut nagegaan in hoeverre er verbin dingen te bereiden zijn, die, bij gelijkblij vende helderheid als het methylmetacry- laat, een mogelijkheid bieden de opper vlaktehardheid te variëren. Het Kunststofinstituut heeft thans, in samenwerking met de algemene technische afdeling voor toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek en het OrganiscH-chemisch laboratorium een nieuwe gfocp van stoffen gevonden, die tot nu toe 'in de literatuur niet beschreven zijn. Op deze stoffen, die op1 eenvoudige wijze te bereiden en goed hanteerbaar zijn en bovendien zeer aan trekkelijke eigenschappen bezitten, is reeds octrooi aangevraagd. Het is hierdoor mogelijk kunststoffen met zeer uiteenlopende eigenbchél|)pen te verkrijgen. Tevens is men in staat de eigenschappen van die kunststoffen aan te passen aan het doel, waarvoor men ze wenst te gebruiken. Men zou in staat zijn de oppervlakte hardheid van de kunststof, die overigens, wat zijn uiterlijk en toepassingsmogelijk heden betreft veel van het methylmetacry- laat weg heeft, naar gelieven te variëren. Het gewone vensterglas laat slechts 1 pro cent door van de biologisch werkende stra len. Plexi-glas laat 70 procent door. De nieuwe verbinding heeft een grotere opper vlaktehardheid. Men verwacht, dat de liéhtbestendigheid, behouden blijft. Bij de nieuwe verbindingen bezigt" men nieuwe grondstoffen. Hierdoor zou de mogelijkheid geschapen zijn om de nieuwe verbindingen te leveren tegen prijzen die mogelijk lager zouden liggen, dan de laagste prijzen tér wereld voor de huidige verbindingen, die soortgelijke eigenschappen bezitten. De overschakeling voor de industrie op deze nieuwe verbindingen zal naar men verwacht, geen bezwaren opleveren. De mogelijkheid bestaat dat de Nederlandse industrie op dit gebied de kans krijgt, een kleine voorsprong te behalen. Voor de politierechter voor economische zaken te Amsterdam stonden vter distributie-ambtena ren terecht die* enige honderdtallen levensmid delen-distributiekaarten hadden verduisterd Zij verstopten de kaarten in hun sokken en betrokken ook de contröleur-en de portier in het complot. ZIJ hadden dit gedaan volgens hun verklaring om wat bij te verdienen cn brach ten de kaarten in de zwarte handel. De officier van justitie eiste tegen leder der vier ambtenaren 1 Jaar en 2 maanden gevange nisstraf met onmiddellijke ln hechtenisneming en tegen de portier, die de hoofddader was. 1 jaar en 8 maanden, eveneens met onmiddellijke in hechtcnlssneming. De politierechter veroordeelde de ambtenaren ieder tot 1 Jaar gevangenisstraf cn de portier tot 1 Jaar en 3 maanden. Brandstoffen voor kantoren en werkplaatsen Met ingang van 14 Juli geven de bon nen der kaarten WA 707, gemerkt met „le periode". „2e periode", „3c periode", ..4e periode", „5e .periode" en „6de periode", elk recht op het kopen van een eenheid vaste brandstoffen. De bonnen der kaar ten WB 707, gemerkt met „le periode", „2e pediode", „3e periode", „4e periode", „5e periode" en 6e periode" geven elk recht op het kopen van vijf eenheden vaste brandstoffen. Deze bonnen blijven tot nader aankondiging geldig. De kaarten WA 707 en WB 707 zijn of zullen worden uitgereikt aan de kleinver bruikers der groepen B, C en D (kantoren, werkplaatsen, enz.)', wier rantsoen voor 1947T948 tenminste 12 eenheden bedraagt. Rijksverdedigingsorganisatie geïnstalleerd In het gebouw van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs te 's-Gravenhage is de 'rijksverdedigingsorganisatie geïnstal leerd. Deze nieuwe bijzondere organisatie zal speciaal op het gebied van de defensie een taak hebben tc vervullen ten opzichte van eenheid en samenwerking bij het toe gepast natuurwetenschappelijk onderzoek. De minister van Oorlog, luitenant-kolonel A. H. J. C. Fiévez. sprak mede namens zijn ambtgenoot van Marine voldoening uit over de verkregen gelegenheid tot samenwerking WARMER. Verwachting, medegedeeld door het K-N M.I. te De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Droog met later op de dag algemeen zonnig weer met weinig wind. Stijging van temperatuur. 15 Juli: Zon op 4.35 uur, onder 20 54 uur Maan op 1.31 uur, onder 18,37 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1