Haarlems Dagblad De koningin bezoekt Drente Nederland krijgt zitting in uitvoerende commissie te Parijs Twee veldslagen Konitza '„Geen scheiding meer' rond Europees herstelplan niet voor Januari in Amerikaans Congres Marshall zet campagne voort ten behoeve van het Europese herstel Indonesische handel zal eind Juli worden hervat Duizend militairen komen helpen bij de oogst in de Wieringermeer Weerbericht 62e Jaargang No. 18683 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tél. Admln. 10724, 14825. Redactie 10500. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsclag 15 Juli 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 278107. Advert tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Samenwerking der lage landen wordt in de commissies voortgezet De werkcommissie van de conferentie, die gistermiddag te Parijs met haar werk zaamheden is klaar gekomen zal heden op de plenaire§zittirig de voorstellen doen tot installing van de volgende organen: Een uitvoerende commissie van samenwerking, waarin Engeland, Frankrijk, Italië," Noor wegen en Nederland zetting hebben. Een commissie voor voedsel en land bouw; leden: Denemarken. Frankrijk, Griekenland, Eire, IJsland, Italië, Neder land en Engeland. Een commissie voor ijzer en staal; le den: Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen, Engeland en Turkije. Een commissie voor vervoer, leden: Bel gië, Frankrijk, Noorwegen, Portugal, En geland, Zwitserland en Turkije. Een commissie voor brandstof en ener gie, bestaande uit-vertegenwooixligers van Obstenrijk, België, Déhemarken, Frankrijk, Griekenland, Italië, Engeland, Zweden en Zwitserland. Daar alle 16 landen vertegenwoordigers hebben in de werkcommissie, kan het ze ker geacht worden, dat haar rapport zal worden aangenomen. De voorstellen van Alphand (Frankrijk) voor de benoeming van de bovenvermelde landen in de verschillende commissies wer den in de werkcommissie zonder wijziging aangenomen, nadat gelegenheid was ge geven tot vrije discussie. Zij waren de vrucht van drie dagen lange intensieve be sprekingen binnen en buiten de muren van het conferentiegebouw. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, heeft tijdens een interview met de verslaggever van het A.N.P. verklaard, dat het feit, dat Nederland, België en Luxem burg samen in alle commissies en in de uitvoerende commissie vertegenwoordigd zijn, een erkenning ""betekent van het eco nomisch belang van deze drie landen. De minister sprak er zijn.tevredenheid over uit, dat Nederland benoemd is in de be langrijke uitvoerende commissie. „Neder land zal zijn volledige 'medewerking ver lenen, in de eerste plaats als lid van de „Benelux" en in de tweede plaats als" deel van Europa, aan het zoeken van een op lossing voor de huidige economische situa tie in Europa door middel van opbouwend werk", aldus de minister! Men verwacht, dat de Lage Landen in de tweede en belangrijke fase," welke in gaat, wanneer de sfimenstelling der com missies is aangenomen en deze met haar werk beginnen, het initiatief zal nemen met het indienen van concrete voorstellen. Ministers naar huis. Men verwacht, dat Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, heden middag of Woensdag uit Parijs naar Lon den zal terugkeren: Hét besluit van de meeste ministers van Buitenlandse Zaken, die de conferentie over het plan-Marshall bijwonen, om Parijs binnen enkele dagen te verlaten, doet vermoeden, dat zij ver trouwen, dat het programma van de op richting van corpmissies van deskundigen heden in de plenaire zitting zal worden aangenomen. De deskundigen zullen dan de verdere behandeling overnemen. Baron Snoy. algemeen secretaris van .de Belgische minister van Buitenlandse Za ken, vertrok Maandagavond naar Brussel, minister-president Spaak gaat heden. Zijn, Nederlandse ambtsgenoot, baron van Boet zelaer van Oosterhout, keert waarschijn lijk heden naar 's-Gravenhage terug. Bevin tot Frankrijk: Ter gelegenheid van de 14de Juli, de dag waarop Frankrijk de bestorming van de Bastille herdenkt, heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, een radiorede tot het Franse volk gehouden, waarin hij uitdrukking .gaf aan het vaste voornemen der Franse en Britse regeringen om niets meer tussen beide volken te laten komen, dat een scheiding te weeg zou brengen. „Er is in het verleden veel ge weest, dat de beide landen gescheiden hield", aldus Bevin, „doch steeds hebben zij een gelijke politiek gevoeisi, Welke was gericht tegen tyrannic én op handhaving der vrijheid". Bevin ver-klaarde, dat de val van de Bastille en de Franse Revolutie het be gin- zijn geweest van een grote periode van vrijheid en hij wees erop, dat vele Engelse denkers en schrijvers toen ter tijd de betekenis van deze gebeurtenis hebben ingezien. „Sinds wij tezamen kwamen", .zo ging Bevin verder, „hebben wij twee oorlogen gevoerd tegen machten, die de volken dei- wereld onder hun tyrannie wilden bren gen. Thans zuilen wij ons gezamenlijk wijden aan de wederopbouw van oqze lan den en onze nobele politiek, voortzetten, niet om anderen te overheersen, doch om met iedereen samen te werken". Vertrouwen van 't Congres moet langzaam gewonnen worden President Truman en leiders van het Congres zijn overeengekomen dat in de komende herfst geen speciale zitting van het Congres behoeft te worden gehouden. Volgens senator Arthur Vandenberg, voorzitter van de Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, kan deze commissie eventueel laat in het jaar worden bijeengeroepen, indien op de conferentie te Parijs een plan voor het herstel van Europa wordt opge steld. De commissie voor buitenlandse betrekkingen zal, naar men verwacht, aldus Vandenberg, een eventueel wetsvoorstel maken, opdat het congres snel kan handelen, wanneer het in Januari weer vergadert. Functionarissen- van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken erken nen, dat men in Europa misschien wat on geduldig en cutisch zal worden over deze langzame werkwijze, doch zij legden er de /nadruk op, dat niets kangebeuren, voor dat men het vertrouwen van het Congres heeft gewonnen. Zij voorzagen voorlopig 5 fasen voor de behandeling van een even tueel voorstel van de Parijse conferentie: 1. Verklaring van de behoeften en bij dragen van de Europese landen, vermoe delijk in September. 2. Bestudering van het plan dóór alle af delingen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken,.die er iets mee te maken hebben. Vervolgens zullen de re sultaten'van hetgeen de politieke plan- ning-commiésie van het ministerie en an dere door Truman ingestelde commissies reeds hebben onderzocht, aan dit plan worden toegevoegd. Invloedrijke leden van beide partijen van het congres zullen dan reeds volledig geraadpleegd worden. 3. Niet voor>November zal het uiteinde lijke plan in de vorm van een wetsontwerp aan een uitgebreid onderzoek van de Se naatscommissie voor buitenlandse betrek kingen worden onderworpen. 4.. Indien'de Senaatscommissie klaar is Oostenrijk tussen twee vuren De persdienst van de Oostenrijkse kan selarij heeft categorisch tegengesproken; dat de RuSsen officieel of officieus -zouden hebben te kennen gegeven, dat; de Russi sche zóne van Oosfenrijk niet dient te wor den betrokken bij de economische confe rentie te Parijs of bij de jongste steun overeenkomst met Amerika. Ondanks dit officiële dementi meent men te Wenen, dat generaal Koerasof, de Sovjet-Russische bevelhebber in Oosten rijk, bondskanselier Figl er van in kennis heeft gesteld, dat de Sovjet-Unie de jong ste steunovereenkomst met de V.S. niet als wettig of bindend voor de Sovjetregering kan opvatten. Figl zou geantwoord hebben dat de regering van Oostenrijk de situatie binnenkort zal bespreken en haar beslis sing zal bekend maken. Griekse regeringstroepen in de aanval In Griekse regeringskringen wordt ver klaard, dat er thans in het Grieks-Alba- nese grensgebied om de stad Konitza twee verldslagcn woeden. In allerijl worden over land en door de lucht troepen uit Athene aangevoerd om het garnizoen van Konitza te versterken. Naar het officiële Griekse persbureau meldt, zijn de Griekse regeringstroepen bij Konitza tot de aanval overgegaan en heb ben zij thans het initiatief in handen. Ook de plaatselijke commandant te Ko nitza verklaarde, dat "hij voldoende troe pen heeft om de situatie in de hand te hoJdën. Griekenland heeft de Veiligheidsraad verzocht spoedig een beslissing te nemen inzake de Balkankwestie, daar de toestand de laatste tijd snel is verslechterd. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad wijst de Griekse vertegen woordiger, Dendramis, er op, dat „leidende persoonlijkheden van de Griekse commu nistische partij zich in Albanië en Joego slavië bevinden met het doel een rebellen- regering te vormen". Volgens mededeling van de Griekse re gering is de opmars van de 2500 guerilla- strijders, die „gesteund door buitenlandse elementen" een aanval hadden ingezet op de Griekse stad Konitza bij d§ Albanese grens, tot staan gebracht. Volgens andere berichten hebben de le den van de commissie van onderzoek van de UNO, uit Saloniki naar het strijdtoneel gekomen, de aanwezigheid van „buiten landers" in de guerilla-strijdkrachten vastgesteld.. Volgens een telegram uit Moskou, be vatte de Prawda een telegram van de Pa rijse correspondent, waarin beweerd werd. dat men in Parijse „perskringen" van me ning is, dat Amerikaanse politieke verte genwoordigers te Athene met de Griekse regering en de Griekse generale staf plan nen aan het opstellen zijn voor een mili taire interventie door de Verenigde Staten in Griekenland. Volgens de Parijse correspondent van de Prawda zouden, naar bericht wordt, „niet- gepuibliceerde artikelen" van het Grieks- Amerikaans verdrag van hulpverlening een voorziening bevatten voor overdracht van Grieks grondgebied aan de Verenigde Sta ten voor het inrichten van vloot- en lucht- bases. Brits-Russische handel aan een zijden draad Van gezaghebbende kringen van de Britse handelsdelegatie te Moskou ver neemt men, dat de Britse delegatie en Sovjet-Russische handelsdeskundigen nog op het laatste ogenblik besprekingen voeren over de eventuele tot standkoming van een Brits-Russische handelsovereen komst. Een Brits vliegtuig moet heden in Moskou zijn om Britse deskundigen op scheepvaartgebied, contracten en andere technische aangelegerfheden, wier werk geëindigd is, naar huis te brengen. Indien de kans op een in het laatste ogenblik te sluiten overeenkomst bestaat er schijnt een redelijke grond te zijn voor het voortzetten der besprekingen zouden James Wilson, de Britse onder minister voor Overzeese Handel en de rest van de delegatie tot het eind van deze week in Moskou blijven. In het tegenge stelde geval zouden zij waarschijnlijk uiterlijk Woensdag de terugreis aènvaar- derii De Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan Drente. Na Haar aankomst in de provinciale hoofdstad begaf Zij zich naar het Zuiderkerlchof, waar Zij kransen legde op de graven van illegale en .geal lieerde strijders. De kranslegging werd bij gewoond door de nabesfaftnden der geval len verzetslieden, Gedeputeerde Staten van Drente en het gemeentebestuur van Assen. De kranslegging op de graven der geal lieerde militairen geschiedde in tegenwoor digheid van colonel Maurice L. de Rome, militair attaché te Den Haag. Des middags werd Annen bezocht, waai de Koningin zich in het dorpshuis door enige dames van verschillende vrouwen-, organisaties over haar werk liet inlichten. In een der kamers werd een expositie van werkstukken, vervaardigd door de leden van de Bond van Plattelandsvrouwen af deling Annen, bezichtigd. Daarna bracht de Landsvrouwe een bezoek aan de kerk tf Anlo, de oud§te van Drente, waar ds. Wa- beke detKoninklijke bezoekster rondleidde. De Vorstin toonde veel belangstelling voor de wandschilderingen en grafzerken, die van zeer oude datum zijn. In het koor der kerk zongen leden van de kerkelijke jeugd beweging van Anlo een tweetal liederen en boden als "herinnering ^an het bezoek de tekst dezer liederen, alsmede een foto van het interieur der kerk aan. Nadat de Ko ningin haar handtekening in het gasten boek had geplaatst, keerdfe zij naar Assen terug. Italiaans vrachtschip aan de grond Vijf en twintig leden der bemanning van het Italiaanse vrachtschip Valerio, dat gisteren in e#n dichte mist ter hoogte van Brest1 aan de grond is gelopen, zijn gered. Volgens de eerst binnengekomen berichten zou er nog een geringe hoop geweest zijn, dat het schip, dat met een lading cokes van Rotterdam op weg was naar Sardinië, geborgen zou kunnen worden. PLEIDOOI OVERZEE: Communistisch Europa is het alternatief9 George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op.de conferentie van gouverneurs der afzonderlijke Amerikaanse staten verklaard,' dat Amerika zijn „onberekenbare belangen" in Europa moet beschermen door meer economische hulp te bieden, daar liet Europese continent zich anders van de democratie zal afwenden. Hij betoogde dat de Verenigde Staten thans op een tweesprong staan in hun betrekkingen tot traditionele vrienden onder de volken van de oude wereld. ting van het Congres, kan de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden trachten het ont werp reeds in het Huis te laten aannemen. 5. Tenslotte zou president Truman begin Januari in de gebruikelijke „State of voordat het de tijd is voor een gewone zit— Union"-boodschap de lange lijst van aan bevelingen inzake wetsvoorstellen indie nen, met het verzoek om snelle behande ling. Politieke delinquenten bij de wederopbouw Proefneming in Den Bosch blijkt goed te voldoen Daar de wederopbouw ernstig belem merd wordt door het gebrek aan geschool de bouwvakarbeiders heeft het Directo raat-generaal voor de Bij zondert» Rechts pleging toestemming verleend, om hon derd politieke delinquenten die geschoolde bouwvakarbeiders bleken te zijn, te werk te stellen bij het bouwen van een blok hui zen te 's-Hertogenbosch. De proef met de te werk gestelde poli tieke delinquenten te 's-Hertogenbosch voldoet' uitstekend. De animo onder de delinquenten zou groter zijn. als ook voor de in het bouwvak werkende delinquenten dezelfde voorwaarden bestonden als voor de 3000 politieke delinquenten, die thans in de mijnen werken Deze mogen het volle loon naar hun gezin zenden. Van het loon der in het bouwvak werkzame delinquen ten wordt door het rijk 80 procent afge houden voor huisvesting, 10 procent blijft ter beschikking van de man zelf, de ove rige 10 procent gaan naar zijn gezin. Deze 10 procent wordt in sommige gevallen van de verleende steun afgehouden. v Een huis Een Engels huiseigenaar, die gen adver- tentië had geplaatst waarin hij zijn huis te huur aanbood, kreeg zoveel brieven, dat zijn secretaresse de volgende dag nauwelijks het kantoor binnen kon ko- men, omdat de deur gebarricadeerd was door een berg brievenVoor de deur had zich reeds een queue van enige hou- derden mensen gevormd. De huiseige- naar heeft tot nu toe 3000 brieven j doorgewerkt en hij verklaarde, dat hij Si ondanks het feit dat men hem 5000 gulden sleutelgeld heeft geboden, het huis zal verhuren aan een oud-militair, die er het meest voor in aanmerking kómt. Muntvervalser krijgt drie jaar De muntvervalser en voormalig kranten directeur Yang Wei Pift, die enige t.ijd ge leden was aangehouden in verband met de aanmaak en de verspreiding van valse re publikeinse roepiah's, is door het landge- reoht te Batavia tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. In de woning van Yang werden 80.000 roepiahs gevonden, benevens een aantal clichés. Het woord is aan..... Het geheim uan te wervelen is alles te zeggen. Zonder de Sovjet-Unie met name te noemen zeide Marshall, datQie V.S. hun taak, de Europese landen weer op de been te helpen, moeten volbrengen of moeten toezien, dat de regeringen van deze landen zich verwijderen van de beginselen, di< stroken met de democratie. „Het herstel-program zal ten volle ver enigbaar zijn met onze nationale belangen en toch eveneens rekening houden met de onberekenbare belangen, die dit land heeft bij het behoud van de Europese beschaving. Vroegere acties waren halfslachtig en niet afdoende", aldus Marshall. Marshall vestigde voorts1 de aandacht op de pogingen van de zestien landen te Pa rijs om een economisch plan te ontwerpen en zeide te hopen dat Amerika zich bij het vellen van een oordeel over de voor stellen, die de conferentie zou maken, van „bevooroordeelde opinies zou kunnen ont houden". Hij deed een beroep op zijn toe hoorders om levendige belangstelling te koesteren en begrip te tonen voor de po- Ruiileveranties over periode van 11 maSnden De Republikeinse minister van Econo mische Zaken, dr. A. K. Gani, heeft giste ren officieel bekend gemaakt, dat de Re publikeinse regering overeenkomsten liceft afgesloten met de Nederlandse regering en andere wederpartijen, waarbij goederen zullen worden uitgewisseld. De Republiek zal 76.000 ton rijst van Java leveren in ruil voor tweederde deel van de Nederlandse goederen., welke in Australische havens liggen opgeslagen, zo als textiel en landbouwwerktuigen. De leveranties zullen geschieden in de periode van Juli 1947 tot Juni 1948. De rijst zal verscheept worden in de havens van Ban- joewangi en Probolinggo, die 'een capaci teit bezitten van duizend ton per week. De leveranties zullen op het einde van deze maand aanvangen. Nederland zal meststoffen, varkens en vergifstoffen le veren van Soerabaja uit in ruil voor mais en suiker uit de Republiek. Voorts zullen de Nederlanders mijnwerktuigen leveren in ruil voor kolen uit dé Tandjoeng-Enim mijn na'pjj Palembhng op Republikeins ge bied. De Republiek zal ondernemingspro ducten uit het gebied van Soekaboemi leveren in ruil voor medicamenten, textiel en zoutevis van Nederlandse zijde. De Re publiek levert vee uit Madoera en tabak uit Probalinggo in ruil voor textiel. De tabak is bestemd voor de British-Ameri can Tobacco Co. te Soerabaja. Deze over eenkomst is volgens de verklaring van de Republikeinse minister in de maanden Maart en April opgesteld. Bezettingstroepen der V.S. worden vervangen Binnen twaalf tot achttien maanden zul len de Amerikaanse troepen waarschijnlijk uit Duitsland. Oostenrijk, Japan en Korea worden teruggetrokken en vervangen wor den door politietroepen, aldus heeft John Peurifoy, die aan het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken belast is met administratieve aangelegenheden, voor de commissie voor de credieten van het Huis van Afgevaardigden verklaard. Peu rifoy, die echter meedeelde, dat dit plan zich nog in een beginstadium bevindt, voegde cr aan toe. dat deze politietroepen in de bezette gebieden zouden blijven, tot dat de vredesverdragen zullen zijn opge steld. gingen, die thans in Europa werden daan om de oplossing van de gemeen schappelijke economische problemen te be naderen, door mede te werken om de pu blieke opinie achter de buitenlandse poli tiek van de V.S. te scharen. „De conferentie van Parijs is veelbelo vend ingezet. Het alternatief voor de Ame rikaanse steun aan Europa zou kuiinen zijn, dat de door oorlog geteisterde naties in de armen van het communisme geworpen worden". Marshall onthulde, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken zich reeds bezig hield met zijn plan. „Wij zijn bezig met een nauwkeurige be studering van de consequenties, die ver schillende mogelijke oplossingen, bezien uit het gezichtspunt der belangen van de V.S., kunnen hebben", zo zeide hij. Flor Peeters komt naar Haarlem De bekende Belgische organist Elor Peeters zal op Woensdag 30 Juli een con cert geven in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem. Principiële beslissing ten aanzien van statenlozen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in een zaak tegen de Amsterdammer K. Deze was in cassatie gekomen van een sententie van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam waarbij hij schuldig werd verklaard aan hulpverle ning aan de vijand en een ander opzette lijk bloot stellen aan' opsporing door de vijand. Het Hof veroordeelde hem tot vier jaren Rijkswerkinrichting. K. heeft vroeger in Spanje gestreden en was daardoor staten- loos geworden. In cassatie werd aange voerd, dat het in dienst treden bij de vijand door een statenloze volgens de Ne derlandse wet niet strafbaar is. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft nu het opzettelijk een ander blootstellen aan opsporing strafbaar verklaard, doch ten aanzien van de hulpverlening aan de vijand door in diens militaire dienst te tre den beslist dat de Nederlandse rechter geen rechtsmacht heeft om kennis te ne men van dit ten laste gelegde feit- Requi- rant aldSs de raad maakte toen hij de feiten pleegde, reeds deel uit van de militaire macht van de vijand en deed op het bezette Nederlandse grondgebied dienst zonder zich daarbij schuldig te ma ken aan oorlogsmisdrijven. Wel zou twijfel kunnen rijzen of er wellicht aanleiding is enig rechtsgevolg te verbinden aan het feit, dat deze statenloze voorheen Neder lander geweest is. De Raad heeft echter beslist, dat hij het voortbestaan van de rechtsmacht van de Nederlandse rechter aanneemt ten aanzien van die van de vijandelijke krijgsmacht deel uitmakende personen, die hun Nederlanderschap juist ten gevolge van hun dienstneming bij die krijgsdienst hebben verloren. Deze beslis sing vindt haar grond in de overweging, dat het volkenrecht niet de strekking kan hebben een staat te beletten alsnog zijn straffende hand uit te^ strekken over lie den. die met verzaking'van hun nationali teit tijdens de oorlog naar de vijand van hun land zijn overgelopen. Dit voorbehoud ten aanzien van deze ex-Nederlanders is ook niet beperkt tot oorlogsmisdrijven, maar strekt zich uit over alle strafbare*, gedragingen. Er is echter geen aanleiding, ditzelfde voorbehoud toepasselijk te achten op per sonen als K. die geruime tijd voor het uit breken van de laatste oorlog hun Neder landse nationaliteit hebben verloren. Voor het andere feit legde de raad twee- en-een-half jaar rijkswerkinrichting op. Britse kranten sparen mee Met ingang van 21 Juli mogen de Britse dagbladen in niet grotere omvang ver schijnen dan vier pagina's, tenzij door in krimping van de oplaag de nodige hoeveel heid papier wordt bezuinigd. Tevens zal de prijs van het papier worden verhoogd van 32 tot 37 pond 10 sh per ton, zulks voor de lichtste soort. ©p deze wijze zal in de komende zes maanden voor een bedrag van ruim een millioen pond sterling aan dollars worden gespaard. GfeEN VREDESDUIF. Te Axel in Zeèuvvs-Vlaanderen ontstond tussen de gebroeders Van E. en de 50-ja rige visventer O. een hevige twist over de vraag wie eigenaar was van een bepaalde postduif. De gebroeders Van E. hebben daarbij de visventer met een mestvork gestoken, zodat O. naar het ziekenhuis te Sluiskil moest worden vervoerd, waar hij is overleden. De daders zijn gearresteerd. In de Wieringermeer liggen 2200 ha poot- aardappelen en 1500 ha vlas te wachten op nijvere handen, die de rijke opbrengst van de voor de tweede maal aan de zee ont woekerde landerijen kunnen oogsten. Men heeft berekend daarvoor 3500 landarbeiders nodig te hebben, maar de huidige arbeids markt is niet in staat dit aantal te leveren. Vandaar dat de hulp van Nederlandse mi litairen is ingeroepen. Gisteren kwamen in de loop van de dag 1000 manschappen van 10 R. I., hoofdzakelijk uit Haarlem, Am sterdam en Nijmegen afkomstig, in de Wie ringermeer aan, die in de komende weiten in de pootaardappelen- en vlascampagne de behulpzame hand zullen bieden. Deze militairen zijn ondergebracht in graanpak- huizen te Wieringerwerf en Middenmeer, in juist gereed gekomen boerderijen en in het nieuwe werkkamp- „Oude Zeug". Gis teravond werden de mannen toegesproken De Wieringermeer heeft Maandag een zeer vreedzame en uiterst welkome invasie beleefd van ongeveer duizend soldaten, die de oogst in de polder gaan helpen binnen halen. Vijfhonderd militairen zijn afkomstig uit de Koudenhornkazerne in- Haarlem, ressorterend onder het 10e Regiment Infanterie- De eerste dag, dus vandaag, is be steed aan het inrichten der kampementen. door majoor Groenewegen, die een opwek kend woord tot hén richtte en de verheu gende mededeling deed. dat de militairen voor hun vrijwillige werkzaamheid niet. zoals oorspronkelijk was aangekondigd. 25 cent per dag doch een rijksdaalder zullen ontvangen. Het administratief en verple gend personeel ontvangt 1.25 per dag. Ook een prestatieloon, dat nog nader be kend zal worden gemaakt, is in* het voor uitzicht gesteld. Dat de soldaten wel de handen uit de mouwen kunnen steken, is reeds gebleken in Zeeland, waar zij 70 pro cent van de gemiddelde arbeidsprestatie wisten te bereiken. Het arbeidsprobleem in de Wieringer meer is echter met de 1000 militairen al leen niet opgelost. Daarom is eveneens de hulp ingeroepen- van 175 jongens uit de Nederlandse Jeugdgemeenschap, die ook gisteren arriveerden en ondergebracht zijn in het werkkamp „De Zuidwester" bij Mid denmeer. Er zijn bovendien oogstcolonnes gevormd van 150 D.U.W.-arbeiders en 250 vrije arbeiders uit Friesland. Naast de eigen kern van 200 landarbeiders uit de Wieringermeer, die voorheen 500 man sterk was, doch tengevolge van de huisvestings moeilijkheden is ingekrompen, worden nog 200 geïnterneerden uit Fort Erfprins bij Den Helder en het kamp Zuidwijkermeer bij Beverwijk aan het werk gezet. Samen met een aantal arbeiders uit de randge meenten heeft men zo een totaal van 2225 arbeiders voor de oogstcampagne bijeen weten te brengen. Het tijdig binnenhalen van deze oogst, die uitstekende vooruitzichten biedt, is van groot belang, aangezien de pootaardappe len voor de export zijn bestemd en dus een belangrijke bijdrage tot onze deviezen- positie moeten leveren en het vlas voor de verbetering van de Nederlandse textiel- positie wordt gebruikt. ON'WEERSDREIGING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Warm weer met wat meer bewolking. Toenemende neiging tot onweer, voor al in het Zuiden en Zuidwesten van het land. Geleidelijk naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. 16 Juli: Zon op 4.38 uur. onder 20.53 uur Maan op 2.10 uur, onder 19.55 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1