Haarlems Dagblad Generaal Clay krijgt andere instructies Vertrekkende ministers laten in Parijs nieuwe organisatie achter Nieuwe regeling voor fietsbanden Roemeense oppositie geliquideerd 62e Jaargang No. 18684 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 106UU. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarae 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: f jbert Pcereboom Woensdag 16 Juli 19l7 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NA VIER DAGEN CONFEREREN: Eind Augustus zal Parijse conferentie opnieuw bijeenkomen De economische conferentie te Parijs heeft in een na-oorlogse recordtijd van vier dagen de basis gelegd voor het verdere werk, dat zal bestaan in het opstellen van een rapport over de Europese hulpbronnen en behoeften door de Commissie voor Europese samenwerking, die voor dit werk tijd heeft gekre.gen tot 30 Augustus, op welke datum de conferentie opnieuw bijeen zal komen om zich over het rapport uit te spreken. De eerste fase is gisteren afgesloten in een slotzitting, waarbij Bevin het woord ten afscheid voerde. De ministers en andere gedelegeerden, die niet tot de grote commissie behoren, zijn gisteren en heden naar hun hoofdsteden vertrokken, de commissieleden blijven in Parijs achter om het werk vobrt te zetten. Dr. Hirschfeld, plaatsvervangend leider der Nederlandse delegatie, verklaarde dat de deelnemende landen bereid zullen moeten zijn hun nationale plannen te wijzigen, wanneer zij de gehele procedure van het Europese herstelplan tot een succes willen maken. Op de derde en laatste plenaire zitting van de conferentie is het plan van de werkcommissiej dat voorstelde de Com missie voor Europese Samenwerking in te stellen en deze Commissie te doen bestaan uit' een uitvoerende en vier technische commissies, aangenomen. Hiermede zijn dus ook de voorgestelde leden dezer com missies in hun functies bevestigd en is een begin gemaakt met het eigenlijke werk, dat de voorzitter, Ernest Bevïn, in zijn sluitingswoord „moeilijk en zwaar, doch' veelbelovend" noemde. Hij sloot de con ferentie met de volgende woorden: „Ik geloof, dat ik kan vertrekken in de overtuiging, dat de landen van de wereld het eens wensen te worden als zij daartoe gelegenheid krijgen. De Commissie van Samenwerking zal zeker in deze geest werken". De deskundigen begonnen heden met hun werk en zullen vermoedelijk tot eind Augustus in Parijs blijven. Hun rapport voor de V.S. moet tegen 1 September ge reed zijn. Benelux bezielt ,,De komende twee weken zullen beslis- f^n of de economische conferentie voor Europa zal slagen of mislukken", zo ver klaarde dr. H. M. Hirschfeld, plaatsver vangend leider van de Nederlandse dele gatie, tegenover Nederlandse verslag gevers. „Het laatste zou voor Europa- een ramp betekenen. Wil de conferentie slagen, dan moeten de vertegenwoordigende lan den bereid zijn hun nationale planrien te wijzigen, wanneer het plan voor geheel Europa zulks wensèlijk maakt", aldus dr. Hirschfeld. Hij deelde mede, dat de des kundigen van „Benelux" ieder vdor zich en allen tezamen het geheel zullen vertegen woordigen. Zo kan bijv. een Nederlandse afgevaardigde in een bepaalde commissie de hulp inroepen van Belgische of Luxem burgse adviseurs. De leider van de Italiaanse delegatie, graaf Sforza, zeidê op de slotzitting met betrekking tot de goede samenwerking „Het nieuwe woord Benelux in een wereld van wanhoop is voor ons allen een nieuw richtsnoer". Hij wenste de landen van de Benelux succes met hun initiatief en sprak de hoop uit, dat er eenmaal een tijd zou komen, dat alle landen zich een woord a!s Benelux zouden aanschaffen om de goede beti-ekkingen met hun naburen aan te duiden. Polens conditie F,en woordvoerder van de Poolse ambas sade te Londen heeft verklaard, dat Polen mogelijk zijn houding ten aanzien van het plan-Marshall zal wijzigen, indien de or ganisatie, die door de economische confe- Onderhandelingen te Batavia Setiadjit vliegt op en neer Gistermiddag werden de besprekingen in Batavia ten paleize Rijswijk voortgezet. Aanwezig waren van Nederlandse zijde dr. Van Mook, de leden der Commissie-gene raal, dr. P. J. Idenburg, dn P. J. Koets en van republikeinse zijde de ministers Sja- rifoeddin, Gani, Setiadjit en Leimena. De bespreking duurde anderhalf uur. Definitieve overeenstemming werd niet bereikt, noch ten aanzien van de gezamen lijke gendarmerie, noch ten aanzien van het staken van de vijandelijkheden rondom de demarcatielijnen. De republikeinse premier Sjarifoeddin en de vice-president Setiadjit, Gani en Lei mena zijn hedenochtend per Nederlands vliegtuig naar Djokja vertrokken. Sjari foeddin verklaarde tegenover Aneta, dat hij naar Djokja ging met de uitgewerkte Nederlandse voorstellen voor een gemeen schappelijke gendarmerie. Setiadjit zeide, optimistisch te zijn. Een republikeinse woordvoerder deelde Aneta mede, dat het republikeinse kabinet vandaag in een'spoedvergadering" bijeen zou komen. Later op de dag werd het vlieg tuig te Batavia terugverwacht met een republikeinse autoriteit, waarschijnlijk Setiadjit. Clandestiene luchtreiziger Vier uren nadat een Constellation van de K.L.M. van Schiphol naar New York was vertrokken, ontdekte de beman ning in het laadruim een jongen, die zich onder dekens verborgen had ge houden. Het was de 16-jarige Gerrit Mostert uit Rotterdam, die gemeend had op deze manier een vacantie- uitstapje naar familie in Californië te kunnen maken. Hij kwam echter niet verder dan het vliegveld Gander op New Foundland, vanwaar hij per „kerende postnaar Nederland terug gestuurd werd. Strijdkrachtenprogramma uit Batavia via radiodistributie Sinds enige tijd is op 1875. m het dage lijkse „programma voor de strijdkrachten" te Batavia van 17.15 tot 17.45 uur ook in Nederland te beluisteren. Dit programma brengt nieuws over de troepen in Indië en heeft voorts een rubriek „Contact met Huis", waarin de militairen in de gelegen heid zijn groeten tot hun familie in Neder land uit te spreken. Thans wordt dit programma eveneens gegeven over de derde lijn van de radiodistributienetten Den Haag, Zandvoort, Haarlem en Utrecht. rentie te Parijs werd gesticht, haar werk zaamheden in het kader van de UNO zal verrichten. „Indien de V.S. bereid zouden zijn te helpen bij de wederopbouw van landen als Polen", aldus de woordvoerder, „zullen wij maar al te graag onmiddellijk onder handelen en inlichtingen verstrekken". Amerika gaat inventariseren Het Amerikaanse huis van Afgevaardig den heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de beschikbare Amerikaanse hulpbronnen voor de ten uitvoerlegging van het plan-Marshall. De- leider van de republikeinse fractie, Eaton, die tevens voorzitter is van de commissie voor bui tenlandse betrekkingen, heeft besloten een motie in te dienen, krachtens welke een speciale commissie van onderzoek, be staande uit 19 leden, zal worden samen gesteld, voordat het Congres op reces gaat. Sluikhandelaars in vreemd geld naar de gevangenis Het was de Amsterdamse economische recherche opgevallen, dat twee mannen zich herhaaldelijk ophielden bij de Ameri kaanse Club op het Rembrandtsplein en bij hotels, waar vreemdelingen logeren, kennelijk met de bedoeling, van deze vreemdelingen buitenlands geld te kopen. Een rechercheur deed zich als koper van vreemde valuta voor en de mannen liepen in de val. Het waren twee Amsterdamse J electriciens, respectievelijk 45 en 47 jaar oud, waarvan er een reeds meer dan twin tig veroordelingen achter de rug heeft. Bij huiszoeking vond de recherche 68 Engelse Ponden, 170 Amerikaanse dollars, 65 Ca nadese dollars, 100 Zweedse kronen, 400 Deense kronen, 660 Belgische francs en een reischeque ter waarde van 100 dollars. De beide mannen, die Dinsdag voor de eco nomische politierechter terecht stonden, be weerden dat zij slechts „groentjès" waren in de valutahandel De politierechter was evenwel van oordeel, dat zij wel degelijk zwarte en geen groene handelaren waren en veroordeelde hen tot respectievelijk acht en vijf maanden gevangenisstraf. Zij wei-den op de zitting jn hechtenis genomen en het in hun woning gevonden buiten lands geld werd verbeurd verklaard. Egyptische aanklacht komt deze week voor Naar een hoge functionaris van de UNO heeft verklaard, zal de Egyplisohe aan klacht tegen Engeland, waarin de terug trekking der Britse troepen uit Egypte en de Soedan wordt geëist, Donderdag of Vrij dag aanstaande door de Veiligheidsraad in behandeling worden genomen. Emmen bereidde de Koningin een hartelijk welkom Op de tweede dag van haar bezoek aan Drente vertrok de Koningin 's morgens per auto via Beilen naar Emmen. Uit vrijwel alle woningen wapperde de Nederlandse driekleur. De inwoners haddenzich fees telijk met oranje getooid. Na een rondrit, waarbij de Koningin hartelijke toejuichin gen ten deel vielen, ontving zij ten ge meentehuize afgevaardigden der drie grote landbouworganisaties in Drente en van de Kamer van Koophandel en Industrie Drente, de provinciale voedselcommissaris en een vervener, met wie Hare Majesteit zich geruime tijd onderhield. Zij sprak haar bewondering uit over de enorme vooruitgang van Emmen sinds 1939, toen zij eveneens een bezoek aan het dorp had. gebracht. Nadat de Koningin in de konink. lijke trein het noenmaal had gebruikt, ver trok zij naar Schonebeek, waar de vorstin veel belangstelling toonde voor de olie boringen der Bataafse Petroleum Maat schappij. Het koninklijk bezoek aan Drente werd besloten met een kort oponthoud in Coe- vorden. Vandaar vertrok Hare Majesteit met de koninklijke trein naar Apeldoorn. Strijd aan de Crieks-Albanese grens Hierboven is de situatie aan de Grieks- AlbanesG grens weergegeven, waar Griekse partisanen, die eertijds naar Albanië waren uitgeweken; de grens hebban overschreden, volgens de berichten gesteund door Alba nese troepen. De strijd is intussen nog in volle gang. Griekse regeringstroepen heb ben de aanvallers van Konitza ingesloten en de stad is practiseli buiten gevaar, al dus de berichten van Griekse regerings zijde. Intussen zijn op andere punten van de grens soortgelijke incidenten waargeno. men, doch hierover zijn nog geen betrouw bare inlichtingen binnen. Naar het Joegoslavische persbureau meldt heeft het Albanese telegraafagentschap een door generaal Markos ondertekend commu niqué van het „Gribkse democratische Je. ger" uitgezondenwaarin rvordt geprotes teerd tegen de „directe of indirecte inmen ging van Engeland en de V.S. in de Griekse burgeroorlog". In het communiqué wordt verklaard, dat de guerilla's geen onderscheid kunnen ma ken tussen de Griekse regeringstroepen en de Engelsen en Amerikanen, die aan de zijde van de regeringstroepen aan de strijd deelnemen. „Wij hebben goede redenen om te veronder stellen, dat Engelse piloten luchtaanvallen uitvoeren en Amerikaanse officieren aan alle conferenties van het Griekse regerings leger deelnemen", aldus het communiqué. Griekse regeringstroepen zijn in allerijl naar de bedreigde punten aan de Grieks- Albanese grens gedirigeerd. (Foto onder) DUITSLAND WORDT INGESCHAKELD: Washjngton wenst federaal Duitsland met centrale regering Dc Amerikaanse regering heeft, met het vooruitzicht op een economische ordening van Europa door Amerikaanse saneringsmaatregelen, het plan opgevat haar politiek ten opzichte van Duitsland aan te passen aan deze ordening en zij heeft daartoe aan haar militaire gouverneur in de Amerikaanse zóne, generaal Lucius Clay, nieuwe instructies gezonden, die een inschakeling van Duitsland in het Europese potentieel moeten bevorderen. De instructies omvatten zowel de economische politiek als de terreinen van cultuur, religie, zuivering en staatkundige structuur. Wat dit laatste betreft, leggen de instructies nogmaals de nadruk op de wil van Washingon tot vorming van federale Duitse staten onder een centrale regering met beperkte bevoegdheden. De Amerikaanse regering is van mening, dat het oprichten van federale Duitse sta ten' in geheel Duitsland en de vorming van een centrale Duitse regering met een wel omschreven en beperkte bevoegdheid het beste past bij een opbouwende ontwikke ling van het politieke leven. Zij wil niet historisch gegroeide vormen van haar eigen democratie en sociale orde naar Duitsland overplanten noch andere buiten landse vormen. Overmatige centralisatie van de regering verwerpen de V. S. Ten slotte is de Amerikaanse regering er vai overtuigd, dat in het kader van bovenge noemde grondbeginselen de beslissing over de uiteindelijke constitutionele vorm van het leven in Duitsland aan de Duitse be volking kan worden overgelaten welke in overeenstemming met de democratische beginselen vrijelijk zal beslissen. Tot die tijd moet Clay voortgaajj met het treffen van schikkingen met de bevelhebbers in andere zones aangaande de oprichting van interzonale Duitse administratieve orga nen èn hun functies. Clay moet verder aandringen op het houden van verkiezin gen in geheel Duitsland onder supervisie van de vier mogendheden. Zuivering Clay heeft ook opdracht gekregen het programma van de vervolging van oorlogs misdadigers zo spoedig mogelijk af te wer ken, arrestaties tot de dringendste geval len te beperken en zijn veto op Duitse wetten alleen uit te spreken, wanneer deze in tegenspraak zijn met de besluiten van het militair bestuur. Clay moet in de geallieerde bestuurs raad aandringen op een zo spoedig moge lijke vrijlating van Duitse krijgsgevange nen en de Duitsers zoveel mogelijk toe staan naar een andere zóne te verhuizen. Tenslotte moet het militair bestuur Duits land bijstaan bij het vestigen van een ge zonde handel met het buitenland. Australië zal in 1,948 per maand 50 Nederlandse boeten toelaten De Australische gevolmachtigde voor de immigratie. Calwéll, die momenteel een rondreis door Europa maakt, is heden in Nederland aangekomen. Hij zal met mi nister-president dr. Beel besprekingen voeren over emigratie van Nederlanders naar Australië. De heer Calwell verklaarde dat Austra lië van 1 Januari af maandelijks 50 Ne derlandse boeren zal toelaten, die dan een a twee jaren op Australische boerderijen zullen werken, waarna het hun vrij staat eventueel een ander beroep te kiezen. Tussen November 1945 en Mei 1947 heeft Australië 308 Nederlanders toegelaten. Er zijn echter duizenden aanvragen voor emi gratie en verzoeken om inlichtingen uit Nederland binnengekomen. Het grote pro bleem is het tekort aan scheepsruimte. Indien meer scheepsruimte beschikbaar komt, kan Australië jaarlijks 70.000 immi granten opnemen. De Australische bevol king telt momenteel 7.500.000 zielen. Naar schatting biedt het land gelegenheid aan 20 millioen personen, in hun levensonder houd te voorzien. Duitse export en Duitse diensten ten bate van andere landen moeten met uit zondering van herstelgoederen volledig betaald worden, zodat de geoorloofde im port bekostigd kan worden. De Amerikaanse regering is van me ning. dat de bevolking van Duitsland, na dat de industrie voor ,de herstelbetalingen is ontmanteld, niqf het recht moet worden ontzegd om haar economische potentie te ontwikkelen teneinde een hogqfe levens standaard te verkrijgen, het een en ander echter in overeenstemming met. de te Potsdam opgestelde eisen tot demilitarisa- tie van Duitsland. De instructie stelt ook uitdrukkelijk vast, dat de Amerikaanse regering geens zins van plan is, haar troepen uit Duitsland terug te trekken. Het woord is aan.... Abbé Roux Laat pns de voorkeur geven, maar niet uitsluiten. Forensen kwamen vanmorgen te laat op hun werk Op het Centraal Station te Amsterdam is hedenmorgen om kwart over zes een ledig electrisch treinstel tijdens de ran geerbeweging ontspoord. Het ontspoorde treinstel versperde de aankomst- en ver- treksporen van en naar Zaandam en l»ct vertrekspoor naar Haarlem. De treinen van en naar Zaandam werden over de goe derensporen gèlefa. Om half acht kon het vertrekspoor naar Zaandam weer worden gebruikt en om halftien kwam ook het vertrekspoor naar Haarlem weer in dienst. Vooral op de uren, waarop de forensen treinen reden, ontstond aanzienlijk^ ver traging. Demarcatielijn overschreden? In een dagorder vvan het Nederlandse leger werd gisteren meegedeeld, 4at Neder landse soldaten gedwongen waren geweest op een niet nader aangeduid punt de de marcatielijn naar het Indonesische gebied tc overschrijden, meldt Un. Press. In een dagorder van de Indonesische strijdkrachten werd verklaard, dat repu blikeinse kustbatterijen een verbitterd ge vecht van negentig minuten leverden met vijf Nederlandse patrouillevaartuigen bij Ketapang in Oost-Java. De strijd werd ge opend Maandagmiddag en Dinsdagmorgen om acht uur hervat. Bij deze acties was een Nederlands vliegtuig betrokken. Naar verluidt werden vier Nederlandse soldaten gedood ten Westen van Batavia. AMSTERDAM'S BURGERIJ SCHENKT DRAAIORGEL Uit Holland naar Nederland Prijswinnaars van opstellen wedstrijd gasten der regering De zes eerste-prijswinnaars van de op stellenwedstrijd, welke op de Amerikaanse middelbare scholen en universiteiten is gehouden ter gelegenheid van het eeuw feest te Holland (Michigan), zullen als gasten der Nederlandse regering een be zoek van vier weken aan ons land bren gen. De KLM, die de heenreis heeft aange boden. brengt het gezelschap op Vrijdag 18 Juli op Schiphol. De Holland-Amerika- Lijn neemt de terugreis voor haar reke ning. DISTRIBUTIE-NOVITEIT: Leiders der Nationale Boerenpartij gearresteerd Een nieuwe golf van arrestaties in Boe karest en op het Roemeense platteland heeft de voornaamste Roemeense oppositie partij. de Nationale Boerenpartij, beroofd van haar leiders en haar activiteit lamge legd. Tot de gearresteerden behoort dr. Juliu Maniu. stichter en leider der party, die 74 jaar oud is. Andere gearresteerde leiders van de boe renpartij zijn: Ino IVIichalaehe (vice-voor- zitter), Nicholas Penasco (algemeen secre taris) en echtgenote, Ilie Lazar en Nicolas Calandino (beiden ex-ministers) en him echtgenoten. De gebouwen van de nationale boerenclub en van „Dreptatess", het blad van de Na tionale Boerenpartij, zijn door de politie bezet. De 74-jarige Maniu is zowel de stich ter als de leider van de Roemeense Boeren partij. Van 1928—1930 en van 1932—1933 was hij minister-president, in 1944 plaats vervangend minister-president. Hij is de voornaamste leider van de oppositie sinds in 1945 de »com monistische regering van Peter Groza werd ingesteld. Naar verluidt heeft Maniu Dinsdag ge zegd: „De Roemeense regering heeft sinds zij tegen de wil van het volk de macht in handen heeft genomen niets anders gedaan dan de gevoelens en de belangen van de, bevolking kwetsen. De vrees is gerechtigd, dat zij ook thans alleen met de door haar zelf en haar beschermers gestelde doelein den rekening zófl houden". Nu de leider der Boerenpartij,-Maniu, een van de belangrijkste politieke figuren van voor de oorlog in Roemenië, met de belangrijkste partij-functionarissen /is ge vangen genomen, kan men slechts één ding concluderen, aldus Reuter, namelijk, dat de regering heeft besloten om de voornaamste oppositie in Roemenië geheel van het poli tieke toneel te doen verdwijnen. Daar verleden maand Petkof, leider der oppositie in Bulgarije, en enkele wéken daarvoor Jovanovic, leider der Joegosla vische Boerenpartij, gearresteerd zijn. schijnt er een algemene actie op touw te zijn gezet om alle actieve oppositiebewe gingen in de Balkanlandon te verlammen of uit de weg te ruimen. De productie van rijwielbanden is thans zodanig, dat de mogelijkheid bestaat ban den te verstrekken aan een ieder, die dc beschikking heeft over een rijwiel. Bij de nieuwe regeling van de fietsban dendistributie worden de bezitters van een rijwiel in twee groepen verdeeld namelijk van degenen, die reeds eerder bonnen voor, banden hebben ontvangen en van degenfen, die een rijwiel bezitten, maar tot dusverre nog geen bandenbonnen hebben gekregen- Zij, die na de bevrijding doch niet later dan 30 September 1946 voor het laatst bonnen voor een of twee gewone buiten banden hebben ontvangen, waren tot 10 Juli in de gelegenheid, een aanvraag tot vervanging van éen buitenband in te dieT nen. Zij, die van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt hebben van de distribu- tiedïenst een „Bewijs van Inschrijving" ontvangen in de vorm van een kaartje met vier genummerde bonnen. De nummering van deze bonnen varieert naar gelang van de maand, waarin voor het laatst bonnen voor buitenbanden aan de aanvrager zijn verstrekt. Omtrent de wijze, waarop men door middel van deze bonnen in het bezit van banden kan komen, zullen nog nadere me dedelingen worden verstrekt. Wel kan reeds worden medegedeeld, dat men niet twee binnen- en twee buitenbanden tege lijk zal ontvangen, doch achtereenvolgens éen buitenband, éen binnenband, nog éen buitenband en nog een binnenband. Zij, die na September 1946 éen of twee Programma orgelbespeling Gé Michels za! morgenmiddag van 15 tot 16 uur het ^gel ln de Grote Kerk bespelen. Zijn pro gramma omvat een Prelude en fuga iri Es van J. S. Bach, twee koralen van Brahins. twee fuga's over de naam Bach van Schumann, een Suite in D van John Stanley, een eigen compositie „Aan klacht" en een Allegro van Niels Gade. Amsterdams burgemeester vergast de ambtenaren van het Stadhuis op een concert op het draaiorgel, dat de Amsterdamse burgerij aan de inwoners van het honderd jarige stadje Holland in Michigan heeft geschonken. De gasten zullen eerst twee dagen in Amsterdam vertoeven. De eerste officiële ontvangsten volden dan op 21 Juli in Den Haag. Er zullen tochten worden gemaakt naar Walcheren en Zeeuws-VTaandeven, Zuid-Limburg (Margraten), Arnhem en de Graafschap, het Westland en de Wie- ringermeer. Ook zal men deelnemen aan de tjalkentocht over het IJselmeer en de Friese meren, welke in het kader van de zomercursus der Leidse universiteit wordt gehouden. Tenslotte zijn nog diverse be zoeken aan fabrieken, musea en concerten in het programma opgenomen. Het stadje Holland in de Amerikaanse staat Michigan dat dit jaar zijn 100-jarig bestaan viert, telt ongeveer 20.000 inwo ners, grotendeels van Nederlandse afkomst. Niet minder dan voor een half millioen dollar aan reliefgoederen bracht dit kleine stadje bijeen voor hulpverlening aan het door de oorlog zo geteisterde stamland. Als bewijs van dankbaarheid zal nu ter ge legenheid van het eeuwfeest een typisch Amsterdams geschenk door de burgerij van de hoofdstad aan dit hart van Neder lands leven in de Verenigde Staten wor den gezonden, namelijk een draaiorgel, dat de feestelijkheden met karakteristiek Am sterdamse klanken luister zal bijzetten. In zeer korte tijd heeft het comité, waarvan de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, erevoorzitter en de heer D. Hu- dig, oud-directeur van de K.N.S.M. voor zitter is, het benodigde bedrag bijeenge bracht, dank zij de spontane medewerking van de hoofdstedelijke burgerij. Het uitgekozen orgel is voorzien van het Amsterdamse wapen. Het berglandschap op de voorzijde werd vervangen door een "typisch Nederlands havengezicht. Aan boord van de „Anthonie Veder" van de Oranjelijn gaat het naar de Verenigde Sta- bonnen voor een buitenband hebben ont vangen, zullen op een nader bekend te ma ken tijdstip eveneens een dergelijk „Be wijs van Inschrijving" krijgen. Zij, die nog nimmer bonnen voor fiets banden hebben ontvangen, maar wel een rijwiel bezitten, zullen binnenkort gele genheid krijgen, op een speciaal formulier een „Bewijs van Inschrijving" aan te vra gen. Deze personen ontvangen een inschrij- vingsbewijs, waarop eenzelfde nummer voorkomt. Het is de bedoeling, dat door een systeem van periodieke uitloting telkens een deel van de rjjwielbezitters gelegenheid krijgt, zicli een volledig stel fietsbanden aan t" schaffen. Uitsluitend zij, die over een bruikbaar rijwiel beschikken, kunnen een inschrij- vingsbewijs aanvragen. Op het aanvraag formulier komt onder andere de vraag voor of men in het bezit is van een rijwiel. On juiste beantwoording van deze vraag is strafbaar. Er zal een controle aan huis ge houden worden om na te gaan of het rij wiel, waarvoor banden worden aange vraagd, inderdaad aanwezig is. De nieuwe regeling betekent een belang rijke verruiming, aangezien ook zij, die hun fiets uitsluitend voor genoegen gebruiken, banden zullen ontvangen. W elirmacht-be velliebbers slaan terecht Gisteren is voor een Amerikaans gerechts hof in Neurenberg het proces begonnen tegen de veldmaarschalk List, veldmaar schalk Freiherr Maximilian von Weichs, oud-<Jpperbevelhebber der strijdkrachten in de Balkan, generaal Rerrdulic, oud-opper bevelhebber der Duitse troepen in Noor wegen en tegen een aantal andere Duitse generaals. Zij worden beschuldigd van misdaden tegen de mensheid. ten. Eén dag vóór de feesten komt het ia Holland aan, waar het door senator Van- denbergh en de Nederlandse ambassadeur in ontvangst wordt genomen. De aanbieding geschiedt door de heer Hudig. Gistermiddag werd het draaiorgel nog even aan het Amsterdamse gemeentebe stuur vertoond op het binnenplein van het stadhuis, waar de burgemeester zijn kwa liteiten als draaiorgel man toonde onder grote belangstelling van de ambtenaren der secretarie. Weerbericht KANS OP ONWEER IN HET ZUIDEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Voor het Noorden van het land: warm weer Vrijwel nergens onweer Meest matige wind uit Oostelijke richtingen Voor het Zuiden van het land: vrij warm weer met meer bewolking en hier en daar onweer. Wind aanvanke lijk uit Oostelijke richtingen, later vcr- 1 anderlijk. 17 Juli: Zon op 4.39 uur, onder 20.52 uur Maan op 3 06 uur, onder 21.00 uur y

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1