Haarlems Dagblad Misverstand vertroebelde de verstandhouding in Batavia De notawisseling der laatste dagen thans in Den Haag gepubliceerd „Verklaring van dr. Beel werkte als koude douche'7 Republiek wenst een gemengde controle langs demarcatielijnen Nederlands plan voor economisch herstel Ex-bestuursraad der provincie en ex-waarnemend burgemeester van Velsen Weerbericht 62e Jaargang No. 18686 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Fibert Peereboom Vrijdag 18 juli 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Nieuwe tegenvoorstellen van de republikeinse regering I Het is thans «el duidelijk geworden, dat de critieke situatie in Indonesië voor een groot deel geschreven moot worden op rekening van een misverstand, dat teweeg- I gebracht werd door twee betreurenswaardige verkeerde interpretaties. In de eerste I plaats begrepen de republikeinse bewindsmannen de nota van Nederlandse zijde. waarin de Nederlandse eisen waren neergelegd, verkeerd: Zij veronderstelden met j een tegenvoorstel te doen te hebben, hoewel het in wezen een ultimatum betrof. Bovendien werd de radiorede van Sjarifoeddin door de Nederlanders opgevat als I bevattende een afwijzing van alle Nederlandse voorstellen, hoewel zoals thans door j een herhaling van die rede is gebleken Sjarifoeddin enkel de bedoeling had, uiting I te geven aan de mening van het republikeinse kabinet, dat de eis tot afkondiging van het bevel „staakt het vuren" een wederzijds bevel zou moeten zijn en diende te wach ten tot overeenstemming over de andere geschilpunten was bereikt. De republikeinse politici, die uit Djokja in Batavia arriveerden, waren zeer verwonderd over de aldaar heersende opvatting, dat „de deur volkomen gesloten was". Zij brachten nieuwe voor- I stellen mede, waarover de Nederlandse regering zal beslissen, aangezien zij voor dr. van Mook onaanvaardbaar zUn. Intussen heeft den Haag de jongste notawisseling gepubliceerd, die wij hieronder in beknopte vorm laten volgen. 16. 19 en 21 Juli ultimatieve data Hier volgt het door den Haag gepubli ceerde overzicht van de jongste notawisse. ling. Op 15 Juli heeft dr. van Mook aan Sjari foeddin een tweetal stukken overhandigd. In het eerste document, dat op de gen darmerie in dit stuk „bijzondere politie" genoemd betrekking heeft, was in hoofdzaak een-regeling neergelegd, welke in de volgende pünten kan worden samen gevat: 1. De instelling van een directoraat voor binnenlandse veiligheid met een staf van Nederlanders en vertegenwoordigers van de verschillende staten en gesteld onder de interim-regering. 2. De zorg voor orde en veiligheid is in eerste instantie de taak vqn de politie der daten. 3. De inrichting van een bijzonder poli tiecorps in iedere staat om waar nodig bij stand te verlenen, waarbij in de Indone sische eenheden bij de leiding en de oplei ding Nederlandse bijstand wordt aanvaard en Nederlandse eenheden toegevoegd kun. ■nen worden, ipdien en waar dit door de interim-regering noodzakelijk geoordeeld wordt, terwijl de aanwending van deze bijzondere corpsen door het directoraat wordt geleid. 4. Uitschakeling van alle militaire for. maties van de zorg voor orde en veiligheid en het terugtrekken Van deze formaties op de garnizoenen. 5. De vaststelling, dat de bijzondere poli tie wel is waar ter beschikking staat van de bestuursorganisaties, doch met inachtne ming van de directieven en van het direc toraat. 6. Hangende de overneming van haar taak door de algemene en bijzondere poli tie, de instelling van een tijdelijke gemeng de politie op de demarcatielijnen, welke eveneens onder het directoraat gestéld wordt zodra dit is opgericht. Hét tweede document hield de eisen- in, dal; door het hoogste burgerlijke en mili taire gezag in de Republiek uiterlijk 16 Juli 'middernacht openlijk en uitdrukkelijk de algemene staking van alle vijandelijk heden wordt bevolen, waarna een volledige omschrijving volgt van alle vormen, waar in thans vijandelijkheden plaats, vinden. "Uiterlijk 17 Juli~*zal aan de vijandige propaganda een einde gemaakt dienen te zijn en de publiciteit op het herstel en de bevordering van vertrouwen en samenwer king met de Nederlanders gericht dienen te worden. Uiterlijk 19 Juli 18,00 uur zal met dc terugtrekking van alle Republikeinse militaire organisaties tot minstens 10 km van de demarcatielijn en met de overdracht van de zorg voor orde en veiligheid aan de politie en een zodanige beveiliging van de bevolking, dat deze rustig in het gebied kan blijven, een feitelijk begin gemaakt dienen te zijn, terwijl op hetzelfde tijdstip met het opruimen van de voorbereidingen voor ver nielingen eveneens een feitelijke aanvang dient te zijn gemaakt. Bedoelde, terugtrekkingen en opruimin gen moeten uiterlijk 21 Juli voltooid zjjn. Waar en zodra dit heeft plaats gevonden zal ook van Nederlandse züde met de ver vanging van de militaire grensbezetting door een politiële bewaking en de vor ming tan een gemengde politie bij de de- marcatieJijneu een begin worden gemaakt. Dr. A. K. Gani heeft Donderdagavond geconfereerd' met Walter Foote, de Amer rikaanse consul-generaal en met diens Britse collega, Mitcheson. Men neemt aan dat dit onderhoud diende om eventuele arbitrage te bespreken. Dr- Gani had na melijk tevoren verklaard dat de republiek internationale interventie zou inroepen, wanneer de Nederlandse regering zou be sluiten tot afbreking der onderhandelin gen. Deze interventie zou volgens dr. Gani kunnen bestaan in het voorleggen der kwestie aan de UNO door bemiddeling van een bevriende mogendheid die lid der UNO is, of in "een beroep op het internationale hof van Justitie. Êen derde mogelijkheid zou zijn de arbitrage .van een netur&lg mo gendheid als Amerika of Engeland. De „Sobsi" is voorbarig De Indonesische centrale van vakver enigingen (Sobsi) heeft heden een oproep gericht aan alle arbeiders over de gehele wereld om de Nederlanders in alle havens en op alle vliegvelden te boycotten in ge val zij de Indonesische republiek gewa pend zouden aanvallen. De Sobsi ver klaart hierin met nadruk, dat „het bestaan der republiek meer. dan ooit bedreigd woi'dt" door de Nederlanders, „die voort gaan met het zenden van troepen." „Wij zijn er zeker van", aldus de oproep, „dat een Nederlandse koloniale oorlog door andere koloniale oorlogen zal gevolgd worden, die de wereldvrede in gevaar zullen brengen". Kabinet vergadert De ministerraad is Donderdagavond van negen tot twaalf uur bijeen geweest. Op dé wijde landen van de Wieringermeer zwoegen „de duizend". In of zonder een khaki-hemd wroeten deze militaire oogst-helpers de kostbare aardappelen uit de klei. De mannen, waaronder er 500 uit de Haarlemse Koudenhornkazerne zijn, worden door de boeren ten hoogste gewaardeerd en zij z&f vinden 't baantje voor de verandering ook niet zo slecht. - Onze fotograaf verraste een paar Haarlemse soldaten, toen zij voorbereidingen troffen voor het rooien: de kisten worden van de truck gehaald. Indonesische stem: Dr. Soebandrio, secretaris-generaal van het ministerie van Voorlichting der repu bliek Indopesia, heeft enige tijd in Neder land vertoefd en zal Zaterdag «a.s. weer naar Indonesië vertrekken om aldaar rap port over zijn bevindingen in Nederland uit te brengen. Dr. Soebandrio denkt over een maand wederom naar Nederland te komen. In een onderhoud met een redac teur van het A.N.P. gaf dr. Soebandrio zijn mening te kennen over de ontwikkeling der situktie in de laatste dagen. Hij zeide het volgende: „Ik betreur het ten zeerste, dat de ver houding tussen Nederland en de republiek zich zo toegespitst heeft als thans het ge val is. Eerlijk gezegd ik ben er verbaasd over. Maar ik geloof veel te moeten toe schrijven aan de verklaring van minister' Beel, die in Indonesië als een koude doiiche moet hebben gewerkt. Gezien de stemming in de republiek heb ik de grootste bewon dering voor Sjarifoeddin, omdat hij ir DE NIEUWE TEGENVOORSTELLEN Binnenlandse orde en veiligheid uitsluitend taak van de politie der deelstaten Ten aanzien van de nieuwe republikeinse tegenvoorstellen, die door dr. Soesanto aan dr. van Mook zijn overhandigd als de republikeinse reactie op de ultimatieve Neder landse nota, kan worden medegedeeld dat deze neerkomen op een gedeeltelijke hand having van het oude republikeinse standpunt over de gendarmeriekwestie. Daarnaast acht de republikeinse' regering het nodig dat alle maatregelen die nodig zijn om op korte termijn een eind aan het conflict te maken, door beide partijen tegelijkertijd genomen worden. Dit slaat voornamelijk op~de Nederlandse eis tot afkondiging van het bevel „Staakt het vuren" en terugtrekking van de troepen op tien kilometer van de demarcatielijnen. De'door de republiek overhandigde documenten omvatten twee afzonderlijke onderdelen. Kerkelijk protest tegen Russische maatregelen Naar verluidt, hebben de Duitse katho lieke bisschoppen in een brief aan de Ge allieerde Bestuursraad geprotesteerd tegen maatregelen, welke de Sovjet-Russische autoriteiten tegen de vrijheid der Duitse katholieke pers zouden hebben genomen en welke niet in overeenstemming zouden zijn met de door de geallieerden gehuldigde principes. De bisschoppen verklaarden, dat drie katholieke bladen zijn verboden. Engels vliegtuig in Voor-Imlië neergestort Op het vliegveld Sjaibah bij Basra in Voor-Indië is een vliegtuig, dat op weg was van Londen naar Calcutta, neerge stort. De bemanning kwam om het leven en de twaalf passagiers werden gewond. Het vliegtuig, dat in dienst van de Boac vloog, heeft 2'2 uur boven de vliegvelden Sjaibah en Basrah gecirkeld. daar het zicht buitengewoon slecht was. Het stortte j neer, toen het trachtte te landen. Het eerste behelst twee punten: 1. Als gevolg van de bereikte overeen komst omtrent de uitvoering van de over eenkomst van Linggadjati zullen alle voor bereidingen. om het conflict langs niet vreedzame weg op te lossen, ongedaan worden gemaakt en zal' op zeer korte ter mijn aan de thans nog steeds voortduren de, feitelijke vijandelijkheden een einde worden gemaakt. Aangezien er reeds overeenstemming is verkregen omffrent de- uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati,, is he den tussen de eerste minister der Repu bliek Indonesia en de vertegenwoordiger van de Nederlandse regering het volgende overeengekomen, teneinde op zo kort mo gelijke termijn een ontspanning teweeg te brengen en een einde te maken aan alle vij andelijkhéden lste. Uiterlijk op de Wordt door het hoogste militaire gezag aan weerszijden de algemene staking van alle vijandelijkheden te land. ter zee en in de lucht openlijk en «uitdrukkelijk bevolen. 2de. Tezelfder tijd zullen van weerszij den maatregelen worden genomen om een einde te maken aan alle vijandige propa- ;anda en zal de publiciteit uitdrukkelijk worden gericht op 't herstel en de bevor dering van 't vertrouwen en de samen werking tussen Nederland en de Republiek en tussen Nederlanders en Indonesiërs. 3de. Overal langs de demarcatielijnen worden gemengde controleposten bestaan de uit politiepersoneel, ingesteld. De we derzijdse troepen blijven op een afstand minstens 2 km. van de demarcatie lijn. Het vreedzame economische verkeer wordt direct bevorderd. 4de. Zo spoedig mogelijk worden de we derzijdse troepen naar de garnizoenen te ruggetrokken en de handhaving van de orde en veiligheid wordt de taak van poli- tie-organen. In verband daarmede wordt een einde gemaakt aan alle offensieve en defensieve voorbereidingen. Binnenlandse veiligheid Het tweede omvat een regeling van de binnenlandse veiligheid hetwelk de vol gende punten inhoudt: 1. Teneinde aan de verzekering van de binnenlandse veiligheid leiding te geven, wordt een gemeenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veiligheid opgericht, waarvan de staf uit vertegenwoordigers van Nederland en van de verschillende staten zal bestaan en dat gesteld is onder de interim-regering. 2. De zorg voor binnenlandse orde en veiligheid is de uitsluitende taak van de politie der verschillende deelstaten. Ter uitvoering hiervan heeft de Republiek be reids de beschikking behalve over de ge wone politic ook over bijzondere politie corpsen (mobiele brigades). 3de. Het directoraat van de binnenlandse veiligheid is naast de organen der Re publiek, ipede bevoegd, te bepalen onder verantwoordelijkheid van de interim-rege ring, waar en wanneer in de Republiek de bijzondere politiecorpsen ten behoeve van orde en veiligheid dienen te worden ge bruikt. Ten behoeve van de leiding en opleiding van eerder genoemde bijzondere politie corpsen wordt evenals ten aanzien van de gewone politie door dé deelstaten bijstand aanvaard van Nederlandse ex perts, die daartoe, op verzoek van de be trokken deelstaat, te zijner beschikking worden gesteld- 4. Alle militaire formaties worden, voor zover zij niet worden gedemobiliseerd, op garnizoen teruggetrokken; hun ingrijpen en verantwoordelijkheid ten opzichte van orde en veiligheid worden geheel be ëindigd. 5. In afwachting van de terugtrekking der militaire formaties op de garnizoenen, zullen ter weerszijden van de huidige grenzen der bezette gebieden op Java en Sumatra ten behoeve van de zorg voor or de en veiligheid tijdelijke gemengde poli- tie-contröleposten worden ingesteld. Bijzondere leerstoelen in Leiden Het ligt in het voorrfémen van het Leids universiteitsfonds, behoudens Koninklijke machtiging, bijzondere leerstoelen in te stellen in de muziekwetenschappen, de economische geschiedenis, de historische ontwikkeling van het volkenrecht en de diplomatieke geschiedenis. staat bleek t£ zijn de door Nederland ver langde concessies in het binnenland „er door te drukken". Dat tenslotte het verzet tegen de eis van een gemeenschappelijke gendarmerie en die van het eenzijdig „staakt het vuren" is gebleven, lijkt mij volkomen verklaarbaar. Ten aanzien van de gemengde gendar merie vraag ik mij af welk Nederlands be lang hiermede gediend zou zijn behalve dat van de ondernemers op wier instigatie deze eis werd gesteld". Dr. Soebandrio zeide daarover verder: „Het is haast ongelooflijk, dat de Neder landse regering op het ogenblik, dat de spanning zo groot was, met deze eis naar voren kwam een eis, die overigens in strijd is met de defacto erkenning van de repubjiek alleen om de vermeende be langen van enkele ondernemers te dienen". Polen vermoord in Pomineren Naar Reuter meldt, zijn bij Rypin in de vroegere Duitse provincie Pommeren twaalf leden van dc^ Poolse politie en mili tairen door vogelvry verklaarde en in de bossen levende personen vermoord. Het woord is aan.. Helen Keiler: Optimisme is het geloof dat tot succes leidt. Het Duitse economische probleem moet gezien worden als deel vaji het Europese Dr. H. M. Hirschfeld, de Nederland se gedelegeerde bij de Parijse confe rentie. heeft in de commissie voor de Europese economische samenwerking een plan ingediend voor het oplossen der economische moeilijkheden. Te vens drong hij er op aan,\een maxi maal gebruik te maken van het Duit se productie-potentieel. Het Neder landse plan omvat drie punten. Ten eerste moet worden vastgesteld, hoe - men het bestaande Europese poten tieel kan gebruiken. Ten tweede dient een onderzoek te worden ingesteld naar de mogelijkheden, om de import uit de overzeese gebiedsdelen te ver groten. Ten derde moet het haridels- verkeer tussen dp Europese landen on derling vergroot worden. De Franse afgevaardigde Alphand ver klaarde. dat hij kon instemmen met het beginsel, de Duitse hulpbronnen dienst baar te maken aan het herstel van Europa, maar dat hij bezwaar had tegen de weder opbouw van de Duitse industrie. Hij on derschatte. geenszins de bijdrage; welke Duitsland tot herstel van Europa kan le veren en zeide. dat speciaal dc steenkool- en landbouwproductie van Duitsland moet worden, verhoogd om'zo mogelijk de on gunstige betalingsbalans der Duitse bezet tingszones te verbeteren. Honderden slachtoffers door scheepsramp nabij Bombay Arabisch schip kapseisde door regen Het Arabische schip „Ramdas", groot 600 ton, dat met ruim zeshonderd,, perso nen ter hoogte van Bombay, voer, is ten gevolge van hevige slagregens gekapseisd en gezonken. Van de opvarenden konden slechts twintig mensen worden gered. Vijf honderd tachtig mensen worden vermist en men vreest, dat het aantal slachtoffers dit getal zal evenaren. Zeeland is rijk aan oorlogsherinneringen en hoewel deze provincie eigenlijk één groot museum is, zijlf er toch speciale verzamelingen gesticht, zoals het bekende museum in Middelburg. Westkapelleaan welke plaats zulke heroïeke herinneringen verbonden djn, wil niet achter blijven en gaat nu in 'n bunker op de zeedijk den volke tonen, hoe de strijd om Walcheren werd gestreden. Een maquette zal onder meer de geallieerde landing op het eiland in beeld brengen. - Het Duitse afweergeschut op de voorgrond is de weinig vrolijke maar overigens ze,er toepasselijke entourage voor de betonnen museumruimte op de dijk. VOOR HET BIJZONDER HOF: Twee punten waren de voormalige be stuursraad van de provincie Noordholland, de 63-jarige A. C. Groeneveldt. die Vrij dag voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam onder presidium van prof. mr. J- A. v. Hamel terecht stond, ten laste ge légd: Ten eerste dat hij door het aanvaarden van de functie van bestuursraad had mee gewerkt aan het nazificeren van het Ne derlands bestuurs-apparaat, en ten twee de het aanvaarden van een waarnemend burgemeesterschap der gemeente Velsen, waar hij de opdracht had verschillende anti-nationaal-socialistische elementen weg te werken, waaraan hij door het ont slag van verschillende functionarissen, die door N.S.B.'ers vervangen werden, gevolg heeft gegeven. Als eerste getuige verscheen de gewe zen „commissaris der Provincie" A. J. Backer, die liet uitkomen dat hij de ver dachte, met wie hij in December 1941 ge zamenlijk tot de N.S.B. was toegetreden. Van 1 Augustus tot en met 30 September zullen, evenals vroeger aan de postkantoren Zomerzegels verkrijgbaar zijn. De toeslag is voor de helft bestemd voor sociale- en voor dc andere helft voor culturele projecten. Dc beeltenissen (van l. naar r.) zijn van: de geneesheer Hendrik van Deventer (1651-1724), P. C. Hóóft 1581-1647Johan de I Witt (1625-1672), Mr. J. F. van Royen (1878-1942) cn Hugo de Groot (1583-1645), op grond, van zijn „begrip voor de nieuwe orde" en van zijn bekwaamheid op be- stuurs-technisch cn financieel terrein, be- nownd had. Na Dolle Dinsdag had B. Het gejjoel, dat Groeneveldt zich van hem distancïëren wilde; een gevoel dat niet on juist bleek, want verdachte had toen een witboek over zijn beleid samengesteld, waarmede hij de indruk wilde wekken, dat hij het N.S.B -bewind van Backer met „tegenmaatregelen" doorkruisthad. Een erg fel lid was de verdachte naar buiten althans nooit geweest, zei B., in begin 1944 was hij door de N.S.B. van de leden lijst geschrapt, omdat een brief van hem gevonden was. waarin hij zeide dat zijn lidmaatschap niet betekende, dat hij nu ook een echte N.S B.'er geworden was. Het verhoor van getuige B. duurde vijf kwartier. (De zitting duurt voort.) De H.O.V. naar Engeland Financiële moeilijkheden overwonnen De tournee van de H.O.V. naar Engeland in de 3de week van September gaat door. Er waren aanvankelijk grote financiële moeilijkheden te overwinnen, maar nu zijn die bezwaren ondervangen. De artis tieke zijde van de reis wordt ook met zorg voorbereid, zodat ook daarvan het succes verzekerd is. De B.B.C. zal één der con certen per radio uitzenden. Te Heemstede wordt op Donderdag 26 Juli een bloempjescollecte gehouden voor dc Chr. Ver voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. De heer C. P. A. Bakker te Haarlem slaagde ir. Den Haag voor het examen M. O. Handels wetenschappen A, Dr. Hirschfeld betoogde, dat hij slechts bedoelde, dat het Duitse economische pro bleem als een deel van bet Europese moet worden behandeld en niet als een afzon derlijke Duitse kwestie. In zijn uiteenzet ting. welke door de andere gedelegeerden met grote aandacht werd gevolgd, besprak dr. Hirschfeld enige principes, welke in de afgelopen weken in de besprekingen der Benelux-landen tot ontwikkeling zijn ge komen. Dr. Hirschfeld noemde als oorza ken van de bestaande tekorten op de be talingsbalansen der Europese landen de onvoldoende onderlinge goederenhandel, de te geringe import uit overzeese gebieds delen en de liquidatie van de particuliere investeringen in het buitenland, welke vroeger een bron van inkomsten voor de betrokken landen betekenden. Dr. Hirsch feld legde er voorts de nadriik op, dat het voor sommige landen noodzakelijk zou kunnen zijn. hun nationale economische plannen te beperken en o'ffefs te brengen ten bate van het algemene Europese wel zijn. Getracht moet worden Europa aan trekkelijk te maken voor particuliere in vesteringen. Pseudo-arts nam de praktijk van doktoren waar Onlangs is in Schoonhoven de 32-jarige J. S. gearresteerd, die de praktijk van een plaatselijke arts op zodanige wijze waar nam, dat een patiënt argwaan kreeg en de politie waarschuwde. Bij onderzoek bleek J. S. slechts eep Mulo-diploma te bezit ten. Tijdens een, verblijf in Duitsland had hij zich door omgang met doktoren een oppervlakkige kennis der medische weten schap eigen gemaakt en' bij zijn terugkeer in Nederland trad hij op ais plaatsvervan ger van dokters. Als hem naar zijif papie ren gevraagd werd. beweerde hij steeds, deze vergeten te hebben. S. \^as morfinist en had niet alleen mor fine verduisterd uit de apotheek van een dokter in Schoonhoven, voor wie hij de praktijk waarnam maar zjch ook morfine verschaft op eigen recepten. S- die zich thans voor de Rotterdamse rechtbank moest verantwoorden, werd in de rapporten, welke over hem waren uit gebracht, een psychopaat genoemd, die echter over een zeer goed intellect be schikt. De Officier van Justitie eiste op grond van deze rapporten drie dagen ge vangenisstraf en daarna ter beschikking stelling van de regering. De S.D.-er Muiisse tot de doodstraf veroordeeld Het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof heeft de Amsterdammer Muuèse, die tijdens de bezetting werkzaam was bij de SD in de Euterpestraat te Amsterdam conform de eis tot de doodstraf veroor deeld. Muusse heeft als SD-cr gewerkt op de afdeling „Jodenvlucht naar het buiten land" en „Spionnage Engeland-afweer". Bovendien heeft hij deelgenomen aan ver schillende executies. Haarlemse producten in Engeland Tentoonstellingen voorbereid Wij hebben al uitwisseling met Engeland wat sport en cultuur betreft. Nu worden maatregelengenomen om die ook uit te breiden tot de nijverheid. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem zal een reizende tentoonstelling in Engeland or ganiseren van nijverheiöéproducten uit Haarlem en omgeving. Nieuwe gevechten fn Griekenland aanstaande De Griekse generale staf heeft op een bijeenkomst van het Griekse kabin&t ver klaard, dat er aan de Noordelijke grens van het land een nieuwe concentratie gue- rillastrijders is opgemerkt. „Alle voor zorgsmaatregelen", aldus werd na de ka binetszitting verklaard, „zijn genomen met het oog op deze nieuwe bedreiging". De concentratie zou plaats hebben nabij het meer Presba, waar de Griekse grens samenkomt met de Albaanse en Joegosla vische. Over de situatie in het Pindusge- bergte meldt de Griekse regering dat daar 1800 guerillastrijders omsingeld zijn op een punt 35 kilometer ten Noord-Oosten van Jannina. Er werden ruim driehonderd Griekse guerillas gevangen genomen. Van buitenlandse troepen werd geen gewag ge maakt. Egyptische klacht formeel aan de Veiligheidsraad voorgelegd De Egyptische eis, dat de Britse troe pen uit- Egypte zullen worden teruggetrok ken. is formeel aan de Veiligheidsraad der UNO voorgelegd. De Britse afgevaardigde, sir Alexander Cadogan, vroeg de raad om de Egyptische eis nigt vóór 5 Augustus in bespreking te willen nemen, welke voorstel zonder oppositie werd aangenomen. IETS KOELER. Verwachting, medegedeeld door het K N M I. te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Tijdelijk toenemende bewolking met slechts enkele verspreide buien. Iets lagere temperatuur. In het Noorden van het land meest matige wind tussen Noord en Oost. in het Zuiden weinig wind. Zon op Maan op 19 Ju)ï: 4.41 uur, onder 20.50 uur 5.43 uur, onder 22.13 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1