De actie in Indonesië was een slag voor de Verenigde Staten Goede Diensten UNO-Bemoeiïng niet uitgesloten Buitenlandse aandacht Mariniers en luchtmacht in actie Nederlandse legerberichten Weerbericht 62e Jaargang No. 18689 T 1 Tl 1 Dinsdag 22 Juli 1917 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel Admin 10724, 8 9 fi I ^^^F Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 1U60U. Directeur-Hoofdredacteur I II IV I I I V I I E I li 1 I 1 I I II 1 Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N.,*Soendaplein 37. TeL 12230. JL JL T*i*i i Ai JL JL JL sla B^P Ja^r JL \|A ƒ4,Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. J Advert-tarieven op aanvraag bjj de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Fibert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem üR IS van Engelse zijde reeds een aan- ■*-' bod tot het verlenen van goede diensten ter bemiddeling in Indonesië gedaan, in overeenstemming met de Amerikanen. Een woordvoerder van het State Department in Washington heeft de Amerikaanse bijval intussen tot uiting gebracht. De Engelsman Lord Killearn, eertijds voorzitter bij onder handelingen tussen Nederland en de repu bliek, heeft geen mening willen uiten over de huidige gebeurtenissen op Java, maar wel onthuld, dat hem van Indonesische zijde gevraagd was om te bemiddelen. Het is van belang dat de bereidwilligheid van grote mogendheden, om alsnog een oplos sing te helpen vinden, de grootste bijval en tegemoetkoming ondervindt. Ik heb het gisteren al gezegd en wil het met overtui ging herhalen: het is een diep-teleurstel- lende ontwikkeling van zaken waarin wij beland zijn en zij opent grote gevaren en onzekerheden voor de toekomst. Laten wij onszelf geen dingen gaan wijsmaken om trent de betekenis en de gevolgen van het gebruik van geweld. Men lost er de ge schillen in wezen nimmer mee op. Men kan er een in zekere opzichten voordeliger en sterker positie mee bereiken tijdelijk maar daarmee is het conflict niet uil de wereld. En door het gebruik van geweld worden nieuwe weerstanden en verzet op gewekt. Aan de voornemens van onze regering om de actie te beperken kan men gaarne geloven, maar zich tevens de vraag stellen hoe lang en in welke mate dat mogelijk zal blijken. Het verloop van militaire acties kan moeilijk aan tevoren vastgestelde reglementeringen onderworpen blijven. Het wordt bepaald door de gebeurtenissen: niet in het minst door de daden van de tegenpartij en haar wijze van strijden. Naarmate het gewapende conflict langer duurt zal het moeilijker worden, zich aan de invloed van deze factoren te onttrekken. En ofschoon niemand tevoren kan voorspel len hoe het verloop zal zijn, staat wel vast, dat het met een snelle opmars van onze troepen langs hoofdlijnen en de bezetting van een aantal kernpunten niet ten einde zal wezen. Dat ook na zo spoedig resultaat een guerilla-oorlog te wachten zou zijn is sis zekerheid aan te nemen. Mocht die zich in den beginne niet krachtig ontwikkelen dan wil dat niet zeggen, dat hij later niet in omvang zal toenemen. Welke in derge lijke omstandigheden de positie van een nieuwe republikeinse regering zou zijn, die zich bereid verklaard zou hebben tot samenwerking op de door de regering nadrukkelijk gehandhaafde basis van Linggadjati kan men zich moeilijk met optimisme voorstellen. Evenmin kan men ïich grote illusies maken omtrent de weer klank, die het optreden van zulk een rege ring bij het naar vrijheid strevende deel van de bevolking zou vinden. Tenslotte betekent uitvoering van Linggadjati: mede- Werking van alle zijden niet op schrift, jnaar naar de geest. Het is niet aan te nemen dat de geest van een in zijn actieve leden naar vrijheid strevend volk rijper gemaakt zal worden voor een vrijwillige samenwerking met zijn vroegere koloniale 0- erheersers door een gewapend conflict. Het is wel zeker dat lange duur van dit conflict het aantal denkende Indonesiërs^ Üat bereid is tot samenwerking, zal doen afnemen. Verbittering, gewekt door geleden Verliezen en beproevingen, doet zich onver mijdelijk als gevolg van iedere strijd, waar in militair geweld gebezigd wordt, gelden. Dit is geen blijmoedige beschouwing, maar tiaar vind ik ook geen aanleiding toe. De toestand en de vooruitzichten zijn er te Zorgelijk voor. Dit zijn rustige overwegin gen van een Hollander, die niet gelooft in het geweld als middel tot oplossing van geschillen, omdat ervaring hem het tegen deel heeft geleerd. En dat besef is velen van is in hun leven geworden. Het wil mij dus voorkomen, dat van het Brits-Amerikaans aanbod tot het verlenen ran goede diensten ten snelste gebruik ge maakt zal moeten worden om onheil voor te toekomst te voorkomen en de kans te scheppen, dat inderdaad nog een goede basis van samenwerking in Indonesië zal kunnen worden gevonden. Er is geen twij fel aan dat de republiek de gemaakte over éénkomsten en ook het bestand heeft ge schonden. Er is geen twijfel aan da,t de lankmoedigheid van onze regering tot het uiterste beproefd is en die van onze troepen tveneens. Er is geen twijfel aan dat wij in al die dingen gelijk hebben. Maar het heb ben van gelijk wil niet zeggen dat het thans gevoerde beleid het beste ik, dat daarom moet worden voortgezet. Het feit dat de regering zich op het standpunt van Linggadjati blijft stellen brengt logischer Wijze mede dat zij een aanbod van goede diensten, om tot vredelievende oplossing (op basis van die gesloten overeenkomst) te geraken, met beide handen dient aan te grijpen en ertoe mede te werken, dat ten snelste bemiddelingspogingen worden on dernomen. R. p. Scherpe Britse nota aan Roemenië De Britse regering heeft naar aanleiding Iran de arrestaties van Maniu c.s. aan Roe- nenië een nota doen toekomen, waarin zij haar verwondering uitdrukt over de klaar blijkelijke pogingen van de Roemeense re gering „om bij voox-baat zekere verplich- ingen te verloochenen", die haar bij het l'an kracht worden van het vredesverdrag lullen worden opgelegd. In de nota wordt voorts verklaard, dat Sngeland niet in ernst kan aannemen, dat iet grote aantal arrestanten in zijn geheel lehoort tot fascistische organisaties of pro- laganda voerde tegen de UNO. Slechts door iet vredesverdrag na te komen en te re- leren in overeenstemming met de begin- elen, die normaal door beschaafde landen orden aanvaard, kan de Roemeense re- lering verwachten, dat de Britse regering loemenië's aanvrage voor het lidmaatschap Ier UNO zal steunen, aldus de nota. Achttien jaar voor Joden verraad Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed ledenmorgen uitspraak In de zaak tegen de 55- forige Haarlemmer P. K., die twee ondergedo ken Joden verraden had en een 24-jarige Joodse longeman door een agent van de Haarlemse In lichtingendienst had laten arresteren, waardoor bij door de Duitsers gefusilleerd werd. Het Hof veroordeelde P K. tot 18 jaar gevan- enisstraf met aftrek en ontzetting uit alie Nchten voor de tijd van het leven. De procureur-fiscaal had twaalf Jaar geëist. De gebeurtenissen 'n Indië hebben in Amerika en Engeland een diepe indruk gemaakt. De Amerikaanse regering heeft haar leedwezen in een officiële verklaring kenbaar gemaakt en regeringskringen in Washington hebben te kennen gegeven, dat de vijan delijkheden ..een slag zijn geweest voor de Verenigde Staten". De Britse regering heeft nog steeds planner voor bemiddeling en in Londen acht men het zelfs mogelijk dat één van de mogendheden van het Verre Oosten de Indonesische kwestie voor de UNO zal brengen. Soekarno heeft in een radiotoespraak op de mogelijkheid gezinspeeld. Overigens zijn er de laatste vier-en-twinlig uur talloze radiotoespraken gehouden, zowel van republikeinse als van Nederlandse zijde. Behalve Soekarno kwamen Sjari- foeddin. Soedirman en een toevallig in Djokja vertoevende Engelsman voor de republikeinse radio. De lt.-generaals Kruis en Spoor hebben toespraken gehouden, de eerste tot de troepen in Indië, de tweede tot de familieleden der soldaten. Hare Ma jesteit de Koningin heeft een woord'van bemoediging gegeven in een boodschap tot de verwanten der militairen. Gisteravond zijn de eerste twee Nederlandse legerberichten verschenen, die slechts melding maakten van luchtactiviteit. Intussen zijn berichten uit verschillende bron binnengekomen van gevechten op de wegen van Bandoeng en Buitenzorg naar Soeka- boemi, op de weg naar Salatiga, 45 kilometer ten Zuiden van Semarang, bij Soerabaja en Semarang. Ook ter zee zijn gevechten aan de gang tussen marinevaartuigen en kustbatterijen. Het Britse departement van Buitenland se Zaken heeft aan de Amerikaanse rege ring gevraagd of zij bereid is een poging van Engeland tot bemiddeling in Indonesië te accepteren, teneinde tot een oplossing van het conflict tussen de Nederlandse en Indonesische strijdkrachten te geraken, al dus de woordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken. De woordvoerder gaf te kennen, dat Washington geen enkel bezwaar had tegen een Britse démarche. Gisteren laat in de middag heeft het Amerikaanse departcmeut van Buitenland se Zaken een officiële verklaring uitgege ven, waarin de Amerikaanse regering „het diep betreurt, dat dc onderhandelingen, welke een vrijwillig samengaan van de In donesische volken met Nederland ten doel hadden, zijn afgebroken". Reuter meldt nader uit Washington, dat officiële kringen aldaar de ontwikkelingen in Indonesië nauwkeurig volgen. Het ope nen van de militaire operaties door de Ne derlandse strijdkrachten is voor de Ver enigde Staten een slag geweest, zo gaf men in officiële kringen te kennen, en men hoopt nog steeds, dat het conflict „vriend schappelijk kan worden geregeld". Officiële bronnen in Washington zeiden volgens U. P.: „De algemene opvatting hier is, dat de Nederlanders een grote blunder geslagen hebben door het openen van de vijandelijkheden tegen de Indonesiërs. Men is hier van mening, dat de gevech ten in Indonesië een zélfde verloop zullen hebben als in Frans-Indo-China, waar de Fransen alleen de gebieden in de omge ving der steden onder controle hebben en de guerillas de rest van het land contro leren. Terzelfdertijd betreuren officiële Amerikaanse personen het ten zeerste, dat, zoals uit de berichten blijkt, een aanzien lijk aantal Amerikaanse vliegtuigen in de strijd gebruikt wordt. Generaal Kruis voor de wereldzender De chef van de generale staf luit.-gen. Kruis heeft via de Wereldomroep een kort woord gericht tot de Nederlandse troepen in Indië, waarin hij onder meer zeide dat, nu de noodzaak wellicht het uiterste van de militair vraagt, hij enerzijds weet, dat velen vrijwillig naar Indië zijn gegaan „om recht en veiligheid te brengen aan de volken in Indië" en dat anderzijds de lange reis door velen is aanvaard met gemengde gevoelens in het hart, maar nochtans in de overtuiging dat hun aanwezigheid daar noodzakelijk was. „Ik weet, dat gij ook thans de opdrach ten van uw commandanten met grote plichtsbetrachting, met begrip en humani teit ten uitvoer zult brengen", aldus mr. Kruis. „Allen, die u in Nederland ach terliet, zullen thans meer dan ooit in ge dachten bij u zijn. Deze gedachten zullen u tot steun zijn in de komende tijd. Boven dien moogt gij niet vergeten, dat gij een belangrijke plaats inneemt in het hart van het gehele Nederlandse volk. Dit volk heeft groot vertrouwen in uw doorzettingsver mogen en het kent uit de achter ons lig gende maanden uw discipline en zelfbe heersing". Spreker hield zich overtuigd van het goede einde der taak, tot heil van de volken van Indië en Nederland en be sloot zijn toespraak met de woorden: „Ik wens allen, die u in Nederland dierbaar zijn, dat zij met rust en vertrouwen door deze spannende tijden zullen gaan en van u de beste berichten zullen krijgen. U, Ne derlandse soldaat, mijn beste wensen ver gezellen u". Voorts heeft generaal Kruis de volgende boodschap gericht tot de legercomman dant in Nederiands-Indië, luit.-gen. S. H. Spoor: „Bij de aanvang der thans onderno men actie wens ik u en de troepen onder uw bevel van harte toe, dat u het gestelde doel, het brengen van vrede en veiligheid zult bereiken in de kortst mogelijke tijd en met een minimum aan verliezen". Generaal Spoor tot de familieleden der soldaten De legercommandant lt.-generaal S. H. Spoor, heeft gisteravond in het programma der Nederlandse Strijdkrachten een gevoe lig woord gesproken tot de familieleden van hen, die in Indië hun militaire dienst ver vullen. Lt.-generaal Spoor zeide o.a.: „De republiek noodzaakt ons om haar te dwingen tot de nakoming van het te Ling- gadjaji gegeven woord. Onder duizend an dere woorden heeft zij het feit niet kunnen verbergen, dat zij weigert dat ene woord gestand te doen. Daarmee legt ze ons de plicht op van onderhandelen over te gaan tot handelen. Dit echter is niet een overgang van vrede naar oorlog. Vrede immers is er sinds wij de overeenkomst van Linggadjati onder tekenden geen dag en geen uur geweest op deze rampspoedige eilanden. Gij waart wellicht verbaasd, dat ik uw zoons en mannen, uw broeders en dierbaren ongestraft heb blootgesteld aan de gevaren van hinderlaag en overval, gij he'ot u wel licht gestoten of mij in het openbaar ver weten, dat ik de verantwoording durfde dragen van onze steeds groeiende lijst van gevallenen, gevallen door de hand van hen, die ons te Linggadjati hun woord gaven. De lijnen, die werden bekrachtigd en verguisd door dezelfde mannen, die in Linggadjati het woord „samenwerking" uitspraken en dit later bekrachtigden met het bevel „staakt het vuren". Wat een hoon, dit be vel, dat van republikeinse zijde gevolgd werd door aanval op aanval. Ik zal uw ver wijt op mij moeten nemen en ik aanvaard dit in de volle overtuiging, dat ik niet an ders handelen kon en mocht, dan ik heb, gedaan. Ik geef u de verzekering, dat Ik geen enkele roekeloosheid zal begaan met de honderdduizend lieden, die aan mij zijn toevertrouwd en die onverwijld de opge drongen strijd aanvaarden. Ik zeg dit ook tot de milliocnen, die aan gene zijde van de demarcatielijnen wach ten op de bevrijding van vrees en druk. Ik zeg dit ook eindelijk tot hen, die ook nu nog de soldaat alleen kunnen en willen zien als veroveraar, dat wij slechts de wapenen opnemen omdat wij hel woord, dat wij te Linggadjati gaven, niet kunnen nakomen, Ik heb vertrouwen en geloof in de Almach tige. Ik beloof u, moeders hier en overzee, dat ik uw zoons iedere zorg zal geven, die in mijn vermogen ligt." Drie maal een radio-rede Sjarifoeddin de premier van de republiek Soekarno, de president en Soedirman, de bevelhebber van het leger, hebben gister avond ieder een radiorede uitgesproken. Soekarno zeide, dat de Nederlandse aanval met wapengeweld een aanval was „op onze vrijheid en op de rechtvaardig heid". Hij noemde het een betreurenswaar dige daad, gebaseerd op vertrouwen in ge weld. „In ons streven naar vrijheid, aldus Soekarno, hebben wij vooral ons gevoel voor rechtvaardigheid en waarheid aan de wereld en aan Nederland getoond." Soedirman zei in zijn radiorede, dat de vrijheid, welke de republiek destijds pro clameerde en welke zij gedurende 22 maan den had gehandhaafd, tot de laatste drup pel bloed zou worden verdedigd. Alle Ne derlandse maatregelen „zijn wij verplicht tegen te gaan." Sjarifoeddin riep voor radio-Djokja het Indonesische volk tot de strijd op om „de vrijheid te verdedigen". Hij eindigde zijn lange rede met de Indonesische slogan „Tetap Merdeka" (eens vrijheid, altijd vrij heid). „Wij zijn een natie met een eigen regering en wij zullen dit feit verdedigen," zei hij. Sjarifoeddin zeide voorts, dat in een we reld. waar reeds een organisatie der UNO bestaat en waar iedere natie vrede ver langt. een natie had besloten wapens te ge bruiken tegen de Indonesiërs, alhoewel deze natie had gezegd, dat zij vrede verlangde en arbitrage voor geschillen. Indonesië is nu een vrije natie met een eigen regering en het zal nooit een andere regering meer erkennen, zoals het dit ge daan Jieeft gedurende de bittere periode van de Nederlandse en Japanse bezetting,'' aldus Sjarifoeddin, aldus besluitend: „Hebben de Nederlanders bedacht, dat door dit optreden de verbinding tussen het Indonesische en het Nederlandse volk, wel ke met veel moeite was gevormd, geheel zal worden verbroken, en dat deze verbin ding mogelijk voor immer zal zijn verbro ken?" Commissarissen benoemd Blijkens een verklaring van de Ned.- Indische regering zijn behalve dr. Hunger en Abdoelkadir respectievelijk voor Oost- en West-Java voor Sumatra nog benoemd tot commissarissen voor civiele zaken de heer H. J. Wijnmalen (Zuid- Sumatra) en. dr. J. J. van de Velde (Noord Sumatra). Deze vier commissarissen zijn rechtstreeks ondergeschikt aan dr. van Mook. Koninklijke bemoediging Hare Majesteit de Koningin heeft de volgende boodschap gericht tot de famim lie der strijdkrachten in Indonesië. „Gelijk de regering u bij monde van de minister-president heeft medegedeeld, is zij overgegaan lot politieel optreden met de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht op Java en Sumatra. Ik weet dat gij allen, die een man, zoon of verloofde in Indonesië hebt, dagen van grote zorg en spanning tegemoet gaat. Ik behoef u wel niet te verzekeren hoezeer ik met u medeleef en begrijp iaat in u omgaat. Ons volk is kortgeleden door onnoemelijk zwaar leed en beproevingen heen ge gaan en heeft deze met moed en fierheid gedragen. Ik ben overtuigd dat het deze nieuwe beproeving even flink en dapper en met hetzelfde vertrouwen in de toe komst zal doorstaan. God zegene u\n die u in Indonesië lief zijn. iv.gWilhelmina". De sneltrein Londen-Liverpool liep Maan dag ter hoogte van Grendon in volle vaart uit de rails. Vier personen werden gedood; tussen de tiüinfig en dertig inzittenden lie pen min of meer ernstige wonden op. Als een slang, wier ruggegraat is stukgeslagen, ligt de express over de vernielde rails. Deze luchtfoto geeft een goed beeld van dc gevolgen der ontsporing. Naar het ANP meldt zijn onder de slachtoffers geen Nederlanders. Hel woord is aan. Dr. Johnson: Er is in de menselijke natuur ecu zucht om op te ivillen val len. Een verstandig mens moet zich daarvan genezen en geneest er zich ook van. Joodse immigranten worden naar Frankrijk teruggestuurd Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat de passagiers van de „Exodus 1947", het schip met ille gale Joodse immigranten, dat door een heden van de Britse vloot naar Haifa is op gebracht, thans naar Frankrijk worden te ruggezonden. Deze handeling wordt in overeenstemming met de normale interna tionale procedure en met instemming van de Franse regering verricht, aldus het ministerie. Explosief protest. In de Joodse Geulah-wijk in Jeruzalem heeft zich een geweldige explosie voorge daan, die de stad deed schudden. Men ge looft met een tijdbom te doen te hebben, door Joodse verzetslieden geplaatst in het departement voor immigratie van de Pale stijnse regering. Van officiële zijde wordt meegedeeld, dat geen schade is aangericht en zich geen per soonlijke ongelukken hebben voorgedaan. De aanslag moet worden beschouwd als représaille voor de deportatie van de ille gale immigranten. Een communiqué van de Ned.-Indische regering, gisteravond te Batavia uitgege ven. bevestigt, dat de Nederlandse lucht macht vliegvelden op Java en Sumatra heeft aangevallen. De republikeinse bur gemeester van Padang aldus het com muniqué is door Indonesische troepen gedood op korte afstand van de demarca tielijn aldaar. De aanvallen op de vliegvel den op Java en Sumatra zijn uitgevoerd, omdat daar republikeinse jagers voor ac tie gereed stonden. Er zijn geen aanvallen gedaan op de bevolking noch op objecten zonder militaire betekenis. Nederlandse vliegtuigen hebben pamflet ten uitgeworpen voor de oprukkende troe pen uit, met een boodschap van generaal Spoor. Deze boodschap maant de bevol king aan niet te vluchten en niet mee te werken tot de tactiek van de verschroeide aarde. Op de republikeinse soldaten wordt een beroep gedaan om zo ordelijk mogelijk de objecten, die onder hun bescherming staan, of welke zij volgens bevel moe ten vernietigen, over te geven. Omtrent het lot van de burgemeester van Padang, Azziz, meldt het communiqué nog, dat deze tijdens een onderzoek naar de bestandsschendingen, ingesteld tezamen met twee Nederlandse officieren, werd be schoten door zes Indonesische soldaten. De Nederlandse officieren beantwoordden het vuur, maar de burgemeester werd ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De twee officieren werden licht gewond. De republikeinse radio van Djokjakarta heeft gisteravond een Engelsman voor de microfoon gebracht, zekere Peter Rat- cliffe, die „toevallig in Djokja was". Deze Engelsman hield een toespraak, waarin hij zeide, geen propaganda maar een eerlijk verslag te leveren. Hij beweerde dat er Er wordt melding gemaakt van gevechten bij Ban doeng, Semarang en Soera baja, ten Oosten van Bala. via, bij Banjocwangi Oostkustwaar mariniers landden), bij Soekaboemi Zuidelij-k van Buitenzorg) en bij Salatiga Zuidelijk van Semarang). Gisteravond is het eerste officiële leger communiqué uitgegeven. Het luiddi» als volgt: BATAVIA, 21 Juli. „Teneinde te voorkomen dat republikeinse vliegtuigen acties ondernemen tegen Nederlandse ob jecten, voerden hedenmorgen enige esca drilles „Mustangs" preventieve acties uit om luchtvaarttmateriaal van de T.R.I. op te ruimen. De acties waren gericht tegen de vliegvelden, in de eerste plaats Kalidjati, waar een op de grond staand republikeins- Japans vliegtuig in brand werd geschoten. Ten tweede werd het vliegveld Parigi bij Serang onbruikbaar gemaakt. Hier bevon den zich enige benzinetanks en werkplaat sen. Ten derde werd Tasikmalaja aange vallen, waar werkplaatsen en installaties buiten bedrijf werden gesteld. Bij deze acties werd gebruik gemaakt van mitrailleur- en raketvuur en van en kele lichte bommen. Bij verkenningen door Mitchells werd weinig grondactiviteit waargenomen. Van Zuid-Sumatra wordt gemeld, dat daar verkenningsvluchten zijn uitgevoerd door Mitchells. De operaties van hedenmorgen zijn be moeilijkt door zeer slecht weer". Lcgerbericht no. Hedenmorgen is een legercommuniqué uitgegeven, dat het volgende mededeelt: Batavia, 22 Juli: „Op een vliegveld zijn listeren drie republikeinse vliegtuigen in brand geschoten. Drie vliegtuigen van de TRI zijn vernietigd op het vliegveld Pana- san bij Soerakarta en enkele bommen zijn leworpen op een benzine-depöt. Twee re publikeinse vliegtuigen werden op het vliegveld .Maospati bij Madioen vernietigd. Al deze acties zijn uitgevoerd door Kittyhawks en Mustangs. Nadere verken-, ning heeft aan het licht gebracht, dat door hangarbrand als gevolg van eerdere ac ties op Kalidjati en Tasikmalaya op elk van deze velden een vliegtuig werd ver nield." Lcgerbericht no. 3. Hedenmiddag is opnieuw een legercom muniqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat in het belang van de gisteren aangevangen actie vandaag geen bijzon derheden kunnen worden vermeld. Wel kan worden medegedeeld, dat de voor de eerste 24 uur gestelde doelen overal werden bereikt en op vele punten zelfs ruimschoots overschreden. Dc door de TRI en andere republikeinse organisaties geboden tegenstand is over het algemeen veel zwakker gebleken, dan verwacht werd. De verliezen aan Neder landse z\jde zijn in verband hiermede be perkt. Voor een deel zyn zij het gevolg v de bij (Je demarcatielijnen aangebrachte landmijnen en boobytraps. De bevolking houdt zich rustig en blijft aan de arbeid. Van slechts enkele plaatsen «orden vernielingen en brandstichtingen gemeld. De militaire maatregelen, die genomen moesten worden voor de veiligheidsstelling van de grote steden op Sumatra, zijn overal zonder noemenswaardige tegenstand en in cidenten uitgevoerd. Het stadsbeeld is ove rigens volkomen rustig en normaal, evenals in de grote steden op Java onder Neder lands bewind. Koninklijke boodschap aan de strijdkrachten De Koningin heeft de volgende bood schap gericht tot de strijdkrachten in Indo nesië: „Gij allen, behorende tot de strijdkrach ten ter zee, te land en in de lucht in Indo nesië: Door de beslissing der Nederlandse rege ring is u een nieuwe taak opgelegd. Ik verwacht van U, dat gij met Gods hulp bij de uitoefening daarvan waardig zult optreden en bescherming zult verlenen aan' allen die zulks van node hebben. Moed, zelfbeheersing en andere uitstekende ka raktereigenschappen zullen van u gevraagd worden. Ik weet, dat gij als goede militairen bereid zijt, ontberingen te dragen, in trouw aan uw roeping. Ik ben zeker, dat gij uw belangrijke op dracht met ere zult volbrengen. Weet, dat mijn gedachten steeds met u zullen zijn. JV'ilhelmina." Nederlandse nota aan U.N.O. De permanente Nederlandse vertegen woordiger bij de Verenigde Volken jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, heeft op 21 Juli jl. aan de wnd. secretaris-generaal der UNO, de heer A. Pelt, een mededeling van de minister van Buitenlandse Zaken over handigd, waarin de ontwikkeling in Indië wordt uiteengezet en de gronden worden verduidelijkt, waarop de stap tot politiële actie der regering berustte. De nota besluit aldus: „De Nederlandse regering hoopt en ver trouwt, dat de omstandigheden spoedig zullen toelaten de constructieve samenwer king met de republiek gelijk deze gewenst wordt door talloze Indonesiërs op republi keins grondgebied, te hervatten, een sa menwerking, zoals deze reeds met goed resultaat bestaat met de staten van Oost- Indonesië en Borneo". Pasoendanbeweging met de Nederlanders Soeria Kartelagawa, de leider van de Pasoendan-beweging, heeft heden ver klaard, dat Soendanese troepen, in samen werking met Nederlandse strijdkrachten, Madjalenka (halverwege tussen Bandoeng 'en Cheribon) hebben bezet. Argentijnse Skymaster verongelukt Bij het opstijgen van het vliegveld te El Palomar is een Argentijnse militaire Skymaster verongelukt. Zeventien perso nen kwamen hierbij om het leven, name lijk drie toeschouwers, negen leden van de Argentijnse luchtmacht en vijf burgerpas sagiers. De Skymaster was het eerste van 200 vliegtuigen van dc Argentijnse luchtmacht, die Zondag zouden opstijgen voor een de monstratie boven Buenos Aires ter ere van generaal José de San Martin, de in 1850 overleden leider bij de strijd tegen Spanje voor de Argentijnse onafhankelijkheid. De demonstratie was Zaterdag wegens slecht weer uitgesteld. Onmiddellijk na het ongeluk werd zij afgelast, volmaakte orde heerste in republikeins ge bied en dat de regering volledige controle over troepen en politie had. De Nederlan ders hebben volgens Ratcliffe verdere on derhandelingen afgewezen, ofschoon de deur nog wijd open stond. Hij zeide ten slotte dat de Indonesiërs de Nederlandse actie gezien hun ervaringen in het ver leden niet anders kunnen zien dan als een poging om opnieuw tot de koloniale toestand te geraken. Ratcliffe zeide dat de Indonesiërs de politiek der verschroeide aarde zullen toepassen. Volgens een Nederlands marine-commu niqué zijn Nederlandse mariniers geland te Banjoewangi (Oostkust van Java) en Pasir Poetih (Noordkust), waarbij weinig tegen stand werd ontmoet. De landing werd uit gevoerd, nadat republikeinse stellingen waren beschoten. Deze actie was, naar men aanneemt, onderdeel van een tangbewe ging, welke gericht is op de verovering van geheel Oost-Java. Een tweede, waar over officiëel nog het stilzwijgen wordt bewaard, is naar verluidt begonnen van cle Soerabajazöne uit en zou zijn gericht op de strategische weg- en spoorwegkruisingen, enige kilometers van Madioen en Bangil. Deze rapporten zijn echter nog niet beves tigd. Volgens een republikeins communiqué hebben dc Nederlanders een aanval inge zet aan het front bij Semarang. Tevens zijn gevechten begonnen ten Oosten van Bata via van de bezette zóne uit. Radio Djokjakarta meldt, dat de Indo nesiërs in gevecht zijn geraakt met de Ne derlanders, toen deze bij Banjoewang! aan de Oostkust landden. Volgens een re publikeins communiqué vorderen de Ne derlanders snel sinds hun landing, welke feitelijk ten Noorden van Banjoewangi, bij Monango, werd uitgevoerd. Twee tanks en vijf lorries waren te Kali Baroe op eon bergpas in de weg naar Soerabaja, dertig kilometer het binnenland in, gearriveerd. Volgens het communiqué is Ragodjampi, ten Zuidwesten van Banjoewangi met mortieren, mitrailleurs en geweren aange vallen. Radio Soerakarta meldt volgens Reuter, dat de stad Poerwokerto (gelegen tussen de republikeinse hoofdstad en het berg land van West-Java) door Nederlandse vliegtuigen is gebombardeerd en dat het station met mitrailleurvuur is bestookt. Sjahrir op tournee Volgens de correspondent van Reuter in Djokja zeggen gezaghebbende kringen in de republiek, dat Sjahrir van plan is En geland, Australië. India en de Verenigde Staten van Amerika te bezoeken, teneinde de republikeinse houding en zijn huidige positie ten aanzien van het buitenland loa te lichten. Zevenduizend wandelaars in de Betuwe Vandaag heerste er weer een grote drukte it* Nijmegen. De vierdaagse is begonnen en onge veer zevenduizend wandelaars trokken In noor delijke richting naar dc Betuwe Eist was het drukste punt. omdat daar alle wandelaars pas seerden. Langs de Waal werd Nijmegen weer bereikt. Met het traditionele vlagvertoon Is de 3ie vierdaagse Maandagavond Ingeluid. Op symbo lische wijze kwam het Internationale karakter tot uiting. Achtereenvolgens werden de vlagger* van de deelnemende landen België. Denemar ken. Engeland. Frankrijk. Italië. Tsjecho-Slowa- kije Amerika, Zwitserland en Nederland ge hesen. Antwerpse scheepsbouwers gaan slaken De Antwerpse scheepsbouwers hebben besloten Woensdag het werk neer te leg gen, indien hun geen voldoening wordt ge schonken met betrekking tot hun eis de lonen te verhogen. Intussen duurt de sta- kig der dokarbeiders te Antwerpen, die verleden week Donderdag uitbrak, nog steeds voort. De vakbondleiders zijn Zon dag op het gemeentehuis bijeengekomen teneinde de toestand te bespreken. WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins- dagavond tot Woensdagavond: Over het algemeen weinig bewolking met vrijwel nergens onweer. Warm. Aan de kust tijdelijk zeewind, overi- Z gens weinig wind 33 Juli: Zon op 4.47 uur. onder 20.45 uur Maan op 11.33 uur. onder 23.23 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1