Verklaringen van het N.V.V. en van de Partij van de Arbeid Weekabonnementen Alle gemeenten een sluitende begroting Hoe wordt nieuwe zweminrichting van Heemstede? DINSDAG 22 JULI 1947 Nederlandse reacties op de gebeurtenissen in Indië HAARLEMS DAGBLAD De hoofdbesturen van de by het N.V.V. aangesloten organisaties hebben gisteren te Amsterdam een vergadering gehouden. Er werd een resolutie aangenomen, waarin onder andere wordt verklaard, dat de ont stellende wending welke de gebeurtenissen in Indonesië heeft genomen mede een zeer belangrijke invloed zal hebben op de so ciaal-economische positie van Nederlandse en Indonesische werknemers. Vastgesteld wordt dat van beide zijden bij de onder handelingen betreurenswaardige fouten zijn gemaakt en kansen om tot overeenstem ming te komen zijn gemist. Betreurd wordt dat de Nederlandse regering nagelaten heeft om door het verminderen van de troepen macht in Indië de sfeer te scheppen welke voor een vruchtbaar verloop der onderhan delingen noodzakelijk was. Van de regering der republiek had ver wacht mogen worden, dat zij het door haar vrijwillig gesloten bestand van October 1946 zou hebben nageleefd en dat zij zou hebben voldaan aan het verlangen van de Nederlandse regering om het bevel tot het staken van het vuren, tot het stopzetten van de vernielingen, tot het terugtrekken van de troepen tot op tien kilometer van de demarcatielijnen en tot het opheffen van de voedselblokkade te geven. De regering der republiek heeft door haar weigering om dit bevel uit te vaardigen, zelfs nadat daaromtrent overeenstemming met haar eigen onderhandelaars was be reikt en verschillende buitenlandse bemid delaars daartoe geadviseerd hadden, een grote verantwoordelijkheid op zich geladen. Een laatste poging van het bestuur van het N.V.V., zowel bij de Nederlandse re gering als bij de regering van de republiek ondernomen om wapengeweld te voor komen, heeft door de snelle ontwikkeling der gebeurtenissen niet meer tot het zo vurig gewenste resultaat kunnen leiden. Het N.V.V. blijft op het standpunt staan, dat het de menselijke plicht is van de beide regeringen en van alle instanties en organi saties, die daartoe kunnen medewerken, om te streven naar een zo snel mogelijk einde van het thans uitgebroken gewapende conflict. Een politieke dwangstaking kan evenwel aan dit streven in geen enkel opzicht be vorderlijk zijn, doch zou tot een versterking van de reactionnaire krachten hier te lande leiden, waardoor zelfs de overeenkomst van Linggadjati in gevaar zou komen. De Nederlandse werknemers moeten dus noch op eigen initiatief, noch naar aanlei ding van oproepen van welke organisatie of groep van personen dan ook, het werk neer leggen of onberaden stappen doen. Tenslotte wordt in de resolutie een harts tochtelijk beroep gedaan op de regeringen van Nederland en van de republiek Indo nesia om elke mogelijkheid, die zich mocht voordoen om aan het gewapend optreden een einde te maken, aan te grijpen, elke redelijke vorm van bemiddeling of arbitrage te aanvaarden en met het oog daarop mili taire maatregelen tot het uiterste te be perken. Verder wordt er op aangedrongen vast te houden aan de beginselen van het accoord van Linggadjati. omdat slechts een vreedzame samenwerking od basis van de gelijkgerechtigdheid en vrijheid een duur zame band tussen Indonesië en Nederland mogelijk kan maken. Verklaring van de Partij van de Arbeid Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft een verklaring uitgegeven, waarin onder andere wordt gezegd, dat de ononderbroken strijd door de Partij van de Ai-beid gedurende twee jaren gevoerd om tot een vreedzame oplossing te geraken van de geschillen tussen Nederland en Indonesië voorlopig op een bittere teleurstelling is uitgelopen. De regering van de republiek blijkt tel kens weer onmachtig om gemaakte afspra ken na te komen. Op het grondgebied van de republiek en op de door Nederland be zette gedeelten van Java en Sumatra heb ben zich onhoudbare toestanden ontwikkeld De republiek gaat voort met schendingen van de overeengekomen wapenstilstand. Ook aan Nederlandse kant hebben, zij het in aanzienlijk mindere mate. schendingen van het wapenstilstandsverdrag plaats ge had. De Nederlandse regering kan en wil geen afstand doen van haar internationaal vast staande plicht om de uiteindelijke verant woordelijkheid gedurende de overgangstijd voor rust en veiligheid ook op het republi keinse gebied, te dragen. Over de vorm, waarin dat heeft te geschieden, is* zij steeds bereid geweest te onderhandelen. Over de vraag of de regering het recht heeft zich tegen het beschieten van onze soldaten en het uitvoeren van vernielingen van onder haar verantwoordelijke bescher ming staande eigendommen teweer te stel len, is geen beroep op derden mogelijk. En geland en Amerika hebben op de meest ondubbelzinnige wijze de juistheid van het standpunt van Nederland erkend. Het is onder de druk van deze feiten, dat de Partij van de Arbeid zich schaai't achter de regering. Zij doet dat in het volle be wustzijn van de zware verantwoordelijk heid, die zij daarmee op zich neemt, in he.' volle bewustzijn van het ook voor haar te leurstellende en zelfs beschamende feit, dat zovele maanden van ingespannen toewij ding en geduld voorlopig zonder resultaat zijn gebleven, in het volle bewustzijn bo venal van de ernstige gevaren, die een militair-politiële actie, gelijk thans door de regering ondernomen, met zich meebrengt. Velen in ons land zijn teleurgesteld in hun verwachtingen omtrent de politiek van de Partij van de Arbeid. In hun eerste be grijpelijke opwelling verlangen zij, dat de partij haar ministers terug moet roepen uit de regering. Een uittreden uit de regering zou ogen blikkelijk een militair optreden in geheel andere zin ten gevolge hebben. Met dieoe bekommernis aanvaardt de Partij van de Taxi Bei t 3 o 00 DAG EN NACHT Agenda voor Haarlem DINSDAG 22 JULI. Grote Kerk. Orgelconcert 19.30 uur. Rembrandt: Lost weekend, 14.30, 19 00 en 21.15 uur. Palace: Music for millions, 14 30, 16.45 en 21.15 uur. Luxor: Revuester. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Tarzan's verborgen schat, 14.15. 16.30, 19.00 en 21 15 uur. Spaarne: Opstand in Algiers. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De dief van Bag dad. 14.30, 19,00 en 21.15 uur. WOENSDAG 23 JULI. Bioscopen: Middag- en Avondvoorstellingen. Arbeid de consequenties van haar verant woordelijkheid. De vorming van de souvereine verenigde staten van Indonesië, waarvan de republiek een der samenstellende delen zal vormen, blijft het onveranderlijk doel. Dat doel kan veel beter worden bereikt, als de Partij van de Arbeid door haar eigen vertegen woordigers binnen de regering daaraan haar voortdurende medewerking kan ver lenen, dan wanneer zij tot een machteloze oppositie wordt gedwongen, Deze verklaring is namens het partijbe stuur ondertekend door de algemeen voor zitter K. Vorrink en door de algemeen secretaris K. Woudenberg. Telegram van Kerk en Vrede Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede", bestaande uit prof. dr. G. J. Heering, ds. J. J. Buskes Jr., J. J. Wontink, dr. J. B Th Hugenholtz, A. Elffers, G. T. Elsgeest, ds. M. Hinlopen. H. J. Lankhorst en ds. K. Strijd heeft een telegram gezonden aan de minister-president, aan de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer en aan de fractie voorzitters. In het telegram wordt gezegd, dat „Kerk en Vrede" diep teleurgesteld is door de beslissing der regering. „Kerk en Vrede" is van oordeel, dat het gebruik van het militaire apparaat geen politiëel optre den, doch feitelijk oorlog tussen Nederland en Indonesië betekent. Deze oorlog moet worden afgewezen, Zij zal een jarenlange vervreemding van de beide volken ten ge volge hebben. Het hoofdbestuur dringt er bij de regering op aan deze weg te verla ten, het overleg met de republiek voort te zetten en wanneer dat overleg onmogelijk geworden is, de weg van arbitrage of be middeling in te slaan. De vereniging Nederland-Indonesië heeft telegrammen gronden aan dr. Van Mook te Batavia en aan dr. Beel. In het telegram aan dr. Van Mook wordt hem dringend verzocht „de noodlottige be slissing. die de vrijwillige samenwerking tussen Nederland en Indonesië onmogelijk zou maken, alsnog ongedaan te maken en het Nederlandse en Indonesische volk te sparen voor de ellende, die van het gebruik van militaire machtsmiddelen het onver mijdelijke gevolg zouden zijn." In het telegram aan dr. Beel wordt op de regering een laatste beroep gedaan „ten einde de onafzienbare rampen voor de vol keren van Nederland zowel als van Indo nesië, die het gevolg zouden zijn van toe passing van geweld, af te wenden en ook harerzijds een duidelijke stap van tege moetkoming te doen." Het bestuur der stichting „Algemene Nederlandse Vredesactie" heeft de minis ter-president telegrafisch verzocht arbi trage van de Veiligheidsraad der Verenig de Volken in te roepen. Het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond heeft een oproep gericht tot de Wereldfede ratie van Democratische Jeugd. Het heeft gevraagd de leden dezer organisatie „over al ter wereld te laten protesteren tegen het militaire ingrijpen van de Nederlandse re gering in Indonesië." „Nationaal Réveil" heeft in een telegram aan de minister-president zijn volledige instemming betuigd met het politieel op treden in Indië. Het verklaart dat het „elke poging van onvaderlandse groeperingen om het regeringsbeleid te doorkruisen met alle hem ten dienste staande legale middelen zal bestrijden." Voorts heeft „Nationaal Réveil" zich tot alle studentencorporaties en studentenver- enigingen# in Nederland gewend met het verzoek ten spoedigste een conferentie te beleggen „over het organiseren van een stakingsbrekingsactie, indien onvaderlands lievende groeperingen een politieke staking zouden proclameren of provoceren." Muziek Bacli Cantaten Het behoorde tot de taak van Joh. Seb. Bach om in zijn betrekking als cantor voor elke Zon dag van het kerkelijk jaar een cantate te com poneren. Ongeveer 300 cantates werden door Bach geschreven, van welke er ruim honderd verloren zijn geraakt. Van de overgebleven cantates, waren er vier gekozen voor het con cert. dat Haarlem's Gemengd Koor Maandag avond onder leiding van Jan Booda in de Grote Kerk gaf. Als eerste Cantate werd „Du Hirte Israël" gezongen in een uitvoering, die vrij mat was. Vooral het slot-koraal miste door overge voelige eifect-dynamiek de kracht van een ge- loofs-getuigems. Met de cantate „Singet dem Herrn" werd daarentegen een uitstekende in druk gemaakt door voortreffelijke koorklank en vooral gezonde expressiviteit, door welke kwaliteiten ook de uitvoering van de cantate „Wachet. auf" werd gekenmerkt. De derde op deze avond vertolkte cantate was een der meest op de voorgrond tredende solo-cantates „Jauchzet Golt". De sopraan Corry Bijster was het zingen van de solo-partij opge dragen en zij slaagde er In, dank zij een voor treffelijke technische beheersing, juist begrip van de aard van het werk en een doeltreffend toegepast tempo-initiatief, deze opdracht uit stekend te vervullen. De tenor Han Le Fèvre, die in de cantate „Du Hirte" nog niet geheel op dreef leek. gaf fraaie zang te genieten in de cantate „Singet dem Herrn" en „Wachet auf'. Ook de bas Herman Hülsmann had een uitnemend aandeel bij de uitvoering van deze cantates, waarvan zijn sa menzang m&f Corry Bijster afzonderlijk vermel ding verdient. De alt Ans Stroïnk bleef met haar vertolking van een klein gedeelte van „Singet dem Herrn" op het hoge uitvoerings peil van deze cantate. Emmy van Eden paste zoveel mogelijk de vleugelklank bij de andere klanktimbres aan en de Haarlemse Orkestvereniging was zo wel door collectief als Individueel spel voor de uitvoe ringen een belangrijke steun. Voorts verleende het mannenkoor „Proza en Poëzie" zijn gewaar deerde medewerking. P. ZWAANSWIJK. DISTRIBUTIE HAARLEM Levensmiddelenkaarten kunnen afgehaald worden: Haarlem (Vleeshal) Ra tot en met Rus- Heemstede (Binnenweg) 9 tot 12 'uur T tot To;- 2 tot 4.30 uur, restant T en U. Schoenenbon (cijfer 9 en kinderen geboren tussen Juli 1933 en 1945) te Overveen van 9 tot 12,30 en 2 tot 3 uur. Aanvraagformulier rijwielbanden Haarlem (De Vleeshal) restant D, Ba tot en met Bez Heemstede (Binnenweg) restant E tot en met 1 (inlevering). Moïorrijdersroes eindigde op het politiebureau De Haarlemse politie hield ln de afgelopen nacht op de Grote Houtbrug een motorrijder aan. die zich van een stopteken niets had aan getrokken. Bovendien reed hij zonder licht en was hij niet geheel nuchter. De cel bracht de nodige verkoeling. Uitspraken in de IJmuider spionnage-affaire Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen een aantal verdachten uit de bekende IJmuider spionnage-affaire, waarbij de marlne-spionnage- afdellng van de Duitse Abwehr zenders plaatste op de vissersschepen, teneinde in het bezit te geraken van .een geregelde bron van Inlichtin gen over de weer-situatie op de Noordzee en de bewegingen van geallieerde lucht- en zee- strijdkrachten. De ex-marine-officier Y. D. V. werd tot tien jaar (eis: vijf Jaar), diens klerk B. J. tot vijf (els: vier), de marconist J. W. A. H. tot tien (eis: negen), zijn collega A. H. v. W. tot vijf (conform) en de vertrouwensman J. A. D. tot iwee jaar en zes maanden (eis: 3% Jaar) gevan genisstraf veroordeeld. Alle straffen zijn met aftrek van voorarrest en de veroordeelden werden allen voor de duur van het leven uit de burgerrechten ontzet. De zaak tegen de V-Mann v. E. werd voor een nader onderzoek naar de instructie verwezen, Pontverkeer uitgebreid Voortaan zullen er drie ponten varen Met het steeds drukker wordende auto verkeer werd de oeververbinding van het Noordzeekanaal voortdurend zwaarder be last, zodat het met de tot nu toe in dienst zijnde twee ponten niet mogelijk was op stoppingen (en opstoppers) te voorkomen. De dienst zal nu aanmerkelijk verbeterd worden. De laatste dagen waren er op de drukste uren reeds drie ponten in de weer, maar binnenkort kan verwacht worden, dat van 9 uur v.m. tot 11.25 uur nam. onafge broken drie ponten in de vaart zullen zijn. Er waren aanvankelijk nog enige moei lijkheden met de personeelsbezetting te overwinnen, maar deze zijn thans zover geregeld, dat verruiming van de dienst elk ogenblik ter hand genomen kan worden. dienen uiterlijk Woensdag betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Lezing Rijkseenheid Gisteravond hield de It.-gen. M. L. F. Bajetto in de Haarlemse Concertzaal voor het „Comité Handhaving Rijkseenheid" een lezing, getiteld: ,Hct politieke schaakspel in Indië ln woord en beeld". Generaal Bajetto betoogde, dat het Neder landse kapitaal in Indië braak ligt inglaats van deviezen te vergaren en dat het daaraan te wij ten is, dat de binnenlandse economische toe stand zó slecht is, dat het Nederlandse volk geen koffie, thee en vlees genoeg meer krijgt Dat de ondernemers in Indië niet aan de slag kunnen, is catastrophaal, aldus de generaal. HU zelde, dat de republiek een fictie is en dat de mensen niet eens weten, hoeveel bankbiljet ten er gedrukt worden. Dat het prestige van de republiek sterk geleden heeft, was volgens spre ker wel aan de beurs te zien. De republikeinse roepiah, die aanvankelijk circa 33 cent waard was, is thans n:ets meer waard. Ook het feit, dat er zicb binnen de republiek afscheidings bewegingen voordoen, noemde de spreker teke nend. Vroeger hadden die mensen dat nooit ge durfd. verklaarde hij. De vraag, die door velen gesteld wordt, waar óm de Nederlanders eigenlijk in Indonesiërs zijn. beantwoordde spreker, door te zeggen, dat de Indonesiërs niet in staat zijn, zichzelf te be- Onder langdurig applaus van de aanwezigen zei de spreker dat de heer Van Mook, de Com missie-Generaal en de regering verantwoorde lijk zijn voor de ontstane situatie. Dat een krachtdadig optreden in Indië verzet zou wek ken, noemde spreker een sprookje van de Partij Van de Arbeid. „Integendeel", riep hij uit, „de bevolking zal onze troepen met gejuich ont vangen". Hij verklaarde, dat alleen de mili taire machtsmiddelen in staat zouden zijn de Indonesiërs van de ellende, ja zelfs van de dood te redden. Na de pauze werden lantaarnplaatjes vertoond en door de aanwezigen gestelde vragen beant woord. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Juli 1947. ONDERTROUWD: 21 Juli: A. Fröhlking en T. H H. v. Ris: P. Balk en J. M. v. Waatd. GEHUWD: 21 Juli: H. E. J. Offerman en A. E. G. Verbeek. BEVALLEN van een zoon: 19 Juli: E. Oosterhof-t Weeme; W. de Wit s' Wamel; M. T. d. Wit-v. Berkel; A. E. Zek- veld-Lange; J. A. A. Hoogland-Poppelaars; P. H. M. Koeieman-v. Spruncel; E. F. J. Prinsen- Rottschafer; 20 Juli: M. H. Bakker-Burggraeve; J. W. H. a. Bruin-d. Kinderen: .7. B. Kolenbran- der-Schreuders; J. F. Jansen-Mosseveld; 21 Juli: E. v. d. Toorn-d. Mol; C. A. Buur-Smit. BEVALLEN van een dóchter: 18 Juli: A. J. M. Nolet-Adelaar; 19 Juli: A. M. Giebels-v. Opzeeland; M. J. Vos-Hillerman20 Juli: W. v, d. Broek-Huisman; H. J. 'Labohm-. Ridder; G. Vlnk-Spoelstra; L. Cohen-v. Witsen; 21 Juli: T. Meijer-Mol; M. L. C. H Baron Sloet- v. Cranenburgh; E. G. K. Koops-Croppen. OVERLEDEN: 19 Juli: H. M. Marchand, 13 m„ Kamperlaan; G. v. Meerveld, 58 J„ Badeloch- straal; C. Pijper, 70 j.. Zaanenlaan; J. B. Ver donk, 82 j„ Eendrachtstraat; 20 Juli: M. Dag- gelders-v. 't Voort. 44 j., Hazepaterslaan; 21 Juli: J. Heeremans, 27 j„ Wouwermanstraat. Voorstellen van de Commissie-Oud De Commissie-Oud, welke aan de rege ring advies heeft uitgebracht over de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeenten, stelt in haar rapport een noodvoorziening voor 1948, 1949 en 1950 voor, welke beoogt de begrotingen van alle gemeenten sluitend te maken. De begrotingstekorten voor alle gemeenten in totaal over 1947 worden ge raamd op tweehonderd millioen en die van voorgaande dienstjaren op driehonderd millioen. De commissie heeft voorgesteld, dat het rijk aan het gemeentefonds een uitkering verleent van 177 millioen en de gemeente lijke uitgaven voor de politie, ongeveer 33 millioen in totaal, voor zijn rekening neemt. Uit het gemeentefonds zouden vervolgens aan de gemeenten uitkeringen gedaan moe ten worden ter hoogte van het bedrag, dat de gemeenten in 1939. 1940 en 1941 gemid deld per jaar voor onderwijs en armenzorg hebben uitgegeven. Bovendien zou aan de gemeenten een uitkering gedaan moeten worden ter aanvulling van de opbrengst der personele- en grondbelasting. Mochten er gemeenten zijn. welke desondanks geen sluitende begroting zouden kunnen krijgen, dan zou door een bijzondere uitkering hier in voorzien dienen te worden. Padvinders opgeroepen voor oogsthulp Militairen naar hun garnizoen De Nationale Padvindersraad ontving van de Stichting voor de Landbouw te Mid- denmeer (Wieringermeer) de mededeling dat een groot aantal soldaten, die bij de oogst hielpen, nu naar de garnizoenen is teruggeroepen, waardoor de pootaardappe- lenoogst en de vlasoogst ernstig gevaar dreigen te lopen. De Stichting voor de Landbouw verzocht de padvinders onmid' dellijk hulp te willen verlenen. Het Nationaal Hoofdkwartier van de Nederlandse Padvinders en het Nationale Hoofdkwartier van de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging roepen daarom hun padvinders- en verkennerstroepen op om zich onder leiding van hun leiders voor dit uiterst belangrijk werk, het rooien van pootaardappelen, ter beschikking te willen stellen. Troepen die kamperen, of die voor nemens zijn dit te doen, wordt'mede ver zocht zich voor dit nationale werk op te geven. In totaal zal gedurende een maand de hulp van padvinders en verkenners nodig zijn. Troepen moeten zich onmiddellijk schrif telijk of telefonisch (Middenmeer 108) (schriftelijk te bevestigen) melden bij de heer B. Stompedissel, Sportweg 1 te Mid denmeer. Meegebracht dient te worden de volle dige kampuitrusting en de voor de kamp tijd geldende bonnen van de levensmid delenkaart. WIE VOLGT DE IIEER N. PALAR ALS KAMERLID OP? Nu het Indonesische lid van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, de heer N. Palar, als Kamerlid heeft be dankt, komt op de betreffende lijst als ziin opvolger voor de heer N. Stufkens te De Bilt. Deze is thans lid der Eerste Kamer. Indien de heer Stufkens zijn benoeming zal aannemen, komt als zijn opvolger in de Eerste Kamer in aanmerking mr. G. J. Heuven Goedhart te Bussum. Zou hij zijn benoeming niet aannemen, dan volgen op de lijst voor de Tweede Kamer achter eenvolgens de heren R. van der Brug tc Gouda, G. J. N. M. Ruygers te Rijswijk, die beiden echter reeds in de Kamer zitting hebben en de heer J. Buijs te Zaandam. Driehonderd arrestaties in Birma Verklaring i>an vakbond met bloed ondertekend Naar officieus wordt medegedeeld, zijn tot dusver te Rangoon meer dan driehon derd personen in verband met de moord op de Birmaanse ministers gearresteerd en de politie verklaarde, dat zij er zeker van is alle moordenaars te zullen grijpen. De echtgenote van dr. Ba Maw, die tij dens de Japanse bezetting minister-presi dent van Birma was, ontkende, dat haar man gearresteerd is, en de politie ontkende noch bevestigde het bericht van zijn ar restatie. Inmiddels zijn de mannen, die de massa moord op de leden van de uitvoerende raad van Birma hebben uitgevoerd, nog steeds voortvluchtig. Zeventien leiders van de Birmese vak bond hebben een verklaring, waarin zi. „hun leven veil stellen voor wraak op de moordenaars", met pennen, gedoopt in hun eigen bloed ondertekend. Het hoofdkwar tier van de vrijheidsbond heeft in een ma nifest verklaard, dat de moorden bedre ven zijn door „politieke gangsters, die nun naar de macht strevende meesters genoe gen wilden doen". Het Griekse leger is de toestand meester Volgens Constantine Rodopoelos, gouver neur-generaal van Macedonië, die een in spectiereis door het grensgebied van Mace donië in de buurt van de berg Grammos heeft gehouden, heeft het Griekse leger de controle terug over geheel Noord-Grieken land, al komen uit Albanië en Joego-Slavië nog enkele guerilla-troepen binnen. Inbraak in de rubberfabriek Toen Maandagmiddag de directeur der rub berfabriek Holland te Haarlem op zijn kantoor kwam de fabriek is wegens vacantie gesloten kwam hij tot de minder aangename ontdek king. dat er ongewenste bezoekers waren ge weest. Het bleek, dat het radio-toestel dat ge bruikt werd voor het personeel ln de fabriek, een kisfje met geld en enige paperassen ver dwenen waren. Van de dader was geen spoor te bekennen. Scholieren rooien, boeren tevreden Twee vrachtauto's, ieder beladen met ongeveer 30 rooi-vrijwilligers uit Haarlem, reden gistermorgen de laagte van de Haarlemmermeer in, naar twee boerderijen aan de Spaarnwouderweg, waar de strijd om de pootaardappel tegen achten werd ingezet. Bezweet en moe door de ongewoon zwa re arbeid, maar voldaan en bruingebrand keerden zij naar de Spaarnestad terug. De twee landbouwers voor wie gerooid werd, waren reeds zeer goed te spreken over hun prestaties. Eén van dezen, de heer Graneman, zag een stuk door de nijvere handen leegzoeken, dat groter is dan eén bunder. Hij noemde de hulp dan ook „in één woord schitterend". Verwacht wordt, dat de prestaties in de komende dagen, als de jongelui langzaam aan het handwerk gewend geraakt zijn, nog hoger zullen reiken. Ongeluk bij de pont Een chauffeur van een autobus, waar mede arbeiders van de Hoogovens naar Haarlem werden vervoerd, wilde op de pont zijn motor met een slinger op gang brengen. Voor en achter hem stonden an dere auto's opgesteld. Vermoedelijk stond de wagen in zijn versnelling, want toen de motor aansloeg, ging de bus plotseling rijden en raakte de chauffeur bekneld. Na dat de man door het pontpersoneel was bevrijd, bleek dat hij zijn linkerdijbeen had gebroken. Een geneesheer uit Overveen, die op de pont was, verleende de eerste hulp en de patient werd naar het Diaconessen- huis te Haarlem vervoerd. Grote plannen in voorbereiding Het is bekend dat het terrein waarop nu de zwemvijver „Groenendaal" gevonden wordt, bestemd is om gebruikt te worden voor vergroting der begraafplaats. Dit zal pas over een jaar of vijf nodig zijn, maar er wordt naar gestreefd dat de nieuwe zweminrichting in elk geval over 4 jaar :n gebruik genomen zal kunnen worden. Reeds nu zijn de plannen voor de bouw voorbereid, want het kale terrein aan de Sportparklaan moet van te voren beplant worden. En daarna kan natuurlijk pas be gonnen worden als men precies weet waai de gebouwen komen. Op het terrein waar vroeger de wieler baan stond zijn boringen verricht, die aan getoond hebben dat het voor zijn nieuwe bestemming geschikt is, Het voornemen is een flinke inrichting te bouwen, omdat de zwemvijver „Groe nendaal" veel te klein geworden is. Uit- MÊKËSm De lucht-bus der toekomst. Als de verwachtingen ten aanzien van het luchtverkeer tcorden vervuld, zal het publiek over ettelijke jaren in queue staan voor de ingang van de luchtautobus, waar een vriendelijke conductrice kaartjes uitreikt en een vrien delijke buspiloot uitnodigend wacht achter het stuur, om straks zijn „lijntje" te vlie. gen. Deze lucht'ous was te zien op een demonstratie in Surrey (Engeland), waar de vliegende bus rondjes boven het vliegveld maakte met de talloze gegadigdendie zich fils buspassagiers aanmeldden. gemaakt is, dat er tenminste drie bassins komen, twee kleine en één grote. Bij elkaar zullen die bassins 2% a 3 keer de opper vlakte hebben van de bassins die nu in de zwemvijver gevonden worden. Die drie bassins worden noodzakelijk ge acht om gelijktijdig gemengd en gesepa reerd zwemmen voor dames en heren mo gelijk te maken. Bij een voorlopige uitwerking der plan nen is men uitgegaan van de mening dat het een open inrichting zou moeten wor den. Intussen heeft de publicatie in het vakblad van de Bond van directeuren van Openbare Werken (men zie ons nummer van 12 Juli) de aandacht getrokken. Daar in zette een deskundige uiteen, dat in de laatste tijd wordt ingezien, dat ook al is een overdekte bouw duurder dan een open inrichting, de exploitatie van een over dekte toch goedkoper blijkt, omdat die geen 4 maar 12 maanden van het jaar ge bruikt kan worden. Onze deskundige zegs man verzekerde ons, dat opnieuw de vraag in studie genomen zal worden of de nieu we inrichting té Heemstede open of over dekt moet zijn. Niet onmogelijk is ook dat naar een gecombineerde oplossing gezocht zal worden. In elk geval achtte hij het van veel belang, dat in de toekomst ook te Heemstede in de 8 wintermaanden ge zwommen zou kunnen worden. Voor de bevordering der lichamelijke opvoeding zou dit van grote betekenis zijn. Ook voor het schoolzwemmen. Dat komt thans he laas niet tot zijn volle recht. De vijver van ..Groenendaal" is daarvoor te klein De kinderen spartelen wel in het water, maar serieus zwemonderricht schiet er dikwijls bij in. Santpoort De feestweek Onder auspiciën van de plaatselijke hard draverij-vereniging wordt van Dinsdag 5 Augustus tot en met Zaterdag 9 Augustus een feestweek gehouden. Op eerstgenoemde da tum zal des middags om 2 uur het Lunapark aan de Hoofdstraat, waarop diverse attracties aanwezig zullen zijn, geopend worden. Het traditionele ringsteken zowel te paard, per fiets als per tilbury wordt des Woensdags gehouden. „De" gebeurtenis van de feestweek is na tuurlijk de harddraverij op Donderdag 7 Augustus. Men hoopt en vertrouwt, dat tal van goede dravers acte de presence zullen geven, om elkaar de prijzen van 800, f 400. I 200 en 100 te betwisten De draverij wordt wederom gehouden op de Hagelingerweg. die zich voor dit doel uitstekend leent. De festiviteiten worden besloten met het afsteken van een vuurwerk, dat uit niet min der dan 44 nummers zal bestaan. GESLAAGD De heer B. J. Limburg uit Santpoort is geslaagd voor het examen Boekhouden M.O. K XII in Den Haag. BINNENLAND. Do R.-K, Universiteit te Nijmegen heeft de mededeling ontvangen, dat de Paus haar een gift van 10.000 dollar schenkt. De Paus had ge hoord van de zware oorlogsrampen, welke de universiteit hebben getroffen en zendt ter be vordering van de wederopbouw deze gift. Op 30 Augustus en 1 September zal In Bloe mendaal Koninginnedag gevierd worden. B. en W hebben het terrein aan de Vrljburghlaan te Overveen aangewezen voor de kermlsvlerlng, De leden van de Vereniging „Haerlem" zul len Zaterdag 26 Juli deelnemen aan een uitstapje naar Beverwijk. Na aankomst op het station wandelt het gezelschap naar Scheybeek, waar het door het gemeentebestuur officieel zal wor den ontvangen. Bezichtigd zullen worden het park Scheybeek. de hofstede Akerendam en da Kenremcr Oudheidkamer In de raadszitting van Westzaan was een brief van de ex-gemeente-secretarls S ontvan gen, waarin ernstige beschuldigingen aan het adres van burgemeester H. F Jantzen worden geuit. Er ls uit de raad een commissie van drie benoemd, welke zich tot de Commissaris der Koningin zal wenden me: het verzoek een ere raad te benoemen, die een onderzoek zal in stellen en de raad hierover zal rapporteren. Zondag heeft een inwoner van Apeldoorn bij schietoefeningen me: een buks ln de tuin van zijn wonsr.g zijn 33-Jarlge echtgenote bij ongeluk doodgeschoten, Ondanks het feit. dat spoorwegpersoneel verscheidene malen gewaarschuwd had. bleven kinderen spelen op het terrein van de fruitvei ling te Bunde. waar goederenwagons geran geerd werden. Een der kinderen geraakte met zijn hoofd tussen de buffers bekneld cn werd gedood Te Valkenburg is een grote toerlngcar uit Zwolle, die Juist benzine had getankt, ln brand gevlogen. Alle passagiers bevonden zich ln een naburig hótel, maar alle bagage was nog ln de wagen. De chauffeur heeft de koffers ln veilig heid gebracht en daarna de brandende bus op een open terrein gereden, waar het vuur geen kwaad kon aanrichten. De brand is met snelbus- apparaten geblust De schade beloopt naar schat ting I 30 000 De wagen was geheel nieuw, Te Lelden Is opgericht een organisatie van Oost-Indonesiërs, die zich ten doel stelt, de een heidsgedachte onder Oost-Indonesiërs ln het bijzonder en onder de Indonesiërs ln het alge meen te bevorderen. De organisatie zal zich op sociaal-cultureel en politiek terrein bewegen. De Academie voor Internationaal Recht, die a 1939 door de oorlog haar werkzaamheden had moeten staken, heeft Sn het Vredespaleis weer een begin gemaakt met haar colleges tn Inter nationaal recht. De E.V.C. heeft naar aanleiding van de staking der havenarbeiders in Antwerpen aan de bij haar aangesloten transportarbeiders op dracht gegeven geen schepen te lossen, welke Nederlandse havens aandoen, doch bestemd wa ren voor Antwerpen. HAARLEM EN OMGEVING. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te Amsterdam mr. J H. P. E. Mljnssen, thans rechter in de arrondisse mentsrechtbank t® Haarlem De federatie Haarlem van de Party van do Arbeid belegt op Donderdag 24 Juli in hotel „De Leeuwerik" een buitengewone ledenvergadering in verband met het besluit van de partij inzake Indonesië. De heer J. Wcsseling, te Haarlem, herdacht 20 Juli de dag waarop hij 25 jaar in dienst was van de Spaarndammer Scheepswerf Stapel N V. Hij weid in tegenwoordigheid van het personeel én zijn familie door de directie gehuldigd, waar bij hij als blijk van waardering de oorkonde met grote zilveren legpenning en de draagme- daiile der Ned. Mij, van Nijverheid ontving. Mej. L. Knol ie Santpoort ls benoemd tot onderwijzeres aan het instituut Sehreuder te Amsterdam. Ten bate van de ziekenkas der cursisten van de Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling ie Haarlem wordt Zaterdagavond In het Ge- meenielijk Concet igebouw een feestavond ge geven. De toneelvereniging „Kunst r.a Arbeid" uit H.llegom zal een voorstelling geven van „Stormeiland". Verder treden een acrobaten-duo en een Hawaiian-ensemble op. „The Rambling Moochers" zorgen daarna tot twee uur voor dansmuziek. Waterpolo D. W. T.—MEEUWEN 3. Voor de 2e klasse c competitie K.N.Z.B. da mes. werd ln het Sportfondsenbad de water- polowedstrljd D.W.T.—Meeuwen gespeeld. In de eerste helft waren de dames van D.w.T. niet opgewassen tegen het snelle spel der Meeuwen. De rust gln« i" met een 3—0 voorsprong voor Meeuwen. Na de hervatting speelde D.W.T. veel beter en voorkwam doelpunten. Bloemendaal W. Noorman posthuum gehuldigd Ter gedachtenis van de bouwkundige W. Noorman, oprichter en eerste voorzitter van de woningbouwvereniging „Bioemen- daal-Noord" hebben leden van die vereni ging een gedenksteen onthuld. Na een openingswoord van de voorzit ter, de heer D Roos, memoreerde de mede oprichter van de vereniging, de heer C. Schulz. het véle goede dat de heer Noor man gedurende meer dan een kwart eeuw op het gebied van de volkshuisvesting tot stand gebracht had, waarvoor hij de over ledene dank bracht. Hierna had de onthulling van de gedenk steen in het portaal van het verenigings gebouw plaats. Een dochter en een schoonzoon van de posthuum gehuldigde dankten voor het eerbetoon aan hun vader. Ouden van dagen op stap De Bloemendaalse ouden van dagen heb ben Maandag van een uitstekend geslaagd uitstapje naar de Zaanstreek en Amster dam genoten, te meer omdat ditmaal een boot als vervoermiddel was gekozen. Mevr. Baronesse den Tex. de presidente van het comité, dat de oudjes deze onvergetelijke dag bezorgde, heeft eer van haar werk gehad en de dankbaarheid van de gasten kwam dan ook tot uiting in het sluitings woord en de begeleidende bloemenmand, uitgesproken en aangeboden door de heer C. A. Lenterman uit Bentveld. NED. HERV. KERK. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Bloe mendaal deelt ons mede. dat het bericht van het Haagse kerkelijke bureau, dat ds B- v. Ginkel te Amsterdam-Sloterdijk In Bloemendaal beroe pen zou zijn. op een misverstand berust. Er Is nog geen beslissing genomen inzake de vervul ling der vacature. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A.K.U Fokker Nederlandse Ford. Nederlandse Kabel Calvé certificaten. Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Oeli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton My. 11 Slotkoers Heden gisteren I uur 417i/2 410% 284% 285%, 366 372 182% 182% 221 358 353 265 267% 163 163 177% 178 204% 205 145 143 227% 227 138% 138% 133% 133 100%, 100% 330 335

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3