c c J Geschokt Gedeeltelijke restauratie van oude slot te Heemstede Friezen hadden pech en verloren Warmte maakte veel slachtoffers Wereldnieuws WOENSDAG 23 JULI 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Er is op het moment een zaak in de wereldpolitiek, die in de meeste landen in het volle licht der belangstelling staat: Nederlands-Indië. De aandacht der wereld voor Nederlandse aangelegenheden, die bij vroegere gelegenheden zo moeizaam te ver krijgen was, is thans zonder voorbehoud geschonken helaas tengevolge van het schokkende feit. dat de wapenen de taak van de diplomatie hebben overgenomen. Wanneer men de reactie in de buiten landse pers waarneemt, komt men tot de overigens logische conclusie, dat deze pers uiterst gevoelig is voor alles wat met oorlog en strijd te maken heeft. De actie der Nederlandse troepen op Java en Su matra is als een bom ingeslagen en 'het is duidelijk'te merken, dat de mogelijkheid van vijandelijkheden in Indië in het bui tenland tot nu toe niet serieus aanwezig is geacht, behalve misschien in regerings kringen te Londen en Washington, die nauwkeurig en van uur tot uur op de hoogte werden gehouden van de steeds cri- tieker wordende situatie. Men heeft blijk baar te veel op de UNO gehoopt. Men heeft zich niet gerealiseerd, dat er overal ter we reld een oorlog kan uitbreken, zonder dat de UNO zelfs ook maar een kans krijgt, tussenbeide te komen. Men heeft zich ver. der ook niet gerealiseerd, dat de Neder landers, die hun reputatie van bij uitstek vredelievend volk door de jaren heen heb ben verheven tot een lichtend voorbeeld voor de wereld, in staat zouden zijn hun geduld te verliezen en naar de wapens te grijpen. De reserve, waarmede de wereld pers over het al of niet gerechtvaardigd zijn van de actie in Indië spreekt, duidt er op dat weinigen buiten Nederland ervan overtuigd zijn. dat geen andere weg meer open stond. Dat is een veeg teken voor de stemming, waarin het buitenland de actie beschouwt. De gevoeligheid van het Ame rikaanse publiek vooral voor alles wat zweemt naar bruut krachtsgebruik en on rechtvaardigheid, schept de kans dat Ne derland in de Verenigde Staten veel van zijn goodwill zal inboeten. De Amerikaan kan er eenvoudig niet bij', dat uitgerekend de Nederlander in Veiligheidsraad en in ternationale verstandhouding de kampioen voor rechten, vrijheden en vrede der vol ken juist in dit tijdsbestek resoluut grijpt naar een machtsmiddel, dat hij heette te verafschuwen: de wapenen. De Ameri kaan weet waarschijnlijk weinig af van alles, wat zich in Indië als voorspel tot deze strijd heeft afgespeeld. Maar hij weet des te beter, dat er op dit ogenblik gevoch ten wordt en dat de in Amerika voor de strijd tegen Japan opgeleide mariniers ge. bruikt worden tegen de Indonesiërs, die gerekend worden tot de volken, die door Japan werden onderdrukt en mishandeld. Hij weet bovendien uit de legerberichten, dat de Nederlanders Amerikaanse vlieg tuigen en Amerikaanse vaartuigen gebrui ken. Sommige Amerikaanse bladen schrijven, dat het schokkend is te moeten constateren, hoe niet aan de UNO, doch aan de wape nen de kans gegeven is om een koloniaal probleem op te lossen. De Engelse News Chronicle betwijfelt, of de wereldopinie „ja" zal kunnen zeggen op de Nederlandse vraag: „Steunt gij deze actie, die volgens ons gerechtvaardigd is?" De Times, nuchter en beheerst als altijd, kan toch niet nalaten op te merken dat het nog valt te bezien, of de militaire actie, na zolang en geduldig gedragen provocaties, die resultaten zal af werpen welke door de Nederlandse rege ring worden nagestreefd. Zowel in linkse als rechtse bladen in Engeland en Amerika overheerst de grote teleurstelling naar gelang de politieke kleur der bladen va riërende van gematigd tot heftig over het feit, dat de wapenen boven de diplo matie zijn verkozen en dit is tekenend voor de mentaliteit, waarin men in het buiten land komt te verkeren naar gelang de om vang en de draagwijdte der „politiële maatregelen" duidelijker wordt. Men vreest een algehele débêcle van de vredes wil over heel de wereld, nu een der meest vredelievende volken een zo duidelijk ant. woord heeft gegeven op de vraag, of oorlog wel ooit noodzakelijk kan zijn om vrede te vestigen. Bovendien is men uiterst bezorgd voor een schipbreuk van de orde en rust in geheel Azië, nu het op een "ha grootste Mo hammedaanse land in een strijd met het Westen is gewikkeld. Het is wel duidelijk dat de stap, die de Nederlandse regering Zondag gezet heeft, van de grootste betekenis is geweest voor de internationale verhoudingen. De aan dacht der wereld concentreert zich niet voor niets op Java en Sumatra. Het is geen ondergeschikte aangelegenheid meer, maar een zaak van de eerste orde. die de hele wereld aangaat. En 't is juist daarom zo be treurenswaardig, dat Nederland in deze zaak een rol speelt, die heel gemakkelijk als die van een oorlogsdrijver en agressor kan worden voorgesteld. Nederland was tot nu toe in de ogen van het buitenland de mogendheid, die in de algemene tendens van „Azië aan de Azia ten" en „liquidatie van het koloniale stel sel" zich opmaakte een bezielend voorbeeld van lankmoedigheid en edelmoedigheid te geven. Die reputatie verplichtte Nederland, méér concessies te doen dan de republiek en zich meer offers te getroosten dan de Indonesiërs. Thans is het tegenovergestelde gebeurd. Het buitenland heeft een Neder- De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.S M. 7. 8, 13, 19. 20 en 22 30 uur: Nieuws: 7.15 Gymn 7 30 Gebed: 7 45 Bachmuziek: 8.15 Gram.pl.: 9 00 Russische orkestwerken; 10.00 Muziekcorps Le ger des Heils: 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgel; 11.00 Ziekenbezoek: 11.45 Gram.pl.: 12.00 Ange lus; 12.03 Cello; 12.30 „Fantasia"; 12.55 Zonne wijzer; 13.20 Welk boek'; 13.45 Voor de Vrouw; 14.00 Hollandtasextet; 14 40 Voor de Vrouw; 15.00 Gram pi 15.30 Frans programma; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Kwartet van Haydn; 17.00 Gemengd koor; 17 30 Omroeporkest; 18.30 Strijdkrachten; 19 15 Amusementsorkest; 19.30 Actualiteiten: 19 45 De R.V.D. antwoordt; 20.05 Proloog; 20.15 Tussen de Vierdaagse; 21.00 Orgel; 21 30 De vaart der volken; 21.50 Met band en plaat; 22.00 We- reldjeugdconferentte te Oslo; 22. ;5 Overdenking; 23 00 Gram.pl 23.15 Schaaktouronoi Hilversum; 23 25 Gram.pl. HILVERSUM II, 414.5 M-, 218 M. en 1875 M. 7, 8. 13. 18. 20 cn 23 uur: Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 en 8.15 Gram.pl.8.45 Strijkorkest; 9.15 Mor genwijding. 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor de Vrouw; 10.35 Fritz Kreisler; 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Gram.pl.; 11.20 Opera- en operette muziek; 12.30 In "t spionnetje; 12.35 Plano en zang; 13 15 Musette-orkest; 13,45 Bioscooporgel; 14.00 Russische muziek;* 14.20 Brahmsconcert; 15.00 Voor zieken; 16.00 U kunt het geloven of niet; 16.05 Reprises; 17.00 Kaleldoscoop; 17.20 Wat wil je worden?; 17.30 Skymasters; 17.50 Rijk overzee; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Piano-duo; 19.30 Hij en zij; 20.05 Voor vacantiegangers; 20,10 Reportage; 20.15 Kamerorkest; 21.15 Ro mantische pianomuziek; 21.30 Hoorspel „Het hoofd in de strop"; 22.30 Metropole-orkest.. 23.15 Gram.pl. landse desillusie beleefd. Dat is, afgezien van alle politieke en economische conse quenties van deze aangelegenheid, betreu renswaardiger dan welke andere ontwikke ling ook. Want de positie van Nederland in de wereld is meer dan ooit afhankelijk van wat het buitenland denkt en doet. Of die positie sterker zal zijn wanneer de wa penen in Indië de tegenstand hebben ge smoord en in de ogen van de wereld het gerechtvaardigde nationalisme zal zijn ge kerkerd, is een grote vraag, die in het licht van wat de wereld altijd als de ideële grondslag van macht en aanzien heeft ge huldigd, ontkennend zou moeten worden beantwoord. Want zulke macht en aanzien steunen slechts op recht en vrijheid voor allen, en die twee worden, in het oog van het generaliserende buitenland, in Indië beledigd. J. L. Een tcetennehappelffk opgeboutcd produet J SNEL BRUIN VETVRIJ. AFWASBAAR VEILIG DOOR LICHTFILTERS KOEL OP DE HUID ZONNfiBBAXD CRÈJIE F 1.15 per tube Kinderen vonden buisjes met gevaarlijke vloeistof Aan de Nieuwendammerdijk, aan de overzijde van het IJ in Amsterdam, von den spelende kinderen enige dozen met kartonnen hulzen. De hulzen bevatten glazen buisjes. De kinderen maakten de buisjes open en kregen de zich daarin be vindende vloeistof over hun handen, waar door terstond grote blaren ontstonden. Een broer van één der kinderen nam de dozen met inhoud mee en liet de vloeistof on derzoeken. Het bleken Duitse hulzen met „Gelb Kreuz Kampfstoff" te zijn, vermoe delijk een soort mosterdgas. Prinses Juliana heeft een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Het Kind en zijn Spel" in de Bijenkorf te Amsterdam, Vier jaar gevangenis geëist tegen Duitse plunderaar Begin April werd Venlo opgeschrikt door enige brutale diefstallen, waarvan al spoe dig bleek, dat ze door Duitsers gepleegd waren. In de nacht van 11 April wist de gealarmeerde grenswacht haar slag te slaan toen één der daders werd aangehouden, waarna de Venlose politie vervolgens een complot, waarin verschillende personen betrokken waren, wist te ontwar t en. De officier van justitie te Roermond eiste tegen de 27-jarige G. F. H., mijnwerker uit Gelsenkirchen, hoofddader van de grote diefstal in een coöperatiewinkel, 4 jaar ge vangenisstraf. De uitspraak zal over 14 dagen plaats hebben. Waar komt de Oudheidkamer Enige tijd geleden hebben wij al mede gedeeld dat binnenkort begonnen zal wor den met opgravingen op het terrein van het Oude Slot te Heemstede. Aanvankelijk was alleen het voornemen de Romaanse brug te restaureren. Thans vernemen wij evenwel dat de plan nen veel verder reiken. De slotgracht zal worden uitgegraven, waardoor het mogelijk wordt een mooie waterpartij te maken, en bovendien wordt dan bereikt dat de In de nieuwe kunstzalen Frans Heerkens Thijssen, Plein 13 te Haarlem, wordt van 12 tot 26 Juli een tentoonstelling gehou den van schilderijen en tekeningen door Maria van Regteren Altena en Oscar Mendlik. Eerstgenoemde kunstenares is de oudste van de groep der Amsterdamse „Joffers", die allen figuren van betekenis werden in de schilderswereld. Heel vaak directer en gedurfder dan menige mannelijke confra ter. Ik zeg dit met overtuiging. Ook mej. v. Regteren Altena bezit het knap schets matige, waarin, om het eens paradoxaal te zeggen, Coba Ritsema als „voorman" der groep uitmuntte. Ieder dezer Joffers heeft, naast wat haar aan de anderen bindt, een eigen karakter. Te zamen vormen zij een duidelijk afgescheiden groep. Binnen haar kring treedt niemand en zij treden niet daar buiten. We moeten het maai' eens ruiterlijk bekennen, dat deze Joffers heel wat in haar mars dragen en dikwijls ver rassend knappe dingen maken. Mej. v. Regteren Altena heeft een fraaie toets, licht en gemakkelijk. Zij maakt vaak typisch vrouwelijke dingen met een typisch mannelijke kracht. Soms, als in „de Stil" is er (in de linkerhoek) een fragmentje, dat aan Coba Ritsema doet denken, doch dan schildert zij op hetzelfde doek op eigen manier in koele tonen verder. Haar beste doek is ongetwijfeld „het „Duinrust" eerst in October gereed als marine-hospitaal Het gebouw voor R.-K ouden van dagen ..Duinrust" te Overveen, dat, na tot interne ringskamp voor politieke delinquenten gediend te hebben, ten behoeve van de Koninklijke Ma rine gevorderd werd, zal niet, zoals aanvanke lijk in de bedoeling lag, in Augustus als ma rine-hospitaal ln gebruik genomen kunnen wor den. De strenge winter, de materiaal- en de per- soneelschaarste hebben de Rijksgebouwendienst verhinderd de omvangrijke verbouwingen en herstelling in de oorspronkelijk aangenomen tijd uit te voeren. Men vermoedt, dat de opening van het hospi taal eerst In October kan plaats hebben. Wel zal per 1 Augustus een „kernbemanning" haar intrek in „Duinrust" nemen ter behartiging van de huishoudelijke dienst. Zoals men weet,# zal het gebouw, dat 170 pa tiënten kan opnemen, slechts ter tijdelijke ver vanging van het door de Duitsers verwoeste marine-hospitaal te Nleuwediep dienen. Het ligt in de bedoeling een nieuw gebouw met een ca paciteit van ongeveer 350 bedden te Den Helder neer te zetten. Tot zolang moet men zich met „Duinrust" behelpen. Knecht vermoordt 2-jarig dochtertje van zijn patroon Aanslag op de moeder mislukte Nadat de landbouwer H. Dijkstra te Edam gistermorgen naar de markt in Pur- merend was vertrokken, heeft zijn 51- jarige knecht J. V. het twee-jarig doch tertje van zijn patroon met een mes van het leven beroofd. Daarna sloeg de dader de moeder van het meisje met een stuk ijzer op het hoofd, waarna hij haar met het mes te lijf wilde gaan. De vrouw wist zich echter te verweren en het mes machtig te worden. Zij snelde naar de buren, die de politie waarschuwden. Twee uur later werd de dader, die zich in het riet langs het IJsselmeer had verscholen, ge arresteerd. De vrouw van de landbouwer is met een hersenschudding in een ziekenhuis opge nomen. Hoedje", een geestig Frans getint schilderij, gevoelig, modieus zonder vals sentiment. Meestal zijn haar kleuren koel, sober. In „Pioen" schemert de bloem tegen de rust van zulk een koel-grijze achtergrond. Door die grijzen dartelen hier en daar inge houden kleuren, geel, blauw, rood in vele variëteiten, en nooit zijn ze uitbundig. Deze eigenschap geeft aan haar werk distinctie. Het is soms voornaam als in „Tulpen", geestig als in „Boeken" en zeer fraai van kleur als in „Bloemen in bruine vaas". Tussen deze mooie dingen is „Schemer" verdwaald geraakt. De schilderes doet goed dit ding weer terug te leiden op de weg naar 't atelier. „Het Hoedje" verdient een vaste plaats in een museum, het representeert de kun stenares voortreffelijk. Oscar Mendlik. Oscar Mendlik's reputatie als schilder van de zee is zodanig gevestigd, dat we met een compliment slechts in herhaling vallen. Ik kende hem aanvankelijk van een Böck- lin-achtig schilderij, dat in een zeer oud nummer van Studio was gereproduceerd. Daarin vertoonde hij een romantiek van internationale allure, ietwat poëtisch-sen- timenteel, maar interessant. Ik weet niet of dit zijn enige uiting van romantiek was, wèl weet ik, dat er van zulk een stemming op deze expositie niets is te bekennen. Hij vertoont hier als portrettist-van-de- zee een zuiver realisme. Hij schildert het karakter van de zee. Hij ziet als het ware het skelet-van-de-golf. Ook dat is interes sant. Hij ontleedt niet alleen het karakter van de zee, maar bestudeert ook haar rythme, haar veelzijdige eentonigheid, haar eentonige veelzijdigheid zonder meer: ik ken geen schilder van de zee, die juister dan Mendlik het element weet te peilen, de atmosfeer weet te geven en met zulk een observatievermogen als hij het oneindige weet te suggereren. Zonder twijfel is de zee zijn beste model. Het is verklaarbaar, dat deze schilder naast de studie van het karakter der zee ook de psyche van de mens wil bestuderen. Ook dèt doet hij met goed resultaat. Zijn handen op zijn portretten niet de sterkst- geschilderde détails, de koppen zijn uitste kend van facture. In een beeltenis als „portret van de Heer H. C." dringt zich de noodzakelijkheid ener gelijkenis aan ons op. „Nineke" is het best. Dit is een pittig ding, uitstekend van modelé, een als een bloem uit de fond opbloeiend kinderkopje. Een schilder als Mendlik, met zulk een vrije vlucht van het talent, moest nooit gebonden zijn aan de manier of de compo sitie. Mij dunkt, dat hij slechts ongaarne zich laat richten of begrenzen, getuige hiervoor het doek waarop een musicerende familie is afgebeeld. Staat men voor zijn „Buiïg weer" met de fraaie donkere lucht, en de onheilspel lende deining van het water, en kijkt men dan naar de musicerende familie. Oscar Mendlik is zeeschilder bij uitne mendheid en weet als portretschilder heel wat te bereiken. Ik mis op deze expositie zijn portret van wijlen de eerbiedwaardige Haarlemmer Ten Boom. een van zijn beste werken naar mijn mening. HERMAN MOERKERK. Wild-West in Biervliet Toen bij de hofstede van de gebroeders De Regt te Biervliet een gepantserde smokkelauto niet stopte na sommatie van C.C.D.-ambtenaren, openden dezen het vuur. De inzittenden schoten terug, waar door een van de controleurs in de hand ge raakt werd. De smokkelauto ontkwam. fraaie brug meer tot haar recht komt. Voorts wil men de muren van het slot bloot leggen en ongeveer een meter boven de grond optrekken, zodat een duidelijk beeld verkregen wordt van de vroegere indeling van het kasteel. Het voorplein zal dan in ere hersteld worden, evenzo de poort. Ten slotte staat het herstel der bijgebouwen nog op het verlanglijstje. Grootse plannen dus voor Heemstede. Dezelfde methode is indertijd gevolgd bij de Abdij van Egmond. Ook daar zijn de oude muren ongeveer een meter boven de grond opgetrokken. De plannen van het Oude Slot zijn al lang hangende. De moeilijkheid was steeds de eigendomsquaestie van de grond. Inder tijd zijn er onderhandelingen gevoerd tus sen de gemeente Heemstede en de eigena resse die toen evenwel geen resultaat had den. Wij vernemen dat er nu opnieuw on derhandeld wordt en bovendien dat er nu kans is, dat het wel tot een overeenkomst zal komen. Er zijn ook plannen om in Heemstede een oudheidkamer te openen. Voor de huis vesting was onder meer gedacht aan de Dorstige Kuil aan de Koediefslaan. „Monu mentenzorg" heeft het-gebouw bezichtigd, maar haar conclusie was, dat er geen reden was het te zetten op de lijst van monumen ten die beschermd moeten worden. Sinds dien is het denkbeeld gerezen de oudheid kamer onder te brengen in de gerestau reerde bijgebouwen van het Oude Slot. „Monumentenzorg" heeft aan Heemstede toegezegd de voorwerpen van historische waarde die bij de opgravingen van het Oude Slot gevonden worden in {le oudheid kamer te plaatsen. Men hoopt dat interes sante dingen naar boven zullen komen. Intussen zijn er al verschillende dingen die voor plaatsing in de Oudheidkamer in aanmerking komen. Men weet dat enige tijd geleden een oudheidkundige vereniging in Heemstede is opgericht. Hoewel nog weinig propagan da is gemaakt voor werving van leden, hebben er zich al meer dan 100 aangeslo ten. KAAGWEEK GEËINDIGD „Als er maar wind staat, dan zul je die Friezen eens zien", was de populaire ver klaring voor de minder gunstige resultaten, die de noorderlingen tot dusverre in de Holland-Friesland Regenboog-ontmoeting behaald hadden. Gisteren stónd er wind, een flinke bries uit het Zuid-Oosten en tóch verloren de Friezen ook het laatste der drie gevechten. Maar ze hadden wel pech. Van der Zij pp was met Theunissen mooi vroeg weg, té vroeg, want de toren nodigde zowel de Fries als de Hollander uit, opnieuw te starten. En toen kwam het: v. d. Zij pp gooide zijn roer om en raakte de „Eelko" van Bergsma, die onmiddellijk zijn pro- testvlag hees (was dat wel nodig? Dé Fries moest tooh terug!) Met dit protest tegen zich, trok van der Zij pp zich terug, zodat het Friese team nog slechts uit vier boten bestond, Theunissen startte wèl voor de tweede maal, doch kwam met zijn grote achterstand verder in het stuk niet voor. Intussen had de Hollander Vial de kop genomen, met direct op zijn hielen Gerlofs (Fr.), Bergsma (H.). de Wit (H.), dan weer drie Friezen en twee Hollanders. Gaande weg liep Vial's „Dolfijn" wat verder uit en na de eerste baan was de situatie slechts zoverre veranderd, dat Gerlofs zijn tweede plaats aan Bergsma moest afstaan, twee Hollanders aan kop dus! De strijd werd fel en fanatiek, vooral op het nèt bezeilde rak van de Dieper Poel naar het Norremeer, maar Vial gaf zijn achtervolgers geen schijn van kans meer. Wel veranderde in de achterhoede de stand van zaken nog al eens; zo zagen we Van der Velde twee. drie plaatsen naar voren komen. Hendriks zakte af, doch haalde later weer wat op. In deze vol; orde gingen de Regenbogen door de finish: 1. Vial (H.), 2. Bergsma (H.), 3. Gerlofs (F.), 4. Vrolijk (F.). 5. Van der Velde (H.) 6. De Wit (H.), 7. Hendriks (F.), 8. Oppen huizen (F.), 9. Theunissen (H.) Het totaal aantal punten, dat behaald werd was Hol land 32.1 en Friesland 22, de eindstand van deze dertiende ontmoeting is nu 95,3- in het voordeel van Holland. De Friezen wonnen tot dusverre negen maal, de Hol landers vier maal. Draken-zege. De tweede en laatste drakenwedstrijd tussen De Kaag en Burnham werd weer een enorme overwinning voor de Neder landers, die, toen bij de eerste boei de En gelsen te lang talmden niet het hijsen van de ballon, samen wegliepen en een uur la ter finishten, toen de Engelsen nog in geen velden of wegen te zien waren. Tims werd eerste, Vollebregt tweede. Bij de open wedstrijden op de laatste da| behaalde Hendriks uit Sneek in de Regen boogklasse de eerste Friese overwinning. In de tweede afdeling triomfeerde Leen de DE VIERDAAGSE Panda en de Meestervlieger 3. „Hier is mijn werkplaats!" zei de vlie ger en opende de deur van een soort ga rage. „Hier maak ik mijn machine wan neer hij onklaar is, hier ontwerp ik mijn uitvindingen en hier test ik lieden, die vliegenier willen worden. Dat is buiten lands en betekent eh.... nu ja, U zult het wel merken. Ziet U die stoel daar! Gaat U daar maar in zitten en houd U stevig vast! Ik ga eens proberen of U flink bent! Als U dat niet bent, kan ik U niet gebruiken, voelt U wel? Ik moet een erg flink iemand hebbenwant ik wil een nieuw record gaan vestigen.Zo, zit U? Houdt U zich Zegetocht door Huizen, Eist en Valburg nenten de veteranen Dinkhuizen en v. d. Ka, die aan hun 23e Vierdaagse beginnen. Maar ook huismoeders liepen mee met de gang van de getrainde wandelaarster. Zij allen zijn één van wil in de komende dagen, zij hebben het zelfde doel voor ogen, die ouderen en oudjes evenals de jongelui in de al dan niet flatteuze clubcostuumpjes, evenals de militairen, die we in kleine groepjes tussen de burgers door opmerkten, de Friezen en Friezinnen, die een aparte sfeer brachten in deze lange en veelkleurige stoet door in Fries costuum te verschijnen, de Leidse studenten, die zelfs de traditie van hun fraaie, maar wanne Napoleontische uniform en hun wapperende pluimen niet prijs gaven, al vallen de mussen van de hitte in zwijm van de daken, de mijnwer kers. met een speciaal applausje begroet, de padvinders, de als i.iscomannetjes uitge- dosten, de matroosachtigen, zij allen zullen onder het voor deze 31e Vierdaagse uitge geven parool „Naastenliefde" trachten,_ hun goede conditie en hun marsvaardigheid te bewijzen. De eerste dag, de bekende Betuwe-tocht, is voor de duizenden deelnemers, vooral voor de nieuwelingen een beproevingsdag geworden. De hitte was overweldigend; reeds in de eerste ochtenduren brandde de zon op de kale wegen van de Betuwe en ook op de Waaldijk kwam hoogst zelden een fris windje de deelnemers afkoelen. Toch was de tocht door de Betuwe, door Ruim zevenduizend wandelaars wandelden Huizen. Eist en Valburg een ware zege- tocht. De bevolking leefde mee en was gul met fruit, vruchtendrank en chocolade melk. Het leek weer het goede land van vóór de oorlog. Onoverzienbare rijen wan delaars, allen in een uitstekende stemming trokken van Eist naar Valburg, vanwaar alle groepen tesamen één route volgden. Gestart waren 6772 deelnemers, waaron der 1318 militairen en 596 geüniformeerde mannen van het overheidspersoneel, voor namelijk van politie en P.T.T. De eerste wandelaars vertrokken omstreeks 5 uur in de ochtend en om 13 uur waren de eerste 55 km-lopers reeds binnen. De warmte heeft vele slachtoffers gemaakt, voorna melijk doordat velen onderweg te veel dronken. Volgens de chef van de genees kundige dienst was deze dag een der warm ste. welke de wandelaars de laatste jaren hebben moeten doormaken. In totaal' zijn er 140 ambtenaren in uniform uitgevallen, waarvan 'het merendeel politiemannen. Bij de burgers vielen uit 25 dames en 23 heren. 188 totaal. Zo'n groot cijfer op de eerste dag van de Vierdaagse is nog nooit bereikt, doch men moet in aanmerking nemen, dat er ook nog nooit zo'n groot aantal nieuwe lingen heeft ingeschreven als dit jaar. Vandaag gaat de tocht naar hét Maas- Waal-gebied met als hoofdcentra Druten en de beroemde wandelplaats Wijchen. Schaken Tournooi van „De Rochade" vordert goed Het zomerschaaktournooi van ..De Rochade" maak-t goede vorderingen en ln de meeste groe pen is er reeds tekening in de strijd. Vrijdag avond is bestemd voor het spelen van afgebro ken en achterstallige partijen en daarna zal men een juist overzicht van de standen en kansen kunnen krijgen. De uitslagen van de derde ronde luiden: Hoofdklasse: J. Blokker-J. v. Dijk Vy-V, S. Bonkenburg-W. Miedema 0—1, A. Herfst-J. Bon- kenburg 14Vi le klasse; P. Rotteveel-M. Hovinga 0—1; H. J. v. Es-W. J. Jolink 0—1; K. Kas-W. Mantel 1—0; J. D Ravensbergen-K Kas Vi 2e klasse: mevr. Maljaars-j. C. v. Vliet 0—1; mevr. Mazirel-A. Soeteman 1—0; j. v. d. Berg- W. C. Hoos Vj—Vi: j. v. d. Moot-j. Peen i—0: G. v. Egmond-P, ln den Berken 0—1; D. Pardoen- j. A, Soeverein W-Vi. 3e klasse: F. v. Wonderen-J. J. Mölman 'i—Vi', F. v. Wonderen-F WIJdoogen 1—0; F. Wijnands- F. v. Tongeren 1—0; K. de Vries-J, Boeré 0—1; N. J. W. Hoogland-C. v. Bodegom 1—0, gisteren weg van de startlijn voor de wan deling die in de wandeling de Vierdaagse heet, maar die, gezien de afstand, die af ge wandeld wordt, zeker geen „wandelingetje" is. De militairen die meewandelden, wer den onderweg gecontroleerd of een gedeelte van hun bagage nog niet weggewandeld was. Weer is Nijmegen het lokkende middel punt, een kleine week lang, voor de duizen den, die onze natuurlijke wijze van voort bewegen, het wandelen, verheven hebben tot ontspanning en gezondheid brengende sport. „Natuur gaf ons een motor mee, van 't allerbeste merk", aldus luidt de aanhef van het marslied der Vierdaagse en bij het begin van de 31e Vierdaagse is gebleken, hoe groeiend het aantal is diergenen, die de capaciteit, van deze door moeder natuur beschikbaar gestelde motor hebben ontdekt. Onder de individuele wandelaars vielen weer op de beroemde sportopa's der Vier daagse. de onverwoestbaren, met als expo- goed vast? Zult U niet schrikken? Zult U rustig doorademen? Daar gaat-ie dan!" Panda had nieuwsgierig naar het gepraat van Oehoe geluisterd en ivas op alles voor bereid. Maar toch schrok hij verschrikke lijk toen de vlieger de stoel waarin hij zat begon rond te draaien..,. Wit uit Zaandam, winnaar van de wissel- prijs een zilveren Regenboogjacht werd Wiego Bergsma uit Vouburg, die er I in 1942 ook al beslag op had gelegd. SCHMITZ ONBEDREIGD ééN. De Haarlemmer Schmltz heeft met de „Argus" bij de zestien quadraattneters de hoofdprijs in de wacht gesleept, iets wat degenen, die het ver- loop van de wedstrijddagen hebben gevolgd, niet zal verbazen, want Schmltz was heer en meester ln zijn klasse. Bij de Draken heeft de Heem9tedenaar Jon ker met de Joy de hoofdprijs net zijn neus voorbij zien gaan. Een hard gelag voor hem, want hij had evenveel punten als Vollebregt, alleen had de laatste zijn punten vla een eerste prijs méér bijeen gegaard. Drie oorlogsschepen naar West-Indië i Het vormingsschip voor adelborsten,! Hr. Ms. „Van Kinsbergen" is heden onder) commando van kapitein-luitenant ter zeej W. F. van Vreeswijk voor een verblijf van drie maanden naar West-Indië vertrokken. Het schip werd voor het vertrek uit Nieu- wediep geïnspecteerd door de comman dant Zeemacht in Nederland, schout-bij nacht J. J. L. Willinge. Twee onderzeebo ten, de „Zwaardvisch" en de O 23 met als flottieljecommandant luitenant ter zee der le klasse J. F. Drijfhout van Hoog, zijn gisteren uit Rotterdam vertrokken, even eens voor een oefentocht van drie maan den in de West-Indische wateren. De „Van Kinsbergen" en de onderzeebooten zullen elkaar buitengaats ontmoeten om de reis gezamenlijk te maken. Staking van landarbeiders in Oostelijk Groningen In Oostelijk Groningen is een landarbef- dersstaking uitgebroken. De bij de E.V.C. aangesloten landarbeiders, die in de ge meenten Beerta en Finsterwolde bijna 90 procent van het totaal aan landarbeiders zouden uitmaken, weigeren te werken on der de collectieve arbeidsovereenkomst van 1 Mei 1947, daarbij het loon op 64 cent per uur werd vastgesteld. Deze collectieve ar beidsovereenkomst werd ondertekend door) de zes bij de Stichting van de Landbouw i aangesloten landarbeiders- en boerenorga-; - nisaties. De bij de moderne landarbeidersbond en 1 bij het Christelijk Nationaal Vakverbond) aangesloten landarbeiders nemen niet aanl de staking deel. Sinds Maandag ligt het oogstwerk stil in c een aantal gemeenten. Verder wordt door enkele E.V.C.'ers gestaakt in andere plaat-; sen. Veel boeren, sommigen met bedrijven van 50 ha en meer, zien geen kans de oogst- werkzaamheden te verrichten. Op sommige plaatsen zijn geïnterneerden en strafgevan- genen met de meest dringende werkzaam- s< heden begonnen. Naar schatting zijn onge- ei veer 2000 landarbeiders in staking. Nederlandse kansen voor de Lelpzlger Messe Er is sprake van, dat gedurende de Leip- ziger Messe van 2 tot 7 September ook door een beperkt aantal Nederlandse firma's kan worden geëxposeerd. De firma's, welke van deze gelegenheid gebruik zouden wen sen te maken, worden verzocht zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen) met de Economische Voorlichtingsdienst, Bezuidenhoutsweg 125, tel. 720060. EXAMENS Hoofdakte. Te Haarlem zijn voor de hoofd* akte geslaagd; H. P. Beekelaar, F. de Jong. F. Dlrtonaat, N. de Geus en N. de Mets Voor het gedeete B: C. C. Deutekom, R. A, C. Kordaim, R. Rijning, J. P, J. Woudman en J, Zaadnoordijk. Handenarbeid. Te Haarlem zijn voor d« akte Handenarbeid geslaagd de dames: G. A. Meerman. I Kortihof. A. M, Janssen, M. S. van Deth, F. J. den Buitelaar, C. J. de Bruin, J. B, Bros. M. E. Bom, A. M. van Rees, G. D. Fagel, Afgewezen werden 5 candidaten. UIT DE PARTIJ VAN DE ARBEID GETREDEN. Mr. G. H. Slotemaker de Bruine, oud directeur van de Dr. Wiardi Beckmanstich- ting, heeft bedankt als lid van de Partij van de Arbeid. WAAKT OVER UW HOND! De Sophia-vereniging tot bescherming vaï dieren vestigt er de aandacht op. dat zich ge vallen hebben voorgedaan van ziekte van Well bij honden tengevolge van het drinken ter uit of het zwemmen ln de vijvers van par ken. d. Kli Lie Parlementair speelgoed. Aneurin Bevan, Engelse minister van Gezondheid, heeft op een picnic van de mijnwerkers uit Northum berland verklaard, dat aan het bestaan van het Hogerhuis een eind gemaakt zal worden, indien het tegen de wil van het volk durft r in te gaan. Hij achtte het echter niet nood-i zakelijk het Hogerhuis geheel op te heffen, „wij zouden het het bezit van een stuK speelgoed kunnen laten". Geen vijanden. In een dagorder heeft admiraal v Pinke gezegd: „Ik draag u op te bedenken,! dat het volk in deze gewesten onze vijand I< niet is en Ik verwacht van u, dat gij u zult!F onthouden van alle daden, die buiten mili- taire noodzakelijkheid, de bevolking kunnen I kwetsen of leed berokkenen". Waarschuwing. De Italiaanse premier, Alcide d« C Gasperl, heeft de bevolking van Zuid-Tiroï'8 gewaarschuwd, de zo Juist toegestane autoJTei nomle niet als dekmantel te gebruiken voor]'2 pogingen om zich bij Duitsland of Oostenrijk "2 aan te sluiten, sin; Aangekondigde aanslag. De nieuw-benoemda jPr vice-voorz.itter van de Birmese Interim*?, regering. Thakln Nu, heeft medegedeeld, daljfie: Aung-San en de andere vermoorde minister*?? enige tijd geleden gewaarschuwd waren, datj® er een aanslag op hun leven zou worden ge* pleegd en dat de secretaris-generaal van da. anti-fascistische volksvrijheidsbor.d zelfs namen zou hebben genoemd van degenenJ die deze aanslag beraamden. Help. In een rede voor het Congres waarin hij de economische situatie van Amerika onder de loupe nam. zei president Truman: „WH moeten voortgaan andere landen te helpen, zichzelf te helpen". Gromyko zakt af. Victor Kravchenko. de RussM A sehe functionaris, die zich onder de bescher-*^ ming van de Amerikaanse autoriteiten heeft gesteld, nadat hij vorig Jaar de Sovjet-Rus sische economische missies in de V. S. van spionnage had beschuldigd, heeft thans voot de parlementaire commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit verklaard, dat Sedof, het toegevoegd hoofd van de Sovjet-aankoop commissie, lid is van de Russische geheime politie en de spionnage ln de V. S. leidt, Sedof was volgens hem nog belangrijker dan Gromyko, de n.M 14 30 Bag:

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2