Haarlems Dagblad Indonesische kwestie in het Britse Lagerhuis ter sprake Practisch geen tegenstand noch vernielingen om en in Cheribon Grote meerderheid in de Kamer schaart zich achter de regering Generaal Spoor geeft een overzicht van de vorderingen der troepen Groot-Moefti roept Mohammedanen op tot hulp aan de Indonesiërs Weerbericht 1 62e Jaargaug No. 18691 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: F ibert Peereboom Donderdag 21 Juli 1917 Verschijnt dagelyks behalve Zon- en Feestdagen, Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Londen noch Washington voelen voor een behandeling door de Verenigde Volken De Indonesische situatie is gisteren het onderwerp van debat geweest in het Britse Lagerhuis Ernest Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken, heeft te kennen gegeven dat hij er niets voor voelt, de Veiligheidsraad in te schakelen om tot een oplossing in Indonesië te komen, aangezien deze UNO-instantie volgens zijn ervaringen niet in staat was een vreedzame en definitieve oplossing te geven, tengevolge van veto- kweslies en alle mogelijke moeilijkheden. Hij zag er evenmin heil in, Sjahrir te ontmoeten, noch wenste hij „bedreigingen te uiten van welke aard ook". Bevin zeide aan een andere methode te werken en zich daarom niet aan een beslissing te willen binden. Ook in de Verenigde Staten voelt men er, blijkens een uiting van een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, niets voor de UNO te hulp te loepen. Wel zijn de beide regeringen bereid om zo spoedig mogelijk een emde aan de strijd in Indonesië te maken, doch blijkbaar heeft men nog geen besluit genomen over de wijze waarop. Bevin zeide in het Lagerhuis o.a. nog: „Ik houd ten nauwste contact met de gebeurtenissen en zal geen enkele gelegenheid laten voor bijgaan om een vreedzame oplossing tot stand te brengen. Op dit ogenblik kan ik echter geen enkel gezichtspunt naar voren brengen aangaande de snelste en beste weg om dit conflict te doen eindigen". Na een overzicht der Britse pogingen ter voorkoming van het afbreken der onder handelingen te hebben gegeven zeide Bevin „Ik heb het besluit van de Nederlandse regering om haar toevlucht tot de wapens te nemen met diepe teleurstelling verno men". Op desbetreffende vragen ant woordde Bevin, dat hij de mogelijkheid om de zaak voor te brengen aan de UNO ernstig overwogen had. „Natuurlijk scha kel ik deze oplossing piet uit, maar ik moet mij hierbij laten leiden door de on dervinding". Bevin verklaarde verder, dat verschillende kwesties welke de laatste tijd voor de Veiligheidsraad gebracht wa ren, toch niet op definitieve en vreedza me wijze waren opgelost; en hij voegde hieraan toe, „de zaak wordt gerekt met veto's en alle mogelijke moeilijkheden, hetgeen teleurstellend is". De Britse rege ring zal trachten haar goede diensten te verlenen om deze zaak zo snel mogelijk tot een definitieve oplossing te brengen. Op de vraag van Captain Gammans (Conservatief) in hoeverre de Indonesi sche regering, die de onderhandelingen met de Nederlanders voerde, in feite de macht verloren had en in hoeverre deze macht was overgegaan op meer extréme elementen, antwoordde Bevin: „Ik kan deze vraag niet beantwoorden, maar de gehele geschiedenis bewijst dat, wat er ook moge gebeuren zolang de onderhande lingen gaande zijn, men een geheel an dere situatie schept als men de geweren afschiet". Thomas Driberg (Labour) vroeg aan Bevin of hij bereid was Sjahrir te ontmoe ten, indien deze Engeland zou bezoeken. Hij wilde vervolgens van Bevin de verze kering hebben, „dat nu de oorlog in feite begonnen is, Engeland geen wapenen of uitrustingen meer zal leveren aan de Ne derlandse troepen on ook geen Nederland se troepen meer voor training in Engeland zal toelaten". Minister Bevin antwoordde: „Ik voél geen neiging bedreigingen van welke aard dan ook te uiten. Soetan Sjahrir is mo menteel geen eerste minister en ik kan daarom geen enkel nut ontdekken in een ontmoeting met hem. Wij werken op dit ogenblik aan een andere methode, welke meer geëigend is, indien zjj tenminste uit voerbaar zal blijken. Ik zou er daarom in dit stadium niet veel voor voelen mij aan een bepaalde beslissing te binden". In tegenstelling fot zekere in de Ameri kaanse pers gepubliceerde geruchten heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken giste ren verklaard, dat de regering van de Ver enigde Staten op dit ogenblik niet de be doeling heeft de situatie in Indonesië voor de Verenigde Volleen te brengen. Het V-J-dag in het geheel geen „dodelijke wa pens" aan de Nederlanders hadden gezon den, met uitzondering van zendingen ter nakoming van zekere verplichtingen en voor de uitrusting van een Nederlands marine-regiment, dat in de Verenigde Sta ten was opgeleid. Ook waren verschillen de andere Amerikaanse uitrustingsstukken door de Britten op Java achtergelaten en door de Nederlanders in bezit genomen, Ons vierde prinsenkind Marijke, dat na een voorspoedige oogoperatie weer gekomen, temidden van het gezin. Ongelukkig gevolg van hittegolf Een 21-jarige verpleegster uit Rotter dam werd op het station te Haarlem door de warmte bevangen, waardoor zij van de trap viel. Met een hersenschudding werd zij naar het Diaconessenhuis overgebracht. HET LEGERBEHICHT VAK HEDEN: Nederlandse troepen bereikten Woensdagmiddag te 16.35 uur Cheribon. Zij trokken de stad van het Noorden uit binnen. De bruggen en de wegen in de richting Cheribon bleken intact te zijn. Tegenstand werd practisch niet ondervonden. Brandstichtingen in de stad werden niet geconstateerd. Eveneens werden Woensdag Tomo, Kadipaten, Soebang en Kalidjati bezet. In West- Java werd Tjikainpek bereikt. Gemeld werd, dat in Tjitjalenka en in Madjalaja hevige branden woeden. Drie dagen na het begin van de „politiële actie" voorspellen neutrale waarnemers in Batavia, dat de militaire ineenstorting van de republiek binnen een week verwacht kan worden, meldt Reuter. Volgens berich ten te Batavia is de val van Malang, het republikeinse bolwerk op Oost-Java, aan slaande, en, naar verluidt, maakt de tang beweging van de Nederlandse troepen van Semarang naar Djokjakarta snelle vorde ring. Na de bezetting van de groot ste plaatsen op Oost-Java, binnen 48 uur na de eerste amphibielanding, zijn de Ne derlanders thans ten zuiden van Lawang in hevige gevechten gewikkeld met de re publikeinen, die de toegang tot Malang wanhopig verdedigen. In Midden-Java is de tangbeweging van Semarang uit ten minste tot halverwege Djokjakarta en Soerakarta gevorderd. Volgens het republikeinse legercommu niqué zijn vele burgers, onder wie enige Chinezen, gedood toen Nederlandse vlieg tuigen de stad Garoet bombardeerden. Ge bouwen in de stad werden vernield. Te'vens werd gemeld, dat de plaats Soemedang 35 km N.O. van Bandoeng, in brand stond, ivenmm waar, Eva in Parijs: De Franse regering verleende gisteren aan de vrouw van de Argentijnse president, Eva Peron, de versierselen van het legioen van Eer. George Bidault, de -w Franse minister van Buitenlandse Zaken aldus deze woordvoerder, was bij de ontvangst van „Argentinië's dat diplomatieke kringen in Washington het als „zeer wel mogelijk" beschouwen, dat het Nederlands-Indonesische geschil door een andere mogendheid, die wel lid is van deze organisatie, aan de arbitrage van de UNO zou worden onderworpen Marshall doet mededelingen Op een persconferentie heeft Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, mededelingen gedaan over de uit rusting van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië. Hij zeide, dat de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië beschikken over honderd-en-achttien voormalige Brit se jacht- en bombardementsvliegtuigen, die aan Engeland geleverd waren onder de leen- en pacht-regeling en bij het weg trekken van de Britten uit Indonesië met toestemming van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken aan de Nederlanders waren overgedaan. Het zijn: 54 Mitchells (type B 25), 26 jachtvliegtui gen van het type „p 40" en 38 Mustangs van het type „p 51". Marshall legde er de nadruk op, dat de Verenigde Staten sedert Brits-Russisch accoord hangt aan zijden draad Nadat het Franse persbureau A.F.P. had gemeld, dat de Brits-Russische handels bes-prekingen waren afgebroken, omdat er een meningsverschil bestond over de prijs van het Russische graan, wist Reuter te melden, dat het vertrek uit Moskou van Harold Wilson, leider van de Britse han delsmissie, dat op vandaag was bepaald, is uitgesteld. Na een langdurig onderhoud op Woens dagavond tussen Wilson en Mikoyan, de Sovjetrussische minister van buitenlandse handel, werd de mogelijkheid van een overeenkomst te elfder ure niet uitge sloten geacht. Het vertrek van het vliegtuig, dat Harold Wilson en de Britse handelsdelegatie naar Engeland zal terugbrengen, is nader vast gesteld op Vrijdag 10 uur. De tragedie van de „Exodus1' 1939 herhaalt zich De Franse minister voor het behartigen dor belangen van oud-strijders. Mitterand, heeft na een bijeenkomst van het Franse kabinet uit naam der regering verklaard, dat Frankrijk de 4.500 Joodse illegale im migranten, die door de Britse autoriteiten uit Palestina naar Frankrijk werden te- suggestuurd zal beletten aan land te gaan. charmantste diplomate" aanwezig. nadat Nederlandse eenheden met vijftig tanks hier waren gepasseerd bij het opruk ken naar Cheribon. In Soekaboemi BATAVIA 23 Juli (Aneta). Aneta's speciale correspondent, die heden uit Soe kaboemi terugkeerde, schrijft, dat afde lingen Nederlandse troepen Maandag bij het vallen van de duisternis Soekaboemi bereikten. De volgende morgen om acht uur. was de stad in Nederlandse handen. Verscheidene» malen werd met mitrail leurs tegenstand geboden. Tweemaal werd daarom aan Nederlandse zijde artillerie in stelling gebracht. Aan Nederlandse zijde waren geen doden te betreuren, doch een militair werd zwaar en drie licht gewond. Aan Indonesische zijde viel een zeer klein aantal sluipschutters. De republikeinse legercommandanten hadden reeds de stad verlaten evenals een aantal burgerlijke autoriteiten. Uiteraard is de voedselvoor ziening van Soekaboemi gestagneerd doch men verwacht nog heden tien ton rijst voor distributie onder de bevolking. Tussen de nog smeulende puinhopen in de goeddeels vernielde Chinese wijk zoeken de Chinese toko-houders naar hun huisraad. Zij ver telden laconiek, dat de republikeinse troe pen Maandag dynamietpatronen in hun huizen gooiden en direct daarna de stad verlieten. „Waarom, wisten wij niet, maar wij vermoeden omdat zij wisten, dat wij over grote rubbervoorraden beschikken". Geen Amerikaanse liulp aan Polen In een bekendmaking van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken werd gezegd, dat de Verenigde Staten de plannen ter hulpverlening aan Polen hebben laten varen, meldt U.P. Een recente publicatie heeft aangetoond, dat Polen m staat is zelf in zijn minimum behoeften aan voedsel te voorzien. De speciale assistent van de minister van Landbouw, Harrison, heeft kortgeleden een rapport gepubliceerd, waarin werd ge zegd, dat Poien in staat is over het alge meen in zijn behoeften aan voedsel in het jaar 1947 te voorzien zonder de hulp van de Verenigde Staten. Het rapport zei ver der. dat de voedselsituatie in Pole,n aan zienlijk beter was dan in Griekenland. Italië. Oostenrijk, Japan en in de Britse en Amerikaanse bezettingszones van Duits land. Meer luchtdiensten op Londen Hoewel tussen Amsterdam en Londen dagelijks 7 retourdiensten worden gevlo gen, kunnen nog niet alle aanvragen om passage op deze luchtlijn worden verwerkt, zodat dikwijls passagiers moeten worden afgewezen. Om hierin verbetering te bren gen heeft de K. L. M. besloten bepaalde diensten op deze lijn te verdubbelen. Dit brengt echter geen wijziging in de tijden van de thans geldende dienstregeling. Geruchten, dat de militairen, die drie we ken zul'.en helpen bij de aardappeloogst, naar hun garnizoenen teruggezonden zullen worden zijn van officiële zijde tegengesproken. In een woning aan de Goudreinetstraat in Den Haag heeft de 42-jarige vrouw A. I. K. zich zelf en haar drie kinderen van respectievelijk 3. 7 en 10 jaar van het leven beroofd, vermoe delijk wegens onenigheid met haar echtgenoot. Brandende strowagen veroorzaakt treinstagnatle Woensdagavond is tussen Hilversum en Baarn een wagon met stro van een goede rentrein in brand geraakt. De brand ont wikkelde zoveel hitte, dat de treinen uit de tegenovergestelde richting niet konden pas seren en de treinenloop iussen Amersfoort en Hilversum werd daardoor onmogelijk. Om 23,10 uur kon het verkeer over enkel spoor worden hervat. Het woord is aan..... Herder: Trots elk gemis aan dadelijk resultaat is geen enkele ge dachte vergeefs die de vcr- vrczenlijkmg van de vrede, ook slechts in de verte, voor bereidt. HET BELEID INZAKE INDONESIË Een voltallig Kabinet, een vrijwel vol tallige Tweede Kamer en overbezette tri bunes hebben gistermiddag de verklaring van dc minister-president over de ontwik keling in Indië aangehoord. Gelijk reeds is gemeld, gaf hij een overzicht van de laatste gebeurtenissen, waarbij hij de diepere oor zaak van het geschil liet uitkomen: de Ne derlandse regering heeft te handhaven de haar gedurende de overgangstijd toekomen de en bij Linggadjati bevestigde souverei- niteit de republikeinse eist nu al een souvereiniteit op, welke na afloop van die overgangstijd is toegedacht niet aan haar, doch aan de nog te vormen regering der Verenigde Staten van Indonesië. Dr. Beel stelde ook het bijzonder teleurstellende van de wyze, waarop de eisen werden afgewe zen nog eens in het licht: de houding van Sjarifoeddin, die de Nederlandse voorstel len immers eerst had geaccepteerd, maar blijkbaar in Djokja niet opgewassen was tegen de daar heersende sfeer, terwijl hij bovendien te vrezen had dat de bevelen der republikeinse regering toch niet zouden worden opgevolgd. Dr. Beel zette voorts nog eens uiteen dat arbitrage overeenkomstig artikel 17 van Linggadjati niet mogelijk is geweest. De vraag immers of de republiek vijandelijk heden mag plegen tegenover ons, tegenover de Malinogebieden of tegenover de bezette gebieden, is geen vraag van arbitrage. Even min is het vraagpunt of de Nederlandse souvereiniteit gedurende de overgangstijd nog bestaat een kwestie van arbitrage. Tenslotte herhaalde hij met klem dat de Nederlandse regering van harte zodra de situatie zulks toelaat naar nieuwe overeenstemming wil streven, overeen komstig het staatkundig beginselprogram ma van Linggadjati. mits de uitvoering daarvan dan verzekerd zij. Het debat. Des avonds om zeven uur begonnen de debatten. Behalve de communisten, die, gelijk te verwachten was met vele woor den zich tegen het regeringsoptreden ver klaarden en dan ook een motie in deze zin aankondigden (met de daaraan verbonden wens tot onmiddellijke staking van de vijandelijkheden), en behalve de heer N e- derhorst van de Partij van de Arbeid, die zich in een persoonlijke verklaring als een principiële tegenstander van geweld deed kennen, stelden alle fracties zich ach- Geen aanwijzingen van guerilla-oorlog De Nederlandse strijdkrachten hebben geheel Oost-Java afgesneden, zo heeft lt.-generaal Spoor heden volgens Reuter meegedeeld. Op weg van Bandoeng door het West- Javaanse bergland heeft, het leger zich meester kunnen maken van dertigduizend ton rubber. De operaties op Java en Suma tra, aldus generaal Spoor, zullen beperkt blijven. De republiek zal geheel niet wor den bezet. Er zijn geen tekenen, die er op wijzen, dat zich een guerilla ontwikkelt, doch zui veringsoperaties zullen wel noodzakelijk zijn. De operaties van Padang uit hadden alleen ten doel de bezette zóne uit te brei den terwille van de voedselvoorziening. Aan de rand van de zóne duren de gevech ten nog voort. Generaal Spoor deelde mede, dat de laatste berichten van de comman dant van Medan geen melding maakten van ernstige tegenstand. Disciplinaire maatregelen, aldus generaal Spoor, zouden worden genomen tegen de Nederlandse vliegers, die „een trein en enige voertuigen hadden beschoten". Generaal Spoor weigerde zich er over uit te laten, of de eenheden, die van Semarang naar het zuiden oprukken, Djokjakarta en Soerakarta zullen gaan bezettten. Op Sumatra hebben drie colonnes bij de oliehaven van Palembang olievelden van de Shell ende Standard Oil bezet, zonder dat ernstige tegenstand werd geboden. „De heilige plicht eau alle Mohammedaanse volken" De Groot-Moefti van Jeruzalem heeft ten gunste van Indonesië een oproep gericht tot alle Arabische en Mohammedaanse volken. „Het is dc heilige plicht van alle Mohammedaanse volken", aldus de Groot- Moefti, „hulp te verlenen aan dc dappere Indonesische natie, die strijdt voor haar on afhankelijkheid." India rechtstreeks geïnteresseerd In gezaghebbende kringen te New Delhi verklaart men: „De Indische regering gaat volledig accoord met de Britse suggestie om het conflict tussen Nederland en Indonesië te regelen door het benoemen van een neu trale commissie". Men verzekerde in deze kringen, dat de regering van India recht streeks geïnteresseerd is bij een spoedige staking der vijandelijkheden, die zo zei men een bedreiging opleveren voor de vrede in Zuid-Oost-Azië. In kringen van de Congrespartij verwon dert men zich erover, „dat de Nederlanders geen lering hebben getrokken uit de Britse houding tegenover India en dat de Neder landers ook niet beseffen, dat de openbare mening in de wereld geen herstel van ko loniaal bewind toelaat". Men is van mening, dat de UNO behoort te intervenieren, indien de Nederlanders hun actie niet staken. Van officiële zijde in Londen word; ver nomen, dat de Britse regering van de re gering van India een verklaring heeft ont vangen met betrekking tot de situatie in Indonesië. In deze verklaring geeft de re gering van India uitdrukking aan haar on gerustheid over de hervatting der vijande lijkheden in Indonesië. De verklaring richt een verzoek tot de Britse regering om haar uiterste best te doen teneinde beëindiging van deze vijandelijkheden en hervatting der onderhandelingen te bereiken. Naar te Londen verluidt, is een overeenkomstige verklaring gericht tot de regering der Ver enigde Staten. Australië wordt aangespoord De heer Oesman, hoofd van het republi keinse consulaat in Australië, heeft heden verklaard, dat Indonesië aan Australië hulp zou vragen in de vorm van mankracht en materiaal, „indien de Nederlanders blijven volharden in hun huidige houding." Nadat de heer Oesman besprekingen had gevoerd met dr. J. W. Burton, secretaris van het departement van Buitenlandse Zaken, ver klaarde hij: „Australië heeft ons prachtig geholpen. Zelfs voor de oorlog hebben zich vele Australiërs vrijwillig gemeld om tegen de Nederlanders ;e vechten. Indien de hui dige situatie blijft voortbestaan zullen wij ieder land in de wereld om hulp vragen Op het ogenblik verzoeken wij Australië om bemiddeling, aangezien wij ervan over tuigd zijn, dat het recht aan onze kant is." Republikeinse berichten, dat Nederland se vliegtuigen Indonesische steden bombar deren. zijn „grove leugens", verklaarde generaal Spoor. „Wij hebben alleen vlieg velden beschoten". Hij beschreef de toestand in de bezette steden van West-Java als „rustig, terwijl terwijl de bevolking hulpvaardig is". De meeste republikeinen waren gevlucht zon der dat het tot ernstige botsingen was ge komen. De bevolking, die uit de gevechts- gebieden was geëvacueerd, keert thans weer terug, zo voegde generaal Spoor aan zijn overzicht toe. De waarschuwing van het Nederlandse leger heeft de Indonesiërs niet van de ..verschroeide aarde" afgehouden. Toen Probolinggo in N.O. Java werd bezet, brandde de stad op verschillende plaat sen. Overal waren Chinese slachtoffers ge vallen en waren eigendommen vernield. De generaal geloofde niet. dat bij de laatste gevechten ernstige verliezen gele den zijn. „Zo goed als nieuw" Bovenstaande gemeenplaats, meestal af gekort tot z.ga.n.. treft men dagelijks in onze advertentiekolommen aan vandaag eens in het redactionele gedeelte van ons blad, dat daarmede wil wijzen op een merkwaardige manoeuvre van het foto bureau ANEFO. Dit bureau zond ons gis teren enkele foto's van gebeurtenissen in Indië, voorzien van bijschriften die de in druk wekten, dat de in beeld gebrachte situatie dateerde van enkele dagen gele den. Wij plaatsen een dezer foto's in de veronderstelling te doen te hebben met verwonderlijk snel overgebrachte actuele beelden. De betreffende foto toonde de wegvoering van Indonesiërs en ANEFO schreef daarbij: „Nadat onze regering Zon dag bevel had gegeven tot het nemen van politiële maatregelen in Indië, gingen on derdelen van Marine en Landmacht over tot bezetting van strategisch belangrijke postenSluipschutters worde nwegge- voerd". Helaas te laat, om bedoelde foto nog uit onze kolommen te verwijderen, be reikte ons gistermiddag een telegram van ANEFO, waarin de ware aard der foto's werd onthuld. Die ware aard was „niet- actueel". Zo goed als nieuw dus volgens de opvattingen van ANEFO. doch aller minst volgens de onze. Het Parool meent te weten dat de foto's door de Marinevoor lichtingsdienst aan ANEFO werden afge staan. In ieder geval dateren zij van de periode, waarin zich de Britse troepen nog op Java bevonden. Er zou voor ons geen enkele reden zijn geweest, illustratieve herinneringen aan die periode op te roe pen. Was bedoelde foto dus onder eigen vlag by ons binnengezeild, zij zou roemloos zijn ten onder gegaan in de diepte onzer papiermand. De betreurenswaardige ervaring heeft ons intussen genoodzaakt, de opneming van ANEFO-foto's voor de toekomst stop te zetten. Wij wensen onze lezers ook wat foto's betreft, te bedienen met „gloeiend nieuws", en niet met „z.g.a.n." ter de machtiging, die de regering aan Dr. Van Mook heeft verstrekt. Prof. Romme (K.V.P.) deed dit van ganser harte, al be treurde hij de noodzakelijkheid ervan. Prof. L o g e m a n n (Arbeid) twijfelde evenmin aan de juistheid van het regeringsbeleid. De heer T i 1 a n u s, namens de C. H. U. sprekende, beperkte zich in overeenstem ming met de geest van het huidig ogenblik tot enkele sobere bewoordingen. Er is op luchting, hier en in Indië, dat de regering eindelijk tot de conclusie kwam, dat het zo niet meer ging, zeide hij, nadat hij enkele punten aangestipt had, waarop hij kritiek zou kunnen oefenen. Is de regering niet U» ver gegaan met haar onderhandelen? De Commissie-generaal worde nu opgeheven was zijn wens. Maar de radiorede van dr. Beel had hij met waardering gehoord. De heer Schouten (A.R.) was evenzeer van mening dat de regering niet anders had kunnen handelen. Dit betekent overigens niet dat er geen verschil van mening tus sen de regering en hem ten aanzien van de Indische politiek blijft bestaan. Slechts de Koninklijke Verklaring van 7 December 1942 kan basis zijn voor overeenstemming. De woordvoerder van de Partij van de Vrij heid de heer Vonk. wenste de regering wijsheid en vastberadenheid toe. Wjj zullen alles doen om de regering te steunen bij haar streven naar het herstel van orde en rust, aldus de heer Vonk. Wat het staat kundige betreft, vroeg deze spreker aan de regering terug te komen van haar politiek van voldongen feiten. Wij moeten terug tot de rechtstaat en naar tijdige inschake ling van de Staten-Generaal, zeide hij. De katholieke fractievoorzitter, die de Nederlandse troepen, maar ook hen die aan de andere kant van de demarcatielijn staan, niet vergat, zeide dat de republiek niet het object van het optreden is. Het gaat niet om vernietiging van de republiek, ook niet om haar verwezenlijking, doch om verwer kelijking van het staatkundig beginsel van Linggadjati. Prof. Logemann, hield een, gezien de moeilijke positie waarin vooral de Partij van de Arbeid verkeert, belangwekkend betoog. Hij twijfelde, gelijk gezegd, niet aan de juistheid van het regeringsbeleid. Maar is die politiek voor iedereen wel dui delijk? vroeg hij. Er zijn spanningen in het land, hield hij de regering voor. En in het buitenland, waar wij langzamerhand sym pathie hadden verworven voor ons stand punt, is deze geslonken. Bovendien zullen wij te zjjner tijd toch weer met de Indo nesiërs moeten praten! Deze spreker zou voor een goed begrip van het Nederlandse standpunt een nadere verduidelijking willen horen van de doel einden die worden nagestreefd, beperk te doeleinden, zoals hij tot zijn verheuge nis constateerde. De wijze van uitvoering is evenzeer belangrijk. Wordt vliegtuigactie met de nodige voorzichtigheid toegepast? Hij zou voorts gaarne zakelijke, zo uitvoe rig mogelijke legerberichten zien. En wat in de toekomst? Zo spoedig mo gelijk zullen wij tot vreedzame wederop bouw tesamen met Indonesiërs moeten ko men. Zal dat mogelijk zijn zonder dat een derde ons daarbij de helpende hand biedt? Waarom dat koele antwoord op het Engelse aanbod voor goede diensten? Het schijnt, alsof wij niet doordrongen zijn van de nood zakelijkheid van het aangrijpen van kansen om wapengeweld te doen eindigen. Dit wordt niet begrepen en het zal naar de mening van prof. Logemann goed zijn. dat de regering duidelijk maakt, waarom zij niet dadelijk van dit aanbod gebruik heeft gemaakt. "V olsla<ren impasse inzake de atoom-controle Zowel de Sovjet-Unie als de V. S. hebben gisteren hun meningsverschil over het toe passen van het veto-recht op sancties tegen landen, die de conventie voor de atoomenergie overtreden, bevestigd, waar door de hoop op een spoedige overeen komst over de internationale controle op de atoomenergie is verdwenen, aldus meldt A.F.P. Feesten in Den Bosch afgelast Dc organisatoren van het „Verbroede ringsfeest" lussen de bevolkingsgroepen van 's Hertogenbosch en Vught hebben de grote festiviteiten, welke voor Zaterdag en Zondag waren georganiseerd, in overleg met de plaatselijke autoriteiten afgelast, nu gebleken is, dat de regering het in deze moeilijke tijdsomstandigheden ongewenst acht buitengewone feestelijkheden te doen plaats vinden. Alleen het massale volksbal in de verlichte bossen nabij het strand paviljoen zal beide avonden doorgang vin den. Oud-minister Steenberghe over Amerikaanse interessen Oud-minister mr. M. P. L. Steenberghe, die dezer dagen uit het buitenland terug keerde, gaf als zijn mening te kennen, dat de kapitaalsinvesteringen en credieten van Amerika voor andere landen geen imperia listische oogmerken als ondergrond hebben. WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N M I. te De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Windstille nacht met plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag over het al gemeen zonnig weer Vrijwel nergens buienvorm'.ng. Temperatuur vooral in het Zuiden en Oosten van het land oplopend tot hoge waarden. Aan de kust tijdelijk zeewind Overigens wei nig wind. 25 Juli: Zon op 4.49 uur. onder 20.42 uur Maan op 14,06 uur. onder 23.58 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1