c c Regering wi! de maximum snelheid voor de auto's beperken Prinselijk gezin gaat met de „Piet Hein" Friesland in Het bekoorlijke geheim van de „Nachtwacht" is vervangen door wondere werkelijkheid Aantal leden van de Partij van de Arbeid gaat niet accoord met regeringspolitiek Bonnen voor tabak en een ei Zonnegloed bracht nieuwe beproevingen J Wereldnieuws DONDERD De secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaai bespreekt de auto-moeilijkheden De secretaris-generaal van het Departe ment van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, heeft te Utrecht in een persconferentie enige urgente onderwer pen aangesneden, dit departement betref fende. Reeds kort na de bevrijding werd een plan opgesteld, dat er op was gericht bin nen zo kort mogelijke tijd ons autopark weer op vooroorlogs peil te brengen. Dit plan voorzag in een dusdanige import van vracht- en personenwagens, dat in 1950 de •toestand van 1939 weer zou zijn bereikt. Gelijk het geval was met andere in die op timistische tijd opgestelde plannen, bleek in de practijk, dat dit program onuitge voerd zou moeten blijven, daar het tekort aan auto's op de internationale markt eerst en daarna het tekort aan vreemde valuta ons niet zou veroorloven alle gewenste goederen in het buitenland te kopen. Met de legerauto's uit de dumps kon met een betrekkelijk gering bedrag aan devie zen een bijna onmiddellijke verlichting van het vrachtautoprobleem worden ver kregen. Na de bevrijding bleek, dat het aantal personenauto's, dat in 1939 ongeveer 100.000 bedroeg, was teruggelopen tot cir ca 40.000. Om in de behoefte aan personenauto's te voorzien, werden door de overheid se dert de bevrijding invoervergunningen af gegeven voor 22.500 personenauto's, waar van tot 30 Juni j.l. ruim 15.000 werden aangevoerd. Doordat ook vele oude auto's met behulp van geïmporteerde onderdelen weer werden opgeknapt, kon, hoewel daar tegenover verdere slijtage stond, het aan tal afgegeven rijvergunningen per 31 Mei 1947 tot ongeveer 66.000 stijgen. In dit aan tal zitten echter dubbeltellingen, daar voor alle uitgevallen auto's de vergunningen niet werden ingeleverd. Het aantal perso nenauto's is rond 63.000. Momenteel worden de oude auto's voor 75 procent meegerekend. Dit wordt met" in gang van 1 Augustus 60 procent, zodat de ze auto's ook bij de verdeling geleidelijk worden afgeschreven. De dure auto's Mr. Spitzen merkte in antwoord op vra gen over de dure auto's op, dat de critiek hierop gemakkelijk kan worden weerlegd, omdat men buiten de betrekkelijk kleine hoeveelheid werkelijk „vorstelijke" auto's zich meestal vergist met de normale stan daard modellen zoals van „Ford" en „Che vrolet", die er wel duur uitzien (we waren ontwend nieuwe wagens te zien), maar die niet kostbaar zijn. De uiteindelijk door de verbruiker te betalen prijs wordt echter nadelig be ïnvloed door de vrachtkosten, die momen teel aanmerkelijk hoger zijn dan voor de oorlog. De dienstauto's Teneinde misbruik van dienstauto's te voorkomen en tevens om controle daarop te vergemakkelijken werd bepaald, dat alle personenauto's in rijksoverheidsdienst op de binnenzijde van de voorruit moeten worden voorzien van het woord „DIENST AUTO". Geconstateerd kan worden, dat sinds de invoering van deze maatregel een aanmer kelijke verbetering is ingetreden, hoewel bekend is, dat nog niet altijd van dienst auto's een even juist gebruik wordt ge maakt. Door strenge controle zal een even tueel misbruik tot het uiterste dienen te worden beperkt. Ontheffing -van het Zon dagsverbod voor ambtenaren wordt slechts verleend in die gevallen dat betrokkenen, b.v. controle-ambtenaren, ook. op Zonda gen ambtsbezigheden te verrichten heb ben. Hoewel het aan ambtenaren niet verbo den is op dienstreizen personen mede te nemen, wordt er wel voortdurend op ge wezen, dat hierdoor het belang van de dienst niet mag worden geschaad. Indien kennelijk van dienstauto's misbruik wordt gemaakt, worden passende maatregelen getroffen, Volgens de gegevens wordt 30 procent van de benzine gebruikt voor personen auto's en motorrijwielen: opheffing van het Zondagsrijverbod zou waarschijnlijk een verhoging van het benzinegebruik met 5 procent betekenen, hetgeen een devie zen-bedrag van ongeveer f 250.000 per maand zou vergen. De maximum-snelheid De regering overweegt als algemene voorwaarde bij het verlenen van rijver gunningen de maximum-snelheid voor personenauto's te brengen op 70 km. en voor vrachtauto's op 55 km. Voor de doktoren is een bevredigend voorzieningsschema opgesteld. De medici zijn op een enkele uitsondering na tevreden gesteld, zodat dit probleem als opgelost beschouwd mag worden. Het aai>tal personenwagens, dat vóór de oorlog bij artsen in gebruik was, wordt op 5000 geschat. Na 1 September zal dit aan tal zeker zijn overschreden. Rijksverkeersinspecties De directeur van het Vervoer van het Departement, de heer A. Meijer, heeft de Rijksverkeersinspecties in een uitvoerig betoog tegen de vele en velerlei klachten verdedigd. Hij gaf toe, dat na de bevrijding veel elementen zijn binnengeslopen, die er niet in hoorden. Dientengevolge is fraude en corruptie nogal eens voorgekomen, het geen uiteraard zeer te betreuren is. De in specties zijn thans „gezuiverd" en verrich ten haar werk in voorbeeldige plichtsge trouwheid. De vaak felle critiek op de autodistribu tie noemde spreker ongerechtvaardigd. Er worden fouten gemaakt, zeker, doch er wordt te allen tijde billijkheid betracht. Het is de bedoeling, dat de thans be staande bepalingen en richtlijnen op het gebied van het goederenvervoer, per vrachtauto zo spoedig mogelijk door een wet worden vervangen. De voorberei dingen hiertoe verkeren in een vergevor derd stadium. Ook het eigen vervoer zal in deze wet worden betrokken. Het staat wel reeds vast, dat de Rijksverkeersinspec ties bij de uitvoering van de bepalingen dezer toekomstige wet een belangrijke rol zullen spelen. De 9 Muzen Toneelcongres. In het afgelopen week-end heb ben de leden van de Nederlandse Amateur To il eol-Unie te Nijmegen gecongresseerd. Men be sloot tot het stichten van een toneelblbliotheek. Telken jare zullen drie schrijvers uitgenodigd worden een stuk te schrijven, waarvan de op voering door minstens 50 verenigingen gewaar borgd wordt. Verder werd besloten de vorming van cursusleiders te bevorderen. De practische scholing kan het best geschieden in toneelkam pen, zoals van 26 Juli tot 2 Augustus In Huis ter Heide onder leiding van Johan Fiolet en Henk Schaer gehouden wordt. Toeloop voor de kunst. De tentoonstelling van de Ween se kunstschatten in het Rijksmuseum te Amsterdam boekte in de eerste tien dagen meer dan 17000 bezoekers. Hiermede werd hei record, dat op naam van de Franse wandtapijten stond met „slechts" 10.000 bezoekers in hetzelfde tijd vak gebroken. Opvallend groot is het aantal Frans sprekende buitenlanders, ook de Scandi- naviërs zijn goed vertegenwoordigd. In de week van Maandag 28 Juli tot Za terdag 2 Augustus, zal het Prinselijk Gezin een boottocht maken met de „Piet Hein" door Zuidoost-Friesland. De Prins zal zich Maandag te Lemmer aan boord van het jacht begeven en Donderdag voegt de Prin ses met de kinderen zich bij hem. De Prins zal onder meer een bezoek bren gen aan het stoomgem'aal bij Takozijl. Bij die gelegenheid zal het gemaal een nieuwe naam krijgen: het zal namelijk worden ge noemd naar de oud-hoofdingenieur van Waterstaat, ir. D. Wouda. Het plan bestaat voorts om de watersportliefhebbers uit Sneek en omgeving ter ere van het hoge bezoek aan de tweede Friese stad een vloot- parade te laten houden op het Snekermeer. Woensdagochtend wordt de Prins te Heerenveen verwacht. Op het gemeente huis zal, evenals in Sneek, een informele bespreking gehouden worden over de vraag stukken van Zuidoost-Friesland. Tijdens de autotocht door de Zuidoost hoek, die de Prins Donderdagochtend op het programma heeft staan, zal hij een kort bezoek brengen aan het gemeentehuis te Wolvega met aansluitend daarop een bezoek aan het sanatorium „Beatrixoord" te Ap- pelsga. De middag wordt besteed voor een bezoek aan Leeuwarden. Vrijdag maakt het prinselijk gezin een rondvaart in de wateren van het „Prinsen hof" in de omgeving van Grouw en Eerne- woude. Het is niet uitgesloten, dat er bij die gelegenheid te Eernewoude wederom een grote vlootrevue gehouden zal worden. Zaterdag in alle vroegte zal het Prinselijk jacht de provincie verlaten om via het Snekermeer, Sneek, IJlst, Heeg, Galama dammen en Staveren het IJselmeer te kiezen. Ministerieel bezoek aan papierfabriek Gistermiddag heeft de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Gielen, met klein gezelschap een bezoek gebracht aan de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. te Velsen. HET DURE IJSJE „Koele" verbalen in Zandvoort Het is een publick geheim, dat vele ijs- bereiders en -verkopers het niet al te nauw nemen met de hoeveelheid ijs, die zij voor een bepaalde prijs moeten leveren. Nu dt zomer in het land blijft, heeft de prijsbe. heersing zich voor de verandering eens bezig gehouden met de prijs van het ijs, zowel in de steden als in de plaatsen waar de stedeling zich vermeit met bos en water en waar hij dus een of meer ijswafels nut. tigt tot verstoring van het evenwicht tussen de buiten- en de „binnen"-tempcratuur. Gewapend met weegschaal, maatglas en andere dreigende requisiten hebben ambtenaren van de prijsbeheersing zich de laatste dagen in Zandvoort opgehouden en) een handelaar in koelte-aan-een stukje, dié een paar gram minder dan de vastgestelde 40 voor een dubbeltje verkocht, ging even4 zeer „op de bon" als de venter wiens koude waar te duur van de hand ging, ook al wai dit te duur een kwestie van een stuiver; Want de badgasten, die vele „gewone men-l sen" onder hun rijen tellen, horen nu eenJ maal niet aan de willekeur van een ijsco verkoper te zijn overgeleverd, wanneer er een hausse in zijn producten ontstaat. Er zijn talrijke verbalen gevallen in Zandvoort en de andere badplaatsen: over' het algemeen waren de ijsjes veertig pro-j cent te licht en ook in de verkoelende dranJ ken werden met behulp van het maatglas verscheidene overtredingen geconstateerd; NA DE RESTAURATIE De talrijke bewonderaars, die het „gou- Dat blijkt thans te meer, nu zijn palet zo IJsauto's zijn in deze dagen hele gebeurtenissen en een bestuurder van dit koele dorado wordt geacht te zijn een van de meest bevoorrechte schepselen dezer warme aarde. Dinsdagmiddag kwam een ijsauto echter in botsing met een taxi en zij raakte daardoor in een minder bevoorrechte positie. De bevroren staven kozen het hete asfalt als verblijfplaats en men zegt, dat zij door de warmte bevangen zijn geraaktDe twee botsende chauffeurs kwamen met de schrik vrij. Een aantal leden van de Partij van de Arbeid, onder wie ds. B. J. Aris, ds. J. J. Buskes Jr., mr. G. J. van Heuven Goedhart, dr. P. J Meertens, W. Romijn, dr. B. Sajet, drs. B. W. Schaper, hebben zich met de volgende, verklaring gericht tot het partij bestuur en de Kamerfracties van de Partij van de Arbeid, alsmede tot hun partij genoten-ministers: „Ondergetekenden, leden van de Partij van de Arbeid, hebben met verontwaardi ging kennis genomen van het besluit der regering tot gebruik van geweld in Indone sië over te gaan. Zij zijn er in geen enkel opzicht van overtuigd, dat een gewapend conflict met de Indonesische republiek onvermijdelijk was, noch dat van Nederlandse zijde vol doende pogingen zijn ondernomen om tot overeenstemming met de republiek te ge raken. Zij achten het gebruik van wapenen na hetgeen reeds was bereikt moreel on gerechtvaardigd en politiek noodlottig. Deze weg zal naar hun vaste overtuiging voor de toekomstige samenwerking van Nederland en Indonesië alsmede voor een progressieve politiek in ons land tot ramp zalige gevolgen leiden. De uitvoering van het accoord van Linggadjati, waarvoor de regering zich garant 'heeft gesteld, is vol gens hun mening door het gewapend op- Het Zondagsrijverbod voor motorrijtui- treden onmogelijk gemaakt? ■n TTlflPt wpppn<; r> nrvi 7 n V-P Hi Lr o -7iiinirrR#airf-l Tn nA t.Vinnc .tfocph a npr clfn gen moet wegens noodzakelijke zuinigheid gehandhaafd blijven. Twee ernstig gewonden bij ongeluk op Afsluitdijk Gisternacht is op de Afsluitdijk een auto ongeluk gebeurd, waarbij twee lifters zwaar werden gewond. Om ongeveer twee uur reden twee vrachtauto's met slechts enkele meters tussenruimte op de Afsluit dijk bij Den Oever in de richting Friesland. Toen de voorste auto, een melkwagen van de firma Van Kooy uit Makkum, plotseling voor een langs de weg staande personen auto moest stoppen, schoof de achterste wagen met de motorkap onder de laadbak van de melkwagen, waardoor de cabine werd ingedrukt. Twee lifters uit Makkinga, die evenals de chauffeur bekneld raakten, werden ernstig gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Leeuwarden overgebracht. De chauffeur liep geen ernstig letsel op. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8. 13, 19. 20 en 22,30 uur: Nieuws; 7.15 Gymn.; 7 30 Gebed; 7.45 Muziek van Beethoven; 8.15 Gram.pl.; 10.15 Het Boek der Boeken; 10.40 Gram.pl.; 11.00 Ziekenbezoek; 11.35 Als de ziele luistert; 11 45 Kwartet van Haydn: 12.00 Ange lus: 12,03 Karl Schmidt Walter zingt; 12,30 Har- monlemuziek: 12 55 Zonnewijzer; 13.15 Welk boek; 13.20 De Vierdaagse; 13.50 Van man tot man; 14.00 Gram.pl.; 14..20 Klankbeeld „De Nach tegaal"; 15.15 Kamermuziek van Beethoven; 15.55 Opera's van Rossini; 16.30 Na schooltijd; 16.45 Gram.pi.; 17.45 Wat het buitenland leest; 16.00 Piano-duo: -8.30 Strijdkrachten; 19.15 Ne gerkoor; 19.25 Voor katholieke jongeren; 19.40 Tango's en rumba's: 19,55 Akemer.e hulpactie; 20 03 Actualiteiten; 20.'.2 De gewone man; 20.20 Kurhausconcert: 21.20 Hoorspel „De aanbidders van de aap 22.00 Btr.g Crosby; 22.10 Gebed; 22.25 Vaders Dagboek; 22.50 Piano; 23.00 Dans- orkest; 23.40 Operettemuziek. HILVERSUM n, 414.5 M.. 218 M. en 1S75 M. 7, 8, 13. 10. 20 en 23 uur: Nieuws; 7 15 Gymn 7.30 en 8.15 Gram.pl.; 8.50 Voor de Vrouw; 9.00 Gram.pl.; 9 35 Boedapester Strijkkwartet; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor zieken; 10,45 Piano muziek; 11.15 Voor de Vrouw; 11.30 Gram.pl.; 12.00 Gram pi.; 12,30 Sportagenda: 12.35 Sky- masters 13.13 Virtuoso-sextet; 13.45 Reportage Vierdaagse; 13.55 Gram.pl.; 14.00 Kookkunst; 14 20 Orgel en zang; 15 00 Boekbespreking; 15-15 Londens Phllharmonisch Orkest; 16.00 Zang; 16.15 Gram.pl.; 16.30 Bezoek aan Hindelopen: 17 oo StafmuzJek Amsterdamse politie; 17,30 Mu zikaal babbeltje; 18 40 Kwartet Corduwener; 10 00 Praat u rustig verder; 19,15 Gram.pl.; 19 30 V.P.R.O.-cursus; 20.05 Werk van Nederlandse componisten; 20.39 Rondom Betje Wolff; 21.00 Men vraagt en wij draalen; 21.30 Buitenlands bverzlcht: 21.45 Swing and Sweet; 22.15 Film première; 22.40 Avondwijding; 23.15 Sympho- tSkeh concert. In de thans geschapen situatie kan slechts het onmiddellijk staken van de Nederlandse militaire actie en het aanvaarden van het aanbod van goede diensten van de Engelse en Amerikaanse regeringen de noodlottige gevolgen van de gevoerde politiek beper ken. Rondom ons verlaten tallozen, diep teleur gesteld in de houding van de leiding, de partij op een punt, hetwelk zij tot de toets steen van haar progressieve politiek heeft gemaakt.Terwille van de Indonesische zaak. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 24 Juli tot en met 9 Augus tus de bonnen „Tabak H 31" en „Tabak H 32" der tabakskaart elk recht geven op een rantsoen sigaretten of kerftabak. Bon „Ta bak H 35" van de gecombineerde kaart is aangewezen voor twee rantsoenen sigaret ten of kerftabak. Voorts zijn de bonnen „H 04 Reserve", ,,H 07 Reserve" en „H 14 Algemeen" van de bonkaarten voor voedingsmiddelen gel dig voor het kopen van één ei per bon. het belang van ons land en de toekomst van het democratisch socialisme dient niets te worden nagelaten om de noodlottige ge volgen van het besluit tot ondersteuning van de regeringspolitiek ongedaan te ma ken. Van een regering, die de politiek der ge- weldslieden voert en die de reële vredes- kansen afwijst kan en mag de Partij van de Arbeid geen deel uitmaken. Zij dient te streven naar een zodanige wijziging in het beleid en in de samenstelling der regering, dat de overgang van de huidige faze naar de vredestoestand onmiddellijk kan wor den voltrokken. Slechts op deze wijze zal het diep ge schokte vertrouwen van duizenden kunnen worden hersteld in de mogelijkheden van een democratisoh-socialistische politiek." Ongewone verhuizing Bij Giethoorn stond op een eilandje een De laatste jaren was de deugde- uitmunten(J lijkheid van dit paviljoen er niet op uit gegaan. Grondig herstel was dringend nodig. Daar de eigenaar in de toekomst waarschijnlijk zijn uitspanning toch niet op dezelfde plaats zou mogen handhaven, kwam hij op de gedachte het gehele bouw werk naar de wal te transporteren. Het paviljoen, dat een omtrek heeft van onge veer 40 meter, werd op twee schuiten ge vijzeld en op deze wijze vervoerd naar de wal, waar een betonfundering gereed ge maakt was. In één dag was het gehele ge bouwtje met ruiten en al erin. van het eilandje naar de vaste wal verhuisd. Op 1 October nog geen Ouderdomsuitkering Met ingang van 1 October 1947 treedt de Noodwet Ouderdomsvoorziening in volle omvang in werking. Hier en daar heeft de mening post gevat, dat reeds op 1 October de uitbetaling der ouderdomsuitkering zal beginnen. Dit is echter niet het geval. Men krijgt eventueel met ingang van 1 October aanspraak op een uitkering, waarvan de betaling zal geschieden in maandelijkse termijnen. De uitbetalingen over een be paalde maand zullen in het algemeen na afloop dier maand plaats hebben. Voorts moet er rekening mee worden gehouden dat wegens het grote aantal dei- door de Raden van Arbeid cn de Rijksver zekeringsbank te verwerken aanvragen de uitbetaling der eerste uitkering enige ver traging zal kunnen ondergaan. Zij wordt dan echter met terugwerkende kracht toe gekend. Waterpolo Internationaal tournooi van „Haarlem" Zaterdagavond om zes uur organiseert de zwemclub „Haarlem" een internationaal Wa- terpolotournooï in Stoop's bad, met als deelne- mers H.V.G.B. (Haarlem), de Gentsche Zwem vereniging. A-Z. 1870 (Amsterdam) en Zwemclub „Haarlem". Er wordt een halve competitie ge speeld. De G.Z.V. is een der sterkste Belgische ploegen en zeer zeker tegen de andere deelne mers opgewassen. Zondag gaat „Haarlem", te zamen met haar Gentse gasten naar Alkmaar om deel te nemen aan een vierkamp van D.A.W. Na een kort verblijf op De Rttygenhoek heeft de Koningin thans haar intrek genomen op paleis Het Loo. den licht" van Rembrandt's Nachtwacht hebben bezongen, zullen zich moeten troos ten met het feit, dat dit gouden raadsel feitelijk een ziekte was, waaraan het schil derij leed en waarvoor slechts één genees middel bestond: schoonmaken en verdoe ken. De kleverige vernis bedekte een zieke verflaag, die gelukkig niet ongeneeslijk was, doch op den duur tot ondergang zot zijn gedoemd. Van zijn geboorte a'f heeft de Nachtwacht een avontuurlijk leven geleid. Wij zouden zeggen: een „zwaar" leven. Dat blijft niet ongestraft. Het doek leed niet alleen door artistieke miskenning. Verwaarlozing, ver keerde behandeling, wisseling van tempe ratuur, vlucht in oorlogstijd, gevangen schap, met dit alles had het een even wis selvallig lot als zijn geniale schepper. De laatste restauratie, verricht door de restaurator van het Rijksmuseum, de heer H. H. Mertens, is evenwel zo grondig en overtuigd-wetenschappelijk geweest, dat men spreken mag van een wedergeboorte. De Nachtwacht is genezen. Dit is een uiterst belangrijk feit. Wie van het goud hield, dat veel verborgen heeft, vervaagd en verdoezeld, dus: gecamoufleerd, kan zich nu verlustigen in het glorende zonlicht, dat alles, figuren, ornamenten, wapenen en stillevens in een zeker minder raadselach- licht zet. maar even zeker in een luis terrijker klaarheid. Rembrandt was allerminst een mysticus. DE VIERDAAGSE De algemene stemming Wynchen was Woensdag het centrale punt het parcou-rs, van de tweede dag van de Vier daagse. In dit Gelderse dorpje, waar reeds tien tallen malen de deelnemers der Vierdaagse door heen trokken, heeft de gastvrijheid der eerste tochten zich in de loop der Jaren ontwikkeld tot een traditie en de naam Wychen is thans onver brekelijk verbonden aan de afstandsmarsen. Het eerst kwamen de wandelaars der 30 en 4< km. binnen. Zij hadden de grote weg naar Dra- ten slechts lot Beuningen behoeven te volgen; een landweggetje voerde hen daarna naar de al oude pleisterplaats van generaties Vierdaagse- gangers. De cafés waren reeds vol rustende wandelaars, toen omstreeks 11 uur. circa een uur later, de eerste deelnemers der 50 en 55 km. binnen kwamen, de meesten om tussen de dichte hagen der belangstellende bevolking meteen weer door te gaan. Met de doortrekkende wan delaars, wier liederen zich vermengden tot een gezellig-kermisachtige hutspot met medewerking van de muzikale koks der schipperspiano's in en om de cafétjes. plus de nu en dan domine rende muziek uit de tent slaagde men er in. de aparte Wychense Vierdaagse sfeer te bewerk stelligen. Het uitbundige karakter van de jaren voor de oorlog bleek verdwenen. Zo werd er maar zelden op het marktplein gedanst, wat vroeger de Wychense traditie nog meer luister bijzette en dit werd betreurd door de oude garde, die de jongere generatie zelfs gebrek aan be grip voor oude tradities verweet. Maar het pleit voor die jongeren, dat zij alleen begrip hebben r wandelen en in ieder geval was er sfeer en goede stemming op het marktplein te Wychen, •aar officiële auto's met de bekende Vlerdaagse- vlaggen en druk In de weer zijnde kopstukken der Vierdaagse-organisatie er de nadruk op legden, dat we hier toch heus met een Vier daagse bijeenkomst hadden te doen. Op de grote verkeersweg naar Druten hadden de deelnemers aan de langste afstanden al spoe dig met de toenemend hinderlijker wordende Panda en de Meestervlieger 4. De stoel van Panda draaide snorrend in de ronde - niet zo maar eens eventjes, nee, hij draaide als een wiel van een rijdende race-auto en Panda wist al heel gauw niet meer wat onder en boven was. De wereld warrelde voor zijn ogen de adem stokte in zijn keel, zijn maag danste op en neer en denken kon hij niet meer. Het enige wat, hij kon doen was zich krampachtig vast houden en dat deed hij dan ook. „Ziezo!" zet heer Oehoe en hield met een schok de stoel stil. „Stap maar uit, Panda!" Panda liet de leuningen los en stapte uit. De grond scheen onder zijn voeten te golven en de vlieger dwarrelde op een vreemde manier voor zijn ogen heen en weer. „Het volgende!" zei Oehoe op een knop druk kend. Op het zelfde moment ging een klein kanonnetje met een dreunende knal af. De arme Panda nameen sprong en gaf een verschrikkelijke gil. Hij dacht, dat de aardbol uit elkaar barstte. „Het is maar los kruit!" zei de vliegenier kalmerend. zonnegloed te kampen. Hier was de weg breed en ofschoon de bomen hun schaduwen niet op de weg wierpen, was de weg toch te verkiezen boven de wegen, die na Druten en Puiflijk kwa men. Met allerlei vreemdsoortige hoofddeksels trachtte men zich tegen de schroeiende stralen te beschutten, sommigen zagen er uit als Be- douiaen met hun over het hoofd geworpen bad handdoeken, anderen hadden breedgerande stroohoeden welen te bemachtigen en de enke ling, die een tropenhelm te pakken had kunnen krijgen, was een zeer benijdenswaardig man. Het voorbeeld van Dries de Rotterdamse spoor- man, die al jaren onveranderlijk op de Vier daagse verschijnt met de parapluie in top, be gint ook navolging Ie vinden en onder de ver zengende omstandigheden van Woensdag kun nen we de navolgers geen ongelijk geven. Voor de grote moeilijkheden begonnen van stoffige, woestijnachtige wegen, wanneer het landschap schraal wordt en reeds een Brabants karakter krijgt, hadden de mannen in Druten nog gelegenheid, zich te verfrissen, de bevol king droeg allerlei zaken aan. die de instand houding van de goede conditie en de goede stemming der doortrekkenden konden bevor deren. In Horssen deed de plaatselijke fanfare, bij zonder haar best en we zagen de beide predikan ten, ds. Speelman en ds. van Heuven Goedhart, statig op deze klassieke dorpsmuziekklanken voorbij schrijden. Maar bij Leur, toen men al enige kilometers schaduwloos parcours had moe- verwerken, kwam een rampzalig stuk een aanslag van bedenkelijke aard plegen op de gaafheid der voeten; hier had een overheids dienaar de ingeving gehad, juist op deze dag opdracht te geven de weg te voorzien van steen slag. „Terrible", zei de enige Engelsman tot ons, toen we hem voorzichtig het blaren verwekkend stuk weg zagen nemen; overigens bleek de Brit wel tevreden over de organisatie van de Vier- Er zouden meer Engelsen komen, als deelneming maar niet zo duur was. Twintig pond kostte het hem en hij was de enige van een groep van tien liefhebbers, die zich niet door het hoge kostencljfer had laten afschrikken. Hij loopt voor de vierde keer mee. De wandelaars der kortere afstanden kregen I het het hardst te verduren na Wychen, waar I de weg kronkelde tussen de roggevelden en de bescherming tegen de felheid der zonnestralen miniem was. Miniem was ook de watervoorzie ning; hier deden de boeren hun middagdutjes en vergaten ze de smachtende wandelaars langs hun hoeven. Dapper sloegen de wandelaars, maar vooral de wandelaarsters zich op dit barre deei van de Teersdijk naar Hatert en de Elshof door de moeilijkheden heen. De 50- en 55ers hadden het intussen laatste stuk betonweg naar Nijmegen behagelijk gehad. Bij hel naderen van Nijmegen werd de verfrissende belangstelling van Nijme- genaren steeds nuttigei; er werd kwistig mei water gesprenkeld, twee heren hielden perma nent twee gieters ondersteboven en men haastte zich onder de douche door te wandelen. Kleine jongens droegen bekers water aan en smeten de inhoud naar de wandelaars, soms met kennelijk genoegen, waar het politiemannen betrof Zulk een kans. de politie met water te gooien, krijgen zij voorlopig niet meer. Het applaus, dat de binnenkomenden van de weer spontaan geïnteresseerde Nijmeegse bevol king mocht incasseren, was ditmaal, na zulk een barre tocht, stellig verdiend. Want groot is het aantal geweest, dat onderweg opgaf, vooral bij de 55ers: 125. De dames hielden zich goed, slechts 12 konden de elndeontrölepost niet halen. In totaal was het aantal uitvallers op de tweede dag 247. Het opgegeven aantal van Maandag ls onjuist gebleken. De 140 miliiairen zijn terecht, zij waren sieehts „administratief" zoek. In totaal 441 uitvallers genoteerd, het percentage is gestegen tot 6',4 proc., zodal het percentage ïg Jaar (5Vi proc.) ls overschreden. Ook de enige Italiaanse deelnemer behoort tot de uitvallers. duidelijk in de zon ligt, Hij is sober, spaarzaam in zijn kleur enj tegelijk rijk zonder weerga. Hij is eenvou dig en weelderig. Dat kon bij maar alleen, geen ander. Uit de gouden schijn, die de lichtbron onwezenlijk maakte, zij het ook hoogst in teressant, is nu het puurste zonlicht ge boren, zo realistisch mogelijk gegeven en met grote nauwgezetheid verantwoord. Het schone, bekoorlijke geheim Is weg, de wonderlijke werkelijkheid is er voor inj de plaats gekomen. Het nieuwe licht is in zijn realiteit eenj even groot wonder, zo niet groter nog, dan het mysterieuse, onverklaarbare van| voorheen. In dit licht zijn nieuwe ontdekkingen ge-, daan. Het meisje-met-de-kip kreeg een parelmoeren pistooltje aan haar gordel: de vlag kreeg een vijfde baan: vermoede doch nooit geziene schaduwen vertoonden zich: vage schutterskoppen doemden duidelijker uit de schemer op. Luitenant Ruijtenburch's kleding veranderde van goudgeel in een| trillend bleekgeel doch met zulk een rijk dom van borduursel, dat ze aan pracht ge wonnen heeft. Tóch zal voor een ieder, die het doek in zijn nieuwe staat terugziet, dit kleine, pit tige luitenantje op het voorplan zich on middellijk in zijn felle belichting opdrin gen. Om dit onverwachte te overwinnen en als hoogste lichtpunt in het totale beeld op te nemen, heeft men enige tijd nodig. Men moet dan ook niet te spoedig zijn oordeel vestigen en eerst aan de nieuwe toestand gewennen. Het diepe zwart van kapitein Banning Cocq is dieper geworden tengevolge van de tegenstelling met het felle bleekgeel van Ruijtenburch. Een nieuw, brillant effect, meer gedurfd nog dan vroeger, maar zeker niet minder schilderachtig; reëler, genialer ook. Zoals het doek nu is heeft Rembrandt het geschilderd. De lagen vernis en vuil en de invloeden van de tijd hebben alles gehuld in bekoorlijke raadsels, ze hebben er een gedicht van gemaakt, dat Rembrandt niet heeft gewild en dat hij niet nodig had om zijn werk te verheffen in de weergaloze, poëtische sfeer, die het nu weer vertoont. Het is opnieuw duidelijk geworden, dat de titel „Nachtwacht" onjuist is. Terwijl ik nu de metamorphose overweeg bekruipt me de vrees, dat andere doeken van de meester aan de beurt zullen komen. Ik denk aan de mouw op het „Joodse bruid je". De secretaris der directie van het Rijks museum, de heer Ton Koot, beantwoordde een betreffende vraag echter kenmerkend en geruststellend: slechts dan als de toe stand van een schilderij zulk een ingrijpen noodzakelijk maakt, zal men er toe over gaan. Samuel van Hoogstraten, Rembrandt's leerling, schreef in zijn tijd over het korpo raalschap van Banning Cocq: Het doek ver schilt in alles met hetgeen tot nu toe (1642) in Holland is geschilderd. Maar hij voegde er bij: „Het ware te wensen geweest dat de schilder wat meer licht op zijn schilderij had ontstoken." Men ziet hoe de meningen verschillen. Wat velen thans t.e licht zullen vinden, vond Rembrandt's tijdgenoot te donker. De waar heid is deze: De „Nachtwacht" is genezen. Het gevaar van zijn ondergang is geweken. Ons voornaamste cultuurbezit is gered. Het openbaart thans zuiverder de grootheid van Rerr.*brandt's genie dan voorheen. Het schilderij heeft een eenzijdige be koorlijkheid verloren, maar het heeft aan waarheid en. diepte gewonnen. HERMAN MOERKERK. Ontmoedigend. De Britse regering heeft weer eens een nota aan de Bulgaarse regering doen toekomen ditmaal over het verschij ningsverbod van twee bladen der Bulgaarse oppositie. In deze nota verklaart Londen niet in het minst overtuigd te zijn door de ar gumenten. die Sofia ter rechtvaardiging heeft aangevoerd. Exit. De Hongaarse vrijheidspartij, die er blijk baar het nut niet langer van inziet om po litieke activiteit te voeren in een land. waar de geheime poiltie belangrijk machtiger is dan het geheime stemrecht, heeft zichzelf opgeheven. Albanese hoffelijkheid. Naar uit Athene wordt vernomen, hebben de Albanese grensautori- teiten een UNO-boodschapper afgewezen, die een brief wilde overhandigen, waarin toe stemming werd gevraagd voor de UNO-sub- commissïe om Albanees grondgebied te be treden. Vrijheid, Victor Kravchenko, het vroegere lid van de Sovjet-Russische aankoopcommissie tn de V.S. en schrijver van het boek „Ik ver koos de vrijheid", die onlangs voor de com missie van on-Amerikaanse activiteit enige bezwarende verklaringen aflegde betreffende hoge Russische functionarissen in de V. s., zal tot Amerikaans staatsburger worden ge* naturaliseert!.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2