Haarlems Dagblad Vragenlijsten Republikeinse activiteit neemt toe in de sector Modjokerto Spoedige oorlog of verzoening tussen Rusland en het Westen De houding der Commissie-generaal inzake het militaire optreden De buitenlandse belangstelling blijft op Indonesische kwestie geconcentreerd Verliezen in Indië in de afgelopen week Weerbericht 62e Jaargang No. 18693 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, j 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendapiein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Zaterdag 26 Juli 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: F^bert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem LECERBERICHT VAK HEDEN: j Het .Comité voor Europese Economische I Samenwerking heeft vijf vragenlijsten samengesteld en ze aan zestien landen toe gestuurd. Dat heeft het meteen gedaan: ze gingen met speciale vliegtuigen naar de zestien hoofdsteden van de landen, die aan de Parijse conferentie deelnemen. Het op stellen van de vragenlijsten was vier da gen na de instelling van de commissies van deskundigen, die het moesten verrichten. 1 voltooid. Dat was dus snel werk. Zo zijn de meeste commissies niet. En terwijl wij, ge- plaagde telgen der twintigste eeuw, niet kunnen nalaten te gnuiven bij de gedachte dat zestien staten waaronder de onze ook lange formulieren moeten invullen, stijgt ons genoegen bij de mededeling, dat zij reeds vóór 3 Augustus (te middernacht) ingevuld en wel te Parijs ingeleverd moe ten zijn. Ook dit zal weer snel werk vor- i deren, want die vragen zijn zeker niet ge- makkelijk te beantwoorden, al kunnen zij niet moeilijker zijn dan die in het beschrij- j vingsbiljet voor de Vermogens-aanwas- belasting, waaromtrent het gerucht gelo pen heeft dat minister Lieftïnck zelf er niet uit kon komen. „Binnenkort", meldt het hoofdkwartier aan de zestien staten, „zal een speciale vragenlijst betreffende de Duitse economie gereed komen". Juist. Die gaat natuurlijk ook door de lucht, met een bitse aanteke ning erbij, dat er uiterlijk binnen tien da gen antwoord moet komen en dat wie te laat is, maar moet zien hoe hij zijn deel krijgt uit de volle portemonnaie van me neer Marshall. Intussen zitten de Ameri kanen uit te rekenen, hoeveel zij daaruit missen kunnen om Europa tot heil der samenleving weder op te bouwen. Een on partijdige commissie van negentien voor- I aanstaande burgers moet daar rapport, over uitbrengen. Dat moet dan door de Ameri- kaanse regering bekeken worden tegelijk met het rapport van het comité voor Euro< pese samenwerking, in September. En dan zal hopelijk het hele plan in November 1 voor behandeling door het Amerikaanse 1 Congres klaar zijn. Gij ziet dat er nogal wat vaart achter zit. De tijd dringt dan ook, als men voorkomen wil dat een vervaarlijke economische crisis in Europa uitbreekt. En Noodzaak is niet I alleen de beste leraar in vreemde talen, maar ook de beste in economie. Toch zal het menigeen opvallen dat een Europees j plan voor wederopbouw met meer voort- varendheid behandeld kan worden dan I een dergelijk plan voor een enkele Neder landse gemeente. Zou deze vergelijking zich niet aan Den Haag opdringen? Neen, Den Haag houdt niet van zulke dingen. De komende speciale vragenlijst betref fende de Duitse economie zal het moeilijk ste onderwerp van alle gelden. Want zelfs zonder Molotof en Gromyko en zonder moordend veto zullen de zestien landen moeite hebben, het over de hervatting van de Duitse productie eens te worden. .Benelux" staat op het standpunt dat herstel van de Duitse productie, onder be hoorlijke beveiliging, noodzakelijke voor waarde is voor het herstel van Europa. Deze opvatting vindt bestrijding in Frank rijk, maar wordt in het algemeen in Enge land en Amerika gedeeld. Zoals ik deze week schreef bestaat de verwachting dat zij zal overwinnen, waarbij evenwel aanmerking dient te worden genomen dat aan de Duitse economische kwestie veel meer vastzit. De Russische bezetting van Oost-Duitsland met de intergeallieer- de samenwerking over het gehele land voorzover die bestaat werpt meer pro blemen op en men kan moeilijk aannemen dat de Russen iets zullen nalaten, dat het' succes van het Plan-Marshall kan ver hinderen. Zij hebben er zich immers vier kant tegenover gesteld. De Franse onwil terzake van al het geen op concessies jegens de Duitsers ge lijkt is te verklaren in een land, dat in de laatste anderhalve eeuw een reeks Duitse invallen heeft moeten doorstaan en geen illusies koestert ten aanzien van zijn Oos terburen. Ook voor de andere landen van West-Europa geldt overigens de voor waarde, dat hervatting van de Duitse pro ductie en in het algemeen herstel van Duitslands activiteit gebonden moet zijn aan waarborgen, die een herhaling van 1914 en 1940 uitsluiten. Zoals hier al meer malen betoogd is, kan dat op den duur al leen verwezenlijkt worden door opneming van Duitsland in een Europese federatie, waarin het zich evenals de andere landen ten aanzien van zijn buitenlands beleid en defensie aan het gemeenschappelijk be wind van Verenigde Staten van Eüropa zou hebben te onderwerpen. De tijd voor hun formatie is nog niet rijp, maar wel snel rijpende. Wie overdenkt hoe de openbare mening twee jaar geleden tegenover dat plan stond en hoe zij er nu over denkt con stateert het gi-ote verschil. Wat toen voor ;de meesten een utopie scheen wordt nu van vele zijden en door mensen van be tekenis en gezag als een politiek der be reikbare werkelijkheid en als de enige uit weg nagestreefd. Het zal sommigen verbazen, dat de eco nomische redding van Europa nu met zo grote haast nagestreefd moet worden. Men had deze toestand toch na de bevrijding al kunnen voorzien. Dat is natuurlijk zo en menigeen heeft hem ook voorzien. De loop van zaken toont opnieuw, hoezeer psycho logische en emotionele invloeden zich doen gelden en eigenlijk in feite beslissen. Als in 1945 vragenlijsten over politieke of econo mische ontwikkeling van Europa aan zes tien landen gezonden waren zouden zij, onder de invloed van oorlogsverbittering, geheel anders beantwoord zijn dan nu. En dit zou een gevolg zijn geweest van de in de volken heersende stemmingen; ook re geringen met een volkomen helder inzicht in de toekomstige loop van zaken zouden bepaalde dingen niet hebben aangedurfd, omdat de volken ze nog niet aanvaarden konden. Dit zijn stemmingen die, in poli-; tieke zin, zich ook nu nog ten aanzien van Duitsland doen gelden. Maar men is al veel rustiger en verstandelijker gaan denken Daarom is een verdere ontwikkeling in gunstige zin te voorzien. Het is jammer voor ons allen dat Europa thans nog niet kan denken zoals het over een of twee jaar, weer een eind verder verwijderd van de oorlog, zal doen. Dat zou het veel imisère besparen en zijn herstel hogelijk versnellen. R. P. Maandag ontscheping van de „Kota Baroe" Het m.s. „Kota Baroe" met 754 repa- triërenden aan boord wordt Zondagavond te Hnek van Holland verwacht. De ont scheping zal Maandagmorgen om negen uur Rotterdam beginnen. Dodencijfer niet gestegen Hedenmorgen is te Batavia het volgende officiële legerbericht verstrekt. In West- Java bereikten onze troepen de brug bij Losari, halverwege de weg Cheribon-Tegal. Aan de Noordkust werd Indramajoe be zet, ten Zuid-Oosten van Bandoeng wer den Bandjaran én Soreang, beide circa 15 km van Bandoeng, bezet. Uit Midden-Java (Semarang, Salatïga) wordt gemeld, dat de bevolking in steeds stijgend getal terugkeert naar de dessa's, waaruit de TNI haar tevoren verdreven had. In Oost-Java werd Lawang bezet. Over land werd de verbinding van Soera- bas a met de Oosthoek tot stand gebracht via de weg Pasoeroean-Probolinggo. Uit de sector Modjokerto wordt ver hoogde republikeinse activiteit gemeld. Sumatra: In Palembang heeft het op ruimen van de versperringen enige ver traging in onze bewegingen gebracht Weerstand van betekenis is nagenoeg ner gens ondervonden met uitzondering van het gebied van de rivier de Kommering Deze werd echter zonder moeite overwon nen. De Genie herstelde binnen korte tijd een aantal vernielde bruggen. De houding van dc bevolking was overal bepaald vriendschappelijk te noemen. Ter veilig stelling van de vrijgekomen gebiedsdelen worden zuiveringsacties voortgezet. Sinds de vorige opgave zijn aan onze zijde géén doden gevallen. Ook het aantal vermisten is hetzelfde gebleven, In de laatste 24 uur werden negen man gewond. De totale verliescijfers zijn dus thans: gesneuveld 32, gewond 50, vermist Het legerbericht bevat tenslotte nog de mededeling, dat alle berichten uit republi keinse bron, volgens welke door de TNI hier en daar successen zijn behaalde (Mod- Na een jaar nog geen raad Arcen-en-Velden is vtaar een kleine Limburgse gemeente, die zwaar van de oorlog te lijden heeft gehad. Maar het normale leven moest verder gaan en zo kwamen de gemeenteraadsverkiezingen om nauwkeurig te zijn op de 26e Juli 1946. Een van de partijen tekende pro test aan tegen een vermeende onregel matigheid en langs de bekende hiëra- chieke ladder werd deze onregelmatig heid aan de Raad van State voorgelegd. De uitspraak van dit eerbiedwaardige college is er echter nog steeds niet, zodat Arcen op 26 Juli 1947 nog steeds geen gemeenteraad bezit. En alle opbouw- plannen behoeven de goedkeuring van een dergelijke instantie.... Mislukte landing besloot mislukte onderhandeling Geen handelsaccoord tussen Engeland en Rusland De handelsbesprekingen tussen de Britse en Russische delegatie te Moskou zijn mis lukt. Er is geen accoord gesloten. De Britse delegatie is reeds naar Engeland terug gekeerd. Het vliegtuig, waarmede de Britse mi nister voor Overzeese Handel, Harold Wil son, Vrijdagavond uit Moskou terug kwam van zijn handelsbesprekingen aldaar, heeft op het Londense._vliegveld een ongeluk kige landing gemaakt, waardoor het zwaar beschadigd werd en Wilson zelf gewond geraakte. Ook enkele andere inzittenden liepen verwondingen op, o.a. het parlementslid Thomas Cook. Lord Burghley. de voorzitter van het internationaal athletiek-verbond van amateurs, die zich ook in de machine bevond, bleef ongedeerd. Hij kwam terug van het fportfeest te Moskou. Er waren 17 personen aan boord van het vliegtuig, waaronder een bemanning van acht. Het mag een wonder heten, dat de wegvloeiende benzine niet in brand is ge. raakt. Wilson heeft enige ribben gekneusd. Minister Gielen informeerde naar de Papiersituatie Omtrent het bezoek, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Gielen aan de papierfabriek te Velsen bracht, vernemen wij nader, dat dit bezoek verband houdt met een informatie-omtrent de Nederlandse papierpositie. De minister was vergezeld van de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en voorzitter van de Persraad. jokerto, Salatiga, Tjimahi enz.) alle volle dig onjuist zijn. Republikeinse berichten Volgens berichten van het Indonesische persbureau Antara wordt thans aan alle fronten op Java en Sumatra zwaar gevoch ten en nemen de Nederlandse luchtaanval len in hevigheid toe. Van officiële Indonesische militaire zijde wordt de val van Malang tegengesproken en geeft men te kennen, dat de tegenstand, welke de republikeinse troepen bieden, krachtiger wordt. Boycott tot het einde De federatie van Australische haven arbeiders heeft bekend gemaakt, dat de boycott tegen de Nederlandse schepen in Australische havens pas opgeheven zal worden, nadat alle Nederlandse troepen Indonesië hebben verlaten, alle geïnter neerde Indonesiërs zijn vrijgelaten en vol ledige onafhankelijkheid aan Indonesië is toegekend, meldt United Press. Britse zone te koop Het Britse Labourparlementslid Douglas Jay heeft in een rede in Sussex verklaard dat de Engelsen waarschijnlijk aan het eind van het jaar de Britse bezettingszone zouden moeten verlaten, indien de V.S. de kosten der Britse bezetting niet zouden overnemen. „Indien wij Amerika voor de keuze stel len zelf de Britse zóne te bezetten of slechts de kosten dragen, zal het waar schijnlijk liever het laatste kiezen dan zeil voor de nodige manschappen te zorgen' aldus Jay. REPUBLIKEINSE BLADEN VERSCHIJNEN WEER Accoord over Elbe-vaart Volgens het Duitse nieuwsbureau in de Britse zóne hebben de Britse en Russische autoriteiten overeenstemming bereikt over de scheepvaart op de Elbe. Sleepboten uit de Britse zóne zullen varen tussen Ham burg en Magdeburg. Van daar tot de Tsje- choslowaakse grens zullen Russische sleep boten worden gebruikt. Het woord is aan...._ Sir James H. Jeans: Wij kunnen het tragische feit niet ontkennen, dat de weten schap de mens de beheersing over natuurkrachten heeft ge geven voor hij zichzelf kon be heersen. Reynaud stelt alternatief Met ingang van gisteren is de republi keinse „Rajat" onder leiding van de heren Siregar, Brata en anderen weer versche nen; het wordt vervaardigd op dezelfde! persen, waar het sedert de oprichting werd dcbl" ovcr buitenlandse aangelegenheden gedrukt, te weten die van het Bataviaas Nieuwsblad. Ook de „Merdeka" heeft haar Dc Franse staatsman Paul Reynaud heeft in de Nationale Vergadering tijdens het herversehijnen aangekondigd, en de koopprijs, gelijk de andere republikeinse bladen, gesteld op vijftig „nica-centen" per nummer, zulks vanwege het feit, dat het republikeinse geld in de huidige om standigheden niet langer bruikbaar is. De heer Goedhart doet onthullingen die officiéél worden tegengesproken Met het Indië-vliegtuig landden gister middag op Schiphol de heren mr. P. San ders, secretaris-generaal vhn de Commiseie- generaal en F. Goedhart. Tweede Kamer lid van de partij van de Arbeid. Desge vraagd deelde de heer Sanders mede, dat r.og geen besluit genomen is of de C.-G. al of niet in Indonesië zal blijven. Of de heer Sanders nog naar Batavia zal terugkeren, hangt eveneens af van het besluit wat ge schieden zal met de C. G. De heren Koos Vorrinlr, mr. Joekes en J. de Kadt waren naar Schiphol gekomen om de lieer Frans Goedhart te verwelkomen. Na het vervullen van de douaneformali teiten deed de heer Goedhart enige mede delingen over zijn ervaringen in Indonesië. Volgens hem is het besluit tot overgaan van militaire maatregelen niet door de Commissie-generaal ondersteund. Volgens de heer Goedhart heeft dr. Van Mook na een vergadering met de heren Schermer - horn en Van Poll eigenmachtig: de regering getelegrafeerd, dat men eenstemmig de me ning was toegedaan, dat er geen andere mo gelijkheid overbleef. Volgens de heer Goed hart naren beide leden van de C. G. het echter geenszins met dit standpunt eens. Prof. Schcrmcrhorn zou dan ook na het Iclcgram van dr. Van Mook zelf naar dr. Beel hebben getelegrafeerd, dat hij het niet eens was met de gang van zaken. „Wanneer het aan de Nederlandse rege ring gelegen had'' aldus de heer Goed hart „was het voordien reeds twee maal zover geweest. Interventie heeft dit echter voorkomen." De heer Gocdl art was zelf in Batavia toen de politiële actie een aanvang nam. Hij beschreef de razzia als uitermate or delijk. Er werd zeer correct opgetreden, hetgeen hij zelf heeft kunnen constateren, toen hij werd aangehouden. Van officiële zijde wordt het ANP mede gedeeld, dat de mededelingen, die de heer F. Goedhart bij zijn aankomst op Schiphol gisteravond gedaan heeft met betrekking tot de houding van de Commissie-generaal jegens het politieel optreden in Indonesië, volkomen onjuist zijn. de Sovjet-Unie gewaarschuwd voor het uitermate groot gevaar dat in een breuk met de rest van de wereld is gelegen. Vol gens Reynaud heeft de wereld thans dc keuze tussen een derde wereldoorlog of ver zoening van de Sovjet-Unie met het Westen. Het verschil van het huidige atoomtijd perk met de twee voorgaande wereldoor logen noemde Reynaud, dat de aanvaller thans zal winnen. Hij herinnerde aan het gezegde van professor Einstein, dat er geen atoomoorlog, doch slechts een atoomaanval zal komen. Volgens Reynaud besteden 40 landen op het ogenblik 27V2 milliard dollar aan oor logsvoorbereiding, hetgeen 30 meer is dan in 1938. In dit bedrag zijn niet be grepen de kosten voor atoombommen en biologische oorlogsvoering. Reynaud wees er op, dat de Sovjet-Unie nog enkele troeven in handen heeft, hoe wel de V. S. in oorlog en vrede de Sovjet- Unie verreweg de baas zijn. Over 22 jaar ITALIANEN NAAR GRIEKENLAND Het Italiaanse blad „Italia Centrale" be richt, dat 50 Italiaanse oud-verzetsstrijders Florence verlaten hebben op weg naar Griekenland, waar zij zich bij de guerilla- strijders willen voegen. Nederlandse sleepboot op een klip gevaren Bemanning gered Tijdens een dikke mist is gisteravond laat de Nederlandse sleepboot Minerva" uit Rotterdam met een baggerbak van 500 ton op sleeptouw ongeveer 3 mijl ten Zuid- Oosten van Rosslare aan de Zuid-Oost-punt van Ierland op een klip gestoten. De baggerbak, eigendom van de N.V. Baggermij. Hardinxveld, kon behouden naar de haven van Rosslare worden ge: sleept. Door het opkomend getij stootte dc sleepboot zo zwaar op de rotsen, dat enkele kielplaten bezweken. Het water kwam bij na gelijk met het dek te staan. De bemanning is door de reddingsboot naar Rosslare gebracht. De kapitein A. de Jong uit Rotterdam, was de laatste die zijn schip, waarop hij 18 jaar heeft gevaren, verliet. De sleepboot was gehuurd voor bagger- werkzaamheden in de haven van Rosslare. Het werk was pas drie dagen geleden be gonnen en bestond uit het slepen van bak ken met zand uit de haven naar zee. Men vreest, dat de Minerva" verloren is, hoe wel de mogelijkheid bestaat, dat men, als het weer goed blijft, een poging tot berging zal doen. De Nederlandse actrice Mary Dresselhuys vertoeft op het ogenblik in Indië. Deze foto loont haar in gesprek met enige militairen die zojuist van haar optreden hebben genoten. Onder de reuzenvogels van diverse pluimage, wélke dagelijks op Schiphol neerstrij ken, bevond zich gisteren een nieuweling, een Douglas DC 6 van de Belgische lucht vaartmaatschappij, het snelste en modernste verkeersvliegtuig van het ogenblik. De Amerikanen achten zich de aangewezen bemiddelaars De Verenigde Staten zouden, met het oog op de algehele internationale politiek, zeer gaarne het vraagstuk in Indonesië zo spoe dig mogelijk opgelost zien, aldus verklaar de men openhartig in Amerikaanse krin gen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat Amerika in een later stadium zijn dien sten zal aanbieden om een oplossing in In donesië te helpen vinden. Het is niet aan nemelijk dat een dergelijke stap samen met de Britse regering genomen zou wor den, hoewel hij parallel zou kunnen lopen aan een soortgelijke Britse actie. De zegsman zeide voorts, dat, hoewel Londen en Washington inlichtingen om trent de Indonesische kwestie hebben uit gewisseld, er geen afspraak voor een ge meenschappelijke actie gemaakt is. In Amerikaanse kringen meent men dat de Nederlandse regering, die tot nu toe niet gunstig tegenover arbitrage gestemd was. eerder geneigd zou zijn tot het aanwaarden: van bemiddeling .dan het risico tw aan vaarden dat de kwestie voor de Veilig- Militair vliegtuig maakte noodlanding Piloot zwaar gewond Bij het houden van oefeningen op de Noorderhei bij de legerplaats Harskamp kreeg een militair vliegtuig Vrijdagmiddag een defect aan de motor. De bestuurder meldde zijn moeilijkheden aan de radio wagen op de grond en kreeg instructie zich naar Soesterberg of Deelen te begeven. Het motordefect was echter van dien aard. dat de piloot meende deze vliegvelden niet meer te kunnen bereiken. Hij maakte der halve aanstalten voor een noodlanding, scheerde laag over de bomen en kwam op het kritieke moment met één van de vleu gels in aanraking met de grond. Het gevolg was dat het toestel in drieën brak en de bestuurder, een sergeant-vlieger, er uit ge slingerd werd. Met ernstige kwetsuren werd hij per Rode Kruisauto naar Arnhem overgebracht. heidsraad gebracht zou worden, waar deze aangelegenheid een „politieke voetbal" zou worden. De Amerikanen zijn van mening dat zij meer aanvaardbaar zijn als bemiddelaar: dan de Britten, daar de V.S. minder direc te interessen in dat gebied hebben. Gezaghebbende kringen te Batavia deel den heden mede, dat de Australische re gering de Australische consul-generaal te Batavia instructie heeft gegeven het Indo nesische verzoek om de republikeinse ver tegenwoordiging te Batavia op zich te ne men ,af te wijzen. Anderzijds zou de Australische rege ring de consul-generaal verzocht hebben mede te delen, dat Australië nog steeds bereid is zijn goede diensten aan te bie den voor een vreedzame oplossing en dat Australië nog steeds het de facto gezag van de republiek erkent. Misverstand? Het Engelse blad „News Chronicle" plaatste gisteren op haar frontpagina een beschuldiging van zijn Haagse correspon dent onder een vijf kojommen brede kop: „Nederlandse Partij van de Arbeid door list in de oorlog geschoven". De correspondent, S. L. Solon, zegt: „Er is reden te denken dat belangrijke Neder landse kringen, waaronder hooggeplaatste persoonlijkheden uit de Partij van de Ar beid en de vakverenigingen en uit de re gering zelf, als gevolg van een misverstand met tegenzin hun steun gaven aan de mi litaire actie. Men had hen doen geloven dat vóór de Nederlandse troepen het of fensief in Indonesië inzetten, de regeringen van Engeland en de Verenigde Staten van deze stap op de hoogte waren gebracht en dat deze regeringen de Nederlandse oor logspolitiek hadden goedgekeurd". Solon zeide dat de Nederlandse regering tot militaire actie besloten had „ten minste op zijn vroegst op 10 Juli, en waarschijn lijk zelfs nog een belangrijke tijd eerder" en dat de geheime kabinetszittingen van 16 en 17 Juli „de laatste instructies aan de Commissie-Generaal in Batavia voorbe reidden om een begin te maken met „de politiële actie". zal het aantal Russen 251 millioen tegen 156 millioen Amerikanen bedragen. De Russen zullen dan beschikken over alle hulpbronnen tussen Wladiwostok, Triëst en Weimar. De Sovjet-Unie heeft ook de ab solute geheimhouding en het bezit van de communistische partijen, die in alle landen de Sovjet-Russische buitenlandse politiek verdedigen, op de V. S. voor, aldus Reynaud Tenslotte verdedigde Reynaud de Ameri kaanse zienswijze, dat de productie in het Ruhrgebied met behulp van de V. S. in het belang van geheel Europa moet worden opgevoerd. Hardnekkige geruchten over driemogendheden-conferentie Londen en Parijs „weten van niets" Volgens betrouwbare maar onbe vestigde berichten in Washington heb ben Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, en Bidault, zijn Fran se ambtgenoot, het plan opgevat medio Augustus naar Washington te reizen, waar zij met Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, een uiteindelijke overeenkomst zullen be spreken over het invoegen van de kwestie der Duitse industriële produc tie in het-plan-Marshall. De bijeenkomst der ministers van Bui tenlandse Zaken, aldus de berichten, zou kort na afloop van de Brits-Amerikaanse besprekingen over de steenkoolproductie van het Ruhr-gebied gehouden worden. Het voornaamste doel der conferentie zou zijn: 1. eens en voor altijd de Franse vrees voor de opvoering van het Duitse productiepeil weg te nemen; 2. Groot-Brit- tannië gerust te stellen voorzover het de voortdurende uitgaven aan dollars voor de functionering van de gecombineerde Wes telijke zönes van Duitsland betreft, 3. te komen tot een driemogendhedenaccoord over het plan voor het peil der Duitse in dustrie en de plaats, die het moet innemen in het plan voor het economisch herstel van West-Europa. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat er geen plan bestaat, volgens hetwelk Bevin in de naaste toekomst een bezoek zal brengen aan Washington. In Londen meent men te weten, dat de ge- dachtenwisseling tussen Londen, Parijs en Washington over de kwestie van de Duitse indifstrie waarschijnlijk langs diplomatieke weg zal geschieden. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken ontkende, iets af te weten van een dergelijk plan voor minister Bidault. Namen der gesneuvelden De regering maakt tot haar leedwezen bekend dat in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine (gedurende het tijd vak 18 t.m. 24 Juli 1947): serg.mar. Joh. v. Waateringen uit Amsterdam. Gesneuveld op 21 Juli 1947; mar. 3e kl. z. m. W. Bruins- ma, uit Tzum (Fr.). Gesneuveld op 21 Juli 1947; korp. der mar. Tj. Nauta uit Broek onder Akkeren. Gesneuveld op 21 Juli 1947. Koninklijke Nederlandse Landmacht (ge durende het tijdvak 16 t.m. 24 Juli): serg. J. A. J. M. van Dooremalen, uit Tilburg. Gesneuveld op 16 Juli bij Bandoeng, sold. H. L. Rupert uit Bentelo. Gesneuveld op 16 Juli bij Palembang. Sold. H. C. A. Hes- selïng uit Glanerbrug (Lonneker). Gesneu veld op 16 Juli bij Palembang. le luit. A. G. van Os uit Utrecht. Gesneuveld op 21 Juli bij Tjibeber. Serg. D. Koote uit Middelhar- nis. Gesneuveld op 21 Juli te Tjimahi. Serg. J. Schotanus uit Gaasterland (Fr.). Gesneuveld op 21 Juli te Tjileungsir. Sold. H. Mensink uit Nieuw-Leusen. Gesneuveld op 21 Juli te Leuweliang. 2e luit. P. Bare- man uit Axel. Gesneuveld op 21 Juli om geving Bandoeng. Korp. J. de Leeuw uit Haarlem. Gesneuveld op 22 Juli te Poe- raseda. Sold. G. de Zoeten uit 's-Graven- hage. Gesneuveld op 22 Juli te Poeraseda. Sold. E. S. F. Peetsma uit Klazienaveen. Gesneuveld op 22 Juli te Medan. 2e luit. W. C. M. Feijnen uit SprundeL Gesneuveld op 22 Juli te Medan. H. A. Peters (rang onbekend), afkomstig uit Didam (Geld.) Gesneuveld op 22 Juli te Medan. Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (gedurende het tijdvak 13 t.m. 19 Juli 1947) Geen verliezen. ....L WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Windstille nacht met plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag over het al gemeen zonnig weer met slechts enkele verspreide onweersbuien. In het Oos ten en Zuiden van het land vooral in de namiddag zeer warm. In de kuststrook tijdelijk zeewind, die wat koelte brengt. 27 Juli: Zon op 4.52 uur. onder 20.40 uur Maan op 16.34 uur. onder 0.26 uur 28 Juii: Zon op 4.54 uur; onder 20.38 uur Maan op 17.4T uur, onder 0.40 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1