Haarlems Dagblad Santoso en Malang bezet Veiligheidsraad. „Australië en India gaan de grenzen van het Handvest te buiten" Tankschip bij de Hoek op een mijn Petroleum vrij Attlee kondigt een nieuw en drastisch bezuinigingsprogram aan Geen Britse faciliteiten voor het Nederlandse leger in Verre Oosten 62e Jaargang No. 18697 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, |4825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur iU54. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. TeL 12230. irukkery Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Fobert Peereboom Donderdag 31 Juli 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Vont lichting te Haarlem VANAVOND komt de Veiligheidsraad van de U.N.O. bijeen met de Indonesische jtvestie als punt 1 op de agenda. Dit is een olg van klachten do:r Australië en 'oor-Indië ingediend. Zoals wij vandaag .ededelen heeft onze ambassadeur te „'ashington, mr. E. N. van Kleffens, op een Jaar gehouden persconferentie de recht- natigheid van die klachten betwist. Hij leeft zich daarbij vooral beroepen op het feit, dat het hier geen geschil tussen sou- tereine staten betreft. Dat is duidelijk: de tdonesische republiek is geen souvereine .at, is niet als zodanig erkend en zou dat bij uitvoering van de overeenkomst ian Linggadjati niet worden. Zij zou dan .oners deel uitmaken van een groter ge- jel: van Verenigde Staten van Indonesië, ,.e op hun beurt weer in een Koninklijke hie met Nederland en de West zouden (lorden verenigd. De vraag is hoe de Veiligheidsraad van- kond zal oordelen over zijn eigen be voegdheid, om deze zaak in behandeling te lemen. Voor-Indië heeft zijn klacht anders - formuleerd dan de Australiërs en zich oepen op art. 34 van het Handvest-van ie U.N.O.dat spreekt van „een toestand, ie gevaar voor de wede inhoudt." Als de 'oiligheidsraad een dergelijke toestand inwezig acht, zal hij dus wel besluiten, de lak in behandeling te nemen. Noch Engeland, noch Amerika, die beide de elf leden van de Veiligheidsraad be uren, hebben zich voor behandeling van Indonesische kwestie in die raad uit sproken. Integendeel: in beide gevallen erd meer gevoeld voor bemiddeling, voor verlenen van goede diensten. De En- >lse regering heeft die ook aangeboden, aar de Nederlandse regering .is daar niet ip ingegaan. Mr. Van Kleffens heeft gis teravond verklaard, dat zij ook nu geen liannen heeft om bemiddeling of arbi trage te vragen. Deze verklaring houdt j. enwel nog niet in, dat zij niet bereid zou jun te aanvaarden. Het zou trouwens freemd zijn als dit laatste niet het geval kas. gezien het feit dat in art, 17 van de jwereenkomgt van Linggadjati arbitrage l:j geschil is overeengekomen. In ieder ge- j.il kenmerkt dit de geest, waarin men tot jen verdere ontwikkeling heeft willen ko- ker.. En die ontwikkeling blijft immers, foigens de uitdrukkelijke verklaringen van Jnze regering, het doel. Het valt m.i. te k'.reuren dat dit middel van arbitrage niet ferder is toegepast ïnplaats van de militaire lelie. i Wat het resultaat zal zijn van de be- landeling van de kwestne in- de Veilig- eidsraad valt niet te voorspellen. Neder- snd is gedurende anderhalf jaar een der' idelijke leden van die Raad geweest,1 :aar moest toen volgens het statuut af- eden en maakt er nu geen deel van uit. )e Veiligheidsraad heeft zich. zoals alge- ïeen bekend geacht mag worden, niet on- erscheiden door een efficiënt beleid. Gis- en is daarover op deze plaats nog ge- chreven: het gebrek aan daadwerkelijke acht bij dit lichaam wordt veroorzaakt nor de voortdurende toepassing van het echt van veto door Sovjet-Rusland. Het i overigens de vraag of bij een behande- ing van de Indonesische kwestie de kans p een Russisch veto zich zou voordoen, laar in het algemeen gesproken is de U. 0.-procedure zeer moeizaam en ingewik- eld. Des te begrijpelijker is, dat Ameri- a en Engeland meer voor toepassing van emiddeling door een grote mogendheid ebben gevoeld en dat het aanbod van ingelanas goede diensten is gedaan. In de Veiligheidsraad zich competent cht, op grond van de bepalingen in het iandvest van de U.N.O., om de Indonesi- :he kwestie in behandeling te nemen, is ie: ook mogelijk dat deze Raad besluit tot fcepassing van arbitrage of bemiddeling p het Indonesische conflict. Er is veel mo- felijk. Hoe de diplomatieke werkingen zich Lllen doen gelden is vaak moeilijk te voor- lpellcri. Volgens het Franse persbureau Agence rance Presse zou mr. Van Kleffens ter ersconferentie hebben gezegd: ..De Neder- mdse regering is bereid de huidige repu- ükeinse regering te erkennen, zodra zij haar kant bewijzen zar leveren, dat zij bepalingen van de overeenkomst van linggadjati respecteerd." Volgens het pers- eau Aneta heeft mr. Van Kleffens o.a. erklaard: „Wij willen aan het Indonesische olie de vrijheid brengen, die het door deze nmachtige Indonesische republiek onthou- en is." Het is niet mogelijk, dezeVerkla- ingen met. elkaar in overeenstemming te rengen. Het ware te wensen dat mede- Hingen van persbureaux dergelijke af-wij- ingen vermeden; ik kan niet geloven dat side in dit geval het gesprokene juist ebben weergegeven. Als mr. Van Kleffens e republiek onmachtig noemt zal hij niet :vens verklaren, dat de Nederlandse ve ering bereid is de huidige republikeinse ;gering te erkennen. R. P. )e Tin-Eilanden autonoom De Nederlandse regering in Indonesië eeft heden een decreet uitgevaardigd, aarbij de tineilanden Banka, Billiton en e Riouwarchipel, waar zich belangrijke ïuxietvoorraden bevinden, tot autonoom sbied worden verklaard. Deze eilanden t ïllen worden opgenomen in de Verenigde laten van Indonesië. Landarbeiders in Groningen gaan weer aan het werk De ongeveer tweeduizend stakende land- beiders in Oostelijk Groningen hebben esloten. het werk te hervatten, nadat in en te Winschoten gehouden vergadering medegedeeld, dat het geschil over het urioon met het College van Rijksbemid- elaars besproken zal worden. :en-en-twintig vrouwen n gevangenis verbrand In de vrouwengevangenis te Tourelles ij Parijs is brand uitgebroken. Hoewel irandweerwagens uit alle delen van de lad spoedig ter plaatse waren, kon niet :orden vooi'komen, dat een aantal vrou- ;en door het vuur werd ingesloten. In een laapzaal heeft men 21 verkoolde lijken «vonden. Voorts is een naar het zieken- ïis vervoerde gevangene later aldaar erleden. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is i een werkplaats, waar zich celluloid be- ond. Door de sterke wind breidde hij zich nel uit. MR. VAN KLEFFENS: Op een persconferentie heeft de Nederlandse ambassadeur in Amerika, mr. E. N. van Kleffens, verklaard, dat India en Australië „buiten de grenzen van de jurisdictie van het charter der UNO" gaan, door de Indonesische kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Hij legde er de nadruk op, dat het hier geen geschil betrof tussen souvereine staten en dat daarom de naar voren gebrachte klachten „ongegrond" waren. „Niette min, aldus mr. van Kleffens, neemt Nederland een sterke positie in tegenover de Yoorindische en Australische klachten". Hij interpreteerde de Australische stap' als volgt: „Wat de Australiërs steeds voor ogen staat is hun precaire positie in 1942 en zij willen thans voorwaarden scheppen die de nationale veiligheid van hun land kunnen verzekeren. Zij zullen dit echter later betreuren". Volgens de Nederlandse ambassadeur zou noch bemiddeling van Groot-Brittan- nië noch van de Verenigde Staten enig nut hebben. „Wij wensen onze troepen terug te trekken zodra wij kunnen, doch eerst moeten constructieve krachten de leiding hebben". Volgens A.F.P. heeft mr. van Kleffens nog gezegd, dat het Nederlandse leger de politiële actie over enkele dagen zal kun nen beëindigen. Geen interventie gevraagd Op dezelfde persconferentie heeft mr. van Kleffens nog verklaard: „Ik kan het bericht van de New York Times, die zich hierbij beroept op officiële Nederlandse bronnen, als zou Nederland van plan zijn Britse bemiddeling in te roepen, catego risch tegenspreken. De Nederlandse rege ring heeft geen plannen enige vreemde re gering om bemiddeling of arbitrage te vragen". Mr. van Kleffens heeft volgens het Fran se persbureau A.F.P. nog gezegd: „Neder land verlangt geen terugkeer van het oude koloniale systeem. Nederland wenst in In donesië geen dienaren, maar deelgenoten Indonesië vandaag in Veiligheidsraad Heden, om 8 uur namiddag Neder landse tijd, zal de Veiligheidsraad bijeen komen in Lake Succes en het eerste punt van de agenda zal vermelden „De Indonesische kwestie". Zoals reeds ge meld is dit punt op verzoek van Austra lië en India op de agenda geplaatst, en het heeft voorrang gekregen boven de nog in behandeling zijnde problemen, zoals de ontwapeningskwestie en de Egyptische klacht tegen Engeland. Australië heeft zijn verzoek gegrond op artikel 39 van het Handvest, dat spreekt van „daden die de vrede bedreigen", India beriep zich op artikel 34, dat gaat over „een toestand, die een gevaar voor de vrede inhoudt". Nieuw model bonnen voor glas Oude bonnen morgen ongeldig Met ingang van 1 Augustus zal een nieuw type bonnen voor venster-, draad-, spie gel-, tuinders- en bruteglas in omloop wor den gebracht. Zij zullen in coupures van 0.1, 1, 10 en 100 vierkante meter worden uitgegeven. Alle nog in omloop zijnde bonnen van het thans gebruikte type verliezen op de zelfde datum hun geldigheid. Zij, die nog over oude bonnen beschik ken, worden in de gelegenheid gesteld deze tot uiterlijk 15 Augustus in te leveren bij de instanties, door wie zij zijn uitgereikt, bij de provinciale-, streek- en plaatselijke bureaux van de wederopbouw en de ge meentelijke diensten van bouw- en woning toezicht. Zij zullen daarop dan na her nieuwd onderzoek van de urgentie nieuwe bonnen kunnen krijggn. Sovjet.veto wordt officieel „machtsmisbruik" genoemd Het ministerie ven Buitenlandse Zaken der V.S. heeft heden zijn volledige instem ming uitgesproken met de kenschetsing, die de Amerikaanse gedelegeerden in de Veiligheidsraad gaven van het door de Sovjet-afgevaardigde uitgesproken veto in zake het voorstel tot onderzoek op de Bal kan. Zij hadden het veto „eenvoudigweg machtsmisbruik" genoemd. De onder minister van Buitenlandse Zaken, Robert Lovett, heeft verder op een persconferen tie medegedeeld dat de Amerikaanse afge vaardigde, Herschel Johnson, volledige in structie zal ontvangen en dat het gehele probleem onder aanhoudende en ernstige aandacht der V.S. staat. Prins Bernhard heeft gisteren in llecrenveen een. sehaatsenfabriek bezocht en daarna de „P. C."-kaatswedstrijden bijgewoond, welke daar van 1853 af zonder onderbreking ieder jaar ge houden zijn. te vinden. De Nederlandse regering is be reid de huidige republikeinse regering te erkennen, zodra zij van haar kant bewij zen zal leveren, dat zij de bepalingen van de overeenkomst van Linggadjati respec teert". Volgens Aneta heeft mr. van Kleffens bovendien nog verklaard, dat „Borneo en Oost-Indonesië de Nederlanders verzocht hebben een actie tegen de republiek te be ginnen". En verder: "Wij willen aan het Indonesische volk de vrijheid brengen, die het door deze onmachtige Indonesische re publiek onthouden is". Twee Chinezen gedood en vijftien gewond Het Nederlandse tankstoomschip „Su- netta" van de Anglo-Saxon Petroleum Company (7987 ton) is buiten de pier van Hoek van Holland op een mijn gelopen. Het schip is in Hoek van Holland aange komen. De „Sunetta" was in de afgelopen nacht vertrokken met bestemming Aruba. Het schip liep omstreeks één uur op een mijn. Door pompen heeft men het boven water kunnen houden, waarna het met sleepboot hulp is teruggekeerd. Door de ontploffing zijn twee man ge dood, vier zwaar en elf licht gewond. Alle slachtoffers zijn Chinezen. Bü beschikking van het ministerie van Economische Zaken is de distributie petroleum opgeheven. Petroleum kan der halve met ingang van 1 Augustus vrij wor den gekocht en verkocht. Een beeld van de actie op Java: Wegversperringen in de buurt van Salatiga belem meren de opmars der troepen. De over de weg qeworpen bomen moeten met de motorzaag worden verwijderd. NEDERLANDS LEGERCOMMUNIQUÉ: Het twintigste Nederlandse legercommu niqué meldt: Op West-Java werd ten Zuid-Oosten van Pengalengan Santoso bezet. De T.N.I. deed wederom een aanval ter hoogte van Soe- rriedang. Deze aanval werd zonder verlie zen onzerzijds afgeslagen. Onder de repu blikeinse manschappen bevond zich een aantal Japanners. In Oost-Java passeerden onze troepen Singosari (halverwege Lawang en Malang) Op Noord-Sumatra voerden republikein se groepen een aanval uit tegerf'het juist bezette Loeboekpapan. Deze aanval werd zonder verliezen onzerzijds afgeslagen. Het 21e Nederlandse legercommuniqué bevat nadere bijzonderheden over de in het 20e communiqué vermelde acties: In Tegal liep de weverij „Java", welke door de T.N. I. in brand werd gestoken, zware schade op. De haven was hier en daar versperd door gezonken schepen. De P.T.T.-centrale te Brebes werd door de T.N.I. vernield. Op Zuid-Sumatra ontstonden bij Djirak in de omgeving van de pompstations grote bran den. Een aanval van 80 man in dit gebied werd afgeslagen. Bij Lahat werden grote hoeveelheden wapens gevonden. Aan de spoorweg Lahat-Moera Enim werd de rails over een afstand van 100 meter opgebroken. Aneta's speciale correspondent meldt uit Oost-Java dat het plaatsje Singosari door republikeinse troepen geheel uitgebrand is achtergelaten en gisteren door Nederlandse troepen is bezet. Het stadje was geheel ver laten en langs de hoofdweg was nauwelijks een huis door de vlammen gespaard. Volgens betrouwbare berichtgevers in Tegal werden aldaar twaalf burgers door de T.N.I. vermoord, in plaatsjes om Tegal 65. De slachtoffers zijn Chinezen en Euro peanen. Bijzonderheden omtrent de om standigheden, waaronder de moorden plaats hadden, zijn nog niet bekend. Zuid-Sumatra. Uit Palembang wordt ge meld, dat in het gebied ten Zuid-Westen van Pendopo contact tot stand is gekomen met enkele republikeinse benden, die met enige verliezen aan hun zijde werden ver- .dreven. Zij lieten bij hun vlucht een Ja panse mitrailleur achter. Er zijn inlichtingen verkregen, welke er op wijzen, dat de republikeinse troepen in de richting Sekajoe terugtrekken. De Ne derlandse troepen, welke Warat bezetten, vonden daar een grote hoeveelheid wapens en een aanzienlijk aantal auto's. Uit verkregen inlichtingen blijkt, dat zich hier en daar nog republikeinse groe pen ophouden bij het meer in de buurt van Pagaralam. De republikeinse vernie- lingsploeg aldaar telt volgens de berichten vier Japanners. United Press meldt dat de Nederlandse troepen zich heden gereed maken voor een aanval op Malang, nadat zij de vernielde stad Singosari hadden bezet. Het offen sief wordt gesteund door tanks, artillerie en vliegtuigen. De republikeinse tegenstand wordt sterker in deze sector. Volgens Un. Press vermeldt het laatste Nederlandse legercommuniqué de bezetting door Nederlandse troepen van Malang op Oost-Java. Extra vrije dagen moeten ingehaald worden Werkgevers, die om bedrijfstechnische of andere redenen hun bedrijf willen slui ten op bepaalde dagen, bijvoorbeeld op een plaatselijke feestdag of op een na een feest dag vallende Zaterdag, zullen in het alge meen deze dag als snipperdag in mindering op de vacantie moeten brengen, aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken mede. Indien dit om bepaalde redenen niet mo gelijk of wenselijk is, zal aan het College van Rijksbemiddelaars toestemming moe ten worden gevraagd. Het college zal deze toestemming in het algemeen slechts ver lenen onder \oorwaarde, dat de verzuimde uren worden ingehaald. Werkgevers die nen hiermede tijdig rekening te houden, teneinde de voer het inhalen benodigde vergunning van de arbeidsinspectie op tijd te kunnen aanvragen. Het inhalen dient bij voorkeur vóór de vrije dag te geschieden. Amerikaans en Brits protest bij Molotof In een nota aan de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, hebben Ame rika en Engeland geprotesteerd tegen het overnemen van Oostenrijkse en Italiaanse activa in Hongarije, Bulgarije en Roemenië door Rusland. In deze nota's wordt verklaard, dat ieder overnemen van deze activa, dat is ge schied voor het van krachtworden der vre desverdragen, slechts „voorlopig" kon zijn. Onlangs is gemeld, dat de Sovjets meer dan 200 fabrieken en andere ondernemin gen in Hongarije hebben overgenomen. Hel woord is aan. Daniel Defoe: Al onze onbevredigdheid vindt haar oorsprong in ons gebrek aan dankbaarheid voor wat wij hebben. Russische twijfel aan een onafhankelijkheid In de commissie voor het lidmaatschap der UNO heeft de Sovjet-Unie zich op nieuw tegen opneming van Eire, Portugal en Transjordanië verklaard. De Sovjet-Russische afgevaardigde, Krasilnikof, verklaarde, dat Rusland geen diplomatieke betrekkingen met Transjor danië onderhoudt en dus de aanvraag voor het lidmaatschap van dit land niet kan steunen. Tevens zeide hij ernstig te twij felen aan de mate der Transjordaanse on afhankelijkheid van Groot-Brittannië. Ook de Portugeese en Ierse aanvrage voor hel lidmaatschap zeidc Krasilnikof niet te kunnen steunen, daar deze landen de geallieerden niet zouden geholpen heb ben bij het leggen van de fundering der UNO. De Amerikaanse vertegenwoordiger verklaarde de opmerkingen van Krasilni kof niet te kunnen begrijpen, daar Portugal de Azoren ter beschikking van de geal lieerde strijdkrachten had gesteld. De Poolse gedelegeerde sprak van „de nauwe betrekkingen, die Portugal met het Spanje van Franco onderhoudt" en weiger de eveneens zyn steun aan Portugals aan vraag. Sneller demobilisatie van het legervergroting van uitvoer en beperking van import Dc parlcmentsfraclie van de Britse La- bourpartij heeft haar eensgezinde steun gegeven aan maatregelen, door minister president Clement Attlee aangekondigd ter bestrijding van de economische crisis, aldus heeft Maurice Webb, de voorzitter van de partij, verklaard na een partij-bijeenkomst in het Lagerhuis. Attlee heeft op de partij bijeenkomst medegedeeld, dat de regering volgende week een volledige verklaring over deze maatregelen in het parlement zal afleggen. Volgens Webb hebben de partij leden algehele voldoening over de verkla ring van de minister-president tot uitinC gebracht. United Press meldt dat Attlee in zijn rede voering de volgende plannen ontvouwde: De Britse regering zal de dollar-uitgaven aanzienlijk beperken, door zowle de import als de militaire uitgaven in Duitsland en over zee te besnoeien. De regering is van plan op de strijdmacht te bezuinigen door de demobilisatie te versnellen. Verder zal zij het export-programma herzien. Een nog groter deel van de productie thans reeds zestig proeent of meer in vele industrieën zal voor export worden bestemd, waar door dus de magere bevoorrading van het binnenland nog geringer zal worden. De industriële hulpbronnen van het land zullen intensiever worden geëxploiteerd door de export-industrieën meer kolen en grondstoffen toe te wijzen, waardoor som mige niet-essentiële industrieën zullen moeten sluiten. De arbeidskrachten van deze industrieën zouden dan ter beschik king komen van de export-industrieën waar gebrek aan werkkrachten heerst. Tenslotte zal de regering de mijnwerkers en andere arbeiders op vitale posten verzoeken over te werken, teneinde de crisis te overwin nen. Attlee zeide dat de regering van plan is om dit nood-programma uit te voeren on middellijk nadat het volgende week Woens dag formeel zal zyn afgekondigd. Bevin weigert opleiding van Nederlanders in Engeland te staken -..«BH Gistermiddag is de „Volendam" met ongeveer tweeduizend militairen uit Rotterdam naar Indië vertrokken. Deze troepen zijn bestemd voor aflossing. Het schip nam ook materialen mee voor het herstellen van bruggen. De Britse regering heeft het verstrekken van alle militaire goederen en het verle nen van alle militaire faciliteiten aan de Nederlandse autoriteiten in het Verre Oos ten stopgezet, aldus heeft Bevin, de Engel se minister van Buitenlandse Zaken, in het Engelse parlement meegedeeld. Bevin legde deze verklaring af in ant woord op een vraag van het Labourlid ma joor Bramall, of Bevin wilde verzekeren, dat aan de Nederlandse regering geen oorlogsmateriaal zal worden verstrekt, zo lang de vijandelijkheden in Indonesië voortduren. Hector Hughes (Labour) stelde de vraag, hoeveel Nederlandse troepen van leger en vloot thans in Engeland worden opgeleid en of er stappen zullen worden onderno men om, hangende het staken der vijande lijkheden in Indonesië, aan deze overeen komst een eind te maken. Bevin antwoord de: „Neen, dat kan ik niet doen. Tenslotte werd Nederland door de Duitsers over rompeld. Wij hebben plechtig op ons ge nomen om het Nederlandse leger, dat uit elkaar geslagen werd, opnieuw uit te rus ten en op te leiden. Ik kan echter de Ne derlandse regering meedelen, dat wij dit niet doen voor de doeleinden, die deze oor log met Indonesië nastreeft". Naar het A.N.P. nader verneemt heeft Bevin op de vraag van majoor Bramall, of hij de verzekering wilde geven, dat de Nederlandse gewapende troepen geen ge bruik maken van de havens van Singapore voor het vervoer van wapens en uitrusting naar Java, geantwoord, dat de Britse re gering de verstrekking van oorlogsmate riaal aan Indonesië van Singapore uit heeft verboden. In antwoord op een vraag van Driberg (Labour) voegde Bevin aan „van Singapore uit" toe: „en van de Britse gebieden in het Verre Oosten uit". Verder voegde hij aan „de verstrekking van oor logsmateriaal" nog toe: „en de verlening van opleidingsfaeiliteiten in het Verre Oosten". De bemiddeling Op desbetreffende vragen heeft minister Bevin nog meegedeeld dat Nederland geen verzoek om bemiddeling in Indonesië aan Engeland had gericht. Het overleg met belanghebbende mogendheden, o.a. de Verenigde Staten, betreffende de te nemen maatregelen duurt voort, doch hieromtrent kon nog niets worden medegedeeld, aldus Bevin. Ronald Chamberlain (Labour) vroeg, of Bevin de mogelijkheid zou blijven overwe gen om tegelijkertijd bemiddeling te ver lenen en de aangelegenheid aan de Ver enigde Volken voor te leggen. Hij voegde hieraan toe dat, terwijl India en Australië de kwestie aan de Verenigde Volken had den voorgelegd, Engeland zich niet mocht onttrekken aan zyn morele verplichtingen in deze. Bevin antwoordde hierop, dat iedere regering het recht had zich tot de Verenigde Volken te wenden, doch dat het voor hem moeilijk was beide mogelijkhe den tegelijk te verwezenlijken. Dezer dagen z(Jn 85 arbeiders van de samen werkende havenbedrijven ln Amsterdam in sta king gegaan uit protest tegen het ontslag van een hunner. Nadat dit ontslag was ingetrokken, bl ven de arbeiders staken, omdat zij doorbe taald wensen te worden over de uren. waarin zij gestaakt hebben. De heer H. du Pon, technicus aan het labo ratorium voor pathologische anatomie der Leidse universiteit, welbekend bij alle medici, die in Lei,den studeerden, ls na een diensttijd van 41 jaren met pensioen gegaan. Dc Britse minister van Oorlog. Bellenger, heeft in overeenstemming met wat Attlee heeft aangekondigd, in het parlement me degedeeld. dat het Britse leger beperkt zal worden door versnelde demobilisatie. Dc regering is van plan het geregelde leger, bestaande uit vrijwilligers, uit te breiden, doch de overige 48.000 in oorlogstijd opge komen officieren en manschappen sneller te demobiliseren. ..daargelaten de handhaving van als van vitaal belang beschouwde on derdelen.'* Britse troepen uit Duitsland? De Britse minister-president. Clement Attlee, zou volgens het A.F.P. in de Woens dagmiddag met de Labour-parlementsfrac- tie gehouden bijeenkomst ook medegedeeld hebben, dat het merendeel van het Britse leger in de Duitse bezettingszone in Fe bruari aanstaande teruggetrokken zou worden. Samenwerking met Engeland en België op kunststoffengebied Het Kunststoffeninstituut te Delft, de kunststoffencommissie van het Technolo gisch Instituut te Antwerpen, en het Brit- tish Institute of Plastics Technology te Lon den hebben te Delft een overeenkomst ge sloten betreffende voorlichting en oplei ding op het gebied van kunststoffen. Bij deze overeenkomst is bepaald, dat het instituut te Londen schriftelijke cursussen zal organiseren voor opleiding tot techni sche en theoretische bekwaamheid op het gebied van kunststoffen. De overeenkomst wordt aangegaan voor twee jaar, in welke jaren de basis zal worden gelegd voor een intensievere samenwerking tussen Enge land, België en Nederland op kunststoffen gebied. Er zullen tentoonstellingen, voor drachten en demonstraties worden gehou den, films worden vertoond en verder alles worden ondernomen wat nodig is om de deelnemers individueel voldoende inzicht te verschaffen in de betekenis van de kunststoffen. Prijzen voor het bloemencorso Voor het Bloemencorso zijn de volgende prij zen beschikbaar: een ereprijs van f 750 Voor de afdeling personenauto's eerste prijs f 500, tweede prijs f 250 en derde prijs f125. Voor de andere afdelingen (bestel- en vracht auto's, rijtuigen, rijwielen, enz.): eerste prijs f300. tweede prijs f 150 en derde prijs f75. De prijswinnaars kunnen hun keus bepalen tussen de geldprijs of een luxe- of kunstvoor werp. HAVENSTAKING TE ANTWERPEN GEëINDIGD. Hedenmorgen hebben alle Antwerpse ha venarbeiders het werk hervat. De staking is geëindigd. Plannen voor operaties op Madoera? Reuters correspondent te Batavia seint: Volgens betrouwbare, doch tot nu toe on bevestigde berichten treffen de Neder landse troepen heden voorbereidingen om vanuit Soerabaja naar Madoera over te steken en het eiland te bezetten. Waar nemers zijn van mening, dat, na de be zetting van Madoera voorlopig de laatste grote militaire operatie op republikeins gebied zal zijn. Of de Nederlanders nog verdere militaire acties zullen onder nemen, zal. volgens Nederlandse bron, af hangen van „politieke overwegingen" en van de houding der republikeinse auto riteiten. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enige regen, hier en daar met onweer. Over het algemeen weinig wind en ongeveer zelfde temperatuur als van daag. 1 Augustus: Zon op 5.00 uur, onder 20.32 uur Maan op 20.54 uur. onder 3.41 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1