Haarlems Dagblad „In Indonesië woedt gewapend conflict tussen twee staten" Haarlem vraagt belangstelling De Bloemenstad Friese hoofdstad vlagde en juichte Weerbericht 62e Jaargang No. 18698 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. Tel. 12230. Drukkerjj Z. B. Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Vrijdag 1 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bjj de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Fibert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem M, ORGEN begint de Haarlemse Bloemen- week of Propagandaweek zoals ge- het noemen wilt, maar de eerste titel is poëtisch en de andere niet en reeds is zij ingeluid door de opening van twee bloe mententoonstellingen: die der Gladiolen in het Krelagehuis en die van ,,de onverwelk- bare bloemhof, door opeenvolgende kun stenaars-geslachten gecultiveerd" in het iprans Hals Museum. Deze aangehaalde om- ischrijving is van de directeur van het Mu seum, de heer H. P. Baard en wel mag hij geestdriftig zijn over de onverwelkbare bloemenschat, door kunstenaars geschapen. Mij verheugt het dat deze week. met een jzo rijk en afwisselend programma, ge houden wordt. Er zijn in dit opzicht betere tijden aangebroken. De Vereniging Haar- hems Bloei, welker naam zo wel bij het begrip Bloemenstad past, doet zich tegen- woordig geducht gelden en de waar nemende burgemeester van Haarlem, wet houder D. J. A. Geluk, toont niet alleen als haar voorzitter maar in al zijn functies een zo grote toewijding voor de bevorde ring van vreemdelingenverkeer en van internationaal contact in het algemeen, dat de stad daar wel zeer mee gebaat moet zijn. In voor-oorlogse jaren is op deze plaats vaak geklaagd over de saaiheid, het gebrek aan opgewekt openbaar leven in dit grote er. dichte bevolkingscentrum. Die klacht is nu tot zwijgen gebracht. Er is sinds de be vrijding te dezen opzichte veel veranderd !cn gelukkig heeft men de mensen gevonden, jdie het talent en de toewijding voor het iorganiseren van dergelijke demonstraties [bezitten en bereid zijn, er belangeloos hu»1 jtijd en energie aan te geven. Die worden jin ruime mate gevorderd: dus mag wel jeens getuigd worden dat wij hun dankbaar [zijn voor hun werk en ons bewust, van flioe groot belang het voor de stad en haar omgeving is. Wij hadden vroeger vaak het [gevoel, dat Haarlem met zijn internationale naam van Bloemenstad een reputatie ge- tooot, waaraan het feitelijk niet beant woordde ondanks zijn ligging tussen de schoonste bloemenvelden des lands en on- Wanks zijn huisvesting van de centrale der [kwekers. Het lag zo grijs, saai en stil tus sen die velden en het moet menige vreem deling, die het bezocht en die zich door de naam een wonder van leven en kleurigheid had voorgesteld, désillusie bezorgd hebben. De tijden eigenen er zich nu bijzonder toe om de aandacht op Haarlem en trouwens op jN'ederland als geheel te vestigen. Ons land trekt in deze zomer de schoonste zomer die wij ons herinneren kunnen een on bekend vreemdelingen-bezoek. Dat komt doordat maar een deel van Europa voor toeristen toegankelijk is en doordat wij in dit deel als een „goedkoopte-eiland" gel den. Dit is een wonderlijke zaak en voor ons zelf worden wij er niet veel gewaar tan, want met de verhouding tussen lonen en prijzen is het niet zo best gesteld en Iedereen zucht over de levensduurte. Maar het feit doet zich voor dat landen als Frankrijk, België en Zwitserland, die naast Nederland het vreemdelingenverkeer moe- jen opnemen en die een veel groter ver- Jeden op dit stuk hebben dan wij nog [veel duurder voor de buitenlandse bezoe kers zijn dan ons land. Het gevolg is dat wij overstroomd wórden met vreemdelin gen. Ik heb een deel van mijn vacantie [doorgebracht in een stadje in het Oosten, dat vroeger allerminst een touristen-cen- Jrum was. Nu werd ons hotel voortdurend [êvuld met Engelse, Franse, Deense en an- !ere reisgezelschappen en in de bar, waar- ip het prat gaat, hoorde men een menge ling van vreemde talen die het stadje een lOlkomen nieuw cachet scheen te bezorgen. moet erbij zeggen dat het, ofschoon geen iloemenstad, aan zijn nieuwe taak beant-* oordde in contrast met de vele ruïnes lie de oorlog er heeft nagelaten door de iuitengewone verzorging van zijn plantsoe nen, die zeker tot het beste behoort, dat jnen op dit gebied in Nederland aantreft, feit getuigende zou ik onvriendelijk zijn als j'< deze kleine stad niet noemde. Het is Deventer. Voor onze stad, maar niet minder voor ens hele land is het van belang, voor den Bag te komen op een manier, die het vreemdelingen-verkeer voor de toekomst blijft bestendigen. De merkwaardige positie van goedkoopte-eiland kan uitgebuit wor den. Wij mogen blij zijn dat er nu al zoveel deviezen mee gewonnen worden. De kreet cm deviezen is het slagwoord van deze tijd. Maar er zit meer in. Wij hebben een kans gekregen, die een belofte voor de toekomst inhoudt. De vreemdelingen, die hief- goed Ontvangen worden veel schoons te lion krijgen, zullen Nederland als vacantie- tord op hun programma houden. Om dit te «werken zal er veel meer morele zowel als financiële steun ook van overheidszijde lodig zijn dan in het verleden. Het is te iepen dat dit overal in ons land en ook in len Haag begrepen zal worden. Een tak an industrie, die vroeger verwaarloosd ■erd, maar die ons uitstekend zal kunnen lelpen om er bovenop te komen de rreemdelingen-industrie moet tot bloei porden gébracht. Het is verheugend dat Haarlem toont, dit te begrijpen en dat de laak met zoveel energie en inzicht is aan gepakt. R. P. Haarlemse scholieren bezochten Luik Dezer dagen zijn enige tientallen leer-( llngen van Haarlemse middelbare scholen leruggekeerd van het tegenbezoek, dat zij ean hun Waalse collega's te Luik gebracht nebben. Het zijn voor de Haarlemmers on vergetelijke dagen geworden, waartoe de pfficiële ontvangst op het Stadhuis, de vele in gevariëerde uitstapjes in het Luikse en baar de Ardennen, maar ook een voetbal wedstrijd Luik-Haarlem, die door de gast heren met 6-0 gewonnen werd, een door !e Belgen voortreffelijk georganiseerde eestavond en niet het minst de hartelijke leer, die er heerste gelijkelijk hebben bij- iedragen. Dat deze reis tot een succes werd is ze- I Dat deze reis tot een succes werd, is ze- reiding door de Belgische leider, de heer Moyaarts, leraar aan het Athénée Royal te luik. Wie heeft de mooiste etalage? 'Gedurende de week van het Bloemenfeest te Haarlem wordt ook een étalage-wedstrijd ge houden, waarover bijzonderheden in het offi ciële programmaboek worden medegedeeld, ïaarult blijkt dat het publiek aan de wedstrijd tan deelnemen door zijn stem uit te brengen Iver de naar zijn mening mooiste étalage. Stembiljetten kan men in elke winkel aanvra ten en ook aan het Bureau van „Haarlems Bloei" Stationsplein. Prijzen voor het publiek, bat aan deze stemming deelneemt, zijn te zien In de étalages van de winkels. Grote Houtstraat en van Gen. Cronjéstraat 39. AUSTRALISCHE MENING: Mr. van Klef fens verdedigt de Nederlandse actie en bestrijdt de bevoegdheid van de Veiligheidsraad Mr E. N. van Kleffens heeft gisteren in Lake Success de Nederlandse verdediging gevoerd tijdens de eerste zitting van de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie. Tevoren had de raad beslist, dat deze aangelegenheid als formeel agenda punt zou worden behandeld. De eerste discussies zijn gevoerd rond een Australisch lesolutie-voorstel, waarin onmiddellijke staking der gevechten en uitvoering van artikel 17 van Linggadjati handelend over Arbitrage bij geschillen werd geëist. De Voorindische afgevaardigde wilde daaraan nog toegevoegd zien, dat de partijen zich zouden moeten terugtrekken op de posities die zij bij het uitbreken der vijan delijkheden innamen. Nadat mr van Kleffens een uitvoerig pleidooi had gehouden voer de noodzakelijkheid der Nederlandse maatregelen en de doelstellingen dei Nederlandse regering had uiteengezet, werd de vergadering verdaagd tot heden. Over de Australische resolutie is niet gestemd wellicht komt het in de bijeen komst van vandaag tot een stemming over deze resolutie, die waarschijnlijk nog door verschillende amendementen zal worden aangevuld. Tijdens de discussie bleek dat Austra lische afgevaardigde, kolonel Hodgson, de gevechten in Indonesië wenste te kwalifi ceren als een feitelijke oorlog; hij om schreef de toestand als „een gewapend conflict tussen twee staten'LDe door hem ingediende resolutie verklaarde „De Vei ligheidsraad heeft met bezorgdheid nota genomen van de vijandelijkheden tussen de gewapende macht van Nederland en van de republiek en, vaststellend, dat volgens het charter van de UNO deze vijandelijk heden een inbreuk op de vrede betekenen, doet een beroep op de twee regeringen om: 1. de vijandelijkheden onmiddellijk te staken: 2. haar geschil op te lossen door arbitrage, in overeenstemming met artikel 17 van het accoord van Linggadjati". Hodgson zeide: „Dit is een van de meest dringende problemen, welke door de Vei ligheidsraad behandeld zijn". „Wij lopen in geen enkel opzicht op de feiten vooruit. Wij beschuldigen niemand. Wij verzoeken alleen om staking van de vijandelijkheden opdat door onafhankelijke arbitrage kan worden beslist over de geldigheid der standpunten en opdat verdere vernietiging van mensenlevens en bezittingen kan wor den vermeden". Hodgson was van mening, dat met deze „testcase" de reputatie van de Veiligheidsraad staat of valt. Tijdens de discussies verklaarde de Rus sische afgevaardigde Gromyko dat hij over deze zaak heel wat te zeggen had en een volledig debat eiste. De Franse gedele geerde vond het gevaarlijk, reeds zo spoe dig een resolutie te aanvaarden, en wenste eerst volledige behandeling van de kwes tie onder aanwezigheid van vertegen woordigers der beide partijen. De uiteenzetting van mr. Van Kleffens nam geruime tijd in beslag. Hij begon met de grieven der Nederlandse regering tegen de republiek op te sommen, waarvan de voornaamste waren: het nog voort durend vasthouden van gijzelaars en de schendingen van het bestand; hij kondigde aan dat hij documenten van meer dan duizend overtredingen der republikeinen aan de raad zou voorleggen. „Er was", aldus mr. Van Kleffens, „bij na geen spoor te vinden van wezenlijke medewerking van de republiek op basis van Linggadjati. Er is alleen sprake ge weest van beloften, ontkenningen, uit vluchten en woorden doch niet van daden. Indien er sprake zou zijn geweest van con structieve pogingen, dan zouden tenminste de gijzelaars moeten zijn bevrijd. Tegen einde Juni werden er nog zevenhonderd Europese gijzelaars gevangen gehouden en ongeveer tienduizend anderen". De enige zorg Van Kleffens verklaarde, dat het voor naamste kenmerk der republiek haar ge brek aan gezag was. ..In de onderhandelin gen met de Nederlandse regering werden de republikeinse vertegenwoordigers dik wijls gedesavoueerd, terwijd ongeregelde gewapende benden de bevolking bleven terroriseren. Het goedwillende volk van Java en Sumatra kan niet langer worden overgelaten aan een tyrannieke regering, die als altij: -"en totalitair karakter draagt. Onze enige zorg is, dat er einde komt aan anarchie en chaos, opdat de gewone man in vrede kan leven. Wij voeren geen oorlog tegen de republiek doch wij kunnen niet voortgaan met een regering, welke niet gehoorzaamd wordt, welke over het al gemeen ontwijkend reageert en niet wil samenwerken. Dit is geen herstel van de koloniale verhouding. Wij wensen samen met de Indonesiërs deelgenoten te zijn". Mr. Van Kleffens ontkende, dat de Veilig heidsraad enige competentie bezit om deze aangelegenheid te, behandelen, daar deze binnen de binnenlandse zeggenschap van Nederland valt. Hij vroeg bovendien, welke aanwijzingen er bestonden, dat de huidige actie in Indonesië een gevaar voor de vrede betekende. „Dit betekent niet. dat wü niet ver langend zijn zo spoedig mogelük op basis van Linggadjati met de republiek tot over eenstemming te komen. Wij nemen aan, dat zeer binnenkort de omstandigheden op Java en Sumatra dank zij onze actie zo danig zullen zijn, dat de besprekingen met de republikeinse regering hervat kunnen worden. „Wanneer eenmaal de orde is hersteld, zullen wij ons gelukkig prijzen deze be sprekingen onmiddellijk te openen. Indien de helpende hand van een bevriende mo gendheid, bijvoorbeeld de Verenigde Sta ten. van nut kan zijn, dan zullen wij deze gaarne aannemen". Van Kleffens kondigde aan, dat de Nederlandse regering een aan tal vreemde regeringsvertegenwoordigers zou uitnodigen om een bezoek aan het voormalig Nederlands-Indië te brengen en verslag over hun bevindingen uit te bren gen. De heer Van Kleffens besloot met te zeggen, dat Nederland zijn best doet een nieuwe maatschappij in de vroegere ko loniën op te bouwen en waarschuwde: „In dien ons eerlijke en constructieve poging hiertoe wordt belemmerd, dan zal de ver antwoordelijkheid voor een mislukking in deze gebieden bij u liggen". „Sterke verdediaing" Reuter verwacht dat de Veiligheidsraad heden een beroep op de Nederlanders en Indonesiërs zal doen om de gevechten te staken. Vele gedelegeerden waren van gevoelen, dat Nederland zijn zaak sterk verdedigd heeft, doch de Indische afgevaardigde zeide, dat hij een aantal Nederlandse ver klaringen zou weerleggen. Men achtte het waarschijnlijk, dat zowel India als de Sovjet-Unie zich tegen de resolutie welke door Australië is ingediend, zullen uit spreken. Andrei Gromyko maakte duidelijk dat hij over Indonesië nog veel meer te zeggen heeft en volledige gelegenheid voor debat wenst. De Veiligheidsraad heeft besloten de discussie voor te zetten zonder af te wach ten of de Indonesische republiek zal wor den vertegenwoordigd. Drie niet-officiële Indonesische waarnemers waren bij de ver gadering aanwezig. Volgens Reuters cor respondent te New Delhi, zal Soetan Sjah- rir, die bij aankomst in New Delhi ver klaard heeft, dat hij volledige bevoegdheid heeft, om namens de republiek op te tre den, met het eerst beschikbare vliegtuig naar New York vertrekken. Amerikaanse steun? De Amerikaanse senator Albert Thomas (democraat) vertegenwoordiger voor de Verenigde Staten op de onlangs te Genève gehouden conferentie van de I.L.O., heeft gisteren besprekingen gevoerd met presi dent Truman. Na afloop hiervan gaf sena tor Thomas als zijn persoonlijke indruk weer, dat de Verenigde Staten waarschijn lijk de houding van Australië en India ten aanzien van Indonesië in de Veiligheids raad zouden steunen. Het legerbericht Nederlandse verliezen: 57 doden, 124 gewonden De Nederlandse troepen hebben gisteren Banjoemas, 75 km te Zuidoosten van Tegal en Poerwaredja, 22 km ten Zuiden van Poerwokerto, bezet en zijn vervolgens verder opgerukt. Verschillende bruggen over de rivier Serajoe zijn bezet en een republikeinse tegenaanval op Tjibeber is afgeslagen. In samenwerking met de Ko ninklijke Marine heeft de Nederlandse luchtmacht republikeinse kunstbatterijen op het eiland Noesa Kembangan buiten werking gesteld. Op Zuïd-Sumatra hebben republikein se eenheden verschillende pogingen on dernomen tot infiltratie rondom Batoe- radja. 15 km ten Zuidwesten van Palem- bang. Op Xoord-Sumatra vinden ten Westen van Medan opruimingsacties plaats. Re publikeinse aanvallen op de bruggen over de rivier Soengel Wampoe en op Amhemia zijn afgeslagen. Sedert het begin der militaire acties zijn de Nederlandse verliezen: 57 doden. 124 gewonden en 15 vermisten. Nederland dankt België Galavoorstelling in Brussel door de Nederlandse Opera De tijdelijke zaakgelastigde der Neder landen te Brussel, dr. H. R. van Houten, heeft ter kennis van de Belgische regering gebracht, dat zijn regering voornemens is een galavoorstelling te Brussel aan te bieden. De Nederlandse regering heeft ge meend de gelegenheid van het in werking treden van de Nederlands-Belgisch - Luxemburgse douaneovereenkomst te moe ten aangrijpen, om van haar erkentelijk heid en van die van het Nederlandse volk te doen blijken voor al hetgeen België ge durende en na de bevrijding voor Neder land heeft gedaan. Deze galavoorstelling zal begin October gegeven worden in de Koninklijke Muntschouwburg te Brussel en zal bestaan uit de uitvoering van „Hoff- mans Vertellingen" door de Nederlandse Opera. BOYCOTT VAN DE „VOLENDAM" GEVRAAGD Een aantal republikeinse politieke par tijen en organisaties heeft viï de radio zender „Voice of free Indonesia" een be roep gedaan op de havenarbeiders van de steden langs de zeeweg naar Ned.-Indië om de „Volendam", die juist met troepen uit Rotterdam vertrokken is, te boycotten. Tot boven op de „Oldchove" stonden jui chende inwoners van de Friese hoofdstad, toen het Prinselijk Gezin daar gisteren zijn vacantietocht door Friesland met de „Piet Hein" begon. Het jongste PrinsesjeMarijke, maakt in een reismandje de vacantietocht van het Prinselijk Gezin door Friesland mee. Het voltallige prinselijke gezin heeft zich gistermiddag om kwart voor vijf te Leeuwarden aan boord van de „Piet Hein" begeven. Onmiddellijk daarop werd het anker gelicht en zette het jacht koers naar Grouw, uitgeleide gedaan door een duizend koppige menigte, welke de „Piet Hein" ge durende de gehele tocht door de stadsgracht bleef volgen. De ontvangst, die het prinselijk gezin in het met vlaggen getooide Leeuwarden te beurt viel, was onvergetelijk. De vaak ge uite bewering, dat de Friezen „stijfkoppen" zijn en moeilijk uit de plooi komen, werd wel volkomen gelogenstraft. Nadat de Prins in zijn eigen wagen door de toevallige omstandigheid, dat Prinses Juliana op weg naar Leeuwarden met de vier prinsesjes in Akkrum een bloemen hulde in ontvangst nam, in dit plaatsje zijn echtgenote en kinderen had ingehaald en de beide wagens in Leeuwarden waren ge arriveerd, volgde een ware zegetocht dooi de Friese hoofdstad, waarbij de Prins in zijn open wagen en de Prinses met de vier kinderen prinses Marijke in een reis- wïeg in» een gesloten auto luide werden toegejuicht. Na een kort bezoek aan de woning van de Commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Ho- man, volgde een tocht door het hart van de stad naar het raadhuis, ditmaal zonder de prinsesjes. Gezeten in een open auto viel het prinselijk paar een enthousiaste begroe ting te beurt van de Friese burgerij. Toen Prinses-Juliana en Prins Bernhard op het bordes van het stadhuis verschenen, klonk uit honderden kelen het Wilhelmus en het Friese volkslied. Een uur later was het prinselijk gezin op de in de stadsgracht gemeerde „Piet Hein" weer verenigd. Met gejuich gaven de langs de gracht verzamelde Leeuwardenaren uiting aan hun vreugde, toen Prinses Ju liana zich aan dek( begaf met het jongste en geheel van haar oogoperatie genezen Prinsesje Marijke, in haar armen. Beatrix, bezorgd voor haar zusje, haalde dadelijk een manteltje uit de kajuit en assisteerde haar moeder, toen deze Marijke het jasje aantrok. Onder een ononderbroken gejuich van het publiek zette de „Piet Hein" daarna, langzaam door de oude gracht de stad uit glijdend, koers naar Grouw. Nieuw mode] bonnen voor glas Met ingang van 1 Augustus zal een nieuw type bonnen voor venster-, draad-, spie gel-, tuinders- en bruteglas in omloop wor den gebracht. Zij zullen in coupures van 0.1, 1, 10 en 100 vierkante meter worden uitgegeven. Alle nog in omloop zijnde bonnen van het thans gebruikte type verliezen op de zelfde datum hun geldigheid. Zij, die nog over oude bonnen beschik ken, worden in de gelegenheid gesteld deze tot uiterlijk 15 Augustus in te leveren bij de instanties, door wie zij zijn uitgereikt, bij de provinciale-, streek- en plaatselijke bureaux van de wederopbouw en de ge meentelijke diensten van bouw- en woning toezicht. Zij zullen daarop dan na her nieuwd onderzoek van de urgentie nieuwe bonnen kunnen krijgen. Chinese troepen naar Indonesië? Volgens het Franse persbureau A.F.P. melden de dagbladen te Nanking, dat de commissie van de uitvoerende Joean voor de overzeese buitenlandse aangelegenheden met algemene stemmen besloten zou heb ben om aan de Chinese regering een aan beveling te doen toekomen, dat Chinese troepen naar Indonesië worden gestuurd om de Chinese onderdanen te beschermen. Een détail van het feestkleed, waarin de Spaamestad gedurende de Bloemenweek zal preken. De zuil, die uit de rotonde op het Houtplein oprijst. Het woord is aan. John Ruskin: Ik geloof dat de eerste proeve van een werkelijk groot man zijn nederigheid is. Prinses Elizabeth en Pliilip trouwen op 20 November Buckingham Palace heeft gisteravond bepaald dat het huwelijk tussen prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten zal plaats hebben op 20 November aan staande (dus niet op 18 November, zoals oorspronkelijk gemeld werd). De volgende verklaring werd door Buckingham Palace uitgegeven: „De ko ning en koningin hebben er hun goedkeu ring aan gehecht dat het huwelijk van prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten zal worden voltrekken op Donderdag 20 November 1947 des morgens om half twaalf in de Westminster Abbey. NEDERLANDSE GEZANT BIJ NEÜROE. Pandit Nehroe heeft gisteren de nieuw benoemde gezant te New-Delhi, mr. A. Lamping, ontvangen en de jongste ontwik kelingen in Indonesië met hem besproken. Voor zijn bloemenzijn schilderkunst en nog veel meer Haarlem vraagt in deze dagen belangstelling van stad-, landgenoot en vreemdeling. Allereerst, en allermeest, voor zijn bloemen. De gladiolen-tentoonstelling wordt heden geopend, de expositie van bloemstillevens in het Frans Halsmuseum is al opengesteld en de volgende week komen de overige feestelijkheden, waarvan het bloemencorso op Zaterdagmiddag 9 Augustus het glanspunt belooft te worden. Reeds a s. Zaterdagmiddag doet de bloemenkoningin Flora haar plechtige intocht, gevolgd door een officiële ontvangst op het Stadhuis Daarna zal zij de hele week de voornaamse feestelijkheden met haar schoonheid en charme opvolijken. De stoet waarmee de Bloemenkoningin haar intocht houdt vertrekt Zaterdagmid dag om half drie van de Stadskweektuip. De route is: Schoterweg, Kennemerstraat, Frans Halsstraat, Frans Halsplein, Kcnne- merplein. Kruisweg, Kruisstraat, Bartel- jorisstraat, Grote Markt, (ontvangst van de Bloemenkoningin „Flora" op het Stadhuis), Koningstraat, Ged. Oude Gracht, Raaks. Leidsevaart (bezoek Gladiolententoonstel- ling). langs Stadsschouwburg, Raamsingel, Gasthuissingel, Kampersingel, Turfmarkt. Damstraat. Riviervismarkt, Jansstraat, Jansweg, Kennemerplein, Frans Halsplein. Zocherstpaat, Pres. Steynstraat, Atjehstraat, Floresstraat, Soendaplein, Schoterweg, Kleverlaan. Filmkanon Maandagavond wordt door Haarlems Bloei op de Grote Markt een filmvoorstel ling gegeven. Daarbij treedt voor het eerst in deze omgeving het filmkanon van Phi lips op. een projectie-apparaat dat een doek belichten kan van 240 m2. Die enor me afmeting is hier wel niet nodig, maar toch is het doek tweemaal zo groot als een normaal scherm. De lampen zijn zo buitengewoon lichtsterk, dat het voor een voorstelling niet eens geheel donker be hoeft te zijn. Er wordpn enkele weten schappelijke en komische films vertoond, o.a. „van rups tot vlinder". Het is alleen reeds de moeite waard naar de Markt te komen om dit filmkanon, dat f 100.000 gekost heeft, te zien. Het appa raat zorgt ook voor goede muziek. De voorstellingen zijn om 9 en 10.30 uur. Betalende bezoekers zitten op de tribune, maar duizenden kunnen de voorstelling kosteloos bijwonen. Harddraverij Maandagmiddag heeft de harddraverij op de Dreef plaats. Daar wordt het kam pioenschap van Noordholland (prijs een fraai bord van Delfts aardewerk) verreden. Bovendien zijn er f 1700 aan prijzen uitge loofd. Niet minder dan 33 paarden zullen aan de start verschijnen, waaronder de beste dravers uit Noord- en Zuidholland en Friesland. De baan wordt 325 m. lang; zij komt op de grintweg. Door medewerking van de dienst voor de Hout en de Plansoenen er voor gezorgd, dat deze baan aan alle eisen zal voldoen. De Dreef wordt die middag voor het verkeer afgesloten. De tram rijdt naar Haarlem-Noord van het Plein af naar Heemstede uit de Hout. Passagiers die willen overstappen, moeten door het Fre- derikspark lopen. Op de tribune kunnen 1500 toeschouwers zitten, bovendien zijn er nog 5000 a 6000 staanplaatsen. Bezoekers kunnen alleen toegang krijgen door de hekken aan de kant van het Plein. De kellners-race, die zou plaats hebben in een korte pauze van de draverijen, kan niet doorgaan, omdat de organisatie van Programma voor Zaterdag 10 tot 22 uur: Krelagehuis gladiolen- tentoonstelling. 10 tot 17 uur: Frans Hals Museum „In de bloemhof der schilderkunst", tentoonstelling. 13.30 uur: Opening van het Lunapark aan de Parklaan. 14.30 uur: Intocht van de Bloemenko ningin „Flora", vertrek Kleverlaan. 15 uur: Aanbieding van een bloemen hulde aan het gemeentebestuur door de Bloemenkoningin op het Stadhuis. 16 uur: Bezoek van de Bloemenkoningin aan de gladiolententoonstelling. 10 tot 12, 14 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur is de gemeentekwekerij aan de Kleverlaan te bezichtigen. Het Indonesisch probleem Standpunt van de Partij van de Arbeid ongewijzigd Naar aanleiding van geruchten, volgens welke de Partij van de Arbeid haar stand punt ten aanzien van het Indonesisch pro bleem zou hebben gewijzigd, heeft de al gemeen voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Koos Vorrink verklaard, dat deze geruchten iedere grond missen. Aan de verklaring van het partijbestuur van 21 Juli, het communiqué van de ver. gadering van het partijbestuur van 28 Juli en aan de houding, die de Partij van de Arbeid in het jongste debat in de Tweede Kamer op 23 Juli heeft aangenomen, zo zeide de heer Vorrink, valt niets toe te voegen. De Partij van de Arbeid heeft zich achter de politiek der regering geschaard. Dat van de zijde der partij een bepaalde druk op de regering zou worden uitge oefend inzake stopzetting van de actie in Indonesië is onjuist. De heer Vorrink zeide verder, dat zijn partij geen onderhandelingen over hét In donesische vraagstuk heeft gevoerd met de Britse Labourpartij. Geruchten van deze aard worden in verband gebracht met ver onderstellingen, als zou de Nederlandse regering stappen willen ondernemen om Engelse bemiddeling in Indonesië te ver krijgen. „Van enige bedoeling van de re gering in deze richting, is voor zover mij bekend geen sprake", verklaarde de heer Vorrink» I kellners er bezwaar tegen gemaakt heeft dat de kellners optreden in een programma waarvoor de bezoekers toegang moeten be talen. „Haarlems Bloei" moest dit principiële standpunt eerbiedigen. Lunapark „Haarlems Bloei" heeft voor het feest terrein op de Parklaan en het Phoenixter- rein een overeenkomst gesloten met de stichting Lunapark. Er zijn wel 20 onder nemers van kermisvermakelijkheden naar Egypte vertrokken om daar de Egypteoa- ren vermaak te bezorgen en voor ons land deviezen te verdienen, maar er zijn er nog voldoende in Nederland achtergebleven om te zorgen voor een goede bezetting van ons Lunapark. Er komen ongeveer zestig inrichtingen, waaronder 20 grote. Het nieuwste en interessantste zal hier aan wezig zijn. Er is in de loop der jaren veel veran derd op het gebied der kennisvermakelijk heden. Thans werken ingenieurs op de fa brieken waar men zulke vermakelijkheden bouwt om steeds weer iets nieuws te be denken. De waarde der bedrijven die hier komen, kan, naar vooroorlogse prijzen bere kend, zeker op 3 a 4 millioen geschat wor den! De toegang tot het Lunapark is vrij. Voor het bezoeken der inrichtingen heeft .Haarlems Bloei" maximumprijzen vastge steld, die lager zijn dan op het Lunapark van 1946. Het Lunapark wordt a.s. Zaterdagmid dag half twee geopend. Het blijft tot Za terdag 8 Augustus. Er valt dus één Zondag in die tijd. Op die dag moeten alle inrich tingen gesloten blijven tot 's middags 6 uur. Elke avond 12 uur is het sluiting. Kinderfeest Op Dinsdagmorgen is er een kinderfeest. De kinderen (Haarlems Bloei rekent dat er minstens 1Ü.000 komen) krijgen vrij- kaartjes voor de vermakelijkheden, die in de morgenuren van Woensdag tot Zater dag gebruikt kunnen worden. Haarlemse acrobaten Op of nabij de Parklaan (de juiste plaats is nog niet vastgesteld) laat de Stichting Lunapark drie Haarlemse acrobaten op treden, Bob Kion en zijn makkers uit Haarlem. Tien jaar heeft de familie Kion met dit nummer geoefend en gewerkt. Zij heeft daarmee succesvolle voorstellingen gege ven in vele plaatsen van ons land, ook zelfs in Zweden, Denemarken, Rusland en Polen. Nu zullen zij ook aan hun stadgeno ten laten 7-ien waartoe zij in staat zijn. Zij werken op een staaldraad van 18 m.. die op 20 m. hoogte tussen palen gespannen is. Ongetwijfeld zullen velen naar het Lu napark trekken om deze huiveringwekken de verrichtingen gade te slaan. De voor stellingen worden op verschillende midda gen en avonden gegeven. Voor ieder is dit dan kosteloos te zien. nOGERE TEMPERATUREN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Op enkele plaatsen ochtendmist, ove rigens zonnig weer met hogere tempe raturen In het Noorden van het land weinig wind. In het overige gedeelte aanvankelijk zwakke, later matige wind uit Oostelijke richtingen. 2 Augystus: Zon op 5.01 uur. onder 20.30 uur Maan op 21.19 uur. onder 4.49 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1