Tweehonderd Kennemertjes in de Vledderse heerlijkheid Prijzenoverfredingen van een half millioen Twee aannemers uit Bergen gerehabiliteerd C Panda en de Meestervlieger Wereldnieuws VRIJDAG t AUGUSTUS 1947 VIERDE PRINSENKIND MAAKT VAN HET KIND EEN PRINS „Oom Maarten, zijn m'n knieën zo goed schoon?" „Tante Tet, dit is de zestiende boterham al, die ik vanmorgen eet!" Twee kreten uit een kindermond, welke de sfeer onder een groep van tweehonderd Kennemer en Gooise meisjes en jongens tekenen en tegelijk aanduiden dat, als de bussen hen vandaag bij hun moeders hebben afgeleverd, de grote verhalen over de staaapels boterhammen en de verschrikkelijk gróóóte heidevelden doorspekt zullen worden met loftuitingen op alle tijdelijke Ooms en Tantes, wier aanwezigheid in „het kamp" voor tweemaal honderd kleine oorlogsslachtoffers een voortdurende bron van vermaak envertrouwelijke gesprekken is geweest. Of lach je je als peuter van acht soms niet krom als Oom Ko, de jeugdleider met zijn eeuwige moppentrommel, plotseling met een rode streep bramensap over zijn gezicht de barak van de „Klaprozen" komt binnenrollen? Van een eigen verslaggever). De lezer, die nooit gehoord heeft van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" en de „Klaver Vier-Actie" zal deze verhalen enigszins vreemd voorkomen, maar de hiermee bekend zijnde Nederlanders we ten, dat dit gloednieuwe instituut de kin deren van oorlogsweduwen eens per jaar 8 dagen zomervacantie in één van de ze ven prachtige kampen van Drenthe, Over- ijsel, Limburg en Brabant wil bezorgen en daar deze zomer mee begonnen is. Vele uren belangeloos overwerk heeft dit eerste jaar gekost: op de P.B.V.O.'s en de D.B.V.Ö.'s en overal, waar grote men sen kunnen warmlopen voor de noden van kleine kinderen. Dus daar gingen ze dan verleden week: in autobussen naar Steenwijkerwold, waar temidden van het struikgewas en de hei 'n laag gebouwencomplex „Kamp de Vled- der" bijeengekropen is, oorspronkelijk om D.U.W.-arbeiders een onderdak te ver schaffen. De kinderen vonden het prachtig al waren er twee of drie, die „al zo vaak" een bos en een hei hadden gezien en burgerden zich na een paar dagen vol komen in: de allereerste groep, voorname lijk Amsterdammertjes, had al op de deu ren de eigengekozen namen geschreven van de verschillende kindergroepen, die over de „woningen" van het kamp werden verdeeld en hun Kennemer nakomers lie ten zich de namen als „Welpen" en „Klap rozen" genoeglijk aanleunen. Commentaar. „*t Is ook maar niet effe jofel" verklaar de een Amsterdammer van twee turven hoog „een week op de hei en ete zoveel je kan". Vervaarlijke hoeveelheden werk worden in de jeugdkampen van „Het Vierde Prin senkind" verzet, in de keuken, door de cor- veeërs en vooral: door de leiding. Want het valt niet mee, een luidruch tige horde pappenheimers van negen tot dertien jaar in het noodzakelijke, maar zeer los-geregen keurslijf van een zomer kamp te persen. Om voor tweehonderd door de natuur en de wandelingen uitge- bongerden een stevige pot te koken. „Ze eten als wolven, en ongegeneerd Veelglunderde de kok, toen hij even tijd vond, om zijn gehaktballen in de steek te laten voor een kort gesprek tegenover de vreemdeling uit Haarlem, die met een blocnootje bewapend zijn domein was bin nengedrongen. In het begin moet het even wennen, natuurlijk. Er zijn nu eenmaal altijd kinderen, die gauw last van heimwee hebben en de eerste urén niet te be naderen zijn. „Stil laten betijen" is de simpele, maar wel zeer juiste remedie, door „Oom Maarten", de hoofdleider in zulke gevallen toegepast. Als de da gen eenmaal hoe langer hoe harder gaan vliegen, zegt hetzelfde joggie, dat bij aankomst per kerende bus terug wilde: „Al wou je me de hele dag aardappels laten pitten, ik zou nog wat graag een maand blijven". De dagen zijn gevlogen. Vanavond ko men de kinderen thuis, met schrammen op hun buik van de braamstruiken„maar dat geeft niet, want dat hadden we alle maal"...., bruingebrande snuiten en on der meer een zeer levende herinnering aan de Donderdag van gisteren, die in een knalfestijn geëindigd is: een bonte af scheidsavond voor en door de kinderen, met volksdansen, voordrachten en een stemming, die het jonge auditorium de can- tine van het kamp haast deed afbreken. Mevrouw Sjollema, de landelijke presi dente van de U.V.V. is er geweest en een heleboel andere „grote mensen", en zij hebben aardige dingen gezegd, maar het is ontzettend jammer, dat de acht dagen nu al om zijn. Deze catégorie kinderen heeft een pret tige zomerreis zo nodig: in Zuid en Noord Nederland staan kastelen en barakken, te huizen en kampen, dank zij overheidsbe- middeling, voor hen open. Maarre.... de rekening van „Het Vierde Prinsenkind" bij de Rotterdamse Bank kan elke bijdrage gebruiken, omdat het ideaal, dat elk oor logsslachtoffertje tot 13 jaar eens per jaar een week er tussenuit gaat, het een en an der kost. Is het niet een kleine schulddelging, wanneer landgenoten, wier gezin gaaf uit de oorlog kwam, de minder gelukkige spruiten met een korte, maar heerlijke week onder de zomerhemel bedelen? Waar camera en kind elkaar ontmoetten Op zijn dwaalwegen over het zonnige strand, dat voor hem een onbekende we reld met talloze attracties vormt, zag deze kleine wandelaar zich plots geplaatst voor het strakke oog der camera, dat met een klik knipoogde en hem verbaasd deed staan waar hij stond, de vinger als teken van opperste verwondering in de mond. De kleine broekeman welke titel hij tegelijk met het betreffende kledingstuk dreigt te verliezen vraagt zich af wat er aan hem eigenlijk het fotograferen waard is. Hij meent er serieus en onopval- lend uit te zien, doch de fotograaf is er van overtuigd dat vooral de krantelezeressen het „een opvallend lief" plaatje zullen vin den en hij profiteert van de gelegenheid om de kleine man tot een grote hartenver overaar te maken. CONTROLE IN DE TEXTIELBRANCHE Griekse guerilla-strijders doen aanval in Thracië Griekse guerilla-strijdkrachten hebben gisternacht een aanval ondernomen tegen de voornaamste haven van Thracië,Alexan- tiroepolis. Volgens berichten uit Saloniki speelden zich gisteren nog verwoede ge vechten af in de buitenwijken der stad. Ten Oosten van de stad zijn rookzuilen waar genomen, die doen vermoeden, dat de gue- rillastrijders het spoorwegstation met mor tiervuur in brand geschoten hebben. Tege lijkertijd werden aanvallen gedaan op drie andere steden in Thracië, namelijk Soefflion aan de Grieks-Turkse grens, Farrai en Si- karalys, aldus wordt uit Saloniki gemeld. Uit Athene wordt nader gemeld, dat de guerillastrijdkraehten hun aanval op de haven Alexandroepolis hebben gestaakt en met zware verliezen zijn teruggetrokken. In welingelichte militaire kringen is men van mening, dat de aanvallen der guerilla- strijdkrachten in Thracië ten doel hadden, de positie van de guerillastrijdkraehten in het gebied van Xanthië, waar zij door het Griekse leger in de richting van de Bul gaarse grens werden teruggedrongen, te verlichten. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM, T, 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00, 20.00 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed. 8 15 Pla ten. 10 00 Voor kleuters. 10 15 Haydn en Mozart. 11.00 voor zieken. 11 45 Platen. 12.35 Dansorkest. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Dansorkest, 13.45 Film kwartier. 14.00 Theaterorkesten. 14.30 Toneelkij ker. 15 00 Voor Jongeren. 15.15 Koor. 15 45 Kiosk. 16 00 Musette. 16 20 Causerie lfi.30 Gregoriaans. 17 no Voor de Jeugd. 18.00 Sport 18.15 Weekover zicht. 18.30 Strijdkrachten 19.20 Septet. 20.30 Lichtbaken. 21 00 Platen op verzoek. 21.30 Lichte muziek. 22 00 Operaplaten. 22.40 Avondgebed. 23 15 Zóne-schaaktournool. 23.25 Eerste piano concert. Chopin. HILVERSUM II, «14.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00. 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 7.30 Platen. 10 00 Morgenwijding. 10.20 Voor dracht. 10.35 Bariton en plano. 11.00 Orgel. 11.30 Amateurs. 12.00 Platen. 12 35 Accordeon-orkest. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Vragen over „loon naar prestatie". 14.15 Symphonieconcert (o.m. pianoconcert, Tsjaikofsky). 15.15 Boekbespreking. 15 30 Platen. 16 05 Esperanto. 16.20 Metropole- orkesl. 17.00 Sport. 17.15 Zang. 17.30 Artistieke staalkaart. 18.15 Walsen. 18 30 Voor de Jeugd lf).oo Piano. 19 30 Voor de Jeugd. 19.45 De eenheid In Europa. 20 15 Populair conceit 21.15 Socialis tisch Commentaar 21 30 Cabaret 22 00 ..De El- lendigen", luisterspel. 22,30 Dansorkest. 23.15 pUlen. Nu de laatste drie maanden prijscon- iróle in de textielbranche is gehouden, deelt het Directoraat-generaal van de Prijzen mede, dat naast vele bedrijven, die zich in derdaad aan de prijsvoorschriften houden-, er toch nog vele zijn, die de voorschriften overtreden. In Amsterdam, een der centra van de confectie-industrie. waar circa 600 con- fectiekledïngbedrijven zijn gevestigd, werd een diepgaand onderzoek ingesteld bij een aantal dezer ondernemingen. Daarbij bleek het noodzakelijk bij een 23-tal ondernemin gen proces-verbaal op te maken." Behalve dat de prijsvoorschriften werden ontdoken door het berekeren van te hoge opslagper centages, bleek, dat bij de confectie-indu strie dikwijls tussen de stoffenfabrikanten en de confect'ebedrijven onnodig tussen personen werden ingeschakeld. Deze tussenpersonen, die veelal in fa milie- of belangenrelatie met de fabrikan ten staan en niet in het bezit zijn van de vereiste vergunning voor het verhandelen van de goederen, genoten een vrij hoge provisie, met het gevolg, dat door deze kettinghandel de prijzen ongeoorloofd ho ger werden. In de katoenindustrie werden belangrijke prijs over tred in gen geconstateerd. Tevens bleek; dat vele goederen, die werden afge leverd, niet aan de kwaliteitsvoorsohriftcn voldeden. Ook in de wolindustrie werd een belangrijk aantal fabrikanten èn grossiers geverbaliseerd. Controle bracht prijsovertredingen aan het licht, welke in bepaalde gevallen een bedrag van 500.000 beliepen. Met de controle bij de textielindustrie ging gepaard een onderzoek bij de textiel handel en de kleermakers. In totaal wer den bij de handel en de kleermakers onge veer 1400 processen-verbaal opgemaakt. Er waren gevallen, waarbij grossiers zich bedragen van 10.000 clandestien lieten bijbetalen. Verscheidene kleermakers be rekenden voor een costuum 700. Verschillende zaken werden door de rech ter in behandeling genomen en enkele zware vonnissen zijn reeds geveld. Het nuttig effect van de prijzencontröle bij de textielindustrie blijkt uit het feit. dat door vele fabrikanten nieuwe calculaties, op grond waarvan de verkoopprijzen wor den vastgesteld bij het Directoraat-generaal van de Prijzen, zijn ingediend. In de nieuw ingediende calculaties zijn de kosten, ver bonden aan de diverse bewerkingen der stoffen, aanmerkelijk lager gesteld. Koninklijke subsidie voor jonge kunstenaars Vóór de oorlog placht de Koningin jaar lijks een aanzienlijk bedrag beschikbaar te stellen mei het doel talentvolle jonge Ne derlandse kunstschilders in hun ontwikke ling te steunen door een jaarlijkse subsidie. Thans heeft zij dit studiefonds wederom ingesteld. Hierbij heeft de Koningin het advies in gewonnen van het bestuur van de vakgroep der kunstschilders in de Nederlandse fede ratie van beroepsverenigingen van kunste naars en het beheer eveneens in handen gelegd van genoemd bestuur. De toekenning dezer Koninklijke subsidie zal ieder najaar plaats vinden. Het is te begrijpen, dat bij het uitge breide onderzoek, zoals dit bij textielindu strie en -handel geschiedt, steeds nieuwe sporen worden gevonden, die leiden naar andere ondernemingen welke zich niet aan de voorschriften houden. Hoewel in het al gemeen gezegd kan worden, dat geleidelijk aan de prijsvoorschriften meer de hand wordt gehouden, is het toch noodzakelijk een regelmatige prijscontrole te houden. Vrr^»- Zij hadden in opdracht van de Secret Service voor de Duitsers gewerkt De Eerste Kamer van het Alkmaarse Tri bunaal deed uitspraak in een merkwaar dige zaak. die in aannemerskringen sterk de aandacht heeft getrokken. De Bergense aannemers J. S. en P. van E. hadden voor dit tribunaal terecht ge staan, waarbij hun ten laste was gelegd hulpverlening aan de vijand door het uit voeren van weennaehtswerken op 't vlieg veld Bergen en aan de kusstrook, waarbij een winst van rond 100.000 en Van E. 85.000 zou hebben gemaakt. De vroegere chef van de P.O.D. te Alk maar en de latere chef van de P.R.A. al daar hadden het niet nodig geoordeeld de heren S. en Van E. te vervolgen. In zekere kringen werd echter voortdurend actie ge voerd, welke tot gevolg had, dat deze aan nemers, die na de bevrijding direct weer volop werk hadden, successievelijk van alle werk uitgesloten werden. In opdracht van de procureur-fiscaal mr. W. P. Bakhoven was de zaak thans voor het tribunaal ge bracht. Bij de behandeling bleek onomstotelijk, dat beide aannemers hun weermachtsop drachten hadden uitgevoerd in overleg en Twee werkjes over muziek JAN KEIZER: Bjj de ingang der con certzaal (2e dr.). Dr. J. PH. BERNET KEMPERS: Meester der muziek (3e dr.). Uitgaven van W. L. en J Brusse N.V., Rotterdam. Ondèr de titel „Bij de ingang der Concert zaal" gaf de in 1943 gestorven Jan Keizer op ongedwongen wijze een aantal muziek-paedago- glsche en -psychologische wenken voor concert bezoekers. De auteur zelf meende aan deze om schrijving nog te moeten toevoegen, dat zijn werkte voor hen bedoeld was. die geen muzikale opleiding genoten hebben. Een vluchtige kennis making is echter voldoende om vast te stellen, dat deze voorwaarde in geen geval letterlijk te nemen is. Een elementaire kennis van de mate riële verschijningsvormen der muziek is onont- beeilijk om de belangwekkende, diepgaande, maar ook wel eens systeemloze beschouwingen van de schrijver te kunnen volgen. Van het geliefde werkje van dr. K. Ph. Ber- net Kempers „Meesters der muziek" verscheen dezer dagen een derde druk. Wil Keyzer zijn lezers bij de practische muziek-beoefening (het luisteren daarbij inbegrepen) een theoretische en zelfs muziek-filosofische achtergrond geven, het boek van dr. Bernet Kempers is een han dige vraagbaak voor hen, die over leven en werk i van de grote componisten iets meer willen we ten. Van ieder der dertig behandelde figuren is een portret en een kort karakteristiek fragment van zijn muziek opgenomen, terwijl een alpha- betlsche lijst met biografische aantekeningen concertbezoeker, gramofoonbezitter en radioluis teraar over drie honderd andere scheppende kunstenaars uit het rijk der klanken oriënteert. De diepliggende „Sunetta" wordt met behulp van de pompen der sleepboten drijvende gehouden. Mijnontploffing sloeg een groot gat in de „Sunetta" Pompen hielden het schip drijvende Op de Nieuwe Maas, vlak voor Schiedam, waar de rivier aan de Zuidzijde tot Schie dam en noordelijk tot de gemeente Rotter dam behoort, ligt thans de 7897 brt. grote tanker „Sunetta" van de petroleummaat- schappij „La Carona"', een ondermaat schappij van de Koninklijke Shell. Het'schip is, zoals gemeld werd, gisternacht op een mijn gelopen en vertoont een groot lek in het voorschip. Er wordt met man en macht gepompt om ie voorkomen, dat het vaar tuig breekt. Het ongeluk is niet buitengaats, maar net binnen de Noorderpier gebeurd. Op weg naar zee was men juist de gasboei gepas seerd. Opeens volgde er een ontzettende knal, het voorschip weyd omhoog gedrukt en het water zowel als delen van aan boord aanwezige voorwerpen werden tientallen meters de lucht in geslingerd. Voordat men zich kon realiseren wat er gebeurd was, stroomde het water met grote kracht bin nen. Kapitein Kroon verloor echter geen ogenblik zijn tegenwoordigheid van geest. Een deel van de bemanning liet hij de slachtoffers zo goed mogelijk helpen; het andere deel werd naar het voorschip ge zonden, om te redden wat er te redden viel. Binnen een minimum van tijd waren alle pompen bezet. Inmiddels was de sleepboot „Maas", die in de buurt gestationneerd lag en op het horen van de explosie was toege sneld, in zicht gekomen. Er werd radio- telegrafisch naar Rotterdam om meer sleep boothulp geseind. Men wilde trachten de „Sunetta", die men snel zinkende waande, op een ondiepe plaats in de Nieuwe Water weg aan de grond te zetten, maar de kapi tein wilde daar niets van weten. „Ik houd de schuit wel drijvende" had hij gezegd en daar bleef het bij. Terugsiepen naar Rot terdam scheen evenwel een heel waagstuk, want indien de tanker in de vaargeul zonk, zou de scheepvaart er buitengewoon veel last van ondervinden. Niettemin wist kapi tein Kroon van geen wijken en de uitslag heeft hem in het gelijk gesteld. Met man en macht pompende kon worden gedraaid en dank zij de inmiddels gearriveerde sleepboten, die tezamen met de „Maas" vastmaakten, kon Schiedam bereikt wor den. De toestand van de meeste gewonden, zo als men weet, allen Chinezen, is redelijk. Vier hunner zijn echter zeer ernstig ge kwetst Twee Chinezen zijn bij de ontplof fing gedood. De Koninklijke Marine heeft onmiddellijk na het ongeval van de „Sunetta" een onder zoek ingesteld. Mijnenvegers zijn op het ogenblik bezig de buitenhaven van Hoek van Holland te vegen. 11. Oehoe Z. Uil greep Panda's hand en drukte die' stevig. ,,Dc parachute-proef is goed afgelopen" :ei hij tevreden. „Je hebt op tijd aan het koord getrokken en zo doende je zelf gered. Bravo.'" Maar als ik nu eens niet op tijd aan het koord getrok ken had?" vroeg Panda ongerust.,, Dan zou je niet meer geleefd hebben!" zei de grote vlieger eenvoudig. „En nu gaan we verder! Kom mee, dan gaan we nu de praktijk eens bekijken!" „Hm!" zei Panda, die zich niet erg op z'n gemak gevoelde. ..Wat gaan we bekijken..De praktijk!" zei Oehoe. „Daar staat hij. Mijn machine! M\jn kist' Mijn toestel! Kortom: de praktijk! We gaan vlie gen.' Komaan, stap in en vlieg weg!" „Dat is een mooi ding!" zei Panda verrast. Maar. moet ik vliegen? Dat kan ik toch niet?" „Alles kan!" zei Oehoe. „Je zult het zien!" opdracht van officieren van de Engelse Intelligence Service, voor wie zij belangrijk spionnagewerk verrichten. Uit de verkla ringen van kapitein W. den Toom, thans kapitein-vlieger bij de Nederlandse lucht macht en A. V. Ulsen, thans piloot bij de K.L.M., alsmede uit die van de voormalige opzichter der genie J. Oldenburg kwam vast te staan, dat S. en Van E. uitsluitend weermaehtswerken uitvoerden om in de gelegenheid te zijn aan deze getuigen be langrijke inliohtïngen te verschaffen. De getuigen verklaarden, dat zij in contact stonden met Engeland, waar, naar hun later was gebleken, de gegevens op hoge prijs wei-den gesteld. S. had bovendien wapens verborgen, die hij in zijn werkplaats door een Italiaan, die een jaar bij hem onder gedoken was, had laten repareren. Verder had hij wapentransporten verzorgd en een overval gepleegd op het kantoor van voor de Duitsers werkende transportonderne ming, om gegevens over een Duits munitie- en wapentransport te bemachtigen. Ook had hij na omkoping van een Duitser een landmijn opgegraven, om aohter het ge heim van deze mijn te komen. Ook stelde hij steeds belangrijke bedragen voor de illegaliteit beschikbaar. Uit het vermogensrapport bleek, dat S. momenteel slechts 5700 over heeft. De vermogenspositie van Van E. vertoonde zelfs een deficit. De verdediger mr. C. Smal te Alkmaar sprak met verontwaardiging over de laster en tegenwerking, die de beide aannemers hadden ondervonden, na vijf jaar hun leven veil te hebben gehad voor het vaderland. Het Tribunaal verklaarde de beschuldi ging vervallen. Het ging hierbij uit van de overweging, dat de aannemers gewerkt hadden in opdracht van officieren, die als vertegenwoordigers der overheid golden. Zij hadden zich daarom ook kunnen beroe pen op ambtelijk bevel. Voorts overwoog het tribunaal, dat zij zich niet lieten leiden door winstbejag. Het tribunaal uitte zijn grote waardering voor het vele en gevaar lijke illegale werk dat door S. is verricht. Schaken O' Kelly wordt eerste in Europees tournooi Nadat de dertiende en laatste ronde van Don derdag een uitermate spannend verloop had ge had. is de Belg O' Kelly er in gesiaagd met een vol punt voorsprong het Europes zóne-tournooi te winnen, ongeslagen cn met ÏOV* punt uit de 13 partijen. O* Kelly zelf rekende in drie kwartier met de zwakke Luxemburger Doerner af. terwijl de Tsjech Pachman. die in punten-aantal met de Belg gelijk stond, een felle strijd leverde met de Bulgaar Tzvetcoff en verloor. De Nederlanadse vertegenwoordiger van Schel- tinga capituleerde voor een prachtig offensief van de Hongaar Szabo. die zulk een sterke partij speelde, dat de Jury haar aanvankelijk besluit de schoonheidsprijzen aan de Engelsman Alexander toe te kennen, wijzigde, en Szabo met de tweede schoonheidsprijs vereerde. De eindstand luidt. 1. (f 400 en medaille beschik- Daar gesteld door gemeentebestuur van Hilver sum) O'Kelly (België) 10' j pnt.: 2. en 3. (f300 en f 250) Pachman (Tsjeeho-Slowakije) en Trifu- nivlc (Yoego-Slavië) elk 9Vi pnt.; 4. (f200) van SCheltinga (Nedei'land) 9 punten; 5. en 6. (f150 en f 125) Szabo (Hongarije) en Alexander (Enge land) elk lA punt; 7. en 8. (f100 en f90) Max Blau (Zwitserland) en Rossolimo (Frankrijk) elk eVi punt; 9. (f80) Castaldi (Italië) 6 punten; 10. (f75) Tzvetcoff (Bulgarije) 5'/j punt; 11. (f70) Foerder (Palestina) 5 punten; 12, (f60) Plater (Polen) Vb punt; 13. (f 50) Doerner (Luxemburg) 3 punten; 14. (f50) O'Sullivan (Ierland) punt. G. J. Boots wordt kampioen in de derde klasse Ook in de 3e klasse persoonlijk schaakkam pioenschap van Haarlem is thans de kampioen bekend. G. J. Boots (St. Bavo) werd winnaar met de fraaie score van 5'.a pnt uit 6 partijen. Ook de prestatie van H. v. Nimwegen (Kennemer- land), die tweede werd, is vermeldenswaard. De eindstand in de 3e klasse is: 1. G. J. Boots 5'A pnt.; 2. H. v. Nimwegen 4'-» pnt.; 3. en 4. C. Brink en E. J. de Ree 3'A pnt.; 5. B. Boelens 1V2 pnt. en 6. H. Budde 0 pnt. In de hoofdklasse kwam in de stand geen ver andering. W. Geuzenbroek (De Rochade) in 12 zetten van E. Santen (Heemstede), die op simpele wijze een stuk verloor. B. Bouwmeester (De Rochade) bracht een nieuwtje in de Sici- liaanse verdediging en won in fraaie stijl var A. Herfst (Het Oosten). Ook in de 2e klasse is het wachten nog op de beslissing. Door de verrassende nederlaag J. D. Ravensbergen (De Rochade) tegen J. Post ('t Schouwtje) is deze speler uitgeschakeld. De strijd gaat hier tussen G. Hoos (De Rochade) met 5'ï pnt. uit 6 en J. Arnold (Kennemerland) met 6 pnt. uit 7. Schaaktournooi Heemstede De uitslagen van de voortgezette wedstrijden in het schaaktournooi van Heemstede zijn: le klasse: Herfst—Boot 0—1; Boot—Wever af gebroken. 2e klasse: Zwarter—Drommel afgebr.; Kluen— Drayer O—1; Quintus—Spaans 10: Pas—Kokkel- koren 10; KeuneVeenboer 1—0. 3e klasse: Uitewaal—Mevr. Onvlee 0—1: Castien —Steenvoorden 0—1; Piets-*-Blaas 0—1; Turken burgVoordenhaak 10; Mevr. VerlooyLijn zaad 10; Schintz—Winkel 1—0. 6 Augustus wordt de laatste ronde voor de le klasse gespeeld en de finales voor de 2e klasse. De eindstanden van deze klassen zijn: 2e klasse. Groep A: 1. Drayer 5 pnt.; 2. Zwarter 3 pnt. en 1 afgebr. partij; 3. Kluen 3 pnt.; 4. Quintus 2 pnt.; 5. Drommel 1 pnt en 1 afgebr. partij. Groep B: 1. Keune 3 pnt.; 2. Brandt pnt.; 3. Veenboer 2 pnt.; 4. Kokkelkoren IV2 pnt.; 5. Pas 1 pnt. 3e klasse. Groep A: 1. Steenvoorden 4 pnt., 2. Mevr. Onvlee 4 pnt., 3. Blaas, 4 pnt., na loting; 4. Plets 1 Mi pnt.; 5. Castien 1 pnt.; 6. Uitewaal *A pnt. Groep B: 1, Schintz 5 pnt.; 2. Turkenburg 4 pnt.; 3. Winkel 2 pnt.; 4. Mevr. Verlooy 2 pnt. 5. Lijnzaad 1 pnt.; 6. Voordenhaak 1 pnt. In de finales komen derhalve uit: 2e klasse Drayer en Keune. 3e klasse: Steenvoorden er Schintz, Honkbal Honkbalprogramma Het honkbalprogramma voor het week-einde luidt: Zaterdag. Eerste klasse: Ajax—Blauw Wit. Overgangsklasse A: RCH—DWS (4 uur); HFC Haarlem—ABC f4 uur); SpartaanHHC 2 Over gangsklasse B: TYBB—Ajax 2 (4 uur); Zeêburgia —EDO 2; Quick—Watergraafsmeer; Hilversum- HCK. Tweede klasse A: KennemerlandSchoten 2 (4 uur). Tweede klasse C: ABC 2—Zandvoort- meeuwen. Tweede klasse D: Kanaries—EHS. Derde klasse D: HHC 5—Rooswijk (3 uur). Zondag. Eerste klasse: SC Haarlem—VVGA (10 uur); OVVO—EDO: HHC—Schoten (2.30 uur). Tweede klasse A: Laakkwartier—EDO 3: Neptu- nus—Sparta. Tweede klasse C: Schoten 3—Blauw Wit 2 (10 uur): HCK 2—Catchers (10 uur). Tweede klasse D: RCH 2—DWV (10 uur). Derde klasse A: HCK 3Scholen 5- (12 uur). Derde klasse B: HCK 4—Rooswijk 2 (2 uur). Derde klasse C: HHC 4—Ripperda 2 (12 uur). De spijsolie toch extra In de tweede helft van Augustus zal voor alle leeftijdsgroepen een rantsoen van 120 gram spijsolie beschikbaar worden gesteld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze olie in plaats van 125 gram margarine te geven. Het bezwaar evenwel van een vermin.; dering van de hoeveelheid smeerbaar vet voor eenmaal met 125 gram is echter zo overwegend, dat thans toch besloten is d» olie als „extra" boven het normale vet. rantsoen te geven. De koopbon voor de olie zal op 14 Augus tus worden bekend gemaakt. Haagse bomaanslag voor de krijgsraad De krijgsraad te velde zal op 18 en 20 nodig op 19 September in het gebouw van de Hoge Raad te 's-Gravenhage de zaak! behandelen van de door militairen op Stj Nicolaasavond gepleegde bomaanslag op de. Prinsengracht in Den Haag, waarbij de heeij De Boer, zijn echtgenote en de dienstbode werden gedood en de dochter des huizes werd gewond. Enige dagen na de aanslag zijn gearJ resteerd de kapitein F. J. J. baron van H. uit Den Haag, sergeant A. de B. uit} Haarlem en als medeplichtigen een korpo-j raai, een soldaat en een burger. Oogst van Rotterdams „bommenploeg" Hoeveel munitie de Nederlandse bodem ten gevolge van de DiSitse bezetting nog steeds be. vat, blijikt uit de opgave van de ..bommenploeg", van de Rotterdamse politie. In het eerste half] jaar van 1947 werden door deze ploeg In totaa'i 21.298 projectielen opgeruimd, waaronder 16.38tj scherpe patronen, twee V-l's, 780 granaten van! verschillend kaliber, vier bommen. 7 landmijnen) 378 handgranaten, 74 mortiergranaten en t pantsergranaten, om slechts de munitie van he: grootste kaliber te noemen. Het gebied, waar dlij alles gevonden wordt, bepaalt zich tot Rotter dam en randgemeenten. Het Kralingse bosi waarvan nog steeds het Oostelijk gedeelte gesloj ten is, blijkt nog veel projectielen te bevatten Het laatste oorlogsmateriaal wordt in Southampton geladen Engeland heeft de levering van oorlogsl materiaal, bestemd voor lading in he: Nederlandse vrachtschip „Sapoeroea" in de haven van Southampton, thans stopgezeU aldus deelt het Britse ministerie van Buil tenlandse Zaken mede. Uit betrouwbare bron wordt vernomen} dat nog een hoeveelheid militaire goederen] die reeds voor Bevins verklaring over stop] zetting der leveranties aan de Nederlandse militaire autoriteiten was overgedragen) moet worden geladen. Dan zal de „Sapa- roea" het laatste schip zijn, dat met oorlogsJ materiaal voor de Nederlandse regering eea Britse haven zal verlaten, zolang de ge vechten in Indonesië duren. Voetbal Oefenprogramma tan „Haarlem"" Reeds op de eerste dag van het nieuwe seiJ zoen. Vrijdag 15 Augustus, speelt Haarlem eed wedstrijd en wel tegen een der sterke elftalle» uit de Engelsche Istman Leaque n.l. The Grays] Deze wedstrijd wordt met medewerking van hei bestuur van EDO in het Noorder Sportpark ge speeld. Aanvang vermoedelijk half 7. Op 17 en 24 Augustus neemt Haarlem deel aaJ het tournooi van De Volewijckers. Deelnemer] zijn Heerenveen, NAC, De Volewijckers Haarlem. 25 Augustus vertrekken de roodbroeken vi een dag of 10 naar Zwitserland waar drie w strijden op het programma staan. Op Zondag 7 September volgt dan op het HFCj terrein waar Haarlem ook het a.s. seizoen haaf competitiewedstrijden zal spelen het Spaerne] bekertournooi. Het programma voor dit tounrnooi luidl] 11.00 uur: De Volewijckers—VSV; 12.15 .Haarlem—Go Ahead; 1.30 uur: HFC—DEC (tusj sen wedstrijd); 2.45 uur: Veriiezersronde; 4.00 uur] Eindstrijd. Wielrennen Scherens wil over rijden Omdat hij geen prijs stelt op een titel, welkf sommigen hem betwisten, heeft Jef Scherens, 1 nieuwe sprintkampioen bij de profs, geschreven aan het bestuur van de Unio'j Cycliste Internationale, zo meldt „La Dernièra Heure". In deze brief verklaart hij zich bereid opnieuw te rijden om het wereldkampioenschap, en wel m September te Parijs. Of de UCI in he) voorstel zal willen en kunnen treden is de vraag Nicaragua niet. De raad van bestuur van dl Pan-Amenkaanse Unie heeft Maandag bel sloten de huidige regering van Nicaraguj niet uit te nodigen voor de inter-Amenkaanj se conferentie voor het behoud van de conj tinentale vrede en veiligheid, welke op :i Augustus in Rio de Janeiro zal wordej geopend, daar het huidige Nicaraguaan» regiem, dat onlangs aan de macht kwam al) gevolg van een staatsgreep, niet de erkenj ning heeft verworven van de Amerikaan» republieken. S.E.D.-Seydewitz. Max Seydewitz, die lid is vas de Duilse socialistische eenheidspartij en bej last was met het toezicht op het radiostatioS Berlijn, is met algemene stemmen tot mij nister-president van Saksen gekozen, zijn verkiezing heeft Seydewitz het Saksisch] kabinet gehandhaafd en verklaard, dat hij geen verandering zou brengen in het dusver gevoerde regeringsbeleid. Opsteken, zunne? In het jaar 1946 voerde Belgil uit Nederland 15.428.682 sigaren in alsmedj 67.380 kg. tabak. Hiermede is België de vooi naamste afnemer van sigaren van Nederland] Het hoofd van Markos. De Griekse regering heel bij decreet een prijs van twintig millioet Drachmen gesteld op het hoofd van Marki Vafiades, alias „generaal Markos", leidej van de guerilla-strijders. Markos w< brandmerkt als „struikrover" en beschul] digd van „opstand tegen de staat en mii dadlge activiteit ten gunste van vreemd! mogendheden". Democratie In de kou. Het parlement van Noor< Rijnland-Westfalen heeft met eenheid stemmen een resolutie aangenomen, die luidt „De voortzetting der ontmanteling van Duitse industrie zal het gevaar opleveren dat de democratie in Duitsland zelf ontman teld zal worden". Het kost meer dan het kost. De Franse ministi van financiën. Robert Schumann, heeft dl nationale vergadering medegedeeld, dat Franse gewone begroting voor 1947 niet evenwicht zal zijn, ondanks de korteli: verzwaarde belastingen en de in het begl van het jaar door Ramadier afgelegde klaring, dat het begrotingsevenwicht „kol wat het kost" zou worden bereikt. Het moeilijke „Nee". De Italiaanse wetgevend» vergadering heeft gisteren de ratificatie vas het Italiaanse vredesverdrag met de gcal-j lieerde landen, met een meerderheid va stemmen goedgekeurd, na een week hevige debatten. Tachtig communisten en dl socialisten van de door Pietro Nenni geleidi linkervleugel onthielden zich van stemmii

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2