C c Wederopbouw is nog steeds achter Voorlopig geen "World-Friendship "-kinderen meer naar Engeland J Wereldnieuws ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1947 2 i Minister Neher meent dat de ivoning-toestand nog slechter zal worden (Van onze speciale correspondent) Voor een aantal vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers heeft nister Neher in het arbeiderslogeerkamp ,.De Haar"' te Randwijk een uiteenzetting gegeven over arbeids- en materiaalproble men bij de wederopbouw van ons land. Het aanvankelijk enthousiasme na de be vrijding om „de handen uit de mouwen te steken" moest wel in korte tijd omslaan, aldus minister Neher, omdat er noch vol doende materialen noch woonruimte voor de duizenden arbeiders aanwezig waren Ook omdat in die dagen het geld betrek kelijk ruim was, verminderde de animo om in de getroffen gebieden te werken snel, totdat inmiddels talrijke werkkampen ge reed waren gekomen en de aanvankelijke tegenzin in het kampleven was overwonnen. Nieuwe stagnatie: gebrek aan opdrachten. Al spoedig bleek dat er zich nieuwe moeilijkheden voordeden, nadat de mate- rialenpositie was verbeterd. Er waren geen opdrachten genoeg. De eerste noodwoningen immers waren alle nagenoeg gereed gekomen, doch de definitieve bouw werd vertraagd door het nog niet gereed zijn van de stedebouwkun- dige herstelplannen. De regering stond nu voor de moeilijke keuze: doorgaan met het zetten van noodwoningen hetgeen in practijk neer zou komen op geldverspil ling van de eerste orde of het tijdelijk laten rusten van het werk en met de defi nitieve bouw wachten tot ook deze moei lijkheid zou zijn overwonnen. Tot dit laat ste werd besloten. Aan dit besluit en een aanvankelijk ge brek aan goed geleide organisatie was het te wijten, dat het bouwplan 1946 rondweg mislukte. Ook voor 1947 had men zich een beeld met bepaalde cijferomlijning gemaakt, doch het eerste deel van dit jaar bleef het gerealiseerde bouwvolume achter bij het geen mogelijk zou zijn geweest. Toen weer geen arbeiders genoeg Nadat in de materialenpositie verbetering is getreden heeft de minister bepaald, dat de gemeenten in de getroffen gebieden het recht hebben om het toegeschreven bouw volume tot een bepaald maximum te over schrijden. In plaats van materiaalgebrek rees er nu weer de moeilijkheid van een gebrek aan arbeiders. Bovendien werd er te veel aandacht door de werkgevers ge schonken aan onderhoudswerken en ver andering en uitbreiding van bestaande pan den; veie millioenen en duizenden arbei ders worden hiervoor misbruikt. Daarom werd besloten, zoals wij reeds meldden, om aar* alle gemeentebesturen medewerking te vrkgen, om gedurende de komende drie maanden alle onderhouds werken te verbieden. Voorts is gelast alle „zwart" opgetrokken bouwwerken onher roepelijk af te breken. Slechts nieuwbouw blijft toegestaan en moet met alle midde len worden bevorderd. De minister zeide tenslotte er van over tuigd te zijn, dat de woningtoestand in ons land ondanks alle nieuwbouw nog ongun stiger zal worden. Gezinsvorming en be volkingsaanwas immers zijn groter dan de tot stand gekomen nieuwe woonruimte. Met het oog hierop deed de minister een dringend beroep op allen, die direct of in direct bij de wederopbouw betrokken zijn, om de handen ineen te slaan. De minister verklaarde verder nog, dat de oude vormen en methoden in de woningbouw gedeelte lijk zullen moeten verdwijnen. In de grote steden zal „hoogbouw" nodig blijven. Of het echter tot Corbusier-vormen zal komen, blijft afhankelijk van verschillende nog on zekere factoren. Maar de „prefab"-bouw zal zeker gestimuleerd worden en ook de vervaardiging van elementen, zoals ver scheidene firma's in ons land reeds geruime De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 9.30, 13 00. 19.30 en 22.30 uur Nieuws. 8.15 Van man tot man. 8.30 Kerkdienst Begijnhof kapel Haarlem. Ds. G. W. van Deth. 9.45 Gram. pl. 9.55 Hoogmis. 11 30 Trio van Brahms. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoplaten. 12.15 Boekbespreking. 12.30 Vaudeville-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek?. 13.40 Apologie. 14.00 Volksliedjes. 14.30 KurhausconceTt. 16.20 Klankbeeld. 16.30 Zie- kevlof 17.00 Kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten. II00 Kerkorgel. 19.15 Reportage hondenrennen. 20 oo Flitse.n van het H. Bloedspel te Brugge. 20.15 De Zilvervloot. 21.00 Platen 21.15 Luisterspel ..Moord ln de pauze". 21.50 Viool en piano. 22.10 Gebed 22.3S ..Hoe de Van Rooyens het rooien". 22.50 Werken van Beethoven. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1275 M. 8 00, 13.00. 18.00. 20 00 en 23.00 uur Nieuws 8.15 Symphonische muziek 8.30 \foor het platteland. I 40 Viool en orgel. 9.00 Platen. 9.12 Postduiven- berichten. 9.15 Geestelijk leven. 9.30 Men vraagt m wij draaien 10 00 Klankpanorama uit de Wie- ringermeer. 11,45 Toespraak minister S. L. Mans- holt. 12 00 Postdulvenberijhten. 12.03 Platen. 12,40 De Heideree zangers.' 13.15 Zang en orgel. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.00 Platen; 14.05 Boekbespreking. 14.30 Muziek-mozaïek. 15.00 Filmpraatje. 15 15 Kaleido-radioscoop 16.15 Sport- reportages. 17.00 Moderne verezn, 17.30 Mannen koor. 17.50 Platen. 18.15 Reportage wielrennen. 18.30 Omroeporkest, 19.00 Reportage uit Vierhou ten. 19 25 Omroeporkest. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Opera-concert door de H.O.V. en het Haags Operakoor met solisten. 21.10 Luisterspel „De blauwe Smaragd". 21.35 Orgel en piano. 22.05 Liedjes van Dirk Witte. 22.30 en 23.15 Platen. Maandag HILVERSUM. I, 301.5 M. 7,00, 8 00. 13,00, 19.00, 20.00 en 22,30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek'. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Plano-muziek van Mozart. 9 15 Ziekenbezoek. 9.:io Klassieke muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Trio van Röntgen. 11.15 Voor lezing. 11.35 Platen. 12.00 Vlooi, 12.15 Zangplaten. 12.30 Orgel. 13,15 Mandollnata. 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Canzonnetta-sextet, 15,00 Platen. 15.30 Nederlandse componisten. 16.00 Bijbellezing. 16 45 Platen. 17,30 Sport en actualiteiten. 17 45 Rijk over zee. 18 00 Schutz-Monte-Verdi-cyclus. 18.20 Platen. 18.30 strijdkrachten. 19.15 Leeslamp. 19 30 Actualiteiten. 19.45 Ex-polttieke gevangenen. 20 05 Proloog. 20.15 De Ruytercantate. uitzending u;t de Grote Kerk te Haarlem. 21.00 Causerie door prof, dr, S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel. 21.20 Kurhausconcert. 22.03 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 cn 23.00 uur Nieuws. 713 Gymnastiek. 7 30 en 8.15 Platen. 9.15 Morgen wijding. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Pianoplaten. 11.00 Op de uitkijk. 11 15 Ensemble Jetty Cantor. 11.45 Werken van Dvorak. 12,30 In 't spionnetje. 12.35 Zangplaten. 13.15 Hongaarse mu2iek. 13.50 Orgel en zang. 14.20 Vraaggesprek. 14,35 Viool en piano. 15 00 Bonbonnière. 16 00 De meneer en de kioskjuf frouw. 16.10 De „Happy Days". 16.30 Piano. 17.00 Operetteconcert. 17.45 Platen 18.15 De Skymas- ters. 13.45 Plano, orgel cn platen. 19.15 Lezing over lichamelijke opvoeding 19.30 Hongaarse muziek. 20 05 Lezing over dierenbescherming. 30.15 Kurhausconcert. 31 15 Voordracht. 22.00 Platen. 22.30 Deens programma. 23.15 Schaak- lovunooi ta Hilversum. 23.35 Werken van Gr;eg. lijd propageren en toepassen, moet een gro tere vlucht nemen, opdat met ongeschoolde werkers het doel bereikt kan worden. Na deze uiteenzetting werd gevraagd, of het mogelijk was geschoolde arbeidskracht te betrekken uit de „Displaced Persons"- kampen in Duitsland en Italië, waarop de minister antwoordde, dat dit mogelijk is er. dat er gestreefd zal worden naar de aan trekking van Tsjechen. Balten en Polen. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de 400.000 licht beschadigde huizen nagenoeg hersteld zijn; dé zwaarbeschadigde waar schijnlijk binnen twee jaar gereed zijn en de geheel verwoeste percelen niet binnen tien jaar zullen zijn herbouwd. Moord op Brifse sergeants eenstemmig veroordeeld Joodse protesten in Palestina en Engeland Een golf van afschuw en verontwaardi ging is over Engeland gegaan toen het nieuws uit Jeruzalem, dat de lichamen van de twee gehangen sergeants werden gevonden en gebruikt waren als „lokaas" voor mijnvelden, werd vernomen. Een Brits soldaat werd namelijk gewond toen een mijn, die in de onmiddellijke nabij heid van de plaats der executie was aan gebracht, ontplofte en de lichamen der gehangenen onherkenbaar verminkte. Generaal Sir Alan Cunningham, de Britse Hoge Commissaris voer Palestina, heeft Golda Myerson, hoofd van de poli tieke afdeling van het Joods Bureau, voor een onderhoud ontboden. Naar uit be trouwbare bron verluidt, zou generaal Cunningham de volledige samenwerking van de Joodse gemeenschap eisen bij de bestrijding van de activiteit van Joodse verzetslieden. Joodse organisaties in Londen hebben eenparig de terechtstelling van de Britse sergeants veroordeeld. Woordvoerders van het Joodse Bureau te Jeruzalem hebben een gemeenschappe lijke verklaring doen publiceren, waarin o.m. gezegd wordt, dat „het Joodse agent schap en de Palestijnse Nationale Joodse Raad geen woorden kunnen vinden om hun afschuw over de lafhartige moord op twee onschuldigen door een troep misda digers te uiten". Zij doen een beroep op de Joodse gemeenschap in Palestina en het gehele Joodse volk om „het afgrijse lijke terrorisme volkomen uit te roeien". De Joodse Raad van Afgevaardigden verklaarde: „Deze gruwelijke daad van chantage en terreur zal in naam der men selijkheid en rechtvaardigheid altijd afge keurd worden. Voor deze afschuwelijke daad zijn geen woorden te vinden". De burgemeester van Coventry de geboorteplaats van sergeant Clifford Mar tin. een der terechtgestelde sergeants zeide, dat de .stad het nieuws van deze ver schrikkelijke misdaad met stomme verba zing had vernomen. „Er is een afschuwe lijke misdaad tegen de mensheid bedre ven. De gehele beschaafde wereld zal ont zet zijn hierover", aldus de burgemeester van Bristol, de plaats waar sergeant Mervyn Palce, het andere slachtoffer, vandaan komt. Dr. Hoessin Khalidi, secretaris van het Arabische Hoge Comité van Palestina, liet zich over het ophangen van de twee ser geants als volgt uit: „Deze moord is de lafharligste en duivelachtigste, die ooit in dit deel van de wereld is bedreven. Zelfs de wreedste gangster zou met tegenzin en afschuw tot een dergelijke daad over gaan". De 9 Muzen Mariaspel rond St. Jan. Te 's Hertogenbosch is een commissie gevormd om binnen afzienbare tijd over te gaan tot blijvende opvoering van openluchtspelen op de terreinen der basiliek van St. Jan. Reeds is een aanvang gemaakt met de voorbereiding van een Mariaspel Nobelprijs voor litteratuur. Radio Stockholm deel: mede, dat de Nobelprijs-1947 voor littera tuur is toegekend (met eenparigheid van stem men) aan de 23-jarige Noorse schrijfster Maria Brekker, voor haar boek „Moeder Maria", de intieme geschiedenis van het daagse leven van de heilige familie. Als uitgewekene in Zweden schreef zij tijdens de oorlog onder pseudoniem om geen repres- sailles tegen haar familieleden in Noorwegen uit te lokken het bock „Ik ben een Noorse". Concertgebouworkest terug. Het Concert gebouworkest. dat in Zwitserland grote succes sen heeft geboekt, zal op Dinsdag 5 Augustus uit Interlaken in Nederland terugkeren en arriveert per trein om 8 40 uur aan het Centraal Station te Amsterdam. Harry van Os De zanger Harry van Os is door de B.B.C. uilgenodigd drie recitals te geven van volksliederen van verschillende landen met eigen luitbegeleiding. Verder zal hij optreden op het festival van „The English folksong en dance society" te Londen en voor de professoren en studenten van Exeter college te Oxford. Claire Feldcn. De Deense chansonnière Claire Felden komt begin Augustus naar ons land met een internationaal programma van chansons, waarbij zij zichzelf aan de vleugel be geleidt. Zij opent haar tournée op Zaterdag 9 Augustus in het paviljoen Vondelpark te Am sterdam en treedt te Söheveningen en te Noord- wijk op. Bloemen uit de hof der schilderkunst In de Bloemhof der schilderkunst in hef Frans Hals-Museum te Haarlem bloeien onvergankelijke ge wassen van velerlei schoonheid. Een der aantrekkelijkste schilderijen dezer tentoonstelling is dit zeventiende-eeuwse bloemenstuk van Ma. ria van Oosterwijck, dat weergaloos zuiver geschilderd is en van al de tentoongestelde werken uit zijn tijd het mooiste genoemd kan worden. De „World Friendship Association" heeft de uitwisseling van kinderen uit Engeland tegen kinderen van het vasteland voor het doorbrengen van de vacanties in het bui tenland tijdelijk stop gezet wegens het gevaar van kinderverlamming, welke ziekte in Groot-Brittannië is uitgebroken. Ruim twee honderd Engelse kinderen, die deze dagen in België aankwamen, moes ten op aanwijzing van de Belgische ge zondheidsdienst onmiddellijk naar Enge land terug. Alleen de ongeveer vijf honderd Nederlandse kinderen, die op 1 Augus tus in Engeland moeten arriveren, zul len nog gehuisvest worden (voor de 225, die Donderdag zijn aangekomen, is reeds gezorgd). De Britse minister van Gezondheid, Bevan, heeft verklaard, dat de kinder verlamming in Groot-Brittannië niet epidemisch is. Klopt er iets niet? Wij moeten hier nog aan toevoegen, dat uit verschillende Engelse en ook Neder landse bladen blijkt, dat de organisatie van de W.F.A. aan de overzijde van het Kanaal wel iets te wensen overlaat. Het is namelijk enige keren voorgekomen, dat Eer* teeten*ehappeHjk opgeboutcd product I SNEL BRUIN VETVRIJ. AFWASBAAR VEILIG DOOR LICHTFILTERS KOEL OP DE HUID O ZONNEBRAND CREME F 1.15 per tube Sportagenda voor Zondag Het jaarlijkse zwemfeest van HPC te Heem stede wordt niet na de Nederlandse kampioen schappen gehouden, doch een week er voor. De deelnemers(sters) hebben nog een goede gele genheid elkanders krachten te leren kennen. Opnieuw vraagt athletiek de aandacht ln het Olympisch Stadion. De nationale kampioenschap pen worden gehouden. Op de 800 meter zullen ïjkhuys en De Ruyter de strijd aanbinden. Het cricketprogramma bevat twee eerste klas wedstrijden in deze omgeving. Haarlem krijgt bezoek van HCC 2 en Rood en Wit van ACC. Verder worden gespeeld: HCC 1—VRA: Quick (N.)—VOC; VVV—Sparta. Tweede klas: LCC—Rood en Wit 2 op het terrein van CVHW ln Heemstede: Ajax—CVHW; HCC 3—Quick (H.) CRIC—Haarlem 2. - In Eindhoven zal de beslissing vallen in de strijd om het landskampioenschap korfbal tus sen PSV en Westerkwartier De Amsterdammers hebben na de overwinning van Zondag J.l. de beste kansen. In de omgeving van Reims wordt de wed strijd om de wereldtitels wlelrljden besloten met de wegwedstrijden. Mogelijk slaagt Schulte er in toch een titel vcjr Nederland te veroveren. Jopie en Japie kregen bezoek uit Spanje In December zond een vader van twee kinderen uit Gouda, op aandrang van zijn beide telgen, een brief aan „Zijne Excellentie Sint Nicolaas, per adres bur gemeester van Madrid, Spanje", in welke brief hij aan Sinterklaas om speelgoed voor zijn kinderen verzooht. Geenszins zal de vader van de vierjarige Jopie en de vijfjarige Japie hebben bevroed, dat aan zijn verzoek in de Spaanse pers zoveel aandacht zou worden geschonken. De brief kwam na verschillende omzwervin gen terecht bij de pastoor van de Sint- Nicolaas-kerk in Madrid. Een Spaanse journalist publiceerde hem en het gevolg was dat van vele kanten speelgoed naar Gouda werd gestuurd. Zelfs toen Jopie en Japie al rijkelijk waren voorzien, hield de stroom niet op. De KLM heeft twee Spaanse journalis ten. die in deze actie een belangrijk aan deel hebben gehad, uitgenodigd om een be zoek te brengen aan ons land. Het zijn Victor de la Serna, onderdirecteur van het dagblad „Informationes" te Madrid en Alberto Poveda Longo. secretaris van het Spaanse perbureau EFE, die op het stad huis in Gouda officieel door de burgemees ter zijn ontvangen. De ouders van Jopie en Japie, natuurlijk Jopie en Japie zelf, waren bij deze ontvangst aanwezig. Aan de journalisten werd een Goudse kaas aangeboden. Zij waren zeer getroffen door de beminnelijkheid en de eenvoud van deze Goudse familie. Weliswaar was Japie in het begin enigszins bang, omdat hij dacht te doen te hebben met „Sinterklaas in burger", maar Jopie praatte honderd uit over haar Spaanse poppen Het ligt in het voornemen der beide journalisten om Japie en Jopie uit te nodigen, hun vacantie daar te komen doorbrengen. Verlaagde priizen voor belegde broodjes De cafetaria's en broodjeswinkels zijn thans in verschillende klassen ingedeeld, waardoor het mogelijk is. de prijzen van zogenaamde kleine eetwaren beter dan tot dusverre te regelen. De nieuwe prijsregeling treedt op 7 Augustus in werking. De bedrijven zijn in vijf prijsgroe- pen verdeeld. De groepen 3 en 4 omvatten de cafétarla's, de broodjeswinkels en de restauranis en cafés der lagere prijsklassen Over het alge meen gaan de prijzen van belegde broodjes, cro- quetjes, gebakjes en dergelijke gemiddeld vijf cent naar beneden. groepen kinderen waaronder Neder landse niet door de Engelse pleegouders werden afgehaald wegens een onverklaar baar lek in de regeling, zodat velen hunner onder de hoede van de politie gesteld moest worden en in dë overigens vrij com fortabele Londense schuilkelders de nacht doorbrachten. Ook in Zeeland dreigt het spaak te lo pen met de onderbrenging van buitenland se jongelui. Dinsdagavond was er in Goes gelegenheid zich op te geven voor het ver lenen van gastvrijheid gedurende 14 dagen aan een of meer van de 54 Deense meisjes en jongens, die Maandag in Goes zullen ar riveren. De W.F.A. kreeg slechts zes aan biedingen. Haarlemse Auto Centrale 25 jaar Official Ford Dealer Ter gelegenheid van het feit, dat de N.V. Haarlemse Auto Centrale 25 jaar ge leden de taak op zich nam de belangen van de Fordfabrieken té behartigen voor Haarlem en omgeving door op te treden als official Ford dealer, werd Donderdagmid dag in de showroom aan het Plein een ten toonstelling geopend. De tegenwoordige directeur, de heer A. van Strien heette de gasten welkom, waarna de heer C. G. F. Stenger, directeur van de N.V. Nederlandse Ford Automobielfabriek te Amsterdam het woord voerde. In het bijzonder richtte spreker zich tot de heer Van Strien, die eerst te Culemborg en sedert 1937 als directeur der H.A.C. zijn beste krachten heeft gegeven, waarmee hij een belang rijke bijdrage geleverd heeft aan de tot standkoming en instandhouding van een industriële wereldorganisatie. Na de heer Van Strien geluk gewenst te hebben, over handigde de heer Stenger hem een bron zen plaquette als aandenken aan de prach tige loopbaan als offical Ford dealer. De tentoonstelling is nog sober gehou den. Zij bevat enkele luxe auto's. Meer aandacht is besteed aan bestelwagens, om dat die op het ogenblik meer in de han del zijn. De heer Van Strien hield een druk be zochte receptie. Velen uit Haarlem en om geving, die in relatie staan met de Haar lemse Auto Centrale, boden gelukwensen aan. De vennootschap bestaat reeds 27 jaar en is altijd gevestigd geweest op de Jans- weg nabij het station. De heer Van Strien koestert plannen een bedrijf te stichten, waarin alle afdelingen, welke nu verspreid zijn, onder te brengen. Door de omstandig heden kunnen die plannen voorlopig niet uitgevoerd worden. Extra vacantie-treinen Voor het vacanlleselzoen zullen in de eerste helft van Augustus een aantal extra-treinen worden ingelegd en wel onder meer op de vol gende lijnen: AmsterdamZandvoort Bad Van Vrijdag 1 Augutsus af worden ingelegd: Amsteidam C.s. (v, 17.47)—Haarlem (a. 18.02 v. 18.04)—Overveen (a. 18.08. v. 18.09)—Zandvoort (a. 18.15). Zandvoort Bad (v. 18.21) (rijdt ln Overveen en Haarlem door) Amsterdam C.S. (a. 18.45). Amsterdam—Haarlem Van Zaterdag 2 Augustus worden ingelegd: Amsterdam C.S. (v. 12.00)—Haarlem (a. 12.15). Haarlem (v. 12.29)—Amsterdam C.S. (a. 12.45). De eerste trein dienst o.a. om de 250 mijnwer kers te vervoeren. Lord Malcolm Hailey eredoctor van Leiden De Senaat der Leidse Universiteit heeft besloten het ere-doctoraat in de rechtsge leerdheid te verlenen aan Lord Malcolm Hailey wegens zijn bijzondere verdiensten op het gebied van koloniaal recht en socio logie. in het bijzonder wat betreft Afrika. Deze wetenschappelijke arbeid is mede van groot belang geweest voor de Nederlandse studie in deze richting. Het is waarschijn lijk, dat Lord Hailey in het voorjaar van 1948 naar Leiden zal komen om met het ere-doctoraat te worden bekleed. Als resultaat van Lord Hailey's werk verscheen in 1938 het werk „An African survey, a study of problems arising in Africa south of the Sahara". i Boeren en tuinders verlangen naar regen Hoewel omstreeks half Juli werd mede gedeeld, dat de verwachtingen voor een goede appelen- en perenoogst geenszins ongunstig waren, komt de fruitoogst er door de aanhoudende droogte zeer slecht voor te staan. In de Betuwe valt veel fruit af of hangt het verdroogd aan de bomen. Ook voor de veestapel wordt de droogte funest. Doordat het gras in de weilanden verschroeit, zien de boeren zich genood zaakt hooi in de weide te brengen. Daar het merendeel der sloten in de Betuwe droog staat hebben de boeren kuilen in de weilanden gegraven om op die manier aan water te komen. De boeren en tuin ders zien met verlangen uit naar de zo nodige regen. Amerikaanse wet op de invoer van kweekgoed thans van kracht President Truman heeft een wetsvoorstel ondertekend, waardoor het Amerikaanse departement van Landbouw wordt ge machtigd, de import van buitenlands kweekgoed te beperken. De bijvoeging „met inbegrip van bloembollen" is wegge laten. Het wetsontwerp is hiermede tot wet geworden. Over Muziek De Warmte Bekroningen op Haarlemse Gladiolententoonstelling Na ingeleid te zijn door de heer L. J. W.Zoon te Noordwijk; de medaille van Prïn- Bijvoet, voorzitter van de Nederlandse ses Juliana aan N.V. Konijnenburg en Mark Gladiolusvereniging heeft de heer D. J. A.te Noordwijk en de medaille van Prins Geluk, als waarnemend burgemeester enBernhard aan N.V. Grullemans en Zoon te als voorzitter van „Haarlems Bloei", welke. Lisse. De bekroningen van de handels stichting de bloemenweek voorbereid heeft.! groepen waren: 1 Firma H. J. Salman en Vrijdagmiddag de gladiolententoonstellingZonen te Noordwijk; 2 N.V. Konijnenburg in het Krelagehuis te Haarlem officieel en Mark, Noordwijk; 3 J. J. Grullemans en geopend. Hij merkte op dat het bollenbe- drijf vroeger een belangrijke bron van wel vaart was. Nu ons land verarmd uit de oor log te voorschijn is gekomen moet ge streefd worden naar vergroting van de ex port. Werkers in het bollen vak kunnen daarbij een rol van betekenis vervullen. Hierna bezochten de genodigden de ten toonstelling. De jury had inmiddels haar taak achter de rug. Omdat haar leden uit enige landen kwamen, was de smaak over de kleuren verschillend en de uitspraak werd er door bemoeilijkt. Wat een Frans man mooi vond, keurde een Engelsman af. De medaille van H. M. de Koningin is toegekend aan de firma H. J. Salman en Panda en de Meestervlieger 12. Panda kroop gehoorzaam in het vlieg tuig. maar hij voelde zich ongeruster dan ooit. ,,Hoe moet dit nu?" vroeg hij. .,Ik heb nog nooit in zo'n praktijk gezeten en ik weet niet.„In wdt?!" vroeg Oehoe. „In een praktijk? In een kist, bedoel je! Dat is de naam voor dit apparaat, onthoud dat'. En nu verder geen gezeur. Ik ga achter je zitten en ik heb de zelfde instrumenten als jij! Er kan ons niets gebeuren, als het mis gaat, grijp ik in. Begrepen? Starten dan! Die knop daar! Vooruit maar.Juist! Nu daar je voet! Prachtig!" De motor sloeg aan, de schroef draaide ronkend rond, Zoon N.V., Lisse; 4 M. van Waveren Zoon N.V. te Hiilegom; 5 P. Bijvoet en Zoon N.V. te Overveen; 6 Kring West Friesland der Ned. Gladiolusvereniging; 7 A. van Bragt en Co. te Beverwijk; 8 De Groot en Co. te Hiilegom; 9 H. Broer Jzn., Sassenheim; 10 P. Hopman en Zoon N.V. Hiilegom: 11 firma Blom en Padding, Be verwijk; 12 Seignette Bros, Van der Graaf en Co.. Marius van Waveren te Beverwijk; 13 P. Visser, Sint Pancras. Voor de beste grootbloemige gladiolus werd de drie prijzen toegekend aan N.V. Konijnenburg en Mark, Noordwijk In de afdeling grootbloemige kleurver. scheidenheden werden dertien prijzen toe gekend aan Konijnenburg en Mark; twee aan P. Bijvoet en Zoon; twee aan P. Vis ser, Sint Pancras; één aan firma H. J. Sal man en firma Blom en Padding te Bever wijk. In de afdeling primulinus werden zes prijzen toegekend aan P. Bijvoet en Zoon. In de afdeling bloemistwinkeliers waren de bekroningen; groep bindwerk 1 G. J. Kiersch, Amsterdam; 2 firma S. Pool en Zoon, Haarlem; 3 Leerlingen bindcursus tuinbouw en Plantkunde te Haarlem; ex tra-prijs G. J. Kiers. Bloemstuk, grootbloemig veelkleurig: 1 firma S. Pool en Zoon; 2 G. J. Kiersch; 3 Leerlingen bindcursus; extra-prijs firma S. Pool en Zoon. Bloemstuk, grootbloemig, één kleur: 1 G. J. Kiersch; 2 firma S. Pool en Zoon; 3 Leerlingen bindcursus; extra-prijs G. J. Kiersch. Originele wijze van verwerken: 1 G. J. Kiersch; 2 firma S. Pool en Zoon; 3 Leer lingen bindcursus; extra-prijs Bloemenma gazijn A. Koper, Bennebroek. Om half vijf kwamen de medewerkers aan de tentoonstelling en de leden der jury A LS DE MUZIEK iets levends is, behoort warmte tot haar wezen. Maar dit v op het ogenblik iets afschrikwekkends! I); las in de koele „Divagations serieusesl vant Saint-Saëns, in de hoop in deze opj stellen een verfrissend opstel te vinden ei er u transpirerende lezer iets op-' wekkends uit mee te delen. Neen, het pa pier tussen de vingers is mij al te warm ik leg het boek weg en zal, langzaam wan delend naar een beschaduwd plekje, ooi; Saint-Saëns' wijsgerige mijmeringen we vergeten. Ik weet dit plekje; het is een de: hoekjes in de kloostergang van de Doir. Is het ooit in de geschiedenis van Utrech' zo warm geweest langs de oude stenen vat de hoge toren? Ik weet het niet, maar ii ieder geval moet altijd hier beneden, beur telings langs iedere zijde van de klooster gang, dezelfde milde schaduw geweest zijn Op de meeste zomerdagen in al de eeuwen dat dit altijd-zwijgende en toch altijc boeiend-sprekende gesteente hier staat zullen mensen het felle vibrato van de zon] neschijn ontvlucht zijn om de rust van het: schijnbaar-lichtloze der schaduw te ge nieten. Niet altijd was hier in het midden var de kleine hof het aardige fonteintje mei het kleine bronzen beeldje van de lezende monnik. Thans klateren hier vier vrolijke straaltjes water in het ronde bassin er. dit geestige gespartel is mij thans liever dan iedere lectuur over mijn vermoeiende vak. Is het waar dat dit lichte gesprankei mij dichter bij de muziek brengt dan de majestueuze zonnewarmte? Ik zit enigs zins egoïstisch buiten het striemende lich: en kijk naar het onverstoorbare, altijd le zende figuurtje, dat boven de bronnetje: troont. Het gehele fonteintje staat in he: helle licht van de zon, juist naast de scher pe schaduvv-streep, die door de gang ach ter mij op het gras getrokken is. Het glad de beeldje van de aandachtige lezer schijn' juist door zijn stilte te leven en het is aar- dig te zien hoe de licht-fonkeltjes van he:j water ook spelen op zijn figuurtje. Het is een scherzo in een symphonie. Met ontzag kijk ik omhoog naar de sidderende licht- zee om de hoge kerk en de terugblik naar de stille hof is weldadigg. Wie kan u uit leggen, waarom het snelle en onbegrijpbart gespartel van dat water in overeenstem ming is met de stilte, mag ik zeggen met de langzame stilte van dit oude bin nenhof? Neen, nu komt het er op aan hei niet te verklaren; het is niet goed de; schoonheid ter verantwoording te roepen. Ik geloof ook niet, dat het monnikje op he: levendige fonteintje naar levens-oplossin gen zoekt in een nieuw boek. Ik denk dal hij zijn brevier bidt of zich wat amuseert met een vroom verhaal en daarmee onge-' stoord geniet van de stilte tussen klooster-] gang en kerk. Hij gelooft het wel dat het' zo warm is, hij is van brons, van binnen] en van buiten; maar het lijkt toch wel o! hij. evenals ik, pleizier heeft in het frisse spelletje van de fonteintjes aan zijn voet. Dit klaterende leven stoort de stilte niet, maar spreekt van de stilte. Dit is met zeer mooie muziek óók het geval: ze ontlaadt geen rumoer, maar verklaart een staat van het leven, die van alle drukte is afgewend. Ik geef geen voorbeelden, want ik zoek geen vergelijkingen, ik bemerk alleen een overeenstemming. Hoe arm klinken de leu. zen van: „de kunst moet steeds vooruit" bij de rijke stilstand van het leven, dat ik hier geniet. Is dit wel stilstand en is de vooruitgang wel vooruitgang? Wat staat er in uw boek, kleine monnik, die mij niet ziet en toch zo duidelijk zit te luisteren naar dit of dat? Er is geen kwestie en geen op lossing in het weelderige gespring van dat koele water en hoeveel onvermoeibare be weging is er toch in dat leventje! Zie ik hier een muzikaal tafereel? Ja, het schijnt mij werkelijk een scherzo te zijn tussen machtige delen van een sym phonie en ik zou niet gaarne de atmosfeer van dit binnenhof verklanken in een plech tig adagio, waarbij het publiek een uitge streken gezicht moet zetten. Neen, hier is wel schaduw, maar het is niet de schaduw zijde van het leven. Het traagste en zwaar-, ste op dit pleintje is de man, die zich pas geleidelijk ging aanpassen aan de helder heid van dit stille leven hier. Hij is hier de mindere en wordt verrijkt; hij behoeft niets te doen, niets te betalen, niemand iets te verantwoorden en mag omdat hij dit niet laten kan aan muziek denken. Hij mag ook sentimenteel worden, maar het tafereel zelf zal hem er van afhouden. Stelt u zich voor, dat deze man een idealistische toespraak tot het beeldje gaat houden over de vergeestelijking der muziek! En stelt u zich dan voor, dat het monnikje plotseling zou opkijken en lachen en zeggen: houdt je hoofd eens onder het fonteintje, dat zal je goed doen. Het verwondert mij dat hij nog niet eerder met het water speelde, want hoe lang daagt dit rusteloze gespartel hem al uit. Maar hij heeft de tijd. dat is de zaak; hij is van brons, van zeer elegant ge- formeerd brons, wjj niet, wij zijn anders en wij hebben nooit tijd. De barre zon laat de vluchteling naar schaduw niet met rust; daar ergens ver weg voorbij de toren draait het licht alle Galilei's ten spijt, en er moet een ander plekje gezocht worden. Maar dit doet ook de droom eindigen! Het grote mechanische carillon bevestigt de waarheid, dat men niét maar altijd doen kan wat men wil; de mij. merende vluchteling wordt tot de orde ge roepen, maar hij denkt er het zijne van. HENDRIK ANDRIESSEN. A steeds harder en de machine begon te rij den. „Schitterend" juichte Oehoe. „Trekin de hal van het Stadhuis bijeen voor een hem op. mijn jongen! Vooruit maar! Panda officiël ontvangst door het gemeentebe- trok en tot zijn verrassing steeg het toestel stuur. De heer D. J. A. Geluk heette de de lucht in. Hij vloog en dat was een gasten in het Nederlands, Frans en Engels vreemde gewaarwording voor een Panda,]welkom, waarna de heer Bijvoet namens dat verzeker ik je! jhet gezelschap woorden van dank sprak. Een kolonel cn zUn kamerjas. Erlch Hausmann, voormalig kolonel van de Waffen-SS, die be schuldigd wordt van oorlogsmisdaden, heeft zich in een militair hospitaal te Neurenberg door middel van het koord van zijn kamer jas opgehangen. Zo als de waard is. Franz Drenovetsji de Joego slavische pers-attaché In Wenen, heeft de Britse en Amerikaanse bezettingstroepen in Oostenrijk er van beschuldigd, dat zij „ter roristen-benden" zouden opleiden voor het uitvoeren van Splonnagewerk te hunnen behoeve ln Joego-Slavië. Sterren in de politiek. Daar de sterrenwichelaars de ochtend van de vijftiende Augustus tot ongunstig tijdstip hebben verklaard, zal de nieuwe regering van het dominion „de Unie van Voor-Indië" worden beëindigd om één minuut na middernacht ln de nacht van 14 op 15 Augustus. Spaans proces. Gisteravond is uitspraak gedaan ln het proces tegen 56 Spanjaarden, die be schuldigd waren van communistische activi teit. Het proces werd gevoerd ln La Coruna. Twee van de drie leiders tegen wie de dood straf was geëist, werden verBordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf. De derde kreeg 15 jaar. Vijf der beklaagden werden vrij gelaten, daar de prosecutte de aanklacht had ingetrokken. Er zijn geen bijzonderheden over de vonnis sen der overige 48 bekend, maar men wee^ dat de gevraagde straffen „aanzienlijk ver minderd zijn".

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2