TOUW Verdwenen Denen, practische Engelsen en een Hollandse tweeling 1& II* 51 Predikbeurten r. Kort en Bondig Cliieees vonnis SPECIAALZAAK Woningruil deVróf 't Schilderijen en Lijsten Huis N.V. Cemsto en C. Hulsebosch Zn. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBLAD Rally-Reportage Wie gisteravond de internationale hampeer-rally op „Groenendaal" bezocht kon zich in Utopia wanen: Fransen, Engelsen, ZwitsersDenen, Spanjaarden, Italianen, Ameri kanen, Belgen, Luxemburgers en Nederlanders, allen hadden hun groene, witte en oranje tenten naast en door elkaar opgeslagen en overwonnen al koutend alle taal barrières, alsof geen enkele politieke strubbeling hen ooit gescheiden had. Op dat ogenblik had de kampleiding al de nodige en onnodige moeilijkheden over wonnen. Vele buitenlanders kwamen één, zelfs twee dagen te vroeg, zodat het ont vangstcentrum, de distributie-dienst, de „winkelgalerij" geïmproviseerd moesten worden en het werk aan de kamp-outilla- ge moest blijven liggen. Ali Baba en de 40 Denen. Iedereen kreeg gisteren het relaas te ho ren van de veertig Denen, die in het lucht ledige verdwenen waren. Donderdagavond werden 19 Denen verwacht, die door een official te Amsterdam ontvangen zouden worden. Dit liep echter mis en de Scandi- naviërs besloten op eigen gelegenheid naar Heemstede te reizen. In het holst van de nacht stonden zij' daar aan het stationnetje, waar hun leider er in slaagde een auto van een wasserij te charteren. In twee ploegen werd het gezel schap rally-waarts gereden, waarna de auto terugkeerde „om nog veertig man te halen". De wagen kwam echter niet weer om, waarop een iegelijk zich ging afvragen waar die 40 Denen toch gebleven konden zijn. Ze zijn nog steeds niet gearriveerd, maar men heeft zich inmiddels met de ge dachte getroost, dat men het zoetgevooisde Deens niet te best begrepen heeft. Inmiddels zijn reeds duizend buitenlan ders en 350 landgenoten het door Aals- meerse kwekers belangeloos met bloemen getooide ontvangstcentrum gepasseerd. Onder hen bevindt zich „Olaf" Guérin, de Normandische verzetsstrijder, die in de Duitse gevangenissen en Concentratiekam pen wel zoveel „Ollands" leerde, dat hij r.u de lof van zijn Noordelijke kameraden in hun eigen taal zingt. Onder hen bevindt zich ook de Voor. burgse tweeling Arja en Martijntje Ver steeg, die met hun achttien weken (samen) de eer voor zich opeisen de jongste deel nemers te zijn. Toen wij hen ontmoetten bleken zij echter niet voor een interview gedisponeerd. Wij ontdekten verder de Amerikaan Fred. Meyer uit Californië, overtuigd zwerver met comfort, getuige zijn magis traal radio-toestel, dat ook zacht kon spe len en zelfs zwijgen. Een wondermens. Tot slot van onze zwerftocht kwamen we in kennis met mr. Stephen Hillhouse, Brit, 67 jaar oud, waarvan 45 jaar penning meester van de Brits-Ierse kampeerclub. Hij is de modelkampeerder bij uitnemend heid, al weerde hij deze lof bescheiden af. Zijn uitrusting verdwijnt in de 17 zakken van zijn reiscostuum en in practische zin wordt hij wellicht alleen overtroffen door zijn vriend en mede-bestuurslid mr. Lind- sey, die, wanneer hij ergens een plek ont waart, waar het goed rusten is, zijn wan delstok uiteen schroeft om deze als steun punt van zijn tent te laten dienen, ver volgens links het onderdak en rechts een regenzeil uit zijn „colbertje" tovert en zo doorgaat tot zijn huisvesting voltooid is. De Nederlanders, die in hun buurt hun tenten opgeslagen hebben, zijn goed af. Zij profiteren ruimschoots mee van de practi sche zin, maar ook van'de bereidwilligheid, waarmee zij hen met raad en daad ter zijde staan en daarmee de ideële waarde van het kamperen voortdurend demonstreren. Laatste nieuws van de rally Het gemeentebestuur van Heemstede zal de gedelegeerden op het Congres van de International Federation of Camping Clubs Maandagmiddag om half vier op het Raad huis ontvangen. Bloemenweek: ZONDAG: 1017 uur: Tentoonstelling Frans Hals Museum. 1022 uur: Gladiolententoonstelling in het Krelagehuis. 1824 uur: Lunapark nabij de Park laan. 10—12, 14—17, 18.30—20.30 uur: Ge meentekwekerij aan de Kleverlaan. MAANDAG: 1017 uur: Tentoonstelling Frans Hals Museum. 10—12, 14—17, 18.30—20.30 uur: Ge meentekwekerij aan de Kleverlaan. 1224 uur: Lunapark naby de Park laan. 14 uur: Kortebaandravery op de Dreef. 21 uur: Filmvoorstelling op de Grote Markt. Extra diensten van de N.Z.H. tijdens de bloemenweek Ter gelegenheid van de Bloemenweek is het interieur van de motorwagens en van enkele volgwagens van de lijn Haarlem NoordHeemstede met tuiltjes bloemen door de gemeentelijke dienst Hout en Plantsoenen beschikbaar gesteld opge smukt. Voorts werden de trams en bussen met het rood-wit-blauw en oranje gepavoi- seerd. Ten gerieve van de reizigers wordt in de avonduren op de stadstramlijn een 1V2~' •ninutendienst gereden, op de buslijnen een tien minutendienst. Bovendien worden in de late avonduren extra-diensten naar Hillegom ingelegd. CHIN. IND. REST. HONGKONG Huis der duirend heerlijke smaken HAARLEM, Smedeslraal 21. Telefoon 21375 ZAND VOORT Zeestraat 38. Telefoon 2925 (Adv.) DISTRIBUTIE HAARLEM Maartdag bestaat er in de Vleeshal gelegenheid formulieren voor rijwielbanden in te leveren voor restant K en L. In Aerdcnhont (gemeentekwekerij, Veldlaan) kunnen bonkaarten lie en 12e periode, tabaks-, veisnaperingen- en gecombineerde kaarten af gehaald worden (letters A t.m. H.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 Augustus 1947 ONDERTROUWD 1 Aug.: J. Berkhof en F. J. Notenboom. GEHUWD 1 Aug.: H. Meinders en G. Krol. BEVALLEN van een zoon: 29 Juli: J. Ot terSchreinders. 30 Juli: L. v. KrevelKum- mer. 1 Aug.: W. J. DiependaalSnoeks. A. M. WitkampSpindler. T. G. v. d. Goes v, Amstel. BEVALLEN van een dochter: 30 Juli: C. J. Dragt—Bol, 2 d. 31 Juli: C, M. v. Zanten— Homburg. H. M. v. BaarenNooij. W. C. v. d, Aar—Bantema. 1 Aug T. Vernout—Im merzeel. T, PolflietJansma. M. Swaen v. Rijen. A. E. CorverSchouten. OVERLEDEN: 30 Juli C. Schaut, 4% m.. de Genestetstraat. 31 Juli: W. BakkerDuisen- berg 80 j Bakenessergracht. C. P. F. Pauls Löhning, 79 j Scholersingel. J. P. Cornelis- senSchijff, 34 j., Kamperlaan. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 2 AUGUSTUS Luxor: „Oma's tweede jeugd", alle leeft. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Altijd in mijn hart", 14 J.. 2.15. 4,30. 7 00 en 9.15 uur. Spaarne: ..De big van het regiment". 14 j„ 2.30. 7.00 en 4.15 uur. Rembrandt: „De Dictator", alle leeft.. 1.45, 4.15, G.45 en 9.15 uur. Palace: „De Dictator", alle leeft.. 1.45. 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vrouw zonder naam". 18 j.. 2.30, 7.00 en 1.15 uur. ZONDAG 3 AUGUSTUS. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. A. Klootwijk nam afscheid van het gasbedrijf Donderdag heeft hoofdinspecteur A. Klootwijk het gemeentelijk gasbedrijf met pensioen ver laten. nadat hij het 42 jaar gediend had. De waarnemend directeur, de heeft J. H. Stein- kamp. sprak, mede namens ir. A. I. den Hollan der. die een operatie moet ondergaan, een af scheidswoord. Ook spraken vertegenwoordigers van ambtenaien en werklieden. De eerste boden hem een luidspreker, de laatste een stel m:mï- tafeltjes aan. Er was een schat van bloemen en grote belangstelling. Kinderen van ex-politieke gevangenen naar buiten Hedenmorgen vertrokken een vijftigtal kin deren van de leden der Nederlandse Vereniging van ex-politleke gevangenen, afdeling Haarlem, voor een tocht naar Limburg, waar zij in de omgeving van Roei mond een week lang op een mo.?n zullen logeren. De excuisie werd voorbe- leiü door de commissie „Kinderen naar buiten", die reeds vanmorgen, toen een vrolijke schare op de Oude Groenmarkt op de bus stonden te wach ten. door de vele blijde gezichten de dank kreeg, die zij verdient. ZONDAG 3 AUGUSTUS HAARLEM. Ned. Hm. Kerk. Gróte Kerk. 8: Geen dienst. (Zie Begijnhofkapel). 10: Ds. E. Pot, H. Doop. 4: Liturgische Godsdienstoefe ning voor doofstommen en slechthorenden In de Consistoriekamer der Grote Kerk. 7: Ds. H. van Niel, te Sneek. Nieuwe Kerk. 10: Ds. S. J. Wouda, te Rijperkerk. Noorderkerk 9 en 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Oostèrkerk. 10: Ds. Saraber, te Zandvoort. Bakenesserkerk. 9,30: Kinderkerk Kapel Bethesda Sarepta, 9,30: Kinderkerk. 10.45: Ds, W. J. van Elden, Begijnhofkapel. 8.30: Ds. G W. van Deth. IKOR-Dienst. Church of England: Sunday. Aug. 3rd, 3 p. rri. at the Old-Catholic Church, Kinderhulssingel; Even song, followed by Holy Communion, Ree. C. E. Elton. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6 10: Ds. Jac. Buiten, Haarlem. 7.30: J. F. Snoeks en Ds. Jac. Bulten. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: Dhr. Sidney Wilson, Evange list te Hilversum. 8: Dezelfde. Evangelisatie samenkomst. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Dhr, J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam. Vrfye Evangelische Gemeente, gebouw Salem. 10 en 5: Ds. J. Ryk- hoek van Dordrecht. 10: Kinderkerk. Geb. Waalse Kerk. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Chris tian Science. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal Evang. Luth. Gein. 10.30: Ds G. Bahnmüller. Ver. Doopsgezinde Gemeente. io.3Ó: Ds. C. Sou- tendijk. Ver. van Vrljz. Hervormden. Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. Eikema, van Zaandam Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. W. Muilwijk, van Zw&mmctdam. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Do, L. Hoorweg Jr. 5: Ds P. Veenhuizen van Amsterdam. Wilhelminakerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. W. Tom, van Sappemeer. Zuid- Oosterkerk. 10: Ds. W. Tom. 5: Ds. L Hoorweg Jr. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel 10.30 en 5: Ds F. Mul. Oud-Geref. Gemeente. Park laan 21. Maandag 7.30: Ds E. van Dijk, van den Haag. Gemeente des Heren. 10 en 7.30: Samenkomst. Pinkstergemeente. Nieuwe Kruis straat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Vergade ring van Gelovigen. Hoofmanstr. 12 10.30: Sa menkomst. (Broodbreken). Gein. Gods, Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst. Hersteld Apost. Zendlngsgemeente, Wllhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen dingsgemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Gods dienstoefening, Broedergemeente, Ripperdastr. 8. 10.30: Dhr. H. Schütz. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julla- nakerk. 10. Ds. J. de Jong, H. Doop. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuéikerk io: Ds. J. Scholten. van Middelstum. 7: Ds. v. d. Vlugt, Em. pred. te Bloemendanl. Kon Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. J. Kroon. Dankzegg. H. Av. Ver. Doopsgez. Gemeente. In geb. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10,30: Ds. J. M. Leendertz Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk 9 en 10.30: Ds. P. Veenhuizen, van A'dam. 5: Ds. D. W. v. d. Laan, van Arnhem. Chr. Geref. Kerk. Flo- resstraat 10 en 6: Ds, B. v. Smeden, van Kampen. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk, 10 uur Ds. H. Bakker van Amsterdam. Kapel 5 u. Ds. J. de Jong van Haarlem-Noord. Geref. Kerk 9.45 uur en 5 uur Ds. A, Verschoor. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) 10.30 en 5 uur Ds. R. Kootstra. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wllhelminaplein. 10: Ds. Bartlema. Kapel Nieuw Vredenho'f. 10.30: Ds. J. J. Creutzberg, em. pred en hulppred. den Hang. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. G K. van der Horst, Hv., te Hoogwoud. Geref. Kerk. Koedlefslaan. 10: Ds. J. Mulder. 5: Ds. Wlersema. Camplaan 10: Ds. Wiersema. 5: Ds. J. Mulder. Geref. Kerk. (Art, 31) Herenweg 141.8.15 en 3: Ds. Unger van Lemeleveld. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. C. de Ru. van Zandvoort. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. van Dijk. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. w' J. H, Hubeek. Rem.. Vlaardlngen 2.30: Rev. R. P Luscombe, Godsdienstoefening in de En gelse Taal van de World Friendship Association Vrije Katholieke Kerk. 10.30: Gezongen H Mis OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds H." van Niel. te Sneek. Geref. Kerk. 10: Ds. Joh. C. Brussaard. van Bloemendaal 5: Ds. Pleysant. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. Heijmans. uit Leiden. S: Da. uit Haarlem. Een groepje buitenlanders maakt in de „winkeltent" kennis met Nederlands fabri kaat en met het Nederlandse distributie systeem. GESLAAGD EN BENOEMD. De heer H. Vogelzang uit Heemstede ls. nadat hij dezer dagen slaagde voor zijn acte middelbaar Nederlands A in Den Haag. benoemd tot leaar in de Nederlandse taal en letterkunde aan de Montessori-afdeling van het Kennemer Lyceum te Overveen. DE SALARISSEN DER MUSICI VAN DE HOV De musici der Haarlemse Orkestvereniging hebben de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, dr. J. J. Gieien, een telegram gezonden, waai in zij de aandacht vestigen op de huidige financiële noodtoestand der orkestleden, welke mede een gevolg Is van het stagneren der reeds door de rijksbemiddelaars goedgekeurde salarisregellng. Zij roepen derhalve de medewer king van de bewindsman in ten spoedigste een beslissing inzake de salarisregellng te willen Heemstede Burgerlijke stand ONDERTROUWD: C. J. Hana en M. Schor nagel; L. J. Alford en H. M. van Schaik; H. J, Lasschuit en H. M. de Boer; J. J. W. Anneveldt. en M. A. van de Poel; P. J. Bakker en B. van der Veen; G. Rusman en H, P. Langeveld. GETROUWD: W, R, Vermeer cn S, L. Postu- mus; F. J. van der Linden en J. E. C. Bastings; J. J. Bakker en H. H. M. Prins; D. C. H. Na- huysen en G J. Rikkerink; A. A. van der Poel en C. J. M. Stevenaart; E. J. van Rooijen en C. Hubert; F. H. Dielwart en M. G. Hlnfelaar. BEVALLEN: J. M. van Bakel—Soonius. d.'; M, HUI—Paap. z.; A. Roozen—Stoel, d.; J. G. van Veen—van Roode, »z.; J. B. A. Coumon—Prin selaar. d.; J. Wijnstekers—Dijkgraaf, d. OVERLEDEN: Wed. S van Kervel—van der Heide, 77 j.; C. W. Schönlein—Bos, 74 j.; M. P. Hulshoff Pol, 66 j. LISSE Haarlem heeft Zaterdag al een Zondags pakje aan Het is pas Zaterdag en toch heeft dc Spaarnestad haar kleedje voor de „Zon dag" welke een week gaat duren, aange trokken en er vele bloemen opgestoken als een jonge vrouw, die naar haar eerste bal wil gaan. Het Krelagehuis offreert haar van zijn gevel het bouquet van gladiolen, de vlag gen van de Kleine Houtstraat waaien uit, omdat er vlaggen bij een bloemenweek ho ren en de witte erepoorten bij het station brengen de mensen, die de jeugdige hun opwachting komen maken, in de vereiste sfeer. Statige vreugdevuren op de Markt wapperen straks onder de lichtovergoten Bavo; bij de „deuren" van de stad zijn de met bloemen omkranste staven van de ce remoniemeester, die deze week de leiding heeft en wiens naam „Haarlems Bloei" is, opgesteld van latten. Haarlem heeft een eenvoudige maar fleurige costuumpje aangetrokken, eenvou dig, omdat dit ernstige tijden zijn, fleurig, omdat juist deze ernstige tijden blij zijn met een bloemenweek. Straks trekken de flarden van het ker- mislawaai over deze stad, en de jonge vrouw zal er wel eens een beetje van ver schrikken, want een versterker maakt een hoop lawaai en vijftig tezamen zijn gelijk een oordeel. Straks komen er nog veel meer zaken, waar het goed is om naar te kijken. De lichtjes van de étalages bijvoorbeeld waren Vrij dagavond al een kleine hulde aan vrouwe Haarlem, omdat in die lichtjes niet slechts dode dingen van een uitstalkast waren neergelegd; er werkten echter overal han den, om de gezichten van de winkels zo mooi en schoon mogelijk te maken. Ons Haarlem kan nu al een beetje trots wor den op alles, wat er te zijner ere wordt ge daan door dc lieden, die een nachtrust veil hebben gehad voor een Bloemenweek. Een kwart der Haarlemmers krijgt Consumentencrediet Bij de eerste gelegenheid werden te Haar lem 5856 aanvragen voor het consumenten crediet toegestaan, tot een bedrag van 2.451.700. Van de tweede aanvraag zullen ongeveer 4400 verzoekers tevreden gesteld worden, waarmee een bedrag van bijna 1.500.000 gemoeid is. Bij elkaar dus bijna 4.000.000. In totaal zijn er ruim 10.000 credietnemers elke aanvraag omvat 4 personen, zodat ruim een kwart der Haarlemmers deel zal hebben in het Consumentencrediet. HARDDRAVERIJ EN OPENLUCHT- FILMVOORSTELLINGEN Maandagavond worden op de Grote Markt twee openluchtfilmvoorstellingen gegeven, respectievelijk om negen uur en om half elf. Men zal de tribune uitsluitend via de Lepelstraat kunnen bereiken. Het overige gedeelte van de Grote Markt is vrij toegankelijk. Daar Maandagmiddag op de Dreef korte- baandraverijen worden gehouden, zal het gebouw der Provinciale Griffie uitsluitend via de Paviljoenslaan bereikbaar zijn. Bezoekers voor de harddraverij kunnen de baan alleen via het Houtplein bereiken. Auto's moeten bij het Sportfondsenbad in het Frederikspark geparkeerd worden. Haarlem gaat 6.500.000 lenen Dekking van oude tekorten Om de vlottende schulden te consolide ren stellen B. en W. van Haarlem voor bij de Pensioenraad te 's Gravenhage een lening aan t egaan van 6.500.000. De loop tijd is 30 jaar, de koers 99)4, terwijl de rente de eerste 10 jaar 3 zal bedragen en daarna 3'/2 Na 5 jaar is de versterkte of algehele aflossing toegestaan zonder boetebeding. Het ter goedkeuring bij de regering in gezonden dekkingsplan voor de oude reke ningstekorten, waarbij een termijn van 15 jaar werd aangenomen, zal thans vrij zeker gewijzigd moeten worden en in overeen stemming worden gebracht met de looptijd dezer lening. „De Dictator" (Rembrandt en Pa lace). Om de betekenis van Chaplin's parodie op Hitier helemaal te omvatten, moeten wij er ons voortdurend rekenschap van geven dat deze film vóór de oorlog gemaakt is en dat hetgeen toen haar ac tualiteit uitmaakte nu al historie geworden is. Haar grondslag de angst en. afschuw die de gewone, vreedzame men? koesterde voor de dictaturen is meer een vraagstuk waarop de aandc- ->n de we reld zich toespitst. En haa- het omkeren van de angst tot b Lng, heb ben wij zelf van zo nabij mei "maakt, dat een hele reeks tafrelen van de film ons vanzelfsprekend voorkomen, iets wat ze een kleine tien jaar geleden zeker niet gedaan zouden hebben. Maar dat wil overigens niet zeggen dat de inhoud van deze film niet levend meer is; misschien maakt die veranderde- ap preciatie ons zelfs ontvankelijk voor ae verbeelding van de kleine Chaplin en ver klaart hoe er zeldzaam verschijnsel in een bioscoop een klaterend applaus volgt op de scène waarin de dictator een dwaas, kinderlijk ballet uitvoert met. „zijn" wereld bol, die tenslotte als een luchtballon uiteen spat. De geschiedenis voorzover daarvan sprake kan zijn is die van een kleine Joodse kapper, die sprekend lijkt op de dictator en tenslotte met hem verwisseld wordt. Er ontstaan zodoende twee sferen naast elkaar: enerzijds de parodie op de machthebbers, anderzijds een betrekkelijk realistische uitbeelding van het leed der ghetto's. Dit is geen eenzijdig komische Chaplin- film zoals zijn beroemde vorige Er zijn tal van scènes die de oude pantomime laten herleven, maar verder verlaat Chaplin zijn traditionele „ik" om voor het eerst heel duidelijk zijn bedoeling te zeggen. En aan het eind drukt hij die zelfs nog eens uit in een redevoering, waarin hij de ver broedering der mensheid bepleit. Zo bezien is de vorm minder gaaf dan die van vorige films, maar tegelijk zijn veel effecten dramatischer en raker dan ooit. Zie eens hoe hij met het beeld van een rustig vogeltje in een kooitje en het geraas van een troep woeste soldaten een razzia typeert en let eens op enkele voorvallen tmgs-misère geknipt zouden kunnen zijn. in het ghetto, die zó uit onze eigen bezet- Van de films die ons aan de oorlog doen terugdenken is dit parodistische betoog het wonderbaarlijkst, maar ook het rijkst aan symboliek. Dat kon toch alleen Chaplin, die al wordt zijn persoon soms gecriti- seerd als filmer een meester der ver beelding is. „De vrouw zonder naam" (FransHals) *4 een niet onverdienstelijka verfilming van „The divorce of lady X", een geestig verhaal van een jeugdig advocaat, specia list in echtscheidingszaken, die door een charmante ionge dame in een allernetelig- ste situatie wordt gebracht. De jongedame in kwestie, die op een wel wat ongewone manier met de advocaat kennis maakt, brengt hein in de waan, dat zij de echtge note van een zijner cliënten is. hetgeen na tuurlijk tot tal van vermakelijke compli caties leidt. Maar zij bereikt haar doel: de advocaat heeft na dit amoureus avontuur zijn mening over de vrouw wel zeer gron dig gewijzigd en de gebruikelijke beloning blijft niet achterwege. Het zijn vooral Merle Oberon en Lau rence Oiïvier, die in deze gekleurde film door vlotte actie en een geestig steekspel met-woorden voortdurend de aandacht ge boeid houden. „Oma's derde jeugd" en „De zonen der woestijn" (L u x o r) horen bij elkaar uit hoofde van hun kluchtig gegeven, doch zij onderscheiden zich door de wijze van uit werking. De eerstgenoemde comedie is van Deens maaksel en het moet gezegd, dat zij het stempel der originaliteit draagt in de manier, waarop de talloze grappige en op pervlakkige verwikkelingen zijn gecompo neerd. Het geheel ademt een gevoeliger en realistischer geest dan men van korte film- comedies gewend is ofschoon verschil lende détails sterk herinneren aan de Ame rikaanse cliché-procedure. Deze procedure kan men in volle omvang aanschouwen in het tweede hoofdnummer, dat Stan Laurel en Oliver Hardy ten tonele voert in de rol van legioensoldaten. Zij demonstreren ook hier weer vol ijver de bekende grappen, die zij in al hun films zonder uitzondering produceren zij vergissen zich tot het uiterste en volvoeren onwillekeurige hel dendaden, waarvan tenslotte een stel bloot- voetige Arabieren slachtoffer worden. „De Big van het Regiment" (Spaa me) Met de wijsheid en de ervaring van een jaar of tien filmindustrie gewapend heb ben wij critisch deze wankele Nederlandse schrede op het celluloidpad nog eens aan schouwd en we hebben gelachen. Want dit naïeve verhaal van een operette-mobilisa tie. een geadopteerd Belgisch vluchtelinge- tje en een regiment, dat uit toffe hoera- soldaten bestaat, bevat ouderwets-grappige momenten: Johan Kaart, Fien de la Mar en al deze sterren van het Nederlandse toneel hebben er zo'n gezellig onderonsje van gemaakt, dat zelfs nü dit onvolkomen opdiepsel uit de oude doos stormen van bijval kan verwekken. Het voor-programma vertoont een schiet en vechtgeval. dat kennelijk mank gaat aan explicatie en dus niet helemaal begrepen wordt. Maar dat is ook al weer niet zo heel erg. want de vonken spatten er af en de misdaad wordt op de bekende wijze door de deugd gestraft. „You are always in my heart" (City). Ten tweede male kan Haarlem van "dit frisse Amerikaanse product genieten: Glo ria Warren strooit weer haar trillers over het doek en het mondharmonica-orkest krijgt het succes, dat het ongetwijfeld ver dient. Ministerraad komt bijeen Hedenmiddag zal de Ministerraad in een buitengewone vergadering bijeen komen ter bespreking van de ontwikkeling van het Indonesische vraagstuk als gevolg van de in de Veiligheidsraad der Verenigde Volken aanvaarde resolutie. De Commissie-Generaal wordt heden middag omstreeks kwart over vier op Schiphol verwacht. R.K. dag-Ambachtsschool te Haarlem De meerderheid van B. en W. wil medewerking verlenen De Stichting tot bevordering van het R.-K. Nijverheidsonderwijs in Haarlem en omgeving heeft, zoals wij reeds eerder me dedeelden, het voornemen in Haarlem een R..K. dag—Ambachtsschool te openen. Ingevolge de Nijverheidsonderwijswet kan aan zo'n school subsidie worden ver leend indien de Gemeenteraad nadat ad vies is ingewonnen van organisaties van patroons en werklieden de school nodig oordeelt en de Kroon het desbetreffende besluit goedkeurt. B. en W. stellen voor daartoe te beslui ten. Een minderheid in het College meent evenwel, dat uitbreiding van de gelegen heid tot het ontvangen van ambachtsonder- wijs hier ter stede vooralsnog niet noodza kelijk moet worden geacht. Ilct is de bedoeling, dat de R.-K. am bachtsschool komt in het gebouw der vroe gere ambachtsschool in de Kamperstraat. Dit gebouw is thans alleen 's avonds in ge bruik bij de R.-K. lekenschool der St. Jo- ze'.fsgezellenvereniging. Er zal klein be gonnen worden, met 3 of 4 leslokalen, maar daarvoor zijn meer dan voldoende leerlin gen. Het industrieterrein in de Waarderpolder Een hoogspanningsvoedings- kabel is nodig De ontwikkeling van het industrieter rein in de Waarderpolder maakt het ge wenst in 1948 een hoogspanningsvoedmgs- kabel aan te leggen om aan de bedrijven energie te leveren. De leveringstijd der apparaturen is 18 maanden, daarom is het nodig die thans reeds te bestellen. Uit voering en aankoop zullen totaal 12.600 kosten. Electriciteit in het huishouden Tentoonstelling van het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf Op de tweede étage van Gerzon's Mo demagazijnen aan de Grote Houtstraat heeft de directie van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf een tentoonstelling in gericht, ter gelegenheid van het vijf en veertig jarig bestaan van het bedrijf. De expositie is gewijd aan toepassingen van electriciteit in de huishouding. In de ko mende dagen zullen er ook demonstraties electrisch koken en bakken gehouden wor den. De tentoonstelling is nog sober ge houden, omdat nog niet alle apparaten te koop zijn. Bij de officiële opening op Vrijdagmid dag in tegenwoordigheid van de heren A. B. J. Prakken, lid van Gedeputeerde Sta ten en H. Disselkoen, wethouder van Heemstede, voerde mr. dr. A. F. Schreurs het woord als wethouder van de bedrijven. Hij haalde enige feiten uit de geschiede nis van het bedrijf aan. In het eerste jaar waren er veertig aansluitingen en thans 40.000. De ontwikkeling is bijzonder snel gegaan. Vroeger waren er twee machines opgesteld van 200 kw en thans heeft de centrale een vermogen van 36.000 kw. Mr. Schreurs dankte de directie en leden van het bedrijf voor hun aandeel in het tot stand brengen van dé tentoonstelling. Mr. W. H. L. Haitink, directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf van Amster dam, mr. W. Snellen, waarnemend direc teur van het Provinciaal Electriciteitsbe drijf van Noordholland, mevrouw Jonker, ramens de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Vrouwen Electrieiteitsvereni- «ing en Van Dijk namens de vakgroep Electrotechniseh ambacht boden geluk wensen aan. Nadat ir. Doets, directeur van het G.Ê.B. woorden van dank had gesproken, werd een film vertoond. EXAMENS Hoofdakte. Voor de hoofdakte zijn te Haarlem geslaagd voor het gehele examen: T. F. M. Pielage; B. A E. M' Slootje: A. A. Rijnja en C. J. M. Jansen. Voor gedeelte B: C. J. M. Ramakers; A. M. v. d. Laan; H. v. d. Heuvel; C. Visser en E. M. Gelens voor A. BINNENLAND De Centrale Dienst voor de Economische Contröle heef: proces-verbaal opgemaakt tegen schoenfabrikanten en -handelaren, die sport- schoelsel met leren zool in strijd met de voor- schrfiten zonder bon hebben verhandeld. Vijf honderd paar sportschoenen werden in beslag genomen. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. J. Nuyens te Heemstede ls :e Amsterdam geslaagd voor het examen Duits L.O. De Indische Buurtvereniging te Heemstede heeft Vrijdag 247 kinderen een onvergetelijke dag bezorgd door met hen een uitstapje te ma ken naar de uitspanning te Valkeveen. De reis werd gemaakt met zes autobussen. De kinderen werden op royale wijze onthaald en zelfs het feit dat één der bussen gesleept moest worden, oefende geen Invloed uit op de stemming. De heer J. C. Belmers te Haarlem is te Utrecht geslaagd voor het aanvullingsexamen paedagogtek. De Haarlemse Raad vergadert Woensdag 6 Augustus, 2 uur. De agenda vermeldt 19 punten. Vrijdagmorgen heeft loco-burgemeester Geluk weer een groepje Engelse jongelui ten Stadhuize welkom geheten. Het betreft dit keer een vijftigtal gasten uit Gosport. axi 2 Bei t 3 O O O DAG FN NACHT Het moment, waarop blijkt, dat de aard appelen zonder een spoor zout zijn opgezet en dat de Vrijdagse vis van een verre- gaand-gekookte in een miserabel-gebakken staat is overgegaan, geeft de doorslag in het latente voornemen, om nu ook eens een avond „in de stad" te gaan eten. Luxu eus met de tram omdat er toevallig geen taxi is en dan speurende in de city van deze voortreffelijke nederzetting naar e»en ge legenheid, waar de innerlijke persoon op krachten kan komen met als tegenpresta tie het afvloeien van zo weinig mogelyk zilverlingen. En dan zien de twee zwervers hun gastromonische dromen wredelijk ver stoord want het restaurant hunner keuze is gesloten en twee andere staan op het punt om hun deuren te grendelen. Het vierde is te duur en een volgende restau ratie blijkt allerminst in overeenstemming te zijn met de opvattingen van de voedsel- sollicitanten, nademaal zij zichzelf met veel lawijt van muziek presenteert. De propere ruimte van een Chinese eet gelegenheid ontlokt de gade aan mijn zijde een angstkreetje, want zü wenst zich niet te vergiftigen met nasi-dit en kroepoek- dat, nu niet en nooit niet. Dus stappen wy voldaan over het koene besluit onder een papieren lantaren door en bladeren weinig later in een beperkte spijzenlijst, die weeral angstkreetjes geboren doet worden. „Doe niet zo gek. want ik eet het ook." „Moet jy weten". Tijdens deze subtiliteit is een hangerige zoon van het Oosten tegen ons tafeltje komen leunen om de haaienvinnensoep te noteren in één karakter, dat in een puzzle- rubriek van een humoristisch weekblad voor een geweldige abonnementenaanwas zou kunnen zorgen. In de haaienvinnen soep drijven onmiskenbare delen van een haai, het kan echter ook namaak-vermicel- li zijn en smaakt erg lekker naar brood, dat op een laag pitje geroosterd is. De dichte ogen mijner gade schijnen ontleend te zijn aan deze gastronomische weldaad, maar van een vrouw ben je nooit helemaal zeker, dus ik herhaal „schijnen". Het vervolg op de haaien.resten zal kip moeten worden, want op Vrijdg mislukte ons diner en op Vrijdag serveren zelfs de Chinezen geen draad vlees van de koe of zo. Kip is vrij van bon, dus kip zal het zijn. „Twee kip" zeg ik met mijn onnavolg bare Chinese tongval, maar de kleine die naar maakt er door het luikje van de keu ken een heel andere taal van, die op de zet machines van ons blad nog niet voorradig is. Dan draaft een joviale directeur van het bedrijf n?ar ons tafeltje en annuleert luide onze laat:-te order met de opmerking, dat er ook keen kip kekeven mak worden. „Keen vlees, ook keen kip" verduidelijkt hij. „Kan kenoek kip in die winkel krijg, kipboer zit vol kip, maar arme Chinees kan keen kip op Vrijdak koop, ook niet aan Ollandse mens opdien." Aan de overkant laat echter de ene struise vertegenwoordigster van het hoen derras na de andere het povere leven. De poelier hangt de doorvoede lijken in guir landes aan zijn buitendeur. Wij bestellen ieder een vleesloze maar doorstoofde loempia van twee kwartjes. De hoenderen bungelen in de stralen van de zomerzon. J. F. Door het verbindend worden van de derde (slot-) uttde- llngsiyst ls het faillissement van de VENNOOTSCHAP ON DER FIRMA J. WTEDEMEYER en ZONEN, gevestigd te Hille gom. geëindigd. Haarlem. 28 Juli 1947. De curator: Mr. H. E. Prinsen Geerligs Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat ten be hoeve van het woningzoekend publiek op 4 Augustus a.s. een inlichtingenbureau wordt ge opend in het Stadhuis. Ingang Koningstraat Dit bureau zal geopend zijn op Maandag. Woensdag en Vrijdag van 9-11 uur. Zeer nadrukkelijk wordt de aandacht er op gevestigd, dat van dien datum af op het Gemeenteljk Bureau voor Hulsvesting aan de Lange Be gijnestraat no. 13 rd. uitslui tend zullen worden toegelaten ztl, die In het bezit z(jn van ren schriftelijke oproeping. Hieraan zal streng de hand worden gehouden. naar de van ouds bekende Gezocht op goede stand ruime woning te Haarlem in ruil voor ruime flatwoning in Amsterdam (Z), dan wel tegen kleine woning op prima stand te Haarlem. Brieven onder no. 8393 bureau van dit blad. Heden ontvangen: DE ORIGINELE RUTON STOFZUIGER Dieselmodel, welke de toets van iedere critiek kan doorstaan. Desgewenst op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Inlichtingen verstrekt TECHNISCH BUREAU CLAUS KRELAGESTRAAT 14 HAARLEM TELEFOON 21619 BQgKIFW HAARLEM van Haarlem „MODERNE KUNST" Gierstraat 53 UW voordeligst adres RECTIFICATIE Vakgroep Schoonmaakbedrijven De schoonmaakbedrijven: verklaren hiermede dat de Glazenwasserij in de week van 4 tm 10 Augustus gesloten zal zijn, doch de schoonmaak- werkzaamheden normaal zullen worden uitgevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3