Haarlems Dagblad Nederlandse actie eindigt heden om middernacht, Javatijd Republiek neemt voorwaardelijk resolutie van Veiligheidsraad aan Dr. v. Mook geeft verklaring van het Nederlandse besluit iiliarden Republiek „bevrijd van banden" Grote havenstad voor de inneming door republikeinen verwoest Van Kleffens licht deVeiligheidsraadin 62e Jaargang No. 18700 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: F >bert Peereboom Maandag 1 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bjj de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem pAUL REYNAUD heeft in de Franse V Kamer weer eens gesproken over de enorme bedragen, die de huidige wereld aan bewapening uitgeeft. Hij heeft het van ouds bekende woord „bewapeningsrace" erbij gebezigd. Een nieuwe bewapenings race is in volle gang. Het totaal der thans in een jaar uitgegeven millïarden is aan zienlijk hoger dan in 1938: vlak voor de tweede wereldoorlog. Wij hebben daar al eens over geschreven. Ik kom erop terug omdat het nu te berde gebracht wordt in verband met de naam Reynaud. Dit is een onbehagelijke connec tie, niet omdat deze Franse politicus als een vechtjas of oorlogvoerder beschouwd moet worden, maar omdat hij de Franse minis ter-president was in 1940, toen Frankrijk onder de Duitse stormaanval uit het Noor den bezweek. Het wekt een herinnering, die ons veel te zeggen heeft. In Mei heb ik over het onderwerp ge schreven onder de titel „De Grote Ver spilling". Dat gebeurde toen naar aanlei ding van becijferingen'van de Amerikaan Hanson Baldwin, militair expert van de New York Times. Hij had berekend dat in dc huidige wereld „op vredessterkte" ne gentien millioen man onder de wapenen zijn in veertig staten, die gezamenlijk twee- en-tachtig milliard gulden in een jaar aan bewapening uitgeven, hetgeen vijf-en-twin tig milliard meer is dan in 1938. Bij zijn berekening was niet inbegrepen hetgeen ten koste wordt gelegd, aan de notwikke- ling van de atoombom, bacteriologische oorlogvoering, raket-projectielen en andere nieuwe bewapening. Onze Parijse corres pondent had er toen juist de aandacht op gevestigd, dat het uitgeputte Frankrijk thans 43.6 van de geraamde uitgaven op zijn staatsbegroting voor militaire doel einden heeft bestemd, ofschoon velen in Frankrijk van mening zijn, dat dit ruïneuze apparaat geen practische betekenis heeft. Het zou zowel door de Russen als door de Amerikanen zonder veel inspanning over hoop gelopen kunnen worden. Sinds het einde van de oorlog zijn luid keels en in alle toonaarden de leuzen Her stel en Wederopbouw uitgebazuind. Velen pogen ook die tot verwezenlijking te bren gen. Als het tempo in zo menig land hor tend is, als het totale resultaat na twee jaar vrede nog tot weinig blijmoedigheid aanleiding geeft, als gij u verwondert over de traagheid in het herstel van een wereld productie, die vroeger zoveel surplus op leverde en thans zoveel tekorten toont, is de verklaring niet ver te zoeken. De uit eenzettingen van Baldwin, gevolgd door dergelijke beschouwingen van Reynaud, tonen immers aan dat negentien millioen kostbare werkkrachten voor herstel en wederopbouw daaraan onttrokken zijn voor het vervullen van militaire dienst" en dat de begrotingen van veertig landen over belast zijn met militaire uitgaven. Die twee-en-tachtig milliard komen dus ook aan het herstel en de wederopbouw te kort: evenals de negentien millioen man, in veer tig landen die gezamenlijk zowel aan ar beidskrachten als in financieel-economische 'zin enorme oorlogsverliezen hebben ge leden. Laat ons wel begrijpen hoe de zaken in werkelijkheid staan. Als men zich vandaag in U.N.O.-kringen verheugt over het wel slagen van zijn beroep op Nederland en de Indonesische republiek, om de wapenen neer te leggen, zou men beter doen door dé algemene toestand eens in ogenschouw te nemen. Men moet niet te gauw van succes spreken te Lake Success. Als dit gerommel in de grote vulkaan inderdaad zou worden gedoofd, hetgeen nog te bezien staat, waar zou het dan straks weer kunnen beginnen? De wereld leeft op een vulkaan: twee jaar na de tweede wereldoorlog, met negentien millioen man onder de wapenen, en twee- en-tachtig milliard aan militaire uitgaven in één jaar, geaccompagneerd met rede voeringen en plannen over groots herstel en wederopbouw. Menigeen zal zeggen dat het altijd zo geweest is en dat wij er toch niets aan kun nen veranderen. Maar dat is niet waar. Het is niet altijd zo geweest. Het is van kwaad tot erger gegaan: tot veel erger. En na de eerste wereldoorlog is nog een wereldbe weging ontstaan, om het kwaad te stuiten. Er waren, jarenlang, geestdrift en over tuiging. Er was een élan. Waar is nu dat eian? Waar is de wereldbeweging? Wij kunnen ons gelaten op het standpunt stellen, dat er toch niets aan te doen is en dat wij maar moeten afwachten of h'et mis schien bij geluk nog meeloopt. Als iedereen zich op dit standpunt stelde, als niemand „er iets aan deed", als velerlei invloeden zich niet telkens deden gelden in eindeloze moeizame pogingen om uitbarstingen te voorkomen, zou de z.g. beschaafde wereld in een toestand van permanente oorlog komen te verkeren en daarin ondergaan. Ik heb menigeen met gelatenheid over het vooruitzicht op een derde wereldoorlog horen spreken. De betrokkenen schenen dat. gemakkelijker en vlotter te doen dan zich te interesseren voor acties of pogin gen, van welke aard ook, om een voort gezette ren naar de afgrond te helpen voor komen. Dit heeft mij steeds verwonderd. Het zal wel aan mij liggen. Misschien is het een kwestie van temperament. Maar er zijn mannen van groot gezag geweest, die er zich ook over verwonderden. Zoals de En gelse auteur H. G. Wells, die de mensheid vergeleek met de pinguïns, die intelligente vogels zijn maar het instinct van collectief zelfbehoud missen en roerloos, slechts nieuwsgierig kijkend, op hun stranden blij ven zitten als hun slachters naderen. Met dergelijke roerloze belangstelling aan schouwt de grote meerderheid der. mensen het naderend onheil ook: een onheil dat geenszins uit onbedwingbare natuurkrach ten geboren is, maar van eigen menselijke makelij. Het heeft na de eerste wereldoorlog enige tijd geduurd, eer de beweging tegen nieuwe oorlog zich met volle kracht ontwikkelde. Misschien moet dat nu ook zo zijn. Wat haar uitwerking zou kunnen wezen kan niemand voorstellen. Grote remmende invloed zou zij zeker kunnen doen gelden. Moge zij bijtijds komen en velen in alle landen leren, verder te kijken dan de toestand van het ogenblik en ruimer te zien dan de belan gen van het eigen land. Dit is niet meer de toestand van v roeger tijden. Deze is er- Iger en de gevaren zijn oneindig groter. R. P. Terugtrekking der Nederlandse troepen tot de demarcatielijnen als conditie De Nederlandse ministerraad heeft Zaterdag besloten, aan het beroep dat de Veiligheidsraad ingevolge zijn resolutie op de Nederlandse regering heeft gedaan, gehoor te geven en heeft dientengevolge aan Dr. Van Mook de opdracht gegeven, de order tot beëindiging van de politiële actie te doen uitgaan, en aan mr. Van Kleffens opgedragen, de Veiligheidsraad van dit besluit op de hoogte te brengen. Dr. Van Mook heeft gisteravond in een radiorede dit besluit van de regering bekend gemaakt en tevens medegedeeld, dat de actie te middernacht van 4 op 5 Augustus zal worden gestaakt. De Nederlandse regering wacht thans af, wat de republiek zal doen en blijft op het standpunt staan, dat de Nederlandse troepen verantwoor delijk zijn voor de veiligheid, de orde en de rust in de gebieden die zij beheersen. De Republikeinse regering heeft bekend gemaakt dat zij volledig instemt met de resolutie van de Veiligheidsraad, doch dat zij het noodzakelijk acht „ter voorkoming van nieuwe daden van agressie", dat de Nederlandse troepen tot achter de demar catielijnen worden teruggetrokken. Allerwege voldoening Dc Amerikaanse en Engelse pers uit zich op een verheugde toon over het be sluit van de Veiligheidsraad, waarvan zij een vredelievende oplossing in Indonesië verwacht. Zij. beschouwt deze beslis sing als een triomphvoor de UNO New-York Times) en acht het pres tige van de Veiligheidsraad door deze aangelegenheid onnoemelijk gestegen. In de kringen van de UNO toonde men zich over het besluit der Nederlandse rege ring om het beroep van de Veiligheids raad op te volgen, zeer verheugd en vele afgevaardigden karakteriseerden de fei ten als „een overwinning van de Ver enigde Volken". De tiueede dochter van ons Prinselijk Gezin, Irene, wordt morgen acht jaar. Het woord is aan...._ O. A. Battista: Slaap is het beste geneesmiddel voor tobberij, tenminste als ge het in plaats daarvan doet. Oost-Indonesië tegen inter ventie van de Veiligheidsraad De ministerraad van Oost-Indonesië heeft zich uitgesproken tegen interventie van dc Veiligheidsraad betreffende het Nederlands-Indonesisch conflict, aldus heeft de Oost-Indonesische minister van Voorlichting op een persconferentie te Ma kassar medegedeeld. De ministerraad acht te een spoedige oplossing van het conflict noodzakelijk, maar was van mening dat de oplossing in eigen boezem moet worden gezocht. In dit verband is een uitvoerig telegram aan de Ned.-Indische regering gezonden met het verzoek aan de Neder landse regering, de Veiligheidsraad dit te legram te willen voorleggen. Tjilatjap vormde de eindstreep De republikeinse regering heeft aange kondigd, dat zij volledig accoord gaat met het. voorstel van de Veiligheidsraad tot sta king der vijandelijkheden. In een verklaring welke door radio-Djokjakarta werd uitge zonden, stelde de republikeinse regering als voorwaarde wederzijdse terugtrekking van de troepen achter de demarcatielijnen, in October 1946 vastgesteld. „Teneinde te waarborgen, dat er geen bedreiging, vrede breuk of daad van aggressie meer zal plaats vinden, is het noodzakelijk, dat de Veilig heidsraad het bevel geeft, dat Nederland zijn troepen uit de Indonesische archipel terugtrekt", aldus de regeringsverklaring. „De republiek doet een ernstig beroep op de Veiligheidsraad om een door dit lichaam gekozen commissie te zenden, die zich zal kunnen overtuigen van de feitelijke toe stand in Indonesië, zodat een spoedige re geling van het conflict zal worden mogelijk gemaakt.'' De republikeinse regering beschuldigt in haar verklaring voorts de Nederlandse re gering de overeenkomst van Linggadjati geschonden te hebben en zegt. alle conse quenties van het eenzijdig verbreken dei- betrekkingen te aanvaarden. Bevrijd van de banden, welke haar bondea in de positie van deelstaat in de toekomstige Indonesia sche federatie, hernam de republiek haar volledige vrijheid van handelen, zodat zij formeel als souvereine staat in de volkeren- familie zou kunnen worden opgenomen. De republikeinse regering was, na ontvangst van een uitnodiging, bereid vertegenwoor digers naar Lake Succes te zenden om de Veiligheidsraad alle vereiste inlichtingen te geven, zo besluit de verklaring. Arr.est opgeheven Zondagmiddag zijn zeven vooraanstaande republikeinse leiders te Batavia, die onder Nederlandse bewaking waren gesteld, vrij gelaten. Tot de vrijgelatenen behoren dr. A. K. Gani, de republikeinse vice-minister- president; dr. Mohammed Tamzil, vice- minister van Buitenlandse Zaken en Mo hammed Natsir, voormalig minister van Voorlichting. De Nederlandse bewakers van de voormalige residentie van dr. Soe- tan Sjahrir te Batavia, waar de Indonesi sche leiders werden gevangen gehouden, zijn teruggetrokken. Het telegram van de Veiligheidsraad, dat de tekst der resolutie bevat, is hedennacht na half twee door radio Batavia in de En gelse taal naar Djokjakarta uitgezonden. De uitzending werd hedenochtend vroeg herhaald. In verband met de resolutie van de Vei ligheidsraad, verklaarde een militaire woordvoerder in Den Haag, dat er sterk aan moet worden getwijfeld of, wanneer de I republiek een nieuwe order tot staking der vijandelijkheden zou uitvaardigen, deze ook opgevolgd zou worden. In Maart immers is er ook zulk een bevel geweest, dat weinig resultaat opleverde. Dr. Gani, vice-premier van de republiek, heeft verklaard, dat de republikeinse re gering waarschijnlijk niet voldoende tijd zal hebben om de orders tot het staken van de vijandelijkheden voor middernacht aan haar troepen door te geven. Dr. Gani was van mening, dat er moeilijkheden zouden zijn om de bevelhebbers op de vier repu blikeinse fronten tijdig te bereiken. Geen winkelsluiting Gedurende de feestweek, die tot en met 9 Augustus duurt, is in Haarlem een alge mene ontheffing van de Winkelsluitingswet toegestaan. Nieuwe slachting onder de Chinezen De „Nieuwsgier" haalt het Chinese blad „Sinpo" aan, waarin gezegd wordt, dat in Tjilimoes ten Zuiden van Cheribon de tweede grote slachting van Chinezen na Tangerang heeft plaats gehad: Kort na de aankomst der Nederlandse troepen aldaar werden twee tot driehonderd Chinezen vermoord „hoewel de verhouding tussen de Indonesiërs en Chinezen te Tjilimoes altijd goed geweest is, zette de bond van Islamitische jongeren in critieke dagen de moordpartij op touw. Hierbij fungeerden twee Hadjis (Mekkagangers) als beul". Het communiqué van de Nederlandse Marine meldde Zondag, dat de havenstad Tjilatjap aan de Zuidkust van Java zonder strijd door de Nederlandse troepen is bezet. Marine-eenheden landden in het havengebied, terwijl legereenheden van de landzijde binnenrukten. De stad bleek door de Indonesische troepen grondig verwoest te zijn en practisch onbewoonbaar te zijn geworden. Er woeden hevige branden, vooral in de Chinese wijk en de gebieden waar de olietanks liggen. Slechts enkele havenwijken zijn intact gebleven. Op Sumatra werd Brastagi, 45 kilometer ten Zuiden van Medan, door Nederlandse troepen ingenomen. Het legercommuniqué van Nederlandse zijde deelde gisteren het volgende mede: West-Ja va: De T.N.I. ontwikkelde enige activiteit bij Tangerang. Met ingang van 2 Augustus is de treinverbinding Tjikampek CheribonTegal weer op beperkte schaal in gebtuik gesteld. Midden-Java: Aan de Zuidkust is de stad Tjilatjap bezet. Tjangkirang twintig kilo- iS'ederlanders op Madoera? Volgens republikeinse berich ten zijn Nederlandse troepen met zeven tanks en vier vracht wagens vroeg in de ochtend op Madoera aan land gegaan. Hierbij werden zij van de lucht uit gesteund. Volgens deze be richten is een vliegtuig door de Indonesiërs neergeschoten. De kaart toont het eiland Madoera. „Onze actie leverde geen gevaar voor de vrededoch bracht daarentegen de vrede in afgesloten gebieden Dr. Van Mook heeft gisteravond in een radiorede voor radio-Batavia een uiteen zetting gegeven van de Nederlandse stap tot staking van de politiële actie in Indonesië. HU begon zijn rede met het citaat van de uitspraak van de Veiligheids raad, en herinnerde daarbij aan het Amerikaanse aanbod van goede diensten. De landvoogd zeide toen: ..Ofschoon de Nederlandse regering overtuigd is, dat in deze aangelegenheid ten onrechte de tussenkomst van de Veiligheidsraad, overeenkomstig art. 39 van het Charter der UNO werd ingeroepen en de raad door deze resolutie zijn bevoegdheden te buiten ging door zich te mengen in een interne aangelegenheid van het Koninkrijk, heeft zij niettemin besloten om het daarin vervatte beroep gehoor te geven. Zij wil daardoor nogmaals tonen, dat zij geen mogelijkheid voorbij wil laten gaan om de actie, die noodzakelijk was geworden om aan een onhoudbare toestand van bedreiging en wetteloosheid een einde te maken, zoveel doenlijk te beperken. Bovendien wil zij aan Djokjakarta nogmaals de gelegen heid geven de houding van agressie en ophitsing te laten varen en tot een werkelijke uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati te komen". Kerseiijain goedkoper Wegens de verlaagde kersenprijs van dit Jaar is de prijs voor kersenjam verlaagd. Eerste soort kersenjam in glazen potten van 450 gram netto mag thans ten hoogste 0.86 kosten tegen voorheen 1,03. Een Zandvoorts meisje, dat met een aantal andere Nederlandse jongelui een vacantie in Schotland doorbrengt onder auspiciën van de World Friendship Association, ge kiekt bij- aankomst in Edinburgh, waar zij dc gelegenheid waarneemt om haar eerste foto „voor later" ie nemen. De bezigheid nam haar blijkbaar zo in beslag, dat zij niet merkte hoe zij zelf het onderwerp voor een „plaatje" werd. De Nederlandse regering wil ten slotte de Amerikaanse de ruimst mogelijke ge legenheid verschaffen om de aangeboden goede diensten te effectueren. Daarom is bevel gegeven de actie uiterlijk te midder nacht van 4 op 5 Augustus af te sluiten. Daarbij zal, zodra de binnengekomen rap porten zulks mogelijk maken, duidelijk worden aangegeven in welke delen van Java en Sumatra de Nederlandse regering de rechtstreekse zorg voor orde en veilig heid, als gevolg van de actie, heeft over genomen en verder zal dragen. De Neder landse regering moet hierbij met het oog op de in die streken aangetroffen toestan den en op de van republikeinse zijde ver richte handelingen en geuite bedreigingen, met nadruk verklaren, dat zij haar verant woordelijkheid en haar verplichtingen ten aanzien van de veiligheid van persoon en goed en voor het herstel en de handhaving van recht en orde in die streken ten volle en met alle haar ter beschikking staande middelen zal blijven vervullen, teneinde daar zowel de wederopbouw, als de uitvoe ring van het programma van Linggadjati mogelijk te maken. Het wachten is op Djokja Terwijl haar zelf iedere gedachte aan politieke vergelding vreemd is, wenst zij aan allen, die onder haar rechtstreekse be scherming staan, de verzekering te geven, dat zij tegen iedere vorm van zodanige ver gelding of wraak, van welke zijde ook, op die bescherming kunnen blijven rekenen. De regering zal nu afwachten, of de re publiek eveneens gevolg zal geven aan het beroep, door de Veiligheidsraad gedaan. Zij wil daarbij, in dit stadium alleen verkla ren, dat een staking van de vijandelijk heden. naar haar oordeel, mede omvat een staking van vernielingen, van gewelddadig heden tegen verschillende delen der bevol king in republikeins gebied en van de vijan dige propaganda, die in de laatste tijd zelfs aansporingen tot massamoord heeft omvat. Onze troepen hebben, overal waar zij kwamen, blijk gegeven van geestkracht en kalmte, van een zin voor recht en orde, en laten ontnemen". van barmhartigheid voor en medeleven met allen, die bedreigd, beroofd of in nood waren. Door die houding heb ik de zeker heid, dat zij de thans te geven bevelen juist en verstandig en met de zekerheid, een goede zaak te dienen, zullen uitvoeren. Het zal nu in de eerste plaats afhangen van de besluiten van Djokja, en van de uitvoering daarvan in het republikeins gebied, of de vijandelijkheden ook aan die zijde worden gestaakt en een hernieuwde mogelijkheid van samenwerking wordt geschapen. Nog een enkel persoonlijk woord tot slot, vooral tot al die medeburgers, welke leven in de gebieden, waar door onze actie veiligheid werd en zal worden gebracht. Voor u is de tijd van vrees, van onzekerheid en van vijandschap voorbij, of zal hij spoedig voor bij zijn, zodra de nog rondzwervende, ge wapende groepen tot de orde zijn geroepen of in de maatschappij zijn teruggebracht. Wel verre van te zijn vol strijd en vijan delijkheden, zoals men dat aan de wereld wil voorstellen, is in het gebied, waar onze troepeq kwamen, de vrede eindelijk aange. broken. Wel verre van een gevaar op te leveren voor de wereldvrede, heeft onze actie die gebieden weder voor de wereld opengezet en de kunstmatige afsluiting, door Djokja in stand gehouden, opgeheven. Wel verre van een nieuwe verdrukking te brengen, hebben wij gezamenlijk de druk opgeheven, die op het land lag. Wij hebben in deze streken niets te verbergen en aan vaarden niet in de laatste plaats daarom van harte het Amerikaanse aanbod. Overal begint de arbeid en het verkeer weer op te leven. Spoedig zal ieder vrij zijn plaats kunnen innemen en zijn aandeel kunnen bijdragen tot de opbouw van een werkelijk vrije en stei-ke Indonesische natie, waarin ook voor iedere niet-Indonesiër van goede wil plaats zal zijn. Dit is de betekenis van het herstel van orde en veiligheid, de on misbare grondslag van de echte vrijheid. Wij zullen daarvan met kracht en voort varendheid gebruik maken voor de op bouw, wat er ook gebeuren mag. En wat er ook gebeuren mag, wij zullen ons deze ge wonnen veiligheid en vrijheid niet meer Commissie-Generaal gearriveerd Om kwart ovêr vier streek Zaterdagmid dag op het vliegveld Schiphol een vier motorig vliegtuig van de Nederlandse re gering neer, met de leden van de Commissie generaal, die uit Batavia terugkeerden, aan boord. Behalve de secretaris-generaal van Overzeese Gebiedsdelen, de heer L. Kieve- ron, waren enige Kamerleden ter begroe ting aanwezig. De heren Schermerhorn en Van Poll werden bestormd door persfoto grafen en journalisten, maar zij verklaar den „niets meer te weten dan de Neder landers." De Nederlandse ambassadeur in Ameri ka, mr. E. van Kleffens, heeft aan de pre sident van de Veiligheidsraad, Faris el Khoery, een schrijven doen toekomen, waar in hij mededeelt, opdracht van zijn rege ring te hbeben ontvangen het volgende ter kennis te brengen van de Veiligheidsraad: „Hoewel de Nederlandse regering bij haar mening blijft, dat de Veiligheidsraad in het onderhavige geval geen jurisdictie heeft, begrijpt zij volkomen de wens van de raad om aan het gebruik der wapenen in dit en in andere gevallen een einde te zien komen. Daarenboven verwelkomt de Ne derlandse regering de resolutie van de raad in deze zin,«dat zij de hoop rechtvaardigt, dat de regering van de republiek Indonesië onder de druk der wereldopinie thans be reid zal worden gevonden om uit te voeren, wat zij tot dusver heeft nagelaten ondanks de voortdurende dringende verzoeken en protesten van de Nederlandse regering en niettegenstaande het overeenkomstige vriendschappelijke advies van andere mo gendheden. „De gezichtspunten, welke de Veiligheids raad ertoe geleid hebben om op beide par tijen een beroep te doen, in ernstige over weging genomen hebbende, heeft de Neder landse regering de lujtenant-gouverncur- generaal van Nederlands-Indie opdracht gegeven om met de republikeinse autoritei ten in contact te treden teneinde aan beide zijden tot een volledige staking der gevechts handelingen te komen. India verbiedt KLM-landingen Volgens de Haagse correspondent van Aneta heeft de K L.M.-persdienst beves tigd, dat de regering van India de landingen op de Voor-Indische vliegvelden van K.L. M.-machines heeft verboden. De Nederlandse gezant in New-Delhi, dr. Lamping, heeft een bezoek aan de Voor- Indische regering gebracht om haar te ver zoeken het verbod op te heffen naar aan leiding van de laatste ontwikkelingen in Indonesië. De „Twente" vertrok heden in de ge wone dienst naar Indië, doch zal voorlopig niet verder vliegen dan Cairo. In de Wieringermeer kunnen geen oogst- vrijwllligers meer worden aangenomen wegens het ontbreken van hUisvesUngsmogelijkheden. Padvinders zijn echter welkom. Voor hen is een speciale kampeergelegenheid Ingericht, meter ten Zuid-Westen van Semarang is eveneens bezet. In Banjoemas werden grote hoeveelheden munitie van Brits fabrikaat, benevens levensmiddelen en textiel aan getroffen. Oost-Java: Bij Poenten is een o'verland- verbinding tussen Patjet en Batoe tot stand gebracht. Bij voortgezette zuivering van de stad Malang werd nog enige hinder onder vonden van sluipschutters. In de Noord- Westelijke rayons van Soerabaja werden infiltratiepogingen ten Zuiden van Grissee en Modjokerto geneutraliseerd. Sumatra's Oostkust: De Nederlandse troe pen, die van Siantar uit via Kabandjahe op rukken, hebben Brastagi bezet. De door de republikeinen gestichte branden te Ban- djahe en Brastagi richtten aanzienlijke schade aan. Het centrum van Brastagi en de electrische centrale werden intact aan getroffen. Onze troepen stootten in Noor delijke richting door en brachten contact over land met Medan tot stand. Gedurende de gehele actie van Medan naar Peman- tang Siantar en terug over Brastagi werd weinig tegenstand ontmoet. Zuid-Sumatra: Onze troepen ontwikkel den in het rayon Palembang intensieve pa trouillegang in samenwerking met de Koninklijke Marine. Er werden voortgezet te pogingen geconstateerd tot sabotage aan bruggen en wegen, in het door ons bezette gebied. Sinds de vorige opgave zijn aan onze zijde geen verliezen geleden. Sultan bevrijd. Het legerbericht van Zaterdag meldde o.a.: Dezer dagen brachten recomba J. J. van de Velde en de territoriaal commandant kolonel P. Scholten, een bezoek aan Sian tar. In de bank Negara Indonesia werden juwelen van de zelfbestuurder aangetrof fen, ter waarde van millioenen guldens. De sultan van Langkat en Assahan, alsmede de zoon van de sultan van Serdang, wer den uit hun internering bevrijd, tezamen met velen hunner familieleden. De door zoeking van kantoren van republikeinse instanties leverde grote hoeveelheden wa pens en munitie op. Tien Duitsers en drie Japannezen, die zich in het operatieterrein bevonden, wer den uit Siantar naar Medan overgebracht. Een poging tot infiltratie van Arnhemia werd afgeslagen." Het Nederlandse legercommuniqué van keden deelt o.a. mede, dat de verliezen aan Nederlandse zijde tot nu toe 60 doden. 17 vermisten en 131 gewonden bedragen. Sumatra-Timoer wenst onafhankelijkheid De regeringsvoorlichtingsdienst heeft heden het volgende bekend gemaakt: „Op het voorerf van de residentswoning te Medan verzamelden zich gisterenmiddag duizenden inwoners van dit gewest voor het aanbieden van een verzoekschrift, waarin onafhankelijkheid voor de bevol king van Sumatra's oostkust binnen het kader van de overeenkomst van Ling gadjati werd gevraagd. Het verzoekschrift bevatte een greep uit de vele wantoestanden, die onder het republikeins bestuur ontstonden en deelde mede, dat 'n voorlopig comité de belangen, van de bewoners zal behartigen. Dr. J. J. v. d. Velde, de Recomba voor Noord-Su- matra, aan wien het verzoekschrift werd aangeboden, beloofde de wens van de aan bieders onmiddellijk aan dr. van Mook to zullen overbrengen. SJAIIRIR NAAR AMERIKA. Soetan Sjahrir is Zondagmorgen per vliegtuig naar New York vertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan door Pandit Néhroe. Uit New-Delhl wordt bericht, dat het Voor- Indische Roode Kruis onmiddellijk dringend be nodigde medicamenten per vliegtuig aan het Indonesische Rode Kruis zal doen toekomen. Weerbericht MEER BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N MI in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Wisselen de bewolking met hier en daar enige lichte regen. Weinig verandering van temperatuur Zwakke tot matige wind overwegend tussen Zuid en Oost. 5 Augustus: Zon op 5 06 uur. onder 20.25 uur Maan op 22.08 uur, onder 8.25 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1