jii Triomfale intocht der Bloemenkonmsin Taxi? Bel 1.2.3.4.5. Drie zwemmers inZand voort verdronken Treffende manifestatie van internationale vriendschap Drie Eekhoorns MAANDAG 4 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBLAD HET FEEST VAN FLORA BEGONNEN Haarlem heeft zijn Bloemenkoningin Za terdagmiddag een waardige ontvangst be reid. Nadat Flora, voorafgegaan door een muziekcorps op een rijdend plantsoen en gevolgd door een hoorn des charmanten overvloeds, zich een een groot gedeelte van de stad door de honderden vereerders, die aan de zijde van de weg geschaard ston den. had laten toejuichen, werd zij om streeks drie uur door loco-buxgemeester es» Ge'uk- begeleid door wethouder Angenent, ten Stadhuïze ontvangen. De heer B. W. Lasschuit hield namens de organiserende Commissie een korte toe spraak ter introductie van de jonge vor stin. Spr. hoopte dat de Bloemenkoningin in de loop der jaren zou worden, wat Prins Carnaval voor het Zuiden betekent. Hij verzocht de burgemeester haar de rdl kroon °P het hoofd te zetten, waarbij spr. uj hoopte, dat het de heer Geluk niet ont- 4 gaan zou, dat zijn beperkte officiële tijd hieraan niet verspild zou zijn. De heer Geluk herinnerde eraan, dat ipjl deze bloemenweek geen feest van uitbun- 1 dige vreugde betekent, doch een traditie wil vestigen, die Haarlem telkenjare in het middelpunt van de binnen- en bui tenlandse belangstelling brengt. Dit aan de schoonheid van de bloem gewijde feest moet op een hoog cultureel peil staan. Spr. wees nog e.ens op de grote plaats, die de bloem in blijde en droeve tijden van ons leven inneemt en hij aarzelde niet de bloem tot onze eerste levensbehoeften te rekenen. De loco-burgemeester prees de stad ge- ,.M lukkig de jonge bloem, die hij thans ging ,3 kronen, in haar midden te mogen hebben en feliciteerde Flora met haar verkiezing en met haar 21ste verjaardag, die zij juist op deze dag vierde. Flora dankte, een batterij van foto toestellen op haar gericht, voor de haar bewezen eer en sprak het verlangen uit zich deze waardig te betonen en dat het feest van Haarlems Bloei zou mogen sla gen. Nadat de loco-burgemeester de aan wezige raadsleden aan haar had voorge steld, nam de pas gekroonde, die in een I smetteloos wit kleed ging, met haar even- nÖ. eens blank gevolg van twintig jonge doch- teren op de verhoging in de zaal plaats om de hulde van de honderden, die op de aaij Grote Markt ongeduldig wachtten, in ont- uta vangst te nemen. een Vervolgens begaf zij zich in gezelschap 4 van de waarnemend burgemeester naar •ns'J het Krelagehuis, waar zij door een ver tegenwoordiger van het bestuur der Ne- >uirt Gladiolententoonstelling trok 16.500 bezoekers De gladiolententoonstelling" in het Kre- mi. lagehuis is een groot succes voor de orga- nisatoren geworden. Vrijdag waren er 2.000 bezoekers, Zaterdag en Zondag ongeveer 7.000, in totaal 16.500. De dahliatentoon stelling in het Concertgebouw trok 13.000 bezoekers. Er was een vlotte regeling, waardoor het pulbliek het tentoongestelde rustig kon zien. Zaterdag hebben twee prinsessen uit ,Voor-Indic de tentoonstelling bezocht en Zondag de Amerikaanse en Engelse am bassadeur, die grote belangstelling voor de bloemen hadden. Terstond na de sluiting werd het ge- houw ontruimd en vanmorgen kon de wekelijkse beurs op normale wijze door gang vinden. Ook liet publiek kan prijzen winnen bij etalagewedstrijd Bij alle winkeliers, die een deelnemers kaart voor de étalagewedstrijd in de uit stalkast hebben, zijn stembiljetten ver krijgbaar, waarop het publiek zijn oordeel ode over de speciale etalages kenbaar kan ma- ken. Voor deze wedstrijd is de stad in zes wijken verdeeld. De zaak, welke de meeste stemmen verwerft, ontvangt de publieks prijs. Allen, die de publieksprijswinnaar hebben aangewezen, doen mee aan een ver- srst loting, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Doet men in alle wijken mee. dan heeft men zes kansen op een prijs. Bij verschillende winkeliers in de diverse wij ken zijn stembussen geplaatst, waarin men de ingevulde stembiljetten kan deponeren. Hoe hoger hoe mooier "ziel Men maakt ons er op attent> dat»'s avonds /a4J het Bloemendaalse Kopje een prachtig uit rad zicht biedt op het verlichte Haarlem, lerój Speciaal voor mensen, die de feestdrukte arirj liefst een weinig „uit de hoogte" willen o meemaken en daarvoor de „Deense hoog- ssei vaart" niet het aangewezen instrument der achten. DISTRIBUTIE HAARLEM :g«i Dinsdag bestaat er voor restant letters M en N In de Vleeshal gelegenheid aanvraagformulieren de^ in te leveren voor rijwielbanden. In Aerdenhout is er van 9 tot 15 uur gelegen heid bonkaarten 11e en 12e periode, benevens labaks- en versnaperingskaarten af te halen voor nteri 1 tot en met P' Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 Augustus 1947 ONDERTROUWD: 2 Aug, W. v. Keulen en M. M. Söfflng, GEHUWD - 2 Aug.. M, v, d. Weij en J. Sperwer. G. J. d, Ruiter en D, H. Hageman. BEVALLEN van een zoon: 31 Juli, J. A. Ba- rendregt—Anssems: l Aug., A. M, G. Bangma— v. Raamsdonk; T. Schraa—Ilbrink. BEVALLEN van een dochter: 31 Juli, M. A. v. Rossum—v. Oers; 1 Aug., J. A. Vermeij—Verhaar; J. B. Barleeus—Hollander; C. W. Suers—Bake; J Aug., A. E. M. Kloppers—v. Leuven; J. w. Pe ters— Bruljns. OVERLEDEN: 1 Aug., T. M. Blokhuis, 35 J.. Kamperlaan; D. A. Verhulst, 33 j„ Hazepaters- jendl laan. vetf, AMSTERDAMSCBE RIJTUIG MIJ Bloemenweek 1017 uur: Tentoonstelling in het Frans j Hals Museum. 10—12, 14—17, 18.30—20.30 uur: Kwe kerij aan de Kleverlaan. 1224 uur: Lunapark nabij de Parklaan 1012 uur: Kinderfeesten op het ter rein van E.D.O. 1517 uur: Kinderfeesten op het ter rein van H.F.C. 20.30 uur: Uitvoering op de Grote Markt van ,.Zo zong de gouden eeuw". derlandse Gladiolus-vereniging werd ont vangen en langs de aldaar geëxposeerde bloemenweelde geleid. Deze tocht eindigde in de bestuurs kamer, waar het gezelschap verversingen werden aangeboden. Luchtacrobaten treden niet op Daar men er niet in geslaagd is nabij het Lunapark een geschikte plaats te vin den voor het opstellen van de stellage met masten, gaat het optreden der luchtacro baten (de groep Haarlemmers onder lei ding van Bob Kion) niet door Bloemenkoningin „Flora" houdt haar in. tocht in Haarlem op de eerste dag van de Bloemenweek. - Foto boven: de koningin naast loco-burgemeester D. J. A. Geluk in het rijtuig. - Foto onder: na haar kroning spreekt de nieuwe vorstin door de mikro- ƒ0071 tot het radio-publiek. Oostenwind heeft de muien zeer gevaarlijk gemaakt Zaterdag en Zondag zijn in Zandvoort drie verdrinkingsgcvallen voorgekomen. Zaterdagmiddag verdronk ter hoogte van het zee-bad Termes, de 29-jarige Amster damse kleermaker Joh. M. J. van Oosterom, die met vrouw en kinderen een uitstapje naar Zandvoort maakte. Hij is vermoede lijk bij het zwemmen in een mui geraakt, hij begaf zich om ongeveer vier uur in zee, maar zijn lijk spoelde pas om 6 uur aan. Om omstreeks half acht Zaterdagavond spoelde het lijk aah van de 18-jarige J. Bouwman, ongehuwd en wonende te Haar lem, ambtenaar bij de P.T.T., die op het Zuidelijke vrije strand eveneens in een mui geraakt is. Zondagmiddag ongeveer te vier uur begaf een 29-jarige rechercheur van de P.R.A. te Amsterdam zich ongeveer 300 meter ten Noorden van bad Noord met enkele vrien den in zee, terwijl zijn vrouw op het strand achterbleef. Plotseling zagen zijn twee vrienden hem onder water verdwijnen, zon der dat het mogelijk was, hem nog vast te grijpen. Ook hij was in een zware mui terechtgekomen. Eerst te ongeveer zes uur spoelde zijn lijk aan. De aanhoudende Oostenwinden van de laatste weken hebben de zeebodem langs onze kusten voor zwemmers gevaarlijk ge maakt. Op talrijke plaatsen zijn de muien uitgediept, of nieuwe muien ontstaan. Men zij dus voorzichtig met baden en zwemmen en volge nauwgezet de bevelen van de bad- lieden op, waarbij een ieder moge beden ken, dat een kalme zee met een rimpeloos oppervlak, hoe onschuldig deze eruit ziet, het meest gevaarlijk is. De sterke onder stroom, die bij de talrijke muien ontstaat, kan voor de meest geoefende zwemmer funest zijn. De politie surveilleert en waar schuwt onophoudelijk, doch het blijkt steeds weer, dat er mensen zijn, die het beter menen te weten, hetgeen Zaterdagmiddag bleek, toen een dame in bad Zuid zich te ver in zee begaf, en door de badman in de vlet werd gewaarschuwd, terug te keren, aan welke waarschuwing zij geen gevolg gaf. Ook een tweede waarschuwing werd in de wind geslagen. De vlet met de beide badlieden begaf zich daarop naar de roe keloze baadster, die zéér gepikeerd te ken- vai'J uil- t, Agenda voor Haarlem £3 MAANDAG 4 AUGUSTUS ,.eJ Luxor: ..Oma's tweede jeugd", alle leeft.. 2.00, R1 4.15, 7.00 en 9 15 uur City: „Altijd tn mijn hart". 14 2 15. 4 30 7.00 en 9.15 uur Spaarne: ..De big .J van hei regiment". 14 j.. 2.30, 7 00 en 9.15 uur "j Rembrandt; ..De Dictator", alle leeft. 1.45. 4.15 6,45 en 9.15 uur. Palace: ..De Dictator", alle leef!,. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vrouw zonder naam". 18 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 5 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Mijnwerkers beleefden prettige dagen Toen Zaterdagmiddag om halfeen op het Haarlemse Station de trein aankwam met tweehonderd mijnwer kers uit verscheidene plaatsen van Zuid-Limburg, speelde de Haarlemse Politie-Muziekvereniging „Limburg, mijn vaderland", een attentie, welke de gasten bijzonder op prijs stelden. In de loop van de volgende dagen heb ben zij veel hartelijkheid ontvangen. Met muziek voorop wandelden de gasten naar het Stadhuis, waar de waarnemend bur gemeester. de heer D. %J. A. Geluk het ge zelschap begroette en liet uitkomen, dat de mijnwerkers in de afgelopen winter uitnemend werk hebben verricht voor het economische leven van ons land. Daarom hebben de bewoners uit het westen hen uitgenodigd voor een bezoek. Anderen be zoeken Amsterdam, Rotterdam en Hilver sum. Tenslotte bracht de heer Geluk dank aan de commissie van voorbereiding en in het bijzonder aan haar secretaris, de heer Hoen. Namens het gezelschap sprak de heer Grewinkel woorden van dank. Zaterdagmiddag hebben de mijnwerkers een bezoek aan het oudste deel van Haar lem gebracht. Zondag trokken zij naar het Krelagehuis. naar de gladiolententoonstel ling en naar de Rally in Groenendaal en vandaag bezochten zij de erebegraafplaats aan de Zeeweg. nen gaf, dat ze „haar eigen boontjes wel kon doppen." De badlieden maakten daarop korte metten en heschen de recalcitrante baadster aan boord, waarop zij naar het strand werd teruggeroeid. Daar aangekO' men, gaf zij een der badlieden een harde klap in het gezicht, waarna zij de vlucht nam. De badlieden trachtten de vluchtende te achterhalen, waarop enkele baders het voor deze badnimf opnamen en de badlie den te lijf wilden gaan. De rust keerde eerst weer, nadat de situatie was uiteengezet en de onwillige baadster uit bad Zuid was ver wijderd. EXAMENS Hoofdakte. Voor de hoofdakte zijn te Haarlem geslaagd; L. F. M. Daenen, M. J. Straasheym, A. Uilen broek, J. F. M. Bosdriesz, J. A. A, Houthuizen. H. M. Zilverberg. O. Multerkens, P. Cortenbach. Voor de akte B: E. van Mens, H. J. de Moei tl H. E. D. Meyer. Handenarbeid. Voor de akte handenarbeid zijn te Haarlem geslaagd: Jac. Zaadnoordijk, D Schuitemaker. A. J. Neeldijk. J. ten Siethoff, G. v. d Hoeven P. J. Mul. Jac. J. Oranje. G van Putten, R. Prins. L. Pool, D. G. Hoekstra en E. Fels. Vreemde vroege Zondagsrulter De ochtendstilte van de Grote Houtstraat in Haarlem werd Zondagmorgen om half zeven wredelijk verstoord door een motor rijder, die vreemde capriolen op zijn ver voermiddel uithaalde. Zijn echtgenote viel door het gedartel van haar man van de duo en maakte geen aanstalten om haar oude zitplaats weer in te nemen. Manlief nam zijn gade echter onder de arm en zette haar op het zadel, waarop de reis voort gezet zou worden. Een suiveillerende agent vond net ge- J drag van de vroege rijder enigszins vreemd en merkte bij nader onderzoek, dat de man in verregaande staat van dronkenschap verkeerde. Bovendien was hij niet in het bezit van een Zondagsrijvergunning en toen de agent hem voor al deze overtredin gen van een bekeuring wilde voorzien, ver zette de motorist zich ook nog tegen deze politiële actie, waarop hij naar het bureau is overgebracht om tot kalmte en nuchter heid te komen. Dr. D. L. Uyttenboogaart overleden Te Heemstede is. in de ouderdom van bijna 75 Jaar. overleden Dr. D L. Uyttenbooiaaart oud- directeur van de N V, Graan Elevator Maatschap pij te Rotterdam De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau en erelid van de Ned, Entomologische Vereniging. De crematie is Woensdag na aankomst van trein 13.09 op Westerveld. Onze Taal „Daar was een schoolopziener bij ons", zei de Brabander, „die bezocht een school in zijn inspectie en vroeg aan het knapste meisje in de hoogste klas: „Zegt gij mij nu eens: is mens mannelijk of vrouwelijk?" En dit meisje antwoordde zonder aarzelen: „Meneer de schoolopziendert" (want het gebeurde in Brabant) „Mens is mannelijk als het een man is en onzijdig als het een vrouw is". RALLY 1947 GEOPEND: Zowel de vlaggenparade als het kampvuur vormden Zondag een ontroerende getui genis van de duizenden deelnemers aan de Internationale Kampeerrally te Heemstede van hun vaste wil om door individuele vriendschap bij te dragen tot een betere wereldgemeenschap. De vlaggenparade had om half één voor de „Oranjerie" plaats en werd bijgewoond door de vertegenwoordiger van minister Huysmans, dr. Groeneveldt Meyer, door de burgemeesters van Amsterdam en Heemstede, mr. A. J. d'Ailly en mr- J. P. W. van Doorn, de wethouders van Heem stede E. J. van Lent en H. Disselkoen, oud-minister Deckers als voorzitter van het A N.V.V., de directie van de AJ4.W-B., bestuursleden van N.T.K.C. en I.F.C.C. en door de directeur van Haarlems Bloei, de heer C. S. Th. van Gink. De voorzitter van de Nederlandse Toe risten Kampeerclub, prof. ir. D. Dresden hield een geestige drietalige openingsrede, die hij vergeleek met de drie sleutels die nodig waren om een brandkast te openen. „Enige jaren geleden", aldus spr., „heb ik ook verlangd een kamp te openen, echter niet om er in, maar om er uit te gaan. Dit kamp evenwel staat open voor allen, die behalve goede kampeerders, ook goede we reldburgers willen zijn". Vervolgens gingen achtereenvolgens de dundoeken van de Verenigde Staten van Amerika, Engeland, België, Denemarken, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Portugal, Zweden en Zwitserland omhoog, waarbij het Heemsteedse fanfare-orkest „Excelsior" van ieder land het volkslied speelde. De burgemeester van Heemstede jhr. mr. J. P. W. van Doorn ontvangt uit handen Tenslotte hees de .burgemeester van I van Kitty van der Molen een bloemenhulde Heemstede de Nederlandse driekleur en de Rally-vlag, het jongste en het oud ste lid van de N.T.K.C., de N.T.K.C.- en A.N.W.B.-vlaggen hesen. Vervolgens spraken de ere-voorzitter van de International Federation of Cam ping Clubs, J-A.C. Champion, en de heer Canter Cremers namens de A.N.W.B. een kort woord. Kampvuur. Het kampvuur, dat Zondagavond in het natuurlijke amphitheater aan het eind van de bosweide achter „Meer en Berg" plaats vond. werd een nieuwe triomf voor de organisatoren en de pioniers van deze massa-bijeenkomst. In de kom was een décor opgericht, dat het slot van de legendarische Jan van Heemstede voorstelde. De vertegenwoordigers der verschillen- lende nationaliteiten kwamen in nationaal costuum in fakkeloptocht aan en ontsta ken op uitnodiging van Jan van Heemste de het kampvuur, toen namens ieder land met een toepasselijk woord een blok hout op het vuur geworpen werd. Vervolgens brachten groepen van de namens het Rally-bestuur. verschillende nationaliteiten een program ma van zang en dans ten gehore, waarbij de hofnar Flip voor een zeer geestige con férence zorgde en de duizenden toeschou wers op de hellingen, waaronder zich ook burgemeester van Doom en de politiecom- mandant A. Berentsen bevonden, tot een georganiseerde en humoristische bijval opwekte. Tot bij het middernachtelijk uur duurde deze bij het romantisch vlammenspel zo aantrekkelijke manifestatie. Het laatste nieuws, van de Rally. Gedurende de morgen en middag verga derden in het Verversingshuis „Groenen daal" de gedelegeerden van de I.F.C.C. Zij bespraken verschillende vraagstukken van kampeerorganisatorisehe aard. Als voornaamste punt vermelden wij. dat de vergadering besloot de Rally in 1948 te Londen te houden en deze te laten samen vallen met de aldaar georganiseerde Olym pische Spelen. De Koningin ontvangt ere-doctoraat van Leuven De katholieke universiteit van Leuven heeft aan de Koningin het ere-doctoraat in de rechtswetenschappen aaiigeboden als erkenning van haar grote verdiensten voor de verdediging van recht en rechtvaardig heid tijdens de laatste oorlog. De Koningin heeft het ere-doctoraat aanvaard. Een deiegatie der universiteit, geleid door Mgr. H. van de Wagenberg, rector-magnificus, zal aan Hare Majesteit de tekenen van haar nieuwe waardigheid overhandigen. Muziek Zomerconcert der H.O.V. Er is wel eens kwaad gesproken van het piano-concert van Grieg. Het zou wat los in elkaar zitten en te weinig groei en ontwikkeling tonen. Fiat. Deze tekortko mingen als men ze zo wil noemen kenmerken trouwens het hele oeuvre van Grieg; hij was nu eenmaal geen bouwer als Beethoven en geen dramaticus als Wagner; maar daar staat tegenover, dat hij een lyricus was van voornaam en zeer persoonlijk gehalte en dat hij als zodanig de synthese van een bepaalde stemming kon weergeven, die toch op zijn manier een zekere dramatiek suggereerde. Met dat al: hij schiep beelden en legde stem mingen vast. die dan tamelijk los naast elkaar kwamen te staan, maar die in ieder geval boeien door hun karakteristiek of charmeren door hun gevoelswarmte en treffen door hun hoge kleur In zijn con cert trachtte hij wel een klassiek con structief plan te volgen, maar de lyricus, de vluchtig bewogen kunstenaar bleef toch de boventoon voeren; daar was hij nu eenmaal Grieg voor. Dit moeten wij aanvaarden en waarde* ren. zoals wij ook Schubert het hoogst schatten, niet daar waar hij anderen (Han del bijvoorbeeld) wil nadoen, maar waar hij onbekommerd zijn eigen zangzieke ziel uitzingt. Dit alles is slechts een beschou wing, geen aanprijzing, die Grieg trouwens voor zijn pianoconcert niet nodig heeft: want ondanks alle „graue theorie" blijft dit stuk vat hebben op het publiek, dat zich zelfs met voorliefde vermeit in de bezielde sfeer van zijn warme melodieën en karakteristieke rhythmen. Het werk dat uitgevoerd werd met Willy Fens als soliste, had dan ook weer velen naar de "•ncertzaal gelokt. De pianiste speelde het met gedragen techniek en met viriele kracht Haar slagvaardigheid was boven dien opmerkelijk vooral in de hoekdelen. met hun markante fchemata. waarin zij met succes naar de solistische voorrang streefde, die haar rechtens toekomt. De poëzie, die het middendeel kenmerkte, dankten wij echter meer aan de orkestdi rectie van Marinus Adam en aan het rea- ren hierop door het instrumentale ensem ble Is zo'n brok romantiek als het Grieg- concert de heer Adam als aangemeten, de rest van het programma, Smetana's ..Mol dau" en de Symphonie van Franck, bleek zijn dymanische en impulsieve natuur ook bijzonder gunstig te liggen En zo was er volop gelegenheid te genieten van de frisse klankbeelden die Smetana in zijn sympho- nisch gedicht voor de geest tovert en van de fraai getinte melodieën, waarmede Franck. als een koene, maar steeds ro mantisch bezielde architect, zijn heerlijke symphonie opbouwde. JOS. DE KLERK. Amegrootsof De Kleine Krant van de Groene Am sterdammer, die de snaakse afdeling van dit weekblad vormt, schrijft: „Zowel in Nederland als in België en Luxemburg gaan stemmen op van lieden, die zich moeilijk verenigen kunnen met de naam Benelux, onder welk handelsmerk het eco nomische samengaan van drie landen is vastgelegd. Men vindt de naam Benelux aan de ene kant niet erg serieus; boven dien is het eigenlijke ideële samengaan van de drie landen er onvoldoende in tot uitdrukking gebracht. Wat dit betreft acht men het handelsmerk van de zogenaamde Grote Drie: Amerika, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie, in het woord Amegrootsof veel gelukkiger". Heemstedenaren bezoeken Leamington in September Nadat een delegatie van het gemeente bestuur van Heemstede een bezoek had gebracht aan Leamington-Spa voor het voeren van besprekingen over een cultu rele en sportieve uitwisseling, zijn enkele bijeenkomsten gehouden met vertegen woordigers van sportverenigingen uit Heemstede. Het resultaat is geweest, dat in de week van 11 tot 18 September een groep Heem stedenaren naar Leamington reist. Het ge zelschap bestaat uit vijftig dames en he ren, die aan sportwedstrijden en demon straties zullen deelnemen. Een culturele uitwisseling volgt later. De groep bestaat uit voetballers, hockey-speelsters, gym- nastea van de vereniging „Heemstede", leden van de Heemsteedse tafeltennisclub, tennisspelers(sters), zwemmers en water- polospelers. Het volgend jaar zullen cricketers en leden van de Heemsteedse Reddingsbrigade de reis maken. In Mei van 1948 worden sportbeoefe- naars(sters) uit Leamington in Heemstede verwacht. t'HR. ULO-SCHOOL TE BLOEMENDAAL Een merkwaardige plechtigheid had Zondagmorgen plaats in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal, namelijk de beves tiging van de heer G. d'Olivat uit Amster dam tot hoofd der Chr. Uloschool aldaar. Ds. J. C. van Dijk deelde mede, dat deze school van de Ned. Herv. Gemeente reeds in de zestiende eeuw is opgericht. Nadat de heer d'Olivat op de door ds. Van Dijk gestelde vragen had geantwoord, zong de gemeente hem gezang 263:1 toe. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden Vrijdag l% uur Koninklijke Olie. 409% 411 291 292% 370% 371% A.K.U 184% 191 220 224 Nederlandse Ford 377 Nederlandse Kabe 274 275 Calvé certificaten 173 175 Scheepvaart-Unie 178% 176 rioll .-Amerika Lijn 201% 201% teil Maatschappij 160% 161% H V A. 242% 242 A'dam Rubber 148 149% Ned Handel MIJ.. 139 136% N.-l. Handelsbank 103% 103% Billiton Mij. II 350 355 CURIOSIA Wie naar buiten gaat moet steeds er varen, hoeveel hij als stedeling niet weet. Dat is het nare van vacantie. Ik wist o.a. niets van eekhoorns. In het dorp, waar ik logeerde, overleed de moe der van drie jonge eekhoorns. Een droevig geval. Wat moeiten zij doen? Ik zou daar geen antwoord op geweten hebben- Zij wel. Zij hupten in een rij het huis van de burgemeester binnen (bij wie ik logeerde). In een dorp wendt iedereen, die in moei lijkheden zit. zich tot de burgemeester. Die was dan ook niet verbaasd. De drie eekhoorns werden opgenomen en een dag of tien bonloos gevoed. Daarop liet men hen los in de tuin. Zy leken oud en wijs genoeg. Zij waren zo jong en onwijs, dat zij dadelijk weer koers naar het huis zet ten. De burgemeester en ik trachtten er twee te grijpen, maar zij ontweken ons en staken de vijver over. De overtocht vol brachten zij ten dele zwemmend, ten dele rennend over plompeblaren, die hen net hielden. Wist gij dat eekhoorns snel zwem men gelijk Nel van Vliet en Iet van Feg- gelen? Ook dat wist ik niet. Zij verstopten zich binnenshuis, in de hoeken van een divan. Iemand beproefde daarop iets anders. Zij zette buiten een mand onder een boom en legde een paar wanne kleedjes onderin. Zij plaatste er een etensbakje naast en haalde de eekhoorns. Die bezichtigden een en ander en keurden het goed. Een nieuw leven begon. Als zij er lust in hadden scho ten zij langs de boom omhoog en bezoch ten als tou risten de kille eekhoorn-maat schappij. Als zij te lui waren sliepen zij onder de dekentjes in de mand. Af en toe begaven zij zich naar het telkens opnieuw gevulde etensbakje. Van verzameling van voedsel in de Natuur was geen sprake meer Een paar weken gemeenzaamheid met de mens hadden deze natuurwezentjes reeds doen ontaarden. Zij waren amateur- eekhoorns geworden, luxe-eekhoorns, pa rasieten der samenleving. En dat zonder bon Iets voor de Economische Rechter. Het heeft gelukkig niet lang geduurd. Maar een week of zo. Op een van hun amusements-iutstapjes in de boomkronen moet hun stam-oudste hen overredend en bestraffend hebben toegesproken. Waar schijnlijk heeft hij ook iets over de Vrij heid gezegd, over Roeping en over de Eer, een eekhoorn te zijn Ik hoop dat hij zich onthouden heeft van critiek op de burge meester, want die had hen geholpen. Bo vendien was hij mijn gastheer; ik heb het goed bij hem gehad. De drie eekhoorns kwamen niet meer terug. Wie dit verhaaltje niet gelooft toont zich slechts een stedeling. Het is echt ge beurd. H. R. BINNENLAND Er bestaat nog gelegenheid een bezoek te brengen ann de Lelpziger Herbsimesse. welke zal worden gehouden van 2 tot 7 September. Belanghebbenden dienen zich zo spoedig moge lijk te melden, Van de Spiegelstraat 18 te 's Gravenhage. waarbij zij hun geldige pas moe ten inleveren. De vakgroep Detailhandel In Melk, Boter, Kaas en Eieren vestigt er de aandacht van het publiek op. dat de melkbonnen slechts twee weken geldig zijn en de z g. wisselbonnetjes of tegoedbewijsjes. die men van zijn melkhandelaar voor ingeleverde bonnen ontvangt, niet langer geldig zijn dan de bonnen waarop zij betrekking hebben. Wegens de verlaging van de prijs voor rode bessen is ook rode bessensap belangrijk goed koper geworden. De prijs voor een fles van 3 8 liter, welke voorheen f 0.85 bedroeg, is bepaald op 10,64. Een fles van 3 4 liter kost f 1,23 tegen voorheen 11,65. De prijzen voor zwarte bessen sap en voor frambozensap blijven gelijk aan die van het vorige jaar Het hoofdbestuur van du Vereniging van leraren en ondcrwUzers In de Lichamelijke Op voeding in Nederland beeft een adres aan de minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen gezonden, waarin het zijn teleurstel ling uitspreekt over de salaris-regeling, welke Is vastgesteld voor de aan de rijkskweekscholen te verbinden spoedcursussen tot opleiding van onderwijzers. Het hoofdbestuur heeft de leden van de vereniging verzocht geen benoeming voor deze spoedcursussen te aanvaarden, zolang geen gelijke bezoldiging voor alle docenten is vast gesteld. HAARLEM EN OMGEVING MeJ. N". Roosjes te Bloemendaal is te Am sterdam geslaagd voor het examen Duits L. O. Met ingang van 16 Augustus is benoemd tot burgemeester van Krommenie de heer J. C. A. Provily. hoofdcommies ter gemeente-secretarie van Hilversum. In de Warmoesstraat te Haarlem heeft de politie een 30-jartge varensgezel aangehouden, die bekende in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een damesfiets in Amsterdam te hebben gesto len. Het rljwlet was aan een Haarlemse logement houder verkocht cn ls dan ook daar in beslag genomen. Groenendaal Is als wandelbos niet gesloten. ook al mogen er wegens de rally geen f:etsen en motorvoertuigen op de wegen door Groenen daal. Wel mag men de fiets aan de hand mee nemen. Stallingen voor alle soorten voertuigen zijn aanwezig. Ds. s. H. J. Voors, predikant te Enschede heeft de toezegging van het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente van Haarlem, om dienst te doen als predikant van het Dlaconessenhuls, aan genomen. De voordracht van B. en W. van Haarlem ter benoeming van een onderwijzer aan de J P. Coenschool luidt: 1. W. C. Hennis, Zandvoort; 2. G. Schreuder. De Rijp en 3. J. van Schie, Haarlem. B, en W. van Haarlem hebben de volgende aanbevelnlg ter benoeming van een leraar in de Duitse taal aan het Lorentzlyceum opgemaakt: l. D. C. Monté. Dordrecht: 2. E. Tijdens. Deven ter. Ook stellen zij voot te benoemen tot tijde lijk leraar ln de natuurlijke historie aan de Eerste HBS b met vijfjarige cursus de heer C. F, A Bruynlng te Leiden. In het hoofdpostkantoor Is een afscheids receptie gehouden van de heer J. H. van Looke- ren, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn ambt van referendaris bij de PTT heeft verlaten. De directeur, de heer F, Smit, voerde het woord namens het hoofd bestuur en bood de afscheldspenning aan. een onderscheiding, welke de heer Van Lookeren op prijs stelde. Verder spraken de heren B. J, Korsman, hoofdcommies, namen het personeel, die een geschenk aanbood. J. C. Ophuyzen. na mens de groep assistenten en J. H. T. Pfaff. oud- directeur van het Postkantoor, OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HEEMSTEDE-BENNEBROEK. HERVATTING UITREIKING INSCHRIJVINGSBEWI.IZEN RIJWIELBANDEN, Op onderstaande data wordt de uitreiking van Inschrljvingsbewtjzen hervat ln het houten ge bouw van het kantoor Binnenweg 160. 's morgens van 9:i uur. "s middags van 2l uur. Zater dags alleen van 9—13 uur. Stamkaarten moeten worden meegebracht. Dlndag 5 Augustus n. O. P. Q Woensdag 6 Augustus R, S t.m. Scho Donderdag 7 Augustus.... rest. S T Vrijdag 8 AugustusU. V, W Zaterdag Augustusx, ij, z

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3